Daha önce de kısaca bahsettiğim akademik tez çalışması için 25 kişiye ihtiyacımız var. Buraya yorum olarak yazabildiğiniz gibi, sonrasında birebir görüşme için de tez sahibi
dostumuz ile minik bir yüz yüze röportaj talebimiz olacak.

Araştırma konusu şöyle.

'Eskiden sıkı fanı olduğunuz müzik, bilgisayar oyunu, dizi, film varsa
neden fanıydınız ve niye bıraktınız?'

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak @buraktheweekender

  bir müzik grubu vardı dinlediğim 2000'lerin başına kadar. daha sonra bıraktım dinlemeyi çünkü tarzlarını değiştirdiler. (ya da müzik türlerini)

  fanı olduğum ve keyifle izlediğim bir dizi vardı ama 6.sezonunda bile artık iyice kendini tekrar etmeye başlamıştı ve izlemeyi bıraktım.

 • TeknoStil @teknostil

  Knight Online:
  Hilecilere hiçbir şey yapılmıyordu. El emeğiyle hiçbir yere gelinmiyordu. Zevk alınabilecek bir oyun deneyimi için binlerce TL (evet gerçek para) saymak gerekiyordu. Steam KO bile kısa sürede aynı yere geldi. Sonuç: Başka oyunlar oynuyorum. 🙂

  In Flames:
  Eski albümleri arada bir hala dinlerim. Ama yeni In Flames bana hitap etmiyor. Yaptıkları müziğin türü değişti ve sevemedim.

 • KARAsinez @karasinez

  2007 senesinden 2012 senesine kadar “İstanbul Kıyamet Vakti” isimli bilgisayar oyununun hem sıkı bir oyuncusu hem de resmi forumunda aktif rol alan bir kullanıcısıydım. Öncelikle oyunun İstanbul’da geçmesi ve müzikleri beni benden almıştı. Daha sonra oyunun hikayesindeki bilinmeyenler ile ilgili yazıp çizmeye başladım. Oyun bu şekilde benim için vazgeçilmez oldu. Şöyleki; oyunu oynadığım süre boyunca çok kez bırakma kararı aldım ama uygulayamadım. Sonraları oyuna uzun süre güncelleme gelmemesinden dolayı oyundan soğudum. Ve evlenince de oyunu tamamen bıraktım.

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Metallica. ( Gerçi hala arada dinlerim ama ilk 4 albüm )

  Neden fanıydım? Thrash metal dinlemeye bunlarla başlamıştım ( internetin evimde olmadığı dönemde komşunun Pepsi'den çıkan Ipod'uma atması ile ) ve en bilinenlerden biriydi. Her tarafta methiye düzenler , en iyi diye niteleyenler olduğunu görür ve duyardınız. Böyle bir durumda hem içeriğin zaten yeterince kalabalık ( bir sürü şarkı ) hem de ulaşamama ( internetim yoktu ) hem de pohpohlamalar yüzünden diğerlerinin ismini bile duymamam sebebiyle uzun süre fanboyu olmuştum.

  Sonrasında imkanlara kavuşup artık sıkıldığımı hissedince ne büyük salaklık yaptığımı anlamıştım. Bundan daha iyileri olabileceği veya en azından alternatifleri olacağını ve OLMASI gerektiğini fanboy iken anlamamıştım.

  Artık her sevdiğim şeyin illaki alternatifini arar ve ondan da mahrum kalmaz duruma geldim. 🙂

 • Orcun @orcun

  Rap dinliyordum, ama türkçe rap. Neyse bir şeyler oldu ve bıraktım. Sonra geri dinliyorum ama tiksiniyorum. Sagopa mesela dinlerdim.

