Paylaş Paylaş

Fotoğraflarınızı Değerlendiriyoruz - Bölüm 3

ViewSonic sponsorluğunda gerçekleştirdiğimiz, fotoğraf değerlendirme bölümlerimizde sıra üçüncü bölümde. Fotoğraf Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Serkan Bakır, gönderdiğiniz fotoğraflardan seçtiklerimizi değerlendiriyoruz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir
Instagram ► https://www.instagram.com/teknoseyir/
iTunes ► Haftalık Gündem Değerlendirmesi http://teknoseyir.com/podcast_hgd
iTunes ► Teknoloji ve Bilim notları https://teknoseyir.com/podcast_tbn

TeknoSeyir kanalı, Türkiye’nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir.com’un YouTube hesabıdır. En güncel ürün incelemelerine ve teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu kanaldan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • X36 @mask

  ortada bisiklet olsa
  edit : 5.11 benim fotoğraf, yağmur taneleri fotoğrafta bahsedilen

 • mrx @mrx

  @gamsizm bölüm yanlış 3 yerine 2. bölüm koyulmuş.

 • Mesut Kahraman #47 #111 + @vigilante

  Bu videoda ne anlatilmis, neden bu video cekilmis ,belki onden degil de biraz yandan cekilse daha iyi olurdu, o monitor 24 inc degil de 27 inc olsaydi bambaska olurdu.Olmamis.

 • Anıl Özen @anilozen1993

  @gamsizm İlk gösterdiğiniz ışığa karşı çekilmiş fotoğraf cep telefonu değil gopro session ile çekildi. O nedenle bu kadar geniş açılı. Ufuk çizgisinin yamuk olmasının sebebi de tabi ki elle goproyu tutuyor olmam. ne çektiğimi görmediğimden kadrajlama doğru değil. Yinede ışığa karşı olmasına rağmen gopro iyi iş çıkarmış bence 😀 Belki biraz editle daha güzel olabilirdi. Diğer konularda da haklısınız keşke o vakitte çekilmese ama insan gördüğü şeyi fotoğraflayıp kaydetmek istiyor işte o an 🙂

 • Waterfallll @waterfallll

  3 bölümden öğrendiklerim;

  -Şurada bir kedi olsaymış.
  -Belki bir bisiklet olsa eğlenceli olurmuş.
  -Keşke hiç çekmeseydin.

 • X36 @mask

  beyfendinin tecrübe ve bilgisinden yana şüphemiz yok ama çok profesyonel düşünüyor.

 • Dogu @dgkn

  Teknoseyir'in en içi boş içeriği olmaya aday bu seri.O olsaymış şu olsaymış...

 • İbrahim @fidotrr

  Son fotoğraf benimdi.Ben görev adamıyım,kötü fotoğraf dediniz bende fotoğraflarimdan en kötü netlenmişini yolladım.Sizde hataları çat çat söylediniz 😀 Yine de gururluyum tabi 😀

 • aslanmurat @aslanmurat

  Benim fotoğrafım yayınlanmadı ☹️☹️

 • JohnSmith @johnsmith

  Buna bir yorum yapmayacaktım, kendimce, hani LPnin dediği gibi yapılabilecek en büyük 'iyilik' bazen o ürünü hiç test etmemek ya. Ama 5. dakikasına geldim dayanamıyorum, iyi güldüm. Adam nehir/göl çekmiş, hala ana öğe yok diyor(sunuz) 🙂 Burun fotosu çeksem, sivilcesi eksik, denecek. Pizza kulesi çeksem, yamuk(!) olmuş denecek.

  Herşey bir yana bu seri tutabilir. Size her hafta herkes foto gönderecek siz de beğenmeyeceksiniz. Fenomen olabilir, hem de seviye düşmeden (sonuçta bu videodan daha farklı birşey yapmak gerekmeyecek).

  MG hocam siz de belki içinde olduğunuz için farkında değilsiniz ama ciddi komik, komedi yapmaya çalışsaydınız böyle komik olmazdı tabi, o başka 🙂 Niye derseniz, sonuçta herkeste göz var (özürlüler hariç ama konuyu dağıtmayayım), herkes fotoğrafı görebiliyor, herkes çekemez kabul ama herkes eleştirebilir. Mis gibi fotoya ciddi ciddi olmadık eleştiri gelince de komik oluyor.

