Paylaş Paylaş

Uzaktan kumandalı araçların dünyasına giriyoruz

OtoSeyir'de gerçek arabalar ile uğraşırken, başka bir dünya da model ve uzaktan kumandalı araçlarla uğraşıyor. Biz de bu bölümde RC dünyasına bir adım atıyoruz. Sizden gelecek yorumlar neticesinde, devamı da gelecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mithras

  Hepsi elektrikli değil mi? Sonuçta bataryalı cihazlar bunlar. Benzinle çalışanlarını düşünmek istemiyorum 🙂

 • talha

  haha.. gercekten güzel bir inceleme olmus.ütü den sonra falan.devamını bekliyoruz.

 • Öner Aydemir @oneraydemir

  Birkaç sene evveline kadar düzenli olarak Kadoköy'e geçer, PC piyasasını yoklardım. Bir aralar Şükrü Saraçoğlu'nun o tarafta Cumartesi günleri bit pazarı olurdu. Otopark kısmında bu modelci arkadaşlar geliyordu zaman zaman. Sırf o gösteriyi izlemek için bile giderdim onca yolu. 🙂

  • Fırat

   ya ben rc arabamın kumandasını beğenmiyorum arbama kötü olupta kumandası kötü değil arabam çok iyi 4 çeker drift on road ama kumandası beni tatmin etmiyo bende araştırdım ama cevap bulamadım arabamın kumandasını değiştirebilirmiyim bu videoda gösterdiğiniz tarzda bir kumandayla yardımcı olurmusunuz?

 • Can Akbulut @can

  Aslında oynamak için gitmiştim 🙂 Casper hesabı oldu biraz...

 • musty @musty

  üstad sen naptın yaa ben nerden bulacam 2500 Tl şimdi 🙂
  devamını bekliyoruz ilerde aldığımız zaman bilgimiz bulunsun özellikle nitrolu modelde ilk kullanım için önemli noktalar , pilli modellerde yüksek kapasiteli pil = aldığımız zevk olduğu içinde pil hakkında önemli noktalar nelerdir ...

 • civilization @civilization

  yeni bölümünüz hayırlı uğurlu olsun. çok güzel olmuş airsoft larada değinseniz bence güzel olur sonuçta oda hobi 😀

 • Çağatay Kıpçak

  Yaşam tarzım oldu vazgeçemem ben bu model işinden

 • Atilla Göğüslü @atillagoguslu

  Bunun üzerine kamera takılamaz mı ya, harbi fena olur? Şöyle hafif, ufak.

 • Kıvanç Yeker

  Güzel bölüm olmuş, hayatımda önem sırası ilk 3 de olan bir konuya değinmişsiniz,
  Bugüne kadar rc otomobil, helikopter ve planör deneyimlerim oldu.
  Rc otomobil olarak, 1/10 onroad ve offroad elektrikli, 1/10 -1/8 nitro yakıtlı offroad ve onroad modelleri kullandım.
  Rc Helikopter olarak 250-450-600 size (size, ölçü birimi) 6 kanallı helikopter kullandım ancak rc otomobiller ve uçaklar bir süre sonra keyif vermemeye başlıyor en büyük sebebide helikopter deneyimi yaşadıktan sonra.
  Helikopter rc modelde son noktadır aksini söyleyen yalan söyler =) ( Para, Zevk, Heyecan, Korku)

  Can' ın verdiği bilgilere katılmakla beraber Türkiye Model Mağazaları için anlattığı şeylere asla katılmıyorum.
  Bu işe başlamak için gereken şeyler, sokak da yada arazide kullanan birini görmek, model mağazasının önünden geçmek yada internet üzerinde farketmek.
  Konuya yabancı birinin bu yollarla hobiye tek başına başlaması tamamen facia ile sonuçlanır.
  Türk zihni yahu basalım gaza ya gidecek ya havalanacak ne olur ki? diye olduğundan dolayı ve kullanma kılavuzu okumamızdan dolayı maksimum 5 saniye sonra o modelde minumum 200tl'lik masraf ile karşı karşıya kalacaktır. Buraya kadar Can arkadaşımıza sonuna kadar katılıyorum.
  Ancak model mağazasına girdiğimizde bize önerilen orta sınıf bir markanın işe yaramaz bir modeli olduğunu nereden bileceğiz ? İhtiyacımız çok üzerinde bir modeli önümüze koyduğunda ne yapacağız? Sadece görsellik açısından bize modifiye parça satmasına nasıl engel olacağız ? Tamir, yedek parça ve bakımlara verilen uçuk rakkamlardan nasıl kaçacağız ? bunların cevapları olmadığından dolayı alt ve orta gelirli bir insanlar için rc model hobisi tam bir işkence olacaktır ve ortalama 2 kırımdan sonra tamamen vazgeçilecektir.
  Ancak bir işe girmeden önce biraz araştırma yapılırsa ortada hiçbir problem olmayacaktır. Türkiye' den alınan RTF - RTR (Uçuşa ve sürüşe hazır) bir model model ve kumanda dahil örneğin 1000 lira iken yurtdışından 1500 liraya (Model, Saha Ekipmanı, Kumanda, Yedek parça) kargo ücreti dahil olmak üzere alınabiliniyor.
  Yurtdışı siparişlerinde kargo esnasın da kırım yaşayan parçaları, firmaya fotoğraflı bildirimler durumunda yenisini yolluyor, arızalı çıkan ürünlerde videolu bildirimler ile yenisini gönderebiliyor. Yada aldığım ürün yada parça arızalı çıkacak diye bir şart yok. Yurtdışından aldığım toplamda 200 parçadan sadece 2 tanesi arızalı çıkmıştır. 1 tanesi de gümrük memurunun kontrol için duyarsızca açtığı koli yüzünden zarar görmüştür.

  Model mağazaları elbette yurtdışından pahalıya satmak durumunda ( model stok ve vitrin, tüm markaların modelleri ve alt modelleri için yeteri kadar yedek parça, personel, dükkan giderleri) ki masraflarını çıkartabilsin ve para kazanabilsin. Ancak fiyatlar gerçekten çok yüksek sonuçta kimse bu devirde anma hizmeti vermiyor. Ancak Türkiye' nin ekonomisi belli, model mağazaları yüzünden modelciler ensesi kalın insanlardır diye adımız çıkmış bir kere..

  Sadece rc model hobisinde değil tüm alanlarda bir işe girişmeden önce yeteri kadar araştırma, inceleme, EN ÖNEMLİSİ OKUMA VE ANLAMA adımlarından sonra icraata geçmemiz gerekmektedir.

  Modelcilikde sınır sadece kullanıcısının zekası ve bütçesi ile sınırlıdır. En pahalısı en hızlısı yada en iyisi diye bir kavram yoktur.

  Son olarak Can anlatım sırasında atlamış olabilir hatırlatmak istedim, 2.4ghz kumandalar alıcıları ile kendi arasında benzersiz bir kodla çalışırlar. Jammer ve enerji kesilmediği sürece birbirinden kopmazlar. Ancak uzatılabilen antene sahip olan mhz üzerinden iletişim kuran kumandalar alıcıları ile kristaller aracılığı ile bağlantı kurarlar. 35 ve 72mhz ülkemizde izin verilen ve en genel kullanılan ana frekanslardır. 35. ve 72.' dan sonra alt frekansalar devreye girer frekans karışımını engeller. 14mhz veya 45 yalnış hatırlamıyorsam jandarmaya aittir ve ülkemizde son kullanıcıya satışı ve yurtdışından getirimi yasaktır. 2.4ghz frekansına sahip yaklaşık 15000 model sahibi aynı anda modelleri kullanabilirler, ancak mhz kumandaya sahip 1 den fazla kişiler kristal frekanslarını mutlaka modellerini kullanmadan önce yanındakine söylemek zorundalardır. Çünkü aynı frekans ve frekans aralığına sahip iki kumanda ve alıcısına sahip olan model araçların hareket komutları birbirine karışır ve kaçınılmaz kırım yaşanır.

  • Ozkan Erden @ozkane

   Teşekkürler.

   Kumanda konusuna daha sonra tek programda ayrıca gireceğiz. Şu anda planladığımız konu başlıkları arasında şunlar var:

   * Kumandalar (Frekans konuları, mesafeler, farklı markalar, programlanabilirlik, helikopter, uçak, araba kumanda farkları vb.)
   * Lipo (Hücre, kapasite, soğukta çalışma, balans, şarj, fiyat farkları gibi konular)
   * Motorlar (KV, kalite farkları, nerede nasıl motorlar kullanılıyor vs. )
   * ESC

   Araba konusunda montaj vb gibi konularla devam edeceğiz. Helikopter, sabit kanatlı ve çok rotorlu hava araçlarına giriş programlarımız ayrıca olacak ve hepsinin altında ayrıca programlarımız olacak. İnceleme olayına pek girmeyi düşünmüyoruz, çünkü orası biraz uçsuz bucaksız. Minik faydalı araçları tanıtacağız ama.

  • Kıvanç Yeker

   Genel olarak inceleme ve ürün tanıtımına çıkarsanız dediğiniz gibi teknoseyir olur modelseyir =)
   Çünkü uçsuz bucaksız binlerce model, kumanda, saha ekipmanları var, tek tek inceleme olursa boğuluruz içerisinde.

   Ancak başlangıç ve orta seviye modellerde genel kitleye hitap eden rtf-rtr model seçeneklerinde tanıtım ve inceleme yaparsanız Teknoseyir olarak ürün tanıtımlarında artı yada eksilerini açık ve net olarak belirttiğinizden dolayı bu işe yeni başlayacak olan arkadaşlara ön ayak olursunuz.

   Elinize, ağzınıza, Storage Server ınıza Allah zeval vermesin =)

  • Bilmem

   Bu konuda bilgilisiniz anlaşılıyor ve teknik bilgi sağlamışsınız sağolun.

   Eleştirilerde bulunmuşsunuz ama teşbihte hata olmaz denilir, sizde 2 kırılır başkasında 10 kırılır veya size model satan kişi sadece pahalıyı satmayı amaçlar ama başka satıcı müşterisini düşünür, bunlar eleştirilebilecek şeyler değil zira olasılıktır....
   doğru düşünce yanlış düşünce denemez, görecelidir.

   Arkadaşım kırım nedir ya ?
   Kırılmış veya kırılgan mı, demek istiyorsunuz ?

  • Can Akbulut @can

   "Kırım" modelcilik jargonunda yer alan bir tabir. Kaza sonucu yaşanan kırılmalara, kopmalara, çatlama ve patlamalara kırım denerek genellenir. 🙂

   Model araçların kaportalarına "body" veya "kep", içten yanmalı motoru olan modellere de "patlarlı" veya "patlar motorlu" denir.