  Bilgisayar oyunu ise çok fanı değildim ama doom severdim. Ama öyle ya dur beresini alayım bilmemnesini evime koyayım cinsinden değil. 3'den sonra çok ara verildi ve sıkıldım ve yenisini oynayamadım. Keza assassins creed 1-2'den sonra asla sarmadı, sonraki çıkanlar hiçbirisi bana o ilk ve sonraki oyunun tadını vermedi. Keza nfs serisi de öyledir. Most wanted'dan sonra gelen herhangi bir nfs o tadı vermiyordu. Hepsini oynadım halada oynuyorum ama yani o eski tad yok. Mesela god of war. O kratos reyizin saf öfkesi hangi karakterde var ? kafa kopartma delme biçme doğrama insan oynadıkça zevk alıyor. 🙂

  Diziye gelirsek, fanı olduğum yada sonradan fanlığı bıraktığım dizi yok. Hiç birisine fanı olacak kadar bağlı değilim. Film ise Robocop ve Terminator filmlerini severim hani ne kadar kötü olursa olsunlar hala gidip izleyebilirim.

  Fanlığa gelirsek ilkleri tattığınız çoğu şeyin fanı olabiliyorsunuz. Veya çevrenizin etkisi vs. böyle biraz işin '' cahili '' iseniz malesef öyle. Mesela forumlarda çok yaşadım ve gördüm. Adam gitmiş hayatında ilk defa bir ekran kartı veya işlemci almış. Demişler ki nvidia al veya intel vs. adam alıyor bakıyor ki memnun, sonra geliyor aynı adam intel veya nvidia'da hissesi varmışçasına savunuyor. Bu şimdi bence saçmalık, ama o adama göre '' ya ben diyor aldım iyi geldi işimi gördüm e niye savunmayayım '' vs. şimdi bu arkadaşı kör ediyor ama farkında değil. Çünkü kendini diğer her şeye kapatmış.

  Tutturuyorlar amd ısınıyor hala aynı muhabbet ya, girin DH'e bakının sene oldu 2018 '' AMD ISINIYORMUŞŞŞ '' 15 sene önceki hadiselerden taaaa buraya kadar geliniyor. Birde şimdi fanlık kısmını ben açmak istiyorum. Herhangi bir şeyi, savunmak, sevmek bunlar olabilir. Ama bunun bence bir seviyesi var. Seni karşı fikre ne olursa olsun kapatıyorsa o artık fanlığın üst seviyesi oluyor. Nasıl böyle görürsünüz bilmemen taraftarları toplandı döner bıçağı ile bilmemne taraftarı otobüsüne saldırdı yok ateş etti vs. vs. bu şimdi en üst level'ı bence, bunun sonu böyle. Ama işte diğer düşünce ve fikirlere açık olmak gerekiyor. Açık olunmazsa sonu malesef kötü.

 • teknomoron @teknomoron

  World of Warcraft: Kendime ayırdığım zamanımı çok fazla yemeye başlamıştı ve süreklilik istiyordu. Tüm bunların üzerine bir de dahil olduğum Guild ile yapılan haftalık raid, günlük dungeon filan derken; gündüz iş, gece oyun düzeninde ipin ucunu kaçırmaya başladığımı farkedip bırakmıştım. Hala ara ara hesabı aktif edip oyunu bir kolaçan ettiğim doğrudur 4-5 ayda bir kez. Sanırsam bırakamamışım 😀

  MMORPG’nin en iyi örneklerinden biriydi ve zamanının en popüler oyunuydu. Gerçi halen popüler.

  • H.Uğur ASMA @uykucuasma

   FAzla yer işgal etmeyeyim diye buraya yazayım sayın @gamsizm Ben de aynen WOW hastasıydım ve benzer sebepler yüzünden 5-6 yıldır oynamıyorum. Ben tamamen bıraktım. Gerçi son çıkan DLC hariç hepsini yine de alıyordum. Yaw demek tam anlamıyla bırakılamıyor. Neyse :))

 • Meraklı @merakli

  Eskiden GTA fanıydım. Gece gündüz oynardım. Vice City, san Andres ve hatta GTA 3 bile oynadım sonra GTA IV çıktı indirdim fakat oyunda ki bazı hatalar ve Bilgisayarımdan dolayı pek verim alamayınca sildim. GTA V'i oynamadım bile ondan sonra.

