Xigmatek'in macunu çok iyi, daha önce 5 sene kullandım, en fazla 70 dereceye çıkıyordu, 2 gün önce yeniledim ve video render alırken sıcaklığa bakayım dedim en fazla 35 dereceye çıktı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

spotdl | Spotify oynatma listenizi youtube üzerinden indirin!

Merhaba teknoseyir ailesi!

Birçok ortamda "Spotify kullanmak istemiyorum ama oynatma listelerim bırakmamı engelliyor." gibi yorumlar görüyorum. Üzülmeyin, dertleriniz artık bitti. spotdl biraz python sihri sayesinde birkaç dakikada tüm oynatma listenizi mp3 olarak indirebilirsiniz.

 

Öncelikle programı https://github.com/ritiek/spotify-downloader/ linkinden sistemimize uygun sekilde yüklüyoruz. Bende zaten kurulu oldugundan bu kısmı atlıyorum.

 

Şarkı İndirme

Kullanım ise oldukça basit. Eger şarkı indirmek istiyorsak:

spotdl --song "şarkı adı" (alıntı işaretinin içine)

yada

spotdl --song şarkı linki (songun hemen arkasına lınki yapıştırın)

Şarkıyı youtube üzerınde arayıp indirecektir. Bende "Music" klasörüne indiriyor.

Oynatma Listesi İndirme

Playlist indirmek istiyorsak iş biraz karışıyor. İlk olarak oynatma listeslini normal bir listeye çevirmemiz gerekiyor. Bunun için:

 

spotdl --playlist

 

komutunu parantez olmadan giriyoruz. Böylece home klasöründe

.txt şeklinde bir dosya oluşuyor.

 

Şimdi gene komut satırından:

spotdl --list

komutunu girerek playlisti indirebiliriz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sen hala iett 😪

Subaru Impreza Sti | Cinematic Car Edit | Wide Body | Stance Nation

Subaru Impreza STi Wide Bodied Feature Video 🔥 OWNER - @attack_sti Here is our full feature video of this stunning wide body Subaru Impreza STi. This car is ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • nineleven @nineleven

  Ben artık videolara bakmıyorum. 2013'ten beri Otopark.com takipçisiyim. Eskiden 911 , Evo , M3 , GT-R testi isterdik. 3 ay video atmazlardı sonra bir tane 1 saatlik video atarlardı onun her saniyesini ezberlerdim neredeyse. Şimdi test etmedikleri superspor kalmadı ama çoğunu izlemedim. İETT yine iyi. Ben anca Sedona 🙂

FPS ve Tazeleme Hızı İlişkisi

PC oyunculuğunun en çok bahsedilen terimlerinden birisi olan FPS hakkında sorular veya yanlış yorumlar görüyorum. Bunun için bir açıklama yazayım istedim.

FPS: Açılımı "Frame per Second", yani "Saniye Başına Kare" dir.

Uzun yıllardır "PC Master Race" savunuculuğunun en büyük savı 60 FPS ile oynanan oyundaki akıcılıktır. Çok uzun zamandır monitörlerin tazeleme hızı 60hz (saniyede 60 kez görüntü yenileme) olduğu için maksimum 60 FPS'de takılı kalınıyordu. Ancak monitörlerin tazeleme hızlarının artmasıyla birlikte bu durum da değişti. Günümüzde 72, 75, 120, 144, 240 gibi farklı tazeleme hızlarını destekleyen monitörler bulunuyor. Asıl konumuz akıcı oyun için kaç FPS olması gerekli?

Öncelikle V-Sync, FreeSync ve G-Sync gibi özelliklerin kapalı olduğu durumdan bahsedelim. Monitörün 60hz olduğunu var sayalım. 60hz de çalışan bir monitör her 16,66ms'de bir yeni bir kare göstermek isteyecektir. LCD monitörlerde görüntünün yukarıdan aşağıya doğru oluşturulduğunu da belirteyim.

Aşağıdaki GIF'te LCD monitörde yeni karenin oluşturulma şekli gösterilmiş.

FPS = HZ - Ekran kartının ürettiği kare sayısı 60 ise, bu durum karşılanmış olur. Monitör her 16.66ms'de yeni bir kare gösterebilir. Akıcı bir görüntü oluşur. Her bir kare bir öncekinden farklıdır. Ekranda yırtılma görülmez, çünkü yırtılma ya ekranın en alt pikselinde ya da en üst pikselinde oluşur.