  • Kıvanç Yeker

   Can, kırımı açıklamış teşekkürler. anti parantez kelime anlamını yazmayı unutmuşum kusura bakmayın..
   Ancak ben de 2 kırılır onda 10 kırılır gibi bir kavram biraz olmadı.
   Otomobil sekmenti dışındaki rc modeller daha fazla kırım yaşar. Sebebide gazı kesince yere çakılır =) buna dikkat dağılması, pilota karışmaları, uçuş esnasında bir şey sormaları herşey dahildir. Otomobiller hiç ummadığınız ufak çarpmalarda dahi kırım yaşayabilir. 1/10 sınıfı onroad bir araç ortalama 60km hız yapar. Bu 60km hız normal araçlara göre normal hızken 1/10 220mm şaseye sahip ve minik parçalar için çarpma esnasında yüksek g kuvveti sağlar ve enerji dağılımı sonucu kırılır.
   Rc Model kırmayan kullanıcı o aracı kullanmıyor demektir.
   Ayrıca bu uçuk rakkama satıyor, bu ucuz satıyor diye işaretlemedim kimseyi, Türkiye'de model hobisi pahalıdır dedim. Model mağazaları da o dükkanı bir şekilde döndürmek zorunda. İyi satıcı kötü satıcı benzetmesi yaptım diğer yorumlarımda. Türkiye' de model mağazadan alınmaz demedim. Bilerek gidilmesi gerekir dedim.

  • Can Akbulut @can

   Değerli tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim Kıvanç Bey. Siz de benim gibi zor yolkdan öğrenmişsiniz bazı şeyleri mecburen 🙂

   Mağazaların tutumuyla ilgili genelleme yapmak doğru olmamakla beraber aynen bahsettiğiniz gibi hiç işe yaramayacak olan parçaları "kakalama" derdinde olan, yedek parçasız araba satan, düştüğü yerde krater açacak kadar tehlikeli 600'lük helikopteri 12 yaşında çocuğa satan mağazaları da biliyorum. Onlar da beni biliyor 🙂 Çok maceram var.

   İşini hakkıyla yapan, bu işi zenginleri kazıklayacağı bir mecra olarak görmeyen, kendisi de modelcilikten geçmiş esnaf da var ama Türkiye'de... Kefil olabileceğim kadar hem de!

   Bazı forumlar sponsorluk ile çalıştığı için sponsor olan firma hakkında olumsuz görüşlere yer vermeme gibi gayri ahlaki bir tutum sergiliyorlar malesef. Bunun müsebbibi yine sponsorluk sağlayan firma tabi. Forumlarda yerli firmalar hakkında olumsuz veriye rastlamak zor. Buradan hareketle forumlara sponsor olan her firma hakkında artniyetli bir tutum sergilemek de işini dürüst yapanları töhmet altında bırakmak olacaktır.

   Dolayısıyla doğrudan isim vermek yerine tecrübesi az arkadaşların bir mağazadan neler beklemesi gerektiğini anlatacağız ki kötü niyetli satıcıları kendileri tespit edip iyi niyetlilere yönelebilsinler.

   Kötülere kızıp yüzümüzü tamamen yurtdışına dönersek kuruların yanında yaşlar da yanmış olacak. Bu sefer işçilik hizmeti alabileceğimiz, yarış organize edecek, stoğunda parça bulunduracak kimse kalmayacağı için yine mağduriyetlerden mağduriyet beğenmek durumunda kalacağız.

   Frekans olayına gelince; artık bulmak zorlaşsa da ben 72mHz sistemlerin Jandarma ile polemiğe girme sebebi olduğunu biliyordum. Hoş hiç bu frekansı tercih etmedim ama yine de temkinli olmakta fayda olabilir 🙂

  • Kıvanç Yeker

   Gece 5 sularında yazdığım için işini iyi yapan ve uygun model mağazalarını kötüleme gibi bir amacım yoktu, olduysa affola =)

   Hepsinin köküne kibrit suyu dersek dediğiniz gibi gösteri günleri ve ödüllü yarışlar kalmaz Türkiye'de bu hizmetleri güzel aslında.

   Fazla yüklenmiş olabilirim aslında ama hobi keyfi yüksek maliyetlidir, bir şekilde ticaret yapıyorlar, sonuçta dikkatli olmakta fayda var. =)

   Bu arada 72mhz genel kullanıma açıktır. Jandarma frekansı 14 yada 45 gerçi günümüzde herkes 2.4ghz e geçti başlangıç kumandaları arabalarda 35dolar civarına kadar düşmüş durumda. 2.4ghz alın temiz temiz kullanın =) Ayrıca getiridiği anavtajlar saymakla bitmez..

  • Ziyaretçi

   fiyatı nekadar

 • Salvatore

  hacı girişte şu bakışıyı yapma gülmekten geberiyorum o nasıl bakıştır öyle yaaaaa :))))

 • Cenk

  Güzel bir bölüm daha devam'ını sabırsızlıkla bekliyorum.

 • blackorwhite @blackorwhite

  mükemmel bir başka alan seçimi olmuş tebrik ederim...

 • recep

  takipçi listenizi kabartacak bir bölüm daha. elinize sağlık.

 • hae

  Tek keimeyle süpersiniz teknolojiyle ilgilenen bir insanın başka ne zevkerinin olabieceğini çok iyi biliyorsunuz

 • Ziyaretçi

  camilerde falan oynamamak lazım çarpılırsın 😀

 • Ahmet

  Can Beyin yaklaşık 10 dk. yaptığı cami espirisine bittim jammerlarla alakalı sanırım kimse yakalayamamış. :D:D:D

 • giray

  Bu uzktan kumandalı araçların Türkiye'de şampiyonaları düzenleniyormu?özellikle drift versiyonları için.

  • Can Akbulut @can

   Tabi 🙂 Drift hakkında bilgi için rcdriftttr.com adresine başvurulabilir... Pistte offroad ve onroad kategorileri altında zamana karşı yarışlar da tertip ediliyor. 24 saat dayanıklılık yarışı bile yapıldı Türkiye'de 😉

 • rehaguner

  TeknoSeyir zaman geçtikçe daha da güzelleşiyor, herkes eteğindeki taşları dökmeye başladıkça hem bir çok konuda bilgileniyoruz, hem de eğlenceli bir şekilde zaman geçiriyoruz. Keşke bu programın kıymetini bilecek bir TV kanalı çıksa da haberi olmayan insanlar da yararlanabilse bu nimetlerden...
  Yalnız 1250TL'lik Canon makine için bütçe planları yapmaya başlarken bir de RC masrafı çıkartacaksınız bana... Ne güzel bakkaldan almayı planladığım 40 liralık helikopterle eğlenmeyi planlıyodum ben ya... 😀

  • Veysel @spectrum

   Reha, yasaklansın bu Teknoseyir.

   Listeye aldıklarım:

   1. Canon
   2. Ar Drone
   3. RC modellerden biri 🙂

   Bir de Asus Prime ve Asus ultrabook arasında kaldım, hayırlısı 🙂

  • lawnmower @lawnmower

   40 liralık helikopter yerine biraz daha verip şundan al bir tane, masrafı kabartma. 🙂

   http://goo.gl/d5MoQ

  • Can Akbulut @can

   Buna çok benzeyen ve gayet kararlı uçan Nine Eagles Twingo modeli var. Tavsiye edebilirim http://www.hobbyking.com/hobbycity/store/__12012__227A_Twingo_2_4GHz_coaxial_Tandem_heli_Bind_Fly_Yellow_.html

   Kargoda sürpriz olmaz, sağ salim gelirse tabi 🙂 Bir de Türkiye'de yedek parçası yok, lazım oldukça Çin'den sipariş etmek lazım... Setup ve ince ayar için model mağazaları (sloganı ücretsiz işçilik olanlar yardım etmez) ufak bir ücret karşılığında yardımcı olacaktır.

  • Ovunc

   Bu urunu aldim ama bir turlu guzel ucuramadim
   bir turlu duzgun havada asili tutamiyorum ya yukseliyor ya birden hizlaniyor veya hizla cakiliyor 🙂
   bir de pervanelerini sikmadim gevsek biraktim kirilmasin diye, dogru mu yapiyorum yanlis mi ?

  • Can Akbulut @can

   Doğru, pervane biraz gevşek olmalı. Kumandanın trim ayarları üzerinde titizlikle durulmalı.

   Bir de modeli uçuracağınız zaman kumanda henüz kapalıyken pilini takıp kumanda hala kapalıyken düz bir zemine koyun. Model elektrikli vaziyette yerde sabit konumda beklerken kumandayı açın, (gaz sıfırda olsun) sinyalleşmelerini 3-4sn kadar bekleyin. Ondan sonra havalanın. Modelin üzerindeki jiroskoplar her açıp kapamada yeniden kalibre olduğu için bu ve benzeri 4 kanallı modellerin çalıştırma şeklini anlattığım gibi yapmazsanız kontrol edemezsiniz 😉

  • Kıvanç Yeker

   Bir de modeli uçuracağınız zaman kumanda henüz kapalıyken pilini takıp kumanda hala kapalıyken düz bir zemine koyun. Model elektrikli vaziyette yerde sabit konumda beklerken kumandayı açın, (gaz sıfırda olsun) sinyalleşmelerini 3-4sn kadar bekleyin, demiş Can Bey, ancak bunu sakın bahsettiğiniz modelden daha büyük bir modelde yapmayın, bu şekilde direk helikoptere kontrolsüz tam güç vermiş oluyorsunuz. Eğer modelinizde veya kumanda sisteminizde failsafe ünitesi yoksa büyük kazalar yaşana bilinir.

  • Can Akbulut @can

   4 kanallı diye özellikle belirtmiştim. Bir daha tekrar edelim madem, bahsettiğim özel durum dışında her tür kumandalı araç için her zaman kumanda modelden önce açılır, en son kapanır.

   Modelin başıboş kalıp gaipten sinyaller almasına mahal vermemeliyiz 🙂

  • lawnmower @lawnmower

   Onun altı açık yav, bir de iniş takımları (tekerlek de diyebiliriz, ama dönmüyor) çok zayıf göründü bana. Ben sakar adamım, ilk günden kırarım o tekerlekleri.

  • Can Akbulut @can

   Çok hafif, 1,5 metreden halıya serbest düşse bile kırılmıyor... Altı açık olduğu için müdahale, pil değişimi de kolay 😉

   Bir de bu model var efsane:

   http://www.rchobimodel.com.tr/887_Helikopter-Elektrikli-Baslangic-Modelleri--LAMA2-1-Walkera-Lama-2-1-24GHZ-Metal-Mikro-Helikopter-Seti---Kargo-Bedava-------------.htm

   Yerde, pervanesi halı püskülüne dolanmışken gaz verip can çekiştirmediğiniz sürece (devresi yanıyor o zaman) yok edilemez bir alet. 😀 Kaldı ki devre parası da 160 TL civarı... Yani pert sayılmaz o halde bile 🙂 Kumandası full range, zibil gibi yedek parçası mevcut TR'de ama fiyat 350 Lira civarı.

