Selamün Aleyküm arkadaşlar:

Ülkemizde hobi diye bir şey kalmamış.

Uzun yıllardır çeşitli hobilerle uğraşıyorum; teknolojisinden bisikletine, kulaklığından arabasına kadar. Özellikle 2015 ten beri çeşitli hobilerle uğraşan insanlar oldukça azaldı ki eskiden mahalle ortamında bile arkadaşlarla oturup hobilerimizle ilgili şeyler konuşurduk. yok onu sattın mı, yok üst modeli şu var falan.

Çok fazla insanla hobi üzerine hararetli bir şeyler konuşabildiğim yıl galiba en son 2015 ti, o zamanlar bilgisayar toplama olayı patlamıştı ülkemizde. Daha sonra bilgisayarı bırakıp bisikletforum a geçiş yaptım, o zaman deli gibi yeni modeller ile ilgili konuşurduk. Üye sayısı neredeyse aynı, belki daha fazla fakat bir şeyler konuşacak insan yok çünkü bisikletler pahalı.

Ben hep orta halli ya da bir tık aşağıda olan gelir düzeyinde idim, bir şekilde tasarruf edip yine bir şeylerle uğraşırdım fakat şimdi aynı şeyi yapmanın imkanı yok. O işlemci senin bu işlemci benim diye sohbet ettiğim arkadaşlarım gece gündüz çalışıyor, boş zamanında da hobiyle uğraşacak mecalleri kalmıyor ki ben de aynı.

Hobi yahu, basit bir uğraş. Ne ara bu kadar ulaşılamaz oldular? Sırf ucuz diye herkes g 4560 1050 ti sistem toplardı, 50.000 - 100.000 aboneli forumlarda girin bakın bakayım en son ne zaman güzel bir donanım tavsiyesi konusu dönmüş?

Yahu ne bileyim. Eskiden kimisi araba ses sistemleriyle uğraşırdı, kimisi sistem toplardı ya da herhangi bir şeyle meşgul olurdu. Hadi paran var diyelim bu sefer de kendine arkadaş bulamıyorsun sohbet edebileceğin, o büyük forumlarda yazan kimse kalmamış.

Birkaç kişiyi geçtim de koskoca bir milletin uğraş geleneği nasıl kaybolabiliyor aklım almıyor. Fotoğraf makineleri vs konulara hiç girmiyorum bile, çoğumuzun bir şeylerle uğraşmaya ne parası ne de zamanı var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap