Paylaş Paylaş

Oyun Gündemi 20: Epic Store İndirimleri

Epic Store’un ilk indirimleri, Epic Mega Sales başladı.

Sony ve Microsoft, oyun ve içerik stream hizmetleri konusunda işbirliğine gidiyor.

Bir başka Vampire: The Masquerade oyunu yolda.

Werewolf: The Apocalypse’i E3’te görebileceğiz.

AMD, E3’te oyun odaklı yeni nesil bir ürün duyuracak.

Skull & Bones bir kez daha ertelendi. E3’te olmayacak.

Yeni Splinter Cell oyunu bu sefer E3’te duyurulabilir.

Netflix de E3’te olacak.

Days Gone, 3 haftadır İngiltere listelerinde birinci sırada, Japonya’da God of War’un satışlarını geride bıraktı.

Oddworld: Soulstorm’dan ilk oynanış videosu ve yeni detaylar geldi.

GTA V, 110 milyon satışa ulaştı.

Red Dead Online, betadan çıktı.

Rockstar, Starbreeze’in stüdyolarından birini satın aldı.

World of Warcraft Classic’in çıkış tarihi belli oldu. Beta da başladı.

Mortal Kombat 11’deki 30 fps limiti kalkıyor.

Mortal Kombat filminin çekimlerine başlanıyor.

Steam Link, sonunda iOS’a geldi.

Switch satışları, Japonya’da PS4’ü geride bıraktı.

MSI 2019’un galibi G2 Esports oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Murat Gamsız @gamsizm

  Gelmeyecek sandınız ama yanıldınız...

 • Mehmet Akif Ersoy @oyunerbabi

  epic dövüldü mü yoksa övüldü mü çok merak ediyorum 😀

 • BobrekMafyasi @bobrekmafyasi

  Epice taş atanlaar, o taşııı kafalarınaa kafalarınaa yiyecekleer -Çaycı 😀 😀

 • PCMODTR @pcmodtr

  Maşallah yine çok keyifli bir bölüm olmuş sayenizde TS'de yüzüm gülüyor.

 • aslanmurat @aslanmurat

  Epice karşı olan bu ikili ne diyecek çok merak ediyorum 😁 niye bu kadar karşılar anlamıyorum

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Hiç. Halka inememişler. Milett aç aç!

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   Sinsice sistem bilgilerini Cin'e tasidiklari, Steam kullanici bilgilerini caldiklari, onceden soz verilmis oyunlari masa alti oyunlari ile Steam'den geri cektikleri, sozde oyunculari dusunuyormus gibi gorunup aslinda keseyi doldurmak istedikleri, Steam'e hadi barisalim diye yalvardiklari icin olabilir.
   Aklima gelenler bunlar...

   EpicFailStore ne kadar indirim yaparsa yapsin, hatta bir oyun alana 10 oyun versin yine de dalavereci, ajan firma damgasindan kurtulamayacak.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @ameledervis O konuları çoktan geçtik. Hemen hemen tüm oyun firmaları yapıyor acayip şeyler. Hepsinin de amacı maksimum kar.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @gamsizm
   Ben sahsim adina boylesini ne gordum ne duydum...
   EA da cekildi, Ubisoft cekildi, Battlenet hic girmedi ama hic biri boyle uckagitciliklara hic ihtiyaci olmadi.
   Ozellikle ilginc bir konu da sudur ki...
   Tim Sweeney ne hikmetse 2018 yilina kadar hic sikayetci degildi Steam'den...
   7 Milyar dolarlik servet yaptiginda bir anda Steam dusmani, gariban dostu oldu...

   Google bugun nasil Amerikan yonetiminin maskotu (aslinda buraya daha agir bir kelime yazmak isterdim ama...) olduysa, Sweeney efendi de birilerinin bir seyi...
   Bir gun butun maskeleri dusecek...
   Steam, yukarida saydiklarimdan daha temiz degil, lakin en azindan dost gorunen post degil ne oldugunu herkes biliyor.
   O zaman bu konularin daha gecmedigini goreceksin Murat Hocam. 🙂

   Hepsini gecelim, EpicFailStore cok cici, kaliteli, durust falan filan olsun...
   Daha ne kadar Launcher kurmaya devam edecek insanlar...
   98 zamanlarinda saatin oralari doldurmaya calisirdi insanlar, simdi ayni seyleri yasiyoruz.

