Arkadaşlar, sitede tag (etiket) sistemi konuların düzenlenmesi ve arama işleminin kolaylaşması için eklenmiş bir özellik. Bunu alakasız yazılara alakasız etiketler ekleyerek kötüye kullanmayın lütfen. Tüm akış kapandı ve görünüşe göre kapalı kalacak. Sistem zaten ilk baştan bunun için tasarlanmıştı. Şu anda gördüğüm kadarıyla herşeyin altına #akış etiketi ekleyerek tüm akış benzeri birşey elde etmeye çalışıyorsunuz. Bu yapılan sitedeki etiket sisteminin yanlış kullanımıdır. Takip listeleri oluşturulana kadar (yani birkaç gün) buna izin verilecek, daha sonra gereksiz yere "tag kasma" çabaları engellenecek. Yazdığınız paylaşımlar boşa gitmesin, gereksiz etiket kullanmayın.

Tüm akışın kapatılmasının bir sebebi var. Bunun etrafından dolaşılmasına izin verilmeyecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Serkan @serkan

  Ben dedim bunuda engellerler diye 😀 @internettin-hoca başka çözüm yolu bulmamız lazım (Yakında sitede kullanıcı kalmayacak ama çok geç olacak)

 • Serkan @serkan

  Akış kapanınca çözüm bu malesef...

 • Fikrikaymak @fikri-kaymak

  İyide takibede sinir getirmissiniz onuda bi zahmet kaldiriverin

  • lawnmower @lawnmower

   Takip edilebilen kişi sayısına sınır getirilmesinin sebebi daha önceki akışı kapatma denemelerinde bazı arkadaşların uyanıklık edip tüm üyeleri takip eden script yazmaları. Bunu engellemek için de takip edilebilen kişi sayısını kişinin takipçi sayısına göre oranlayan bir sistem geldi. Yani yine birileri kuralın etrafından dolaşmaya çalıştı, sırf onların önüne geçmek için herkesi bağlayan başka kurallar koymak zorunda kaldık. Bunlar tekrar yaşanmasın diye uyarıyorum ben, yoksa girip milletin yazdıklarını silmek burada insanlara dert anlatmaktan daha kolay.

  • lawnmower @lawnmower

   @kosmer Onu ben de bilmiyorum, Hamdi Abi bilir. Bildiğim kadarıyla sizin takipçiniz arttıkça takip edebildiğiniz kişi sayısı da artıyor. Takipçinin artması için güzel ve yararlı yorumlar yapmak, kaliteli paylaşımlarda bulunmak gerekiyor. Asıl amaç kaliteyi arttırmak yani.

 • Gökhan @gokhann_

  Otoseyir etiketi koydum diye suçlu oldum, halbuki benim gibi otoseyiri seven izleyen arkadaşları vurgulamak maksadıyla yapmıştım ama kötü niyetli olduk yani. Peki kusura bakmayın bi daha olmaz.

 • umut666 @umut666

  o değil de bu tüm akışın kapanması iyi oldu benim için. siteye çok az giriyorum artık çünkü gereksiz paylaşımlar azaldı,dolayısıyla pek paylaşım kalmadı. 2-3 saatte bir 🙂 inş. genel sayfa gösteriminde azalma yoktur !

 • Kemal B. @calimera

  Ne olur? Siteyi mi terk edersiniz? Buraların içine mi edersiniz? Ne olur yani? Kısasa kısasmış, kan dökülmüşmüş. Buyrun efendim kolay gelsin.

 • srcn @srcn

  #akış Hacı abi niye tehdit ediyorsun. Tüm akışı isteyenler bir hafta videoları izlemesin izlenmeler yarı yarıya düşsün bakalım tüm akış geliyor mu gelmiyor mu? Ama nerede bizde demokratik tepki ya tehdit ya küfür yada vurma kırma.

  • lawnmower @lawnmower

   Tehdit etmiyorum, olacakları açıklıyorum. Bir arazi düşünün, etrafı çitle çevrilmiş olsun. Çitle neden çevrilir arazi? İnsanlar girmesin diye. Buna rağmen girenler izinsiz girmiş olurlar, gereken yapılır. Tüm akış neden kapandı? Herkes herkesin yazdığını görmesin, sadece takip etiklerini görsün diye. Bu amacı saptırmak isteyen için de gereken yapılır.

