Merhaba; kendime bir güzellik yaptım ve gittim Peugeot 406 Coupe aldım. 2.0 otomatik versiyon. 2001 Model olduğu için kasko yaptıramıyorum. Sadece Ziraat Bankası'ından teklif alabildim o da fahiş geldi bana. Konu hakkında bilgisi olan, yardımcı olabilecek olan var mı?

Belki testini de yaparız 🙂

#OtoSeyir #akış #Peugeot #peugeot406coupe

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 39

Herkese selamlar.

2000 model Clio'mu satıp yeni bir araç almayı planlıyorum ve alacağım araç otomatik vites olsun diyorum. 2010 model ve üzeri, 1.4l atmosferik motorlu, 100k km altında b sınıfı bir araç olacak büyük ihtimalle. Zira c sınıfı için model düşürmem gerekiyor ve pek istemiyorum. Yapacağım km ye göre dizel ihtiyacım çok yok ancak tamamen gözden çıkarmadım.

Daha fazla uzatmadan soruma geleyim; bildiğim kadarıyla bahsettiğim b sınıfı araçların hemen hepsinde robotize yarı otomatik şanzıman kullanılıyor çeşitli isimlerde. Benim yarı otomatik ile bir problemim yok aslında, zira vites değişimlerinde neden insanların sarsıldığının farkındayım (hiç kullanmadım fakat mantığını anladım) ve kısa bir alışma süresinden sonra o değişim aralıklarında gaz kesmek beni rahatsız etmez. Ancak piyasada hemen hemen tüm robotize şanzımanlar için olumsuz yorumlar var. sanırım bunun bir kısmı bilgisizlikten ancak gerçeklik payı da olsa gerek.

Özellikle yoğun trafikte şanzımanın ısınması ve kilitlenmesi problemini hep okuyorum, duyuyorum. Robotun kararsızlığının çok olması bu problemin çıkma ihtimalini de arttırıyor anladığım kadarıyla.

Punto Evo düşünüyordum fakat Dualogic adlı şanzımanları hakkında çok kötü yorumlar okudum, en belirgin örneğim bu. 2010 civarı araçlarda kullanılan şanzımanlardan tavsiye edeceğiniz var mıdır? Ne dersiniz?

Ya da şöyle de sorabilirim. 2010 civarı araçlarda hangi şanzıman tipleri kullanılıyor?

Mesela yanlış hatırlamıyorsam 2009'a kadar olan ilk kasa Honda City ve Jazz CVT şanzıman kullanıyor.

#OtoSeyir #OtoSeyirTayfası #akış #FiatPunto

edit: Suzuki Swift 2010-2013 arasına gidiyor aklım. Fikri olan? (tork konvertörlüymüş. pek düşünmüyordum ama... fikri olanı beklerim)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 20

Opel Astra G 1.4 Classic Twinport 2006 Model

Merhaba, bu otomobil ile ilgili her türlü bilgiyi ve yorumu beklerim.

Ofisten yan masadan arkadaşım satıyor. Kendisi 2. sahibi. 66 bin km'de. LPG Yok. Kaza, boya, kaportada değişiklik vs. yok. ABS, 2 Airbag, klima ve otomatik ön camları dışında donanım yok.

Fiyat 40 bin diyor ben henüz bir şey demedim. O paraya şunu bunu alırsınız demeden önce şunu belirteyim. 2000 clio'm var, maksimum bütçem 40 bin ve eğer bu temizlikte bir araba olmayacaksa değiştirmeyi düşünmüyorum.

En önemli nokta; şehir içi kullanımda 100 km'de kaç litre benzin yakarım? Çeşitli şeylker okudum forumlarda ancak sonuca ulaşamadım. LPG taktırmak seçenek değil. Eğer LPG gerekiyorsa almam.

#OtoSeyir #Opel #OpelAstra

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 24
 • bzn7 @bzn7

  Direksiyon simidindeki deformasyona bakacak olursak araç hiç de 66 bin'de gibi durmuyor. Hangi ilde kullanılmış acaba? İstanbul'da 9 lt/100km ortalama tüketirsiniz.

  • Gump @runforrest

   Deformasyon yanıltıcı olabilir, bizim araçta da direksiyon içler acısı fakat aşağı yukarı aynı km'de. Bu aracın sicilini bilemem fakat bizimkinin ilk sahibi biz olduğumuz tereddütsüz söyleyebilirim. Özellikle direksiyon simidi, korna düğmeleri ve kapı kollarının beyazlaması kronik problemi sanırım bu kasanın.

  • bzn7 @bzn7

   @runforrest aynı aracın aynı boş donanımı 1.4 Ecotech 2000 modeli sedan var bizde. Zamanında sıfır almıştı babam, sonrasında eve arabalar geldi gitti ama bu sabit kaldı. Şimdi 180.000'de ama direksiyonda göze batan bir deformasyon yok. Korna düğmelerinde bir zaafı var, onları yırtılmadan altına köpük bantla biraz desteklemek ve butonla trim arasındaki boşluğu almak gerekiyor.

   İki sene önce ben 1.6 Ecotech 2001 Elegance aldım. Elektrikli ayna, otomatik vites (GM'in tork konvertörlü çok güzel bir şanzımanı vardı) Philips CCR600 8 uydu ses sistemi, direksiyondaki kumanda tuşları (bence çok kullanışlı yerdeydiler, neden aynı konumda devam edilmedi bilmiyorum) Maun iç trim, orijinal çelik jantlar, ergonomik koltuklar, daha iyi ses yalıtımı, geniş tabanlı lastikler (195/60/R15 vs 185/65/R15), ABS, +3 hava yastığı vs. kesinlikle çok daha keyifli bir kullanım sunuyordu. 2019 başında sattım aracı ama almak isteyenlere otomatik Elegance tavsiye ederim. Üzerindeki donanımlar kullanımda bariz fark ediyor.

  • Gump @runforrest

   @bzn7 Daha yaşlı kasalarda enteresan şekilde kapı kolları da beyazlamamış, özellikle en son çıkanların plastik kalitesi bariz düşmüş zaten belli. Biz boyattık yine çıktı rengi, komple değişmesi lazım dediler, dedim aynı plastiği takacaksınız yine yapacak. 🙂

  • bzn7 @bzn7

   @runforrest koltuk kumaşlarındaki kalite de düşmüş soradan sanırım. Elegance'da kadife koltuklar vardı, D segmenti çağrışımı yapıyordu. Düşük donanımda da gayet kaliteli, kendi şeklini koruyabilen bir kumaş vardı. Fotoğraflardaki koltukları ilk bakışta döşemeci işi sandım, B segmentine uygun bir kumaş görüntüsü var.

 • moraral @moraral

  2009-2010 model Chevrolet Cruze ( Opel Astra ile aynı platform ve donanım) 40-45 arası gibi fiyatlar görünüyor. Daha iyi bir seçenek gibi sanki.

 • mrsocrates @mrsocrates

  13 senelik araba ve 66k km yersen. Ayrıca bu araba lpgsiz deli yakar. 40k tl etmez yazık günah 2006 model araba teknolojik birşey de yoktur bunda

selamlar. işletim sistemi yüklü olmayan iki diskim var. biri boş, diğerinde çeşitli programlar kurulu.

dolu olanı boşa taşımak istiyorum, tabi programlar çalışmaya devam etsin windows altında. how to?

klonlasam falan sanki windows program yollarını falan karıştıracak diye düşündüm... how to?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar. Excel'den App ya da web page'e..

Elimde basit formüller olan bir excel var. bu excel'de 1dk da bir çalışan bir sorgu da var. Bu excel bulutta duruyor.

İstiyorum ki telefonumdan bir app ile bu excel'e ulaşabileyim. Sadece görüntülesem yeterli. Excel'in sürekli açık durması için bir ücretsiz falan bir server bulmam lazım sanırım ki kendini güncellemeye devam etsin. Bu güncellenen excel sayfasında seçtiğim sütünları görebilsem telefondan çok işime yarayacak.

Fikri olan?

#excel #Mobil

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar

Ayaklarımı maksimum uzatabileceğim koltuk, sandalye arıyorum. Sadece ayaklarımı koyacağım bir puf vs. değil aradığım. Tüm bacaklarımı uzatabileceğim bir şey arıyorum. Ofis ortamına ne kadar uygun olursa o kadar iyi. Tavsiyeleri beklerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Honda City 4. Gen ile ilgili sorum var.

Bir kaç ay içinde ilk sahibi tanıdığımdan 2009 (eski kasa) modelini alabilirim. Bu araçların yurtdışı versiyonlarında Cruise Control var sanırım.

Alacağım versiyona cruise control eklemenin yollarına bakıyorum. Fikri olan...?

#OtoSeyir #Honda

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba, uzun dönemli bir planım var, hem bilgi, hem fikir almak isterim.

Var sayalım ki kendine ait 5 dönüm alanda bir evimiz olacak ve bu evde bugünün koşulları ile küçük bir şehirde 250-350 tl elektrik tüketen bir aile var.. Bu evin enerji sorununu çözeceğiz bütçe sınırlaması olmadan.

Bölgede rüzgar enerjisi potansiyeli yüksek, bu konuda sorunumuz olmadığını kabul edebilirsiniz.

Öyle bir şey yapacağız ki ilk yatırım maliyetini sınırlamayacağız fakat ailenin kullanımına ek olarak elektrikli kombi ile ısınma, su ısıtma, ocak gibi ihtiyaçları da elektrik ile gidereceğiz Bunun dışında bahçede kuyu ve bir takım elektrikli aletlerin kullanımı olacak.Üzerine her ay belli bir miktar da şebekeye satabilelim. Bu bizim güvenlik payımız olur.

Bunun üzerine diyelim ki bölgede en yakın elektrik direği 100m ötede. Oradan bu dediklerimize uygun bir hat çekeceğiz. Yukarıdakilerin maliyeti ayrı, bunun maliyeti ayrı düşünürsek daha da güzel olur. 🙂 Maliyet, maliyet, maliyet... En çok merak ettiğim kısım tabi.

Hiç bilmediğim konular. Atladığım bir yer var mı? Herkes bildiği yerden sallayabilir, atış serbest. 🙂

#KonuDışı #Yenilenebilirenerji

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • prometrik @prometrik

  Yasal yapılandırmalara da bakmanız lazım. Devletin teşviği olabilir. tabi birde vergisi oluyor.

 • Mr.Bell @mr-bell

  Rüzgar için ölçüm yapılması gerekiyor,bize fazla gelen hız o sistemler için yetersiz kalabiliyor ve pek verim alınamıyor.
  Onun dışında güneş enerjisi panelleri var ama onun içinde yine ölçüm yapmak ve geçmişe yönelik güneşlenme verilerine bakmak gerekiyor, böyle bir sistem muhakkak on grid diye tabir edilen şekilde olmalı ki kim hem şebekeye satılabilsin hem ihtiyaç anında şebekeden karşılanabilsin.
  Bir çok şeyi elektrik ile karşılamak istediğiniz için kısmen zorluklar çıkabilir zira bu tarz kaynaklardan elde edilen elektrik dalgalı olabiliyor.
  Sıcak su ihtiyacını ise esas olarak güneşten karşılamak daha mantıklı,basınç altında çalışan ve ısınan suyu değil de, bodrum katta duran bir depoda olan suyu rezistans mantığı ile ısıtan sistemi kullanırsanız daha yüksek verim elde edersiniz,ismini hatırlamıyorum şuan kusura bakmayın.
  Aslında en makbul olanı doğalgaz varsa ufak bir çevrim santrali kurup hem elektrik hem kışın ısıtma elde etmek ama yazın o ısıyla nasıl baş edilir ve soğutma amaçlı kullanılır onu tam bilemiyorum.
  Umarım bir fikir verebilmişimdir,eğer bir şeye karar verirseniz ve buradan paylaşırsanız beni de etiketleyebilriseniz memnun olurum.

  • Cenk @cenk

   Merhaba, ayrıntılı cevap için baştan teşekkür ederim. Rüzgardan başlayayım, planladığım bölgenin etrafında çeşitli rüzgar enerji santralleri var halihazırda. Elbette arazinin konumu, cephesi fark yaratır, ölçüm yapılmadan araziye karar vermem zaten. Zira kritik nokta enerji sorununu çözmek.