  • lawnmower @lawnmower

   Güzelmiş. Bende Lama V4 var, fırsat buldukça onu kırmakla uğraşıyorum. İyice kırayım, ondan sonra bunu alabilirim. 🙂

  • Faruk Tarınç @frktrnc

   ben 50 tl ye super cobra biçimli hattaa kırmızı plastik füzeler fırlatan(sanırım füze fırlatan tek model bu şu an için) bir model almıştım oldukça stabil kontrolü var, havada zorlanmadan sabit tutabiliyorum minumum 10 derece civarında hassas dönüşler yapabiliyorum, füzelerde 2-3 m mesafedeki hedefleri fazla meil almadan vurabiliyor daha fazla mesafeler için biraz yerçekimini hesap etmek zorunda kalıyorum :D, 10 dakikalık kullanım süresi var, tamam bu durumun profesyonel modelcilikle pek ilgisi olmadığının farkındayım, ancak bu fiyat aralıklarında her modelede burun kıvırmamak gerek, artık okadar fazla çeşit oldularki nadirde olsa arada üreticilerin bile öngörmediği kadar kullanılabilir modeller mevcut.

   haha bu yazıyı okuyan oyuncakçı dükkanım var zanneder 😀

  • Can Akbulut @can

   Yukarıda bütçe verirken keyif alabileceğiniz minimum meblağları kendi tecrübemle belirledim... Fiyatı aşağı çekerseniz hem heves kursağınızda kalıyor, hem de yapmaya inat etmeniz durumunda başta tasarruf etmeye çelışılan meblağ "bir şekilde" fazlasıyla cepten geri kaçıyor 🙂

   40 Liralık helikopter alırsanız; ödeme yaptıktan kutu açılana kadar geçen süre boyunca heves, kutu açılıp pil şarj edildikten sonra 15sn kadar eğlence, sonrasında hayal kırıklığı, öfke ve belki kırılan bir vazo yanınıza kar kalır 😀

   40 Liralık modelle aşağı yukarı aynı görünümdeki (hatta LED ışıkları olmadığı için daha gösterişsiz) 4 kanallı profesyonel modele 200 küsur lira verirseniz saatlerce eğlenirsiniz ve şanssızsanız yine o vazoyu kırabilirsiniz 🙂 Helikopterin kırılan parçası olursa 20 - 50 TL arası masrafla tamir ettirir, saatlerce uçmaya devam edersiniz.

   Daha sonra yine değineceğiz bu mevzuya, uzun lafın kısası 40 Liraya helikopter almayın, alana da mani olun 😀

  • Kıvanç Yeker

   Model helikoptere 2 kanallı markette satılan modellerle başlamıştım. (35TL)
   3 Gün sonra E-SKY Lama V3 (Lama v3 yada v4 başlanması gereken modellerdir bu arada 4 kanallı çift main rotor sistemine sahiptirler)
   sonrasında E-Sky Belt CP ( 6 Kanal)
   sonrasında Clone Align Trex 450
   şimdi ise Align Trex 600 CF ve CopterX 450 Pro V3 kullanıyorum.

   Dediklerine sonuna kadar katılıyorum!
   Ucuz etin yahnisi olmaz, adı üstünde hobi masraf kaçınılmaz =)

 • T66L66 @metallica_myhotmail-com

  o olaya bende çok güldüm ya 😀 köpek kaçyor arab kovalıyor :D:D:D

 • jeofizikci @jeofizikci

  arabalar hakkında, parçaları, kurlum gibi konularda yeni videolarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.
  hep bu işe girmeyi düşündüm ama düzgün bilgi edinemediğim için vazgeçtim.

 • lawnmower @lawnmower

  Çok güzel olmuş. Hani "Legen... Wait for it... Dary!" diyesim geldi. Beklemiyordum, sürpriz şekilde vurdu. Elinize sağlık. 🙂

  RC harika bir hobi, ama Türkiye'de biraz fazla pahalı maalesef. Özellikle özel parçalar ve yedek parçalar konusunda mağazalar fena halde kazıklıyorlar. 1/14 arabanın 4 lastiğine arabanın üçte biri kadar para verince içime oturmuştu, hala da kalkmadı. Arabaları nispeten normal fiyattan satıyorlar, ama yedek parçalarda resmen geçiriyorlar. Hele yurtdışındaki fiyatları görünce insan dur durak bilmeden küfrediyor bazen.

  Bir de mağazaların acemilere yaklaşımı biraz garip burada. İnsanları sürekli daha pahalı şeylere yönlendiriyorlar. Bir arkadaşıma 4 kanallı başlangıç seviyesi bir helikopter almak için mağazaya gitmiştik, adam bize 1000 liralık simülatör satmaya kalktı. Böylece hiç masrafa girmeden uçurmayı öğrenecekmişiz, sonra da 6 kanallı helikopter alacakmışız. Araba konusunda da durum farklı değil. Ben amatör işi, basit birşey soruyorum, adam bana "onlar var ama yaramaz, dandik, sen alacaksan şundan al" diye 500 liralık modeli gösteriyor. Belki bu işle birkaç sene uğraşmış birisi için o 500 liralık model de basittir, (mesela bana basit geliyor şu an) ama yeni başlayan için o çok uçuk birşey. Mağaza çalışanlarının amaçları çoğu zaman yardımcı olmaktan daha pahalı şeyi itelemeye doğru kayıyor. Fotoğraf makinesi soran herkese orta sınıf DSLR önermek gibi birşey bu, herkes D7000'le başlayamaz. Ben daha önce araştırmış olduğumdan onları takmıyorum tabi, ama araştırmadan mağazaya gidenlerin doğrudan gözü korkuyor, belki çoğu da baştan vazgeçiyor. Eğer RC meraklılarının sayısının artmasını istiyorlarsa daha makul davranmaları lazım.

  • Can Akbulut @can

   Kesinlikle! Mağaza çalışanları stok eritme derdine düşebiliyor patronun işaretiyle...

   Bahsettiğiniz olayın bir başka türlü yaklaşımı da görece pahalı model almak isteyen adama "o seni aşar" diyerek ucuz (belki kar marjı biraz daha yüksek olan) modeli tavsiye etmek... Helikoptere başlama stratejisi böyledir, doğru ama araba için yok böyle birşey 😀

   Burada müşteri olarak ne istediğinden emin olmak lazım. Yoksa tonla para boşa harcanacağı gibi kendimizin ve çevremizdekilerin emniyetini riske atmamız da söz konusu olabilir...

  • lawnmower @lawnmower

   Sonuçta o da tüccar, bu işi para kazanmak için yapıyor, ama insanların bilgisizliklerinden faydalanmak hiç hoş birşey değil. Sonuçta RC henüz yayılmamış, etrafta bileni fazla olmayan bir konu. Bilgi edinmek de eğer yabancı dil iyi değilse biraz zor. Forumlardan bilgi edinilebiliyor ama onlar da artık aşmışlar, yeni başlayan birinin bir anda beyni dönebiliyor o forumlarda. Üstelik nedense modelci tayfasında başlangıç modellerini aşağılama huyu var. Kimse adam acemi, ayırabildiği bütçe bu kadar diye düşünmüyor. Haliyle bir sürü insan mağazalara tavsiye alarak alışveriş yapmak maksadıyla gidiyor. Eskiden bilgisayarcılar böyleydi, piyasada işi bilen fazla yokken acemi müşteriye ellerinde kalan malı, veya o müşterinin hiç ihtiyacı olmayan modelleri (önüne gelene Granite Bay yongalı sistem satan yer vardı mesela) iteleyen bilgisayarcılar vardı. Bu da pek farksız değil. Birinin dediği diğerini tutmuyor. Bir satıcının şiddetle önerdiği arabaya komşusu "çok kırılgandır, parça masrafı bezdirir seni" dedi. Ben acemiysem hangisine inanayım? Böyle şeyler insanın hevesini kaçırıyor.

  • Can Akbulut @can

   Toplumca eksikliğini farklı mecralarda hissettiğimiz empati, burada da kendine yer bulamadığı için oluyor bunlar hep 😉

   Model firmaları yedek parçaları birbirine uymasın diye mutlaka farklı ölçü standartları tercih eder. Yarış modellerine takılan tekerlek ve motor harici ekipmanları birbirine kolay kolay uyduramazsınız. Dolayısı ile elinizde bir araba modeli varsa, tercih edeceğiniz bir sonraki modeli de aynı markadan seçmeniz halinde bazı parçaları ortak kullanma, yedek sahibi olma durumunuz olacağından birçok kullanıcı bunu tercih eder. Bu da bir müddet sonra marka sempatizanı olmaya itiyor kullanıcıyı, kendi modellerinde alıştığı bazı özellikleri diğer firmada bulamayınca başlıyor homurdanmaya 🙂

   Şahsım adına konuşmam gerekirse, bugün üst seviye bir modeli bile elime aldığımda keyif alamıyorum standart donanımıyla. İlk direksiyon tepkisinden itibaren modifiye ve ince ayar kalemleri sıralanıyor hemen kafamda 😀

   Ama ilk aldığım arabayı hiç unutmadım 🙂 40km/s fazlasıyla yeterli bir sürat yeni başlayan için... Fırçalı motor da iyi bir alternatif. Bugünü o zamandan farklı kılan şey internet videoları ile kıyaslama imkanının yeni başlayan modelcileri gaza getirmesi. Bir de 2000 yılında bir model aldığınızda o paramparça gelirdi, montajını siz yapardınız. Ki apayrı bir keyiftir bu... Bugün kutuyu açınca kullanıma hazır karşımıza çıkıyor modeller.

   Şu da bir gerçek ki benim çok severek kullandığım arabayı acemiye verdiğim zaman ya çok zorlanacaktır hakim olmaya, en yakın duvarda veya ayak bileğinde patlayacaktır; ya da doğru dürüst bir tur bile atamaz benim az evvel kullandığım yerde. Bakım kısmına hiç girmiyorum 🙂

   Dikkate alınması gerekecek parametrelere bilahare değinmeyi planlıyorum.

 • filmkoparan

  model araçlarla pek ilgim yok ama masanın üstünde McL F1'i görünce 20 yılını devirmiş bi tasarımın beni tekrar heyecanlandırması güzel oldu. kolay gelsin.

 • Ziyaretçi

  araba yerinde duramayor

 • can

  Yetmişli yıllarda free flight a başlayan bir modelci olarak o zamanlarda RC ye ağzımızın suyu akardı 🙂 En büyük engeli o aralar maddi olarak düşünürken hiç yanaşmamıştık.
  İMUK ilk üyelerinden biri olarak serbest uçuş bize yetiyordu , ta ki 80 lerde dernek olarak vasıflandırılıp kapatılana kadar ..
  Seksen sonrası statik modelcilik zamanı oldu , tarihi yelkenliler , birinci ikinci dünya savaşı savaş gemileri , askeri modeller ilgi konum oldu .
  İkibinli yılların başında basit yollu RC deneyimim belkide en zorundan helikopterle giriş yaptı , sonrasında durumun sadece maddi kıstasları olmadığını bayaa harcama yaptıktan sonra anlamış olduk 🙂 Garibim alet keç kez çakıldı .
  Paper model , scrap model , plastik yada ahşap kit model , plan üzerinden ahşap model başlıca uğraşlarımdan .
  Meraklısı olana http://smm.solidmodelmemories.net/Gallery/index.php?cat=10022 üyesi olduğum birkaç siteden biri ...

