Paylaş Paylaş

Teknoloji ve Bilim Notları 2018/27

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

00:58 - Özel sektör tarafından üretilen ilk insansız uzay aracı Şubat 2019’da Ay’a iniş yapabilir.

06:51 - Araştırmacılar kozmik ışınların kaynağını tespit etti.

13:13 - Sudan oksijen elde etmek gelecekte uzun uzay yolculuklar için kullanılabilir.

19:17 - Bilim insanları genetiğini değiştirerek bir maymunun kolesterol seviyesini düşürmeyi başardı.

22:54 - Yeni geliştiren deneysel HIV aşısı klinik testlerde umut verici sonuçlar sunuyor.

28:04 - FDA, 40 yıl sonra neden yeni bir çiçek aşısına onay verdi?

31:13 - Yerkürenin derinlikleri lavdan oluşmuyor.

35:48 - Sıcak hava beynimizi yavaşlatıyor.

39:25 - İnsanlık tek bir kaynaktan doğmamış olabilir.

48:45 - Başarılı girişimlerin kurucularının ortalama yaşı sandığımızdan daha yüksek.

54:38 - Bulaşıkları bulaşık makinesine bırakmak çevreye daha az zarar veriyor.

58:58 - Diyet yaparken küçük tabak kullanarak kendini kandırma tekniği işe yaramıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • iea96 @iea96

  Sonunda thumbnail değişmiş 🙏

 • aslanmurat @aslanmurat

  Yarın izlicem şimdi long dark zamanı 😁

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  @kemmek Yapmaya çalıştıkları iş kolay değil. Web üzerinden en başından beri ücretsiz bilgiye ulaşıma alışmış bir kitleden ücret talep ediyorsunuz. 2000 aboneye henüz ulaşamamış olmalarının en başlıca nedeni bu bence. Tabi bir de plus abonelerine özel çok bir şey yok, genelde plus olmayanlara kısıtlayıcı fonksiyonları olarak devam ediyorlar. Emin olun onlarda düşünüyorlardır daha farklı özellikler.

 • Gerginix @gerginix

  Şu ana kadar bloklanacak kişi bulamadım.

  • Levent @leventyurt

   Neden insanları bloklamak istiyorsunuz anlamış değilim.
   Fotoğrafınızdan İtalyan, isminizden Galyalı olduğunuz izlenimini vermenize rağmen tam bir Türk vatandaşı gibi selam verene bile çatacak gibi yazıyorsunuz. Her ne kadar bilgi kaynayan yazılarınızdan nöronlarınızı kullandığınız belli olsa da kafasının içi fikir çöplüğüne dönmüş ve o çöpleri dökecek başka bir kafa arayan iktisat bilimine düşman olarak doğmuş klonlama aletlerine sinapslarınızdaki enerjiyi harcıyorsunuz.
   Bence bunu yapmayın, bırakın kaynasın ortalık, belli bir basınç ve ısıya gelince zaten siz de onlar da arı hale geleceksiniz.
   Neşeli günler dilerim.

  • Gerginix @gerginix

   @leventyurt seni lanet olası iyimser gandalf suratlı. Naber. Demek şu an ortamın kaos ve anarşisi ben, ona denge getirecek ahenk ise sensin haaa!

   O klonlama aletinden çıkmış dediğin karbondioksit ve butirik asit fabrikaları ancak çarpacak bir duvar bulana kadar ilerlerken sorun, onların doğası değildir. Gerektiği zaman gerektiği yerde bulunmayan duvardır.

   Başa saralım, 14 milyar yıl önce big bang diye hapşıran evren ortalığa yıldız tozu saçarken, bu çöp kamyonlarının ortaya çıkma ihtimali 1/sonsuz iken, matematik de hadi len bu imkansıza o kadar yakın ki imkansız de geç derken (limit kuramına göre) çıkıvermişler. Demek ki neymiş bu anasız babasız parçacığa sonsuz zaman ve sonsuz fırsat verirsen er geç... Ancaaak, bu kamyonların taşıdığı çöpten işe yarar bir şey çıkma ihtimali açığa çıkana kadar zaman geriye doğru bükülüp, herşey başladığı yere dönecek. Hani bunlar "ihtimalsizliği" ispat eder fizik kanunları intihar eder.

   İstiyorum ki hurma ile kazanılmış enerji çöp üretmesin. Ancak ben istedim diye duracak değil. Bu ülkenin tahminen 1/100000'ini temsil eden biri olarak beni asla sakinleştiremezsin. Youuuu caan noooot.. Şimdi git sirke küpünde yüz.

 • Gerginix @gerginix

  "Dini metinler üzerinden ahkam kesen insanlar" doğru bir betimleme. Üstüne "Amerika kıtasındaki eski uygarlıklar hakkında tık yok" saptaması da kapak.

  Kalkıp bu cümlelere dini metinlerle cevap vermeye kalkacak mesihler sıraya girerse soğuk biramı yudumlayıp yeni bir hobi olarak tek tek blok atacağım.

  Neyse, evrimin çökmüş bir iddia olduğunu kanıtlayan tek bir bilimsel veri olmadığı gibi, bir çok bilimsel ilerleme, bu kanunun takibinde üretilmiş.

