Paylaş Paylaş

TP-LINK Archer C9 Router incelemesi

TeknoSeyir ofisine aldığımız TP-LINK Archer C9'u inceliyoruz. Uzun zamandır kullandığımız router ile ilgili kullanım deneyimlerimizi anlatıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • JpnTr @jpntr

  İkinci video gelmesi de ayrı bir güzel oldu 😀

 • CyanogenMod @besiktas

  İyi bir modem almak mı daha akıllıca yada orta derecede modem+iyi bir router mu?

 • Fırat Duran @firat_duran

  600-700 tl para vercem bide bunu mu alcam:( TR menu? Fan? Ev kullanicisina hic hitap etmiyo:)

 • akif @pauselife

  Ben hep router olarak asus kullanıyorsunuz diye düşünüyordum.

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  Nihayet IFA'daki ürünleri gelebildi ancak duvara asılamaması hayal kırıklığı yarattı bende. Levent abiyi aradı gözlerim ağ ürünlerinde görmeye alışık olduğumdan galiba. ADSL Router alma arifesindeyken güzel oldu bu inceleme biraz daha bekleyip yeni modelleri tercih etmekte fayda var gibi duruyor. Biraz da fiyat yönünde ucuzlasa şu AC'ler çok güzel olacak aslında. İnceleme için teşekkürler.

 • Murat @mrt1986

  Kendim 2 hafta önce w8960n modelini satın aldım. yalnız,arayüzünün ingilizce olması hoşuma gitmedi,ülkemde satılan bir ürünün türkçe olmasını tercih ederim. çekim kalitesi ise airties'den çok farklı değil,iyi yanı ise bu süre boyunca hiç kopma sorunu olmadı.

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  Böyle bir alete yatırım yapmaktansa aynı paranın yarısına ortaüst seviye router alınır kalan para vadeli mevduat yada başka bir yatırım enstrümanında değerlendirilir ve birkaç sene sonra tekrar yenilenir. Ben ne olursa olsun hi-end ürünlerin para batacak kadar çok değilse alınmasını mantıklı bulmuyorum.

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  Güzel ürün ancak bunlar mikrotik ürünleri yanında oyuncak gibi kalır. Bu paraya güzel bir mikrotik sistem toplanırdı rahat rahat. Onun dışında ASUS cihazlarındaki gibi bir QOS yönetimi ve Torrent istemcisi olup olmadığı da muamma. Bu kadar para vereceksem ben bunları da isterim. Ağa usb paylaşan cihaz 150 liraya da var. Ucuna bir AP takarsın bunun çektiği yerde o da çeker. USB 3.0 dedikleri port zaten 20 mb üstü okuma da yapamıyordur muhtemelen. Ben fiyat performans olarak biraz düşük buldum. 350-400 tl olsa idi belki düşünülebilirdi.

 • FreeRun @freerun

  2.4ghz de antenleri kullanamıyoruz 2.4ghz antenlerini kasanın içine ayrıca koymuşlar, böyle işmi olur.

 • netstat @netstat

  Hala torrent istemcisi neden koymuyor bu tp-link anlamıyorum cihazlar fıstık gibi ama torrent olmayınca çöp oluyor diğer modemlerin yanında

 • ad33p @ad33p

  @gamsizm DNS adreslerini neden gizlediniz? Kendi DNS sunucunuzu mu kullanıyorsunuz?

 • maxido @maxido

  Tekno seyir maalesef teknolojik gündemden uzaklaştı iyice..bilmiyorum belki bilinçli bir tercihtir ama burada isim vermeyeceğim ama pekçok siteyi takip ediyorum ve tekno seyirde bir performans düşüşü var gibi..İnceleme konuları eskiden böyle daha değişik konulardı.insanda merak uyandıran cinsten şeyler.Gündelik hayatta kullanılan basit ama yararlı şeyler vardı. Haksızlık yapmak istemiyorum ama mesela modem incelemeleri bu sitede biraz çok oluyor.Gündelik teknolojik haberleri, sistem performans karşılaştırmaları v.s şeyleri görmek isterdim bu sitede. Eleştirmenin kolay olduğunu biliyorum fakat bu eleştirilerim TEKNOSEYİRİ ve ekibini çok sevdiğimden dolayı yapıcı olarak alınmasını isterim.Çok istifade ettiğim ve çok değerli gördüğüm bu siteye ve çalışanlarına ayrıca çok teşekkür ederim..bizi, zor şartlarda bugüne kadar fedakarca bilgilendirdikleri için.

