CM Storm Mizar, Pitch, Resonar, Alcor, Rapid-i ve Trigger-Z incelemesi

Cooler Master’ın oyuncu ekipmanları ürettiği markası CM Storm’un çeşitli klavye, fare ve kulaklıkları teste geldi. Raid-i ve Trigger Z mekanik klavye, Mizar ve Alcor oyuncu faresi ve Pitch ile Resonar ise oyuncu kulaklığı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tarık KAYA @tarikkaya

  Ürünler çok güzelde pahalı. 400 TL ye klavyemi olur. ( Aydınlatma çok hoş gözüküyor bu arada.)

 • İsmail Abi @yabancakali

  murat abi çok güldüm ya gece gece moralimde bozuktu iyi geldin bana sağol varol iyi ki varsınız

 • İsmail Abi @yabancakali

  bence oyuncu ekipmanında lider şuanda logitech.diyebilirsiniz daha iyileri var ama yazılım konusunda üstüne yok bence.şuan g300 g430 ve g105 kullanıyorum o kadar başarılı ki bundan sonra başka bir markaya kayacağımı sanmıyorum

 • AZERI TURK OYUNCU @ferzeliyev

  ya 4k a neden kecmiyorsunuz @gamsizm abi

 • AZERI TURK OYUNCU @ferzeliyev

  @gamsizm INSALLAH uyelik devrinde yayimlar 4k li olur gelir olursa tabi

 • AZERI TURK OYUNCU @ferzeliyev

  @ismailjr upload deme burdada o sorun var 1 mb upload site yapimcisi olarak bikiyorum

 • AZERI TURK OYUNCU @ferzeliyev

  @ismailjr kendi sitem diyil ben sadece serverim hemde hamdi bey gibi dixayn falan isi

 • Emre A. @emrearat

  Rapid-i’daki ışıklandırma dışında CM Strom ürünleri tasarım yönünden Razer ve Logitech oyuncu ekipmanlarının yanında çok sönük kalmış.Özellikle oyuncu fareleri.CM Strom fiyatıyla olduğu kadar kozmetik olarak da rekabet edebilseydi keşke.

 • cihat emre @cihat-emre

  yönetici olduğundan değil baskıcı diktatör bir zihniyetin olduğu için kaldırdın sansürcüsün

 • Orçun Emre Cabadağ @orc

  50 bin vuruş değil abi öyle olsa 1 ay çekmez 50 milyon diye hatırlıyorum.

 • Nabi Dalkılıç @flynn

  Klavye özelinde konuşmak gerekirse, 450tl çok yüksek bir fiyat. Aynı fiyat grubunda Razer Blackwidow ve Logitech g710+ varken işleri çok zor. Üstelik bu iki klavye Türkçe dizilime sahip, yazılımları da gayet güzel. Ben birkaç ay önce Blackwidow alarak mekanik klavye kullanmaya başladım, bir daha mekanik olmayan bir klavye kullanacağımı sanmıyorum. İnanılmaz rahat bilgisayar başında saatler geçiriyorsanız ciddi anlamda rahatlık sağlıyor. Benim işim yazı olduğu için blue switch’e sahip bir razer tercih ettim. Profesyonel oyuncu değilseniz ve bütçeniz kısıtlıysa kesinlikle borca girip almayın derim. Yazı yazmayı seviyor ve Türkçe dizilim zorunluluğunuz yoksa yurtdışından daha ekonomik klavyeler edinebilirsiniz. Das Keyboard bu konuda en iyilerden, aklınızda olsun.

 • Hakancez @hakancez

  Sn Murat Bey, Sn Hamdi Bey, (@gamsizm @hkellecioglu umarım becerebilmişimdir) video için teşekkürler. Cooler Master’da dahil olmak üzere bu tarz klavyeleri ülkemize F veya Q olmak üzere yerel tuş dizilimi olmadan bunları ülkemize getiren temsilcilerini eleştirerek başlamak istiyorum. Bazı ürünler temsilciliği alınmadan getiriliyor,onları bir nebze anlıyorum. Ancak yetkili temsilcisi olan markalarda bile daha sonra Türkçe tuş dizilime sahip olanları gelecek deyip umulan satışlar gerçekleşmeyince getirilmiyor. Ama beter olsunlar satılmasın! Bu kadar para talep edecekseniz ilk önce asgari ihtiyaçları karşılayacaksınız…

  Uzun senelerdir “bilerek veya bilmeyerek” mekanik klavye kullanıyorum. Yaş itibarı ile eski IBM klavyelere alışkanlıktan olsa gerek. Tabii o klavyelerde kullanılan mekanik tuş altyapısı bugünün ürünlerine göre çok daha hantal(mış) Bahsi geçen konuyu iki klavyeyi yani eski IBM ve herhangi bir güncel mekanik klavyeyi yan yana deneyince anlıyorsunuz. Ortada bir gelişme var.