   Neyse bu gecelik bu kadar paranoyaklik yeter. 😂
   Gerisini @zirkenyum anlatsin...

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @ameledervis Valla onu da başkaları dert edinsin. Ben Detroit'i 20 TL'ye aldım mı aldım. Ben kendi paramı bilirim 🙂

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Epic cebinden para dağıtıp oyuncu çekiyor. Fiyatlar sadece bizim gibi yerel fiyatlandırma gerektiren ülkelerde ( Rusya vs dahil ) düşük. US veya EU vatandaşları için indirim çok cüzi oldu.

  Yani Epic bu indirimlerde sadece orjinal oyun oynamak isteyen ama fiyatlardan dolayı korsana yönelen kitleyi sevindirdi ki bunlar zaten developer / publisher gelirleri kısmında US ve EU'ya kıyasla getirisi düşük marketler.

  Velhasılı kelam , bende Detroit aldım. Steam'e gelse dahi Valve'ın cebinden 60 tl indirim yapacağını sanmıyorum. Hele ki Aral gibi yerel dağıtıcıların fiyatlandırmalarına hep uydukları düşünülürse ( pre order'da düşük fiyata çıkıp 2 saat içinde fırlayan oyunlar ) , bu mümkün değil.

  Epic Sale " Steam yüzde 30 pay alıyor ama " diye ağlayan geliştiricilere de acı bir gerçeği gösterdi. Steam'in dengesi onların yararına , Epic kendisi hakim olmak için yaptığı hamlelerde kurunun yanında yaşın yanmasını önemsemiyor.

  Şimdi Vampire'ı Steam'deki fiyatı Epic Sale fiyatına inmedikçe almamayı düşünüyorum çoğunluk gibi , kendi oyunları bir nevi devalüasyona uğradı oyuncular nezdinde , daha çıkmadan.

 • milleniumprince @milleniumprince

  bence "apex legends" uzun süre konuşulmamasının nedeni diğerleri (örnğin "PUBG") gibi solo yada duo modunun olmamasıydı.İlla 4 kişiye mahkum etmek her zaman 4 tane arkadaş bulunamıyacağından diğerleri ile oynama zorunluğu getirdi ki buda birbirini anlamayan,konuşamayan inasanların başarısız olmasına ve neticede de oyundan kopmalarına neden oldu...Yani ben en başında denedim arkadaş bulamadım başkaları ile oynamayı da beceremeyince bir daha açmadım.Bilmem şimdi tek kişi modu falan gldimi ???

 • Gökhan Kabacaoğlu @gkabacaoglu

  @ugury @harrower Sevgili dostlar, sizi keyifle dinliyorum ve her bölüm için gösterdiğiniz emeği takdir ediyorum. Ancak iki konuda nacizane tavsiyelerim olacak.

  Tarafsızlık konusunda gelen olumsuz eleştirilere gereğinden fazla kafayı taktığınızı düşünüyorum. Epic vs. Steam gibi konularda tarafsız olduğunuzu sürekli vurgulamanıza gerek yok. Makul düşünme kapasitesine sahip herkes, sizin de herhangi bir kullanıcı gibi cebinizi düşüneceğini takdir edebilir. Kaldı ki insan doğası gereği yüzde yüz tarafsız olamaz. Herhangi bir sebepten ötürü Steam ya da Epic Store'a daha çok sempati besliyor olabilirsiniz, bu anlaşılır bir durum.

  İkinci olarak sosyal adalet ve bağlantılı konularda yorumlarınıza biraz özen göstermeniz öneririm. "Homofobik değilim ama..." cümlesinde "ama"dan sonra gelen her şey öncesini geçersiz kılar. Çeşitli bilimsel çalışmalardan toplumun yaklaşık %10'unu LGBTİ bireylerin oluşturduğunu biliyoruz. Dolayısıyla Netflix dizilerinde 3-5 eşcinsel karakterin yer alması eşcinselliğin göze sokulması değil, tam tersine toplum tarafından yok sayılan bir kesimin adil bir şekilde temsiliyetinin sağlanmasıdır. Sosyal adalet talebinde bulunan insanları SJW diye etiketlemeden önce neden böyle taleplerin var olduğuna dair kafa yormak kanımca daha sağlıklı olur.

  Saygılarımla.