   On grid sistem kastetmemin sebebi de kurabileceğim rüzgar tribüni ile ihtiyacım olan elektriki sürekli karşılayıp karşılamayacağını bilmemek.

   Teorik olarak yeterli rüzgar potansiyeli ve yeterli sistemim var diye kabul edip, yeterli miktarda aküde bulundursam bile istediğim enerji ihtiyacını stabil bir şekilde bu sistemden alabilir miyim, bilmiyorum. Elektriği uzak mesafelere iletmeden, yerinde üretip tüketmek en verimli yöntem bildiğim kadarıyla. Zİra aktarımdaki kayıplar malum.

   Ek olarak güneş enerjisi çözümleri de kullanabilirim ısıtma için.

   Ama temelde, yüksek elektrik ihtiyacı ile kendi kendine yetebilen bir sistem öngörmeye çalışıyorum. Bunu hayata geçirmeme henüz var ancak bu tasarladığıma uygun bir yeri çok daha önce alabilirim. Bu tarz ihtiyaçlarımı ve çözümlerimi kabaca baştan oluşturmam gerekiyor. Çok fazla çözüm elektrikte düğümleniyor. 🙂

   Zaman içinde şekilldendikçe size de haber ederim mutlaka.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @cenk Yerinde tüketmek mantıklı ancak depolamak kayıplara neden açıyor ve maliyeti arttırıyor, rüzgar dalgalı bir elektrik veriyor bildiğim kadarıyla o yüzden şebekeye bağlı şekilde çalışması izin gereken izinler daha zorlu ve sıkıntılı diye hatırlıyorum.
   Yerli üretim yaptığını ve bir çok şeyi kendi geliştirdiğini söyleyen northel vardı rüzgar için, rüzgar santrallerini şebekeye bağlı çalışmasını kabul ettirmek için çok uğraştıklarını anlatmıştı.

  • prometrik @prometrik

   @cenk Hem rüzgar hem güneş enerjisi için geçmişe dönük en az 1 yıllık veri gerekir ki aşağı yukarı ön hesaplama yapabilin. Rüzgar türbinleri bildiğim kadarıyla bakım maliyeti de var. Ayrıca gürültü, titreşim gibi unsurlar da olabilir. Bu tür açılardan en rahatı güneş enerjisi panelleri. Ancak onlarında maliyeti amorti etme süresi yüksek. 15-20 yıl gibi bir süre olması lazım yanlış hatırlamıyorsam. tabi üretim teknolojisi gelişmesi ile bu süreler azaltılmış olabilir. Yeni ürünlere bakmakta fayda var. Akımın dalgalı veya farklı olması çok önemli değil. Devre elemanları ile değiştirilir, akülere verilerek oradan harcanır. Akü denince tabi ki akülerin de bakımı olacak.

   Bir çok elektrikli ürün kullanmak istiyorsunuz. Bu ürünlerin ortalama kullanma süreleri ile ortalama harcayacakları enerji hesaplamanız lazım. Yaz/kış hesapları olacak. Buna bağlı olarak akü kapasitenizi hesaplayabilirsiniz. Akülerde fazla depolama yapmak istemeyip şehir hattına da elektrik verebilirsiniz tabi ama burada kar/zarar hesabını iyi yapmanız lazım. Bulunulan bölgede elektrik kesintisi var ise aküler hayat kurtarıcı olabilir.

 • Cenk @cenk

  Her ikinizin de cevapları iç açıcı değil. Bölge Çanakkale, dediğim gibi düşündüğüm yerlerin 15km çapında etrafında çeşitli rüzgar santralleri var.

  Temelde modern bir evin ihtiyaçlarının biraz fazlasını karşılayabilen, kendi enerjisini üretebilen ve doğada bir yer bulmaya çalışıyorum. Ancak söylediklerinizden sonra şebeke elektiriğine bağlanmak ve acil durumlarda kullanmak üzere küçük akülerle bir çözüme doğru kayıyorum.

  Fakat bu durumda da ısınma ihtiyacının yüksek maliyeti ortaya çıkıyor. Genel olarak zaten yüksek bir elektirik tüketicisiyim ve bu durum devam edecek. Üzerine ısınmayı da elektirik ile çözmeyi eklersem benim hesaplarımı ciddi şekilde değiştirebilir.

