Bugün kargolarla ilgili toplantı yaptık. Bazı garip durumlar var malum. Erken sipariş verenler geç alıyor, kimine kargo takip no gidiyor kimi hazırlanıyorda kalıyor vs.

Mesele şu, bir kısmınız biliyordur mutlaka pandemide kargo şubeleri kota sistemine geçtiler. Günlük gönderilecek sayı kısıtlandı. Yasaklar kalkınca gevşedi ama hala bu kotalar var. MNG'ye bırakılan misal 160'lık kargo geri çevrilmiyor ama onlar gönderirken kotaya göre kimi zaman 30, kimi zaman 20 tane çıkıyor. 160 paket içinde bir sıralama olmadığından belki ilk çıkanlar son sipariş verenlerdenken, yollanmayanlar ilk sipariş verenlerden. Dolayısıyla bazılarınız fazla beklemiş oluyor. İki gün bekledim sadece diyen de var. Tamamen şans. Yollama süreci MNG'de başladıktan sonra ise takip no gönderme gibi rutinler başlıyor. Sonra da bizim sistemde işaretleniyor. SMS ve mail kontrolünüzü yaparsanız süreci başlayan kargoyu görürsünüz. Takip no da içinde bulunuyor. Alan birkaç kişiden rica ettik maillerinden kontrol ettik. Bizden gelen mail spama düşebiliyormuş. Bir de takip no, bilgilendirme mailinde biraz küçük kalıyor. Gözden kaçabilir.

Kargoları, MNG hata yaptığı için bizim ofise gelen var. Adreste bulunamadı notu ile geri dönen var. Bunlar en son bir daha ücretsiz gönderilecek. O yüzden hazırlanıyor statüsü değişmeyecek. Henüz kayıp kargoya rastlamadık. Bu olursa onun da telafisi ücretsiz yapılacak. Bu yüzden son anahtarlıkları satmayıp bekletiyoruz.

Baştan da söyledik, Bu onuncu yıl için hazırladığımız bir güzellik. TS'yi mali açıdan kurtaracak bir operasyon değil. O yüzden sizi kesinlikle mağdur etmeyiz. Elinize geçmesi için ne gerekiyorsa yapılır.

Uzun lafın kısası bu kargo firmaları ile eticaret zor. Büyük satıcılar boşuna kendi kargo şirketlerini kurmuyor. Biz de belki benzer bir iş yaptığımızda 400 adet yerine 100'lük adetlerde satışa çıkarmalıyız seneye. Açıkçası başka türlü bir çözüm gözükmüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap