Motorlu araçların havaya partiküller salmasına engel olunabilir mi?

Motorlu araçların saldığı partiküller soluduğumuz havayı zehirliyor. Avrupa Birliği'nde her yıl yarım milyon kişinin erken ölümüne neden oluyor. Avrupalı Araştırma Projesi Downtoten de çalışan bilim insanları soruna çözüm arıyor.

Hava kirliliği trafiğin yoğun olduğu pek çok şehrin en büyük sorunlarından biri. Motorlu araçlardan salınan partiküller hava kirliliğine neden olan etkenlerin başında geliyor. Son model araçlarda karbondioksit salınımları eski modellere göre daha düşük, fakat uzmanlar daha fazla partikül saldıklarından şüpheleniyor. Bu nanopartiküller çok küçük olduğundan hesaplamaya fırsat vermiyor.

Avrupalı Araştırma Projesi Downtoten'in koordinasyonunu üstlenen Zissis Samaras sorunu şu şekilde açıklıyor:

"Bu araçların bazıları, örneğin direkt benzin enjeksiyonlu araçlar veya bazı motorsikletler çok yüksek miktarda nano partiküller salabiliyor. Bu nanopartiküller o kadar küçük ki, var olan araçlar ve metotlarla hesaplamamız mümkün değil. Bu nedenle güncel düzenlemeler bu tip partikülleri içermiyor."

Araba egzozlarından çıkan nanopartiküller havada bulunan farklı maddelerle etkileşime giriyor. Çapı 23 nanometrenin altındaki partiküller akciğerlerimizden geçerek kan dolaşım sistemimize ulaşıyor ve pek çok hastalığa neden oluyor.

Avrupalı araştırma projesi Downtoten çevresel yaşlanma olarak adlandırılan süreci laboratuvarda yeniden oluşturuyor. Profesör Samaras projeyle çevresel yaşlanma sürecinin nasıl gerçekleştiğini anlamaya çalıştıklarını ifade ediyor:

"Yaşayan canlılar olarak bu tarz zincir reaksiyonlardan zarar görüyoruz. Burada yapmaya çalıştığımız şey, süreci daha iyi anlamak. Kullandığımız teknolojiler ve yakıtlara dair ve aynı zamanda onların insanlar ve insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında veri topluyoruz."

Araştırmacılar test aracının egzoz borusunu nanopartikülleri ölçen aygıtlarına bağlıyor. Atmosferde günler alabilen çevresel yaşlanma süreci burada hızlandırılmış bir şekilde gerçekleştiriliyor. Buna paralel olarak bilgisayar simülasyonlarından faydalanılıyor.

Sistem, laboratuvar ortamı dışında, gerçek hayat salınımlarını da ölçebilmek amacıyla bir arabanın içine sığacak şekilde tasarlandı. Bu şekilde test aracı araştırma merkezinden çıkabiliyor ve trafikteki salınımları ölçebiliyor.

Bir sonraki adım ise teknolojiyi pazara taşımak. Araştırmacılar motorlu araç üreticilerinin downtoten yardımıyla daha az partikül salan, daha iyi motorlar üretmek için kullanmasını umuyor.

"Hedef, içten yanmalı motorun 0 salınım yapan makinalar haline gelmesini sağlamak." diyor Profesör Samaras, "aksi halde onlardan tamamen kurtulmamız gerekecek. Bunlar yerine farklı motorları kullanmak zorunda kalacağız."


Kaynal: euronews.com.tr | #partikül #egzozgazı #havakirliliği #çevrekirliliği #zehirligazlar #nanopartikül

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2019 Yılına Damga! Vurması Beklenen Teknolojiler

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli teknoloji danışmanlık şirketi Lux Research, 2019 yılına damga vurması beklenen 19 dijital teknolojiyi sıraladı.

Uzay teknolojilerinden sağlığa, arttırılmış gerçeklikten gıda teknolojilerine; dünyayı dönüştürme potansiyeline sahip teknolojileri açıklayan firmanın araştırmasının tepesinde yapay zeka yer alıyor.