  Çok yazı yazan birisi olarak mavi mekanizma (blue switch) kullanan bir klavyeyi ev ortamında kullanmak ne yazık ki yazı yazan kişi hariç herkesi mutsuz ettiğinden pek mümkün değil. Benim için ofiste de durum aynı. Gecenin bir vakti çalışırken eşimi rahatsız etmemek için son dönemlerde kahverengi mekanizmaya sahip (Brown switch) klavyeler kullanıyorum. Belki mavi mekanizma kadar konforlu ve “zevkli” olmasa da, yine de verimlilik anlamında oldukça faydalı.

  Ancak klavye satın almaya çıktığınızda en önemli sıkıntı tuş dizilimi konusu ve “enter” tuşunun şekli. Senelerin alışkanlıklarını değiştirmek zor özellikle “L” şeklindeki tuşa alışınca. Bu tarz ürünler evet yurt dışında da pahalı ancak Türkçe dizilime sahip olmayan bir klavyeye zaman zaman iki kat bir tutar ödemek insanı rahatsız ediyor….

  Örneğin bir önceki nesil Das Keyboard Blue modelini hatırladığım kadarı ile 100 Dolar’ın azıcık üzerinde satın almıştım. Bu markanın “Ultimate” modellerinde tuşların üzerinde herhangi bir işaret yok. Klavyeyi ezbere kullanan bir insan için sıkıntı olmasa da, ben yanlış anımsamıyorsam 5TL’ye aldığım yapışkanlı harf belirteçleri kullandım. Evet makro özelliği ve multimedya tuşları yok. Ancak harika bir deneyim sunuyor. Yeni modelinde yanılmıyorsam multimedya tuşları eklenmiş ve fiyat azıcık artmış!

  Logitech G710+ ülkemizdeki göreceli yüksek fiyatına rağmen yukarıdaki sıkıntıları yok. Tuş dizilimi ve “enter” tuşu açısından. Diğer kahverengi mekanizmaya sahip klavyelere göre bir nebze daha sessiz. Sizin incelemede bahsettiğiniz makro tuşları bu klavyede de sorun ama alışınca gerçekten rahatlık sağlıyor. Ben çok sık kullandığım kaydet, metin seç, kopyala yapıştır vesaire komutları klavye ile fare arasında paylaştırıp ciddi bir hızlanma elde etmeyi başardım bu tuşların yardımıyla. Yazılımda çok başarılı. Bence sıkıntısı tuşların fiziksel boyutu ve açıklığı….

  İlle bir mekanik klavye alınacak ise bence tercih edilebilir….

  Benim kafamdaki klavye yapısına uyan ise SteelSeries 7G modeli oldu. Klavye üzerinde hiçbir ek özellik, ışıklandırma yok, bence klavye gibi klavye. Tabii ki İngilizce tuş dizilimine sahip ve yine yapışkan ile kullanıyorum. Amerika’dan 130 Dolar’a almıştım. Aslında yapım kalitesi ve diğer özelliklerine göre fiyat muhteşem. Ancak iki sorunu var ne yazık ki. Bir tanesi opsiyonel, klavye için özel bir bilek tutucu geliyor. Oldukça geniş yer tuttuğundan masanızın boyutları küçük ise sorun oluyor. Bu sorunun opsiyonel olmasının sebebi isterseniz bileklik kısmını kullanmayabiliyorsunuz. İkinci sıkıntı ise bu geniş bileklik yüzünden ambalajın çok büyük olması ve nakliye faturasının artması. Bu klavyenin Türkçe dizilime sahip olanı olsa, inanın fahiş bile olsa parasını ödeyip tekrar satın alırım….