  • protego @protego

   Dizide 50 tane karakter var, iki tanesi eşcinsel olunca hemen göze sokulmuş oluyor 🙂 Algıda seçicilik tamamen. O geri kalan 48 karakter gösterilip "heteroseksüellik göze sokuluyor" demek daha isabetli bu mantıkla bakılırsa 🙂

  • protego @protego

   @derbeder Senin aile yapını ben... Neyse. Hem hastalık hem de özenti olunabiliyor iyiymiş. Azalarak bitseniz keşke

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Karşı çıkılan şey LGBT değil. Hikayenin kurgusunda gerekli olmayan karakterler sırf gözüksün diye konuyor. Bu bazen LGBT bazen zenci bazen uzak doğulu karakter oluyor. Bu karakterler yeri geldiğinde kullanılmazsa sizin dediğiniz yok sayma gerçekleşiyor. Misal toplumsal bir hikaye anlatıyorsunuz, o toplumda zenciler de var ama siz sırf beyazlardan oluşan bir toplum gösterirseniz burda kasıt var demektir.

   Ancak hikaye gereği tamamen erkek ya da tamamen beyazlardan oluşması gereken bir kurguda, tepki çekmeyelim diye araya zenci ya da LGBT karakter sokarsanız hem sırıtıyor hem de tepki çekiyor.

   Mesele bu. Yapımcı olarak, seçtiğiniz karakterlerin o hikayenin içinde var olma nedeni konusunda izleyici ikna olduktan sonra sorun yok.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @gkabacaoglu

   Selamlar. Makul eleştirileriniz ve güzel sözleriniz için teşekkürler öncelikle.

   Netflix konusunda eleştirmek istediğimiz noktayı Murat çok net özetlemiş. Aslında bizim de daha önceki gündemlerde defalarca konuşup uzun uzun üzerinde durduğumuz, açıkladığımız bir konuydu bu.

   Eleştirdiğimiz noktanın temsiliyet, kapsayıcılık vb sorunlar olmadığı çok açık. Netflix işlerinin hepsinde değil elbette, ama büyük bir çoğunluğunun daha ilk dakikalarında, dizinin konusu, teması, tonu ne olursa olsun, beyaz erkek patriyarşisine, eril güç fantezilerine savaş açılıyor. Netflix'in Witcher uyarlamasında bile senaristlerin verecek birtakım progresif liberal mesajları olduğunu gördük röportajlarda. Sosyal adaletsizliklerle mücadele edilmesi elbette çok önemli. Son günlerin moda tabiri; beyaz erkek egemen eğlence sektörünün tekerleğinin kırılması da. Ancak olur olmadık her yerden, yüksek sesle, "meme" seviyesinde işlerle, kötü yazılmış senaryolarla çıkmak mücadele etmek mi emin değilim. Bana daha çok bolca ofansif mizah soslu sosyal medya paylaşımları için malzeme gibi geliyor. Temsiliyet ve sosyal adalet gibi konularda bir şeyler değişecekse, eminim bu Netflix'in kötü yazılmış işleriyle olmayacak.

  • protego @protego

   @ugury @harrower Peki Wachowski kardeşlerin yazdığı Netflix dizisi Sense8 hakkında ne düşünüyorsunuz?

   Buradaki sorun bana kalırsa sadece "burada göze sokulmak için yapılmış" demenizden kaynaklanıyor. Sizden hiç "burada bu konu çok güzel işlenmiş" şeklinde bir cümle duymadığımız için, doğal olarak insanlar hep bu konudaki şikayetinizi dinliyor. Haliyle "hiç mi bu konuda güzel yapım yok sanki" diye düşünülüyor. Belki bu konuda sürekli kötü örnekler verirken yanına bir de iyi örnek sıkıştırırsanız sorun kalmaz 🙂

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Green Book, gayet başarılıydı bana kalırsa. SJW dostlarımız tarafından, muhtemelen içinde Black Panther kadar zenci olmadığı için, Twitter'da falan linç edildi gerçi.

   Netflix'in bu konuda yaptığı iyi bir iş yok ne yazık ki benim izlediklerim arasında. Dizinin veya filmin asıl çekilme nedenini kötü diyaloglarla gözümüze sokmaya çalışmayan, haftalarca giyilmiş bir çorap gibi önümüzde sallamayan bir yapım varsa siz tavsiye edin. Sense8'i sıkılmadan izledim. Dizi hakkındaki samimi fikrim şu olur; bir psödo geek ile ortalama bir SJW'nin ıslak sci-fi rüyası. Hitap ettiği kesim tarafından yeterince rağbet görmediği için de sonlandırıldı muhtemelen.

