Paylaş Paylaş

Niyazi Saral ile Çizgi TAGEM'in kapanması üzerine röportaj

Haftanın önemli gündem maddelerinden biri Çizgi TAGEM'in kapanmasıydı. Henüz mahkeme sonuçlanmasa bile, bilirkişinin olumsuz raporuna karşı savunma yapmamaya karar veren Niyazi Saral, süreci ve merak ettiğimiz önemli konuları Levent Pekcan'a anlatıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ziyaretçi

  Iste budur!

  • İzzet Berkay Karamanderesi

   Hani bu işlerin uzmanı Meltem Banko diye bir avukat vardı. Birde onunla görüşseler ya.

 • cihat emre @cihat-emre

  turkıyenın en egitici sitesinin kapital dusunce sıstemıne boyun eydirilip kapatılısının hıkayesı gercekten cok uzucu

 • Levent Güngör @leventgungor

  Teknoseyir farkını bir kez daha ortaya koydu

 • Özgü

  Bu çok iyi oldu.

 • Hüseyin YİĞİT @hedefalyans

  bu röportajlarında devamı gelir inşallah autodes 3ds max 2011 öğrenmem için yardımcı olan ve çoğu kimse için autocad, max, ve photoshop için tavsiye ettim site bu siteye çok şey borçluyum ve aşırı hassas oldum siteler Türkiye için yazık oldu diyebilirim kesinlik ile öğreneceğimiz çok şey vardı

 • Ahmet Yücel

  Resmen eğitim hakkımız elimizden alınıyor, Niyazi Abimiz kısık seslede olsa basbas bağırıyor, ''zaten uzaktan eğitim sisteminin belirli standtları olsa sağlayacaktık'' diye. Milli Eğitim'de Koskoca Türkiyesine koyamadığı standartların acısını, böyle güzel oluşumlardan çıkarıyor. Pişmanlık ötesi...

 • Ahmet Nemci

  Bu tarz davalarda kamu yararına bakılmalı bence. Bu açıdan bu oluşum kamu yararına mı? Kesinlikle evet.

  Aslında şöyle örneklendireyim. Diyelim ki x bir hizmet var ve herkes bunu 300 TL'ye satıyor. Siz çıktınız 1 TL'ye satıyorsunuz ya da bedavaya veriyorsunuz. Bunu yaptığın için suçlu oluyorsun. Ama aynı kararı verenler 300 TL'ye bu x malı kaç kişinin alabileceğine bakıyor mu? Öbür tarafı hukukiyse bu tarafı niye değil?

  Açık konuşayım. Bence Niyazi Beyefendi üstelese bu davayı kazanır. Kazanırda sonra bir gün sokakta yürürken ya da iş yerinden çıkarken başına bir şey gelir mi?

  Bu kafayla, bu hukuk sistemiyle maalesef bir ileri gideriz, iki de geri.

 • justlive4life

  Para alsaydı başına böyle bi iş gelmezdi 🙂

 • Levent Güngör @leventgungor

  Çok can sıkıcı bir olay bu kadar kaliteli eğitim içeriği sunan bir oluşumun kapatılması.
  Türkiye'de hiç bir başarı cezasız kalmaz lafı doğru gerçekten.

 • ersin kara

  bürokrasinin paslanmış dişlileri yine iş başında.

 • Zafer @zafer

  Hakikatli adamsın ama yapma savun siteni abi, dev projen sağa sola dağıtılıp heba olmasın.

 • Enes

  Stüdyo dışına çıkmanız çok iyi olmuş farklı mekanlarda çekimler röportaj vs. mekanın farklı olması bence daha güzel olmuş elinize sağlık

 • Çağdaş Ekm @cagdasekim

  Büyük bir hazine tam olarak yok olmasa da ortadan kalkıyor...
  Niyazi Bey'in emeklerine yazık ediyorlar, umarım olumlu bir karar çıkar...

 • Duran

  Badem bıyık bırakıp paralı eğitim verseydin, hukumetle oturup anlassaydın, iş yerleri için bilgisayar sertifikası şart diye bir yasa çıkarırlardı. Kursu 100 liraya veriyor isen 50 lirasını devlet alırdı. Devlette cebimizdeki 3 kuruşu alır mutlu olurdu. Sende yolunu bulurdun. Ama insanlık adına birşey yapmak istiyorsan Burası Turkiye. Finlandiya degil. Önünü keserler.

