Paylaş Paylaş

Teknoloji ve Bilim Notları 2018/10

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

00:45 - Stephen Hawking hayatını kaybettti. Hawking’i ünlü yapan teorileri. Kara delik bilgi paradoksu

15:22 - Scott Kelly, ISS’te bir yıl geçirdikten sonra DNA’sının %7’si değişti mi?

20:28 - Bütün disk galaksiler kendi etrafındaki dönüşünü 1 milyar yılda tamamlıyor.

22:20 - Yapılan bir araştırmaya göre sigara içmek işitme kaybına neden oluyor.

25:06 - Şişelenmiş sularda plastik kirliliği tespit edildi.

34:07 - Bebekler konuşmaya başlamadan önce mantıklı düşünebiliyor.

36:13 - Ornitorenk sütü antibiyotiklere dirençli bakterilere karşı savaşta faydalı olabilir.

40:14 - Yapılan bir araştırmaya göre Amerika’da insanların biyolojik yaşlanması yavaşlıyor. Düzenli spor en önemli etken.

44:33 - Youtube, izlenme süresini uzatmak için daha radikal videoları öne çıkarıyor.

53:55 - Microsoft, Çince’den İngilizce’ye yapay zeka ile tercüme konusunda insan kalitesini yakaladığını duyurdu. Deneme sayfası

58:21 - Bill Gates, GDO’lu gıdalar sağlıklı ve milyarlarca insanı doyurmak için en iyi çözüm.

01:03:24 - Genetiği değiştirilmiş besi hayvanları yakında tüketiciye satılabilir.

01:11:42 - İnsanların çoğu bilimden anlamıyor ama çocuklarının bilim alanında çalışmasını istiyor. Anket

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • özden akbaş @carter

  @can bir an kısa giriş yapacak sandım sonra uzattı da neşem yerine geldi... 🙂

 • patpat @pathologic

  Vallahi önceleri onyargiliydim ama bilim haberleri uzay konusu dışına cesitlenince sevmeye başladım.

 • arandur @arandur

  Zaman yoktu son kısmını dinleyemedim ama başlıklara bakınca bizimkiler gene GDO lobisinden ganimeti indirmişler 😀

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  GDO'nun olası zararları ve mevcut faydaları konusu ortaya yatırılıp, değerlendirilmesi lazım. Düşünüldüğü kadar sağlık açısından korkulması gereken bir konu olduğunu zannetmiyorum. Olayın esas değinileceği nokta tamamen ticari kaygılar içermesi bence. Çünkü GDO 'lu bitkiyi almak için tohumlara para vermen gerekiyor.

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   Yanlış bilinen noktalardan birisi de bu aslında. GDO ürünler tohumsuz olmak zorunda değil. GDO'lu ürünlerin doğaya kontrolsüz salınmaması gidip diğer türlerle çiftleşip onların da genetiğini değiştirmemesi için üreyemez hale getirilmeleri bir yöntem. Tabi bu firmaların da işine geliyor ama GDO araştırmasını sadece büyük firmalar yapmak zorunda değil üniversite bünyesinde bu araştırmayı yapıp tohumları halka verebilirsiniz. Üremesini özellikle engellemediyseniz çiftçi sürekli yeni tohum almak zorunda da kalmaz. Bunun örnekleri de var Hawai'de papaya çiftçisini kurtaran bilim adamı tam olarak bu yolu izlemiş.

