Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2018/35

3 - 8 Eylül 2018 

- Avrupa Birliği, Netflix gibi servislerin %30 oranında yerel içerik bulundurmasını şart koşacak.

- İBB, pet şişeleri toplayacağı yeni sistemi tanıttı.

- Huawei, benchmarklarda hile yaparken yakalandı.

- “Yerli” anakart üzerindeki tartışmalar bitmiyor. 

- AMD’den 55 Dolarlık işlemci: Athlon 200GE.

- Google Chrome 10 yaşında, tasarım değişti.

- Google URL  sisteminin değişmesini istiyor ama alternatif üretebilmiş değil.

- NSA tarafından geliştirilen şifreleme sistemi, Linux çekirdeğinden çıkartıldı.

- En çok satan akıllı saat Apple Watch.

- Amazon’un da piyasa değeri 1 Trilyon Dolar’ı geçti.

- ABD, 2014 yılındaki Sony saldırısı ve WannaCry için Kuzey Koreli ajanı resmen suçladı.

- Nikon ve Canon arka arkaya tam kare algılayıcılı aynasız fotoğraf makinelerini duyurdu.

- Witcher’ın dizisinde Henry Cavill oynayacak.

Oyun Dünyası

- Gamex oyun fuarı başladı

- Xbox Live’da kesinti meydana geldi.

- Engellilere yönelik Xbox Adaptive Controller çıktı.

- Microsoft, Xbox’a Cortana ve Alexa ile komut desteği getirdi.

- Spider-Man çıktı

- Sony CEO’su cross-platform için görüş belirtti: ‘Oyun için PlayStation’dan daha iyi bir yer yok’

- Playstation 2 ömrünün sonuna geldi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 80

Samsung Galaxy S7 Edge incelemesi

Samsung'un yeni bayrak gemisi Galaxy S7'nin Edge versiyonunu inceliyoruz. S7 ile farkı daha çok tasarımında ve pilinde. Temel donanımları aynı.

Samsung Galaxy S7 Edge Genel Özellikler

 • İşlemci Exynos 8890 8 çekirdek
 • Mali T880 MP12
 • 4GB RAM
 • 4G LTE Modem Cat 12/13
 • 5.5 inç ekran 2560x1440 Super Amoled
 • 32GB dahili bellek ve MicroSD
 • 12 MP ve 5 MP kamera OIS
 • Wifi AC
 • BT 4.2
 • USB 2.0
 • 157 gram 7.9mm
 • IP 68 su geçirmezlik
 • 3600 mAh pil ve hızlı şarj özelliği

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 150

Golden Motor elektrikli bisiklet seti incelemesi

Elektrikli bisiklet, kullanımı gittikçe yaygınlaşan bir ulaşım aracı. Ama elinizde sevdiğiniz bir bisiklet var ise, onu modifiye ederek elektrikli hale getirebilirsiniz. Biz de elimizdeki örneği elektrikli hale getirdik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 116

Yerli otomobil gerçekten yerli mi?

Otomobil, memleketimizde  birçok insan için vazgeçilmez bir ulaşım aracı yahut öncelikli ihtiyaç listesinin başat objesi. Hem yetersiz/kalitesiz toplu ulaşım çözümleri, merkezden veya mesire yerlerinden uzak yerleşimler, hem de kuvvetli aile ve sosyal bağların getirdiği maaile seyahat kültürü bu durumun başlıca müsebbibleri. Uzun zamandır (neredeyse yetmiş yıldır) bu alanda dışa bağımlılığımızdan yaka silkiyor siyasiler, yerli otomobil adımları boşa atılıp duruyor!

Bu sefer gördüğümüz hayal bir hayli iddialı sunulsa da dikkatli okunmadığı takdirde dev bir hayal kırıklığına dönüşmesi kaçınılmaz. Bu durumu biraz daha okunaklı hale getirmek için karşınızdayız, iyi seyirler!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 145

The Martian - Marslı ne kadar bilim ne kadar kurgu?