  • BURAK ADAGÜN @burakadagun

   Bende durum tam tersi. 😀 Vice city harici üçüncü nesli oynamadım sayılır. Dördü kaç kere bitirdiğimi unuttum. Beşi doğru düzgün ekip bulamadığım için bıraktım bu ara.

   Sony ericcson hayranlığı vardı bende. 2002'de T100 almamla başlayıp, T250, w810, K550, C510,
   Tipo, U2 ile devam eden. Kardeşime de aldığım veya kuzene aldırttığı oldu, kimi modellerini.

  • Meraklı @merakli

   @burakadagun 😀 ben genelde araba sürmek için oynardım aslında sonra gerçek sürmeye başlayınca bir esprisi kalmadı 😀

  • BURAK ADAGÜN @burakadagun

   @merakli Sidewinder direksiyon seti ve Mittown Madness ile hallediyorduk onu çocukken, şimdilerde DFGT ile bilimum simülasyon ve arcade oyunla. 😀

   GTA V, araç dinamikleri konusunda iyidir. Kullanırken keyif verir. Fırsat bulursan dene.

  • Meraklı @merakli

   @burakadagun Bende bir direksiyon var pedalı bile kırıldı. Vitesi falan yok, hiçbir esprisi yok yani 😀

   Vice City'de ne güzel sürerdi. Otobüs kaçırır otobüscülük oynardım. Kızları arabaya atar kuytu köşeye gider hepsinin tarardım (içimde hayvan varsa 😆) San Andres'te itfaiye arabası alıp çimleri sular, arabaları yıkar insanlara Toma niyetine kullanırdım 😀

 • M. Oğuz Sünnetci @vitalyscherbo

  Dota 2. Muhteşem bir oyun ama kitlesi (LoL'den kat kat iyi olmasına rağmen) yıldırdı. Ayrıca çok vaktimi almaya başlamıştı.

 • Kemal B. @calimera

  hmm nitel çalışma. Dostumuza şimdiden kolaylıklar diliyorum. Umarım tezini dilediği gibi sonlandırabilir.

 • Mesut Kahraman #47 #111 + @vigilante

  Dota 2. 4bin saat oynadiktan sonra hayatimda sacma sapan sinirlere yol actigini, yasamimi sekteye ugrattigini dusundugum bi gun sildim.Sonra birkac aylik araliklarla geri dondum 3 4 mac oynayip sinir oldugumu yeniden farkedince yine sildim.Son 2.5-3senedir tek bi mac bile atmadim.Ama lanet olsun hala takip ediyorum turnuvalarini youtube video derlemelerini.Ha su var bu kismi bende sinir ve hayatimi sekteye ugraticak bir sey yapmiyor.O yuzden sorun yok.

 • Elif Terzi @elifterzi

  6 yaşından beri TheSims hayranıyım."Acaba şu şöyle nasıl olurdu?,Şöyle biri olsaydı nasıl olurdu?"gibi sorularıma bir anlamda cevap bulabildiğim bir oyun olduğu için oynuyordum. Bütün serileri oynadım; TheSims1, TheSims2, TheSims3. Hala TheSims4 oynuyorum. Ayrıca kutu oyunlarını satın alıyorum. Maddi anlamda kıyafet ve kitap dışında koleksiyonunu yaptığım tek şey TheSims oyunudur.

 • eballack @eballack

  Rammstein fanıydım. Gece gündüz dinliyordum. O kadar çok dinledim ki duyunca falan dayanamamya başladım. Bıkkınlık olmış sanırım.Tabi bu süre zarfında müzik zevkim de değişti. Ayda yılda bir dinliyorum artık. Bilmiyorum acaba insan yaşlandıkça daha sakin müzikler dinlemek mi istiyor. Bunun da etkisi olabilir

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Avrupa yakası hiç kaçırmazdım. Bitti maalesef her güzel şey gibi

 • ufuksey @ufuksey

  Hiç bir şeyin fanatiği olmama huyu var bende. Sevdiğim, dinlediğim gruplar, sanatçılar çok fazla mesela ama hiç birine hayranlık düzeyinde bir sevgim yok. Bir insana "hayran" olmak bana göre değil.