 • UzmanWeb @uzmanweb

  Bilir kişinin teknolojiden ne kadar haberi olduğunu görmüş olduk.Bu kadar faydalı bir projenin sonlandırılmasına üzüldüm.

 • Ziyaretçi

  Türkiyede hiçbir başarı cezasız kalmaz

 • Hakancez @hakancez

  Selamlar

  Çizgi TAGEM olayı resmen traji-komik bir olay. Ancak hukuk sistemimizde gariplikler var haklı iken haksız duruma düşmek hiç görülmeyen bir olay değil. Sn Niyazi Saral'ın yaşadığı hayal kırıklığını anlayabiliyorum ama bence şu süreçte dikkatli olmasında fayda var. Sonuçta sonuca bağlanmayan bir dava var. Sn Niyazi Saral'ın bu üzücü davanın savcısını önceki davalarda denk geldiği savcıları örnek göstererek eleştirdiği bölüm, MEB müfettişi olan bilirkişi ile ilgili kısım keşke hiç konuşulmasaydı veya off topic kalıp iç yayınlanmasaydı dedim ilk dinlediğimde. Dediğim gibi ülkemizin hukuk sisteminde çok ilginç, nereden ne çıkacağı ne olacağı belli olmuyor. Belki böyle durumlarda bir hukukçunun görüşünü alıp olayların sıcaklığı devam ederken yorum yapmamak gerekli. Sonuçta hukukçu olmadığımdan konuyu ayrıntılı bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey var bazen hiç beklemediğimiz şeyler önümüze konulup sorunlar yaratılabiliyor.

  İçime bir kurt düştü iletişim bölümü bulamayınca yazayım dedim. Sn Niyazi Saral beyefendinin canı zaten yeterince sıkkın haklı olarak. Başka bir sıkıntı çıkmasın. Arzu edilirse yorum silinebilir ama konuyu bir incelemekte fayda var...

 • Localhost @localhost

  Niyazi Bey'i seneler önce üniversitemize konuk etmiştik. Kendisi Türkiye'nin yetiştirdiği önemli değerlerden biri. Kendisiyle tanışmış olmaktan büyük mutluluk duymuştum.

  N'kadar üzücüdürki ülkemizde akıl fikir ermeyen garip işler oluyor. TAGEM'in kapatılması da bunlardan biridir. Umarım bundan sonra her şey daha iyiye gider.

 • Ziyaretçi

  Kesinlikle eğitim sektöründen kişilerin şikayetleri doğrultusunda dava açıldığını düşünüyorum.

 • Murat S @atehaa

  Meyve veren ağaç taşlanırmış. Lanet olsun şu dünyanın adaletine. Kapatılmasın diye imza kampanyası düzenlemişler işe yarayacak değil ama en azından vefa gösterelim. http://imza.la/cizgi-tagem-kapatilmasin

 • mav1li

  YAZIKLAR OLSUN !!!

 • civilization @civilization

  trt2'de eksi10 diye bir program var kısaca anlatmak gerekirse abd özellikle los angeles'deki Türkleri oradaki yaşamı falan anlatıyor yarım saatlik bir program. Bölümlerden birinde geçen sene apple'ın patent haklarını aldığı sıvı metalin mucidi Türk bir bilim adamı çıkmıştı konuşurken "Türkiye'de 10 yıl sonrasının düşünceleri 10 öncesinin kurumları ile yapılmaya çalışılıyor" demişti doğruluğunu şimdi daha iyi anlıyorum

 • Umut

  TAGEM'in kapanması, kendi elektriğini üretip kullanan bir kişinin cezalandırılmasına benziyor. Nasıl olur da bu iş ücretsiz yapılır. İşin içinde kim olduğunu bilmediğim ama herşeyi rant olarak gören birilerinin yaptığı bir şikayet olduğunu düşünüyorum. Kısacası eğitim ücretsiz yapılabilirmiş izlenimini aman yayılmasın. Forumları da kapatın. Birilerinin diğerlerine kendi tecrübelerini aktarması da suç olsun.