FPS < HZ - Ekran kartı monitörün tazeleme hızından daha az sayıda kare ürettiğinde monitör aynı kareyi birden fazla kez gösterecektir. Eğer tazeleme hızının (hz) tam yarısı kadar FPS var ise her kare 2 kez gösterilecektir, bu durumda yine yırtılma olmaz, ancak akıcılık azalır. FPS hz'nin yarısından daha az ise her kare ikiden fazla kez gösterilecektir ve animasyonlarda atlamalar görülecektir, bu durumda yırtılma da görülecektir. FPS hz'in yarısından fazla ise bu sefer her kare 1 ila 2 arasında görülecektir. Bu durumda monitör kareyi 2. kez çizmeye başladıktan sonra yeni kare iletileceği için ekranın bir kısmından sonra yeni kare gösterilmeye başlanır, ancak ekranın üst yarısında eski kare mevcut olacaktır. Bu da görüntüde yırtılmaya sebebiyet verir. FPS'nin hz'den düşük olduğu durumlarda genelde yırtık ekranda yukarıya doğru hareket eder.

FPS > HZ - FPS hz'den fazla olduğunda bu sefer monitör ilk kareyi çizmeyi bitirmeden GPU tarafından yeni bir kare ile beslenecektir. Bu durumda yine yeni kare iletildiği anda monitör yeni kareyi çizmeye başlayacak ve ekranın üstünde eski kare, altında ise yeni kare görüntülenmiş olacaktır. Eğer FPS hz'nin iki katı ise monitör ilk karenin yarısını gösterdikten sonra yeni kare iletildiği için yeni kareyi göstermeye başlar. Ekranın tam ortasında yırtık oluşur. İki kat FPS sürekli sağlanırsa (genelde olmaz, çünkü görüntülenen her bölgede FPS değişecektir) yırtık tam ortada sabit kalır. FPS hz'nin 3-4-5 atı şeklinde olursa ekranda aynı anda 2-3 yada 4 yırtık olacaktır. FPS'İn hz'den yüksek olduğu durumlarda yırtık aşağıya doğru ilerleyecektir. FPS hz'den yüksek olduğunda akıcılık FPS=hz durumuyla aynı olacaktır, ancak input lag düşeceği için izleyiciye daha akıcı izlenimi verir.

Aşağıdaki resimde 2 adet yırtılma olduğunu görebilirsiniz. Bu resime bakarak FPS'nin HZ'nin en az 3 katı olduğunu söyleyebiliriz.

V-Sync - V-Sync açık iken kare hızı hz'ye sabitlenir. FPS hz'den düşük olduğunda üstteki durum (FPS<HZ) geçerlidir. FPS > HZ olduğunda ise GPU, monitör kareyi görüntülemeyi bitirene kadar bir sonraki kareyi iletmez, bir tampon bellekte kare saklanır, monitör kareyi tam olarak gösterdikten sonra yeni kare iletilir. Ancak bu durumda input lag artar, ve akıcılık azalmış izlenimi yaratır. V-Sync açıkken FPS = hz şeklindeyken yırtılma gözlenmez, iki karenin ayrıldığı yer ekranın sonu ve başı şeklindedir.

 

FreeSync, G-Sync, Adaptive Sync - Bu teknolojiler monitörün tazeleme hızını FPS'e eşitler. Ancak sadece belirli FPS aralıklarında çalışırlar; 40-60, 30-72, 35-120 vs. Bu sayede ekran yırtılma oluşmaz ve akıcılık FPS < hz durumundaki kadar azalmaz.

 

Sonuç olarak monitörün desteklediği hz'den daha fazla FPS'e sahip olmak animasyonları daha akıcı yapmayacağı gibi ekranda bir veya birden fazla yırtılmanın olmasına sebep olur. Input lag'ın azalması karşılığında yırtılmaların olmasına göz yumuluyor ise Sync kullanılmayabilir. Ancak en ideal durum grafik ayarlarının GPU'nun maksimum hz ye yakın FPS vermesini sağlayacak şekilde yapılması ve Sync teknolojilerinin açılması şeklinde olacaktır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ekrem @huseyinekrem

  Yanlışım varsa kusura bakmayın, yeni uyandım. Ekran kartının görüntüyü oluşturma süresi sabit değil.frametime dediğiğimiz şeyi atlamışsınız sanırım. Akıcılık bununla doğrudan ilişkili.

 • sangreal_1905 @sangreal_1905

  FPS > HZ'den olduğu durumda her zaman yırtık oluşmuyor. Mesela 60 Gh monitor kullanıyorum. Fakat Pubg'de genelde 100-144 fps arası gidip geliyor .Bu yırtıklar oluşmuyor. Ama bazı oyunlarda da deli gibi oluyor. Oyundan oyuna mı değişliyor yoksa driver oyuna göre muamelemi yapıyor.