   Burada hangi işlerin iyi ya da kötü olduğunu tartışmıyoruz. Netflix, bu konuda bir "meme" haline geldi mi gelmedi mi? Yanıtı çok basit.

  • Gökhan Kabacaoğlu @gkabacaoglu

   @ugury @harrower @gamsizm Öncelikle ayrıntılı açıklamalar yaptığınız için teşekkürler. Homofobik veya ayrımcı bir niyetle söz konusu ifadelerin kullanıldığını düşünmedim zaten. Ancak bazen niyetiniz bu olmasa da dahi ifadeleriniz ayrımcı bir içerik taşıyabilir, buna dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum.

   Netflix dizilerini takip etmediğim için benim anlamakta zorlandığım bir nokta var ve gerçekten anlamak için soruyorum. LGBT karakterlerin bazen "hikayenin kurgusunda gerekli olmadığı halde" ve "reyting elde etme amacıyla" hikayeye eklendiğinden ve bunun da dizilerin kalitesini düşürdüğünden bahsediyorsunuz. Bu bağlamda örneğin dizide bir eşcinsel çiftin yer alması bir heteroseksüel çiftten farklı olarak hikayenin kurgusunu nasıl olumsuz etkilemekte? Ayrıca eşcinsel karakterleri diziden çıkarsak hikaye/kurgu daha anlamlı hale gelecek ve dizinin kalitesi yükselecek mi? Bu soruların cevabı hayır ise, yani söz konusu dizi kötü senaryo yazımı, yönetmenlik veya oyunculuk gibi sebepler dolayısıyla başarısız ise neden oklar öncelikle eşcinsel karakterlere dönüyor ve "eşcinselliğin göze sokulduğundan" dem vuruluyor?

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @gkabacaoglu Güzel soru.

   Söz konusu "başarısız" yapımlar, varoluş nedenlerini daha ilk dakikalarda kör göze parmak misali ortaya koyuyorlar. Evet, bir yapımın varoluş nedeni tamamen eş cinsel bir çift olabilir tabii ki. Hikaye tamamen bununla alakalı olabileceği gibi, bu karakterler hikayenin tamamlayıcı parçaları da olabilirler. Bunda bence hiçbir sorun yok. Ancak bu kör göze parmak anlatım tekniğini üretilen içeriğin geri kalanında da sürekli olarak görmeye başladığımızda, bu bir öykü anlatmaktan çıkıyor. Burada eleştirilen noktayı sadece hikayedeki bir eş cinsel karaktere ya da çifte de indirgememek lazım. Mesela korku ve cadılıkla falan ilgili olmasını beklediğimiz Sabrina, daha 20. dakikasında beyaz erkek egemenliğine karşı ucuz bir ergen manifestosuna dönüşebiliyor ya da 13 Reasons Why'da bir grup gencin herkesin empati kurabileceği kalp kırıcı hikayelerini dinlemek isterken; sürekli olarak suratımıza vurulan erkeklik toksiktir mesajıyla, cinsellik ancak karşı taraf da sonunda tatmin olduysa (en baştaki rızadan bahsetmiyorum) karşılıklıdır, ancak o zaman rızaya dayalıdır gibi deli saçması fikirler çarpan kötü yazılmış öyküler bulabiliyoruz karşımızda. Sitenin sunucusuna zor anlar yaşatacak kadar çok örnek bulunabilir bu konularda.

   Buradaki sorun propaganda. Netflix'i takip etmiyormuşsunuz, bence isabetli bir karar olmuş. Emin olur buradaki işlerin çoğunun bu tarz kaygılarla yapıldığını anlamak için şahin gözlere, keskin bir zekaya falan sahip olmaya gerek yok. Neden çekildikleri, varoluşlarının arkasındaki nedenler kısa sürede sizi taciz etmeye başlıyor.

   Adaptasyonlarda da bu tarz sorunlar ortaya çıkıyor. Kaynak materyaldeki önemli karakterlerin, detayların, kimi zaman kilit olayların sırf "progresif" olmak adına, zaman zaman hikayenin kendi dünyası için de ciddi mantık hatalarını beraberinde getirerek, dramatik değişimler geçirdiğini görüyoruz.