  • arandur @arandur

   Bu serinin amacı yıkama yağlama yapmak değil, olabilecek en küçük ve en büyük hataları, eksikleri belirtmeye çalışmak, hatta nasıl ilavelerle zenginleştirileceğine dair fikir üretmek. Bizim insanımız fotoğraf eleştirisi görmemiş olduğundan ters geldi bu seri. Fotoğrafçılık forumlarında bile bariz hataları kırmamak adına söylemeyen insanlar var.

  • JohnSmith @johnsmith

   @arandur Ne bariz hatası? Ben gerçekten katıla katıla güldüm. Benim için fotoğraf bir anı sabitlemektir, ışık varsa, bir açı yakalarsam ne ala, olmasa da olanı çekerim. Hatta olabildiğince geniş açı çekerim ki tüm ortam kareye girsin. Bu videoda başka bir dünya var, uçmuşlar. Ve bu seri devam ederse (komedi olarak) çok tutabilir, belki kült bile olur, o konuda çok ciddiyim.

   Sanatta hata olmaz.

  • arandur @arandur

   @johnsmith yamuk kadraj, hatalı netleme gibi bazı durumlar bariz hatadır. Elbette kişiye göre hata olup olmadığı değişecek durumlar da olur.

  • JohnSmith @johnsmith

   @arandur Sanatta hata olmaz. İsteyerek yapılmış, pişman olunmamış hiçbir şey hata değildir. O nedenle bir hata olup olmadığını ancak kişinin kendisi söyleyebilir, sonuçtan memnun değilse, bir yanlışlık olduğunu düşünüyor ama nerede bilemiyorsa vs. o zaman hatadan söz edilebilir.

   Bu video serisi normal insana tam hitap etmiyor (ve hatta komik oluyor). Çünkü normal insan tatildeyken foto çekiyor, burada sadece foto çekmek için tatile çıkan bir anlayış var. Bir fotoğraf için 'güneş şurada olsaydı iyi olurdu' demek bana 'kalp hastalığında erkek olmak riski artırıyor, cinsiyet değiştirilseydi iyi olurdu' demekle aynı 'komik'likte geliyor.

  • arandur @arandur

   @johnsmith aynı şey değil işte. Bu seri fotoğraftan biraz olsun anlayan veya anlamak isteyenler için. Rastgele deklanşöre basarak çekenler zaten hiç izlemesinler bile.

  • JohnSmith @johnsmith

   @arandur Kimseyi rastgele deklansöre basıyor diye küçümsemeyin, asıl o kastettiğiniz insanlar daha düşünerek basıyor (çünkü bir sahneyi bir kere çekiyor), bu pro'lar aynı şeyi 300 kare çekip sonra rastgele güzel kare yakalanmış mı diye onu seçiyorlar.

   Ben daha fazla uzatmayacağım. Bu video serisini ister beğenin ister beğenmeyin, sıradan normal bir insana neden ve nasıl 'komik' geldiğini anlayabilmeniz lazım.

  • m.levent @mustafa-levent

   @johnsmith bir şeyin sanat olması için görsel estetiğinin olması lazım bunu sağlamanın teknikleri vardır kişiden kişiye değişen bişey değil ben yaptım oldu benim zevkim, ben beğendiysem tamamdır diye düşünüyorsan bu sadece seni bağlar herkesin beğenebileceği fotoğraflar çekebilmek sanat ve teknik işidir böylece çeken kişide çekmiş olduğu fotoğrafını daha çok sever. Sen; ben kendim için fotoğraf çekiyorum kimsenin beğenisine eleştirisine ihtiyacım yok diyorsun saygı duyarım fotoğraf illede başkaları beğensin diye çekilmez yani bu tamamen amacının ne olduğuyla alakalıdır ama böyle düşünürken çektiğin bu fotoğraflardan birini incelemeye açarsan eleştiriyede açık olmak zorundasın.