  • Equitatus @equitatus

   Yırtılma aslında her zaman oluşabilir. FPS=HZ olduğu durumda bile yırtılma olabilir. Yırtılma olmaması için önemli olan GPU'dan gelen karenin monitör bir kareyi gösterdikten hemen sonra iletilmesi gerekliliği. FPS=HZ iken de bu durum oluşmaz ise GPU yeni kareleri monitör kareyi çizmeyi bitirmeden gödneriyor ise yine yırtılma olur. Bunu engellemek için Sync'lerden herhangi birinin kullanılması gerekir.

   FPS>HZ olduğunda da eğer synclerden herhangi birisi açık değil ise yırtılma olacaktır. Ancak yırtılma monitöre, oyuna ve kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bazı kişiler yırtılmaları hiç görmez, şahsen ben PUBG oynarken yırtılmalardan inanılmaz rahatsız oluyordum, bu yüzden 72HZ FreeSync ve VSync açık oynamayı tercih ediyordum. Bazı oyunlarda sahnelerden dolayı yırtılmalar fark edilmiyor, bazen de yırtılma çok kısa süreli olduğundan çıplak gözle görmek zordur. Yırtılmanın ekranın neresinde oluştuğu da önemli, ekranın en altında veya en üstünde oluşan yırtılmaları seçmek zor olur.

   Driver ile yırtılma kontrolü yapıldığını düşünüyorum. Çünkü bazı driver güncelleştirmeleri ile yırtılma problemi çok fazla artabiliyor, ancak nasıl bir mekanizması olduğunu bilmiyorum açıkçası.

  • cengiz @cengiz

   Karelerin sayısı çok fazla olduğu için kareler arası görüntü farkı azalıyor. Bu yüzden fark etmiyor olabilirsin ama olmuyor diye birşey yok.

  • M.F. TÜRK @furkanturk2000

   Ekran kartı ayarlarında v sync özelliğini "uygulama kontrolünde" ise bu değişiklikler olabilir. Oyunlarda grafik ayarları kısmından değiştiriliyor. Ama anlamadığım şey pubg de fps 100-144 arasında gidip geliyorsa v sync kapalı olması lazım. Neden yırtılma olmadığını ben de anlamadım.

İobit,auslogic,avgtuneup, avira system 360 vs vs En iyisi ; sistemi bozmayan Wise 365. Digerleri sistemi bozuyor
https://www.wisecleaner.com/wise-care-365.html

Wise Care 365 - Stabilize, Secure and Speed Up Slow Windows PC/Laptop with One...

Wise Care 365 is an all-in-one system tune up tool. Speed up slow computer (laptop and desktop). Clean registry and junk files from your PC. Protect your privacy and make your PC more secure.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Meraklısına.
Osmanlı zamanından kalma fotoğraflar dijital ortama aktarılmış. Binlerce kare varmış.
https://blogs.getty.edu/iris/ottoman-era-photographs-take-on-new-meaning-in-their-digital-life/

Ottoman-Era Photographs Take on New Meaning in Their Digital Life

Ottoman-Era Photographs Take on New Meaning in Their Digital Life
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17

Bu rehberde Windows OS için kullanabileceğiniz güvenilir, ücretsiz programları/araçları ve çeşitli ayarları aşağıda belirttim. Bu araçları ve ayarları kullanarak, ücretsiz bir şekilde Win. sisteminizin güvenlik düzeyini artırabilirsiniz. Yazdığım açıklama kısımlarını mutlaka okuyunuz, hepsini kullanmanız şart değil.

Öncelikle Web korumasını, tarayıcıları güvenlik açısından sertleştirmek için önerilerim;

Google Chrome için Windows Defender Browser eklentisi.
Açıklama: Microsoft Edge tarayıcısı bu korumayı built-in olarak içeriyor. Microsoft, aynı korumayı Google Chrome içinde sunuyor. İsterseniz Chrome Web Store eklentilerini destekleyen Chromium tabanlı tarayıcılar içinde kullanabilirsiniz. Testlerde başarılı sonuçlar veriyor.
https://browserprotection.microsoft.com/learn.html

Mozilla Firefox için Netcraft Anti-Phishing (Oltalama koruması) eklentisi.
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/netcraft-toolbar/
Web sitesi: https://www.netcraft.com/
Şirket hakkında: https://en.wikipedia.org/wiki/Netcraft

HTTPS Everywhere Eklentisi (İsteğe bağlı)
Açıklama: Siteleri şifreli bağlantıya yani, HTTPS'e yükseltmeye çalışıyor. Girdiğiniz siteler şifreli bağlantı kullansa bile, arka planda sunduğu 3. parti domainler, reklam ajansları vs. şifreli bağlantı kullanmayabiliyor.
https://www.eff.org/https-everywhere