  Yaşamak istediğim yerlerde elektrik olsa bile kesilecek, ısınma sorun olacak. Bunları çözmenin alternatif yollarını biliyorsanız onu da dinlerim. 🙂 Rüzgar enerjisi çok yatmıştı aklıma. 🙂

  @mr-bell @prometrik

  • Mr.Bell @mr-bell

   Isınma için kalorifer sistemi mantıklı size, dökme lpg yada fuel oil gibi şeyleri kapınıza kadar getirterek modern bir ısınma sağlayabilirsiniz.
   Her ikisi içinde maliyet hesaplamalarını yaptırmanız mantıklı olacaktır ama akü işine ben çok sıcak bakmıyorum,yedek elektrik için jeneratör daha modern bir teknoloji olarak kalıyor.
   Anladığım kadarıyla amacınız enerji olarak bağımlılığınızı azaltmak.

  • Cenk @cenk

   @mr-bell Enerjiyi, elektirik ile çözebilirsem yaşam kolaylığım ve kalitem başka hiçbir tekil etmende olmadığı kadar artıyor. Enerji, her şeye dönüşüyor. 🙂 Bunu dış etenlere bağımlı olmadan, sadece gezegene güvenerek kendi kendime çözme fikri, düşüncesi bana çok iyi geliyor. Enerjiyi, satın almak bir çözüm ancak böyle olursa onu kullanırken hiçbir zaman içim rahat etmeyecek. Bir defada çözmek ve mümkünse yıllık periyotlarda bakım ile beni gömecek bir sistem arayışındayım açıkçası. Lokasyonum da Çanakkale merkezinin 35-40 km güney - güney batı bölgeleri.

   Bakalım, yakın çevremde bu konuda fikir verebilecek insan henüz bulamadım, kamuya da ilk defa ilan etmiş oldum. Zaman içinde evrilecektir ancak temel fikir enerjiyi sistemin dışında üretmek ve dönüştürmek.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @cenk Şimdiden kolay gelsin,işiniz kolay değil.

  • prometrik @prometrik

   @cenk Güneş enerjili su sistemleri var. Biz Çanakkale'de kullandık. tavsiye edebilirim ancak iyi bir marka olması şart. Şu an markayı hatırlamıyorum. İsterseniz sonra bulup yazarım. Sıcak su ihtiyacını böylece karşılayabilirsiniz. Var mı bilmiyorum ama bu yöntem ile ısınma ihtiyacı da karşılanabilir.

   Atık yağlarınızı depolar ve gerekli işlemleri öğrenirseniz, dizel jeneratörde kullanıp elektrik kesintilerinde enerji ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu konuyu iyi araştırın yalnız. yağı iyi filtrelemek çok önemli tabi jeneratör bakımları da.

   Enerji ihtiyacı için en iyi çözümün güneş enerjisi panelleri olduğunu düşünüyorum. Rüzgar enerjisi evet güzel potansiyeli var ama evin bir miktar uzağında olmalı, bakımı önemli, ses yapar mı? araştırılmalı, bir de titreşim verir mi? Bu nedenlerle evden ne kadar uzakta olmalı iyi incelenmeli. Ben bu nedenlerden güneş panelini tercih ederdim. İstendiğinde sökülüp rahatça taşınabilir de ama rüzgar türbinini taşıma maliyeti çok çok daha fazla olacaktır. Güneş paneli 1-2 alınarak başlanıp, devam ettikçe arttırılabilir. İlk başta ihtiyacınızın bir kısmını karşılar. Aynı şekilde elektrik kesintisi durumunda da bir miktar ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ancak gece kullanabilmek için akü şart. Rüzgar enerjisinde de akü şart olacak. Gece genelde daha az rüzgarlı özellikle yazın.

 • turker @turker

  Rüzgar ve Güneş enerjisi için bulunduğunuz bölgeye uygun değerlere 10 yıl geriye dönük olarak meteorlojiden ulaşabilirsiniz.