Listenin ilk beşi şöyle sıralanıyor:

 1. Yapay zeka ve makine öğrenimi: Son bir yıl içinde 10 bin zeka patenti başvurusu yapıldı
 2. Giyilebilir teknolojiler: Risk sermayesi ile sektöre son 5 yılda toplam 2 milyar dolar aktarıldı
 3. 3 boyutlu yazıcılar: Sektörde patent alımları 2014 yılından bu yana yüzde 60 arttı
 4. Gen mühendisliği: 5 yıl içinde genomlar üzerinde çalışmalar 7 kat arttı
 5. Arttırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR): Risk sermayesi her yıl 2 milyar dolar aktarıyor.

Listeye 'yeni' giren teknolojiler

19 teknoloji arasında, araştırmanın 'yeni' olarak işaret ettiği, yani 2018 yılı listesine dahil olmayan ancak önümüzdeki 12 ay boyunca özellikle izlemeye değer bulunan teknolojilerin bazıları ise şunlar:

 • Hızlı akü şarj teknolojisi (#6): Listedeki yer alan birçok 'temiz' enerji teknolojisinden biri, elektrikli araç pazarının büyümesinde kilit bir faktör olarak kabul ediliyor.
 • Grafen ve 2D malzemeler (#9): Basılabilir elektronik mürekkepler, kompozit malzemeler, fosil yakıt hücrelerinde kullanılan elektrotlar, lityum-iyon piller ve süperkondansatörler gibi diğer teknolojilerin gelişmesini sağlayacak
 • Dronlar (#10): Güvenlikten hava haritalamasına kadar çeşitli alanlarda artan bir rol oynayan dronların daha fütüristik uygulamaları arasında zirai hastalıkların tanımlanması, denizaltı boru hatlarının bakımı ve çevresel gözleme bulunuyor.
 • Hassas tıp (#12): Belirli problemleri hedef alan ve bireyler için kişiselleştirilmiş ilaçların gelişimi.
 • Perovskit kullanılan güneş panelleri (#15): Güneş panellerini daha verimli hale getirme potansiyeline sahip olan perovskit teknolojisi, son yıllarda çok konuşulmasa da 2019'da bu alanda büyük gelişmeler bekleniyor.
 • Doğal dil işleme (#16): Bilgisayarların insan dilini anlamalarına, yorumlamalarına ve manipüle etmelerine yardımcı olan yapay zeka dalı. Örneğin, Siri, Alexa ve diğer sanal asistanlar kullanıcılarla etkileşim kurararak kullanımın kolaylaştırmasını sağlar.
 • Üretken tasarım (#17): Ürün tasarımındaki tüm olası seçenekleri göz önünde bulundurarak, "doğanın evrimsel tasarıma yaklaşımını taklit etmek" için yapay zeka kullanır.
 • Adrese teslim hizmetleri (# 18). Eve teslim sektöründe hangi araçların daha uygun olduğu artışması hala açık (seçenekler arasında bisikletler, motorlu bisikletler, scooterlar var, tabii hepsi kesinlikle elektrikle çalışıyor).
 • Blockchain (#19): Para transferini kolaylaştırdığı için yeniden rüzgarı arkasına alabilir.

Listede bulunan diğer alanlar ise mikrobiyom, solid-state aküler, Iot güvenlik (internete bağlı cihalar ve ağların güvenliği), 5G ağlar ve malzeme teknolojileri olarak sıralandı.

Samsung ve IBM tüm 19 alanda da aktif, Huawei düşük vizyonlu

Lux Research, 2019 teknolojik gelişmeler raporunda bu alanlarda faaliyet gösteren teknoloji devlerini de masaya yatırdı.
2019'a damgasını vurması beklenen 19 teknoliji alanının 19'unda da faaliyet gösteren iki firmanın IBM ve Samsung olduğu ortaya çıktı.