Google Chrome veya Chromium tabanlı tarayıcılar için uygulayabileceğiniz flags'ler.
(Uygularken zaten İngilizce olarak bütün açıklamaları mevcut. Bir daha yazmaya gerek duymadım, açıkçası biraz da üşendim.
chrome://flags

Güvenlik
#enable-appcontainer (enabled)
#enable-gpu-appcontainer (enabled)
#allow-sxg-certs-without-extension (disabled)
#disallow-doc-written-script-loads (enabled)
#disallow-unsafe-http-downloads (enabled)
#enable-framebusting-needs-sameorigin-or-usergesture (enabled)
#enable-mark-http-as (enabled: non secure warning and passwords ...)
#enable-site-per-process (enabled)
#extension-content-verification (enforce strict ...)
#pdf-isolation (enabled)

Gizlilik
#disable-hyperlink-auditing (disabled)
#reduced-referrer-granularity (enabled)

Performans
#autoplay-policy (user gesture is required ...)
#enable-gpu-rasterization (enabled)
#enable-lazy-frame-loading (enabled)
#enable-lazy-image-loading (enabled)
#enable-parallel-downloading (enabled)
#enable-tcp-fast-open (enabled)
#enable-hdr (enabled)

İşletim sistemini güvenlik açısından sertleştirmek için önerilerim;

ConfigureDefender
Açıklama: Windows 10 içerisinde ki güvenlik aracı Windows Defender'ı konfigüre etmek için kullanabileceğiniz bir araç. Aracı çalıştırdıktan sonra, üst taraftan "Defender high settings" e tıklayın daha sonra Close'a çift tıklayın ve sistemi yeniden başlatın. Daha sonra dosyayı sisteminizden silebilirsiniz.
GitHub Sayfası: https://github.com/AndyFul/ConfigureDefender
64-bit için indirme bağlantısı: https://github.com/AndyFul/ConfigureDefender/blob/master/ConfigureDefender_x64.exe
VirusTotal Sonuçları: https://www.virustotal.com/#/file/112366df0ddc6102c5d7efe9e59ca37ff2abb03cc3b70516e6767dc0a29157af/detection
VT'de iki güvenlik yazılımı yanlış alarm vermiş. Araç açık kodlu ve Microsoft, Symantec, Kaspersky Lab tarafından kontrol edilmiştir. Rahatlıkla güvenebilirsiniz.

Ayrıca Windows Defender'ı sandbox içerisinde çalıştırma seçeneğini aktif ederek daha fazla güvenlik elde edebilirsiniz. Microsoft, yakın zamanda Windows Defender'a kendini koruma modülüde ekleyecek.
Resmi rehber: https://cloudblogs.microsoft.com/microsoftsecure/2018/10/26/windows-defender-antivirus-can-now-run-in-a-sandbox/

SysHardener v1.5
Açıklama: Windows Script Host gibi çoğu son kullanıcının işine yaramayan/kullanmadığı, açıklar oluşturabilecek servisleri kapatıyor. CryptoLocker (Fidye) zararlıları bu yöntemi çok fazla kullanmaya başladı. Portable versiyonunu indirdikten sonra, varsayılan ayarlarda uygulama yapın ve sistemi yeniden başlatın. Daha sonra dosyayı sisteminizden silebilirsiniz.
Web sitesi: https://www.novirusthanks.org/products/syshardener/
Portable Version (Direk indirme bağlantısı): https://www.novirusthanks.org/get-file/?post_id=302&file_type=portable
Dijital imzalı ve güvenilirdir.

Windows Firewall Control (İsteğe bağlı)
Açıklama: Windows Güvenlik Duvarını kontrol etmeye ve kural oluşturmaya yarayan program. İhtiyaç duyarsanız, Türkçe dil dosyasını da sitesinden indirebilirsiniz.
Web sitesi: https://www.binisoft.org/wfc
Malwarebytes tarafından dijital imzalı ve güvenilirdir. Malwarebytes, BiniSoft şirketini kurumsal alanda ki çözümlerine Firewall modülü oluşturması için satın almıştır. Son kullanıcılar için güncel versiyonlar çıkmaya devam ediyor.

Emsisoft Emergency Kit Portable (İsteğe bağlı)
Açıklama: Kurulum istemeyen, içerisinde Bitdefender ve Emsisoft (Kendi) motorunu barındıran zararlı tarama/kaldırma aracı. Kontrol için kullanabilirsiniz.
İndirme adresi: https://portableapps.com/apps/security/emsisoft-emergency-kit-portable

Rehberi TeknoSeyir.com için hazırladım. Önerdiğim ayarlarıda kendim uyguladım. Takıldığınız yerler olursa veya farklı özelleştirmeler yapmak isterseniz danışabilirsiniz.

#Windows
#Windows10
#antivirüs
#windowsdefender

BeğenFavori PaylaşYorum yap