  • Gökhan Kabacaoğlu @gkabacaoglu

   @ugury Anladığım kadarıyla temel sorun dizilerin mesaj kaygısının hikayenin önüne geçmesi, dolayısıyla hikayenin estetik unsurlarının zedelenmesi. Bu haliyle sanırım bizdeki milliyetçilik dozu yüksek dizi ve filmlere benziyor. Ancak bu haliyle meselenin herhangi bir story telling kusurundan pek de farkı yok. Dolayısıyla Netflix'teki kalite düşüşünü (karikatürize ederek söylüyorum) "dizilere gereksiz yere eşcinsel ve siyahi koyuyorlar" gibi bir noktaya bağlamak doğru değil.

   Şunu da eklemek gerekir ki oyunlar dahil her hikaye anlatım medyumu aracılığıyla birtakım değerlerin ve ideolojilerin propagandası yapılabilir, bu doğaldır. Örneğin Rambo filmlerini ele alalım. Soğuk Savaş ikliminde Amerikan propagandasının hası bu filmlerde vardır. Üstelik izleyenlerin çoğunluğu böyle bir propagandaya maruz kaldıklarının üç aşağı beş yukarı farkındadır. Ancak kimse Rambo filmlerinin varoluşunun arkasındaki nedenlerin kendini taciz ettiğini hissetmez. Üstüne pek çok insan bu filmleri büyük bir keyifle izlemiştir. Bunun iki sebebi olabilir. Rambo filmleri ilk paragrafta bahsettiğim story telling kusurlarını haiz olmayabilir. Bir diğer ihtimalle de Rambo filmlerinde yapılan propagandanın içeriği bizde örtük olarak mevcut bulunan önyargıları tetiklemiyor olabilir. Dolayısıyla herhangi bir hikayeyi iletmeye çalıştığı alt metne bağlı olarak yargılarken sorunumuz hikaye ve alt metnin uyumsuzluğuyla mı yoksa alt metnin kendisiyle mi, dikkat etmek gerekir.

   Bunları söylerken bağlamı tamamen dışladığım düşünülmesin. Elbette The Witcher dizisinde siyahi bir Ciri kurgulamak abesle iştigal. Ancak Ciri siyahi yapılsa bu dünyanın sonuymuş gibi tepkiler vermek de çok abartılı. Ben iyi ki böyle bir karar verilmedi diyorum. Çünkü dizinin tüm başarısızlığı önyargılı insanlar tarafından "siyahi Ciri"ye bağlanacaktı. Ama "neden Harry Potter'da siyahi karakter yok" ya da "neden Oscar almış siyahi aktörlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor" soruları gayet haklı sorular. Toptan bir SJW eleştiri, bu tür haklı soruları da değersizleştiriyor diye düşünüyorum.

 • Emre Rodoplu @emrerodoplu

  Steam link ios a geldi evet ama ios sadece lisanslı gamepadlere izinverdiği için kısacası hiçbir işe yaramaz...

 • onurkenan @onurkenan

  appletv'ye app'i yükledim ve nimbus'u şarja taktım.. bir yanda da hunharca epic/quanticdream alışverişi yaptım.. bu kadar iyi şeyler aynı gün aynı anda meydana gelince insan ister istemez başıma kötü bi şey mi gelecek şimdi tedirginliği yaşamaya başlıyor bir taraftan da.. Lp'ye saygılarımızla..

