Paylaş Paylaş

Xbox One oyun konsolunu değerlendiriyoruz

Microsoft'u yeni oyun konsolunun adı ve özellikleri artık belli oldu. Xbox One'ı enine boyuna değerlendiriyoruz.

Not: Kaydın son dakikalarında ses sorunu var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kamil

  Playstation 4 daha ilgi çekici bence

 • cerf

  Teknoloji sitesi mikrofon sorununu çözemiyorsa başkaları napsın.Baya ironik bir durum..

 • Canokan

  istemiyoruz şu burak akmenek'i
  şuursuz ve düşünmeden konuşuyor

  • River Raid

   Çok sert bir yorum olmuş. Zararı yok bence. Herkesten tek tip performans beklenmemeli.

  • Canokan

   ama sonuna kadar haklıyım,
   bir kere tavırları ve verdiği tepkiler çok yapmacık, çok soğuk birisi

  • mrtdmr @mrtdmr

   bence gayet iyiydi burak bey biraz ön yargılı davranıyoruz.Düşünmeden konuştuğunu düşünmüyorum yerinde konuşuyor bence.

  • Gerginix

   Bir teknoloji sitesinde programa katılmış bir insanı soğuk ve yapmacık diye değerlendirip üstüne hangi sebeple şuursuz ve düşünmeden diye yargılıyorsunuz. Şu yazdığınız yazıda şuur - düşünülmüşlük arıyorum, sıcaklık arıyorum bulamıyorum. Yani Burak Akmenek ile yapmış olduğunuz değerlendirmeyi doğru kabul ettiğimde sadece yapmacık olmamak farkı mı var?

   Allah aşkına adamcağızın ağzından çıkan bir cümleye - fikre karşıysanız bundan bahsedin. Burada insanların sıcak - soğuk - yapmacık - şuursuz olup olmaması konu değildir. Burada bilgi ve fikir konudur.

  • mustaa @mustaa

   @canokan bazı işletim sistemlerinde ekranın sağ üst bazılarındaysa sol üst köşesinde genellikle kırmızı renkli bir çarpı tuşu bulunmakta. eğer bir şuursuzluk görüryosan kendin şuurlu bir hareket yaparak bu tuşu kullanabilirsin.

  • yumruğuyla öldüren adam

   Canokan@
   asıl şuğursuz sensin, bi insan olda o adam gibi yorum yap.
   bak bir arkadaş ne demiş
   "son olarak sen burak akmenek’e kurban ol… en azından adam bir şeyler üretiyor, senin gibi tek olayı boş boş konuşmak ve saçmalamak değil."

   sitedeki sevdiğin editörlere biraz saygın olsun bari, musafirlerine soylediğin şeye bak.

  • soyuhan @riverraid

   Şuursuz konuşmaktan ne anlıyorsunuz bilemiyorum ancak söylediğiniz şekilde bir konuşma tarzını ben duymadım. Burak bey uzun zamandır ülkemizde bilgisayar ve oyun medyasının öncü oluşumlarında görev yapmış bir kişidir.Lütfen arkadaşlarımız birilerini eleştirmeden önce eleştirdikleri kişilerin kariyerlerini incelesinler.

  • kamil

   1,5 yıl PcGamer dergisini yönettikten sonra Level'a transfer olan Burak, 7 yıl boyunca Level'da çalıştı. 2,5 yıldır Chip dergisinin donanım editörlüğünü yürütüyordu. Master projesini bile oyun üzerine yaptı. Şu anda oyungezer'de...
   SEN NERDESİN CANOKAN ?
   ZORLA MI İZLİYOSUN ?
   BEĞENMİYOSAN GÜLE GÜLE

  • batuhan @zealot06

   şuan bildiğim kadarıyla fragtist adında kendi sitesini kurdu

  • Kutay

   Şuursuz ve düşünmeden konuşmak senin yaptığın oluyor.

  • Mr. Paramedik @mr-paramedik

   Bu kadar sert yorum yapmamalısın. Burada herkes editör ve konuşmaya hakkı var. Ayrıca ne olursa olsun karşındaki bir insan. Hakaret edercesine "şuursuz, düşünmeden konuşan" diye sıfatlar yakıştıramazsın. Gururunu kırmaya hakkın yok sayın Burak Akmenek'in.

  • Emre K @emre-k

   Şu sayfadaki tek şuursuz şey, aklına geleni yazan şuursuzlardır.

  • Anıl Gelenler @anlgelen

   Yorumun çok sert olduğuna katılıyorum. Burak beye haksızlık edilmiş. O kişi kendisi gibi ve doğal haliyle davrandığı için bu kadar ağır bir yoruma maruz kalmamalı diye düşünüyorum. Ancak bende 1 seneyi geçen bir süredir her gün istisnasız (ilgi alanım içinde yada dışında) her videoyu açıp izleyen bir TeknoSeyir takipçisi olarak thumbnail'de Burak beyi gördüğüm için 3 gündür play butonuna elim gitmiyor. Ancak ben bu durumu kişisel tercih olarak görüyorum. Anlatım tarzı hoşuma gitmeyebilir yada enerjisi tutmayabilir ama bu benim sorunum başka kimsenin değil. Üreten adamlara ve yapılan işe saygı adına kendimi uzak tutmakla yetiniyorum. Kesinlikle burada birşeyler için uğraşan kendi mesailerini bizlere bir şeyler anlatmak için harcayan adamlara haksızlık etmeye hakkımız yok.

  • bmelikoglu @bmelikoglu

   Yorum yapın ama biraz üslup. Genele yazıyorsunuz üslup ve edep.

 • Ufuk Er

  Hocam tozlu raflar bayadır yok bekliyoruz tozlu rafları

 • Faruk Tarınç @frktrnc

  Levent Abi sesle komut olayına tepkinizi belirtirken hiç kibarlık etmenize gerek yok, bunun dinozorlukla filanda en ufak bir ilgisinin olmadığını sizde çok iyi biliyorsunuz, bu komut şeklinin nekadar saçma ve anlamsız olduğunun bilincinde olan azınlıktansınız ve bu grubun neden azınlık olduğunuda anlayabilmiş değilim, vücut hareketleride kelimelerde hayat akışı içerisinde her an kullandığımız işlevler, normal zamanda xbox komutlarıyla çakışan bu işlevlere ev yaşamımızda kısıtlama getiremeyeceğimize göre bu vhs kutusunun isteğimiz dışında aksiyonlara girmesinede engel olamayız.Bu yalnız xbox için değil tüm ses ve hareket gibi abidik gubidik komutları olan cihazlar içinde geçerli. Siz hiç "ah şu sesi aniden kesebileceğim bir beden aksiyonu olsada şu kumandayla uğraşmasam" dedinizmiki 😀 Bazı teknolojilerin olamayacağını anlamak zor değil, hadi şimdi derin bir nefes alıp yaşamımıza sokulmak istenen teknolojileri kullanıyo gibi yapalım, ha yanımıza mantığımızıda almayı unutmadan.

  • ledzep @ledzep

   Şu sesle komut konusu gündeme geldi mi aklıma I Robot filmi geliyor, ben de sesli komutu sevmeyen gruptanım 🙂

   E3 ve sonrasında ne olur bilemiyorum ama şu an Xbox One'a karşı çığ gibi büyüyen bir nefret dalgası ve komplo teorileri (bazıları zamanında Teknoseyir'de de geçen konular) var. Sebebi de akıl almaz kısıtlamalar, özel hayat ihlâli ihtimalleri ve berbat tanıtım. Daha önce başka bir forumda bir kısmını yazdığım, en çok nefrete sebep olan maddeler şu şekilde:

   - Kinect takılmadan konsolu kullanamayacaksınız, zorunlu.

   - 24 saatte bir çevrimiçi olmak zorundasınız.

   - İkinci el oyun satmayı, almayı, takası unutun. Satın aldığınız sıfır oyun diskinin sahibi olamamanız, neredeyse tek seferlik kuruluma yarıyor oluşu ve zoraki oyun kurulumu.

   - Kinect, konsol prizden güç aldığı sürece çalışacak, sürekli ortamı tarayacak ve dinleyecek. (Pimpirikli adam hem elektrik fişini söker hem de internet kablosunu çıkarabilir her istediğinde ama çoğu kişi ben de dahil bütün elektronik eşyalarını prizde bırakıyorlar ve/veya çevrimiçi bırakıyorlar.)

   - Gece görüşü, ısı görüşü ve insan nabzını takip edebilme özellikleri varmış ve ayrıca yüz ifadeleri ve ses tonu ile o anki duyguları kavrayabilme yetisine sahipmiş. (Bilimkurgu gibi ama söylenenler bu şekilde 🙂 )

   - Konu da yetkili ağızdan bir açıklama yazmışlar; konsolun bu gözetleme özelliği ile kişiye özel reklam verileri oluşturabilme ihtimali varmış, tabi bunu izin alarak yapacaklardır sözde ama nasıl güvenilecek. (Gamefaqs'de 1984 filmine gönderme yapan, kurallara uygun olmasına rağmen defalarca uçurulan bir konudan bahsediyor)

   Gamespot ve IGN'nin yaptığı anketler:

   http://www.gamespot.com/twitter-battle/xbox-vs-ps4/

   http://www.ign.com/articles/2013/05/23/ign-poll-result-75-disappointed-with-xbox-one-reveal

   Gamefaqs'deki kullanıcıların yaptığı sayısız anketten ikisi:

   http://www.gamefaqs.com/boards/691088-xbox-one/66246911

   http://www.gamefaqs.com/boards/691088-xbox-one/66248012

  • Afsinyus @ufo

   aynen katılıyorum. Sesle ve vücutla kumanda tam anlamıyla MALCA. Ulen 1 kalorinin 1/100'üyleses açabilecekken ne diye maymuna döneyim ki? Nedir yani? YEnilik olsun diye kasmışlar ama saçma olmuş.

  • batuhan @zealot06

   aynen ya ne gerek var sesle komut verirken cam açık sesini kıs diyince komşu duysa 🙂 komedi

  • EMRE

   Aynen levent abi bahsederken benim de aklıma Space Odyssey kitabı geldi HAL9000=XBOX One izlediği kamerada Kinect,bowman ve poole gibi ayrı oda da mı konuşacağız anlamadım ki arkadaş bu nasıl bir iştir ya. xbox ın yanında ters bişey de söylenmez artık saveleri,achievement siler mazallah.

   Bence de ses olayı çok gereksiz.

  • fahri

   🙂 🙂 haklısın arkadaşım o sesle kontrol elle kontrol olayı benim samsung es8000 de de var ama bencede hiçbir işe yaramıyor çok kullanışsız bir yazılım , herhalde daha iyi gelişmedi ben klasik kumandadan kontrol ediyorum tv yi x box sada böyle işe yaramayan bir şey koyacaklarına cihazı daha kullanışlı hale getir selerdi tasarım olarakta hiç gzl de değil bunlarla uğraşsalardı olmazmıydı

 • Tayfun KALAFAT

  Levent abi ve Murat arkadaşıma değerlendirme için çok teşekkür ediyorum.. Ses problemlerinin olmaması dileklerimle 😉

 • Altan Yoklar @altan-yoklar

  Şeklini beğenmemişsiniz ama bence çok güzel olmuş. Bu cihaz salonlara çok yakışır.
  Bence PS3'ün şekli berbattı.
  Zevkler renkler tabi ki.

  Sesli komut mu?
  HAL evimizde! 😀

 • Mustafa

  Bu saatte beklemiyorduk. 😀

 • Burak Duray

  Microsoft,Sony ve Nintendo yerine Apple TV ve Google TV servisleri ile yarışmaya kalkmış gibi görünüyor.Eğer E3'de de bu tutumu sürdürürse elindeki sadık oyuncu kitlesini rakiplerine kaptırabilir.Tıpkı PS3'ün ilk senesinde Sony'nin oyundan çok cihazın Blu ray-medya oynatıcısı özelliklerini ön plana çıkarma hatasına düştüğü gibi.Sonuçta bunlar oyun konsolları ve en önemli şey oyun yelpazesinin ne kadar geniş olduğudur.

 • oguzhan

  ne dertli cihazmış ya. en güzel oyun hala açık ara ile halısaha maçıdır 😀 sağlıklı yaşarsınız .d

 • nasıııııll??

  vallahi neyden bahsediyosunuz tam anlıyor gibiydim, ingilizcem yetmedi :/

 • Afsinyus @ufo

  ahaha Levent Abi takmış filaş TV'ye 🙂

  Sony ayrı alemde yaşamaya devam ederken Microsoft PC'yi konsola taşıdı. Merakla bekliyciiz efenim.

  Teşekkürler süper bir sohbet olmuş en sonradaki ses problemine hiç takılmadım. Mono yine yaptı yapacağını 🙂

 • serhat oden @serhatoden

  Yeni nesilde Xbox one ı denemek istiyordum fakat kendi açımdan tam bir hayal kırıklığı oldu E3 te Ps4 gibi oyun ağırlıklı bir sunum yapmazlarsa avrupa da xbox dönemi biter çünkü millet oyun oynamak istiyor TV izlemek için zilyon tane alternatif yolumuz var xbox ona a kalmadık.

 • LP

  Biz bu videoyu çekip yayına hazırlarken yeni bilgiler de ortaya çıktı:

  - Kullanılan yongalar The Verge'ün iddiasına göre 40nm ancak daha detaylı bilgiler veren Wired, 28nm üretim teknolojisi kullanıldığını söylüyor.

  - Dahili disk 500GB ve değişmiyor. Ancak harici diskler dahili diskin yaptığı her işi yapabilecek şekilde kullanılabiliyor, oyun kurulabiliyor. USB 3.0 üzerinden harici SSD kullanmayı denemek gerekecek dolayısıyla.

  - Kinect modülü sistemin ayrılmaz bir parçası, Kinect bağlanmadan sistem çalışmıyor.

 • Berkay Bekir Köse @berkay

  PlayStation 4 DDR5 7GB boş bellek bırakıyor, bu XBOX One da DDR3 5GB, PlayStation 4 işlemcisi 24nm bu XBOX ONE da 40nm teknolojiden anlayan biri gelecekteki sorunları ön görebilir bence...

 • Tolga @tolga

  Abi gpuda yanlış bilgi vermişsiniz bence diğer tüm kaynaklar işlem gücü olarak ps4 gerisinde kalacak, 7790 dengi bir gpu olduğunu söylüyor; ki wired konsolu parçaladı doğru söylüyorlardır gibi geliyor.

  Ama dediğiniz gibi Xbox yine embedded sram (bu sefer dram değil sram)olayına yoğunlaşmış ve kapasite 32 mb. Bu konuda da şöyle bir kumar oynanmış ddr3 ve embedded sram birleşince cpu daha üstün olacak ve gelecek nesillerde intelin de benzer bir yapıya gideceği söyleniyor. Yani aslında pcye yakın olan alet yine xbox one olacak.

  Ps4 işlemciye de gddr bellek kullandırarak gpuya ağırlık vermiş gözüküyor ve verilen rakamlara göre baya üstün bir gpu xboxtakine göre. Bence oyun aleti için bu tercih daha doğru olmuş.

  Tabi burada Amdye de bir sürü eleştiri gidiyor. Rakibinin kullanacağı embedded sram muhabbetine en azından oyun yapımcılarını kendi eliyle alıştırmış oluyor. Tamam microsoft dizaynı ama yine de kendilerine zarar vermiş olacaklar.

 • civilization @civilization

  Levent abinin en sonda dediği gibi microsoft bu işi batırdı gibi biraz. xbox'ın duyrulduğu akşam canlı yayını takip ettim bende takip ettiğim sitede sizin gibi oyun olmadığı için çok sitemde bulundular ama bu işin bi de e3 ayağı var burada oyun duyursalardı orada bişey yapamıyacaklardı.

  gelelim donanıma. ilk önce dh'deki xbox sayfasında gördüğüm donanımlar şu şekilde:
  64-Bit OS
  -CPU: AMD'nin Jaguar tabanlı 4 çekirdekli işlemcisinin 2 tanesi bir araya getirilerek oluşturulmuş muhtelemelen çekirdek başına 1.6 GHz'de çalışan 8 çekirdekli "custom" bir APU bulunmakta.
  -GPU: AMD Custom D3D11.1 - 800-MHz - 12 Shader Cores 768 Threads (PC - hd 7790 ayarında)
  -8GB Ram var veri yolu DDR3
  -Oyunlar için 5GB ram ayrılmış durumda.
  -Microsoft'a göre konsol Xbox 360'dan 8 kat daha fazla güç sunuyor.
  -40NM ile üretilen SOC (system on a chip) hem GPU hemde CPU'yu barındırıyor. (40NM Haberi konsolun ilk fotoğraflarını paylaşan Wired sitesinden çıktı.AnandTech'e göre üretim 28nm ile yapıldı.)
  -2 ayrı işletim sistemi ile konsol çalışıyor.
  -Her konsol içerisinde Kinect ile birlikte satılacak,Kinect olmadan Xbox One çalışmayacak.
  -Blu-ray ile geliyor.
  -500GB HDD
  -Built-in Wi-Fi
  -HDMI In/Out
  -3x USB 3.0

  Hatta şöyle bir tablo varki xbox için bence durum içler acısı:
  http://abload.de/img/untitledxcstj.png

  Levent abi xbox daki ekran kartını 7850 seviyesinde dedi ama yukarıdaki tabloya göre 7790 mış ve forumda okuduğum bilgilere göre %20'ye yakın performans farkı varmış. Bu durum ps3 ve 360 arasında da vardı ve forumlarda insanlar çok tartışıyordu hangisi iyi hangisi kötü diye ama o zaman platformlar farklıydı ama şimdi aynı sistem kullanılıyor bu durumda da donanımı götü olanın oyunu da kötü olacakmış gibi geliyor bana. Asıl akıl sır erdiremediğim nokta ise microsoft'un hem bu kadar geç duyurması hemde bu kadar batırmış olması. tamam ps'de cihaz yoktu belki oradaki devreleri açık cihazdan bişeyler anlattılar ama adamlar çok fazla yenilikle geldiler.

  Son olarak yukarıdaki donanım farklılıklarını microsoft'un markete çıkacak olan final modelinde değiştireceğini düşünüyorum belki o donanım özelliklerinin alındığı cihazlar mühendislik örneğiydi ve microsoft baktı ki işler böyle olmayacak donanımı değiştirme yoluna gitti gibi bişeyler olabilir düşüncesindeyim.

 • Erhan

  Ya bu xbox Türkçe anlamadığı için Türkiye'de resmi satışı olmaz yaa

 • kamil

  Flash'ı aç
  halay çekelim 🙂

 • Furkan

  Burak Akmenek çok iyiydi.

  Sunuma Burak Bey gibi gamer kılıklı biri çıkmalıydı. Hatta direk Burak Akmenek çıkmalıydı. Konusuna çok hakim

 • Bonbreka

  Microsoft’un TV tarafına bu kadar ağırlık vermesi beni endişelendirdi biraz. Amerikalı oyun basınını da çok heyecanlandırmadı bu TV olayı doğal olarak. Esas bombalar E3’de deseler de ben çok daha fazla oyun görmek isterdim.

  Bir de bu cihazı Türkiye’ye getirince canının yarısı gidecek ama şahsen beni üzmüyor bu durum; TV kanalları ile işim olmaz zaten, hareket ve sesle komut vermek kimse kusura bakmasın ama çok aptalca, ha bize özgü lafları ve el hareketlerini öğretebilirsek çok eğleniriz orası ayrı 🙂 hatta şu ocz nin zihin gücüyle çalışan bir kontrolcüsü vardı, ona bezer birşey yapabilselerdi şimdiden satmışlardı bana aleti. Zaten niye bu kadar samimi oluyoruz cihazla onu da anlamadım. Kinect de olmazsa olmaz değil benim için(fittnes ve dans olayından ileriye pek gidemiyecekler gibi) , hatta 100$ ucuza kinect free version yapsalar ona koşarım hemen.

  Kasanın tasarımına çok takılanlar olmuş ama mağza kapılarında kampları kuracaklar yine. Daha elimize alamadık ama Gamepad’i X,Y,A,B tuşları dışında beğendim, ergonomisinin çok iyi olacağına şüphe yok, tetiklere de titireşim eklemek güzel fikir. İki konsolunda birbirlerine donanım olarak çok fark atacaklarını sanmıyorum, olayı yine exclusive oyunlar, içerikler belirleyecek.

  Ucundan az da olsa gösterdikleri oyunların grafiklerini PC’ile kıyaslayınca öyle şapka uçurtacak cinsten değil ama genelde ilk oyunlar için normal bir durum bu, sonradan farkını ortaya koyacaktır alet. İlk yılında 15 exclusive oyun kulağa hoş geliyor ama hepsi AAA mı olacak yoksa indie’den hallice mi onu göreceğiz.

  Eski nesilde önceliği xbox’a vermiştim hep, özellikle live etken olmuştu bunda, ps3’ü ancak sony kendini toparlayınca alabilmiştim ama bu sefer Ps4 daha cazip geliyor, dualshock’daki yenilikler olsun, microsoftun aksine daha çok oyun konsolu çizgisinde kalması, muhtemelen daha çok exclusive oyunla gelecek olması, Türkiye’den garantili ve inşallah beklemeden alabilmek, evdeki diğer sony cihazlar kolayşa anlaşması, vasat da olsa türkçe gelen oyunlar, ps3’e göre daha gelişmiş arayüz, multiplayer, online store vs,vs. Tek endişem eski nesilde olduğu gibi 3 kırmızı ya da sarı ışık kazaları olması.

 • Furkan

  Xbox' ın gamepad' ini playstation da kullanabildiğim an PS4' ü alırım.

 • Ziyaretçi

  Levent bey muhteşemdi çok güldüm vallahi helal olsun böyle devam

 • Deniz

  oyuna para vermeyip hdd ye oyun attiran, chip taktiran kullanici kitlesine sahip 3. dünya ülkelerine xbox gelmemeli bence.

 • Yiğit Sevinç @ygt

  Bu Sony'e atılan bir olta olmalı. Uzun yıllar sonra ürününün yenisini çıkaracaksın, tasarım olarak bunu mu düşündün? Tasarım ekibi her yıl 10 dakika düşünseydi bundan daha iyisini yaparlardı. Hayır eskisini dikelten marketingcilerin hepsini mi kovmuşlar?

 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Sony'de makina gösterilmemesine rağmen o kadar oyun tanıtıldı ve tüm teknik detaylar verildi. Yine Teknoseyir'de playstation 4 lansmanı incelemesini kaç kez izledim hatırlamıyorum. Ama bu videoya bir kez daha dönüp bakmam. Kesinlikle playstation 4 lansmanı çok çok daha iyiydi.

  Xbox'ın kafası karıştı heralde.

 • IC

  Levent bey, tam tecrübe abidesisiniz. Göğüs kontrol yapıp hiç konuşmayan Burak beye iyi bir pas attınız.

 • batuhan @zealot06

  iyi tartışma bence güzel 🙂

 • serkan e

  Sesli komut fonksiyonunda, muhattabın kendisi olduğunu algılayabiliyorsa hiç de fena olmayacağını düşünüyorum. Çok gelişmiş mikrofondan bahsedildi, belkide bunu sorunsuz başarabiliyordur. Sadece "xbox" tag i olan sesleri algılayıpta işlem yapıyorsa, bunu sesli komut özelliği olarak sunmaları hoş değiş tabiki.

 • LD3 @lvntd

  Sesli komut teknolojisi Star Trek'teki (özellikle Next Generation) kıvama ulaşmadığı sürece pratiğe geçmesi zor. Google bu yolda ilerliyor ama bakalım görür müyüz 🙂

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  Tasarıma takılanlardan biriyim ancak bu tasarım iç yapıdaki soğutma bloklarıyla ve PCB yerleşimiyle doğrudan alakalı olabilir. Ayrıca dik kullanılmaması bence iyi olmamış. Kinect mecburi olması gayet doğal çünkü sesli komut gibi işlevlerin ve TV işlevlerinin tam kontolü için bu gerekli. Ancak yüzyılın icadı olan kumandayı insanlar kolay kolay bırakmayacak bu genç yaşımda ben bile istemem açıkçası sesli hareketli kontrolü kara düzen her zaman daha basit gelir. Sadece dijital arabirimlerin kullanılması Microsoft'un dominant pazarlamasında sevdiğim tek yanı. Artık analog giriş çıkışların yokolması gerekiyor. Sony'den bekliyordum bu hamleyi o kadar televizyon aşığı bir firma bile vazgeçmiyorsa Microsoft'u tebrik etmek gerek bu konuda.

  Donanım ve sundukları açısından dünya çapında ses getirebilir ülkemizde biraz sönük kalması çok normal ki X360 bile yıllarca bu topraklara resmi elden uğramadıysa bu cihazın geliş tarihini daha çok merak ediyorum.
  Video bittikten sonra youtube önerilen videolarda bir haber kanalında X360' ın "Dünyaca ünlü oyun konsolu Türkiye'de 19 Kasımda piyasaya çıkıyor" içeriğini görünce çok garibime gitti açıkçası. Bu konsol bu kadar geç kalmaz belki ama Microsoft mevcut endişeleri haklı çıkartırsa şayet revizyona uğramış yeni bir modeli Xbox Two diye çıkartırsa hiç şaşırmam 😀

 • deniz oktar

  ps4 ün ekran kartının yuzde 50 kadar daha hızlı olacağını, memory konusunda aradaki farkın henüz belli olmadığını çünkü xbox ın cache ram i kullandığını söylüyor anandtech http://www.anandtech.com/show/6972/xbox-one-hardware-compared-to-playstation-4

 • deniz oktar

  controllerdaki renkleri kaldırma sebebi renk körleri olabilir. popülasyonun yaklaşık yuzde10 unda kırmızı yeşil renk körlüğü var.

  • LP

   Doğrudur ama sadece renk kullanılmıyor ki, her düğme ayrıca özel bir sembolle işaretlenmiş durumda. Sistem de hiç bir zaman bize "kırmızıya bas" demiyor, kırmızı renkle birlikte mutlaka B harfi de gösteriliyor. Dolayısıyla, başka bir iş var bu işin içinde.

 • Ziyaretçi

  beklediğim çalışma, elinize sağlık...

 • yok

  Burak Akmenek'in bahsettiği video: http://youtu.be/KbWgUO-Rqcw

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  güzel bir program olmuş artık bundan sonrasında ürünleri alıp incelersiniz bence soğutma sistemi olsun pcb'si olsun daha farklı yapılabilirdi kolay gelsin

 • emrah

  burak beyin sitesini rica edebilirmiyim

 • Burak Bayraktaroglu @burakbayraktaroglu

  PS3 (fat) özellikle dik kullanılması için tasarlanmış,üzerinde tazı bile dik kullanmak içindir,Sony logosu dik için tasarlanmıştır hatta optik sürücünün altındaki PS logosu dik olarak kullanılabilmek için dönebilmekte.. 🙂

 • ali

  arkadaşlar hemen almayın bence mesut çevik de you tubedeki canlı yayın videosunda ps4 beklemenin daha bir mantıklı olacağını ve x box dan daha iyi olacağını belirtti alıpda sonra pişman olmakta var sonuçta

 • fleshstorm @fleshstorm

  Selam,

  Güzel bir video olmuş öncelikle. Özellikle Kinect'in sunuma tepki vermesiyle ilgili kısım hayli güldürdü.

  Ancak bir sorum olacak:

  İki konsolun arasındaki tek donanımsal fark olarak bellek hızını belirtmişsiniz. Ancak, bilgilere bakılırsa, Xbox One'ın GPU'su da ciddi anlamda geride:

  http://abload.de/img/xbox-one-playstation-i8jzw.png

  http://www.anandtech.com/show/6972/xbox-one-hardware-compared-to-playstation-4/2

  Xbox One GPU'su 768sp/48tm'ye sahipken, PS4 GPU'su 1152sp/72tm'ye sahip.
  %50'lik ciddi bir fark.

  Bu bilgi kesin midir?

  Öyleyse, iki konsolun mimarisinin aynı olduğunu da düşünürsek, PS4 bütün oyunlarda ciddi avantajlı olacaktır.

  Ayrıca, Xbox One CPU'sunun 1.6 GHz, PS4 CPU'sunun ise 2.0 GHz olduğuna dair söylentiler mevcut. Doğruluk payı var mıdır?

  • fleshstorm @fleshstorm

   Bu arada, üstteki bilgilere göre, Xbox'ın GPU'su 7790 bir yana, 7770'in bile az gerisinde kalmakta. 7770 640sp olsa da, saat hızı 1 GHz'di.
   PS4 ise 7850-7870 arası(7850'ye yakın) bir GPU'yla gelecek.

   Tabi bu GPU'ların konsol mantığında verecekleri performans ve diğer özellikleri, merak konusu.

 • emirclio @emirclio

  pcler zaten ps 3 ü piyasadan yok etmedi mi? playstation 4 ve xbox one piyasaya çıkınca ps3 ve xbox piyasadan silinmiş olmıyacak mı? 😀 İşin komik yanını bir tarafa bırakılsak konsolların çıkmasına daha çok süre var bu sürede sony yada xbox bir kaç tane firmayı kendilerine kapamazlar mı? (yada xbox farkı kapatamaz mı?) Birde şu açıdan bakarsak bildiğim kadarı ile sony 'nin kendi oyun firması yok ama microsoft' un nintendo' nun ve ihtiyar sega' nın (segada emin değilim) kendi oyun firmaları var bu da xbox açısından baya bir açığı kapatabilir gibi geliyor. Bu arada sormak istediğim bir şey daha var disney herhangi bir konsol un exclusive i değil dimi ?

 • Fatih Alataş @avni44

  Dinazor beyimizin -kumandanın belirgin renkli düğmelerini yazısı renkliye dönüştürmeleri bir kayıp olmuş ve -donanım ps4'ünkine göre zayıklamış tenkitlerine aynen katılıyorum.Demekki oyun işinden en iyi anlayan mahluk türü dinazorlar !

 • Ziyaretçi

  Sadece Halo serisinin hatirina XBOX aliyorduk, bu sefer de öyle olacak galiba. Evdeki XBOX 360´da satilacak.

 • Ready_2_Go

  microfost biraz işi batırmış. Sesle çalışma kinect olmadan çalışmama muhabbeti çok gıcık. bildiğin cia destekli parasını kendi cebinden ödediğin ev içi takip sistemi.

 • Serkan Ekmen @serkanekmen

  microsoft xbox one da şu konsolun kasasını yaparken hiçmi bi tasarımcıyla görüşmemiş de bu denli zevksiz sası düz bi kasanın içine koymuş donanımı anlamıyorum bu cihaz alındığı günden ihtibaren tv nin altında bir aksesuar olarak yer kaplıycak en azından önüne standby konumunda bi saat tarih hava durumu ve bildirimlerin olduğu bi display konabilirdi dörtgen hatlar yerinde yuvarlak hatlı değişik bi tasarıma da gidilebirlinirdi, böylelikle microsoft un iyi bir yazılım firması olduğunu ve donanımda klavye ve mouse dışında bir donanım geçmişi olmadğı için böyle bir konsol üretmesinin şaşılmayacak bir durum olduğunu görmüş olduk bakalım ps4 gibi iyi bir donanım firması bize nasıl bi konsol ile gelecek xbox one ı gördükten sonra ps4 ün de konsolda çok büyük bi değişiklik yapacağını ummuyorum

 • ertgrl @ertgrl

  Babam aspiratöre benziyo dedi 😀

 • Ziyaretçi

  Abi Mono Arkada 🙂

 • gökhan

  xbox one'ın tv özellikleri her ne kadar amerikan halkına hitap etsede, xbox one'i sırf menüsü ve gamepadi için yine alırım. sırf bunlar için alınır mı bu ne biçim tüketicilik? denilebilir ama bir hardcore oyuncu xbox 360 kullanmışsa beni anlıyacaktır.

  • Ziyaretçi

   Dualshock 4 ün de devrimsel özellikleri var.

   Dualshock 4 ün üstünde ki kulaklık çıkışı yeter. İnsanları wirelless kulaklık alıp ekstra masrafa sokmaktan kurtaracak, Gamepad den kafanıza, en fazla bir metre kablo ile kulaklıkla oyun oynamanın zevkini yaşayacaksınız.

   Üzerinde dahili hoparlörde var. FPS oyunlarda boş mermi kovanları yere dökülürken, aşağıdan şıngır şıngır ses gelecek, sanki gerçekten yere düşmüş gibi

   Futbol oyunlarında topa vurunca çıkan ses yine aşağıdan gelecek, sanki gerçekten topa vurmuşsunuz gibi

   Üzerinde ki ışık barını takip eden bir kamera olacak ve sizin çeşitli hareketlerinizi oyun algılayacak, sadece tuşlara mahkum değilsiniz, her şey oyun yapımcısı firmanın hayal gücüyle orantılı olarak bu kamera algılayıcısıyla ve gyroscope la yapılabileceklerin haddi hesabı yok.

   Bu tür ufak detaylar oyuna büyük zevk katar.

   Sadece, Xbox One gamepad de L2 R2 ye gelen titreşim özelliği yok, keşke oda olsa, belki bu özelliğe sahip Dualshock 4 de satarlar. Nasıl titreşimli ve titreşimsiz dualshock 3 vardı, L2 R2 nin titrediği dualshock 4 de zaman içinde piyasaya sürülebilir.

   [b]İşte Dualshock 4 ün özellikleri ve yeni eklenenler.[/b]

   Weight

   Approx. 210g (tentative)
   Keys / Switches

   PS button, [b]SHARE button[/b], OPTIONS button
   Directional buttons (Up / Down / Left / Right)
   Action buttons (Triangle, Circle, Cross, Square)
   R1 / L1 / R2 / L2 button, Left stick / L3 button, Right stick / R3 button, Pad Button
   Touch Pad

   [b]2 Point Touch Pad, Click Mechanism, Capacitive Type
   Motion Sensor[/b]

   Six-axis motion sensing system (three-axis [b]gyroscope, threeaxis accelerometer[/b])
   Other Features

   [b]Light Bar[/b], Vibration, [b]Built-in Mono Speaker
   Ports[/b]

   USB (Micro B), Extention Port, [b]Stereo Headset Jack[/b]
   Wireless Communication

   Bluetooth Ver2.1+EDR
   Battery

   Type: Built-in Lithium-ion Rechargeable Battery
   Voltage: DC3.7V (tentative)
   Capacity: 1000mAh (tentative)

 • admin

  PlayStation 4

  AMD Jaguar x86-64 8-Core CPU (1.6 GHz, with 4 MB of L2 cache)
  AMD Custom GPU (18 Compute Units, 1152 GPU Cores, 800 MHz, 1.84 Teraflops)
  8 GB GDDR5 @5500 MHz unified RAM (7 GB available to games)
  176 GB/sec system memory bandwith

  XBOX One

  AMD Jaguar x86-64 8-Core CPU (1.6 GHz, with 4 MB of L2 cache)
  AMD Custom GPU (12 Compute Units, 768 CPU Cores, 800 MHz, 1.23 Teraflops)
  8 GB DDR3 @2133 MHz unified RAM (5 GB available to games) + 32 MB eSRAM
  68.3 GB/sec system memory bandwith, 102 GB/sec embedded memory bandwith

  Xbox GPU'su için 7850 ayarında denildi fakat görüldüğü üzere 7770 ile 7790 arasında bir GPU mevcut. PS4'ün GPU'suna göre ciddi fark mevcut malesef.

 • Zombi Doktor

  mesut çevik ve bsc ekibi diyorsa kesin doğrudur. ben ps4 siparisimi veriyorum panpa!

 • ilker

  levent abi sesle kontrole tepki çok iyiydi 😀
  çok haklısın bence de..

 • Furkan Çelik

  Bu arada one all-in-one’dan gelmiyor aslında trigonometride 720′nin karşılığı 1 720 yerine xbox one oldu artık bundan sonrakide xbox two olur deriz yine böyle olur farklı çıkar