  • lawnmower @lawnmower

   @atom Bunun onunla doğrudan alakası yok. Akışı kapatmak zaten planlanan birşeydi. Daha önce de denendi, sunucu kaldırmayınca geri dönüldü. Bazı arkadaşların zannettiği gibi yönetim ısrarlara dayanamayıp geri adım atmadı yani. 🙂 Hamdi abi zaten sunucu yazılımını optimize etmekle ilgileniyordu. Demek ki sunucu kaldırabilecek duruma gelmiş ki akışı komple kapatmış. Kötü durum senaryosu denenmesi için sitenin hareketli olduğu tartışmalı bir dönem seçilmiş, ama bu kimseyi cezalandırmak için yapılan birşey değil.

  • srcn @srcn

   @lawnmower Eyvallah da bunu böyle yapmaya gerek yok. İnsanlara bir ay deneyelim bakalım böyle nasıl olacak denebilir. Zaten bir hafta sonra herkes akış yazmaktan sıkılacak ve işler yoluna girecek. Akışın kapanması problem değil ama keserim topunuzu yaklaşımı hoş olmuyor. En azından yaklaşımınız bana öyle geldi.

  • Fırat ➕ @frt

   @lawnmower

   Bir arazi düşünün, etrafı çitle çevrilmiş olsun. İçeride de insanlar bir şeyler üretiyor olsun. Çitle neden çevrilir arazi? İnsanlar diğer insanların ürettiğini görmesin diye. Buna rağmen görmek izinsiz görmek olursa insanlar da içerik üretecek başka bir araziye ( #akış ) geçerler. Tüm akış neden kapandı? Herkes herkesin yazdığını görmesin, sadece takip etiklerini görsün diye.

   Birinin yazdığı şeyi kimin görüp kimin göremeyeceğinin kararını yazan kişi verir, arazi sahibi değil. Madem öyle FB'deki sistemi getirin. Yazan kişi listeler oluştursun, kimin görmesini isterse o görsün.

   Engellere, yasaklara bu kadar karşı olan bir sitenin opsiyonel olarak kapatılabilen bir şeyi bazıları kullanamıyor diye bu şekilde engellemelere gitmesi gerçekten çok komik oluyor.

 • Serkan @serkan

  Elbet bişeyler olur akışı yine açarsınız 😀

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  "Ben arkadan dolaşıyorum Rıza Baba."

 • Melburg @melburg

  Demekki ortada bir sorun var ki insanlar bu sistemi kullanıyor.Sorun neden oldu akışın kapatılmasından,akışı kim kapattı yönetim.Akış diye bir tagin ortaya çıkmasına yönetim sebep oldu.Suçu birazda yönetim kendinde arasın fırsattan istifade edip akışı kapatılırsa daha çok böyle tagler ortaya çıkar.

 • @x

  emre abi sende kullanmış oldun 😀

 • HasanEmre Tonguç @hasanemretonguc

  yani facebook felan saten sıkmıstı ne guzel burda mılletın yazdıgını okuyoduk yardım edıyoduk yardım alıyoduk arada bı troll gelıp aksıyon yaratıyodu sımdı 2 saatte bı bırı bısı yazıyo

 • seemon38 @seemon38

  @lawnmower Mesela videolara seri dislike, ayrıca izlenmelerin düşmesi falan.

 • Kemal B. @calimera

  @lk Bu üslubunla seni akışta görsem ne olur görmesem ne olur? Derdini medeni bir insan gibi akıl mantık çerçevesinde anlatmak yerine tehdit ederek seviyeyi düşüren sensin, bana koyun diyerek seviyeyi düşüren yine sensin. Sen ve senin gibi bir avuç insan mı bu siteye zarar verecek zannediyorsun. "lol"

 • Zendagi Migzara @nginx

  Bütün üyeleri takip etmek istiyorum, bunu kodu var mı 😀
  Şaka bir yana sebebi ne akışın kapanmasının açıklar mısınız?

 • Veysel @spectrum

  Molotofları ben getiririm. Eylem mi var ?

  Adam tehdit etmiş, vay anasını...

 • Zafer @zafer

  3 kisi goruyor yazdiklarimi- ben #akis yazmayimda ne yapayim

 • turker @turker

  kullanıcı takibi ile birlikte tag takibi de yapabilirsek iyi olur.

 • Mustafa ÜNLÜ @mustafaunlu

  Bazen dislike butonunu çok arıyorum şu sitede.

 • Tolgahan @tolgahan22

  teknoseyir ekibi herzaman kalite ve popülarite çizgisini korumayı amaçlayan yönde çalışmalar yapmışlar bence bu politikayla kendi kimliklerini oluşturmayı başarmışlardır. atılan adımların doğruluğu şu konudaki yorumlardan gayet net anlaşılıyor.