 • Arkader @arkader

  -Tele lens lazım.
  -Bisikletli çocuklar hoş. Her eve lazım.
  -Deniz bisikleti de lazım. Bir kaç tane olursa daha iyi. Mecburi değil.
  -Kedi de lazım.
  -Top oynayan küçük çocuklar da lazım. Keyifli olabilir.

  Bunlar olursa en saçma ortam, en boş kare bile şenleniyor. 3 videodan çıkan en önemli şeyler bunlar. Ayrıca fotoğraf dik değil yatay çekilmeli.

  Şaka bir yana gerçekten önemli bilgiler var. Öğrendiğim de şeyler var. Yararlı oldu benim için. Teşekkür ediyorum.
  Biraz tekrara düşmüş gibi sadece verilen tavsiyeler. Bisikletli çocuk meselesi gibi. 🙂
  Yorumlarda da bazı fotoğraflara gelen eleştiriler beğenilmemiş gördüğüm kadarıyla. "Ne güzel fotoğraf işte. Neyi olmamış?" tarzı söylemler genellikle.
  Evet, hoş fotoğraflar vardı arada. Kusursuza yakın, etkileyici fotoğraflardı, evet. Çeken kişi için kusursuz da olabilir hatta. Sadece Ömer Serkan Bakır Bey bunların nasıl daha etkileyici olabileceği, nasıl daha çok şey anlatabileceği, nasıl daha yüz güldüren fotoğraflar olabileceği üzerine kendi tecrübelerine dayanarak yorumlarda bulundu. Amaç da buydu bu seride.

  Şu "Olmamış geç. Yok bu da değil. Hiç olmamış. İğrenç olmuş!" hissinin olmaması için araya düzgün pozlanmış, iyi kompozisyona sahip fotoğraflar girilebilir. Bu fotoğraflardaki dikkat edilen kurallar, özne seçimleri, çekim açıları gibi düzgün yapılan şeyler anlatılabilir.

 • huseyinekrem @huseyinekrem

  Adam profesyonel açıdan bakıyor olaya. Size kimse bu açıdan beleş bilgi vermeyecek. Bunu değerlendirmek yerine hata çıkartmışsınız videodan. Hiç hoş bir davranış değil.

 • Digital Animal @gameboy

  her video için farklı bir foto koymak zor olmasa gerek... 3 videodur tırtılı görüyoruız...

 • Mazhar Hakan @mazhar

  @gamsizm Yeniden fotoğraf çekebilmem için buna ihtiyacım vardı.Tek yapıcı yorumunuz için teşekkürler 🙂

 • sayahan @sayahan

  Bu videodan anladığım kadarıyla güneşin kadrajda olması sorun yaratıyor. Zaten benim bildiğim genel kural güneşi arkana alacaksın. Peki kadrajda güneş ile birlikte, hiç bir detay kaybolmadan ya da patlamadan fotoğraf çekilebilir mi? cep telefonu vb. basit bir makineyi kastetmiyorum, bunun profesyonel, hatta deneysel, çok pahalı özel bir yöntemi var mı? Misal ilk aklıma gelen güneşin geleceği kısmı noktasal olarak karartabilecek lcd barındıran özel bir lens.
  Biliyorum kadrajın yarısını filtrelemek için bir filtre var, (hatta yanılmıyorsam @gamsizm bahsetmişti) ama onlarda üstte kalan detaylar karanlık çıkıyor. Daha profesyonel bir yolu var mı onu merak ediyorum.

 • Milimetrik @milimetrik

  Ömer abi sağolsun ezdi geçti fotoğrafımı 😀 İyi oldu ama, öğreniyoruz böylece.

  • osbakir @osbakir

   Biz öğrenciyken bu eleştirilerin on katını hocalarımız yapardı. Tek fark biz ses çıkaramazdık ve sonucunda düşük not almak vardı. Günümüzde güzel fotoğraf çekmek artık çok daha kolay, zor olan ise iyi ve kalıcı olan fotoğrafa ulaşmak.

 • Boffin @boffin

  @gamsizm belki tersini de bir bölüm yaparak başarılı bulduğunuz fotoğraflardan örnekler gösterebilirsiniz.

 • yetkin @tozyet

  Eleştirilen arkadaşlar kendilerince en iyi fotoğraflarını göndererek zaten en büyük hatayı yapmışlar. Sonuç hüsran. Video serisi olması gereken fotoğrafla devam edebilir.

