ilker paylaştı.

CGN IP Nedir?

#akış

CGN (Carrier Grade NAT) IP bloğu veya CGN Contexinden alınan IPler nedir? Ne işe yarar? Artıları eksileri nelerdir? Ufak bir soru cevap şeklinde aktarmaya çalışalım.

Öncelikle bahsi geçen yapının temelde ne olduğundan bahsedelim. CGN, Mevcut olan bir IP adresi üzerinden birden çok kullanıcının internete çıkmasını sağlayan bir yapıdır.

–Peki bu nasıl yapılmakta ?

Şöyle ki , bir IP adresi üzerinde 65.535 port bulunur. Bu yapı ise IP adresini olabildiğince verimli kullanmayı amaçlar yani bahsettiğimiz tek bir IPdeki 65.535 port içinden farklı portlardan birden fazla kullanıcı internete çıkış yapar (213.83.183.15:4952 şeklinde)

–Neden kullanılmaya başlanmıştır ?

Şuanda yaygın kullanılan internet protokolü hepimizin bildiği gibi IPv4. Peki nedir bu IPv4?
IPv4 Protokolünde IPler 32 bitten(8bitlik 4 rakam şeklinde) oluşur. Bu rakamlar, 0 ile 255 arasında olabilir. IPv4de bir adres 1.0.0.0 ile 255.255.255.255 arasında herhangi bir numara olabilir. Bu şekilde 4 milyardan fazla IP adresi üretilebilir. Ancak günümüzde internet kullanımı yaygınlaşmaya başladıkça bu bahsettiğimiz 4 milyardan fazla IP adresi yetmemeye başlamıştır ve ISSlere verilen/kullanabilecekleri belli aralıklarda IPler mevcut. Bu IPler zamanla büyüyen/aboneleri çoğalan ISSlere yetmediği için ellerinde bulanan IPleri daha verimli kullanmayı amaçlamışlardır ve böylelikle CGN kullanılmaya başlanmıştır.

–Bize yaratmış olduğu etkiler nelerdir ?

CGN contexinden IP alan bir kullanıcı, kesinlikle port yönlendirme yapamaz bu yüzden remote desktop IP kamera vs. kullanamaz. DDns gibi hizmetler kullanamaz. Bazı portallar ve programlar IP üzerinden bir çeşit filtreleme yaptığı için bu program veya portalları kullanamaz (Borsa programları vs) Bazı benzer filtreleme kullanan download siteleriden aynı anda indirme yapamaz. Yine aynı şekilde bazı online oyunlarda, oyuna girememe veya banlanmalar yaşanabilir.

–CGN bloğundan IP aldığımı nasıl anlarım ?
En iyi yöntemi ISS servis sağlayıcınızın çağrı merkezini arayıp sormaktır 😀 Ancak onun dışında modem arayüzünüzde ki IPniz ile whatismyip.com gibi sitelerde IPniz uyuşmuyor ise yine CGN contexinden IP alıyor olabilirsiniz.

–Ben bu CGN bloğundan çıkabilir miyim ?
Evet. Bu internet servis sağlayıcınızın politikasına göre değişsede çağrı merkezlerini arayıp beni bu IP bloğundan çıkarın demeniz yeterli olacaktır. Çıkarmaları gerekmekte çünkü hiç bir kullanıcı bu yapının getirdiği dezavantajlardan etkilenmek zorunda değildir.

–Son olarak bu CGN ne zaman kullanımdan kalkacak/kullanılmayacak ?
Çok basit bir cevabı var. IPv6 protokolü kullanılmaya başlandığı zaman 🙂

Ufuk Er

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18

Xiaomi Mi 5 kullanıcı deneyimi.

Telefon yaklaşık 2 gündür elimde iPhone dan androide geçen biri olarak objektif bakmaya çalıştım.

Sağda solda bulacağınız incelemeler dışında kendi izlenimlerimi kısaca aktaracağım.

Olumlu yanları

1 En çok beğendiğim özelliği telefonda kendinden hiçbir yazılıma ihtiyaç duymadan otomatik çok güzel görüşme kaydı alabiliyor.

2 Sentetik testlerde çok iyi değerler alıyor. Herhalde uzun bir süre beni idare eder.

3 parmak okuyucu gerçekten çok iyi çalışıyor

4 Arayüz ios tan arak, uygulamalar çekmecesi yok, çok temiz ve güzel bence.

5 ekran kasa oranı güzel.

6 gerek 4g gerekse wifi bağlantısı muazzam bunda içinde kullanılan depolama alanınında hızı çok var yağ gibi akıyor, programlar çatır çatır yükleniyor.