 • Ziyaretçi

  Niyazi hocam üzülmeyin, emeğinize sağlık...

 • Sezer @sezer

  Böyle saçmalık zaten anca Türkiye'de olurdu. Bu nedir arkadaş ya. Umarım bir değişiklik olur da, bir kez de olsa şu adalet haklının yanında olur. Yoksa, Çizgi-Tagem gibi bir nimeti bir daha zor buluruz.

 • EMRE

  Böyle önemli bir konuya sağduyu ile yaklaşıp içeriğinizde yer verdiğiniz için çok TEŞEKKÜRLER ts ekibi.

  Olanlar gerçekten çok üzücü insanların iyi niyetleri suistimal ediliyor ve buda gerçekten çok yaralıyor bizleri ki Niyazi beyi ne kadar üzüyordur tahmin edemiyorum.

  Levent abinin de bahsettiği gibi bu oluşum bence de başkalarına çarkına çomak soktuğundan kimilerinin canı yanmış gibi duruyor 5000-7000 TL arası kurs ücreti isteyip sözde heryerde geçerli serfifika verdiklerini ve aynı zamanda iş garantili eğitim adı altında insanları bu kurslara çektikleri aşikar ki giden arkadaşlarım arasında da şimdiye kadar memnun olarak ayrılan görmedim tamam eğitim veriliyor ama o kadar fiyata cok fazla deniliyor.Açılan programların yeterli öğrenci sayısına ulaşmadığından o programı kapatıp farklı programlara gecme zorunluluğu falan daha anlatalarak bitmez ama neyse gidecekleri yere iyi bilsinler ondan sonra oraya gitsinler.

  Niyazi beyin de dediği gibi böyle bir devirde bilginin saklanması,eğitimin sektörünü baya etkiliyor artık herkes heryerden bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyor.MIT den de bahsettiniz şu anda okumuş olduğum bölümde derslerin üçte birini MIT nin sitesinde pdf lerle işledik ve,işliyoruz hoca ilk derste linkini verip dersleri burdan işleyeceğiz notlar bunlar elinizde olmalıdır diye tavsiyede bulunuyor.

  Neyse fazla uzattık Niyazi beye de bu samimi röportajından dolayı Teşekkür ederiz.

 • Ouz

  Çizgi Tagem'e yapılan ne "meyve veren ağacın taşlanması", ne de "cezasız kalmayan başarı" mevzusudur. Güzel ülkemde savcıların ve hakimlerin hangi konularda, hangi davalarda, hangi olmayan terör örgütlerine üye olan/onları "yöneten" devlet büyüklerine, mütaalâlarla ya da kesinleşmiş hükümlerle nasıl cezalar yağdırdığı/yağdırılmasını talep ettiği, ayan beyan ortadadır. Toplumun çeşitli konularla uyutulması, çaresizleştirilmesi, sindirilmesi, susturulması ayağının eğitim tarafında vuku bulan versiyonu, maalesef Çizgi Tagem'e açılan bu sinsi dava aracılığıyla, kurumun safdışı edilerek toplumun cahilleştirilmesi olarak kendini göstermiştir. Yurdum insanı binlerce lira bayılıp "kirpi adam, tilki adam" gibi para hüpletme ve "eğitim" kurumlarından belki de alamayacağı kalitede ve içerikte eğitimleri Çizgi Tagem aracılığıyla alıyor, öğreniyor ve öğretiyordu. Şimdi meydan yine o tip kurumlara kalacak. Hele ki, Niyazi beyin videonun sonunda bahsettiği konularla ilgili eğitim veren bir yerlerin olması imkansız gibi bir şey şu saatten sonra. Olsa da ya fahiş fiyatlarla eğitim verilir veya akademik ortamlarla sınırlı kalır, herkese ulaşma imkanı olmaz.