Raporda Google, Siemens, Qualcomm ve Intel odak liderleri; yani diğer firmalar kadar çok alanda etkinliğe sahip olmayan ancak doğru inovasyonlara odaklanma konusunda güçlü bir vizyona sahip firmalar, olarak değerlendirildi.

Yüksek aktiviteye sahip olan Toyota, Panasonic, LG Electronics ve Huawei gibi muhafazakar devler, yenilikçiliği sadece ana sektörlerine odakladıkları için düşük vizyon puanıyla değerlendirildiler.


Kaynak: euronews.com.tr | #teknoloji #ibm #samsung #2019 #gelecek #ileriteknoloji #yapayzeka

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Suzuki Swift 2019 (Yeni)

Yeni Suzuki Swift ile ilgili net haberler gelmiş durumda 🙂 Detayları aşağılarda paylaştım inceleyebilirsiniz..

Yeni Swift, heyecansız yaşayamayanlar için özenle tasarlandı. Göz kamaştıran tarz ve renk, sıra dışı bir karakter. Her gün direksiyonunun başına geçmek için sabırsızlanacaksınız. Sonu gelmeyen, heyecan verici bir otomobil deneyimine hoş geldiniz.Yeni Swift ile kelimenin tam anlamıyla “YÜKSELİŞE GEÇİN!”


Güzellik, görünenin ötesindedir. Yeni Swift "gerçek sürüş keyfi için tasarlandı” ve asıl önemli olan da işte bu ruhu yakalayabilmektir. Yeni Swift’in dururken bile, hareket hissi yaratan tasarımı ile yükselişe geçin!
Hedef: Daha üst seviyelerde bir sürüş deneyimi!
Yenilenmiş bir platform ve süspansiyon, Yeni Swift’in seriliğini, kolay ve keyifli kullanımını daha üst seviyelere taşımak için oluşturuldu. Her şey, dünyanın dört bir yanındaki insanlara, direksiyon başında sportif ve tutkulu bir sürüş deneyimi sunmak için düşünüldü ve tasarlandı.
Üstün performans için hafiflik ve sağlamlık
Yeni nesil “HEARTECT” platform, kaza durumunda güvenliği artıran, yüksek sağlamlığa sahip bir gövde içerir. Kompakt bir yapıya dönüştürülerek daha hafif hale gelen platform ile hafif ve yumuşak çelik kullanımı; sürüş, dönüş, durma ve verimli yakıt tüketimi anlamında temel araç performansını iyileştirir.
DIŞ TASARIM

İÇ TASARIM

 

Model Vites Tipi Yakıt Tipi Motor Gücü Çekiş Sistemi Fiyatı (₺)
1.2 GL MT (Tek Renk) Düz Benzinli 90 HP 4x2 90.000
1.2 GLX AT (Tek Renk) Otomatik Benzinli 90 HP 4x2 106.500
1.2 GLX AT (ÇİFT Renk) Otomatik Benzinli 90 HP 4x2 108.000

#suzuki #swift #yeni #2018suzuki #maruti #suzukiswift #yeniswift #otoseyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11

Günde 6-7 Saat Uyumak Ölüm Riskini Azaltıyor.

Sağlıklı yaşam için çalışma günlerinde yeterince uyuyamayan kişilerin, izin günlerinde bu eksiliği gidermesi gerektiği belirtildi.

Uyku
"Journal of Sleep Research" dergisinde yayımlanan çalışmada, araştırmacılar, hafta içi geceleyin 5 saat ya da daha az uyuyan 65 yaş ve altındaki kişilerde uyku eksikliği hafta sonu telafi edilmediği sürece ölüm riskinin, günde 6 ya da 7 saat uyuyan kişilerden yüzde 65 daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Çalışmanın lideri İsveç'teki Stockholm Üniversitesinden Profesör Torbjörn Akerstedt ve ekibi, 1997 yılında İsveç'te, 38 binden fazla yetişkinden çalışma ve izin günlerindeki uyku süreleriyle ilgili bilgi topladı.