  • Can Akbulut @can

   Model helikopter hata toleransı en az olan kulvardır işaret ettiğiniz üzere. İyi ki canınıza zarar gelmemiş helikopter çakılırken.

   Statik modelciliğe, ve müdavimlerine saygım sonsuzdur 🙂 Gözünüzün nuru daim olsun.

 • Ziyaretçi

  Bu sektorunde teknoseyire tasinmasi guzel olmus,diecast dunyasinada girmenizi bekliyorum 🙂

 • Fitzgerald

  Benim Broadway'in parası bu arabalar 🙂

 • Algian

  Süper olmuş bölüm! 😀 Fakat bugün nitrolu modelimi çalıştırmak için yaklaşık 30dk harcayıp sorunun bujide olduğunu anladıktan sonra rc lafı duymak istediğim son laf. 😀

 • Ziyaretçi

  Siz de düşüncenizi yazın...

 • H.U.E

  Merhaba
  Yeni bölüm hepimize hayırlı olsun. Konuyu geliştirmek adına küçük bir önerim var:
  RC dendiği zaman pek bilinmeyen bir kategorisi daha var aslında bunların; Rc İş Makinaları.
  Şahsen pek bilgim yok ama ben çok seviyorum izlemesi bile bir başka. Bunlara da değinirseniz sevinirim.

  ÖRNEK VİDEOLAR:
  http://www.youtube.com/watch?v=iOtxTllNrPY

  http://www.youtube.com/watch?v=aCByYDwt5vE&feature=related (Yanlış hatırlamıyorsam çim biçme mak. motoru kullanmış)

  http://www.youtube.com/watch?v=S2-OFGSESoI&feature=related (araba çekiyor)

  • Can Akbulut @can

   İş makinesi, TIR, kamyon meraklısı çok aslında 🙂 Tank ve benzeri askeri araç replikalarına da rastlamak mümkün. Özellikle "warbird" tabir edilen antika savaş uçakları son derece popüler... Zevkle değiniriz 🙂

  • H.U.E

   Sevinirim. Bir kez daha çok teşekkürler

  • Veysel @spectrum

   İş makinaları benim de en çok ilgileneceğim bölümlerden. Aslında, şu helikopterlerle yük taşınabilecek ürünler vcar mı? Öyle birşey olsa, fiyatına vs. bakmam, direk alırım. Tam olarak istediğim, hani şu kargo yükleyebilen helikopterler var ya, vinçle atıyorum, bir kamyon üstünden yük alabileyim. Veya, bir yerden yükü vinç gibi bir aparatla alıp, bir yere bırakabileyim 🙂

  • Can Akbulut @can

   Tamamen özel yapım... Yapılamayacak şey yok gibi 😉 Bahsettiğiniz türde yapılmış birçok model var. Youtube benzer video dolu 🙂 2500 TL civarına mal olur en az.

   Ama tabi pilotaj çok büyük önem arz ediyor. Model helikopteri uçurmak zaten zordur, bir de yüke kanca takıp yukarı çekmek, sallanan yükü dengelemek ciddi konsantrasyon ister.

  • Veysel @spectrum

   Teşekkürler :))

   Bu işe bir süre sonra girebilirim. Ama önden sanırım bahsettiğiniz giriş seviyesi helikopteri almak lazım 🙂

  • karpatli

   bu ise girmeden once gta vice citydeki bombali rc bolumle zaman gecirebilirsiniz bir muddet. 😀

 • şehriyar

  her türlü ayrıntıyı dinlemek istiyorum. şahane program olmuş, devamını merakla bekliyorum. selamlar.

 • Daniels

  sonuna kadar izledim maşallah gerçekten çok güzel bir bölüm olmuş bence siz yakında türkiyede baya bilinen bir site olursunuz

  • Can Akbulut @can

   Öncelikle aramıza hoş geldin zenci kardeşim 😀

   Genellikle scale model gövdesi üzerine profesyonel servo yerleştirilerek hazırlanan özel yapımlar bunlar. Bir dönem oyuncağı da yapılmıştı sanırsam. Tahtakale'deki oyuncakçılar ve Ebay'de aranması mantıklı olacaktır. Videodaki modelin tam gaz gittiğini söylememe gerek yok herhalde 🙂

   http://www.youtube.com/watch?v=0TraYbBVRH4 Bu yabancı bir drift organizasyonuna ait video. 1:11 itibarıyla ekrana gelen model ilginizi çekebilecek türde ve dekor amaçlı hazırlanmış. 🙂 Umarım yardımcı olur...

  • berkay

   evet biliyorum son hızları olduğunu çok seviyorum lowerider'ı o yüzden almayı düşünüyorum Tahtakale'ye ve Ebay'a bakacağım teşekkürler 🙂 Yeni başlayanlar için hangi marka/model R/C araç önerirsiniz peki? 700 lira civarı bütçem var.Marka/model olarak soruyorum çünkü nerdeyse hiç bilgim yok.Dolayısıyla toparlama şansım olmadığı için programda da dediğiniz gibi kendim bişeyler yapmaya çalışırsam elimde patlayacak.bana yardımcı olursanız çok sevinirim...

  • Can Akbulut @can

   Elektrikli araç için yeterli bütçe söz konusu olduğuna göre on road araba istiyorsanız Carisma m40S veya Hpi Sprint 2 arasından seçim yapmanız akil olur. Traxxas 1/16 modelleri veya Stampede offroad kabiliyetini bütçenize uygun kapsamda sunabilen modeller. Ama muhakkak hızlı şarj edebilen bir şarj aleti ve yüksek kapasiteli pil edinmelisiniz tadını çıkarmak için. 🙂 Uygun fiyata satılan arkadan itişli short course diye tabir edilen modellere yönelmeyin, kullanımları zordur.

   Ben sizin yerinizde olsam Carisma M40S + 5000mAh pil + Accucell 6 şarj aleti + pil ölçer = 800 TL yapardım 😀

   Bu kombinasyon her pilde 5 dakika değil yarım saatten uzun süre tam performansla kullanım imkanı sağlar. Çünkü amperden bağımsız olarak nikel bataryaların voltajı lityumlara göre daha çabuk düşer. 😉 Yeniden şarj için de 10 - 15 saat değil, 2 saat beklersiniz... Bu işin keyfi de anca böyle çıkar...

  • berkay

   çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz önerilerinize uyucam.arkadaşımda tamiya tt-01 var bir ara bu modelden almayı düşünüyordum fakat almadım bişey bilmediğim için.Bu model sizce nasıl peki ? Düşüncelerinizi çok merak ediyorum...

  • berkay

   birde sormayı unuttum önerilerinizi nereden temin edebilirim ?

  • Can Akbulut @can

   TT01 iki üç sene öcesine kadar alınabilecek en iyi başlangıç modellerinden biriydi. Yurtdışında alüminyum modifiye parçaları da var olmakla beraber pek bir işe yaradıklarını söylemek zor 🙂 Artık sıfır kit olarak pek alınası bir model değil TT01...

   Yeni çıkan ürünleri takip etmeyenler Carisma firmasından haberleri olmadığı için hala TT01 önerebiliyorlar. Yukarıda başka bir arkadaşın benzer sorusuna iki yerli mağazanın linkini yolladım. Technomodel ve RCHobimodel. Başka da satan yer varsa Google yordamıyla bulabilirsin. 🙂

  • berkay

   çok teşekkür ederim ilginiz için 🙂

 • Aiberg

  Benim de model mağazalarıyla kötü tecrübelerim olduğu için en sonunda pes ettim.
  Elimde bir tane çok eski ama gerçekten pahalı bir pilli model Tamiya big foot, bir de nitro model HPI buggy kaldı.
  Geçen bir arkadaşım merak etti, ona verdim. Tamiya'nın birkaç parçası kırık ona hiç bulaştırmadım, HPI'ı verdim. Araç yıllar sonra ilk kez bakım gördü!

  • Can Akbulut @can

   Malesef, ben de model mağazalarının yanlış mihmandarlığı sonucu çok sıkıntı çektim. Çocuk sayılacak yaşta başlamış olmanın her türlü dezavantajını da böylece görmüş oldum.

   Eğer yoksa muhakkak "after run oil" edinin. Motorun ömrünü çok ciddi biçimde uzatır.

   Tamiya klasik zaten. Meraklıları halen yarıştırıyor Japonya'da 🙂

 • Morley Smoker

  RC model bölümünü oluşturmanız gerçekten çok yerinde olmuş. Bu bölümü büyük bir keyifle izledim. Teknoseyir olarak izleyici kitlenizi mutlu etmeyi iyi biliyorsunuz 🙂

  Bende RC model hobisine bir ucundan başlamak istiyorum ancak model ve aksesuar fiyatları benim gibi öğrenciler için çok fazla. Uçak ve helikopter çok ilgimi çeksede öncelikle daha ucuz olduğunu tahmin ettiğim araba modelleriyle başlamayı düşünüyorum. Harçlıklarımla alabileceğim, amatörler için uygun elektrikli araba önerilerinizi beklerim :))

  • Can Akbulut @can

   Elektrikli model isterseniz Carisma m40S, Traxxas 1/16 brushed serisi, Hpi Sprint 2 tavsiye edebileceğimiz modeller yeni başlayan kullanıcılara. Sprint 2 daha pist odaklı, kayış aktarmalı bir araba ve sokakta kullanmaya çok uygun değil. Muhakkak yüksek kapasiteli pil ve uygun şarj aleti de alınmalı. Lipo batarya tercihi durumunda bir de pil seviye göstergesine ihtiyacınız olacak 🙂 Hedef bütçe minimum 750 TL.

   Nitro model içinse amatörlere tavsiye edilebilecek iki araç da HPI marka... RS4 RTR3 Evo ve Bullet modelleri kullanıcıyı mutlu edecek araçlardır. Ama Nitro tercihinde buji kızdırıcılı nitro starter set, bir galon yakıt, after run oil ve hava flitresi yağı (Teleskobik antenli kumanda için fail safe unit) listeye eklenmek zorunda. Bu da hedeflenen minimum bütçeyi 1100 Lira civarına çıkarıyor...

   Yeni başlayanlar ikinci elden uzak dursun. 🙂

 • Bedircan Erşahince @bedircan

  Yeni bölüm hayırlı olsun çok beğendim.Bu şekilde farklı konulara değinmekten çekinmeyin çok keyifli oluyor...

 • Altuğ

  Elinize sağlık, bravo ...