 • Tolgahan @tolgahan22

  @lk kaçan kullanıcıların akıştaki kalitesizlikten, kaliteyi düşüren kendilerini bu sitenin var olma sebebi sayan kullanıcılardan kaçtıkları aşikar. akış kapandı diye 1 aya kaçaçak insanlar bu süreyi kısaltsada gerçekten bilgi amaçlayan bir ortam haline dönse...

 • Emre Arat @emrearat

  Sosyal ağ olmak için yola çıkıldı ama yavaş yavaş yatılı okula döndü ortam... Her şey "Yasak" ve "Engellenecek" 🙂 İki tane reklam peşinde koşan zavallının sizi parmağında oynatmasıyla daha nerelere sürükleneceksiniz merakla izliyorum...

 • ismailjr @ismailjr

  Şu yorumlarından sonra LP ve MG eminim ofiste korkudan tir-tir esiyorlardır. 😀

  Ağzı olan konuşuyor bildiğin... @lk

 • ismailjr @ismailjr

  Yapılması gereken de bu zaten.

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Hocam iyi de bu durum ne kadar iyi olabilir ki? Bence bu şekilde takipçi sayısı bence azaldıkça azalır ve 50-100 kişiyle gitmeye başlar sosyal kısmı. Sonra da PC Labs'a olduğu gibi sosyale uğrayan kalmaz pek.
  Ben sık sık paylaşım yapamıyorum. Bazen de yaparsam elimden geldiğince iyi bir şey yapmaya çalışıyorum. Doğal olarak çok aktif olmadığım için takipçi sayım düşük. Akış varken bir soru sorduğumda o sıralar tüm akışı açan herkes benim sorumu görüyordu. Tabi yanlış kalitesiz üyelerden yorumlar da gelebilir ama fikir edinmem daha kolay oluyordu. Şimdi akış kapatılınca benim yazdığım bir cevabı maksimum 24 kişi görecek. Onların yarısı da o sırada aktif değildi desek 12 kişiye düşecek. Bu durumda ben pek aktif bir üye olmadığım için burada bir şey yazmamın, bir paylaşımda bulunmamın, bir soru sormamın hiçbir anlamı kalmıyor. Onun yerine bir foruma gidip ilgili bölüme konu açsam çok daha fazla yorum alırım.
  Zaten kategorilendirme gibi bir şey de olmayınca belli bir kategoriyle ilgilenenlerin göreceği şekilde yazamıyoruz. Mesela ben bir forumda bilgisayar işlemcileriyle ilgili bir şey sorsam bu konuyu işlemci bölümüne açarım. Bu sayede o bölüme girip çıkan yani bilgisayar işlemcilerinden az-çok anlayan kişiler görür konuyu. Ancak bu sistemde takipçi listemdeki herkes görüyor ki bunlardan hiçbirinin bilgisayar işlemcisiyle pek alakası olmasa yine boşa gidiyor yazdıklarım.
  Siz bu sitede bir hizmet veriyorsunuz. Bu tür hizmetlerde kullanıcının ne istediği, neyi sevdiği, neyi sevmediği iyi analiz edilmezse ve kullanıcının istekleri gerçekleştirilmezse hizmet başarısız olur ve hiçkimse kullanmaz. Mesela Microsoft'u düşünelim. Windows 8'de ne yaptı? Başlat menüsünü zorla kaldırdı. İnsanların alışık oldukları ve kolay kullandıkları bir sistem varken, alışık olmadıkları ve kolay kolay kullanamadıkları bir sisteme geçti. Halbuki bunu bir çok kişi istemezken yaptı. Doğayl olarak istediği başarıya ulaşamadı. Oraya ufak bir ayar koyup; isteyen eski sistemi kullansın, isteyen de yeni sistemi kullansın deseydi herkes memnun olurdu. İsteyen Modern arayüzü açardı, isteyen eski başlat menülü düzeni. Hele ki ücretsiz basit bir program modern arayüzü kaldırıp, başlat menüsü getirebiliyorsa bu hiç zor olmazdı. Yapmadı ve cezasını Windows 8'in yayılamamasıyla ödedi. Yayıldığı kadarı da yeni bilgisayarlarla gelen sistemler yüzünden oldu daha çok.
  Siz de Microsoft'un bu tavrına benzer bir şey yapıyorsunuz gibi geliyor bana. Tüm akış varken isteyen takipçi listesi oluşturup onları takip edebiliyordu tüm akışı kapatmadan. İsteyen de tüm akışa bakabiliyordu. Kullanıcı her zaman özgür olmayı ve olabildiğince fazla şey yapabilmeyi sever. Mesela Facebook'un kullanıcı sayısı daha fazla. Çünkü her şeye izin veriyor. Oysa Twitter ya da Google+ ile her şeyi yapmak pek mümkün değil.
  Tüm akış için bu kadar yazılıp çiziliyorsa ve tüm akış kapatılınca birçok kişi çeşitli yöntemlerle bu kuralın etrafından dolaşıyorsa demek ki tüm akış istenen bir şeydir. Zaten kapatılabildiği için isteyen kullanmayabilir de. Bence zoraki böyle bir şey yapmaktansa kullanıcıları dinlemeniz herkes açısından daha faydalı olacaktır. @lawnmower

 • wilhem @wilhem

  TS'nin 3'te 1'i gidecekse gitsin. Zaten hangi kitlenin gideceği yorumlardan az çok belli oldu. Gitmese de çoğu kişinin engelleyeceği kullanıcılar.

