Araba seçerken otomatik vites hakkında bilinmesi gerekenler

TeknoSeyir’in bu haftaki ikinci bilişim dışı konusu arabalar. Araba satın alırken özellikle İstanbul gibi trafiğin her daim sıkışık olduğu kentlerde yaşayanlar, otomatik vites tercih ediyorlar. Ama her otomatik vites de aynı değil. İlk olarak vites çeşitlerine değiniyoruz. Konunun detaylarına inmeye önümüzdeki haftalarda devam edeceğiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • whitemonk

  Son derece faydalı olmuş bence hedef kitlenize tam uyuyor bu konular. Ancak biraz daha yalın dille anlatsaymış teknik arkadaş biraz daha iyi olabilirmiş. Sanırım çoğu kimse (bende dahil) servo robotik vs. bu konulara oldukça yabancıyız. Bu tür yayınların artması dileği ile.

 • kaOS148 @kaos148

  Teknoseyir de teknik detayların böylesi detaylı şekilde anlatılmasına pek alışık değildim hatta daha fazla teknik detay verilmesi için yakınan takipçilerinizdendim. Yeni bir bölümün ilk programı ve gerçekten beğendim.

  Çok yararlı bilgiler vererek insanların dikkat etmesi gerektiği konuları vurgulamanız harika oldu. Sayenizde bir konuda daha az da olsa bilgiye sahip oldum teşekkür ederim…

  Son olarak da affınıza sığınarak küçük bir eleştiride bulunmak istiyorum; Görsel bir program yapıyorsunuz konuştuğunuz konular kadar etkili olan kamera karşısındaki bize yansıyan güler yüzleriniz samimi sohbetleriniz… Abi o yarım sakal mı diyeyim bilemedim nasıl tarif edebilirim ama o gülemseyen yüzünüze yakıştığını söyleyemeyeceğim… ( belki benim gibi gözüne takılanlar olmuştur) Hani imaj danışmanı falan değilim ama genel görece olarak sadece fikrimi belirtiyorum ” abi onu biraz kısalt daralt falan hiç olmamış”

  Gelecek bölümlerinizi merakla bekliyorum…

 • Command

  çok güzel teşekkür ederim , ütüden sonra iyi geldi bu 🙂

 • fifty

  vaybe çok enteresan ve çok faydalı bir bölüm olmuş devamını bekleriz.
  elinize emeğinize sağlık.

 • TanerGLP @tanerglp

  stüdyoya bmw getirip inceliyormuşsunuz 😀 .hayal ettimde şöyle bi eglenceli geldi.
  güzel bi incelemeydi teşekkürler

 • Erkan Can

  Şimdi hemen akla , alıncak arabanın otomatik vites cinsinin ne olduğunu öğrenmek geliyor?
  Mesela mazda 2 otomatik vites yukarıda anlatılanların hangisine uyuyor? Alınır mı?

 • ugur_bek

  Ilk program icin oldukca iyi ve doyurucu. Yeni arkadasimiz konusuna oldukca vakif belli. Demekki daha cok sey ogrenicez. yalniz arkadaslarin dedigi gibi hakli bir konu var. Biraz fazla teknik. Hadi biz anliyoruz ama sanirim markalar bazina inip genel artilarini eksilerini belirtmek iyi olabilir. Tabi bu seferde insanimiz o marka iyi bu marka kotu sorusturmasi yapabilir orasida ayri bisey 🙂 Kisacasi gittiginiz yol guzel; biz hep takipcileriniz olucaz…

  Tum arac kullananlara onemli bir not : ” Farimda hep acik; yolumda…”

  • Babonim

   Benzinin bu kadar pahalı olduğu bir ülkede, ben farımı gündüz yakmam.
   Benzinin değeri, insan hayatından daha fazla bu ülkede.

  • M.Ali Yetiş

   Motor tahrikinden yiyen bir tertibat olmadığı için farların ve diğer elektrik tüketen bir çok donanımın sarfiyat üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur.

  • Emirhan Döngel @octinum

   Alternatör?
   Araba izole bir sistem. Tüm bileşenlerin enerjisi motor tarafından üretiliyor. Hatta bildiğimiz akülere “LSI” mı ne deniyordu; Lights, Start, Ignition.
   Dolayısıyla evet, farların yakıt tüketimine etkisi var.
   Hayır, o kadar büyük değil. Azıcık erken yavaşlamaya, freni az kullanacak şekilde güvenli sürmeye alışırsanız farlardan kaybettiğinizin çok fazlasını kazanırsınız.

  • M.Ali Yetiş

   Benim kastettiğim klima motoru gibi tahrikli bir yapının olmamasıydı. Elbette motor üretecek fakat bir araçta farları yaktığınız zaman motor gücünden yemiş olmayız. Ben böyle bir şeyi hiç görmedim ve anlatmaya çalıştığım şey de bu. Alternatör her durumda aracın ihtiyacı olan elektriği üretmiyor mu? Neticede bu klima motoru gibi tahrikli ve ekstra motor gücü isteyen bir tertibat değil ki. Bunun yakıt tüketimine ne gibi bir etkisi olabilir?

   Ahir kelam siz farları yaksanız da yakmasanızda motor devrinde herhangi bir değişme olmaz. Motor devrinde değişme olmuyorsa yakıt tüketiminde de değişme olmaz.

   Yanlışsa yanlış deyin, düzelteyim.

  • Emirhan Döngel @octinum

   Anladım M.Ali, mekanik tahrikle direkt yapılan iş yok demek istiyorsun.

   Alternatörü küçük bir “Rejeneratif fren” gibi düşün. Elektrik üretiyor. Bu elektrik enerjisinin bir kaynağı olmalı ki o da mekanik hareket. Alternatör bir elektrik üreteci; mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyor. Mekanik enerjiyi de motordan alıyor.

   Farları, arka cam rezistansını ya da herhangi bir elektrikli donanımı çalıştırdığın zaman bu enerji alternatörden sağlanıyor. Müzik sistemi de keza. Alternatör ne kadar çok elektrikli donanım açarsan o kadar fazla elektrik üretmek zorunda kalıyor, dolayısıyla da o kadar çok mekanik enerji kullanıyor.Yani motora yük oluyor.

   Ha, bu “ne kadar?” sorusuna yanıt? 🙂 Kullandığım araba 100 KW civarı bir motor gücü üretebiliyor. 100 Watt elektrik yüküm olsa binde bir eder. Laboratuvar koşulları dışında ölçülebilir değil.

 • Tesla

  Markalara göre bir otomatik vites mantığı ve farklarını içeren bir sohbet daha rica ediyorum. Her üretici otomatik vitesine farklı bir isim veriyor. Easytronik(opel), DSG (VW,Seat), EDC(Renault), tiptronik (peugeot) nasıl viteslerdir? hangi türe girerler? Hangisi ne yönden iyidir? Eğer bunlar sohbet konusu olursa gerçek bir kaynak olur.

 • KorkutSA

  Robotize mekanik şanzumanların en büyük avantajına hiç değinilmemiş. Bende bu tip şanzumanlı araç kullanıyorum. En önemli avantajı; diğer otomatik şanzumanlara göre oldukça az yakıt sarfiyatı, ekonomi hatta düz vitesli modeliyle karşılaştırıldığında bile küçük farklarla da olsa daha az yakıt tüketimi benim için en büyük artısıydı.

  Mekanik sistemin bu şekilde tasarlanması aradakşın dediği gibi dezavantaj olarak bakılabilse de bazıları için avantaj olabilir. Nitekim CVT otomatik şanzumanı tamir edebilecek usta sayısı oldukça azdır piyasa da ve tamir masrafı pahalıdır. Robotize mekanik sistemlerdeyse düz şanzumandan pek farkı olmadığından arızası durumunda size büyük sıkıntı yaşatmayacak tamiri kolay ve daha ucuz olacaktır.

  • Emirhan Döngel @octinum

   Katılıyorum. DSG de çok masraflı bir vites kutusu (hem opsiyon olarak almak arabanın fiyatına çok fazla ekliyor, hem de arıza durumunda düzeltmek çok pahalıya patlayabiliyor).
   2011 yılındayız ve ben kendi adıma ya tork konvertörlü “klasik” otomatik, ya da Selespeed gibi iyi bir robotize manuel derim.

  • A.R.C

   İşte o arabaların tartışılmasını, artı ve eksilerinin tartışılmasını istiyoruz (kafa karışıklığı olmaz umarım 🙂 ). Benim henüz düldülüm yok ama “otomatiğe meyilliyim”. Kullananlardan gördüğüm kadarıyla, özellikle şehir içinde, düz vites hamallık geliyor bana. Ustalara danışmak lazım yine de…

 • Orophin Ancalimë

  Yeni başlayan arkadaş gayet kendinden emin ve kameraya karşı çok doğal. Bazı arkadaşlar saça, sakala takılıyor. Ya Allah aşkına kamu kuruluşu mu burası? Aşın bunları lütfen. Çok saçma!
  Sunuma gelirsek, aşırı teknik terimlere rağmen gayet de iyi idi. İlk (beta diyelim) program olduğu için normal karşılanabilecek bir eksik. Eminim bir dahaki ”otoseyir”de teknik terimler kullanılsa bile dipnot vermek için kullanılır ve hemen arkasında herkesin anlayacağı ”şu işe yarıyor” ”şunu isteyenler için” şeklinde Doktor Öz’vari bir sade, ortak bir dil kullanılır. (:

 • lawnmower @lawnmower

  Güzel bir program olmuş. Daha fazlasını isteyenleri foruma alalım, tartışmaya kaldığımız yerden devam edebiliriz. 🙂

  http://www.pclabs.com.tr/forum/topic/114423-otomatik-vites-duz-vites-tartismasi/

  Robotize mekanik şanzımanlar aslında Kuzey Amerika için tasarlanmışlar. Trafiğin fazla olmadığı, fazla yokuş içermeyen, aşırı dur-kalk yapılmayan yollarda iyiler. Motorun gücünün tamamını kullandıkları için hem performanslı hem de ekonomikler. Bizim ülkemize ise hiç uygun değiller. Hem trafik var, sürekli durup kalkıyoruz, hem de çok fazla yokuş var. Ömürleri kısa oluyor, ısınıyorlar, arıza çıkartıyorlar. Toyota Auris Multimode ile 2 kere yolda kaldım, ondan biliyorum. Ben artık ya CVT ya da güzel bir çift kavramalı kullanılması taraftarıyım. Klasik otomatikler ancak 6+ vitesli olduklarında yeterince verimli olabiliyorlar.

  • KorkutSA

   Toyota Multimode şanzumanlarının hepsi hatalı üretildi ve üretilmeye de devam ediyor. Bence Multimode şanzumanı esas alıp bu tip şanzumanları yargılamak çok yanlış olur. Ben Honda i-sihft robotize mekanik şanzuman kullanıyorum. Hiç arıza çıkarmadı ve çok çok memnunum. Forumlarda da Toyota’da yaşanan türden problemleri Honda için okumadım. Toyota’larla ilgili bir mağdurun açtığı site bile var. http://www.hakkimiziariyoruz.biz/default.asp

 • Erdem

  güzel olmuş ellerinize sağlık.

 • Hakan Bozlu

  Güzel bir başlık olmuş, otomobiller öncelikli ilgil alanım olmasa da izlerken keyif aldım. Bence saçta sakalda problem yok, önemli olan güler yüz, bilgi yoğun sohbet…

 • Ali Ünsal

  Murat hocam diğer programlardan alıştığımız tanıtılan ürünün kutudan çıkarıp masaya koyma girişiminizi bekledik ama olmadı 🙂 bi tane bmw getirip hemen oracıkta kapısını açmak lazım 😀

 • tropik

  Yeni açılımlarınız beni çok sevindirdi. Ütüyle ilgili programınız, beni geçen sene aldığım ütü maceramı hatırlattı. Hemen hemen aynı şeyleri yaşamışız.

  Temelde bilgisayarla alakalı insanlarız ama hepimiz evimize ütü, buzdolabı vb alıyoruz. Araba alıyoruz. Bu sebepten bu alanlara eğilmeniz beni çok sevindirdi. Herhangi bir teknik cihaz almadan önce forum forum dolaşıyorum. 10 saat forum girdisi okuyorsam inanın bunun %95’i çöp, %4’ü sidik yarıştırma, %1’i bilgi. O %1’lik bilgininde güvenilirliği soru işareti.

  Sonuçta pclabs’ın teknoseyir’in benim düzeyimde güvenilirliği onaylanmış durumda. 1991 yılından beri pc kullanıcısıyım. Eşim sürekli apple imac alalım çok güzel duruyor diye propaganda yapıyordu. Bende yıllarca pc kullandığım için imac’e geçmek zor olur filan diyordum taki teknoseyir’de mac le pc karşılaştırmasını izleyinceye kadar. O zaman mac alınabilir dedim. Pclabs’da yeni maclerin eskisi kadar fahiş fiyatla gelmediğini görünce hemen bir imac aldım. İşin özü benim imac almamdaki ilham kaynağı sizin haberlerinizdir. Şu anda imac’imden de gayet memnunum.

  Önümüzdeki bir kaç ay içerisinde araba almayı planlayoruz. Ve Tercihimiz otomatik vites olmasından yanaydı. Bu videoyu görünce “harika, işte bu kadar olur” dedim. Gayet bilgilendirici bir video olmuş devamını bekliyoruz. Fakat bir konunun açılmasını isterim. Benzin tüketiminde insanlar kendi arabalarının ne kadar tükettiğini hesaplayamıyorlar anladığım kadarıyla. Yol bilgisayarlardı tutarsız sonuçlar veriyormuş . Bir de arabadan arabaya (aynı modelde) kullanım şekline bağlı olarak da farklılık oluyormuş. Benzin tüketimine dair daha nicel veriler ve benzin tüketimini ölçme ile ilgili yöntemler verirseniz daha çok sevinirim.

  Siz bu araba serisini devam ettiriseniz en azından beni ihya edecekseniz. 🙂

  • Can Akbulut

   Yakıt tüketiminde üniversal ölçü standardı şöyledir:

   Araç deposu taşana kadar doldurulur, 100 km mesafe katedilir ve tekrar taşma noktasına kadar ikmal yapılır. İkinci alımdaki litre cinsinden yakıt miktarı ” X lt/100km” olarak yakıt sarfiyatı verisini oluşturur.

   Bu 100 km yol araç yüksüz(pilot 80kg), bakımlı, camları ve varsa kliması kapalı, lastik havaları tavsiye edilen maksimum değerde iken, motor ise sıcakken rüzgarsız ve yağışsız havada, 20 santigratta, yokuşsuz ve oval boş test pistinde 90 km sabit hızda yapılırsa adı minimum tüketim değeri olur. Araç durduğu yerde rölantide çalışırken yakıt tüketimi “sonsuz” litre olacaktır.

   Bu kadar değişkenin kullanım karakteri hariç tutulduğunda listelendiğini hatırlatarak yapılacak ölçümlerin fabrika verilerine göre farklılık arz etmesini olağan karşılamak gerektiğine inanıyorum. Ama objektif değerlendirme için en azından lt/100km veya mpg (miles per gallon) birimleri üzerine yoğunlaşmak akaryakıt fiyatlarındaki değişmeyi ekatre edeceği için “kilometrede bilmemkaç kuruş” birim sistemsizliğinden çok daha verimli olacaktır 🙂

  • Can Akbulut

   Ekatre değil, ekarte. Özür dilerim.

 • Adem @adem

  Beta sürümü programı olmasından dolayı baya teknik detaylar ar. Ciiden harika bir konuya değinmişsiniz. Acaba 25 Bin TL’ lik 2. el arabalarda bulunan otomatik vitesli arabalar alınasımıdır ?. Yani bu dediğiniz pek de hoş olmayan sistem yeni nesil arabalarda mı yoksa eski arabalar da mı ? …

  • lawnmower @lawnmower

   Son 5 yılda üretilen arabalarda var bu sistem. Daha eskilerde pek yok. Eskiler klasik tork konvertörlü otomatik şanzıman kullanıyor.

  • Emirhan Döngel @octinum

   Selespeed? 🙂
   Robotize manueller “normal” araçlara Alfa Romeo’yla (156) geldi (zaten dönemin Ferrari’sindeki Magneti Marelli tasarımını kullanıyordu). 2000 yılı galiba. Bu sistem Fiat Stilo’ya da uygulandı diye biliyorum.

   Geçen sene 16000 TL civarına, 2000 model bir Vectra aldım. Klasik otomatik vites, tork konvertörlü. Eski sahibi şanzuman yağını değiştirmiş iki kez. Daha 20.000 km anca yaptık ama şu anda 150.000’e yaklaşıyor, sorun yok.

 • umitt @umitt

  bilişim video ları görsel öğeler,resimler ve grafiklerle destekleniyordu ama burada böyle bir olmamış.

 • Tolga Taşdemir

  Süper bir konu olmuş, devamını merakla bekliyorum.

  2005 model Citroen C2 VTR model bir aracım vardı. ondada Tiptronik denilen şansıman tipi mevcuttu. Yakıt tüketimi konusunda klasik tip vitesli araçlarla yarışabilecek düzeydeydi ancak o yıllarda aracın geri kaymasını engelleyecek sistemler olmadığından yokuşlarda ufak tefek problemler oluyordu. (Bir süre frene basılı tutarak aşılabiliyordu).
  Bu tip vitese sahip araçlarda masrafın çok olduğunu söylediniz ancak bu araç beni bir kere üzdü (oda 140bin kilometredeyken) (bu arada belirtmeden geçmemeliyim, istanbul kadıköy de oturuyorum, trafiği bol dur kalksız bir dakikanın olmadığı bir yer) oda herhangi bir serviste 250 TL gibi bir ücretle çözümlendi, bence otomatik vitesle karşılaştırdığımızda (şu anki aracımla karşılaştırıyorum (Honda Civic 1.6 elegance otomatik) yakıt tüketim farkı çok uçuk.
  Eski aracımda yakıt tüketimim 100 kilometrede ortalama 5 -- 5.5 litre iken bu aracımda 12-13 litre arası. Kıyaslama yapmak gerekirse servise ödediğim paranın bilmem kaç katını ben zaten ekstradan harcadığım benzinle karşılıyorum diye düşünüyorum.
  Şimdi merak ettiğim Renault lardaki otomatik vites sistemi nasıl bir sistem, nasıl bu kadar düşük değerlere ulaşılabiliyorlar.

 • Serkan Ünal

  Bu işle o kadar ilgili olmama rağmen robotize mekanikleri ilk defa duydum. Daha doğrusu bunlarda debriyaj olduğunu bilmiyordum. Bir de ikisinin karışmasıyla ilgili soruyu anlamadım, klasik otomatiklerde debriyaj olmaz ki karışsın. Robotize mekanik ile düz vitesin karışması mı olacaktı soru ? Sanırım o kısımda konular karıştı.

  Şu dönemde alınacak en iyi şanzıman çift kavramalılardır. Hem düz vitesten daha performanslıdır (vites değiştirme aralıklarının kısa olması nedeniyle) hem de vites değişimlerini en optimum şekilde yaptıklarından daha ekonomiktirler. Klasik şanzımanlar videoda söylendiği gibi daha düşük performanslıdırlar, daha çok yakarlar ancak aktarma organları ile motor arasındaki bağlatı yağ ile sağlandığından motoru tekerleklerden gelen karşı yüklere karşı korurlar. Yani motor daha uzun ömürlü olur.

  • Emirhan Döngel @octinum

   Karışan şey, kullanıcıların otomatik vitesi sadece “vitesleri otomatik geçen şey” olarak algılamaları. Vites seçimi yapılabiliyorsa da ister Porsche olsun, ister Corsa Easytronic; hepsine “tiptronik” ya da “triptronik” diye isimler takılmış durumda.

   Robotize manuellerde debriyaj var ama debriyaj pedalı yok. Dolayısıyla kullanıcı gözüyle klasik otomatikten farksızlar. Fark mekanik aksamda. Ancak satıcılar da her ikisini de otomatik diye satma eğiliminde görünüyor -kardeşim bir Corsa aldı geçenlerde, 1.2 lt. Easytronic’e bakmışlar önce. Geri kaçırmasını 1.2 litre motorlu olmasından diye düşünmüşler anladığım kadarıyla. Sonra 1.4 lt. otomatik (klasik otomatik) aldılar.

   Yukarıda da yazdım, DSG’ye soğuk bakıyorum karmaşıklığından dolayı. Bir de VW’nin Türkiye’de ilk satılan DSG’lerinde sorun yaşanmış ve firma bunları büyük oranda garanti dışı bırakmış diye okumuştum; 10.000 TL gibi masraflardan bahsediliyordu. 🙁

   Neyse zaten Slackware tipi adamım; KISS felsefesini arabalara bakış açıma da uyguluyorum galiba. 🙂

   Son söylediğiniz ise çok ilginç ve mantıklı bir bakış açısı. Tebrikler, hiç düşünmemiştim. 🙂

  • Berkay Özdenoğlu @berky84

   Çift kavramalı otomatik vitesler de aslında robotlu sistemler öyle değil mi? Çünkü tam kavrama sadece manuel şanzımanda oluyormuş. Tek kavramalılara göre avantajı, vites bir dişliden çıktığında bir sonrakine nerdeyse anında giriyor. Dolayısıyla devir kaybı çok az oluyor ama klasik bir otomatikteki kadar da yumuşak olamaz anladığım kadarıyla. Teorik olarak, klasik otomatikler aynen CVTler gibi kademesiz vites geçişi yapabilirler. Yani ara vitesler de olabiliyordur bu tip şanzımanlarda.

   Amortisörler, lastikler motoru yeterince korurlar diye düşünüyorum. Tekerleğe alınan bir darbe kayıpsız olarak motora iletilmiyordur ama debriyaj plakalarını belki zorlayabilir.

  • Emirhan Döngel @octinum

   Evet, teknik olarak robotlu sistemler.

   Klasik otomatikte “ara vitesler” tork konvertörü tarafından sağlanıyor. Tork konvertörünün girişiyle çıkışı arasındaki devir sayısı farkı ne kadar büyüksek tork da o kadar yüksek oluyor -aslında arabayı ilk hareket ettirirken tork konvertörünün çıkışında, girişteki torkun 1.5 katı gibi bir tork elde ediliyor.

   Ama CVT’ler gibi kademesiz değiller. Sadece vites oranları çok uzun olabiliyor tork konvertörü sayesinde. Böylece düz vites bir arabanın 2 viteste kapsadığı bir hız yelpazesini tek viteste kapsayabiliyorlar. 2000 model Vectra kullandığım için ondan söylüyorum, normal sürüşte 64 km/s civarında 4. vitesine geçiyor ve (spor moduna geçmez ya da gaza yüklenmezseniz) 40 küsurlara kadar da 3. vitese geri düşmüyor. 50 ile 240 arasında sürekli olarak 4. viteste gidiyor. Ancak 3. vites de uzun oranlı olduğu için araba 3. viteste 200’e yaklaşıyor (3. viteste 190’ın üzerine çıktım, 4’e geçmedi).

   Bunun dışında, vites değişimlerini güçten çekilme ve yüklenme olarak değilse bile hissedilebilecek şekilde yapıyorlar. Normal gidişte gazı bırakmadan değiştirirseniz araba birden daha yüksek ivmeyle haraket etmeye başlamış gibi oluyor.

 • Jeder

  Video izledim ama hangi otomatik vites daha iyi anlayamadım. Sizce hangisi alınmalı… Otomobil satın alırken hangisini kullandığını nereden bileceğim.

  • Can Akbulut

   Kullanım şekli ve güzergahı temel faktör. Eğer sıkışık şehir trafiğinde sol bacağınız ağrıyorsa veya müziğe ayakla tempo tutmaktan hoşlanıyorsanız robotize manuel şanzımanlardan çekinmenize gerek yok.

   Bu modellerin klasik otomatiğe göre konfor kaybı olur; aracı silkelerler veya geri kaçırabilirler. Ve de bakım masrafları söz konusudur. Bir de özellikle yüklü iken dik yokuşlarda manevra yapmak yıpratıcı olacaktır. Bu saydıklarımla ilgili probleminiz yoksa robotize manuel, bir başka deyişle kuru kavramalı şanzıman almaktan çekinmenize gerek yok.

   Çift kavrama ve CVT modellerin kuru debriyajlı olanları için de yukarıda değindiğim hususlar aynen gözetilmelidir. Bunların tek farkı ilk kalkışın ardından vites değişimlerindeki bocalama/silkelemenin yaşanmıyor oluşudur.

 • rehaguner

  İlk başta ekibin otomotivle çok alakası olmadığını ( en azından sunum yapacak düzeyde ) tahmin ettiğim için nasıl bir program olacağını merak ettim ama güzel bir transfer olmuş. Favori ile ilgili yorumların bir kısmına katılıyorum, düz olsa daha şık olurmuş. 😀 Tabi ki arkadaşın kendini ne şekilde beğendiği herhangi bir insanın düşüncesinden çok daha önemli deyip saygı duymamız gerekli.
  Konu ile ilgili ise, biraz dağınık şekilde anlatıldı sanırım, otomobillerle yatıp kalkan ben bile bazen hangi vitesten bahsedildiğini kaçırdım arada. 😀
  Dört başlığa ayırıp CVT (Sürekli Değişken Vites), Tork Konvertörlü Klasik, Otomatikleştirilmiş Manuel ve Çift Kavramalı olarak ayrı markalardan örnekler verilse otomotivle çok içli dışlı olmayan insanlar için daha anlaşılabilir olabilirmiş.
  Sonuç olarak otomotivle ilgili programlar yapmanız çok hoşuma gitti, arkadaş da konuya gayet hakim, TeknoSeyir gittikçe mükemmelleşiyor diyor ve başarılarınızın duygusal(!) olarak da geri dönüşünü diliyorum.

 • İlhan İrem

  Anlatıcı teknik konulardan bahsetmiş.
  Herkesin anlayabileceği basit bir şekilde değinilse daha iyi olurdu.
  Araya görsel malzemeler, resimler, 3D animasyonlar koyulsa biz daha iyi anlardık.

 • Veysel Ozan

  Güzel bir bölüm olmuş. Bilgisayar dışı, teknik konularda yapacağınız diğer programları da 4 gözle bekliyoruz..

 • Serkan Ünal

  Dual clutch (çift kavramalı) şanzımanın nasıl çalıştığını gösteren bir video var :

  http://www.youtube.com/watch?v=y5fuNDVAcAw&feature=fvwrel

  Buradan gördüğüm kadarıyla bunlarda tork konvertörü bulunmuyor. Kalkış anında debriyajla klasik kavrama yapıyor. Kavramada kayıp yok.

  • Can Akbulut

   Çift kavrama adı üstünde; iki adet debriyajın varlığına işaret eder. Markaların tercihlerine ve sınıf beklentilerine göre viskoz kavrama veya kuru kavrama kullanılmış olabilir.

   Mesela VW hali hazırda 6 ileri DSG’lerde viskoz, 7 ileri olanlarda kuru debriyaj kullanıyor.

 • ferhat

  merhabalar, tüplü arabanın gaz ayarını nasıl düşürürüz bölümü de istiyoruz. çok kralsınız başarılar 🙂

 • birisi

  boyle her konuda soylesileriniz olsa keske. simdi beyaz ev esyalari almam gerek utusu camasir makinesi supurgeri buzdolabi firini siz editorlerin secimlerini bekliyorum pclabs kardes sitenizde bi ara yapilmisti…
  cnet gibi umarim sizde herseyi incelersiniz 🙂

 • tugay

  daha 1 senelik ehliyetli şöför olmama rağmen, 2011 model focus,jetta ve passat’ın hem otomatik,hem düz vites olan modellerini(babamın şirket sağolsun) kullanan biri olarak kısa bir yorum yazıyım.bu 3 modelin hepsinin kalkış hızlarını araştırmamış olsamda,hepsinin otomatik modellerinde sanki düz vites modellerinden çok çok yavaş.atıyorum hepsi düz viteste 100 km’ye 10 saniyede çıkıyosa,otomatiklerde 20 saniyeymiş gibi geliyor bana.belki de tam dediğim gibidir 🙂 ya da pek fark yoktur ama bilemiycem.eğer bu kalkış hızlarını problem etmiyorsanız otomatik alın derim.

  • Can Akbulut

   Kalkıştaki hız farkının temel sebebi kavrama yapılan devirdir. Manuel şanzımanda hızlı kalkmak için boşta gaza basar, maksimum torkun verildiği devir civarında debriyajı yavaşça bırakarak harekete geçerseniz en hızlı ve de yıpratıcı sonucu alırsınız.

   Otomatikler kavrama işlemini rölanti civarında yaptığı için motorun güçsüz devirlerini ilk viteste geçene kadar zaman kaybı yaşanır. Viskoz debriyajlı modellerde bir de tork iletimi kaybı yaşanacağından ötürü manuele göre 2-3 saniye gibi bir binek araçlar için normaldir.

   Sollamalarda ise otomatik ünite gaza bastığınız gibi 2, 3 hatta 4 vites birden küçülterek “roket” tabir edilen manevrayı yapar. Buradan hareketle, manuel viteste seyir vitesini değiştirmeksizin, veya ara gazı ile vites düşürmeye kalkarak yapacağınız sollama manevrasına en az 4 -- 5 saniye fark atan otomatik vitesin günlük kullanımda daha seri olduğu yorumunu gönül rahatlığıyla yapıyorum. 😉

  • maryo

   sollamalarda da klasik otomatik vitesler düz viteslerden yavaş kalırlar
   otomatik vitesler gücü yavaş aktardıklarından ve o dediğiniz hareketi yapana kadar siz düz vitesle sollamayı yaparsınız

  • Can Akbulut @can

   Şanzımanın üretim yılı ve rekabet ettiği şoförün pilotaj kabiliyeti sonucu etkiler… Zaten manuel müdahale ederek klasik otomatik viteslerin çoğuna doğru vitesi erken seçtirebilmek mümkün.

   Motorun çekmediğini gaza bastıktan sonra anlayan tembel sürücüden çok daha hızlı otomatik şanzımanlar. 😉

 • Mehmet Eser

  honda jazz i-shift kullanıyorum geçişlerde bir sallama rahatsızlık duymuyorum. Uzun ömür konusunda tereddütlerim oluştu burdan kaynaklı.

  Rampalarda zorlandığı doğru ama şehir içinde muhteşemler ve alışınca biri hatırlatana akdar vites geçişin duymuyorsunuz ve ben ondan daha yuumuşak vites geçiren şöfor görmedim. Bazen abartıyor ama her zaman değil.

  hız kontrollü modeli almadığıma yanıyorum sadece. ama ilerde sorun oalcaksa elden çıakrırırm.

  tama otomatiklerde araç sollarken vites düşürme ihtimali var mı bilmiyorum ama bu tür araçlarda gazı tam yemiyor ondan araç sollarken bir vi,tesi elle düşürünce gerekn gücü sağlıyor ve daha güvenli solluyorsunuz. i-shift bu yüzden artıd eğere sahip.

  benzinin 4,5 tl olduğu acayip bir ortamdayız 10 sene de bir çıakcak masraf eminim sürekli 2 lt fazla tüketmekten daha azdır.

  ayrıca çok siteyen sürekli düz vites oalrak kullanabilir daha kolayca bu sefer araç size karışmıyor. hem aşınmanın da önüne geçilmiş olur. ama ben sevemedim düz ksımını ama illa düz kullanacaksam bundaki ileri geri hareketi tercih ederim. belki yakında 6 tuşla vites değiştiren modeller de gelir!

  her şey bir yana bir taşla iki kuş gibi geliyor bunlar. hem düz(hem de koalyı) hem otomatik. cvt lere de bindim çoğu bendeki i-shift den beterdi. belki honda diğerlerinden iyi yapıyordur.

 • Eren

  Video’da sözü edilen “robotize mekanik şanzıman” çift kavramalı diye de anılan şanzımanlar mıdır ? DSG vs. gibi ?

  Benim anladığım şu; manuel ve CVT teknolojileri çok anlaşılır zaten, onları bir kenera bırakıyorum. Geriye 2 tip şanızman mı kalıyor ? Klasik (tam) otomatik ve çift kavramalı şanzıman ? Bu otomatikler de kendi aralarında kuru ve viskos kavrama olarak ayrışabiliyor. Doğru anlamış mıyım videoyu ?

  • Emirhan Döngel @octinum

   Tam doğru değil. 🙂 DSG’leri ayrı bir kategori olarak algılamışsınız. Onlar da aslında bir tür robotize manuel.

   Genel olarak dört tip var. CVT’ler, manuel’ler, robotize manuel’ler, viskoz kavramalılar. CVT’ler ve manuel vitesler konusunda sorununuz yok zaten. Onları geçiyorum.

   Robotize manuel’ler, temelde manuel vites düzeneği olup, vites değişimlerini “robotlar” yardımıyla yapanlar. Robot da birkaç sensör ve aktüatörden oluşuyor. Kabaca, sizin yerinize debriyaja basıp, vites kolunu sağa çekip yukarı iten hidrolik pistonlar düşünün.

   Robotize manuellerin iki tipi var temelde. “Tek kavramalı” ve “çift kavramalı”. Çift kavramalı sizin DSG olarak bildiğiniz şey. Her ikisinde de fiziksel olarak debriyaj var; debriyaj _pedalı_ yok. DSG olmayanda tek bir baskı balata var, DSG olanda iki tane baskı balata var. Ama her ikisinde de vitesi değiştiren şey bir “robot”; bu nedenle de DSG aslında “robotize manuel”in bir çeşidinden ibaret. Opel’in “Easytronic”i de, VW’nin DSG’si de birer “robotize manuel”. DSG’de iki tane baskı balata var ve vites dişlilerinin yerleşimi farklı, o kadar.

   Viskoz kavramanın farkı ise debriyajın (pedalın değil, komple debriyajın) bulunmaması. Debriyajın görevini (ve daha fazlasını) tork konvertörü denen parça üstleniyor. Bu bir “viskoz kavrama” işte. Şanzuman yağının akışıyla kavramayı sağlıyor. Zaten bunların şanzuman yağı da normal şanzuman yağı değil; ATF (Automatic Transmission Fluid) deniyor. Otomatik şanzumana kesinlikle normal şanzuman yağı konulmuyor. Geri kalanında yine bir dişli düzeneği var ama viskoz kavramalı otomatikleri tanımlayan şey bu dişli düzeneği değil.

   “Peki tiptronik ne?” sorusunun geleceğini öngördüğümden onu da ekleyeyim. 🙂 Halk arasında tiptronik diye bilinen şey, vites seçmenize izin veren bir viskoz kavramalı (klasik tipte) otomatik şanzumandan ibaret. Yine tork konvertörü denen parça var.

  • ATTİLA

   Merhaba Emirhan Bey, yukarıdan aşağıya kadar okudum ama sizin yorumu okuyunda kafam yine karıştı. Şimdi bu yeni nesil otomatik viteslerdeki sorun Çift kavrama dedikleri sistemde değil miydi ? Bunların birde tek kavrama olanları mı var ? Eğer varsa aynı sorunları tek kavramada da yaşanıyor mu yani ben eski tip tam otomatik vitesli 2002 model clio rxt kullanıyorum 10 senelik araba ama şanzıman sorunu hiç yaşamadım 8,5 lt -- 100 km de yakıyor yüksek biliyorum ama en azindan servislerde sürünmüyorum. Şimdi benim sorum şu olacak bu Renault yeni Clio 4 çıkartacaklar ya çift kavrama falan diyorlar ben bu yeni Clio 4 ü alırsam sürekli sorun mu yaşayacagım yoksa yine eski tip Tam Otomatik 4 ileri şuan kullandığım arabanın yenisini başka markalarda bulup almalıyım. Yani sizce ne yapayım kafam iyice karıştı yeni arabalar zaten cok pahalı birde şanzımanı falan değiştirmek arabanın yarı fiyatı gibi zorlar benide her vatandaşıda hangi marka ve model eski tip otomatik vites üretiyor ondan da emin değilim sizin bildiginiz var ise bana tavsiye edebilir misiniz. Tskler

 • Serkan Alltun

  Benim 2008 model Audi A3üm var.Ocak ayında trafiğe çıkmış.Hem otomatik hem manuel olarak kullanıyorum.Çok dik bayırlarda geri kaçabiliyor.Benim aracımda hangi sistem var?İyi mi kötü mü sizce?Can Bey açıklar mısınız?

  • Can Akbulut @can

   Sizdeki sistem iyi olandan 🙂 Gezegen dişlili şanzımanın işlemcisine müdahale ile vites değiştiriyorsunuz. Size otomatikleştirilmiş manuel bir şanzıman sistemini kullandırmadan arada hangi farktan bahsettiğimizi açıklamak daha zor olacaktır 🙂 En iyisi fırsat bulursanız böyle bir otomobile binin 😉

 • baris kargun

  arkadaslar emeklerinize saglik.bu tarz yayinlar Turk halkinin gercekten ihtiyaci olan seyler ve cok yetersiz kaliyor hep.yillardir bu milleti kandirip kanini emmeye doymayan vampir otomotivciler daha ne kadar bu milleti kandirip dolandirmaya devam edecekler.hem dunyanin en pahali otomotiv sektoru bizde hemde kalite standartlari en dusuk seviyede.ama insanlarin elinden gelen birsey yok ne yapsinlar,sonucta yurtdisindan arac getiremeyecegine gore mecbur Turkiye de illaki yolunuyor.iddia ediyorum bircok markanin Turkiye pazarindaki herhangibir modeli ile Avrupa daki herhangibir ulkede satilan ayni model arasinda acik ara herseyiyle kalite farki var.bazi arkadaslar nerden biliyorsun diye yorumlar yapabilir ama inanin Turkiye deki en buyuk uluslararasi otomobil ureticilerinden birinin fabrikasinda calisan bir arkadasim bana kendisi acikca ifade etti bunu.Turkiyede uretiyorlar;birinci sinif uretim ihrac ediliyor,diger ikinci sinif otomobiller ise bizim milletimize Avrupadan daha fahis fiyatlarla satiliyor.bu duzen boyle kurulmus gidiyor.bu sadece otomobilde boyle degil arkadaslar otobuste kamyonda her aracta ayni.kusura bakmayin olayin biraz disina cikmis olabilirim ama konuyla birazcikta olsa ilgisi oldugunu dusundugumden bildiklerimi siz degerli vatandaslarimla paylasmak istedim.insanlarimizin her alanda afedersiniz keriz yerine konulmasi zoruna gidiyor insanin ve buna dur demenin tek yolu ise artik bilinclenmek ve Avrupali dan daha akilli olmak. Hepinize saygilar guzel ulkemin guzel insanlari…

 • ATTİLA

  Merhaba paylaşım çok iyi ama ben birşeyi hala anlamadım. Şimdi bu yeni nesil DSG -- EDC ve CVT yakıttan tasarruf eden otomatik araçları viskos kavrama olsa dahi sorunları yüzünden almamakta fayda mı var yani klasik eski tip 4 ileri tork konvertörlü tam otamatik arabaları mı alalım sizce vede eski tip otomatik arabalar hangi markalarda ve modellerde var lütfen bize marka ve model ismi verir misiniz. Çift kavramalı araçlar madem sorunlu peki bunların tek kavramalıları var mı yada onlar sorunlu mu sorunsuz mu iyice karıştırdım yukarıda bir yorumcu yeni nesillerde de tek ve çift kavramadan bahsetmis mesela Emirhan Döngel 20 Eylül 2011 de şimdi iyice kafam karıştı viskos da olsa bu yeni nesiller tek yada çiftte olsa bu bahsedilen sorunları yaşar mıyım yaşamaz mıyım anlamadım ?? Birde firmalar garanti dışı nasıl diyebiliyorlar onuda anlamış değilim sonuçta sıfır araç alıcam bide arabanın yarı fiyatı kadar çift kavramada sorun çıktı diye para mı ödeyeceğim firmaya bu nasıl bir mantık tüketici hakları yok mu bu ülkede tuhaf geliyor bana ama forumlarda sürekli okuyorum şikayetlerde var yani. Dediğim gibi en sağlamı yakıt tasarrufunu es geçip eski tip tam otomatik bir araç almak ise lütfen bize hangi marka ve modellerde bu araçlar var mı piyasada mesela Suzuki Swift 4 ileri otomatik vites bu araç eski tip otomatik mi bu şekilde mi anlayabiliriz yani 4 ileri otomatik vites olur ise eski tip tam otomatik mi oluyor bu mudur doğru aracı tespit etme yöntemi bilgi verebilir misiniz bana e-mail adresim : khanattila@yahoo.com

  mesela bende 2002 model Renault Clio RXT otomatik vites araba var 8,5 Lt -- 100 km de yakıyor ama inanın 10 senedir hiçbir sorun çıkarmadı bu araç bana şanzıman açısından başarılı yani ama aracı değiştirmek istiyorum sizde hangi marka ve modelde buna benzer araç alayım mesela Suzuki Swift 1200 motor ve 6.8 Lt -- 100 Km de yakıyor kötü tarafı ise bagajı çok kücük olması fiyatı iyi aslında 36 Bin lira sizde başka ne seceneklerim var. tskler simdiden yardımlarınız icin

 • Ziyaretçi

  Şimdi burada yorum yapan arkadaşlar bu konuda baya bilgili biz anlamakta zorlanan takipçi vatandaşlar icin hangi markanın hangi modeli [ Tam Otomatik eski sistem 4 ileri vites -- Otomatikleştirilmiş düz vites ( tek ve çift kavrama ) -- CVT denilen sistem ne bilim Honda ‘da i-shift VTEC denilen şey ] bunlardan hangisini seçer isek bu bahsedilen yani nette gezen şikayetleri yaşamayız lütfen liste seklinde verebilir misiniz. Çünkü bende yeni otomobil alacagim 2 haftadır okuyorum hala çözemedim olayı en sağlamı eski sistem 4 ileri tam otomatik vites almak gibi geliyor bana yanılıyor muyum sizce nedir durum ?

 • Ziyaretçi

  Arkadaslr bnde otomatik mazda lantis 1.8 96 model arac var. bu aracim yokus cikmiyor nerdeyse durucak gibi oluyor ve motordan cok buyuuk ses geliyor hareret yukseliyor. bn fazla anlamiyorum ama duz yolda hic sikinti yok arada tabi gecislerde bi sarsiyo. bn fethiyedeyim ve burda kimse bulasmak istemiyo napmamngerekiyo sorun sizce nedir maliyeti flan

  • Attila Khan

   Valla ben 2 ay önce sordugum sorulara hala yanıt alamadım nedense yorumlar günlük mü yapılıyor anlayamadım burada 🙁

 • mustafa

  merhabalar.
  Güzel site için teşekkürler.
  Lütfen cevap bekliyorum
  Honda jazz otomatik almayı düşünüyorum triptonik dedikleri(f1 kullanım) türden.(2005-2007 model arası)
  -Honda jazz hakkındaki genel görüşünüz
  -jazz ın tam otomatiği var mı?
  -Bir jazz ın Çinde mi Japonyada mı üretildiği önemli mi?

  Değerli uzmanın görüşünü mutlaka bekliyorum.

  • Can Akbulut @can

   Honda Jazz’da tiptronik şanzıman yoktur. Manuel müdahale imkanı sunan iki şanzıman modeli vardır. Birincisi CVT, diğeri ise otomatikleştirilmiş manuel şanzımandır. CVT şanzıman daha başarılı bir üretim tekniği olsa da kullanıcı hatalarına karşı hassastır (eşyanın tabiatı gereği 🙂 )

   Vehasıl-ı kelam, almayı düşündüğünüz model aralığında üretilen Jazz’lar tam otomatik özelik gösteren CVT vites tertibatına sahip. Sistemin işleyişine dair detaylı bilgiyi ilgili videomuzda ve muhtelif kaynaklarda bulabilirsiniz. Otomatikleştirilmiş manuel şanzıman kuru tip debriyaj kullanır, vites kutusu tasarımı tamamen farklıdır. Kullanım sırasında otomatik moddayken özellikle yük altında vites geçişlerini hissettirmesi, yokuşlarda geri kaydırması ve kavramada kaldığı süece aşınan, periyodik olarak değiştirilmesi gereken debriyaj balatası olması handikaplarıdır. Yakıt tüketimi biraz daha düşük, hor kullanıma biraz daha toleranslıdır. Jazz modelinin hitap ettiği kullanıcı kitlesi hatalı vites değiştirmeye meyyal insanlardır özellikle park esnasında. 🙂

   Honda Jazz modelini dünya çapında İngiltere ve Japonya’da üretegeldi bildiğim kadarıyla. Japonya’da üretilen modellerin ismi “Fit” şeklinde özelleşmiştir. Ülkemize gelen modeller ise İngiltere’de montajı yapılan araçlar.

   Arabayı almadan evvel mutlaka yetkili serviste muayene ettirmelisiniz. Genel özellikleri itibarıyla güzel ve kullanışlı bir arabadır. 🙂

  • mustafa

   Çook teşekkür ederim Can Bey, Yeni videolarınızı bekliyoruz.
   Sağlıcakla kalın.

 • FURKAN

  öncelikle emeğinize sağlık. 97 civic otomatikten sonra 2005 astra h kasa easytronic dusunuyorum yalnız deneme sürüsünde araba cok zıpladı ve vites geçisleri cok baygın geldi normal midir hep böyle olucaksa pek uzun soluklu kullanamıcam gibi geldi

  • Can Akbulut @can

   Easytronick otomatikleştirilmiş manuel şanzımandır. Peugeot, Citroén ve Fiat’larda da aynı özellikte üretimler kullanılır. Hyundai Elantra’ya bir bakın 😉

  • furkan

   aslında elantrada listemdeydi ancak astra kadar yakısıklı değil ve nedense boyle bir sanzımanla bile astranın ikinci eli daha hızlı easytronic sanzımanın yakıt durumu nedir acaba buyuk sehir trafiğinde kullanıcısını üzermi

  • Can Akbulut @can

   Astra’nın sert ayarlı olduğu için çukurlu kasisli yollarımızda can sıkan süspansiyon bileşenleri, ufak tefek ama tekrarlanan elektronik arızaları kusurları sayılabilir. Easytronic yakıt sarfiyatı şanzımanın işlemcisi ile kavga etmeden, arabayı zorlamadan kullandığınız müddetçe çok başarılıdır. Ne zaman yüksek sürat ve çeviklik talep eder, istihap haddine yaklaşırsanız o zaman yakıt sarfiyatınız katlanarak artar.

   Bir de yarı-otomatik yapıda olup kuru debriyajlı olduğu için balata ömrü de dikkatinizi çekecek bir kalem haline gelebilir. Bunlarla barışabilirseniz geri kalanı gayet tatminkar bir arabadır. Geri görüşü iyi olan pek az model kaldı 😉

   Ben bu yüzden kelepir bulmadıkça veya sizin için özel bir cazibesi yoksa tavsiye etmiyorum. Benzer fiyatlara sorun çıkarma potansiyeli ve bakım masrafı daha az olan modellere yönelmek birkaç sene kullanmak için daha karlı olacaktır. Arabaların ikinci el popülaritesi yıllarla beraber değişecektir çünkü; yaş ilerledikçe sorunsuz araba değerini korur.

  • FURKAN

   Benzer fiyatlara sorun çıkarma potansiyeli ve bakım masrafı daha az olan modellere yönelmek otomatik olmak koşuluyla neler tavsiye edersiniz.

  • Can Akbulut @can

   Hyundai Elantra, Ford Focus, Honda Civic, Toyota Corolla. 😉

 • FURKAN

  copy paste yaparken cümle düşük kalmış ancak ….. yönelmek istesem demek istediğim anlaşılır.

 • davut @davut

  herhes birseyşer yazmış..bu konuyu tam olarak bilen yok mu..ben de otomatik viteslı sıfır araba almak istiyorum 1 haftadır araştırıyorum fakat kafam karıştı tam olarak bu otomatik şanzmanları halen anlamış degğilim..tam otomatik ve yarı otamatik araç lAR HANGİ MODELLER OLUYOR..

 • mertcan bilir

  merhaba. bende mercedes otomatik c220 cdi var aracımı her kırmızı ışıkda N haline alıyorum yani boşa bunu süreklı durmamda D HALINDEN N HALINE ALIP GERI D YE TAKMAM DA BI SIKINTI OLURMU ACIL CEVAP BEKLIYORUM

 • sadık mısırcı

  Honda civic otomatik vites araba almak istiyorum. satıcı bu arabalarda debriyaj balatası masrafı olmaz dedi. tam otomatik olduğunu belirtti. debriyaj balatasız bu araç nasıldır? ben bir şey anlamadım

 • Alper Demir

  Fiesta otomatik vites almayı düşünüyorum. Powershift olarak tanımladıkları vites kutusu hakkında düşüncenizi alabilir miyim Can Bey? Bu vites otomatik mi, yarı otomatik mi, geri kaçırır mı, balata alınır mı vs. 35.000 civarı otomatik vites B segmenti araç öneriniz nedir?

 • Erdem Yılmaz @erdemyilmazgm

  Sakal kesimi ancak bu kadar kötü olabilir

 • Green yucel @nobeloilyucel

  Bmw veya Merso alamayacağımıza göre orta direk araçların en uygun otomatik vites seçeneği bana göre AISIN marka japon EAT6 tam otomatik (otomatikleştirilmiş değil.) vites seçeneğidir arkadaşlar sizi bilmem.