Merhabalar;
ps4 kullanan arkadaşlara kısa bir sorum olacak. Ben bir arkadaşıma psn secondary hakkımı vermek istiyorum. bu arkadaşım benim hesabımı secondary olarak açtı diyelim. ikimiz aynı anda o priden ben sec den oyun oynayabilir miyiz yoksa çakışır mı? hesap aynı. pri ve sec oynayacağız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Pablo Vader @definitive

  Oynayabilirsiniz. O hesabı primary yapıp kendi hesabından oynayacak, sen secondary olarak kendi hesabından oynamaya devam edeceksin.

  • gitaran @gitaran

   Yok ben direkt olarak anlattığım şekilde mümkün mü diye soruyorum. düz mantık yani. o benimkini pri filan yapmayacak. ben ona kendi hesabımı sec olarak verecem o da sec olarak açacak. bu kadar. çakışma olur mu bu durumda?

  • Pablo Vader @definitive

   @gitaran Mantık düz işte. Sen kendi cihazında kendi hesabınla oynayacaksın. Bu SEC kullanım oluyor. O ise senin hesabından oyunu yükledikten sonra senin hesaptan çıkıp kendi hesabında oynayacak. Bu da PRI kullanım oluyor. Bu şekilde aynı anda ikinizde kendi hesabınızda aynı anda oyun oynayacaksınız. Senin hesabındaki tüm oyunları arkadaşın oynayabilecek.

 • Chell @alperenxx

  Senin hesabın onun makinede pri olacak ki kendine ait sec hesaptan oynayabilsin. Senin makinede senin hesap sec olmalı ki pri olarak çakışmasın.

  • gitaran @gitaran

   siz bana şunu söyleyin lütfen: ben kendi pri hesabımı kullanıyor olacağım yine. ona da sec vereceğim canı istedi mi sec den girip oynasın. bu şekilde aynı anda ben kendi konsolumdan pri o da kendi konsolundan benim hesabı açıp sec olarak oynarsak çakışır mı?

  • Pablo Vader @definitive

   @gitaran Sanırım konsepti tam çözememişsiniz. Sen kendi hesabına girip oynadığında secondary olarak kullanmış olacaksın. Arkadaşın hesabı PRI yapacak ve oyunu yükledikten sonra o gidip kendi hesabında oynayacak. Canı sıkılınca girsin benim hesabımda oynasın dediğinde ikiniz aynı anda oynayamazsınız. Bence turuncu forumdaki ilgili konudaki rehber niteliğindeki ilk mesajı bir okumakta fayda var.

  • Pablo Vader @definitive

   @ermanyurdakann Çok kolay aslın, güzel rehberler var onları bir kez sakin kafayla okursan çözersin.

  • gitaran @gitaran

   @definitive yok hocam konsepti çözememekte sorun yok. hani belki herkes kendi kupasını kazanmak için birbirine pri sec açıyordur onun dışında kupanın önemi yoksa ben ona sec versem de kendi benim sec den oynasa maksak oyunu oynamak olsa diye düşündüm. demek ki illa pri yi vermek gerekiyor. sec verince aynı anda oynarsak çakışıyor. öğrenmek istediğim buydu. teşekkürler.

  • Chell @alperenxx

   @ermanyurdakann eğer hesabınızı onda pri yapmayı sorun ediyorsanız ona sec verirsiniz sorun yok ama o sizin hesabınızdan oynamak zorunda olur. Siz de pri hesap kendi makinenizde pri oynarsınız ama aynı anda oynayamazsınız. O zaman siz kendi makinenizde bir sec hesap açıp o hesaptan oynayacaksınız. Ben hiç denemedim ama okuduklarımdan bunu öğrendim.

  • ad33p @ad33p

   @ermanyurdakann Ben de aynı durumda kalıyorum. 🙂 Kafa hep, Primary ise birincidir yani sahibinde kalır, secondary diğer kişiye gider diye yöneliyor. Ama arkadaşların anlattığından şimdi anladığım; Eğer Sec hesap verilirse diğer kişiye o ana hesap adıyla oynamak zorunda kalacak, Sec olanı başka kullanıcı adına (hesaba) ekleyemiyorsun. Mecburen kendi hesabına ikinci (sec) erişimi verip pri hakkını oyunun sahibi olmayana veriyorsun.
   Doğru mu anladım acaba? 😀

  • Pablo Vader @definitive

   @ad33p Ana hesap zaten herkesle paylaşılmaz. Bu kardeşlikle oyun almak gibi değil. Örneğin biz iki arkadaş karşılıklı ana hesaplarımızı paylaşıyoruz. Arkadaşın US PSN hesabı bende Primary olarak kayıtlı, benim TR PSN hesabım da onda kayıtlı. Herkes girip kendi hesabında oynuyor oyunlarını ve oyun alırken nerede ucuzsa oradan alıp maliyeti paylaşıyoruz. Ana hesabı karşılıklı paylaşabileceğiniz güvendiğiniz bir arkadaşınızla paylaşın sadece.

