Merhabalar;
ps4 kullanan arkadaşlara kısa bir sorum olacak. Ben bir arkadaşıma psn secondary hakkımı vermek istiyorum. bu arkadaşım benim hesabımı secondary olarak açtı diyelim. ikimiz aynı anda o priden ben sec den oyun oynayabilir miyiz yoksa çakışır mı? hesap aynı. pri ve sec oynayacağız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Pablo Vader @definitive

  Oynayabilirsiniz. O hesabı primary yapıp kendi hesabından oynayacak, sen secondary olarak kendi hesabından oynamaya devam edeceksin.

  • gitaran @gitaran

   Yok ben direkt olarak anlattığım şekilde mümkün mü diye soruyorum. düz mantık yani. o benimkini pri filan yapmayacak. ben ona kendi hesabımı sec olarak verecem o da sec olarak açacak. bu kadar. çakışma olur mu bu durumda?

  • Pablo Vader @definitive

   @gitaran Mantık düz işte. Sen kendi cihazında kendi hesabınla oynayacaksın. Bu SEC kullanım oluyor. O ise senin hesabından oyunu yükledikten sonra senin hesaptan çıkıp kendi hesabında oynayacak. Bu da PRI kullanım oluyor. Bu şekilde aynı anda ikinizde kendi hesabınızda aynı anda oyun oynayacaksınız. Senin hesabındaki tüm oyunları arkadaşın oynayabilecek.

 • Chell @alperenxx

  Senin hesabın onun makinede pri olacak ki kendine ait sec hesaptan oynayabilsin. Senin makinede senin hesap sec olmalı ki pri olarak çakışmasın.

  • gitaran @gitaran

   siz bana şunu söyleyin lütfen: ben kendi pri hesabımı kullanıyor olacağım yine. ona da sec vereceğim canı istedi mi sec den girip oynasın. bu şekilde aynı anda ben kendi konsolumdan pri o da kendi konsolundan benim hesabı açıp sec olarak oynarsak çakışır mı?

  • Pablo Vader @definitive

   @gitaran Sanırım konsepti tam çözememişsiniz. Sen kendi hesabına girip oynadığında secondary olarak kullanmış olacaksın. Arkadaşın hesabı PRI yapacak ve oyunu yükledikten sonra o gidip kendi hesabında oynayacak. Canı sıkılınca girsin benim hesabımda oynasın dediğinde ikiniz aynı anda oynayamazsınız. Bence turuncu forumdaki ilgili konudaki rehber niteliğindeki ilk mesajı bir okumakta fayda var.

  • Pablo Vader @definitive

   @ermanyurdakann Çok kolay aslın, güzel rehberler var onları bir kez sakin kafayla okursan çözersin.

  • gitaran @gitaran

   @definitive yok hocam konsepti çözememekte sorun yok. hani belki herkes kendi kupasını kazanmak için birbirine pri sec açıyordur onun dışında kupanın önemi yoksa ben ona sec versem de kendi benim sec den oynasa maksak oyunu oynamak olsa diye düşündüm. demek ki illa pri yi vermek gerekiyor. sec verince aynı anda oynarsak çakışıyor. öğrenmek istediğim buydu. teşekkürler.

  • Chell @alperenxx

   @ermanyurdakann eğer hesabınızı onda pri yapmayı sorun ediyorsanız ona sec verirsiniz sorun yok ama o sizin hesabınızdan oynamak zorunda olur. Siz de pri hesap kendi makinenizde pri oynarsınız ama aynı anda oynayamazsınız. O zaman siz kendi makinenizde bir sec hesap açıp o hesaptan oynayacaksınız. Ben hiç denemedim ama okuduklarımdan bunu öğrendim.

  • ad33p @ad33p

   @ermanyurdakann Ben de aynı durumda kalıyorum. 🙂 Kafa hep, Primary ise birincidir yani sahibinde kalır, secondary diğer kişiye gider diye yöneliyor. Ama arkadaşların anlattığından şimdi anladığım; Eğer Sec hesap verilirse diğer kişiye o ana hesap adıyla oynamak zorunda kalacak, Sec olanı başka kullanıcı adına (hesaba) ekleyemiyorsun. Mecburen kendi hesabına ikinci (sec) erişimi verip pri hakkını oyunun sahibi olmayana veriyorsun.
   Doğru mu anladım acaba? 😀

  • Pablo Vader @definitive

   @ad33p Ana hesap zaten herkesle paylaşılmaz. Bu kardeşlikle oyun almak gibi değil. Örneğin biz iki arkadaş karşılıklı ana hesaplarımızı paylaşıyoruz. Arkadaşın US PSN hesabı bende Primary olarak kayıtlı, benim TR PSN hesabım da onda kayıtlı. Herkes girip kendi hesabında oynuyor oyunlarını ve oyun alırken nerede ucuzsa oradan alıp maliyeti paylaşıyoruz. Ana hesabı karşılıklı paylaşabileceğiniz güvendiğiniz bir arkadaşınızla paylaşın sadece.

  • Pablo Vader @definitive

   @ermanyurdakann Ana hesapları paylaşırken de kardeşlikle oyun alırken de e-mail hesabını ve gizli soruları vermediğin sürece sorun yok. Hatta biz ana hesapları paylaşıyoruz ama ikisinde de SMS ile güvenlik aktif durumda. Birimiz diğerinin hesabına girerken gelen SMS kodunu birbirimize verip giriyoruz. Böylece standart hesap güvenliği de azalmamış oluyor.

  • ad33p @ad33p

   @definitive DH'de vs yapılan paylaşımlarda bu kadar koruma yoktur muhtemelen. Tek oyun için hesap açıp veriyorlardır belki.

  • Pablo Vader @definitive

   @ad33p Tek oyun için kardeşlik ile PRI/SEC nasıl yapıyorlar bakmadım. Ben tanımadığım birisiyle ortak hesap almayı tercih etmiyorum. Ama mutlaka bir koruma kullanmak ve referanslı üye bulmak lazım yoksa hesap gider elinizden fark etmeden.

  • scorptr @scorptr

   @definitive her oyun icin ayri hesap acip oyun bitince o hesabi satarak oluyor

  • Pablo Vader @definitive

   @scorptr Onu biliyorum ama PRI/SEC iki kişi ortak satın alıp sadece tek hakkını satma..vb konularına girmedim. Tanımadığım kişilerle o tip muhabbetlere girmek hoşuma gitmiyor. Zaten oyunları kendi hesabımdan almayı ve istediğim zaman yeniden oynayacak şekilde bir dijital arşive sahip olmayı seviyorum.