Paylaş Paylaş

Araçlarda bulunan güvenlik sistemleri nelerdir ?

Araçlarda bulunan güvenlik sistemlerini ele alıp, dikkat edilmesi gereken noktaların üzerinden geçiyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • jeofizikci

  ilk reklamınız hayırlı olsun, devamını dilerim.

 • Kutlu @kutlu

  17:21 de izlerken dayanamadım yazıyım dedim ben çok net hatırlıyorum türkiyede böyle bir ölüm yaşandı yanlış hatırlamıyorsam mercedesti araba ufak kız ön koltukta ve emliyet kemersiz oturmasından kaynaklanmıştı ve malesef kazadan sonra kız çocuğunun kafası arka koltuktaydı (tamamen gerçektir) hatta yaşım ufak olmasına rağmen çok net hatırlıyorum baya olay olmuş ve haberlere yansımıştı o yüzden kesinlikle arka koltukta bile otursam araç hareket etmeden her zaman kemerimi takarım.

  • Kutlu @kutlu

   bu arada yanlış anlaşılmasın arka koltuklarda airbag olmasa da kesinlikle ama kesinlikle emniyet kemeri takılmalı.

  • Ozan

   Yanlış hatırlamıyorsam, emniyet kemeri takılıydı ancak yaşı küçük olduğundan boyun hizasına geliyordu. Yaşanan olayın en büyük nedeni de oydu.

   Hava yastığının açılması da, kolaylaştırdı. Çok ama çok kötü bir durum :/

  • Can Akbulut

   Çocuğun ön koltukta işi ne!!! 12 yaşına kadar olan çocuklar arka koltukta, altlarında minder takviyesi ile kemeri bağlı uslu uslu oturmalı, kitap okumalı, video oyunu oynamalı, müzik dinlemeli, sohbet etmeli. Çocuk işte çok kıpraşmadan her ne yapıyorsa!

   Annesinin kucağında, hatta anne ile aynı emniyet kemerini paylaşarak oturmak gibi "cinyıs" fikirler uygulanmamalı. Babasının ya da ağabeyinin kucağında ilk direksiyon dersini alanların da ailelerine selam olsun bu vesile ile...

 • etgm

  Belki manyakca ama reklamı sonuna kadar izleyerek ( kısaydı,kabul ediyorum kolay oldu) aklımca size destek çıktım 🙂

  Hemen her inceleme gibi harika olmuş, ellerinize sağlık.

 • Fatih Fikret Akkuzu @f-f-a

  Faydalı bir program daha olmuş.Ağzınıza sağlık.Reklamlar da gelmeye başlamış. Sırf reklama tıklamak için Chrome'dan Ad-Block'u devre dışı bıraktım. 😀

  • bir takipci

   Reklam iyi olmuş gerçekten ama tıklamayı akıl edememiştim. Neyse ki mesajınızı gördüm de gerekeni yaptım...

 • DDGuclu

  Elinize sağlık, gayet tatmin edici ve ürkütücü bir bölümdü. Yani Hava yastığının eğer boyunluk yoksa kafa kopardığını falan duymuştum ama bu kadar olabileceğini düşünmemiştim.

  Peki şuna değinilmemiş, belki başka bir program konusu olabilir. Biz emniyet kemerimizi taktık diyelim, başka biri takmazsa araba içinde biz bundan nasıl etkileniriz bir de arka koltukta genel kanıdır emniyet kemeri takılmaz ne alaka bilmiyorum, arka koltuğun bu konuda 'avantajı' nedir?

  Dip bilgi: Taksicilerin kemer takmak zorunda olmadıklarını biliyor muydunuz? Yani bir sene önce falan söyledi bir taksici, birkaçından da teyit aldım. Biraz şaka gibi geldi, en hızlı sürenler onlar ve en tehlikeli ama kemer takmıyorlar. İşte bu sebeple yukarıdaki soruyu sorma gereği duydum, ben taktım ama o takmazsa ne olur?

  • Ozan

   Taksiciler ve belli kilonun üstündekiler takmayabiliyor.