Araştırmacılar, sonraki 13 yıla kadar, ülkenin ulusal ölüm kayıtları ile bu kişilerde sağlık durumunu iyileştirecek ya da ölüm riskini artıracak faktörleri inceleyerek katılımcıları gözlemledi.

'5 SAAT YA DA DAHA AZ UYUYANLARIN ÖLÜM RİSKİ DAHA FAZLA'

Çalışmada, gecede beş saat ya da daha az uyuyan 65 yaş ve altındaki kişilerdeki ölüm riskinin, günde 6 ya da 7 saat uyuyan kişilerden yüzde 65 daha fazla olduğu ancak çalışma günlerinde yeterince uyumayan fakat izin günlerinde uyku eksikliğini telafi eden kişiler için bu bağlamdaki ölüm riskinde her hangi bir artış olmadığı bildirildi.

'8 SAATTEN FAZLA UYUMAK DA ZARARLI'

Uyku
Akerstedt, yeterince uyumamanın, her biri ölüm riskini artıran felç, kalp hastalığı, metabolik sendrom, hipertansiyon ve obezite gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığının altını çizdi.

Günde 8 saatten fazla uyumanın da zararlı olduğuna değinilen çalışmada, aynı zamanda, uyku düzeni ile ölüm riski arasındaki bağın 65 yaşından sonra ortadan kaybolduğu kaydedildi.


Kaynak: tr.sputnik #uyku #sağlık

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 21

Kargo Takip Merkezi (2019)

Yurt içi ve yurt dışından yapılan alışverişlerde paketlerini takip etmenizde sizlere kolaylık sağlayacak adresleri bir araya getirdim.

Açıklama: Aldığınız sitede kargo bilgileri bölümünde yazan taşıma şirketine göre aşağıda yer alan size uyana göre takibi yapın 🙂 Olur da aşağıda olmayan bir şeyler fark ederseniz yorum kısmına iliştirin listeye ekleyelim. Sorularınız için yorum kısmını dolduralım sitede kalabalık yapmayalım. 👍👍

Yurt Dışı 🇨🇳🇺🇸🇬🇧
Yurt dışından aldığınız ürünleri kargo takip numarasıyla altta verdiğim
sitelerden takip edebilirsiniz.
💢 https://www.aftership.com | Üye olup kodları ekleyebiliyorsunuz.
💢 http://www.17track.net/tr | Birçok  kargo firmasını destekliyor.
💢 http://global.cainiao.com/ | Aliexpress ve Çin’den gelen kargolar için

💢 http://www.pts.net/ptstrack.php | Amazon vs.. gelen kargolar için yurt içi

Bilgi: Amazondan aldığınız ürünleri Türkiye içerisinde ki takibini PTS ile yapmanız gerekiyor. i-parcel ve aramex kodlarınızı PTS ile de sorgulayabilirsiniz. Aynı zamanda kargonuzu size ulaştıracak firmanın takip numarasını da gösterir.