  Jef Bezos'un çalışanlarına nasıl bir "zor" dayattığını ve İspanya Amazon işçilerinin greve başladığını teknoloji haberi olmadığı için atlamanız normal ancak haftaya sunulacak gündemde bundan bahsetmeniz gerek.

  Erkekler üzerinden şöyle bir teori vardır. "40'ına kadar yaptın yaptın. Sonrasında düşüş başlar." Ancak emekliliğin 65'e ertelendiği, ömrün uzadığı, öğrenilecek bilginin arttığı çağda asıl büyük adımların 40'ından sonra atılması gayet normal. Üstüne ergenlikten (duygusal mental açıdan) çıkışın artık 30'lara kapak attığı ortamda büyük kazançlar getiren girişimcilik örneklerinin 40'lara denk gelmesi şaşırtıcı değil.

 • Emre Arat @emrearat

  İsrail’in Ay aracını 4 büyük musevi işadamının aile vakıfları finanse ediyormuş:
  https://eksisozluk.com/entry/79055941
  Dilerim bizimkilere örnek olur.

 • Aiberg @aiberg

  Cıvık müdürüm afedersin 🙂 49:09

 • Murat S @atehaa

  Abiler hiç din konularına gitmeyin ya. Hamdi abinin lafını tekrar edip geçin bu noktalarda. Bir şeyi açıklamanın farklı yolları var o din bu bilim de geçin vallahi 🙂

 • Yetkin @tozyet

  39:25 Dini bu işlere karıştıranlara söylenebilecek en güzel şey, git dinini az ötede yaşa.

 • Anılcan Uçar @anilcanucar

  Evrimin olmadığını nereden çıkardınız? "Saçmalığa bak. önce çok sayıda dalmışız. Sonra tek dal olmuşuz. Sonra yine dallanmışız. vay anasını sayın seyirciler. İşe bakın." demişsiniz herhangi bir biyoloji eğitiminiz var mı da hayatını bu işe adayanların sonuçlarını yok sayıyorsunuz. Sizin kafanızın alıp almamasına göre şekillenmiyor kuramlar. Adama bak yahu kafam basmadı öyleyse yalan.

 • ozan basarir @ozanbasarir42

  @anilcanucar bağzıları böyle sinsi sinsi dolaşır internette, bakalım nerde birisi evrimden bahsediyor diye... sonra hem videoyu, hem haberi, hem bilimsel gerçekleri, hemde evrimi, kısaca kafasına göre herşeyi çarpıtarak polemik peşine düşer. zamanında güzel güzel laf anlatmış, belki yazdıklarım ve gönderdiğim linkleri videoları açar okur da bilgilenir diye medet ummuştum ama, anladığım kadarıyla kendisi bu işten zevk almakta ve cahil olduğu için değil, polemik sevdiği için böyle ufak hokkabazlıklar peşinde koşmakta.

 • Yiğit @yigit1

  Olmayan bir sey? Appendix, 20'lik disler? Size birkaç cevap verirdim de anlayamayacaginiz için 2 tane cevap yeter.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @mehmetakif Dine girilmeyen konuyu siz de o noktaya çekmeyin. Sonra karşıt görüşler gelip cevap verdiğinde kendinizi kaybedip sonunda ceza alıyorsunuz.

 • Yiğit @yigit1

  @gamsizm @mehmetakif Anlamaz abi boşver. Mesela bilim insanlarina salliyor arkadas ama hasta olunca doktora gitmesini biliyor veya o kadar bilim insaninin icat ettigi internete girip, interneti icat eden insanlara sallamasini biliyor. Iste bunlarin isi gücü din ticareti yapmak. Ben saldim artik boyle insanlari kendi coplugunde bos bos ötüyorlar.

 • Yiğit @yigit1

  @mehmetakif Evet. Sizin anlattiklarinizin gercek olma ihtimali evrimin gerçek olma ihtimaline eşit(!). Yersen. Hadi iyi eğlenceler.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  şu kutsal kitaplara yada dinlerin söylediklerine inanıp yada iman edip bu konuyu bilim ile çarpıştıranlara şunu söylemek isterim; belki de bilim sizi doğrulayacak yada yalanlayacak bu şimdi konuşmamız yada tartışmamız gereken bir konu değil. Bekleyin bilim işini bitirsin bakalım sonuç ne çıkacak belki de senin inandığınla aynı çıkacak o zaman da sen buna köstek olduğun için vicdan azabı duymayacak mısın? Hangi din bilime köstek olmanızı söylüyorsa bence önce unu sorgulayın. Bir de şunu unutmayın bilim inanmaz, iman etmez siz bilimsel verilere yada bilimsel olmayan verilere inanır yada inanmazsınız bu sizin özgürlüğünüz...

 • okkalıat @ok

  evrimden bahsettikten sonra bi özür dilemediğiniz kaldı. afedersiniz evrim diyebilirsiniz bence.

 • Mustafa Doğan @mustafadoganiku

  Servis bakım ücretini Hamdi Beye göndereceğim 🙂 iki gün önce bulaşık makinesi bozuldu, kapağına 565 TL sıkışmış 🙂 , bozulma sebebini sorduğumda yemek artıkları olduğunu söyledi servis.