   Bahsettiğiniz, "o takmazsa ne olur" konusu ile ilgili bir video:

   http://www.youtube.com/watch?v=HzvzqaicMz0

   Aşağıda da bu konuda çok fazla video var, sondaki süper: "even dummies wear seatbelt" 🙂
   http://www.youtube.com/watch?v=HFX9kQweHZ4&feature=player_embedded

  • CaptainCombo @captaincombo

   Keşke bu gibi reklamlar Türkiye'de de gösterilse.

  • Can Akbulut

   Emniyet kemeri aracın içindekini bağlar. (Her anlamda) Ön koltuklarda seyahat edenler emniyet kemerini kendilerini kaza esnasında yavaşlatması için takıyorlar. Arkada oturanlar ise yerlerinde sabit kalmak için kemer takmak durumunda. Zira kaza esnasında ön koltukta kemeriniz takılı otursanız bile arkanızdaki yolcunun kemer takmaması halinde sizin koltuk sırtlığınıza çarparak sizi "hızlandırması", hava yastığı ile yanlış şekilde buluşup yaralanmanıza sebep olacaktır...

   Bunun dışında ön camdan dışarı uçarak diğer araçlara zarar vermek güncel otomobillerde pek mümkün değil. Ama uçan kişiye zarar vereceği muhakkak.

   Taksi şoförlerinin (ticari araç sürücülerinin) kanunen kemer takma zorunluluğu olmadığı doğru. Ama bahsi geçen kanun fizik kanunu değil... Hiç kaza olmasa bile sert fren yaparken direksiyona yön vermeyi deneyen biri kollara binen ekstra yükün hakimiyeti ne kadar zorlaştırdığını anlayacaktır!

   Öte yandan "boyunluk takmayanların kafasının hava yastığı ile kopacağı" olayı beni kopardı 😀 Kulaktan kulağa oyunu hesabı bilgi aktarımına internet çağında "Dur!" denmeli artık 🙂

 • sgi @sgi

  Ağzınıza sağlık, yine çok faydalı bir bölüm olmuş.

 • Tolga Taşdemir

  Otoseyir bölümünü çok başarılı buluyorum, Reklamların da eklenmesi artık bu bölümün deneme olmaktan çıktığını kanıtlıyor. Otoseyir bölümünü Tozlu raflar gibi ayrı bir bölüme çevirseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.

 • Fitzgerald

  Bu görüşe katılıyorum, "Nasıl olsa benim arabamda üst düzey güvenlik donanımları var" diye düşünüyor insanlar, böylece sürat yapma konusunda çekinceleri azalıyor. Fakat yüksek süratlerde bu güvenlik donanımları kurtarıcı olmuyor. Videoda dendiği gibi hiçbir teknoloji fizik kurallarını tersine çeviremez.

 • lawnmower @lawnmower

  Güzel olmuş. Biraz uzun olmuş ama iyi olmuş. ESP'nin Mercedes tarafından "mecburen" ilk A serisine uygulanması hikayesini daha önce duymuştum, çok garip gelmişti bana. Adamlar "bizim arabamız takla atamaz" demişler, durumu kabullenmemişler. Gerçi arabayı daha şekilli yapsalarmış da olurmuş ama onlar işi elektronikle halletmeyi tercih etmişler.

  Yalnız, ESP'nin Porsche'deki ismi diye bahsettiğiniz PTM sadece bir ESP sistemi değil. Bu sistem daha çok çekiş kontrolüyle ilgili, arabanın patinaj yapmasını engelliyor. Malum, Porsche güçlü arabalar yapıyor ve gaza dengesizce basıldığında araba yerinde durmaya devam ederken tekerlekler dönüp arabayı kaydırabiliyorlar. Porsche stabilite kontrolüne PSM diyor. Bu ikisi birbirini tamamlayan (hatta birbirini içeren) sistemler aslında, ama bire bir aynı şey değiller.