 • anilkay

  haftada beş bölüm yetmeyecek galiba

 • Hakan

  Hahahaha denizaltıyla akvaryumda balık kovalıyorsunuz'a hala gülüyorum :DDDDD

 • zubak @zubak

  103 mesaj olmuş 104 olsun. Baya meraklısı varmış demek trabzonda sanırım o nitrolulardan bi tane görmüştüm. Subarunun efsanevi wrc aracı üzerinde 555 olandan 😀

 • onur

  Çok başarılı olmuş . İleriki videoları bekliyorum bir model sever olarak.

 • mertcan

  Kesinlikle müthiş farklı birşey olmuş devamı gelmeli bence çünkü diğer teknoloji sitelerinde olmayan birşey ve farkınızı ortaya koyma fırsatı olarakta görülebilir .

 • DuKeNuKeM

  Köpeğin Tırsması Videonun En Çok İlgilendiğim Bölümüydü :XD

 • Veysel @spectrum

  Aklıma bir soru geldi, hızı nasıl ölçüyorsunuz?

  • Can Akbulut @can

   Metre / saniye olarak; önceden ölçtüğümüz mesafeyi geçiş süresine bakıyoruz... Hedeflenen sürate ölçüm bölgesinden önce çıkmış olmak gerekiyor... Radar yardımıyla ölçüm yapabiliyoruz, model araçları tanıyabiliyor polis radarı 🙂 Sırf model hız ölçümleri için piyasada satılan radar cihazları mevcut. Bir de GPS modüllerinin hız ölçme fonksiyonu var, araç üzerine bağlayarak sonuç almak mümkün.

   Motorun gücü, çevirdiği devir sayısı ve vites oranından hareketle son sürat tahmini yapmak çok sağlıklı bir yöntem değil.

   Tabi Türkiye vatandaşı olmanın bir güzelliği de trafiğin seyrek olduğu yollarda binek otomobilin yanında son sürate çıkarak hız göstergesinden sonucu okumak 😀

  • insane @insane

   Gps'i olan bir telefonu araca baglayip yardimci programlarla deger okumak mumkun olabilir ama o zaman telefonun agirligi dejavantaj olabilir 🙂

   Ben su ana kadar iki adet bahsettiginiz 40 liralik helilerden eskittim, simdi 300-400tlbutce ile araba veya heli isine girmeyi planliyorum,ilk etapta beklentilerim cok yuksek degil sizin yukarida onerdiginiz Lama 2 aklima yatti, araba olarak da hem off hem de on road kullanabilecegim bir sey istedigimden HPI Recon'u gozume kestirdim. HPI Recon hakkindaki gorusunuz nedir?

  • Can Akbulut @can

   Hpi Recon çok küçük, yavaş ve ucuz bir araba... Siz kullanırken keyif alsanız bile çevreden gelen küçümseyen bakışlardan rahatsız olmanız olası 🙂

   400 TL arabaya başlamak için yetersiz kalacak bir meblağ... Lama 2 çok daha uygun bu bütçeye 😉

 • Serkan

  Helikopterler ile ilgili bölümünüzü sabırsızlıkla bekliyorum.

 • whitemonk @whitemonk

  http://www.youtube.com/user/RCSuperPowers?feature=relchannel

  Bende bunu buldum nette gezerken fiyat olarak uygun ama sanırım çok büyük beceri isteyen bir model.

  • Can Akbulut @can

   Beceriden ziyade model uçak tecrübesi ve kaliteli radyo ekipmanına ihtiyaç var. Kumandanın fiyatı arttıkça programlaması kolaylaşır ve kanal sayısı artar. Uçağın gövde tasarımı da basitleştikçe ağırlık merkezi ve aerodinamik toleransı azalır. 🙂 Dolayısıyla çok basit görünen uçaklar ömür törpüsü olmamaları için daha pahalı kumanda ekipmanına ihtiyaç duyar.

   Başlangıç için "flanş uçak" tabir edilen profil modellere değil de "trainer" kodlu üstten kanatlı modellere yönelmek; niyet ciddi, bu hususta bir istikbal öngörülüyor ise muhakkak profesyonel model simülatörü ile çalşmak gerekir...

  • whitemonk @whitemonk

   Can hocam senin normal yaşantını inan çok merak ediyorum haddime düşmeden bu kadar bilgi ve tecrübe farklı alanlar da tek kelime ile süpersin. Ya çok zengin hocam yada özel hayatın yok sadece iş iş iş.

  • Can Akbulut @can

   Estağfirullah, elimden geldiği kadar yeni şeyler öğrenmeye; öğrendiklerimi de turşu olarak değil etrafıma yayarak değerlendirmeye çalışıyorum acizane. Çocukken ansiklopedilerin okunmak için hazırlandığını zannedip okuyordum mesela 🙂

   Boğa burcuyum; yalnız ay burcum kova, yükselenim oğlak... Belki biraz "arıza" olmamı bu kaotik zihin yapısına da bağlamak mümkün olabilir 😀 😀 😀

 • Can Akbulut @can

  Bu motorların fiyatı, özel yapım olmaları halinde ikiye katlamak şartıyla $ 3000 civarı. Genellikle sadece sehpada sesini dinlemek üzere yapılırlar. Nadiren de uçağa takılırlar. Çünkü şanzıman ünitesi ile kombine edilmezlerse hararet problemi ortaya çıkar, performans ağırlığa nazaran yetersiz kalır.

  1/4 ölçekli dev modellere de takılır ama şov amaçlıdır, sürat beklentisi olmaz.

  http://www.conleyprecision.com/

  Burada kullanıma hazır Ford T replika için $ 13500 istenmiş. Özel yapımın faturası da benzer olacaktır. Youtube'da "1/4 scale grave digger part 1" diye ararsanız V8 motor kullanan bir canavar kamyonun detalyı yapımına dair yaklaşık 30 bölümlük bir dizi izleyebilirsiniz.

  Türkiye'de ucuz yollu çim biçme makinesi motoru ile yapılagelen iki tane 1/4 model var. İkisi de Ceyhun Erışık yapımı. Hacı Murat ve Plymouth GTX model replikaları...

  İyi performans almak için iki zamanlı ve sıralı şanzman kombinasyonundan şaşmamak gerekiyor. Hidrolik fren de 1/5'ten itibaren olmazsa olmaz 🙂

  http://www.youtube.com/watch?v=_8s0076PCzg

  Böyle bir modeli sadece V12 motor parasına yapmak mümkün 😉 Burada şahsi beklentiniz önemli 😀

  • Can Akbulut @can

   Büyük hacimli motorla redüksiyon dişli kutusu 🙂 Zaten uzun süre çekemiyor hiçbiri debriyajı yakmasın diye...

   Nasıl bir model istediğine karar vermek kolay bir iş değil piyasada bu kadar alternatif varken 😀 Ha, şunu da belirtmeden edemeyeceğim, anneler ve özellikle yengeler bu işe fena bozuluyor... Halı sahaya neyin benzemez 3 saat modelin başından kalkmadan sabırla (ve keyifle) çalıştığınızı görünce yaşanan kıskançlık pek fenadır 😉

   Bulaştırdım diye kulağımı çınlatmayın sonra rica ediyorum 😀

 • Can Akbulut @can

  Hey gidi günler... Bir de bunu görün isterim; çocukken Ricochet'yle oynayanları bile mutlu edebilecek türden 😉

  http://www.youtube.com/watch?v=lwijY93phiA

  Fakirleştiriyor da aynı zamanda tabi 😀

  • insane @insane

   Benim Ricochet'im halen duruyor (kutusuyla) ancak lastikler hava tutmaz hale geldiler, pil deseniz ne şarj aleti var ne de kendisi... Ricochet'e uygun lastik bulmak ve uydurmak bu yeni RC aleminde mümkün müdür?

   Bu arada daha önce size HPI Mini Recon'u sormuştum ancak siz pek tavsiye etmemiştiniz, şimdi biraz daha araştırp Traxxas E-Revo VXL'de karar kıldım sanırım, gördüğüm kadarı ile upgrade ve yedek parça çeşitliliği daha iyi seviyede. Bu seçim için yorumunuz var mıdır?

  • Can Akbulut @can

   Model ekipmanını "oyuncağa" uydurmak çok zor 🙂 Lastikleri sağlam ikinci elini bulmak daha kolay ve ucuz olabilir.(kargo dahil 😀 )

   E-Revo VXL sizi ummadığınız kadar eğlendirebilecek bir araba... Verilen ekstra parayı fazlasıyla hak ediyor Recon'a göre 😉

 • Deyvi Levitas

  Herkese merhaba, 1/24 ölçekli RC yarışları düzenleyen bir grubumuz var. 1/10 ölçekli elektrikli ve patlarlı araç yarışlarına da katılıyoruz. Türkiye ve Kıbrısta başarılı yarış organizasyonları düzenlniyor ve güzel pistler mevcut. Daha fazla bilgi almak için http://www.teamdark.org/forum adresine bağlanabilirsiniz.

  Yarışlarımızdan iki enstantane;
  İlki mini (1/24 kategorisinde) ikincisi 1/10 EP.
  http://www.youtube.com/watch?v=qOgDM3miYJQ
  http://www.youtube.com/watch?v=05nzy1T5w9Y

 • BERKAY_Coder

  Mükemmel bir video olmuş. Hpi Savage x 4.6 var bendede aynı gün içind 8 kez pull-startı koparınca yatıyor şimdi. 🙂

  • Can Akbulut @can

   Geçmiş olsun öncelikle; 🙂

   Taze buji ve kaliteli kızdırıcı tavsiye ediyorum size... After run oil de muhakkak kullanın, bir de arabayı stop ederken asla egzozdan değil, karbüratöre giden yakıt hortumunu sıkarak veya zorunlu hallerde safety engine stop ile durdurun.

   Bunların hepsini yaparsanız motorunuzun çalıştırmayla ilgili hiçbir problemi kalmaz, pull startlarınız da, kolunuz da sağlam kalır 😀

  • Berkay

   orta kızgınlıktaki buji kullanıyorum. Hpi orjinal ısıtıcı var. Safety sotp zaten var. Bakalım zıpkın ipi aldım bide onunla deneyeyim 😀

 • Ziyaretçi

  şu bisikletlere takılan motorlarla yapmak lazım aslında 350tl civarı hemde normal kurşunsuz yakıyor 😀 insan taşıdığına göre iyi bir araç ortaya çıkar

  • Can Akbulut @can

   Onlar hantal kalıyor bize 🙂 Ağırlık/güç oranı önemli modellerde torktan ziyade... Benim Arabamın motoru 4Hp gücü 39000rpm'de veriyor. Ama bisiklete takarsanız ilk yokuşta bayılacaktır 😀 Motosiklet motorunu kamyona bağlamak gibi 😉

 • ec038 @ec038

  selamlar..

  align firmasının ürünlerinin bu kadar pahalı olmasının kalite haricinde ne gibi artıları var da bu denli yüksek meblalar söz konusu oluyor ?? yoksa biz mi bilmiyoruz nerden nasıl alacağımızı ??