  Bu arada yurtdışından satın aldığım her iki üründe de nakliye dahil makul mantıklı fiyat aralıklarına elime ulaştı. Bu tarz klavye satın alacaklar özellikle de ecnebi tuş dizilimi ile alacaklarsa ülkemizden satın almak yerine yurtdışından satın alsınlar. Temsilci firmaları amiyane tabiri ile adam etmenin başka yolu yok. Türkçe dizilimi getirsinler ondan sonra tüketiciden satın almasını beklesinler.

  Aslında gönlümün bir köşesinden geçen bir gün Microsoft’un bu tarz bir klavye üretmesi. Microsoft’un en ucuz klavyeleri bile genelde çok başarılı oluyor, hatta Sculpt klavyelerinin mekaniği sanırım muhteşem olurdu tabii “L” enter olmak koşulu ile…

  İncelemeye konu olan ürünlerden fare ve kulaklıklar için bir şey söyleyemem ama umarım Cooler Master adam gibi Türkçe dizilime sahip klavyeleri getirir aksi takdirde umarım ellerinde patlar… Başka türlü anlamıyorlar çünkü!

  Not: Bir yorumu gereksiz yere bu kadar uzatmayı başaran bir insan olarak ben mekanik klavye kullanmayayım da kimler kullansın!

  Sevgiler
  HC

  düzenleme: imla hataları. Gözden kaçanlar için kusura bakmayınız…

  • Nabi Dalkılıç @flynn

   Dediğiniz gibi Türkçe dizilim yoksa ciddi kayıptır bu. Aynı fiyat grubundaki rakipleri(logitech,razer) Türkçe dizilim kullanırken pek iyi satış rakamlarına ulaşabileceklerini düşünemiyorum. Şahsen ben oyun oynamıyorum, benim için önemli olan yazı dolayısıyla Türkçe dizilim. Sırf bu sebepten satın almazdım Cm klavyeleri. Boyasıdır, ışığıdır, makrodur oyuncak gibi geliyor bana. Türkçe alma şartım yoksa zaten gider direk Das Keyboard getiririm, hem de daha ucuza gelir.

  • Emre Cestel @cestel

   g710+ ile ilgili ufak bir detay, makro tuşları ile tab arasında küçük parmağın gireceği kadar bir boşluk var. Gördüğüm kadarı ile bu klavyede yok. Bu, kullanırken aradaki boşluğa parmağınızı yerleştirmenizi ve yanlışlıkla makro tuşlarına basmanızı engelliyor. Ayrıca ses kısma-arttırma tuşu da kendi ekseni etrafında dönen bir silindirden oluşan bir buton, gerçekten kullanışlı. Makro kombinasyonları arasındaki geçiş te ayrı tuşlar ile sağlanmış, bence bu açılardan daha ergonomik bir tasarıma sahip.
   Bu tür ürünlerin ucuzluktan yakalandığı zaman alınabileceğini düşünüyorum özellikle logitech gibi pazar payı yüksek markaların ürünleri daha çok indirime giriyor. Mekanik switchli klavye kullanmanın hissiyatını da denemek gerektiğini düşünüyorum.

 • Endoskop @endoskop

  abi birde razer anansi vardı,gidip almaya kalksan abi anansi varmı desen cinayet çıkardı:)=

 • lawnmower @lawnmower

  Güzel oldu bu, uzun video ve bol ürün, iyi oldu. Elinize sağlık. 🙂

  Kulaklıklar fena değil. Yani çok süper değiller gibime geldi ama yine de kötü değiller. Özellikle pahalı olan modeldeki bass arttırma özelliği ilgimi çekti. Biraz daha yakından bakmak lazım.

  Fareleri çok beğenmedim. Fena değiller aslında ama ben sol tarafta üç tuşu olan farelere alışmışım. Bir de öyle pek özel gelmediler bana. Ayakları bile basit görünüyor. Ağırlık değişimi filan da yok. O paralar verilecekse daha kaliteli şeyler alınabilir bence. Yazılımın iki modelde de çalışmaması olayı ise saçmalık. Logitech’in Gaming Software diye süper yaratıcı isimli bir yazılımı var mesela, G serisindeki tüm cihazlarla çalışıyor. Tabii ki hepsinde aynı fonksiyonları sunmuyor ama sonuçta hepsini tanıyor, donanım yetiyorsa o fonksiyonu destekliyor. Donanım dediğim de tuş sayısı filan, yani öyle sırf birinin sensörü optik diye aynı sayıda tuşu olduğu halde onu makro ayarlarından mahrum bırakmıyor. Bence CM bu garip uygulamadan vazgeçmeli.