 • Yiğit @deadrow23

  Silkroad Online
  Neden Fanıydım?
  Yaklaşık 10 sene oynadim. Oynadığım zaman da herkes oynuyordu ve muhteşem bir arkadaş ortamı vardı. Dışarı çıkmadan sanki dışarıda arkadaşlarınızla buluşup bir yerde oturuyormuscasina bir hava veriyordu. Bir de oyunun müzikleri, grafikleri, mantigini oynadığım zamana göre çok güzel buluyordum. Saatlerimi bu oyunun başında geçirdim pişman değilim.

  Neden bıraktım?
  Oyunun satılması, herkesin dağılması(eski arkadaş ortamının olmaması), haksız rekabetin artması, sorumlulukların artması yüzünden bıraktım.

 • altalena @altalena

  Lost. Çünkü we have to go back kate!111!1!!
  Kurtlar Vadisi. Çakır'ı vurmayacaklardı 😀

 • Enespolat24 @enespolat24

  Transformers . Eskiden cok severdim lakin abartmaya basladilar

 • Furkan Beğen @furkanbegen

  Total War serisi. Hem iş sebebiyle eskisi kadar vaktim olmuyor oyun oynamaya, hem gene iş sebebiyle windows kullanmamam. Oyun için konsola yöneldim artık.

 • tbpmlk @tbpmlk

  3bin saatlik DOTA maceramı çeşitli sebeplerle noktaladım. birkaç aydır temizim...

 • tugba.yazici @tugba-yazici

  Merhaba arkadaşlar, Murat’ın bahsettiği araştırmayı ben yapıyorum. Önümüzdeki hafta itibariyle bir "müzik grubu/şarkıcı", "bilgisayar oyunu" ya da "film/dizinin" sıkı hayranıyken, çeşitli sebeplerden dolayı hayran olmayı bırakan 25 kişi ile yüz yüze görüşme yapıyor olacağım. Araştırmaya katılmak isteyenlerin zorunluluktan değil de, farklı sebeplerden dolayı hayran olmayı bırakmış olmaları gerekiyor. Örneğin, bir diziye hayranken, dizi bitti diye hayranlık durumu da sona erdiyse, bu araştırmaya dahil olamıyor. Katılmak isteyenler ile Beşiktaş Adeks gibi ortak bir noktada ya da kendilerine uyan farklı bir noktada yaklaşık bir saat boyunca yüz yüze görüşme yapacağım. Tarih, saat ve mekan konusunda tek tek organize oluyor oluruz. Katılmak isteyenler açısından farklı ve ilginç bir deneyim olacağını düşünüyorum. 🙂 Benimle yüz yüze görüşmek için bir saatini ayırabilecek eski ‘fan’lar lütfen bu mesajımın altına buyrun.  @buraktheweekender @teknostil @karasinez @housedakitopal @orcun @teknomoron  @uykucuasma @merakli @vitalyscherbo @vigilante @eballack @deadrow23 @enespolat24 @furkanbegen @tbpmlk

 • H.Uğur ASMA @uykucuasma

  Ben katılmayı çok isterim tuğba hanım. Zaten istanbulda oturduğum için zor olmasa gerek.

 • Yiğit @deadrow23

  Ne yazık ki ben de Istanbul da degilim.

 • tugba.yazici @tugba-yazici

  Şu an için Skype mümkün değil. Araştırmanın formatı değişmiş oluyor. Ancak kişi sayısını tutturamazsam, son çare olarak kullanmak durumunda kalacağım. Bu durumda, sizinle de iletişim kurmak üzere not alıyorum. Teşekkür ederim Yiğitcan. 🙂