  • Can Akbulut @can

   Kalite çok önemli bir kalem akrobasi helikopterlerinde... Lüksten ziyade parçaların kesimleri düzgün, vida yolları hatasız ve servo montaj yerleri ekstra sağlamlaştırılmıştır Align kitlerinde. Modellerin ilk çıktıklarında tek tük var olan hataları versiyon güncellemeleri ile giderilir. Ar-ge maliyeti de var yani fiyatta 🙂

   Klonları farklı fiyatlardan satılıyor Çinli sitelerde (Align Tayvan kökenlidir). Aralarındaki farkın (fotoğraflarda görünmeyen) ne denli büyük olduğunu ancak iki helikopteri de yapmış biri en iyi anlar 😉

   Align firması Türkiye'de distribütöre sahip. Yurtdışındaki bazı sitelerde kampanya ile uygun fiyata model kiti bulmak da mümkün zaman zaman...

  • ec038 @ec038

   işçilik, özen ve malzeme kalitesi işin püf noktası diyorsunuz yani :).. teşekkürler

 • OZGH @ozgh

  Harika bir bölüm. Kesinlikle devamını bekliyoruz. Arkadaşların da dediği gibi bir çok hobi dalına değinirseniz izledikçe daha çok gaza geleceğimiz aşikâr. 🙂
  Can Bey, hoşgörünüze sığınarak yazıyorum (Recep İvedik vari), "Yemin ediyorum aynı benim gibi bir adamsınız." 🙂 Otomobil, RC, Diecast...

 • Bircan SATI

  Bu bölümede el attınız daha sizden ne beklerim ki ben diye düşünüyorum ama illaki çıkar birşeyler 🙂 Bende bir RC tutkunuyum videoyu görünce baya sevindim fakat bikaç sorum var size; Hobiye TT-01 ile başladım fakat artık yeterli gelmiyo daha profesyonel bir şase istiyorum.Aracı drift için kullanıcam ve ona göre modifikasyon yapıcam bunun için hangi şaseleri önerirsiniz 1000 tl bir bütçe için.Biraz araştırdığım kadarıyla Yokomo DRB ve ya OTA-R31 drift şaseleri hoşuma gitti siz ne diyorsunuz bu konuda.

  • Can Akbulut @can

   İstediğin şaseyi alabilirsin 🙂 Yedek parçası bulunurluğunu, öne one-way diferansiyel takılıp takılamadığını araştır. Ayarlanabilir turnbuckle'lar ve kaster olduktan sonra istediğin herhangi arabayı tatminkar hale getirmek mümkün 😉

 • aMeLe DeVRiMCi

  Kullanilan birimler dogru mu ?
  3800KW guc uretebilecek bir elektrikli motor, elektrik supurgesi mi o yahu?
  Porsche 911 = 221 kW
  Elektrik tuketiminden hesaplasak 3800KW icin 38v giris olsa 100 A ( 100000 mAH ) akim siddeti demek ki bu supurge degil camasir makinesi sinirlarina giriyor.
  3.8kW olabilir yani bu normal bir deger ki HorsePower olarak 4-5 civari bir degere denk geliyor.

  Sonra bir arastirayim dedim ki bahsedilen terim kV imis yani tamamen farkli bir anlam ifade ediyor.
  Peki nedir bu kV?
  KiloVolt?
  Hayir...
  Velocity yani hiz.

  Butun motorlarin ortak hiz birimi vardir RPM, Rotate Per Minute, Dakikada devir sayisi.
  Iste bu tur RC motorlar icin giris voltu ile motorun max RPM degeri karsilastirilarak bir cesit hiz degeri bulunuyor.
  Ama bu hiz degeri saatte kat edilen kM degil motorun 1 volt elektrikle maximum donus gucu.
  Nasil?
  Max degeri 10000 rpm olan bir RC aracin motoru 10v guc degeri ile calisiyor ise motorun kV hizi 1000 oluyor.
  Tabi volt dustukce amperin yukselmesi doganin kanunu oldugu icin ayni motor 5v olsaydi motorun guc degeri 5000kv olacakti.
  Bir motorun Kv degerini bulmanin en iyi yolu volt + amper degerini bilerek oncelikle cekecegi gucu ogrenmek.
  12v ~ 5A olan bir motor 6KW guc ceker.
  12 x 5000 = 6000w = 6Kw
  Ayni motorun dusuk voltla calisani olsaydi, mesela 5v.
  6000W / 5 = 12A guc degerine denk geliyordu ki camasir makinesi olayina donuyor is yine.
  Cok yuksek isil degerler olusabilir.
  Ayni sekilde RPM degeri Kv degerine bolunerek Amper degeri de bulunabiliyor.

  Tabi bunlar benim arastirmalarim, bu konuda fazla bilgim yok ama izlerken ilgimi cekti.
  3800kW huh dedim o neymis 🙂

  Can hocam daha ayrintili ( belki de dogru ) aciklamarla konuyu aydinlatabilir.
  Yol tutusu gercekten mukemmel, suspansiyon ve dinamikler 1:1 degerlerinde gibi.
  Neyse fazla konustum yine,
  iyi gunler.

  • Can Akbulut @can

   Çok doğru açıklamışsınız mevzuyu, şaşırmanız da normal 🙂 Biz kv değerini sıkça kullandığımız için ayrıca izah etme gereği duymamıştık. Bu da bu vesile ile güzel olmuş.

   Videoda söz ettiğimiz motor 3800kv, McLaren üzerindeki ise 4400kv ve 190Watt güç çekiyor.

   Saçma güçler üretebilen bataryalar ve yine mantıksız oranlarda güce ihtiyaç duyan elektrik motor sistemleri var. NEU 2200kv motor ve Castle Mamba Monster Max hız kontrol cihazı birlikteliği 5000Watt güç çekebiliyor sıkışınca 🙂

   Tabi yeteri kadar güç veremeyen pillerle kullanamıyorsunuz sistemi, hemen bozuyor bataryayı...

   Bu yüzden abartılı güç seviyelerine çıkılacağı zaman içten yanmalı motor kullanmak daha sağlıklı sonuç verebiliyor pratikte. Benim kendi arabamda yukarıda bahsettiğim elektrikli sistemi kullanıyordum, şimdi yeni taktığım iki zamanlı, 33500rpm'de 4 BHP güç veren motorla daha hızlı gidebiliyorum 🙂 Demek ki piller tam performans için yeterli amperajı sağlayamıyormuş... Tabi artık 5 kilo gelen aracın eskisinden 1kg daha hafif olduğunu da hesaba katmak lazım 🙂

   Bazı elektrik motor sistemlerinin tam potansiyelini kullanmak için batarya değil ark reaktörü lazım Iron Man'daki gibi 😀

 • Erdem

  Merhaba Can Abi,
  Daha önce hiç RC aracım olmadı fakat uzaktan kumandalı oyuncaklarım olmuştu ve onlara karşı çok ilgiliyim. Şuan kullandığım GYRO S107G kodlu helikopterim var. Ancak tabi yaşım itibariyle artık daha profesyonel bir cihaz edinmek istiyorum.Yukarıdaki yorumları okudum ve 2 kişiye aynı giriş seviye hazır set modellerinden önermişsiniz ayrı yeten bir pil ve şarj cihazı söylemişsiniz hepsine baktım. Bende yeni başlayacak biri olarak hala inceleme aşamasındayım ve özellikle drift alanında kendimi geliştirmek istiyorum buna çok hevesim var. Size birkaç sorum olucak:
  1- Her model araba drift için uygun hale getirilebilir mi ? (örneğin Carisma M40S veya Hpi Sprint 2 demişsiniz) Bu modeller sizce işimi görücek midir ?
  2- Aslında bunların ölçekleri 1/10 daha küçük model bulabilir miyim acaba biraz ev kullanımına da uygun olabilecek şekilde?
  3- Bir de bu hazır set ile gelen kumanda da herhangi bir ayar seçeneği yok heralde çünkü bilgi ekranını göremedim. Sizinki gibi bir kumanda ne gibi durumlarda ihtiyacım olabilir? ( Drift konuları daha çok detaylı programlamayı gerektiricektir eminim özellikle bunun için soruyorum)
  4- Hazır kitle gelen kumanda ilerde işime yaramazsa sizinki gibi bir kumanda ne kadar öderim? Öneriniz var mı kumanda için ? (Bu arada diğer kumanda bölümünüzü de izledim baya bi bilgi edindim:) )
  RC bölümlerinizin devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

  • Can Akbulut @can

   Merhaba Erdem 🙂

   Belli ayarlar için imkan tanıyan, bir takım drift ekipmanını opsiyon olarak üzerine takmamıza izin veren her araba drift için ayarlanabilir. Carisma M40S ön tarafına one-way diferansiyel takılamayan, şaftlı olduğu için de ön-arka çekiş oranı değiştirilemeyen bir araba. Bunların dışında ihtiyacın olabilecek her türlü ayarı yapmana imkan tanıyacaktır. Bir de şaftlı olmasının avantajı çakıl ve mıcırdan etkilenmemesidir. 😉

   Yedek ve modifiye parçalarına kolayca ulaşabileceğin modelleri tercih etmelisin ki problem yaşama ihtimalin olmasın. Kaliteli üretimler biraz pahalıdır, Sakura kitlerinin çok ucuz olması üzerlerindeki malzeme kalitesizliğinden ileri geliyor 😉 Bu yüzden ben önermiyorum. HPI veya Carisma, profesyonel yarış kiti olan modeller dışında piyasadaki bütün arabalardan daha iyi paket sunuyorlar. 1/10'dan daha küçük olup drift yapabilen tek model Kyosho Mini-Z AWD. Onun da birçok modifiyeye ihtiyacı var keyif vermesi için, rahatlıkla 1/10 fiyatına çıkarsın uğraşırsan 🙂

   EPA ve trim ayarı analog olarak bütün kumandalarda var. Ekranlı yarış kumandalarında dijital trimlere ek olarak tur sayacı ve kronometre ile 3. kanal ve bu kanalın diğer kanallarla mix programlamaları var. Drift arabası için bunların hiçbirine ihtiyacın yok 🙂 Hpi Sprint'ten çıkan kumanda fazlasıyla yeterli. Carisma için de 150TL civarına 2.4gHz kumanda alabilirsin (HK GT2) organizasyona katılmayı düşünüyorsan...