  • Can Akbulut

   Elbette 🙂 Dilimiz sürçmüş Asena - Athena hesabı :/ Birisi Porsche traction management, öbürü stability management düzelttiğiniz üzere... Bir de "torque vectoring" sistemi eklendi PTM'ye ki; virajda arka iç lastiğe giden gücü azaltıp dıştaki tekerleğe yönlendirmek suretiyle dar virajları daha az önden kayarak dönmesini sağlıyor 911 Turbo S modelinin 😉

 • Necati

  Sizin bu yaptığınız eğitimleri aslında milyarlarca Lira vergi toplayan devletin yapması gerekiyordu.
  Hakkınız ödenemez. Allah razı olsun sizlerden.

 • Can Akbulut

  İnsanlardaki bineğine güvenme ihtiyacı atadan dededen gelen, belki de biraz genetik mirasın meyvesi. Lakin yıllar içinde gözardı edilen bir husus vardı ki atalarımız bineğinin cinsinden (günümüz şartlarında markaya tekabul ediyor) ziyade yediği içtiği ve tımarına, hayvanın sıhhatine ihtimam göstererek ona güvenir hale geliyorlardı.

  Bugün gelinen noktada yazılı ve görsel basının payı büyük. Arabanın "a"sından anlamayan bazı köşe yazarları bugün bile spor otomobil ile yarış arabasını aynı şey zannedebiliyorlar... Konusuna vakıf olmayan insanların hazırlaması ve sunumu sayesinde insanlara ihtiyaç duyabilecekleri faydalı bilgileri aktarması icab eden otomobil programları pazar sabah kuşağında magazinle kafa ütülemekten öteye gidemedi pek.

  Dolayısı ile insanımızda çok para ödeyerek satın aldığı arabasına güvenme zaafı yıllarca körüklendi. Toplumumuzun bilinçaltındaki pahalı modellere bakışını çok güzel özetler İlyas Salman'ın "Sarı Mercedes" filmi... Sonuç itibariyle otomobil markası, modeli ne olursa olsun bir makinedir ve MAKİNEYE GÜVENİLMEZ.

  Yarış arabaları her yarış sonunda sökülüp çoğu parçası çöpe atılır. Ve her yarış öncesi araç sıfırdan yeniden imal edilir. Buna rağmen zorlandığı takdirde bazı parçaları iflas edip yarış dışı kalabilir veya kazaya karışabilir. Binek sıfatı kazanan arabalar ise güvenli seyir için yarış aracından yüzlerce kat daha uzun süre dayanması beklenen ve onlarca kat daha ucuz ekipmana güvenmek durumundadır.

  Bunun bilincinde olan bir sürücünün aracı zorlayacak şekilde süratli manevralara karşı bir bineğin, ne kadar pahalı, ekstrem spor model olursa olsun asla özendiği yarış modelleri gibi dayanım göstermeyeceğini de bilmesi icap eder.

  Binek araçlar üretildikleri bölgenin coğrafi şartları da göz önüne alınarak trafik kuralları çerçevesinde, kullanım ömürleri boyunca sadece birkaç kez karşılaşacakları öngörülen (uluslararası standartlarca) tehlikelerden kaçabilecek şekilde dizayn edilirler. Bu tasarımın ne derece başarılı olacağını ise maliyet kaygıları ve kaza sonrası güvenliği etkiler. Yani kaza güvenliği ve seyir emniyeti araç tasarımında birbiri ile çelişen kavramlardır. İkisini de kabul edilebilir ölçülerde tutmak ise maliyeti çok arttırıyor.

  Yani arabam EuroNCAP'tan 5 yıldız aldı, 8 de hava yastığı var; hepimize bol bol yeter diye beş kişi binip "basarsanız", yahut 15000 bakımında değişmesi öngörülen parçayı "Alman yapıyor hacı, hala tık yok arabada" diyerek 35000km'de değiştirmeye kalkarsanız, lastik havasını en geç ayda bir kontrol etmezseniz yüzbinlerce liralık arabanızın seyir emniyeti açısından bir külüstürden farkı kalmaz.