 • Murat Gökoğlu @muratgokoglu

  Ben olayları garip bir şekilde takip eden kullanıcılardanım. Bu olaydan öğrendiğim 2 şey var;

  1- Levent Abi'nin ( @leventp ) neden sosyale sıcak bakmadığı şimdi anladım. Adam bildiğin geleceği gördü 🙂
  2- Kitle büyüdükçe moderasyon işinin ne kadar sıkıntılı olabileceğini öğrendim.

  Mutlaka yönetim ekibi de bunları düşünüyordur ama sosyalin bu şekilde kısıtlanması, insanları neredeyse kullanıcıları stalker moduna alıp takip ettirmesi bence yanlış. (Tüm akış seçeneğini kullanmadığım halde bu kanıdayım.) Burası twitter değil ve her durum kendine özgüdür.

  Rastgele bir yazıya denk gelip beğenmek, yorum yapmak, kullanıcıların sitede daha fazla zaman geçirmesine bu da sizin açınızdan daha fazla reklam gösterimine gerekli ortamı sağlıyordu. O işin büyüsü bozuldu maalesef.

  Biz Türk milleti, duyguları çok ayarsız yaşayan bir milletiz. Sevince çıldırıyoruz, nefret edince de bir kaşık suda boğasımız geliyor. "İzlemem, bir daha gelmem" türü şeyleri söyleyenlerin bunları yapma ihtimali yadsınmaz bir gerçek.

  Bir akrabamız ISO yetkinlik belgesi alırken bayağı kurslara falan katılmışlardı. Şirketin raştırmalarına göre ülkemizde herhangi bir hizmetten memnun kalındığında bu durum 24 kişiye, söz konusu hizmet beğenilmediğinde ise 49 kişiye iletiliyormuş. Sizinin sektörün ne kadar kaygan bir zeminde yol aldığını belirtmeme gerek yok sanırım. Arife tarif gerekmez 🙂

  Siz, üyelerinizle, takipçilerinizle var olan bir kuruluşsunuz. Aldığınız kararları ve yaptıklarınızı cilalayamamak gibi bir sıkıntınız var. Burada sizi takip eden herkes, sohbetinizden hoşlandığı için, incelemelerinize güvendiği için takip ediyor. Hitap ettiğiniz kitle o kadar dar ki böyle garip olaylar yüzünden yaşadığınız çalkantı benim gibi Teknoseyir'i her gün ziyaret edenleri üzüyor.

  1 Nisan 2015 itibariyle Alexa'ya göre Teknoseyirin Dünya sıralaması : 24,871, Türkiye sıralaması ise 571. Bakalım bu karardan 2 ay sonra durum ne olacak hep birlikte göreceğiz. Tarihe not düşmek adına "caps" koyayım da tam olsun 🙂

  Biraz uzun oldu ama önemseyip okuyanlara şimdiden teşekkür ediyorum. Haydi sağlıcakla kalın.

 • Yagami @yagami

  Çok hoşuma gitti ya. Site site değil nazi kampı. Şunu yapamayız ; bunu yapamayız...

  Hayır, aylar önce bunu denediğinizde kimseden olumlu bir yanıt almadığınıza göre kimseye sormadan lak diye geçmenin amacı nedir ki ? Bu "Valla gardaş bizde ortam böyle. Beğenmediysen kapı orada." hali ve tavrı insanı siteden soğutmaktan başka hiçbir işe yaramıyor.

  Bence kapatın siteyi ; eski tarza geri dönün. Plus üyeliği de orada yaparsınız. Plus üyelikle girenlerin sohbet edebildiği küçük bir alan falan da olur. Hem moderasyon derdi de olmaz o zaman ; para verip Plus olacak olan 50-60 kişiyi kontrol etmek ne kadar zor olabilir ki ? Biz de videoları izler çıkarız siteden. Cidden ; yorum kısmı bile koymayın. Sonra moderasyonunu sağlayamazsınız falan ; neyinize gerek sizin.