  • Pablo Vader @definitive

   @ermanyurdakann Ana hesapları paylaşırken de kardeşlikle oyun alırken de e-mail hesabını ve gizli soruları vermediğin sürece sorun yok. Hatta biz ana hesapları paylaşıyoruz ama ikisinde de SMS ile güvenlik aktif durumda. Birimiz diğerinin hesabına girerken gelen SMS kodunu birbirimize verip giriyoruz. Böylece standart hesap güvenliği de azalmamış oluyor.

  • ad33p @ad33p

   @definitive DH'de vs yapılan paylaşımlarda bu kadar koruma yoktur muhtemelen. Tek oyun için hesap açıp veriyorlardır belki.

  • Pablo Vader @definitive

   @ad33p Tek oyun için kardeşlik ile PRI/SEC nasıl yapıyorlar bakmadım. Ben tanımadığım birisiyle ortak hesap almayı tercih etmiyorum. Ama mutlaka bir koruma kullanmak ve referanslı üye bulmak lazım yoksa hesap gider elinizden fark etmeden.

  • scorptr @scorptr

   @definitive her oyun icin ayri hesap acip oyun bitince o hesabi satarak oluyor

  • Pablo Vader @definitive

   @scorptr Onu biliyorum ama PRI/SEC iki kişi ortak satın alıp sadece tek hakkını satma..vb konularına girmedim. Tanımadığım kişilerle o tip muhabbetlere girmek hoşuma gitmiyor. Zaten oyunları kendi hesabımdan almayı ve istediğim zaman yeniden oynayacak şekilde bir dijital arşive sahip olmayı seviyorum.

internet sağlayıcılarının sitelerini şöyle bir gezeyim dedim de sanırım hemen hemen hepsi az da olsa yola gelmiş gibi. kendini ilk sıralarda ortaya atan kablonet bile şu an 24 mbps 150 gb AKN li bir tarife çıkarmış 49 liraya. hatta aynı tarife 25 mbps olanı var 59 liraya. olması gereken başından beri buydu. insanlar o kadar da aptal değiller.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • BraVe @brave

  Ama eskiden 59 liraya 50 mbps 150 GB AKN tarife vardı. Fiyatları sabit tutarak hızları yarıya indirdiler.

  • gitaran @gitaran

   şu şekil düşün; eskiden aldığın 3 mbps ye düşüyodu şimdi 16 ya düşecek. çok hız sevdalısı değilsen 25 mbps gayet iyi. ve 16 ya düşünce de sıkıntı çekmeyeceksin. bence bu şekilde olması daha iyi gibi.

  • BraVe @brave

   @gitaran Kotalı tarifelerden her şekilde iyi. Ama neden aynı paraya daha iyisini almak varken buna razı olalım ki? Ben yasadan önce tarifemi yenilemiştim. 50 mbps 250GB AKN + teledünya üst paket + sinema kanallarına 70 TL veriyorum.

 • Orcun @orcun

  O kadar çok tepki çektiler ki kablonet bile ayağını denk almak zorunda kaldı. Çünkü artık internet lüks değil, hizmettir. Sene 99 da evet lüks sayılabilirdi ama artık öyle değil. Birde internet artık hizmete kaydı evinde elektrik var mı ? gibi birşey yani olmaması demek elektriksiz ev gibi demek, bütün dünya ile iletişimin bir anda gidiyor. Devir değişti haliyle öyle mantık dışı şeyler yapmak artık zor.

 • Mustafa @mkyb

  50-60 liradan fazlası verilmez internet için zaten. Şu AKK kalksa aslında 24 megabit gayet yeterli.

Ya arkadaş bu internet kotası konusunda ortalığı ilk bulandıranlardan biri değil mi bu Kablonet? Taahhüdüm bitiyor diye beni arayıp diyorlar ki şu anki tarifenize ek 25 gb akk yani 75 olacak, kota yok, ve verdiğimiz hd uydu da bir üst pakete çıkaracağız seni fiyat 57 tl (50 tl idi). Ulan nasıl iş yapıyorsunuz hani kota kalkma durumları ne oldu şimdi milleti alttan alttan normal akkya mı çeviriyorlar pişman mı oldular nedir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