 • MustafaYavas @mustafayavas

  Bütün bölümler çok güzeldi. Gerçekten öğrenmek isteyene faydalı bilgiler mevcut. Umarım devamı gelir. Çünkü günümüz de bu derslere ihtiyaçımız var, instagram da çöp fotoğraflara bakıp internet kotasını bitirmeyelim.

 • Afsinyus @ufo

  ben çok şey öğrendim. Öğretici oldu teşekkürler. Artık çekerken biraz daha bakıp anlayarak söylenenler kulağımda küpe şeklinde çekeceğim

 • Alim Bozkayalar @sqn

  bu seri devam edecekse 3 eleştiri bölümünden sonra 4. bölüm sizin seçtiğiniz doğru örnekler olsun lütfen. biz de neyin doğru olduğunu doğru örnekler üzerinden anlayabilelim. şu galeriden seçeceğiniz 15-20 fotoğraf hakkında konuşmanız güzel olacaktır örneğin:

  http://100photos.time.com

 • m.levent @mustafa-levent

  bu videoyu tenkid eden kardeşlerim amacınız sadece denklanşöre basmaksa eğer fotoğrafa dair hiçbir eğitici öğretici video izlemenize gerek yok bu tarz videoların amacı gerçekten fotoğraf çekmek isteyen kişilere bir nebze yardımcı olmaktır çok profesyonel düşünüyorlar diyen arkadaşlar olmuş öyle bişey yok bu tavsiyeler en temel bilgilerdir profesyonellik gerektirmez ama çektiğinizi fotoğraf yapar öbür türlü çöp. evet çöp, bi zaman sonra kendiniz silliyorsunuz zaten dürüst olalım öyle değilmi? bu tarz videolar fotoğrafa ilgi duyan yada hobisi olanlar için gayet faydalıdır

 • Recai @recai

  @gamsizm
  yeni bölumler icin bir iki tavsiyem var
  1- konu yada obje fotograflari olabilir
  2- gunduz yada gece ile ilgili fotograflar olabilir
  3- bazi teknikler kullanilmasi icin fotograflar olabilir (genis aci, uzun pozlama, odak noktasi belirleme vs vs)
  bu sekilde bir kac seri ile aslinda mini bir fotografcilik serisi olusturabilir ki cep telefonu kamerasi uzerinden gidilirse daha yaygin olur

 • cihangiryolukaslan @cihangiryolukaslan

  fotografları nereye gönderecegimiz hakkında bilgisi olan yokmu

 • otnemem @otnemem

  Yorumları okuyunca aklıma geldi;
  "Bildiğinizi zannetmeniz, öğrenmemenizin en büyük düşmanı olmuştur."
  Biraz eleştiriye açık olursanız belki siz de öğrenebilirsiniz.

 • mgunes @mgunes

  Videoda gözüme çarpan konulara kısaca değineyim.
  Tamamına yakını cep telefonu ile çekilmiş. Hocanın yerine ben olsam cep telefonu ile çekilenleri değerlendirmeye almam.
  Deniz, göl gibi sahili gösteren fotograflarda ufuk çizgisinin tam paralel olması olmazsa olmazlardan birisidir. Ufuk çizgisi yamuk olan fotografı neden gönderirler anlamadım.
  Hoca, güneşin dik geldiği 12-15 saatlerinde fotograf çekilmez dedi. hocaya saygımız sonsuz. Tamam da Murat beyin sorması gerekmez miydi o zaman makinelere eksi, artı poz telafisi tekerlerini neden koyarlar diye...
  Deniz bisikleti, ördek, insan konulması gibi konularda hocaya hak veriyorum.

  • JohnSmith @johnsmith

   @mgunes Ufuk çizgisi niye paralel olsun? Makinayı biraz eğip çekerim yamuk olur, kafamı eğip baktığımda da yamuk oluyor, düz çektiğimi sonradan photoshop kullanarak da yamultabilirim. Vesikalık çekiliyorsa tabi haklısınız, ama sanat yapılıyorsa böyle katı kurallar olabilir mi? Bu nasıl bir kendini kalıba sokmadır aklım ermiyor.