7 bildirim ışığı çok güzel ve özelleştirilebiliyor ör: telefon aramalında mavi yan, mail gelince yeşil vs... diye ayarlayabiliyorsunuz.

8 telefon görüntüsü ve malzemesiyle premium hissi veriyor. biraz edge biraz iphone benzerliği var ama bence kendine has bir imajı olmuş.

9 infra red çok güzel çalışıyor kendinden ayarlı komut setleri var Edit: any -mote programı harika her TV yi kumanda edebiliyorum.

10 şuan android 6 ama 7 gelecekmiş.

11 video ve fotoğraf bence tatminkar örneklere internetten çok rahat ulaşabilirsiniz.

 

Olumsuzluklar

1 Telefon son sistem android olmasına rağmen bana öyle uçan kaçan bir kullanıcı deneyimi yaşatmadı. Zannedersem bu android dünyasının genel bir sorunu.

2 Denediğim oyunlardan dan the man hiç açılmadı, BB tan da da gereksiz performans düşüğü oldu. Toplasan 5 oyun denemişimdir. Çok mu şanssızım anlamadım. (Edit: telefonda performans ayarlarını yapınca düzeldi)

3. 4k çekilen videoları oynatmakta zorlanıyor ama oynatmaya başlayınca takılma olmuyor. (Edit: kullanılna program ve codec ile alakalı)

4 telefon mi arayüzü 7. versiyondan 8 e geçti 7 yi pek kullanmadım ama üstten açılan menü eski versiyonda daha kullanışlıydı. ( Edit: en son gelen güncelleme ile düzelttiler)

5 artırılamayan hafıza

6 pil 1 gün ancak çıkarıyor çok kötü değil daha iyi olabilirdi. 1 saatlik yoğun kullanımda (oyun internet karışık) %15i bitebiliyor pil 75dk da tam şarj oluyor. yarım saatte hızlı şarjda %40 ı doluyor.

7 Telefonda inceliğe gereksiz kasmışlar, özellikle arka kısım çok kırılgan izlenimi veriyor. arkasıda biraz daha kalın cam kullanabilirlermiş.

8 hem cam hem bir tarafı oval sabun gibi teledon elden kayıp gidecek gibi geliyor

9 telefon boştayken en az 1.6gb ram tüketiyor genelde bize 1-1.5gb civarı kalıyor.

Zamanla değişen fikirlerimi eklemeye çalışırım...

@samedl @limonlusoda @ozgurr

_____________________________________________________________________

9 ay sonu değerlendirmelerim

Yukarıya edit olarak bazı yazılar da ekledim.
Telefonda gözle görünür herhangi problemi yok.
Yavaşlama olmadı.
Pil ilk günkü gibi bir günü rahat tamamlıyor taş çatlasın %5 fark vardır.
Kılıfla kullandığım için yere düşsede telefonda herhangi bir hasar oluşmadı.
Android 7 Güncellemesi otomatik gelmedi ama çok rahat iinternetten indirilip kurulabiliyor.
Mi 5 yada 5s çok farketmez ama kesinlikle 64gb ve üzeri alınmalı.
Notunu 7-den 8 e çıkardım
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 51
ilker paylaştı.