💢 https://www.i-parcel.com/ | Amazon vs… kargolar için yurt dışı.
💢 https://tools.usps.com/go/TrackConfirmAction_input | USPS ile gönderiler için.
💢 http://www.trackitonline.ru/?service=track | Bunu tavsiye ederim.
💢 http://www.xfl-express.com/ | Çin'den bazen bu firma ile gönderim yapabiliyorlar.
💢 http://www.postnl.post/tracktrace | Hollanda postası kargo takibi için.
💢 http://directlinktrackedplus.com/multipletrack-client2.php | İsveç postası için.
💢 https://www.packagetrackr.com/ | Birçok kargo firmasını destekler. Tavsiye ederim.
💢 http://www.trackntrace.com.sg/ | Singapur Post (Olabildiğince uzak durun 🙂 )
💢 https://www.aramex.com/express/track.aspx | Amerika’dan gelen kargolar için.
💢 http://intmail.183.com.cn/zdxt/yjcx/ | ChinaPost ile gelen gönderiler için.
💢 http://www.trackingcourier.com/china-post-tracking | ChinaPost için.
💢 http://www.mtytrack.com/ | Çin’den gelen birçok kargo şirketini destekliyor.
💢 http://www.parcelforce.com/track-trace | Birleşik Krallık için.
💢 http://www.17ckd.com/EN/index.htm | Çin’den yapılan alışverişlerde işe yarar.
💢 http://khcx.gdpost.com.cn/mgnt/StateBatchDemand/CustLogin.jsp | Nadiren kullanılır.
💢 http://en.4px.com/ | Singapur, China ve HongKong Post ile gelen kargolar için.
💢 http://www.yuntrack.com/track/detail | Yun Post ile gelen kargolar için.
💢 http://www.yw56.com.cn/english/index.aspx | YANWEN ile gelen kargolar için.
Yurt İçi 🇹🇷
Yurt içinden gelen giden kargolarınızı altta verdiğim linkler yardımıyla
takip edebilirsiniz.
💢 http://gonderitakip.ptt.gov.tr/
💢 https://www.turkiye.gov.tr/ptt-gonderi-takip
💢 http://www.yurticikargo.com/bilgi-servisleri/sayfalar/kargom-nerede.aspx
💢 https://www.araskargo.com.tr/functions.aspx
💢 http://www.suratkargo.com.tr/?p=content_online&i=373&l=kargom_nerede
💢 http://www.mngkargo.com.tr/tr/
💢 http://www.ups.com.tr/gonderi_takip.aspx
💢 http://kurumsal.horoz.com.tr/web_2008/web_kurumsal/_genel/frmgenelsorgu.aspx?
💢 http://tr.aktif.com/gonderisorgulama/
💢 http://www.pscturkey.com.tr/kargo-takibi.html
💢 http://www.dhl.com.tr/tr/express/tracking/monitor_shipments.html
💢 https://rl.telekurye.com.tr/Sorgula.aspx
Türk Kargo Firmaları Kısayol dan Sorgulama 📌
Aşağıdaki linklerin sonuna gönderi kodunuzu kopyalayarak kısayoldan 
öğrenebilirsiniz…
💢 https://www.araskargo.com.tr/tr/cargo_tracking_detail.aspx
💢 http://service.mngkargo.com.tr/iactive/popup/kargotakip.asp?k=
💢 http://selfservis.yurticikargo.com/reports/SSWDocumentDetail.aspx?DocId=
💢 https://pttws.ptt.gov.tr/BarkodHareket/faces/home.xhtml
Android Uygulamalar 📲
Aşağıda linkini verdiğim uygulamalardan istediğiniz telefonunuza 
yükleyerek istediğiniz yerden kargolarınızı takip edebilirsiniz.
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aftership.AfterShip
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=de.orrs.deliveries
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.metalsoft.trackchecker_mobile
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=yqtrack.app
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.uberblic.parceltrack
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.deniz.android.kargotakibi
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yurticikargo.android
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kardelenyazilim.pttpostasorgulama
💢 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bildirbana.bikargomvardi
Canlı Uçak/GemiTakibi
Gözü karartıp kargonuzu getiren uçak/gemi bulabilirsiniz belki :)
💢 http://canli.ucustakibi.com/
💢 https://tr.flightaware.com/live/
💢 https://www.marinetraffic.com/tr/ais/home/shipid:289388/zoom:10
Kısayol: https://teknoseyir.com/blog/kargohttps://goo.gl/gZkyLg
18.11.2018 tarihi itibariyle liste günceldir.

#postatakip #alışveriş #tracking #chinapost #dhl #aftership #ptt #yurtdışıkargo #yurtiçikargo #mng #YurtiçiKargo #pttkargo #araskargo #airmail #iparcel #kargotakipmerkezi #kargotakip #iparcel #aliexpress #gearbest #amazon #kargo #TürkiyeKargo

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 25

Kainatta yalnız mıyız?

2015 yılında bir Rus radyo teleskobuna takılan gizemli sinyalin Dünya’ya 94 ışık yılı uzaklıktaki HD 164595 adı verilen bir yıldızın yakınından geldiğini tespit edildi.