Marslı, TeknoSeyir takipçilerinin çok iyi bildiği bir kitap. Kitaptan uyarlanan film ise geçtiğimiz hafta vizyona girdi. Biz de filmi izleyip hem kitapla kıyaslayacağız hem de bilimsel tutarlılığını değerlendireceğiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 150
 • dx486 @dx486

  Kitabı İngilizce'den okudum, filmi de dün akşam seyrettim. Doğrusu -buradaki bazı arkadaşların belirttiği gibi- filmi izlemesem de olurmuş ama pişman da değilim.

  Görsellik ve müzikler güzel, kitabı okurken hayal ettiğim şeylerin nasıl tasarlandığını görmek ilginçti. Kitaba göre film çok eksik kalıyor, özellikle kahramanızımın psikolojisi, kişiliği, üslubu, mücadelesindeki bilimsel yöntemler, teorik bilgileri nasıl pratiğe dökebildiğine dair uygulamalar, problem çözme kararlılığı ve tarzı, hikayenin önemli aşamalarına dair birçok önemli ayrıntı filmde yok. Kahramanımız esasında hayatta kalma mücadelesinde fizik, matematik, kimya gibi "bu bilgi hayatta ne işime yarayacak?" diye sorduğumuz temel bilimleri "işe yarar" ve hatta "hayat kurtarır" şekilde kullanıyor. Filmde ise bu hesaplama ve bilime referans kısımları hızlı veya bazen es geçiliyor.

  Meselâ astronotun son ve uzun kara yolculuğu sırasında karşılaştığı, bence oldukça heyecanlı ve ilginç olan toz fırtınası sorunu filmde tamamen es geçilmiş. Benim özellikle filmde görmek istediğim sahneler içeriyordu kitapta bu kısım, buna üzüldüm.

  Son olarak, film üzerine Teknoseyir sohbeti de yemek sonrası tatlı gibi oldu, yorumlar da üzerine çay/kahve... Kitap, film, teknoseyir aşamalarını geçerek Marslı defterini kapatabilirim şimdiilk ve Dune'u okumaya tekrar başlayabilirim. 🙂

 • Kaan @k

  Bilim kısmı için bir şey diyemeyeceğim ama o maketle çekildiği her halinden belli olan sahneler neydi cidden?

 • anıl @anil_

  Güzel bir sohbet olmuş. Sağ olun.

IFA 2015 Genel değerlendirmesi

Levent Pekcan IFA 2015 değerlendirmesine devam ediyor. Sony'den sonra, fuarın geri kalanını değerlendiriyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 27
 • aslanmurat @aslanmurat

  Levent abi çünkü telefon insanların hayatında daha çok yer kapliyor onun için telefonlar ilgi görüyor

 • ilter @ilter

  Dronelara keşke bir göz atılsaydı. Go pro ve candy crash ürünleri ilginçti. Güzel.