  • onurkenan @onurkenan

   güncelleme: ne yazık ki steam link beklediğim gibi çıkmadı. nimbus'u otomatik tanıdı, pc ve apple tv arası bağlantı sorunsuzca anında oldu.. (aktarım kalitesinin iyi kalite üzerinde fazla yük olmayan ağımda, 5ghz ve kablolu bağlantı sürecinde daha iyi olmasını beklerdim, yine de çok mühim değil bu da..) beklentim tüm sürecin sıkıntısız olmasıydı. ilk denememi, valve'ın kendi oyunları ile yapayım istedim, hiç problemsiz olsun diye ama eski nesil oyunları keyboard istiyormuş meğerse (neyse ki oyun üzerinde simge olarak anında görüyorsunuz durumu); left for dead 2'yi seçtim ben de desteklediği için ama baktım ki kontrolcü çalışmıyor.. oyun içi kontrolcü denetimine göre hiç sıkıntı yok da gözüküyor aslında.. 5-10 dk'lık deneme yanılma ile, "zorla denetimciyi başlat" gibi bir ayar düğmesi ile oyunu kumanda edebilmeye başladım. başladım demek isterdim evet ama hiç ama hiç optimizasyon yapılmamış ki. yahu zaten 1-2 tane apple tv için kumanda var, bunun hassasiyet ayarını da önceden tanımlamayacaksan bu programı niye çıkardın be steamcim.. velhasıl 5 dk, başlangıç sahnesinde debelendikten sonra fps türü oyunların oynanmayacağını bizzat anlayarak çıktım. şimdi okuyan biri var onunda ayarı, hassasiyet ayarını düşür şurada, kontrolcü hareketi şuraya aktar gibi hayıflanabilir; cevabım hayır, süreçten beklentim bu işin bana zaman kazandırması, hemen olması, zaten oyun oynayacağımız süre günde maksimum 1 saat bu yaşta, bu zamanı ayarlarla harcayamam ne yazık ki.. zaten isteseydim süreci bir hdmi kablosu ile tvye bağlanma şeklinde çok önceden de yapardım..
   mortal kombat ve injustice'leri deneyeceğim bu gece, belki onlar bi şekilde olur ama, pek de umutlu olduğum söylenemez 🙂

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Android'de fena çalışmıyor aslında. Apple'ın uygulamayı uzun süre bekletmesine şaşırmamak lazım demek ki.

  • onurkenan @onurkenan

   @ugury güncelleme 2: mortal kombat ve injustice dövüş oyunlarında şahane çalışıyor.. hem ayar yapmak, "zorlamak" gerekmedi, hem de ekran aktarım kalitesi en üst seviyedeydi..
   oyunun kendisi gamepad'e özel kendini ayarlıyor olabilir, bu tür oyunlarda biliyorsunuz karakterinizi seçtikten sonra ne ile oynayacaksın ekranı çıkıyor ve nimbus gamepad appletv ile eşleşmiş ve bağlı olsa da steamlink üzerinden nimbus'u görüp "gamepad" seçeneği ile oyuna başlıyor..
   aktarım kalitesindeki artışın sebebi, belki bu tür nispeten durağan arka planlı oyunlarda ekran kartı gücü herhangi bir dar boğaza sebep de olmuyordur? bir de, bilgisayarda steam'de ayarlar menüsünden yayım yapma seçeneklerinde "nvidia özelliklerini kullan" gibi bir ayar seçili gelmemişti, ben seçtim, farkı yaratan o olmuştur belki. default seçili gelmemesi de ayrı bir saçmalık.
   demek ki steamlink üzerinden oyun keyfi tamamen oyun bazlı olacak.. hayırlısı, tek tek oyun oyun yolumuza devam edeceğiz artık..

   kendim için belki bir manyaklık deneyebilirim ilerde.. appletv'lerde netflix "seçimli" filmler-diziler bildiğiniz gibi oynatılamıyor ve herhangi bir doğru düzgün açıklama da yok bunun için.. steam'in browserı ile netflixe bağlanabiliyor muyum ve bu saçma kısıtlamayı aşabiliyor muyum diye deneyeceğim bir ara.. yapabilirsem bir güncelleme daha girerim konu hakkında.. ilgili makale başlığım da şu olur: bilgisayar üzerinde bir uygulama içi browser üzerinden yasal olarak ekran kartı destekli ev içi yayın amaçlı ekran görüntüsü yakalanması ve 5ghz ağ üzerinden app ile eşleşmiş cihazlar üzerinden büyük ekran tv'ye, dış cihaza eşleşmiş kontrolcü ile seçimli film aktarılması ve izlenmesi.. çünkü durum gerçekten bu kadar saçma :/

 • protego @protego

  @harrower Şöyle düşünün, adamlar için reklam bütçesi oldu, reklam dünyasında 10 milyon dolar abartı rakamlar değil. Firmaların tek bir oyun tanıtımına 5 milyon dolar civarı harcayabildiklerini düşünürsek... Aynı zamanda marka değerlerini artırdılar, bilgisayarına Epic kurmayan insanlara kurdurttular, sadece bedava oyunları alan insanlara oyun aldırttılar, hem de normalde belki örnek veriyorum, 80TL'den 100.000 satacakları Control'ü 1.000.000 satarak sürümden kazandılar. Bi taşla kaç kuş vurduklarını sayamadım bile 😀 Firmaların en çok para kazandıkları dönemin indirim dönemleri olduğunu biliyoruz. Steam en çok gelirini indirimlerde elde ediyor.