   Cep telefonuyla çekilen fotoğraflara fotoğraf denmiyor mu? Bu nasıl bir küçümsemedir?

  • mgunes @mgunes

   @johnsmith
   Sayın arkadaşım ben size ne diyeyim bilmiyorum ki, sahile inip ufka bakın bakalım paralel mi? yamuk mu? Ufuk orda paralel dururken siz yamuk çekerseniz hiç bir yerde fotoğrafınız kabul görmez. Bakmazlar bile. Yamuk ufuk çekmek fotoğrafcılıkta yeni başlayanların yaptığı acemice çekimdir. Cep telefonuna gelirsek iphone 7 ile bile çekseniz fotografı bilgisayara atıp bakın büyük ekranda nasıl görünüyor. Fotograf tutkunları binlerce TL parayı DSLR makinelere boşuna mı veriyor? Cep telefonlarının fotoğraf ve video çekmesi telefon sahibine ilave oyuncak ve de meşguliyet sunmak içindir. Cep telefonu ile ciddi ciddi fotograf çekip görücüye çıkarırsanız videoda olduğu gibi büyük eleştiriler alırsınız. Tekrar edeyim, Gelen fotograflar içinde bir tane bile iyi fotograf yok. Hoca eleştiride oldukça insaflı davranıyor. Neden? çekip gönderenlerde hem fotograf konusunda cehalet diz boyu, hem de cep telefonlarıyla çekilen fotoğraflar son derece kötü.
   Size gelince, bildiğiniz gibi çekmeye devam edin. Bence mahsur yok. İmama sormuşlar Hoca abdestsiz namaz olur mu? diye. Hoca haşa olmaz demiş. Soran : Ben kıldım oldu. demiş. Olay aynen budur.

  • JohnSmith @johnsmith

   @mgunes Çok ilginç. Bir inanç gibi, din kuralı gibi bazı kabulleriniz var. Sanat yapma amaçlı bakış açınız yok, amacınız çektiğiniz fotoğrafın kabul görmesi. Fotoğraf makinesi sizi zaten kısıtlıyor, resimdeki gibi bir özgürlük yok, hani neredeyse (çekebildiği kadar) ne varsa onu çekiyor, gerçekçi, realist bir şekilde, siz bu sınırlamalardan memnunsunuz birşeyleri değişik çekmeyi düşünemiyorsunuz, ufuk çizgisini biraz yamuk çekerek sanatınızla birşeyler anlatabilmek derdiniz değil.

   Balık gözü lens kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz acaba merak ettim. Mesela bir fotoğrafçı olarak düğünlerde çekerken olmaz tabi, bıometrik vesikalıkta hiç olmaz. Hatta ufuk çizgisini de bozabilir, o zaman ne yaparız!?

   Yukarıda kedi resmi paylaştım, kübizm örneği. Ne çok hata var değil mi? Sahile inin bakın hiç bu renk kedi var mı?

   Sanat aynen 'ben yaptım oldu' diyebilmektir, gerisi zanaattir.

 • cihangiryolukaslan @cihangiryolukaslan

  o kaadar uzun yorup yapıyorsunuz ki tenezzül edip okuyasım gelmiyor

  • JohnSmith @johnsmith

   Doğruları 🙂 (Daha da kısaltmak zor).

   Genel olarak bu video serisine karşı bir eleştri var, o da normal insanlara gayet güzel gelen fotoğraflara (burası önemli) teknik eleştiri dışında, şurada ördek olsaydı, burada kedi olsaydı, şu güneş şurada olsaydı güzel olabilirdi gibi anlaşılamayan, hatta o derece ki komik gelen eleştiriler yapılmış olması.

   Genede fotoğrafçık camiası bunları doğru ve hiç komik bulmazken, olaya amatör ruhla ve sanat yönünden yaklaşanlar komik buluyorlar, tartışma bu, gerisi ayrıntı.

 • Mustafa Doğan @mustafadoganiku

  Bir bölüm Özgür beyin özellikle yurtdışında çekmiş olduğu fotoğraflar üzerinden yapılabilir. İlk videonuzda kısa bir benzeri yapılmıştı. Çok keyifli olmuştu.

Benzer Videolar