  Çizgi Tagem'den çok şey öğrendim, onların dokümanları aracılığıyla çok kişiye eğitim verdim, aldığım hayır dualarının aslında Çizgi Tagem'cilere ulaşacağını biliyorum, çünkü bu büyük işi öncelikle Niyazi bey olmak üzere, çalışkan ve üretken o kadro gerçekleştirdi. "Bu ülkede" diye başlayan bir cümle kurmaya kalksam, bunun gibi 8-10 paragraf yazarım ama yazmak istemiyorum. Tarihte hatırlanan iyiler ve kötüler olur. Şu zamanlarda, gelecekte iyi hatırlanmayacak karakterler yargı tarafında cirit atmakta. Vatanın, milletin hayrına iş yapmaya gayret edenler ise "tü kaka"lar hep. Çizgi Tagem de bu utanç zincirine eklenen son halka oldu.

  Üzülüyorum, kızıyorum ancak Niyazi beyin bu dik duruşu ve gururlu tavrı karşısında saygıyla eğiliyorum. "Kendimi savunmayacağım" sözü bugün başkaları tarafından da söylendi, onlar farklı konularda ve konumlarda yargı tarafından cezalandırılan insanlar oldu, Niyazi bey ise devlet eliyle bir türlü gerçekleştirilemeyen aydınlanma neferlerinden biri olmaya gayret etti. Bundan sonra umulur ki, tecelli etmesi şu dönemde pek de mümkün görünmeyen "adalet" en azından Çizgi Tagem için kendini gösterir de şu organizasyon, içeriğini ve öğrenci/öğretmen kadrosunu arttırarak devam ederek, Cumhuriyet tarihinin belki de en geniş kapsamlı ve kaliteli eğitim hareketi olarak yayın hayatına sürdürür. Basit çıkarlarını, kanunlardaki izbe madde aralıklarını ortaya çıkartarak açılan bu dava, yine Cumhuriyet tarihinin en karanlık davalarından biri olarak anılacaktır. Dün "Halk Evleri" kapatılmıştı, bugün yumuşak bir geçişle Çizgi Tagem'e salvolar yapılıyor.

  Anadolu'nun ücra köşelerinden kendilerini geliştirmek için saatlerini bu sitede harcayan binlerce genç, eğitimde verilmeyen fırsat eşitliğine artık daha uzak kalacaklar. Umarım bu davayı açan insanlar da benzer sıkıntılara nail olurlar da, o zaman "birileri"nin çıkarını koruyayım derken, hırpalanacak, bilgisiz, eğitimsiz kalacak "başkaları"ndan aldıkları bedduaların karşılığını bulurlar.

  Başta Levent abi olmak üzere, bu hassasiyete ortak olup sıcağı sıcağına böylesine değerli bir röportaj yapıp, arşivlik bir çalışmaya daha imza attıkları TeknoSeyir ekibine en içten şükranlarımı sunarım.

 • Ready2Go

  Çizgi Tagem'i yıllardır biliyorum. Niyazi Bey kimseden bu hizmet için para talep etmiyor tamamiyle gönüllü bir oluşum peki niye çünkü kendi insanının bilişim alanında geride kalmasını istemiyor onları parasız ve ücretsiz eğitip yetiştiriyor. Üstelik bu işi devletin kendisi yapması gerekirken onu yapması birkenara yapılan bu tarz kaliteli ve gönüllü bir hizmetide yok ediyor.
  Yazık gerçekten bu millete.
  Niyazi Bey kırılmış ve yorulmuş, her halinden belli.

 • Anıl T. @aniltek

  Şahane pazartesi diyebiliriz 3 video birden teşekkürler tekno seyir ekibi

 • bleen @teknoseyirizmir

  "Hiçbir iyilik cezasız kalmaz" -Edward A. Murphy Jr.

 • Tolga

  Üniversite öğrencisi olarak getirdikleri devreleri kar amacı gütmeden satmalarının çok işimize yaradığını söyleyebilirim. Tagem olmasa çoğu 3e getirilip 5e 10a satılacak bunu biliyoruz. Bu sadece diğer kurumların şeytani olması yüzünden değil Çizgi elektronik kadar büyük olmadıklarından.

  En azından bu hizmete devam etmeleri gerek yoksa zaten her fırsatta beli kırılan üniversitelerin bir kaybı daha olacak. Basit bir şeymiş gibi gözüküyor ama cidden zamanında çok faydasını gördük. Umarım en azından bu hizmete devam edilir.