  • Murat Gencer @mrtgncr

   @hkellecioglu Verdiğiniz bilgilerde düzeltme yapmak istiyorum. Türkiye'de gdo'lu tarım yapılmıyor, avrupada da çoğu yerde yasak ve bu gdo'nun tohumla hiçbir alakası yok. Kim nerden uyduruyor bilmiyorum ancak gdo halkımızın ağzına sakız olmuş nereye çekelese geliyor bu kelime. Bu tohum muhabbetine gelecek olursak o tohumlar melezlenmiş tohumlar, bir kendileme sonunda istenilen özelliklerde dişi erkek elde ediliyor ve bu tohumların melezlenmesi sonucunda istenilen özellikte tohum elde edilip ticari olarak satılıyor ancak bu tohumdan tekrar verim alınamamasının nedeni genetik açılım ve yabancı tozlanmadır, kesinlikle para, ticaret mevzusu yok. Nasıl ki 2 insanın çocuğu tıpkı anası babası gibi değilse tohumlarda da durum böyle. Senin hibrit domates tohumun bu sene verimli veriyor fakat 2.sene o tohumdan oluşan meyve acaba hangi polen ile döllendi? Böceğin komşu tarladan getirdiği verimsiz polenle tozlanıp döllenen meyvenin tohumundan verim ve kaliteli bir tohum beklemek oldukça mantıksızdır. Verim kaybından dolayı tekrar tohum alınmasının hiçbir ticari sebebi yoktur, tamamen genetik açılım ve yabancı tozlanmanın getirdiği bir sonuçtur.

  • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

   @mrtgncr Bu durumda tarım ürünlerinde son kullanıcı tarafında esas dikkat edilmesi gereken noktaları da yine bu GDO ve melez (hybrid) tohum başlığı altında işlenebilir. Bu yazdıklarınızı bile ben dahil birçok kişi bilmiyordu ve olumsuz bir algısı var toplum üzerinde bence. Tarımcılıkta kullanılan koruyucu ilaçlar mı esas sağlığı tehdit eden unsurlar vs nedir. Oldukça faydalı ve yanlış bilinen bir konu gibi geliyor bana. @hkellecioglu

  • Murat Gencer @mrtgncr

   @cok_okuyan Dediğiniz gibi ülkemizde GDO muhabbeti çok yanlış biliniyor, bir de bunun hormon diye kardeşi var ama o konuya hiç girmeyeceğim. Ben gdo yu tavsiye etmiyorum ama kesinlikle insanların korkutulduğu kadar da tehlikeli bir boyutu olduğunu düşünmüyorum. GDO lu ürünler yaklaşık 1980'den beri amerikada kullanılıyor ve buna dair bir sürü çalışma yapıldı ve elle tutulur gdo zararlı diye bir sonuç yok. GDO konusunda korkulan şey bu bu organizmanın insanlarda birikip bir yerden patlak vermesi korkusudur, bir de bu organizmanın yabancı ot diye tabir ettiğimiz, kültürünü yaptığımız bitkinin dışında kalan bitkilere geçmesidir. Böyle durumda yabancı otlarla mücadele etmek çok zorlaşacaktır. Gdo nun avantajı ise aslında pestisit kullanımını çok düşürüyor olması çünkü başta verdiğin birkaç pestisit ile tüm yabancı otlardan kurtulmuş oluyorsunuz dolayısıyla düşük tarımsal mücadelede aynı zamanda yüksek verim kazanılmış oluyor. Bizim ülkemizde bir kültür tarımında kaç kere pestisit kullanılıyor gidip bunu bir araştırmak lazım. Eminim bu kadar fazla -bilinçsizce- atılan pestisitlerin bize verdiği zarar bugün gdo ya atılan suçlamalardan daha fazladır. Ülkemizde gdo lu tarım yapan bir yer yok, daha önce belirttiğim gibi çoğu avrupa ülkesi de buna şiddetle karşı çıkıyor ve oralarda da yasak. Ben gdo yu ülkemizde kullanmalıyız diye bir savunma yapmıyorum ancak objektif bakıldığında en azından günümüz için hiçbir dayanağı olmayan suçlamaları haketmediğini düşünüyorum.

 • Emre K @emre-k

  Daha iki gün önce musluk suyunu filtreleyen sürahilerden bir tane aldıktan sonra şişelenmiş sularla ilgili haber tam üzerine geldi. 🙂

 • Simulation @simulation

  "Uzaylıların ne kadar gelişmiş türler olduğunu öğrenmeden, gelen iletişim sinyallerine cevap vermemeliyiz. Eğer cevap verirsek dünyayı büyük bir tehlike bekliyor olacaktır. Gelişmiş bir uygarlıkla karşılamamız halinde Kristof Kolomb ile karşılaşan Kızılderililerin durumuna düşebiliriz. Biliyorsunuz o işin sonu iyi olmamıştı."