 • maxido @maxido

  görmezden gelinir tabiki, sonuçta sitenin bir gelir kaynağı.Ama sitenin tek yada asıl sorunu bu değil maalesef.Koskoca bir mobil dünya kongresi oluyor fakat haber namına birşey göremedim.Sadece levent beyle murat beyin bir değerlendirme söyleşisi oldu. Bir kaç site kongreyi yerinde izleyip haber aktarırken , tekno seyirinde hiç olmazsa haber olarak bazı şeyleri yabancı sitelerden alıntı şeklinde bile olsa önemli haber şeklinde görmek isteriz.Site çok durağan ve hep geriden geliyor (yada gelmiyor bile) havasında.
  Biraz evvel Asus GR8 Konsol PC incelemesi yayına girmiş fakat bu incelemeninde biraz bayat bir inceleme olduğunu söylemek durumundayım. Site şu anki haliyle sadece bir inceleme ve söyleşi sitesi havasında.Geçmiştede böyleydi ama dediğim gibi incelemeler çok daha güzeldi.Sanki bir heyecan kaybı var . Ben daha heyecanlı, teknoloji gündemini daha iyi soluyan, daha çok ve hızlı yenilenen içerik görmeyi ve tekno seyiri çok daha iyi yerlerde görmek isterim.Yıkıcı değil yapıcı olmak gerek..umarım dikkate alınır bu küçük eleştirilerimiz.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Sitede haber bölümü hiç yoktu. Sosyal bu işe yarasın diye açıldı. Bizden beklenen tüm içerikleri izleyiciler kendileri girdiler. TS'ye girdiğinizde fuarda yer alan her ürünle ilgili içerik vardı. Ürünler konusunda ise yapacak pek bir şey yok. Elimize geliş sırasına göre inceliyoruz.

  • maxido @maxido

   evet haber yoktu doğru.Ama açıkçası teknoseyirde bu haber akışının olmasını isterdim.Teknoseyirin gözünden seçilen haberleri takip etmek bence güzel olurdu.Ayrıca bu haber akışıyla, sosyali harmanlamanız daha zengin bir tat vermezmi?Sizin ve ekibinizin geniş bir ilgi alanı var.Bunlar bence çok daha efektif kullanılabilinir.İnanın incelemenin az olması çok büyük problem değil, ama sizin , levent beyin yada ekibinizdeki başka birinin bir konuda yazacağı konuları çok ilgiyle izlerim izleriz.Yine başka sitelerde artık incelemeleri yazı ve fotoğrafla destekleme başladıklarını gördüm.eskiden sadece video vardı.Tekno seyirin ana sayfasına girdiğimde en yukarıdaki inceleme kısmı dışında dikkatimi çeken bir şeyin olmaması ve bunun devamlılık arzetmesi bir sorunmudur yoksa bana özel bir sorunmudur bilemiyorum.Ama ilk sayfanın takip etmediğim yada tanımadığım kişilerin yazılarıyla dolu olması bence bir sorun.Bu site sosyal bir siteyle teknolojik haber ve inceleme sitesi olması arasında kalmış gibi sanki. Belki bu bir tercih bilemiyorum ama ben adına uygun bir şekilde sizin editörlüğünüzün yaptığı bir siteyi (haber akışı ve konu bağlamında)takip etmeyi daha eğlenceli ve ilgi çekici bulabilirim.Levent beyin yazacağı bir yazı, sizin görüşleriniz bence çok kıymetli.Gerçekten bunun altını çizmek istiyorum.Daha renkli bir ana sayfa, daha çok teknolojik olayları yansıtan haberlerin, fotoğrafların olduğu bir anasayfa ile Teknoseyir ismi daha uyumlu olur diye düşünüyorum.Şu anda çok sade duruyor.(ve maalesef biraz sıkıcı) Ama herşeyin ötesinde bunlar benim fikirlerim ve sizin fikirleriniz belki çok farklı noktalarda olabilir. Umarım herşey sizin için çok çok daha güzel olur.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Mantıksız değil ancak yapılacak her işin eldeki kısıtlı imkanı harcamaya değip değmeyeceği hesaplanmalı. Haber akışı olduğunda bu sizin için güzel bir şey olur ama acaba bizim açımızdan mantıklı mı? Sitede bir şekilde gelire dönebiliyor mu? Çünkü haber akışı sanıldığı kadar kolay bir iş değil ve ciddi emek istiyor. Bunun karışılığını alamazsanız işi yürütemezsiniz.

   Yeni TS'de her adımın maalesef getirisine göre atılması gerekiyor. Kaynaklar eskisine göre çok daha sınırlı.