 • lawnmower @lawnmower

  TAGEM'e kaçak kurs muamelesi yapan, bu sebepten kapatmak isteyen kişiler eğer bu konuda gerçekten duyarlılarsa önce kümes gibi yerlerde eğitim veren Kuran kurslarını kapatsınlar. Yerse tabi... Yemiyorsa çekilsinler köşelerine, otursunlar. İş yapan, memlekete bir katkı sağlamaya çalışan özverili kişileri rahatsız etmesinler.

 • Recep @recep

  Çok üzüldük gerçekten, Burada yargı mensupları bu konuya özel mevzuat olmasa da inisiyatif kullanmalı ve gerçeği görmeli. Ya benim vaktim yok, bakamam web sitesine ne demek, dava açmaya vakit var ama davanın ayaklarını sağlam bastırmaya gerek yok. Çamur at, temizlerse ne ala, yoksa çeksin hayırseverliğinin cezasını. Aklım almıyor gerçekten. Bir insanı karalamak bu kadar kolay olmamalı. Bu duyduğumuz bir olay, kim bilir kimlerin canı yanıyordur "işim var" kaprisi uğruna.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  TAGEM'in başına gelenin bir kötü yanı da kimsenin devleti karşısına alıp bir daha böyle bir işe kalkışacak cesareti ve isteğinin kalmayacak olması.

 • ali

  ekranın bi köşesine wc resmi, yangın sondurme araçlarının resmini koysaydınız müfettiş onları görünce sorun çıkarmazdı, bu şekilde karar veren meb müfettişi beni şaşırtmadı

 • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

  "Bilişim okur-yazarlığı" diye bir kavram var, gündemimize acilen girmeli. Emekli MEB başmüfettişi raporunda " ÇİZGİ TAGEM'in (http://www.cizgi-tagem.org) adresinden "nasıl sertifika alırım" adresine girilmiş" diye yazmış. Web sitelerinin, HTML'nin temeli olan "link" kavramından, URL'den habersiz olduğu açıkça görülüyor. Çizgi TAGEM'in web sitesinden EBA adresine (http://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS/Giris?uygulamaKodu=CizgiTagem), MEB adresine (https://mebbis.meb.gov.tr/ssologin.aspx?URL=http://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS/GirisKontrol/CizgiTagem) de girilebiliyor, bu TAGEM'in EBA ve MEB'i kontrol ettiği anlamına mı gelir?!! Emekli müfettişimiz, bir sitedeki linke tıklandığında BAŞKA bir siteye gittiğini, tarayıcının adres çubuğuna bakıp anlayamayacak kadar cahil demek ki. Demek ki bu müfettişe "Banka hesabınızda bir problem vardır, lütfen linke tıklayıp müşteri numarası ve şifrenizi giriniz" diye eposta gönderseler, http://www.kerizkeklememerkezi.com/bankabilgilerinihuplet.html adresine gidip güzelce bilgilerini verecek! (Tabii müfettişimiz eposta kullanıyor mudur, internet bankacılığından haberdar mıdır, ayrıca tartışılması gereken konular!)

 • emrahkaracam @emrahkaracam

  Çizginin yaptığı işi yiyicilerin birine ihale edecekler. Görürsünüz.

 • salih

  Yakında word, excel, power point kursları başlar.

 • Emre_H @emre_h

  Hem insanları bilinçlendir bir şeyler öğret hemde bunu ücretsiz yap büyük suç. Bizim gibi ileri demokrasi ve sosyal devlet anlayışında gelişmiş bir ülkede buna izin vermezler. Bu işin doğrusu hiç bir şey bilmeyen öğretmenleri alacaksın sonra bir ton para ödeyecek öğrenci bulacaksın ki aslında hiç bir sey de öğretmeden kasanı dolduracaksın böylece kimse dokunmaz sana. Sanırım bu zihniyette olan bazı kişi ve kuruluşların fazlaca canı yanmış.