  Yatırım maliyetinin yanında bakım ve yedek parça giderlerini de düşünmeyi ihmal etmeyin.

  Rüzgar + güneş paneli kombinasyonlarına da girilebilir.

  Konum uygunsa ısıtma, soğutma için derin kuyu ısı pompası da düşünülebilir.

  YouTube üstünde offgrid yaşamak için rüzgar + güneş setleri kuran onlarca Amerikalı var. Verim, sorunlar vb konularda fikir verir.

edit: görselde eklediğim sisteme itirazı olan var mı? 🙂

merhaba herkese, işlemcilerden uzağım epeydir. ofise alınacak bir pc için işlemci bulmaya çalışıyorum. sistemin geri kalanı 8gb ram, 120gb ssd ve eldeki hd ile tamamlanacak. işlemcinin piyasada kolayca bulunabilmesi lazım.

amd a8 9600
amd a10 9700
intel pentium g4600 gibi işlemciler gördüm fakat haklarında hiç fikrim yok.
eski nesil i5 falan bulmak zor olur diye düşünüyorum. kamu kurumu olduğu için internetten sipariş verip geçemiyorum. satın alabileceğim firmaların da işemciyi temin edebilmesi lazım.

ne önerirsiniz,

bir de 22" monitör gerekecek. onda da f/p tavsiyeniz varsa çok sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba; bir sorunum var, yardım isterim.

Amd Am3+ Fx6100
Gigabyte GA-970A-DS3P (rev. 2.1)
MSI GTX1050Tİ
4x2gb Corsair DDR3 1600mhz Ram
500W HighPower

sistemi kurduk, görüntü alamaıyoruz. "No Signal" uyarısı veriyor monitör. Diskte Windows kurulu değil bu arada. Eski ekran kartım radeon hd4850 de takıp denedik ve sonra onda da aynı durum oldu.

Bir TV, Bir monitörde, 2 farklı hdmi kablosunda, bir tane dvi kablosunda denendi. Sonuç değişmedi.

Anakarta bios reset atıyoruz, hem jumperden denedik, hem de bios pilini çıkardık fayda etmedi.

Yardım rica ederim...

#Donanım #1050Ti #NoSignal #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 33
 • SonkaBonka @sonkabonka

  Ben olayı bayağı yanlış anlamışım. 🙂
  Anakart yeniyse tam olarak modeli yukarıda yazdığınız gibi "Gigabyte GA-970A-DS3P (rev. 2.1)" mi bunu kontrol edin çünkü bu kartın farklı revizyonları ve bios sürüm farkları var.

  Tam olarak model numarası buysa CPU'da problem var demektir çünkü ilk bios sürümünden itibaren bu CPU desteklenenler listesinde mevcut.

  Anakart revizyon numarası sizin yazdığınızdan aşağıysa bios güncellemesi gerekebilir ama bunu yapmak için de farklı bir CPU'ya ihtiyacınız var.

  Üzgünüm ama sorununuzun basit bir çözümü yok maalesef...

 • Cenk @cenk

  ekran kartının pci e kabloları ne demek bilmiyorum. pci ex 16 slotu ve 8 slotuna oturtuyorum ekran kartını. kablolar nedir anlamadım.?

  denemerlimde değiştiremediğim tek şey işlemci. ancak "1050ti no signal problem" diye arattığımda da çok fazla sonuç çıkıyor. hepsi de burada konuştuğumuz şeyler, bios sıfırlama ile başlıyor genelde.

  sadece eski driverları kaldırma önerisini yapamıyorum zira sisteme takılı diskte bir işletim sistemi yok zaten.

 • Erdinç B. @erdincb

  Monitörün menüsünden hangi kaynağın seçili olduğunu kontrol edin.
  Ekran kartının güç girişini kontrol edin, kablonun üzerinde PCI-E yazdığına emin olun.
  Anakartın güç girişlerini kontrol edin. CPU yakınlarında bir yerde ekstra bir güç girişi olacak.
  Aklıma gelenler bunlar.

 • Cenk @cenk

  Burada bulunan bir teknik servis ile konuştum. "bios update yüzünden olur bu" diyor. anakartı garantiye gönderin bios update yapsınlar diyor.

  Olabilir mi sizce?