  Araba sektörü biz kendimizi geliştirmediğimiz için bizim yerimize sürekli "gereksiz" yere gelişiyor, amacını aşmaya uğraşıyor... Trafik kurallarına tamamen uysak bile iyi markalı bineğimiz bakımsızsa, kurallar dahilinde virajlarda zorlayarak kullanıyorsak, mekaniğine gereken saygıyı göstermiyorsak çok çetin kazalarla, geri dönüşü olmayan acılarla yüzleşmemiz kaçınılmaz.

  • Fitzgerald

   Geçen bir bilgisayar dergisinde bakmıştım, EuroNCAP’tan 5 yıldız almayan otomobil yoktu, hepsi 5 yıldız almış, öyle üst modeller de değildi, bildiğimiz 30-40 bin liraya satılan otomobiller.. Ama sonuç pek parlak değil, en son uzun bir ramazan bayramı tatili vardı, kazalar, ölü ve yaralı sayıları malum..

   Otomobil çok masraflı bir araç, yakıt fiyatları dünyanın en pahalısı durumunda, ülkemizde insanların gelir durumu malum.. böyle olunca otomobil bakımları da yetersiz oluyor. Yollar yetersiz, ışıklandırma yok, tek şerit, insanlar bilinçsiz vs.

  • lawnmower @lawnmower

   Arabalar Euro NCAP testinde kendi sınıflarına göre puan alıyorlar. Büyük sınıf (mesela Audi A6) bir otomobille küçük sınıf (mesela Hyundai Getz) bir otomobilin aldıkları 5 yıldız aynı anlama gelmiyor. O 5 yıldız "kendi sınıfı için şu anda en güvenli" otomobil anlamına geliyor. Tabii ki büyük otomobiller küçüklere göre biraz daha güvenli. En azından büyük gövde darbeyi daha fazla emiyor. Euro NCAP testlerinin standartları belirli aralıklarla güncelleniyor. 5 yıl önceki 5 yıldızla şimdiki 5 yıldız bir değil. Teknoloji geliştikçe testler de zorlaşıyor.

   Birden fazla otomobilin aynı sınıfta testten 5 yıldız alması gayet doğal, çünkü testler rekabetçi bir ortamda yapılmıyor, yani sadece bir otomobilin birinci olması, sıralamaya göre puan verilmesi gibi birşey yok. Testlerde belirlenen koruma seviyesini yakalayan otomobiller 5 yıldızı alıyor.

   Araçlardaki güvenlik donanımları ve bunların sınandığı Euro NCAP testleri tavsiye edilen önlemlerin alındığı ve yasal hız sınırlamalarına uyulduğu varsayımı üzerine geliştiriliyor ve puanlanıyor. Kullandığınız araba dünyanın en güvenli arabası bile olsa siz bakımını yapmazsanız, lastikleriniz kabaksa veya bayatsa (veya mevsime uygun değilse), emniyet kemeriniz takılı değilse, bir de gazı kökleyip yasal hız sınırının çok üzerinde gidiyorsanız kötü sonla karşılaşmanız olası. Herşey sürücüde ve arabanın durumunda bitiyor. Euro NCAP testinden 3 yıldız almış ama bakımlı, lastik basınçları ayarlı, lastikleri taze ve mevsime uygun, sürücüsü de sorumlu davranan bir araç aynı testten 5 yıldız almış ama tam ters durumdaki bir araçtan çok daha güvenlidir.

  • Fitzgerald

   Euro NCAP testleriyle ilgili pek bilgim yoktu, açıklamanız epey faydalı oldu. Şimdi, testlerin rekabetçi bir ortamda yapılmaması ne kadar doğru, bu tartışılır kanaatindeyim. Böylece otomobillerin güvenlik konusu sınırlanıyor gibi, yani 5 yıldız alacak seviyede güvenli olması yeterli deniyor, çünkü 6 yıldız yok..

   "Herşey sürücüde ve arabanın durumunda bitiyor." görüşüne de şöyle karşı çıkayım, biz ne kadar dikkatli olursak olalım, arabamız istenirse tümüyle bakımlı olsun, karşımıza yanlış şerite girmiş uyuyan bir şoför gelirse işte bu büyük bir talihsizlik oluyor. Aynı şekilde çoluk çocuk,serseri gibi araba kullananlar, tek şeritli karanlık yollar vb gibi sorunlara çözüm bulmamız lazım.