  Klavyeler güzel, onları beğendim. Fiyatlar ise maalesef ülkemizde çok yüksek. ABD’de Rosewill, Monoprice gibi markaların Cherry switch’li mekanik klavyeleri 50-60$ civarına alınabiliyor. Tamam belki ışıklandırma filan yok ama sonuçta onlar da mekanik klavye. Burada mekanik dendiğinde fiyatlar bir anda katlanıyor. Keşke şu uygun fiyatlı mekanik klavyeler buralara da (Türkçe tuş dizilimiyle) gelse, biz de membran klavyelerden kurtulsak. Işığına, makro tuşuna filan bakmam, kafadan mekanik olanı tercih ederim.

 • Hasan Esref @hasanesref

  Süre 23.45 MG: Bunlar senin önündeki fare tam bir oyuncu klavyesi olarak tasarlanmış. 😀 😀 😀

 • Erdem C. @ec

  200 lira ve altına ındıgınde mekanık klavye satın alacagım 🙂

 • Melih AYDIN @melih_aydnn

  bunlarla ne cs1.6 oynanır ha 😀

 • mav1li @mav1li

  Gigabyte’ın oyuncu faresi GM-M8000 Ghost varken bu farelere para verilmez. Bu fiyata bu özelliklerde A4 Tech bile fare satmıyor. Kalite olarak A4 Tech ürünlerinden çok üstün.
  Özel tuş ile profil arası geçmek çok kolay. Kendi hafızası var. Makro var. Yazılım var. Var da var.
  Gigabyte Ghost’u alıp inceleseniz insanların haberi olur. @gamsizm

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Işıkların nasıl yanacağı bile onların kontrolünde. Hafızaya atanan macroları da kontrol ediyor.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Kaç videodur rapid-i modelini merak ediyordum. Ciddi ciddi almak istiyordum. Yurt dışı fiyatı $130 civarı yanlış hatırlamıyorsam. Ancak sizden ₺380 olduğunu duyunca almaktan vazgeçtim. 🙂 @gamsizm 5 yıldır ₺30 fiyata aldığım Philips Color SHE3582 kulak içi modelini kullanıyorum. Bilgisayar ortamında da mikrofonlu bir kulaklığa ihtiyacım var. Resonar fiyat olarak çok ucuz değil ama her gün kullanacağım için bu paraya kıyabilirim. Müzik tarafında beni tatmin eder mi ? Bu fiyat civarını geçmeyecek önerebileceğiniz başka model var mı ?

 • Özkan Yılmaz @ultimance

  Bu kadar uzun incelemeye gerek yoktu diye düşünüyorum. İncelemenin sonuna gelene kadar sıkıldım baya.

  • Executioner @executioner

   Bence süresi gayet güzel. Yarım saatte 6 tane ürün anlattılar birbirleriyle karşılaştırarak,ayrıca oyuncu ekipmanları pazarına ve mekanik klavyelerin yapısına değindiler. Yazarken bile 10 dakka geçti anlatırken bırakında biraz vakit geçiversin. İçerik bu şekilde olduktan sonra süre hiç problem değil bence.

 • Wps_Pin @wps_pin

  @gamsizm amd sistem ne zaman gelcek sölemek çok mu zor

 • saameet_06 @saameet_06

  Piçi piç gibi attılar köşeye almayın diye. 🙂

 • Kesb-i @kesb-i

  Benim de aklıma hep championship manager oyunu geliyor. Bir arkadaşım vardı üniversitede yurttayken sabah akşam oynardı. Hep CM oynuyorum derdi. 🙂

 • lterlemez @lterlemez

  @gamsizm: Murat Bey, muhtemelen sizde farkındasınızdır da, bu konumda ses kaydınız biraz yankı yapıyor sanırım. Özellikle sub hoparlörlerde yankı biraz daha fazla belli oluyor.

 • lterlemez @lterlemez

  Vaybe, adamlara bak, kulaiçi kulaklıkta bas ayarı. İyiymiş 🙂

 • volkan @selective

  ürünlerde ilgimi çeken en büyük şey kulaklık adaptörü bilgisayarda hem mikrofonu hemde ses çıkışını verebilmesi ayrı ayrı satılmıyormu onlar ?