Roccat Power Grid PC ve Mobil Uygulamaları

#akış Merhaba arkadaşlar, Roccat firmasını bilenleriniz vardır. Amazon'da falan öylesine gezerken egzantirik mouselarına belki rastlamışsınızdır. Bende yakın zamanda sitelerinde dolaşırken Power Grid adlı uygulamalarını gördüm ve gayet hoşuma gitti. Uygulama, siz oyun oynarken sistem bilgilerini ve sizin özelleştirdiğiniz doğrultuda değişik özellikleri telefonunuzda göstermeye yarıyor. Tabii bunun için aynı ağda bağlı olmanız lazım. Logitech Arx Control'ü de muhtemelen duymuşsunuzdur , o da basit bir şekilde o anki sistem bilgilerini anlık olarak telefonunuzda gösterir. Murat Gamsız deyimiyle sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, Arx Control, Power Grid yanında oyuncak kalıyor. Power Grid, o anki Download-Upload işlemlerinden tutun da disk kapasitesini göstermeye kadar gayet ayrıntılı bir şekilde sistem durumunuzu anında telefonunuzda gösteriyor. İşlemci, RAM kullanımını saymıyorum zaten. Bunun yanında masaüstü uygulamasından daha başka neler gösterileceğini de siz belirleyebiliyorsunuz, örneğin ben ses kontrolü ve Windows tuşları (Windows 7 diyor ama 8.1 ve 10'da da sorunsuz çalışıyor) onları seçtim.
Fakat beni acayip etkileyen bu özellikler değil. Sitesini biraz daha kurcaladığım da download kısmınında çeşitli oyunların kontrollerinin telefondan yönetilebildiğini gördüm (http://www.roccat.org/en-US/Products/Gaming-Software/Power-Grid/Store/Grids/ ). Onlarca oyunun ve Windows uygulamalarının pratik komutları buradan bulunabiliyor. Mesela CS:GO'da ekran alıntısında da görüleceği üzere CT ve Teröristlerin para durumuna göre otomatik silah alma seçeneği var ( CT low'da Five-Seven alıyo, Full'de saçma bir şekilde SSG alıyor; T low'da P250, Full'de AK-47 ve Armor alıyor. Bomba ekranında duruyor ordan bomba alıp işi bitiriyorsunuz) Screenshot alma ve takım mesajı gönderme gibi bu işleri oldukça kolaylaştıran harika bir arayüz gerçekten de. Dahası onlarca oyunda bu destek mevcut. Bende incelemeyi yazmak için siteyi bir kez daha gezerken ETS 2 için de bir arayüz buldum ve onu da ekledim. Yalnız burada bir sıkıntı devreye giriyor. Mobil uygulama ücretsiz fakat 4'ten fazla sekme eklemeye çalıştığınız anda her sekme için 2 TL istemeye başlıyor. Uygulama çok yararlı ve ücretsiz olduğu için buna da bir şey dememek lazım. Mesela Windows tuşları sekmesinden feragat edilerek 2 oyun+ anlık sistem durumu+ ses ayarları gibi bir 4'lü kombinasyon benim işimi fazlasıyla görür açıkcası. Uygulamada Facebook ve Skype bildirimlerini alma seçeneği de var ama ben pek gerek duymadığım için hesabımı bağlamadım. Bu tarz programlardan bildirim gelmesini istiyorsanız da hesabınızı ekleyerek masaüstü bildirimleri alabilirsiniz. Ama kullanmadığım için düzgün çalışıp çalışmadığı hakkında bir şey diyemem.
Velhasıl kelam, Roccat Power Grid PC ve Android uygulamaları oyun oynama deneyiminizi gayet artıran, ücretsiz, işlevsel birer yazılımlardır. Bu tarz bir şey arayanların kesinlikle denemesi gereken yazılım. Puanım ise 9. Çünkü PC uygulaması biraz yavaş çalışıyor ve boyutları ayarlanamıyor. Fakat bunlar sunduğu özelliklerin yanında dikkate bile alınmaması gereken şeyler. Yeni güncellemeyle bu ufak sorunların ortadan kalkacağını düşünüyorum. Sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım.
PC uygulaması indirme linki: http://www.roccat.org/en-US/Products/Gaming-Software/Power-Grid/Home/
Android uygulaması indirme linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.roccat.powergrid
İOS uygulaması indirme linki: https://itunes.apple.com/us/app/roccat-power-grid/id663679239?mt=8
Windows Phone şuan için yok. Çıkacak denmiş ama belirli bir tarih yok. Konu linki: http://power-grid-forum.roccat.org/viewtopic.php?f=16&t=329

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nokia lumia 1320

5 gündür Lumia 1320 kullanıyorum iPhone4 ten geçtim. birkaç izlenim paylaşacağım.
-Telefon kutusundan wp8 ile çıktı 8.1 e güncellendi birçok eksik giderilmiş. Kesinlikle telefonu alanlar 8.1 e güncellesin.
-Uygulama olarak pek bir eksiği yok hatta iPhone da olmayan youtube tan download etme videoları mp3 e çevirme gibi hafiften çokta yasal olmayan yazılımlar çok güzel çalışıyor. torrent için çok güzel istemciside var kısacası uygulama marketi çok güzel.
-Sosyal medyalarla etkileşimi çok güzel kişiyi seçtiğin anda istersen facebook duvarını twitter mesajlarını görebiliyorsun.
-Hızı fena değil çok oyun oynayan biri değilim ama en ufak takılma hissetmedim.
-Pili Yoğun kullanımda 1 gün çok rahat gidiyor. 2. gün kullanıma göre değişir.
-Tasarım konusunda bence eksikleri var telefonun sağtarafı neredeyse hep tuş bu telefonu kavramamızı engelliyor sürekli tuşlara basıyorum en azından açma kapama üstte olsa ya da sağtaraf yerine sol tarafta tuşlar olsa sağ elini kullananlar için daha ideal olurmuş...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6