  • lawnmower @lawnmower

   @Fitzgerald
   Kuralları ben koymadım, ama sistemleri böyle. Çan eğrisi yapılmayan bir sınav gibi, herkes yüksek not alabiliyor. Tabi standartlar yükseldikçe onlar da testleri güncelliyorlar, bu sene 5 yıldız alan bir otomobil seneye 4 yıldıza düşebilir.

   Karşıdan gelen tehlikelere engel olamayız. Biz arabanın içinde de olsak, dışında da olsak bu tehlikelerle karşılaşabiliriz. Tek elimizden gelen dikkatli olmak ve alabileceğimiz önlemleri almak. Bir de hatalı olanları mümkünse uyarmalıyız veya gerekli mercilere bildirmeliyiz. Elimizden de başka birşey gelmez zaten. Karşıdan gelen bize çarparsa diye korkarsak evden çıkamayız, sokakta yürürken de yoldan çıkan bir otomobilin altında kalma ihtimalimiz var. Hatta evimizde pencerenin yakınında dururken de havaya sıkılan bir sevinç kurşunuyla ölme ihtimalimiz var, ama o farklı birşey. 🙂

 • Can Akbulut

  Sadece bagajdaki ağır eşyalar değil, ön konsol (dashboard) üzerinde yolcu hava yastığı üzerine konulan oyuncak, gözlük, kül tablası gibi çok daha hafif eşyalar da ağır yaralanma sebebi olabiliyor... Onlara da dikkat 🙂

 • L.N.K.

  Eşim dolayı koltuğu direksiyona çok yaklaştırıyor, araba kullanırken. Bu olası bir kaza anında hava yastıklarının patlaması durumunda ciddi bir sorun teşkil ediyor o halde.

  • Can Akbulut

   Malesef... Sistemler doğru sürüş pozisyonuna göre hazırlanır ki o pozisyon şöyledir:

   Sırtınız koltuğa dayalı iken direksiyon simidinin üst kısmını tuttuğunuzda kolunuz tam açıktan biraz kısık olacak şekilde durmalıdır. Eğer dirseğiniz fazla kırık kalıyorsa veya direksiyonun üst ucuna uzanmakta zorlanıyorsanız koltuğu ona göre ayarlamalısınız.

   Pedala da basarken pedal kursunun sonunda diziniz hafif kırık olmalıdır. Kolların pozisyonu sırtlık açısı ve kızaklar ile kombine edilirken pedal kısmı için kolların durumunu bozmayacak şekilde minder yüksekliği(varsa baldır desteği) ve kızak ayarını kombine etmeniz gerekecek. Bu şekilde ayarladığınızda koltuğu, zaten koltuk kızaklarının yerleşimi buna göre açılandırıldığı için en güvenli pozisyona da ulaşmış olacaksınız.

   Havayastığından kaçmak için koltuğu geri yatırıp direksiyonu parmak ucuyla tutmak da yanlış yani 😀

  • L.N.K.

   Mesajı yazarken "Eşim Boyundan Dolayı...." diye başladığımı sanıyordum. Orada neden bir eksiklik olmuş anlamadım. 🙂
   Cevabınız için teşekkürler.

  • Can Akbulut

   Direksiyon göbeği ile göğüs arasında en az 35cm mesafe olmalı, ama koltuk biraz yüksek olmalı 😉

   Bahsettiğim sürüş pozisyonu ayarına rağmen 35cm'in altında kalması zor mesafenin. Hanımlar hakimiyet hissini sağlamak açısından direksiyona çok gereksiz yaklaşabiliyorlar, işte bu vazgeçilmesi gereken kötü bir alışkanlık... Zaten o şekilde dirsekler kırıkken direksiyonu çeyrek turdan fazla çevirerek kontra vermek imkansızlaşır. Umarım öyle bir durumla hiç karşılaşmaz hanımefendi, ama tedbirli olmakta fayda var. 😉