Bilim insanlarının ilk aylar kozmik bir olaydan kaynaklanan ses dalgası olduğunu varsaydıkları sinyalin belli bir frekansla tekrarlanması, kasıtlı olarak verilen yapay bir ses olduğu sonucunu doğurdu. Bu tespit ise bilim dünyasında bomba etkisi yarattı.

Bu yapıda bir sinyal akıllara uzaylıların bizimle temasa geçmeye çalıştığını getiriyor.

Bölgede bizim yaşam koşullarımıza en yakın yıldız ise Dünya’ya 4.2 ışık yılı uzaklıktaki Proxima Centauri.

Rus milyarder Yuri Milnes’in 100 milyon Dolarla destekleyeceği bir proje ile gelecek 20 yılda yıldıza mekik gönderilmesi amaçlanıyor.


Kaynak: tr.euronews #uzay

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13
 • lterlemez :) @lterlemez

  @mehdi-tensi Yakın gezegenleri gezmek bence normal, olmalıdır da ama daha uzak gezegenleri gezmek neredeyse imkansız. Mesela ben Ay'da üssümüzün olmasını isterim açıkçası. Uçuş maliyetleri makul düzeyde olursa, turistik gezi bile yapmak isterim.

 • M3ric @mehdi-tensi

  Dunyadaki telsiz yayinlari baslayali 100 yil oldu, yani gonderdigin ilk sinyal dahi 100 isik yili ilerledi. Sadece yasadigin galaksinin capi 100.000 isik yili. Gorulen evren 15.000.000.000 (milyar) isik yili buyuklukte. Ama sifirlar senin icin anlam ifade etmiyor galiba. Kullanici adini Chip'ten hatirliyorum. Orada da degisik yorumlarin ile insanlarin ilgisini cekerdin. Durum pek degismemis. 😀

 • M3ric @mehdi-tensi

  @lterlemez Gecen hafta Stanford Universitesi Solucan Delikleri'nin teoride varolabilecegini kanitladiklarini duyurdu. Su anki teknolojimiz bir kac yuzyil once cadi oalrak yakilacagimiz bir seviyeyi dahi gecti. Fakat en yakin komsu gezegene dahi 6 ayda gidebiliyoruz. 15 milyar yasindaki evrende teknolojik olarak bizden sadece 10.000 yil gibi komik sayilacak kadar kisa sure once ilerlemis bir irk bunu basarmis olabilir. Atavik hafiza teknolojisi gelistirip her neslin bastan egitilmesi gibi buyuk bir zaman kaybindan kurtulmus olabilirler. Bizden onlarca kat daha hizli ilerliyor olabilirler bu sayede. Bizim bilmiyor olmamiz yok oldugu anlamina gelmez. Sadece cahilligimizi ispatlar. "OKU" bunun icin yazilmis. Anlayana.

 • Erdoğan Orhan @erdotsc

  Sinyalin yörüngedeki Rus uydusundan gönderildiği tespit edildi. Hemen heyecanlanmamak lazım tabi.

Zika virüsü taşıyan sivrisinekler GDO'lu sivrisinekler ile yok edilecek!

Brezilya’da yapılan yeni bir çalışma, genetiği değiştirilmiş sivrisineklerin Zika virüsü ve diğer hastalıkları yayan türlerle mücadelede kullanılabileceğini savunuyor.

Biyolojik Savaş
Sivrisineklere, hastalıkları yayma özelliklerini engelleyecek Wolbachia adı verilen bir bakteri laboratuvar ortamında bulaştırılıyor. Wolbachia bakterisinin, hastalık virüslerinin Aedes aegypti sivrisineği içinde türeyip büyümesini durdurma ve hastalığın yayılmasın engelleme özelliği bulunuyor.