 • Tarık KAYA (35) @tarikkaya

  Levent abinin ütücü kadın örneği gibi bir önrek aklıma geldi. 2007 Cebit fuarın da ki Linux derneği Pardus ve archicad linux tanıtımı yapıyorlardı öyle hatırlıyorum. Her gelen bir iki CD alıp gidince medyaları 1 TL den satmaya başlamışlardı. Normal sevgilisi ile gelen kız da alıyordu bedava diye. IT yöneticisi de alıyordu. Sonra paraya çevirdiler durumu. Bu sefer ilgililer gelmeye başladı. 1 saat arkadaşı beklerken orada durdum. O anda konustular zaten en köşedeydiler fuar alanında. Baya bir sohbet etmiştim.
  Fuarı çorba etmektense bölümlere ayırmak ve ilgili kimseleri ilgili yerlere yönlendirmek daha hedefe dair yol alma olarak değerlendirilebilir.
  O yüzden çorba bir kalabalık kitlesinden potansiyel iletişim için ideal ortam sunar fuar alanını katogoriye bölme işi. Ne işi var ütü veya ev aletleri vs.. ürünleri olan adamın modem üreten firmanın yanında. Cebit 2007 de fuar alanını sabah 10:00 dan 16:30 kadar tüm fuar alanını gezmiştim. Hatta o gün bir olay olmuştu. Beni karakola çağıracaklardı. Bir güvenlik kamera kayıtlarına bakmışlar her standat ve holden geçmişim. Akşam saatlerinde telefon geldi bana. İş bölümüne Chip blog editörü olarak kayıt olmuştum. Ordan bulmuşlar akşam 20:00 gibi aradılar böyle böyle yarın karakola gitmeniz gerekecek diye. O gece zehir olmuştu bana. Bir yandan da ayaklarım ağrıyor. Ertesi sabah gerek kalmadı diye arandığımda oh be demiştim. Tüm günde bitirmiştim fuarı.

  Şirketler fuar alanın da yerlerni ve konumunu ilk görülelim diye saçma sağan yerde tutuyorlar ondan sonra da sabah 10:00 elinde çay kahve standına çay kahfe hizmetide olan şirket personeli akşama doğru 16:00 gibi sinek avlar pozisyonda olabiliyor. Sabah ki neşe akşam yerini karamsarlığa ve neden geldim İstanbul'a türküsü bakışı atıyorlar. 2007 den hatırladığım bunlar. Daha varda konuyu dağıtmayayım.
  Farklı şirketlerle dialok fırsatları konum itibari ile baya gözden kaçıyor. Oraya şirketten giden adamlar zaten belli. Anltmaya gerek yok. Bir iki firma tıklıyorlar sonra aaa saat 15:30 olmuş. Yemek yemedik diyip 🙂 🙂 fuarı bitiriyorlar gezmeyi vs.. vs..

  Türkiye de ise bu zaten tam bir komedi oldu. En son İstanbul Fuar alanına gitmiştim b..klu dereden geçip 🙂 adamlar safi iphone kapağı, resim basım iphone kapağı vs..satış yeri olarak vardılar fuar da. 2013 deydi öyle hatırlıyorum. tam komedi.

  Buyrun. 6600 ile çektiğim video.
  http://s3.dosya.tc/server5/ipf9iz/Linux_Dernegi.3gp.html

 • nehuse @nehuse

  Levent bey Avukatların kanunen reklam yapması yasak dolayısıyla bu tip bir çalışma ile isimlerini duyurarak reklam yapmaları çok mantıklı siz bile gündeme aldığınıza göre amacına ulaşmış gözüküyor.

Apple Eylül 2015 Etkinliği

Apple'ın iPad Pro, iPhone 6S, iPhone 6S  Plus ve yeni Apple TV'yi tanıttığı Eylül 2015 etkinliğini canlı yayında takip ediyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 135

NVIDIA GeForce GTX 950 incelemesi

NVIDIA'nın GeForce GTX 960 ile GTX 750 arasında konumlandırdığı GeForce GTX 950'yi inceliyoruz. Özellikle 1080p oyun performansı için oldukça yeterli performans sergileyen GTX 950'i, Gigabyte ekran kartı ile inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 66

E3 2015 Microsoft, Halo 5, Gears of War 4, Elite gamepad

Microsoft'un E3 2015 performansı, geçen yıla göre oldukça ses getirdi. Sadece oyunlar değil, HoloLens ve Elite gamepad gibi donanımlar da tanıtıldı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 40

Sony FDR-AXP35 4K video kamera incelemesi

Sony'nin 4K video çekimi için geliştirdiği, küçük boyutlu, optik görüntü sabitleme özellikli ve dahili hafızalı video kamerası AXP35'i inceliyoruz.  Bu modelin bir özelliği de üzerinde projeksiyon cihazı barındırması.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 43