  • maxido @maxido

   Haklısınız Murat bey, her zaman gönülden geçenler olmuyor.Her şeye rağmen sizi takip edenlerle aranızdaki sıcak ilişki bu tür açıkları kapatıyor.Umarım Allahın izniyle kazancınız artar ve sizde kafanızdakileri gerçekleştirirsiniz.Sizi severek takip etmeye devam ediyoruz.Size ve ekibinize başarılar dilerim..İyi çalışmalar..

 • FreeRun @freerun

  @gamsizm 2.4ghz antenleri içinde bu cihazın o dışdaki antenler sadece 5ghz de kullanılıyor, o antenler bir işe yaramıyorki?? Ofizde 5ghz de kullandığınız cihaz varmı?

 • skyforce @skyforce

  Selam kablosuz ağlarda güvenlik konusuna değinen bir bölüm yapabilirmisiniz. Hali hazırda kablosuz aletlerde bulunan hiçbir yöntemin güvenli olmadığı söyleniyor.

  http://null-byte.wonderhowto.com/how-to/hack-wi-fi-cracking-wpa2-psk-passwords-using-aircrack-ng-0148366/

  http://www.howtogeek.com/202441/your-wi-fi%E2%80%99s-wpa2-encryption-can-be-cracked-offline-here%E2%80%99s-how/

  http://www.aircrack-ng.org/doku.php?id=cracking_wpa

  Burda bulduğum yazılar wpa2-psk nın kırılabileceğini söylüyor. Uzun ve Güçlü bir şifre sadece kırılma süresini uzatmaktan ibaretmiş. Bu konularda bilginiz var mı ?

  • Evren Küçük @evren

   Youtube'da TP-Link wifi akademi kanalında değinmişlerdi. Daha detaylı bir inceleme mi istiyorsunuz?

  • skyforce @skyforce

   @Hakan Salihoğlu
   Ben normal ev kullanıcısıyım. Adsl modemim var. Wp2-psk ve aes destekliyor. Ama bu verdiğim yazılarda bu güvenliğin nasıl atlatılıp şifrenin nasıl bulunucağını anlatmış. Yazıları okursanız. uzun bir ve güçlü bir şifre sadece kırılma zamanını arttırıyor o kadar. Bir de 10 - 15 cihazın bağlı olduğu bir kablosuz modemin kablosuz ağ şifresinin değişimi bırakın saatlik aylık bile olsa sinir bozucu. scıd nedir ne değildir bilmiyorum. Bir de modemim destekliyor mu onuda bilmiyorum.

   @evren
   O videonun bağlantısını verebilirmisin. Bakayım nasıl bir şeymiş ben onu görmemişim.

  • skyforce @skyforce

   @evren
   Vidyoyu şimdi youtube de seyrettim. Daha yeni yayınlanmış. Yani 5 gün falan olmuş. Teknoseyrin anasayfasında yayınlanmadığı için dikkatimi çekmemiş. Video genel olarak yeterli. Fakat vidyoda 4-way handshake açığından bahsedilmemiş. Keşke o konuya açıklık getirilmiş olsaydı. Birde wifi akademi sponsorlu bir açlışma belki o yüzden ayrıntılı inilmiyor her konuya. Neyse....

   @Hakan Salihoğlu

   Ben kesinlikle internetimi yabancılarla paylaşmıyorum. Tanıdığım komşularımla da paylaşmıyorum. Ama bugün bir kablosuz ağ için 10 - 15 cihaz oldukça normal. Kardeşim , abim , yiyenlerim derken kablosuz ağa bağlanan cihaz sayısı artıyor. Televizyon, telefon , tablet, dizüstü bilgisayar derken ileride daha da artacak. Otomatik şifre değiştirme wpa2-enterprise ile radius sunucu kurularak yapılıyor. En son izlediğim videoda böyle diyordu. O konulardan şu anda anlamıyorum. Zaten kim bilir ne kadar tutar neyse.....

   Bilgisayarlarda microsoft security essentials kurulu. Şimdiye kadar beni yarı yolda bırakmadı. Hoş bıraksa yapabileceğim bir şey yok. Paralı antivirüse verecek bütçem yok. Birde bir şeyin paralı olması demek iyi olacağı anlamına gelmez. Örneğin norton antivirüsün eski sürümleri neyse....

   Son olarak modemimde misafir kullanıcı özelliği yok. Alalıda bir yıl filan oldu. Tplink in bir ucuz modeli. Her şey bütçe meselesi sonuçta neyse....

 • Aiberg @aiberg

  Modem versiyonu D9'un çıkmasını bekliyordum uzun zamandır. Daha üstün model var mı piyasada modem/router işi yapacak?

 • Aiberg @aiberg

  Hangi modelmiş merak ettim doğrusu, @tarik Bey'in tepkisinden sonra...