Oswaldo Cruz Vakfı' (FIOCRUZ) araştırmacılarından Luciano Moreira yöntemi şöyle açıklıyor:
“Yapmaya çalıştığımız şey Wolbachia bulaştırılmış sivrisinekleri çoğaltıp belli bölgelere veya bir şehre yayılmalarını sağlamak. Böylece hastalıkların yayılmasını engellemek. Wolbachia bakterisi bulaştırılmış Aedes aegypti sivrisinekleri, Zika virüsü, dang humması, chikungunya virüsü ve sarıhumma virüsünü yaymadıklarını ortaya çıkardık.”

Wolbachia bakterisi, dang humması yayan aynı tür sivrisineklerin engellenmesi için kar amacı gütmeyen “Eliminate Dengue” adlı bir kuruluş tarafından önceden Avustralya’da geliştirildi.

Ateşi ateşle söndürmek
Brezilyalı araştırma ekibi, ülkede yayılan iki tür Zika virüsü bulaşmış insan kanıyla böcekleri besledi. Araştırmacılar, iki hafta sonra Wolbachia taşıyan sivrisineklerin vücutlarında ve salyalarında daha az virüs partiküllerine rastlandığını açıkladı.

Eliminate Dengue Program Başkanı ve Monash Üniversitesi Dekanı Profesör Scott O’Neill uygulamanın tabiata zararsız olduğunu vurguluyor:
“Bazılarının kafası karışıyor. Zannediyorlar ki çevreye bıraktığımız her şeyin içine yumurta enjekte ediyoruz. Fakat öyle bir durum yok. Bunu sadece bir kere yapmak yeterli. Ancak gerçekleştirmesi çok zor ve yıllar alan bir çalışma. İşte şimdi bunu başarılı şekilde yaptık. Şimdiki noktadan sonra larvaların geliştirilip yayılması masrafsız bir uygulama.”


Kaynak: tr.euronews | #zikavirüsü #gündem

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Fifa 17 PC Teknik Özellikler

FIFA 17’nin PC sürümü 29 Eylül’de, Origin Access üyeleri içinse 22 Eylül’de çıkacak. Oyunu bilgisayarınızda çalıştırabilmek için önerilen ve minimum teknik özellikler şöyle.

Minimum Özellikler
İS: Windows 7/8.1/10 - 64-Bit
İşlemci: Intel Core i3-2100 @ 3.1GHz ya da AMD Phenom II X4 965 @ 3.4 GHz
Bellek: 8GB
Sabit Diskte Gereken Boş Yer: 50,0 GB
Desteklenen Minimum Ekran Kartları: NVIDIA GTX 460 ya da AMD Radeon R7 260
DirectX: 11.0

Önerilen Teknik Özellikler:
İS: Windows 7/8.1/10 - 64-Bit
İşlemci: Intel i5-3550K @ 3.40GHz ya da AMD FX 8150 @ 3.6GHz
Bellek: 8GB
Sabit Diskte Gereken Boş Yer: 50,0 GB
Desteklenen Minimum Ekran Kartları: NVIDIA GTX 660 ya da AMD Radeon R9 270
DirectX: 11.0


#fifa17 #sistemgereksinimleri

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Solar Impulse Pensilvanya'ya indi

Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse 2, dünya turunun 13. etabını tamamladı. Uçak, Pensilvanya'nın Leigh Walley Havaalanı'na indi.

Bir damla bile fosil yakıt kullanılmadan sadece güneş enerjisiyle çalışan uçağın ortalama hızı saatte 45 kilometre. Güneş ışınlarının en güçlü olduğu saatlerde bu hızın iki katına ulaşabiliyor.

Dünya turuna 5 Mart 2015'te Abu Dabi'den başlayan Solar Impulse 2, şimdiye kadar 13 etabı tamamlamış oldu:

1. etap Abu Dabi (Birleşik Arap Emirlikleri) - Muskat (Umman),

2. etap Muskat - Ahmedabad (Hindistan),

3. etap Ahmedabad - Varanasi (Hindistan),

4. etap Varanasi - Mandalay (Myanmar),

5. etap Mandalay - Chongqing (Çin),

6. etap Chongqing - Nanjing (Çin),

7. etap Nanjing - Nagoya (Japonya),

8. etap Nagoya - Hawaii,

9. etap Hawaii - San Francisco,

10. etap San Francisco - Phoenix,

11. etap Phoenix - Oklahoma,

12. etap Oklahoma - Ohio.

Ağırlığı sadece 2,3 ton olan uçağın 72 metrelik genişliğe sahip kanatlarında toplam 17 bin 248 güneş hücresi bulunuyor. Solar Impulse 2, gündüzleri lityum bataryalarında güneş enerjisi depolayabilmesi sayesinde geceleri de uçabiliyor.

Solar Impulse 2, turunu tamamlayabilirse dünyanın çevresini sadece güneş enerjisi kullanarak kateden ilk uçak, uçağın mucidi ve pilotları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg de dünyanın çevresini güneş enerjisiyle dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçecek.


Kaynak: aljazeera | #akış #solar #bilim

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Doktorların korktuğu bakteri ABD'de

ABD'li araştırmacılar, Pennsylvanialı bir kadında en güçlü bakterilere karşı son çare olarak kullanılan antibiyotiğe dirençli bir bakteri tespit etti. Uzmanlar, bu bulgunun antibiyotikler için yolun sonunun geldiğini işaret ediyor olabileceği görüşünde.

ABD’li araştırmacılar ilk defa ülkede son çare olarak kullanılan bir antibiyotiğe dirençli bakteri taşıyan bir kişiyi tespit etti. ABD’li sağlık yetkilileri durumun antibiyotikler için yolun sonunun geldiğini işaret ediyor olabileceğini söyledi.

Dirençli bakteri (superbug) 49 yaşında Pennsylvania’da yaşayan bir kadının idrarında tespit edildi. Perşembe günü Amerikan Mikrobiyoloji Topluluğu tarafından çıkarılan Antimikrobik Ajanlar ve Kemoterapi’de yayınlanan araştırmaya göre tahliller kadının colistin antibiyotiğine dirençli bir E. coli türevi taşıdığını ortaya çıkardı. Çalışmanın sahibi araştırmacılara göre sonuç “tüm ilaçlara gerçekten dirençli bir bakterinin” ortaya çıkışını ilân ediyor.

Colistin ismi verilen antibiyotik, hâlihazırda, özellikle “carbapeneme resistant Enterobacteriaceae” (CRE) bakteri ailesi gibi, antibiyotiklere dirençli bakterilere (superbug) karşı kullanılan ve son çare olarak başvurulan bir ilaç. ABD’li sağlık yetkilileri CRE’yi ‘kâbus bakteri’ olarak nitelendiriyor zira bu bakteriler, enfeksiyona yol açtıkları kişilerin yüzde 50’sinin hayatını kaybetmesine yol açıyor. ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), CRE’yi ülkenin karşı karşıya kaldığı en acil kamu sağlığı tehdidi olarak görüyor.

Ancak Pennsylvania’daki bu keşif, sağlık yetkililerini pek endişelendirmiyor çünkü yetkililer bu vakanın bir panik sebebi olduğunu düşünmüyor. Hastada keşfedilen bakteri türevi, bazı diğer antibiyotiklerle tedavi edilebiliyor. Ancak araştırmacılar bakteride bulunan ve mcr-1 olarak bilinen antibiyotiğe dirençli genin, zaten bazı antibiyotik çeşitlerine dirençli olan diğer bakteri türlerine de yayılabileceğinden korkuyor.

CDC Direktörü Tom Frieden perşembe günü verdiği bir röportajda “Bu durum bize gösteriyor ki, antibiyotikler için yolun sonu uzak değil. Bir gün tedavisi için antibiyotiği olmayan yoğun bakım hastalarımız ya da idrar yolu enfeksiyonu geçiren hastalarımız olabilir. Hastalığını tedavi edecek ilaç olmayan hastaları tedavi ettim. Hissettiğiniz tam bir korku ve çaresizlik. O nokta bizim gelmememiz gereken bir yer” diye konuştu.


Kaynak: aljazeeraReuters & Washington Post | #akış #sağlık #superbug

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9