 • Koray Üstüner

  Yine harika bir bölüm olmuş. otomobil ile ilgili olan bu bölümleri bir DVD içerisinde toplayıp satışa çıkarırsanız mutlaka haberim olsun 🙂

  İleriki bölümlerde mümkünse araba lastikleri konusunda değinmenizi rica edeceğim. Desenler, türleri, harf kodları, üzerinde yazan üretim yılı ve ömürler, v.b aklıma gelmeyen bir çok konuda bilgi verilebilir. Tabi bu konulara da hakimseniz.

  Teşekkürler.

 • Veysel

  Bölümler süper!

  Otoseyirde:

  Tork-Beygir arasındaki bağlantılar (sanırım bu konuyu bir çok kişi karıştırıyor..)
  Motor çeşitleri (benzinli, dizel, rotary vs. gibi farklı teknolojiler)

  Düşük yakıt tüketimi için yapılması gerekenler

  Lastikler hakkında detaylı bilgi (üstte zaten bahsedilmiş)

  Konularını da bekliyoruz 🙂

 • Tumen

  Konuların (hangisi olursa olsun) sık güncellenmesi gerçekten hoş bir durum, hııznızı aman kesmeyin...Murat; Özkan nerelerde.... 🙂

 • Şaban

  birde lütfen otomobil modifiye turbo aktarma organları ve amortisör sistemleri hakkında bir bölüm yaparmısınız

 • Tumen

  Murat, Can çok güzel ve tane tane anlatıyor, okulda hocalardan bu şekilde ders dinleyemiyorduk, 25 dk sırf onu dinledik, bir 25 dk daha olsa dinlerdik, Can'a daha çok program yaptırın, Motor,Mekanik,Bakım,Onarım vb konularda da görmek istiyoruz. Zevkle ve merakla her yeni bölümlerinizi bekliyorum/ruz.

 • Oğuzhan

  Duster'da ABS yok demişsiniz fakat sitesinde her modelinde standart olarak gözükmekte?

 • Tolga

  Tebrik ederim.Çok güzel bir bölüm.

 • OZGH @ozgh

  Videolar harika, videodan sonra yazılanları okumak da ayrı bir keyif ve bilgi kaynağı.

 • Kutay

  Kamera arkası ekibiniz bazı videolarda gerçekten ciddi gürültü yapıyor, bu videonun 12dk 30.saniyesinde biri zorul zorul sümkürüyor sanırım.

 • Yankı

  Can kardeşim ;

  Emniyet kemeri ile ilgili olarak, normal kullanımların dışında aşağıdaki konularla ilgili ne tür eksta bilgiler verebilirsin.

  1) Hamile bayanların emniyet kemeri kullanımında dikkat edilmesi gereken bir durum önerin olur mu
  2) Küçük bebeklerin arabada taşınırken en güvenli pozisyon ve şekli nedir. Inan bu konu ile ilgili Türkiye de pek örnek göremediğimizden(anne babanın kucağında tutulmaları dışında) kullanılan ekipmanlar, ön - arka koltuk, düz şekilde, ters şekilde v.s bilgilendirebilirsen seviniriz.
  3) Çocuklar için çocuk koltuğu kullanımını çok yoğun olmasa da görmeye başladık. Bunun dışında, biraz daha büyük çocuklar için, ne zaman emniyet kemeri takılmaya başlanmalı. Altlarını yükseklik koyulması v.s konularda da bilgilerimiz eksik.

  Yararlı bilgilerini bekliyoruz.

