merhabalar, şuan 4 yıllık bir bölüm okuyorum 2018 e kadar tecilliyim ve son dönemindeyim ve bunu okurken ayrıca açıktan işletmeyi 3 yılda bitirdim. askerliğim kasıma sarkmasın diye bugün askerlik şubesine gittim ve beni ağustosta alın buyurun açıktan işletme diplomam var dedim. adam da dedi ki eğer bu diplomayı sisteme girersem yoklama kaçağı sayılırsın dedi ben de eğer ağustosta beni götürecekseniz sorun yok dedim o da ağustosta gidersin ama 130 tl ceza ödersin dedi. ben de erken gitmek için kabul ettim. memurun dediği gibi beni ağustosta alırlar değil mi ? yoklama kaçağı diye hemen götürmeye çalışırlarsa biterim yani okulum yarım kalır. var mı bilgisi olan? teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Aykut Ç. @aykut

  açıktan bitirince diplomayı vermediğin sürece mevcut okulumu sayıyolarmış hiç bilmiyordum ben sırf bu yüzden açığı iptal ettim son senede.. 🙁

 • gitaran @gitaran

  aynen ben verdim işte ama ağustostan önce gidemem okulum var dedim sıkıntı olmaz dedi pazartesi işlemlere devam ederken tekrar sorcam burda da bilgili arkadaşlardan yardım almak istedim

 • Orcun @orcun

  Şuan ki okulu bitir öyle git dostum. Niye böyle dolambaçlı yolu seçtin ki ? zaten son senenmiş ? askere gitsen gelsen ne olacak ? seni bekleyen hazırda iş varda askerlik mi bahanesi ? Okulun zaten son yılınmış bitirirsin sonra kaçındaysa askere gider gelirsin. Şimdi seni alıp yaka paça götürebilirler değil mi ?

  • gitaran @gitaran

   sanmam memur öyle bişe söylemedi. daha işlemleri tamamlamadım sağlık raporu istediler onu bekliyolar. öyle bişe olamaz ya memur ağustos dedi. neden böyle bişeye kalkıştığım konusunda ise abd ye yerleşme durumum var kasıma kalmadan bi an önce gitmem gerek ondan

  • Orcun @orcun

   @gitaran Yani şuan sen yoklama kaçağı görünüyorsun o zaman. O işte hiç belli değil benim eski arkadaş 30 yaşına kadar öyle kaçak takıldı. Sonra bedelli çıktı ödedi bitti. Ha ama birtane tanıdık anlattı çocuk kaçağa düşmüş haberi yok, yaka paça evinden götürülmüş falan. O yüzden net birşey bende tam bilmiyorum.

  • Yılmaz Bilgili @ybilgili

   @orcun Ben uzunca bir süre farkında olmadan yoklama kaçağı olarak gezmişim. Sonra bir gün eve gelip sordukları için karakola gttim. Memur, sen hiç buraya gelmemiş ol, diplomanı alınca şubeye gidersin deyip göndermişti beni. Mezun olup gittiğimde de bir sene sonra askere almışlardı. Yani öyle kolay kolay apar topar almıyorlar. En azından eskiden öyleydi.

 • gitaran @gitaran

  güncelleme: bugün tekrar gittim kalan evrakları teslim etmeye durum halloldu. yoklama kaçaklarını apar topar götürme diye bişe yokmuş. bir sonraki celp döneminde gönderiliyormuş ki istediğim de bu idi. asker kaçağı (bakaya) durumuna düşenleri yaka paça götürüyorlarmış.