 • Anil Akyildiz @akyildiz6

  @gamsizm abi kulaklıkları Türkiye’de bulamadım yardımcı olabilir misin ?

 • Xanthochroid @xc

  Logitech’in 160 liraya kadar güzel fareleri var. Cooler Master’a gelene kadar ben olsam Logitech tercih ederdim. Malzeme kalitesi ve servis bakımından daha iyi olacağını düşünüyorum Logitech’in.

 • Ölü Pixel @kurtcuk

  Creative kablo faciası ardından bunu alıcam

 • Turquoise @turquoise

  Ürünler fena değilde. Tek katılmadığım nokta. Alacaksın abi. Günde iki saatten fazla klavye mouse ikilisini kullanıyorsan alacaksın. İster oyun oyna ister oynama. Kaliteli ürün kullanımda inanılmaz rahatlık sağlıyor. 10 tli lik taş gibi mouse ile akşama kadar bir şeyler yaptığı düşün elin ağrır.

 • Cooler Master Türkiye @coolermasterturkiye

  Yurtdışına bilgi sorup size döneceğim. @nextgeneration

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Uygun kulak tıpası ile bir sorun yaşamadım.

 • AranelSurion @aranelsurion

  Kendim epeydir G15 ve 4-5 aydır G500S (öncesinde yıllarca G9) kullanıyorum Logitech ‘den. Açıkçası kaç senelik, üretimden çoktan kalkmış G15 klavyemi bile en son sürüm LGS destekliyor, ayarlarıyla, makrosuyla, sanki yeni bir ürünmüş gibi destekleniyor ve kullanabiliyorum. Demek istediğim, Logitech ‘den aldığım bir ürün, donanımsal olarak ömrünü doldurmadıkça yazılımsal olarak evladiyelik. Ben şahsen mekanik klavyeye geçene kadar tepe tepe kullanacağım, halen çok iyi bir klavye mesela.

  Videodaki CM yazılımını görünce, aradaki fark çok gülümsetti. Logitech Gaming Software ‘ın gelişmişliği, stabilliği, arayüzü ve verdiği kalite hissine karşılık CM ‘in yazılımı şaka gibi olmuş, fiyat olarak da bence uçurumlar yok arada, bu Gaming diye satılan ürünlerin yazılımı düzgün olmadıkça esprisi olmuyor zaten. LGS ile yeni gelen Arx Control var mesela, cihazdan bağımsız bir özellik, Android veya iOS ‘unuza uygulamasını kuruyorsunuz, uzaktan yönetim, ekstra bilgi ekranı, makro bilgileri vs. gösterebiliyorsunuz. Başlı başına ayrı bir özellik olarak ekleniyor LGS ‘e, ücretsiz olarak kullanıyorsunuz.

  Kulaklığı falan bilemem de (ki onda da bana öyle geliyor ki o fiyata daha iyi üstünde “Gaming” yazmayan kulaklıklar vardır) açıkçası eğer böyle özellikli, cafcaflı bir şeyler alacaksam Logitech ‘den alırım, CM ‘in ürünleri çok alakasız kalmış. (Ha bir de o farelerin dizaynı, bana 10+ yıl önce kullandığım toplu ofis faresini anımsattı. Olmamış o da maalesef.) CM yeni bir HAF XB yapsın, ne bileyim JetFlo ‘ları geliştirsin, PSU bile üretsin ama bu işlere pek bulaşmasın daha iyi olur gibime geliyor.

 • Cooler Master Türkiye @coolermasterturkiye

  Merhaba Arkadaşlar,
  Videoda incelemsi olan bütün ürünlerimiz ve diğerleri “Gameekstra” da satılmaya başlanmıştır.
  http://www.gameekstra.com/index.php?do=catalog/results&q=cm+storm

 • Cooler Master Türkiye @coolermasterturkiye

  Sorunuzun altına yazmıştım, CTIA. @nextgeneration

 • TanerG @madiko

  Her şey iyi güzelde arkadaş bin kere yazdık gönderdik şu enter tuşunu büyük yapın yahu. Ha öyle olsa alırmısın deseler yine almam. Ben 30 liralık fareyle, 35 liralık klavyeyle battlefield 3 te milletin canına okuyorum

Benzer Videolar