   Drift için kendini geliştirmek istiyorsan bir HPI Sprint 2 Drift 2.4gHz, ön taraf için one-way diferansiyel alıp arka diferansiyelini kilitlersen drift için en iyi araba ve kumandalardan birine sahip olmuş olursun. Geriye uygun şarj aletiyle 5000mAh 2S lipo takıp bolca antrenman yapmak kalıyor 🙂

  • Erdem

   Verdiniz bilgiler için çok teşekkürler 🙂
   O zaman heralde şu iki tercihten birini yapmalıyım ilk olarak bu hpi nin modelini:
   http://www.technomodel.com/urun/HPI106152/Hpi-Sprint-2-Drift-Chevrolet-Camaro-Su-Gecirmez-Se
   ikinci olarak da:
   http://www.technomodel.com/urun/CA68168-EZCOMBO/Carisma-M40S-Voltz-Brushless-BMW-M3-GTR-Kullanima-Hazir-Set
   carisma nın böyle bir modelini tercih edebilirim.Bana m3 gtr nin kep modeli daha hoş göründüğü için gönlüm ona yatkın ama drift için diğer model daha iyi gibi olur gibi görünüyor.Dün aksamdan beri aklıma bikaç soru daha takıldı sizi de yoruyorum ama onları da dile getirmek istiyorum:
   1- şimdi yeni kullanıcı olarak kullanıma hazır paket alıcagım icin yurtdışından getirmem daha mı karlı olur acaba? Siz daha önce yurtdışından parça yada ürün getirttiyseniz güvenilirliğinde tecrübe ettiğiniz bir siteyi verebilir misiniz?
   2- Yaklaşık fiyatları 100-200 dolar olan bu modellere ne kadar kargo parası ve gümrük vergisi öderim aşağı yukarı bilmek mümkün mü acaba?
   3- Drift için özel lastikler kullanılıyor mu bunu da merak ettim?
   4- Son olarak elektrikli motor kullanıcagım icin araştırırken birşey dikkatimi çekti fırçalı ve fırçasız model motorları var.Hangisi daha iyidir-farkı nedir söyleyebilirseniz çok sevinirim:) ?

  • Erdem

   m3 gtr için yanlış linki vermişim heralde burdaki olucak
   http://www.technomodel.com/urun/CA68168/Carisma-M40S-BMW-M3-GTR-Kullanima-Hazir-Set
   İlk verdiğim link extra güçlü motor seçenegini içeriyor galba 🙂

  • Can Akbulut @can

   Yurtdışından araba getirtme işi yaş 🙂 Hele ki RTR modellerin kutusu yarış kitlerinden çok daha büyük ve ağır olduğu için uğraştığınıza, beklediğinize hiç değmeyecek meblağlara mal oluyor. Zaten mümessil firmalar fiyatları ona göre hesaplayıp, münferit ithalatla aynı seviyede tutuyor, hatta üç kuruş daha ucuz olacak şekilde belirliyor 😉

   Fırçasız ve sensörsüz motor drift için değil, hız için ideal bir sistem. Çok daha kuvvetli fakat özellikle ilk defa model araba alacak kullanıcı için uzak durulması gereken özellikleri var. Çok tehlikeli süratlere çok çabuk çıkıyor ve gaz tetiğini doğru kullanmayı öğrenene kadar arabaya zarar vermek mümkün. Kaliteli kumanda ve yüksek kapasiteli batarya da fırçasız sistem için şart. İlk başta fırçalı kullanıp, uzun vadede sensörlü fırçasız sisteme geçmek daha akıllıca olur.

   Drift lastikleri model otomobillerde sert plastikten imal edilir. Kauçuk tekerleklerle buz eşdeğeri olmayan zeminlerde drift yapılamaz.

   Arabaların kaportası değiştirlebiliyor, bugün Porsche aldığın araba yarın Opel'e, öbür gün Dodge'a dönüştürülebilir...

  • Erdem

   Çok teşekkürler Can abi tüm bilgiler için 🙂

 • Caner

  Helikopter olayini ciddi dusunenler icin tavsiyem, 6 kanalli bir kumanda alip bilgisayar basinda simulator'le kullanmayi ogrenmeleri. Helikopter'de kazalar cok pahali. O yuzden herkes bir muddet sonra simulator olayina girmek durumunda kaliyor. Boylelikle cok ciddi para harcamadan zorlugunu onceden anlamis olursunuz.

 • kora

  neden köpeği kovalamaya çalıştığınızı anlayamadım ve size hiç yakışmadı

  • Can Akbulut @can

   Köpekler oyun sever, biz de 🙂 Daha önce birçok kez yaptığımız şey; araba kovalarken köpek kaçar, geri dönerken köpek de arabayı kovalar, finalde köpeğin kafası sevilir falan. 😉

   Aynı hikayenin kedili ve kuşlu versiyonları da var... 😀

  • Yusuf

   can abi benimde bir uzaktan kumandalı arabam var ama lastikleri sağa sola rahat dönmüyor ne yapmalıyım?

  • Can Akbulut @can

   Görmeden net reçete veremem. Servo kolunu söküp elinle tekerlekleri sağa-sola oynatmayı dene. Eğer sıkıntı yoksa sorun servodadır. Değişmesi icap edebilir... Yok takılma, sıkışma hissediyorsan ön tarafı komple söküp rot ve salıncak boyları, sağlı sollu yerleşimleri aynı olacak şekilde tekrar takmalısın.

   Servo ile direksiyon rot bağlantısı arasında servo saver denen bir yaylı tertibat var ise onun gevşemesi de direksiyonun işlevini aksatır.

   Marka/model bilmeden, görmeden bu kadar yardım edebilirim ancak 😀

 • koray

  Can abi frene bastığım zaman nitro motorlu bir aracın motorunun durmasının nedeni ne olabilir?

 • Mehmet Gökay Bilgin

  Rc model araç nasıl toplanır şeklinde bir bölüm yapacak mısınız ? Mesela tüm parçalar ayrı bir şekilde başlasanız sonra aracı toplasanız. Aynı bilgisayar kasası gibi.

 • Haluk

  Can abi technomodel de nitrolu arabalara bakıyodum. Acaba egsozu arkadan olan araba yok mu?
  Bu arabanın yandan biraz kötü gazüküyor
  http://www.rchobimodel.com.tr/2589_Araba-Nitrolu-On-RoadAsfalt-tipi--HPI105944-HPI-HPI-RTR-NITRO-RS4-3-EVO-W--24GHz-.htm

  • Can Akbulut @can

   Egzoz borusu 2 zamanlı motorda egzoz sübabı gibi çalışır. O nedenle boyu ve şekli önemlidir. Arkadan çıkışlı egzozlar var piyasada sonradan alınıp takılabilecek ama performans kaybına sebep olurlar.

 • Ege

  Ben bir elektrik motorlu model araba almak istiyorum.Bana iyi bir marka veya satış yeri söyleyebilir misiniz ?

 • enes

  rc arba arıyorum benzınlı

 • baris

  turkiyede nitro gasi nereden temin edebilirim arkadaslar ben suan americadayim ve nitrolu arac getirecegim lutfen yazarmisisnz

 • Ziyaretçi

  bende merak sardım bu rc modellere ilk olarak helikopterle 185 tl ye almıştım new gyro sistemi 4 kanallı 300 metre uçuş mesafesi filan ama bu aralar arabalar çok daha zevkli geliyo sanırsam o da zevkli ama araba dahada başka birşey 4 çeker 1:24 elektrikli drift araba aldım arabaya ödediğim fiyatın yarısı kadar modifiye yada yedek parça filan para harcadım hatta tamiya scaniya tır bile almayı düşünüyorum sadece arabam için:)

 • Batuhan

  ya lütfen yardımcı olun lütfennnn uzaktan kumandalı bir elektrikli araba aldım yalnıslıkla araba suya girdi alıcı devresindeki ileri ve sola dönüşün olduğu yer ve onun için araba gitmiyo boşlukta gidio ve saga dönüş sert oluo ama sola etkisiz100 de 50 ne yapabilirim güneşe koydum şimdilik bir etkisi yokkk lütfen acil benim için cok önemli tel 05555213300

 • ozan uslu

  can abi bende nikko porshe 330 tl lik aıcamda senin önerilerin neler,bi de can abi elektrikli arba da ne tür bakımlar lazım.

 • Emre

  Can abi ben bir RC off-road elektirikli araba almak istiyorum yeni başlayacağım bana hangi modeli önerirsin?

  • CAN

   Ben sana kılasik bir araç olan ford mustang'ı öneririm

  • Can Akbulut @can

   HPI Savage XS flux. 800TL'ye alır, pili ve şarj aleti ile 1200 Lira'ya toplam maliyeti karşılarsın. Uzun süre keyifle oynanır, ufak modifikasyonlara çok olumlu cevap verir, başka araba alma ihtiyacı da olmaz yıllarca 😉

   Daha iyisini sadece çok daha pahalı arabalar sunabiliyor.

 • furkan aksoy

  ya ben arabanın mesafesini nasıl ayrlıcam

 • melih

  benim 2 kumandalı arabam var motorlarını değiştirsem bir sorun olurmu?

 • CErenmo

  ya ben bu arabalarla drift atmayı denedim oluyor 2 haftadır deniyom olmuyor nasıl yapcam lütfen anlatın araba kaymıo

 • CErenmo

  daha amatörüm neler almam gerek usta biraz yardımcı olsan taktikleri yöntemleri neler?

 • sv efe

  bunlar pahalı olsa iyi birde bakım masrafı varmış. acaba bunlara özel sanayi varmı. yada kim tamirini yapar aramızda .

 • kadir

  yarış arabasının aynısının daha kotüsü car bende 😀

 • oguz

  can abi ben de bu arabalardan yada canavarlardan almak istiyorum ama hiç bir bilgim yok sizi izledim ve dikkatimi çekti zaten önceden de arabalar merakım vardı ama önceden normal uzaktan kumandalılar fazla ilgimi çekmidi ama bunlar tam istedigim gibi sizin bana önericeğiniz bir model ve marka bir mağza olabilirmi? eğer isim vermek burdan istesseniz buda e postam kazimoguz98@hotmail.com

  • Can Akbulut @can

   Benzer durumda olan arkadaşların da istifade edebilmesi için bu tarz yönlendirmeleri mümkün olduğunca açıktan yapıyorum. 😉 Hiçbir firma ile çıkar ilişkimiz olmadığı için rasyonel parametreler üzerinden objektif konuşmakta beis görmüyorum. Her tavsiye veya yergimin arkasında durabilme gücü veriyor bu bana aynı zamanda 🙂 Kafa ütüleme faslını sağ salim atlatıp buraları okumayı başarabildiysen bana bu arabaya kaç Lira ayırabileceğini söyle ki ona göre uygun modeli yazabileyim 🙂 Benim modellerime yaptığım harcamalar 15000 Lira'yı geçti, 1000 TL ile anca elektrikli araba idare edilir. 1500 - 2000 TL arası güzel bir nitro araba ve gerekli bakım edevatı ile sarf malzemeleri için kafi olacak meblağ...