 • Bünyamin Tetik @bunyamintetik

  @ugury abi geçen biri hesaplamış Sims 4ün tüm elk paketlerini almak 3600 tl ediyormuş. Bunu da konuşur musunuz?
  https://twitter.com/kaziklimaria/status/1130889416107548672?s=09

 • Bloody @bloody

  @harrower Sol kola ne oldu geçmiş olsun. Bir de Scorpion-Johanny Cage kapışması ilk filmdedilr. İlk film çok çok iyidir,ikinci film çok çok çok boktandır. Youtube'daki dizi ve çekilmemiş film fragmanı da güzeldir.

 • Zeratul @zeratul

  Abi şimdi şu konuyu tam anlamışmıyım, Epic Store, Steam üzerinde yayınlanan oyunları parayı basarak kendi tarafına çekiyor ve adamların Steam üzerinde kazanacağı parayı ona peşin olarak mı veriyor? Burada nasıl bir anlaşma var onu anlamadım, misal benim Steam'de 3 milyon kopya satabilme potansiyelim var, bu meblağ 5 milyonda olabilir 6-7'de, Epic bana verdi 3 milyon parası, bunu nasıl öngörüyorlar, firma bundan zarar etmez mi kafamda deli sorular.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @zeratul Açıklandığı kadarıyla yapılan anlaşma, geliştiriciye satıştan Steam'in %70'i yerine %88 pay garantisi, birtakım pazarlama taahhütleri ve geliştirme yardımlarının ve bunlar karşılığında oyunların Steam'de ya da bir başka üçüncü parti istemcide yayınlanmaması taahhüdünün bir birleşimi gibi. Bazı durumlarda belli bir satış garantisi de verildiği söyleniyor. Burada anlaşılan meblağ nedir bilmiyoruz. Geliştirme fonlaması ve pazarlama taahhütleri fazla muğlak.

  Burada Steam'in tekel olmasını eleştirmemizi isteyenler olduğunu biliyorum. Evet, Steam bir tekele dönüşmüş olabilir, ama insanların kaçırdığı nokta Steam bu noktaya bir tekel ya da tekel olmaya çalışan bir platform gibi davranarak gelmedi. Sürecin en başından beri geliştiricilere Steamworks konusunda ihtiyaçları olan her türlü desteği sunarken oyunlarını yayınlama konusunda Steam'e mahkum bırakmaya çalışmadı mesela. Geliştirici isterse oyunlarını GOG'da veya başka platformlarda yayınladı. Ayrıca geliştiricilere Steam için oyun anahtarı oluşturma araçlarını verirken, bu anahtarların satılacağı 3. parti platformlara da hiç karışmadı, bunlardan ekstra gelir talep etmedi. Bugüne kadar bunu bu kadar başarılı bir şekilde yapabilen bir platformun çıkmaması ya da rakip diye çıkan firmanın oyunları rehin tutmaya çalışması, kendi oyunları kendi dandik istemcilerinde satılmıyor diye (evet uplay) oyunlarını fellik fellik Steam'den kaçırmalarında Steam'in bir kabahati yok, diğer tüm rakiplerinin toplamından birkaç gömlek daha iyi bir mağaza sunması dışında.

  Bir de Epic'in sunduğu imkanların geliştiriciler tarafından hasretle kucaklandığını falan düşünenler var. Son dönemde bazı bağımsız geliştiricilerin Epic'in tekliflerini reddettiğini okumaya başladık mesela. Çoğu hiç yaklaşmıyor bile. Geçenlerde Chris Avellone'a Twitter'da kurucularından olduğu eski stüdyosu Obsidian'ın yeni oyunu The Outer Worlds'ün Epic Store'a özel olması konusunda bir soru sormuşlardı. Üstü kapalı da olsa bunu biraz kısa yoldan para kazanmaya çalışma olarak gördüğünü söylemiş ve Bloodlines 2'de oyuncu tercihlerine saygı duyacaklarını ve oyunun Epic Store'a özel olmayacağını vurgulamıştı. Haftalardır söylediğimiz şey de bu. Oyuncu tercihi.

 • protego @protego

  Epic yol haritası paylaşmış. Ne zamandır var bu sayfa bilmiyorum ben yeni gördüm. İstediğiniz herşey gelecek gibi görünüyor 😀 https://trello.com/b/GXLc34hk/epic-games-store-roadmap