Paylaş Paylaş

Teknoloji ve Bilim Notları 2018/21

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

00:40 - Virgin Galactic ikinci motor itkili test uçuşunu da başarıyla gerçekleştirdi.

03:25 - Uzmanlar Pluton’da metan buzundan kum tepeleri olduğunu belirtiyor.

07:10 - Kendi kendini yiyen roket küçük uyduların fırlatılmasında kullanılabilir.

12:11 - Çeşitli ülkelerde halkın bilgi seviyesini ölçen bir araştırmanın sonuçları.

26:08 - FDA, altın pirinci onayladı.

31:25 - Kuantum bilgisayarların hayatımıza girmesine ne kadar var?

38:21 - Bilim insanları ilk kez 3B yazıcıyla kornea üretmeyi başardı.

43:40 - Y kromozomunda 7000 yıl önce yaşanan çeşitlilik azalmasının sırrını çözmüş olabiliriz.

46:45 - Doğum yapmak kadınların ses tonunu değiştirebiliyor.

49:29 - Yapılan geniş kapsamlı bir araştırmaya göre gözlük takanların akıllı olma ihtimali daha yüksek.

52:48 - Uzmanlar bazı durumlarda aşırı kiloların ölüm riskini azaltması ikilemini çözmeye çalışıyor.

55:35 - Kaslara aşırı yüklenmenin tehlikesi.

01:00:32 - Araştırmacılar iğrenmenin altı kategorisi olduğunu belirtiyor.

01:05:33 - Müzik yeme alışkanlıklarımızı nasıl etkiliyor?

01:08:47 - Domates, sebze midir, meyve midir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • aslanmurat @aslanmurat

  Domates, sebze midir, meyve mıdır? Yüzyılın geyiği 🙂

 • Syndicate Dynamics. @syndicatedynamics

  Can reyiz yine göbeği salmış, saçı kazıtmış. 🙂

 • Cem Erel @cemerel

  doğru mu yanlış mı sorularında yanıtın birini sallasan %50 tutma ihtimali var ama Çin'le Hindistan her soruda %25-30 civarında kalmayı başarmış

 • KUTALP @kutalp

  Bazısı küçük ve hareketli olanı seviyor. Şans.

 • ŞaşkınKedi @saskinkedi

  "Dalından sarkan bir şey görüyorsan meyvedir" 😀

 • muratuyg @muratuyg

  Mobilde İzlemek kanser ediyor. Bilmiyorum herkeste böyle mi. Plusın avantajı dezavantaj oldu.

 • Yiğit @yigit1

  55:35'teki konu(Kaslara aşırı yüklenmenin tehlikesi) aslında spor yüzünden olan bir şey değil. Yanlış antrenman programı+düzgün koçlar tarafından kontrol edilmeme+doğru beslenmeme+az dinlenme böyle sonuçlar doğurması gayet normal. İşin uzmanı değilim fakat işin içinde olan bir kişi olarak(powerlifting yapıyorum, bb yapan kişilere göre 2 kat ağırlık kaldırıyorum) benim gözümden bile, salondaki kişiler çalışmayı o kadar yanlış yapıyor ki... Büyük ihtimalle 17 yaşındaki arkadaş da çalışırken "kolum çok yanıyor ve pump oldu, demek ki çok iyi çalıştım" tarzı düşünceye kapılıp böyle bir çalışma yaptı. Antrenman sonrası ağrısının(DOMS) olmasını da iyi karşıladı ki bu tamamiyle yanlış bir düşünce. Çünkü spora ilk başladığınız andan itibaren antrenman sonrası ağrının çok olması sizin bir şeyleri yanlış yaptığınızı gösterir. Hele spora devam ederken antrenman sonrası ağrısı oluşuyorsa sizin çoğu şeyi komple yanlış yaptığınızı gösterir.[5]

  Ayrıca bir konuya daha değinmek istiyorum, ne zaman direnç antrenmanı ile ilgili bir konu olsa Can Abi, direnç antrenmanının vücuda verdiği zararlardan(eklem hasarı, kas hasarı vs vs ) bahsediyor ki tamamiyle bilinçsiz bir söylem. İlk önce kas gelişiminin nasıl olduğuna değinecek olursam; kas gelişimini hepimiz şöyle biliyoruz: "Antrenman sırasında YIKILAN kasların belirli bir süre sonra yerine daha iyi şekilde koyulması olayıdır." Kısacası herkes tarafından bilinen şekli böyle fakat bir nokta var. Ağırlık antrenmanlarında bir miktar kaslar yıkılır doğru fakat buradaki asıl nokta "dış stres(external stress)" faktörü. Kaslarımız mikro travmalara uğrayınca değil, stres alınca gelişir ve bu strese adapte olma şekli kas büyümesi veya kas güçlenmesidir. Bunu ben söylemiyorum şu anki modelimiz böyle söylüyor.[2](Ayrıca bkz:Hans Selye's General Adaptation Syndrome)