  • Can Akbulut @can

   Genel olarak emniyet kemeri konusunda yapılan yanlış kemeri düzgün takmamaktır. Emniyet kemeri makarası kemeri takmamızın ardından elle gerilerek kemerin boşluğu alınmalıdır. Üstelik bu hareket yolculuk boyunca sık sık tekrarlanmalı, kemerin gevşemesine izin verilmemelidir. Aksi halde kaza anında kırbaç gibi vücuda vurup haftalarca geçmeyen mosmor iz bırakacaktır. Kemer yükseklik ayarı dikkat isteyen bir diğer donanım; zorlayınca omuzdan aşağı düşmeyecek kadar yüksek fakat boşluğu en aza indirecek kadar alçaktan gelmeli kemer. Hep kullandığımız emniyet kemerleri 3 noktalı tip olup belden ve bir omuzdan geçerler. Nadiren 2 noktalı, sadece belden geçen kemerler de vardır(arka orta koltukta). Yarış arabalarında 4-5 noktadan bağlantılı kemerlerin kullanımı durumun ciddiyeti hakkında biraz ipucu vermelidir esasen. Biz konfor için çok daha güvensiz donanımlara emanet ediyoruz canımızı... Kaldı ki onu bile takmak angarya gelebiliyor 🙂

   3 noktalı kemerin omuzdan aşan üst kısmı muhakkak göğüs kemiğine oturmalıdır. Bu noktada fizyolojileri gereği hanımlar biraz daha dikkatli olup kemeri sütyenin ortasına hizalamalılar. Aksi halde olası bir kazada sadece biraz sarsılmak yerine yukarıda bahsettiğim kemer yanığına maruz kalırlar. Alttan geçen kısım ise göbek üzerinden değil, leğen kemiğine oturacak şekilde göbek altından geçirilmelidir. Özellikle hamile yolcularda fetüsün sıhhati açısından bu detay fevkalade önem arzetmektedir. Özellikle obeziteden muzdarip yolcu ve sürücülerin göbek üzerinden geçirdiği kemer, kaza anında kemer yanığı, kayarak başı kirişlere vurma gibi üzücü sonuçlara yol açar.

   Kemerin alt kısmı leğen kemiğine oturtulmalı, üst bölüm de göğüs kemiğine temas etmeli, bu pozisyon gevşemelere karşı sık sık elle gerdirilmek suretiyle muhafaza edilmelidir. Ha kucağındaki çocuğun üzerinden kemer bağlamış insanlar da gördüm; Rus ruleti kadar güvenli!

   Bebekler için en güvenli kotuk, sırt kısmı yola bakacak şekilde monte edilen tiplerdir. Yaşı biraz büyüyünce yüzü sürüş istikametine bakan koltuk tipine geçilmeli, 120cm boya ulaşana kadar da çocuk bu koltukla seyahat etmelidir. Daha sonra altına minder konacak şekilde yükseltilerek kemer takılıp oturtulmalıdır. Esasen burada da yukarıda anlattığım kemer kullanımının çocuk bedenine uyarlanması söz konusu. Teknik prensip aynı çünkü.

   Bunların haricinde kafalık da emniyet kemeri gibi doğru ayarlanması gereken bir donanım. Kafalığın üst çizgisi kulağın üst çizgisiyle aynı olacak şekilde ayarlanmalı yüksekliği. Doğru oturma ve sürüş pozisyonuyla ilgili video hazırlama planımız var önümüzdeki dönemde 🙂

  • Can Akbulut @can

   Bu arada, piyasada "kemer pedi" ismiyle satılan ürünler var. Genellikle süs aksesuarı olarak lanse edilseler de, esas kullanım amaçları 3 noktalı emniyet kemerinin doğru yerleşimi yapıldığında boyundaki çıplak tene sivri ve sert kenarıyla temas ederek tahriş etmesinin önüne geçmektir. İhtiyaç duyulması halinde tercih edilebilir. 🙂

  • Yankı

   Çok faydalı oldu teşekkürler. Bunun yanında bahsettiğin video yu da en kısa sürede bekliyoruz. Görsel olarak anlatılması durumunda çok daha etkin olacak bence.
   Stüdyo ile sınırlı kalmamalısınız, bizzat araba başında pratikte de görmek istiyoruz seni. 🙂

 • ALPER D

  SRS VE SRP hava yastıkları arasındaki farklar nedir acaba SRP yi genelde renault ve fiat kullanıyor SRS yi ise üst düzey araçlar kullanıyor sebebi nedir teşekkürler