  • oguz

   benim butçem 1000tl ve 1500 kadar ayıra bilirim ama nitro değil elektirikli hem ses hemde bakımı kolay olduğundan:D... ve daha çok istediğim araba türü arazi değil normal bir araba

  • Can Akbulut @can

   Hpi Sprint 2 (fırçalı) + lipo pil + hızlı şarj aleti fazlasıyla mutlu edecektir madem 😉 Geliştirmelere açık, ayarlanabilir ve yedek parça / aksesuar sıkıntısı yaşatmayacak bir model...

  • oguz

   teşekkürler bide ben sakaryada yaşıyorum buralarda bildim pek fazla market yok bu arbayı alacağım bir site verebilirmisin ve yedek parça da alabiliceğim.ve bu arabayla dirif yapışa bilirmi ?

  • Can Akbulut @can

   Her yarış tipi için ayarlamak mümkün. http://www.rchobimodel.com sana lazım olacak "kaliteli" pil, şarj aleti ve pil ölçüm cihazını araba ile beraber yolayabilecek arkadaşların sitesi. Hepsini farklı yerlerden almak özellikle kargo işin içine girince pratik olmaktan uzaklaşıyor. 😉

 • ncang05 @ncang05

  Can bey, SC'de sizce 2wd mi 4wd mi tavsiye edersiniz, neden? Bir de SC araçlar genelde 1/10 ölçekliler(1/5leri saymazsak). Sizce 1/8 scler ie aralarında ciddi bir sürüş tepkisi farkı olur mu. 1/8 ile 1/10 sc ler arasında da maximum 5-6 cm fark var bu fark gerek kontrolde olsun gerekse direksiyon tepkileri olsun çok fark oluşturur mu? Bir de izlediğim videolarda bu araçların kolay devrildiğini görüyorum bu araçların asıl kullanım yerleri nasıl mekanlar olmalı?

  • Can Akbulut @can

   SC klasmanının esprisi araçlar ponton gövdeli olduklarından dolayı pistte yan yana temaslarda takılmamaları, buggylere göre ağırlık handikapları olduğu, dingil aralıkları uzun olduğu için daha "hantal" ve stabil yürüdüklerinden yarışların seyir zevkini arttırmaları; özellikle acemilerin uygun fiyata hata toleransı yüksek klasmanda yarışabilmelerine imkan vermesidir.

   4WD modeller işin esprisini biraz kaçırıyor doğrusu. Hem ön tekerleklerinde çekiş olan bütün ponton araçlar gibi bütün kir ve pisliği gövde içinde biriktirme dezavantajları var. Pistte de geniş kebin aerodinamik sınırına takılıp 4 çekerin tutunma avantajıyla kazandıkları hızı zıplamalarda paraşüt etkisine maruz kalarak kaybederler.

   1/8 SC araçlar çok ağır ve pahalı. Buggy veya truggy muadiller değerlendirilmeli.

 • Buğra

  Ben Tamiya TT-01 Chassıs Kıt'in parçalarını nerede bulabilirim cevap bekliyorum lütfen

 • oktay

  Evet Arkadaşlar O arabalardan dahada hızlısını gördüm bende Subaru İmpraze almayı Düşünüyorum

 • selim

  keşke benimde param olsada böyle arabalar alabilsem ama inşallah büyüyünce alırım şimdi bakmakla yetiniyorumm

 • selim

  can abi ben 30-40 tl lik araba alcam da hangi sitelerde ucuzdur

 • Emre

  Ali Bendede Cix pl towan var ve bakım onarma temizlik istiyo kepçe ve o arka kepçesindeki pistollerde ayda 1 değişmesi gerek bunu belirtiyim. aynı zamanda yıkama sil üstünü yeter arada içindeki tozları da sil ama yedek tekerleğin bulunsun bigün arkidede vardı fomila x-block tury yarış yapak dedik tekerlek bi patladı kala kaldım gittim 1 tekerleğe 67 tl dedi coştum .s

 • Ziyaretçi

  kumandalı arabanın çipi suya düştüğü zaman ne yapmalıyım?

 • berk

  abi ben BAja 5scs alcam nitro yakıtlı ama babam izin vermiyo ancak team losi nin baja serisine benjiyen bi araç almamı kabul görüyor. Sence alıyımmı cok sorun cıkartırmı araç 1199 tl ve yanında kumanda yok kumanda alınca nası bağlicam??

 • Ziyaretçi

  Meraba Can abi ben touring araç almayı düşünüyorum kit almak istiyorum ancak önericeğin bi model varmı kit olarak hot bodies cyclone almayı düşünüyorum veya hpi tcxx modeli üst seviye bir araç istiyorum kit olarak bu modelleri bulamassam traxxas xo-1 alabilirim abi hangisini önerirsin...

 • SEMİH KAYA

  CAN ABİ OSPORT ARABA ALSAK NE KADAR ACABA?

 • Ziyaretçi

  meraba bn hızlı bı araba almak ıstıyorum bana yardımcı olabılrımısınız verecegım fıyat 450..500tl yardımcı oluraNsanz çok sevınırım bılmıyorum hangı nasıl birşey alcAGIMI 🙁

 • barkın

  merhaba kendi çapımda oynamak için bir offroad rc araba almak istiyorum ne tavsiye edersiniz marka farketmez hiç zorlanmadan ofroad keyfi almak istiyorum

 • hüseyin

  can Akbulut bey facebook adresiniz varmı ? varsa linkini gönderirmisiniz

 • dilhun

  Can akbulut bey sizin drift için olan arabanın arka tekride dönüyo onu sizmi yaptın aldınızmı aldıysanız aacın markası nedir. tşk

 • dilhun

  zormu 😀 bide siz bilirsiniz sakura d3 iyi şasemi drift için yada sprint 2

 • recep

  can bey bütün RC videolarınızı izledim gerçekten güzel bilgiler paylaşıyorsunuz ama Türkiye'de her şehirde bu araçlardan alabileceğimiz yerler yok ben traxxes modellerine baktım ama gerçeklik bakımından pek hoşuma gitmedi yalnız bu tamia'nın F350 modelinide türkiyede nerden alabilirim http://www.topmodels.com.tr/ gibi sitelerde yok diğer sitelerde çok fazla güvenmiyorum ve ilk defa deniyeceğim bi hobby olacak ben daha çok off road araçlarına merak saldım ama traxxes summit gibi değil de daha gerçekci http://www.axialracing.com/'daki scx10 gibi araçlardan çok fazla bulamadım bunları nerden temin edebilirim şimdi den teşekkürler

  • Can Akbulut @can

   Yurtdışından parça parça getirtip kendiniz yapabilirsiniz. Ben öyle yapmıştım 😉 Hilal Hobby ve MMY Mühendislik Tamiya kit getiriyor. İkinci el şasi de alıp üzerinde çalışabilirsiniz...

  • Recep

   bizim için yeni bir hobby bu parça parça derseniz biz o parçaların içinde kayboluruz bize şimdilik rock crawler modelde bi araç yeter

 • Recep

  iyi geceler herkese can bey biz bi kaç arkadaş uğraşmayıp summit almaya karar wermiştik başlangıc olarak bi deneyelim diye yalnız öğrendim ki summit 1/16 vxl modelinde çamura veya bataklığa girdiğinde 4 tekerinde patinaj etme durumu olmuyormuş bize 1000 tl ye kadar önerebileceğiniz bi araç varmı isteğimiz yağmur çamur bataklık su demicek ilerliyecek bi araç istiyoruz elektrikli modeller tercihimiz

 • Ziyaretçi

  drift özel bölüm ne zaman yayınlanıcak acaba

 • Ziyaretçi

  drift özel bölüm ne zaman yayınlanıcak cevap vericekmisin can abi

 • burak

  abi benim ferrari enzo arbam var kumandası bozuldu ne yapabilirim kendi çapımda yapmaya çalıştım daha kötü oldu bana yardımcı olurmusunuz

 • koray

  ben model araba alcağım araba 245 TL ama 540 motor gücü var yüksek güçmü yoksa düşük güçmü lütfen cevap verin heee bide düşük gücse veyada bana siz 245 TL EN YÜKSEK motor gücü araba satarmısınız cevap bekliyom 😀

 • Doğukan

  Ya benim bi uzaktan kumandalı arabam var tekeri dönmüyor Böyle 60 tl ye almıştım motorunda arıza var heralde napmalıyım ?

 • Ayhan Gazi

  Ağabey, elimde RC 1/18 araba var. Fakat tekerin biri yok, araba giderken aşırı zorlanıyor. Ne yapacağım?

 • ali_derici

  yaaa arkadaşlar bende merak sardım bu işe 100 lira civarı ne alabiliirm ve nerden alabilirim

 • Ziyaretçi

  Slm millet bende bu ise yeni Gonul verdim ve 1 tane 1/10 nitrolu onrad bir arac aldim ve bir sorUnum var gaz verince arac bogulur gibi oluyor ve stop ediyor bi arkadas bunlarin bujilerinin belli araliklarla degiyor felan yenilenmesi gerekiyor dedi bunun asli varmi yrdimlar icin tskler

 • Ferhat Bağ

  Merhaba benim merak ettiğim bişey var lütfen bana face.ten ulaşıp cevaplayabilirseniz çok sevinirim bu elektrikli modellerde sık kullanım nasıl sağlanır pil donanımı arttırdığımızda kullanım süresi artıyo diye biliyorum ama benim merak ettiğim örneğin ben elektrikli modelime uzun kullanım için başka bi pil edindim diyelim tek fark ben bu pilden 3 tane aldım diyelim bi pilimin kullanım süresi 1 saat sürdü çıkardım 2. pilimi taktım kullanıma devam ettim oda bitti 3.yü taktım kullandım bu sık kullanımın pil değişiminin arabaya bi etkisi varmı varsa nedir bunu bana anlatırsanız çok sevinirim bahsettiğim modeller drift için kullanılan elektrikli modeller. face.ten ekleyip cevaplarsanız çok sevinirim https://www.facebook.com/FrhtBg

 • suphi

  nitroyla arabalar gerçekten uçarmı

 • mert

  can abi bende drift aracı arıyorum hpi sprint2 modelinde kayış sorunu olduğunu sıkca gordum şaft aktarmalı maverick modellerinden almak istedim. uygunmudur?
  http://www.technomodel.com/urun/MV12612/Maverick-Strada-DC-Evo-S-Brushless-1-10-RTR-Electr

 • tahsincan @tahsincan

  Bu video daki ufak araç kumandasıyla beraber ne kadar
  Yada büyük araç ne kadar
  Ögrenebilirmiyim

 • akifcan bostancı @ramboakif66

  benzinli arabaların fiyatları ne kadar nerden alabiliriz

 • akifcan bostancı @ramboakif66

  kit model arabaların fiyatı nekadar nerden bulabilirim

 • hamza kas @hamzakas

  Arkadaşlar merhaba;

  Kumandalı araba ile ilk denemelerimiz inşallah beğenirsiniz önerileriniz olursa yazarsanız sevinirim.

  https://www.youtube.com/watch?v=lYmNv4zWyP8

 • koray

  nitro koblaları yakarmı

Benzer Videolar