  Stephen Hawking

 • Recai @recai

  bu haftaki programda Elon Musk yoktu, biraz eksik kaldi 🙂
  GDO konusunda bilen bilmediginin farkinda degil.
  her GDO zararlidir demekle her GDO zararsizdir demek ayni hatadir.
  GDO yeni bir yöntem degil ama lobi faaliyetleri nedeniyle merkezi bir yönetimi yada gelistirilmesi yok, sonuclarini arastiran yok olanda tarafsiz mi degil mi belli degil. herkes herseyi tuketmek istiyor ama, tarim arazilere bina dikmek istiyor, yesili sevmiyor, suyu hor harciyor, buyuk motorlu araclara binmek istiyor ve elektirigi coin icin kullaniyor, cok yiyor, cok yemek cöpe atiyor ama bunun yaninda cevreye zarar gelsin, nukleer santral yapilsin, benzin pahali olsun ve GDO ile besin uretilsin istemiyor.
  Ne serden geciyor ne de yardan!
  @hkellecioglu daha öncede söyledim, Tevfik Uyar ile bir program yapsaniz keske
  https://www.youtube.com/channel/UCZn344Qvbg02ztxIdWLoARw

 • Cem Erel @cemerel

  youtube'a yazdım buraya da yapıştırayım 🙂

  facebook - cambridge analytica skandalıyla ilgili video çekseniz süper olur. insanlar duyduklari haberlerin detayını öğrenmek için youtube'da videosu var mı diye arıyor. teknoloji firmalarını ilgilendiren bu gibi büyük çaplı skandallar olduğunda hızlı videolar çekip yayınlasanız izlenme sayısı yüksek ihtimal tavan yapar. bir konuyu sizin kadar titizlikle araştırıp anlayıp yayınlayabilen kanal sayısı çok az, hep barış özcan'a yedirmeyin bu konuları 🙂
  kaynak olarak cambridge analytica'nın ceo'su bu videoda kurdukları sistemin nasıl işlediğini anlatmış: https://www.youtube.com/watch?v=n8Dd5aVXLCc
  şu da ilginç: "Cambridge Analytica’s CEO claims that based on about 70 Facebook-Likes, they can determine with 95% accuracy whether a person is black or white, with 88% accuracy whether he/she is homosexual and with 85% accuracy whether he /she is a Democrat or Republican. With 150 ‘Likes’ he knows a person better than his / her parents, and with 300, better than his / her partner."

 • AB9 @sqn

  Arıtma suyla ilgili olarak "o kadar da hassas arıtmaya gerek yok" minvalinde bir şey söylediniz. bunu zamanında ciddi araştırdım ve sonunda ters ozmos filtreleme yapan arıtma cihazı aldım. 2 senedir kullanılıyor ve sağlık açısından bir zararını görmedim. Günlük alınması gereken minerallerin çok az kısmını içme suyundan alıyoruz zaten, en yüksek değer %30 olmali, onu da tek bir soda ile telafi edebiliyoruz.

 • expo @expo

  Kara deliklerle ilgili iddia edilen her şey şu an için sadece teorik. "Olay ufku" denilen yer bana göre karadeliğin sınırı değil sadece kütle çekim gücünün geri dönülemez noktasıdır. Yani o noktadan sonra ışık dahil hiç bir şey geri kaçamaz. Eğer öyle ise kara deliğin kendisi ( eğer kütlesi varsa ) çok daha küçük de olabilir, belki de bir futbol topu kadardır. Olay Ufku şuna benziyor; Dünya etrafında dönen uydular, Dünya dan belli bir uzaklıkta iseler stabil bir yörüngede dönerler. Ne zaman ki bir sebepten Dünyaya yaklaşırlarsa o noktadan sonra Dünyaya düşme süreci başlar. Işık (foton) için Olay Ufku denilen yer de o geri dönülemez nokta ama madde için olmayabilir. Madde fotondan çok daha ağır olduğundan geri dönülmez nokta Olay Ufkunun çok daha gerisinden başlaması lazım mantıken.

 • expo @expo

  "Başımıza icat çıkarma" diye söylemi olan bir toplumun bilime meraklı olması, önem vermesi ve teknoloji üretmesi beklenemez zaten.