  Eklem zararına gelecek olursak, madem baya zararlı, şu an da (https://www.youtube.com/watch?v=T9Y4o_BqC0A) attığım videodaki adamın bırak yürümeyi hayatta olmaması gerekirdi. (https://www.youtube.com/watch?v=AzR1RN6cMc4) Bu videodaki adamın da yürüyememesi gerekirdi(Squat dizlere çok zararlı(!) Birçok doktor tarafından dahi söylenir ki şu videodaki adamın bel ve bel aşağısının tutmaması gerekirdi ve bu adam bu kiloları kaldırırken 37-38 yaşındaydı. Şu an 48 yaşında ve hala 200-300 kg ağırlık kaldırıyor)
  Anlattıklarım elit seviyeler. Elit seviyede bile sıkıntı olmazken(omurga yapımızın çok narin olmasından dolayı 40+ yaş üstünde çok dikkatli olmamız söylenirken) doğru yöntemlerle acemi seviyede sıkıntı olacağını hiç düşünmüyorum. Tamam, her seviyenin farklı zorluğu ve tehlikesi var ama şu anki spor koçları eskisine göre daha bilinçli. Ayrıca düzgün yapılan egzersizin her yaşta kas sağlığını koruduğu ve eklem sağlığını koruduğunu bütün bilim dünyası da kabul etmektedir. Ayrıca diğer yöntemlere göre kronik (bel) ağrı sorunlarının en iyi tedavi yöntemidir diyebiliriz. [1][3][4][6]

  1-)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21905254
  2-) https://www.youtube.com/watch?v=voMnQr7sfmk (Videolar kaynak yerine pek geçmez ama video içerisinde referanslar olduğu için koyuyorum)
  3-)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3138879/
  4-)https://www.vox.com/science-and-health/2017/8/4/15929484/chronic-back-pain-treatment-mainstream-vs-alternative
  5-)http://www.lookgreatnaked.com/articles/is_muscle_soreness_indicative_of_muscle_development.pdf
  6-)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22777332

 • Mazhar Hakan @mazhar

  @hkellecioglu virüsle bakterinin farkını üniversite sınavında %80i doğru cevaplayamıyor. Bence halktan bu soruyu doğru cevaplamasını beklememeliyiz.

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Kuantum bilgisayarlar giederek hayatımıza daha fazla entegre olacak olan yapay zeka tabanlı sistemlerin çalışması için önemli bir altyapı gücü oluşturacak. Mevcut Yapay zeka yazılımlarının gücünü kısıtlayan en büyük etmenlerden biri işlem gücü. Daha çok veriyi analiz edip, daha iyi ve hızlı sonuç üretme konusunda daha iyi donanımlara muhtaçlar. Dolayısı ile kuantum bilgisayarların bize yapay zeka tabanlı hizmetlerin artması ile bir fark yaratacağını düşünüyorum. Yoksa günlük kişisel bilgisayarımız üzerinde daha fazla güce ihtiyaç olacağından değil. Daha güçlü donanımlar çok yüksek veri işlemine ihtiyaç duyan servisler için devrimsel bir yenilik yaratacaktır.

 • ad33p @ad33p

  @gamsizm @hkellecioglu Teknoloji ve Bilim Notları'nın parçalarını alıp Youtube atıyordunuz bir ara, vaz mı geçtiniz? Beklenen izlenmeye ulaşamadı mı?

 • Can @berkaroon

  Mutlak sıfır dolaylarına henüz inilmedi.. İnilen durumlarda da o değeri koruyabilmek önemli.. İnilmek istenmesinin sebebi ise süperiletkenler. 4 kelvin derecede özdirençleri sıfır ve öziletkenlikleri sonsuz oluyor. İnilebilen sıcaklık değerleri çok uçuk değil fakat yeterli seviyede, o kadar kusur kadı kızında da bulunur nihayetinde normalinden çok daha düşük özdirençli malzeme elde edilmiş olunuyor.. Birçok trafoda kullanılır süperiletkenler migrasyon kutuplanmasından ötürü bir patlama gerçekleşmediği sürece de mükemmel çalışırlar..

 • freshmind @freshmind

  Hamdi bey temel öğreti ve bilgilerden falan dem vurmuş ...

  Üniversitenin ilk yılında, bir fakülte ortak dersi finali çıkışı anımdır:

  Kolunda Atatürk imzasının dövmesi, elde nutuk, sabah akşam atam izindeyiz diye sağa sola paylaşım yapan bir arkadaş güruhunun "abi Cumhurutiyet hangi tarihte kurulmuştu ya sjsjsjsjsjs" diye kendi aralarında kikirdemeleri ve "nasıl bilemezsiniz" diye sorduğumda sabah yorgunluğundan bahane bulmaya gidecek kadar küçülmeleri, üniversitenin ilk yıllarında insanların sahteliğine dair gözüme açan-uğradığım şokun ilk dalgalarından biridir. Paylaşayım dedim, neler var neler...

  Hoca çıldırmıştı, %60 a varan oranlarda yanlış cevap verilmişti o soruya.

  Korkuyorum bir gün millete adını soy-adını sorduğumuzda bilemeyecek bu eğitim sistemi yüzünden...

 • Arkeolog @arkeolog

  @hkellecioglu Hamdi Bey "quantum bilgisayarlar"dan bahsedin bir program. Son durum nedir hangi firma ne amaçla ne verimlikte kullanıyor? Geleceği nedir? Yapay zeka çalışmalrıyla birlikte iş nerelere varabilir? 1984 romanına doğru yelken mi açmış oluruz.