merhabalar, şuan 4 yıllık bir bölüm okuyorum 2018 e kadar tecilliyim ve son dönemindeyim ve bunu okurken ayrıca açıktan işletmeyi 3 yılda bitirdim. askerliğim kasıma sarkmasın diye bugün askerlik şubesine gittim ve beni ağustosta alın buyurun açıktan işletme diplomam var dedim. adam da dedi ki eğer bu diplomayı sisteme girersem yoklama kaçağı sayılırsın dedi ben de eğer ağustosta beni götürecekseniz sorun yok dedim o da ağustosta gidersin ama 130 tl ceza ödersin dedi. ben de erken gitmek için kabul ettim. memurun dediği gibi beni ağustosta alırlar değil mi ? yoklama kaçağı diye hemen götürmeye çalışırlarsa biterim yani okulum yarım kalır. var mı bilgisi olan? teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8
 • Aykut Ç. @aykut

  açıktan bitirince diplomayı vermediğin sürece mevcut okulumu sayıyolarmış hiç bilmiyordum ben sırf bu yüzden açığı iptal ettim son senede.. 🙁

 • gitaran @gitaran

  aynen ben verdim işte ama ağustostan önce gidemem okulum var dedim sıkıntı olmaz dedi pazartesi işlemlere devam ederken tekrar sorcam burda da bilgili arkadaşlardan yardım almak istedim

 • Orcun @orcun

  Şuan ki okulu bitir öyle git dostum. Niye böyle dolambaçlı yolu seçtin ki ? zaten son senenmiş ? askere gitsen gelsen ne olacak ? seni bekleyen hazırda iş varda askerlik mi bahanesi ? Okulun zaten son yılınmış bitirirsin sonra kaçındaysa askere gider gelirsin. Şimdi seni alıp yaka paça götürebilirler değil mi ?

  • gitaran @gitaran

   sanmam memur öyle bişe söylemedi. daha işlemleri tamamlamadım sağlık raporu istediler onu bekliyolar. öyle bişe olamaz ya memur ağustos dedi. neden böyle bişeye kalkıştığım konusunda ise abd ye yerleşme durumum var kasıma kalmadan bi an önce gitmem gerek ondan

  • Orcun @orcun

   @gitaran Yani şuan sen yoklama kaçağı görünüyorsun o zaman. O işte hiç belli değil benim eski arkadaş 30 yaşına kadar öyle kaçak takıldı. Sonra bedelli çıktı ödedi bitti. Ha ama birtane tanıdık anlattı çocuk kaçağa düşmüş haberi yok, yaka paça evinden götürülmüş falan. O yüzden net birşey bende tam bilmiyorum.

  • Yılmaz Bilgili @ybilgili

   @orcun Ben uzunca bir süre farkında olmadan yoklama kaçağı olarak gezmişim. Sonra bir gün eve gelip sordukları için karakola gttim. Memur, sen hiç buraya gelmemiş ol, diplomanı alınca şubeye gidersin deyip göndermişti beni. Mezun olup gittiğimde de bir sene sonra askere almışlardı. Yani öyle kolay kolay apar topar almıyorlar. En azından eskiden öyleydi.

 • gitaran @gitaran

  güncelleme: bugün tekrar gittim kalan evrakları teslim etmeye durum halloldu. yoklama kaçaklarını apar topar götürme diye bişe yokmuş. bir sonraki celp döneminde gönderiliyormuş ki istediğim de bu idi. asker kaçağı (bakaya) durumuna düşenleri yaka paça götürüyorlarmış.

Buraya sürekli 'benim durumum ne olacak, ben etkilenir miyim, beni kapsar mı' tarzı sorular sormayın. Bu yeni kota sistemi laneti hepimizin sorunu. 2 yıl taahhüdünüz varsa oh ben kurtuldum deyip oturmayın. 2 yıl sonrasını düşünün. Ayrıca bu tarz soruların çok yayılması ve operatörlerin dikkatini çekmesi durumunda eskisini aratır olduk kötünün iyisini dayatalım dedirtmeyin. Biz istiyoruz ki isyan seslerimiz çınlatsın kulaklarını.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tüm operatörler aynı sistemi uygulayacaksa o zaman rekabet bunun neresinde? Rekabet kurulunun da işin içine girmesi ve 'hayırdır siz ne ayaksınız?' demesi lazım değil midir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sony ile birlikte yaptığınız yarışmanın kazananı olarak beni seçtiğiniz ve bu güzel anlamlı hediyeye beni layık gördüğünüz için teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar. ben Xiaomi 10400 mAh taşınabilir şarj aleti aldım. sorum şu ki :Cihazı uzun süre kullanmamak ve kaldırmak istediğim vakit ne şekilde yapmam gerek bunu? Boş mu dolu mu yoksa yarım mı? Bilen varsa lütfen yazsın teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaslar ben z2 kullanıyorum ve oncekı telefonum basit bıseydı ve hızlı sarj oluyordu fakat bu mah yuksek dıye 3 saatte doluyor. Acaba sonyden mah yuksek bır sarj aletı alıp onla daha hızlız sarj etsem sıkıntı yapar mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7