  3D Studio MAX, AutoCAD ve Photoshop kullanıyorum ne bir kursa gittim ne de birinden özel ders aldım. Bu işi internetten ücretsiz olarak gönüllü ders veren insanlardan öğrendim. 10 yıldır Niyazi Bey ve onun gibi gönüllüler sayesinde işimi yapıyorum ekmek kazanıyorum. Bu insanlara sonsuz teşekkürler.

 • Veritas

  Ne yazıkki Tagem'in başına gelenler her gün başımıza gelenlerden farksız. Ben şimdi burada sayfalarca dert yazıcam, devletten bürokrasiden başıma gelenleri anlatıcam. Ama gördüm ki gerek yok, çünkü aynı şeyleri hepimiz yaşıyoruz.

  Ben 21 yaşındayım, amerikalı bir arkadaşım var. skype'dan oradan buradan görüşüyoruz sürekli Türkiye'ye gelmişliği de vardır, zaten o şekilde tanıştık . Ona anlatıyorum buradaki durumu. Başımıza neler geliyor. neler dönüyor bu ülkede. Kendisi de benimle yaşıt ve ailelerimizin maddi durumuda bir birine yakın. O devletine öyle bir güveniyor ki, türk devletinin böyle şeyler yapabileceğine bile inanamıyor. Amerikada üniversiyeler paralı olduğu için şu anda tek derdi para biriktirmek. Ben ise 3 yıldır ÖSS'ye hazırlanıyorum ve her defasında istediğim bölümün puanı yükseliyor. Girsemde İÖ'nün 1500tl yıllık harcı var. Ben daha ehliyet alamamışken adamın arabası var. Ben kafamı testlerden kaldıramıyorum, adamın hobisi ev yapımı roketler. O daha üniversiteye zaman var diyor, benim başımda askerlik var. Annemin babamın git iş bul diye her gün bağırmasından bıktım, bu adam ailesinin parasıyla kirada yaşıyor.

  Şimdi bana kızmayın, darılmayın. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan, Türk olmaktan gurur duyuyorum. Fakat en büyük dileğim allah'tan çocuklarım benim gibi yaşamasın. İnşallah bu ülkede -ülkenin bu haliyle- doğmazlar.

  Benim o amerikalıdan, ne eksiğim var?

  • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

   Şöyle bir fazlan var, Amerika sosyal devlet değil, tüm halkı kapsayan bir genel sağlık sigortası yok. O arkadaşının babası Allah korusun kanser falan olsa, bütün malvarlıklarını satıp hastane, doktor vs masraflarına vermek, tek bir MR için 1500 dolar, tek bir ameliyat için 100 bin dolar fatura ödemek zorunda kalabilirler. Böyle bir durumda arkadaşının ailesi evsiz bile kalabilir.

   Türkiye'deki üniversitenin 1500TL'lik harcından şikayet ediyorsun, ABD'de eyalet üniversitelerinin bile ücretleri yıllık 10 bin dolar hatta daha fazla olabiliyor. Arkadaşın üniversiteyi bitirdiğinde, yıllar boyunca ödemek zorunda kalacağı 50-60 bin dolarlık öğrenim kredisi borcuyla karşılaşabilir.

  • jeep

   Arkadasim sen nerde yasiyorsun?

   Sigortali olmayanlarin 213 odeme zorunlulugu diye bir gugilla bakalim.sozlukte yazilanlari oki.

 • Murat L.

  Meyve veren ağaç taşlanır misali..

 • Kartalhan

  Türkiye'de böyle bir oluşumun 'ücretli' bir alternatifi dahi yokken birileri bunu ücretsiz sağlayanları taşlıyor. Cidden anlayamıyorum. Ya zaten davada TAGEM'i kabahatli bulanların sitenin daha tam olarak ne işe yaradığından haberleri yok.

  Umarım dava gününde mahkeme yapılan hatayı anlarda bu işten vazgeçilir. Yoksa var olan bir hizmetin (hemde ücretsiz) kapatılmasının yanı sıra bi daha kimse bu işlere girmek istemeyecektir. Zaten birilerininde istediği bu ama...

 • Arda Akoluk @ardaakoluk99

  Ben bu isin hallolabilecegini dusunuyorum.Duygusallikla hareket etmemek gerekli bence cunku bu is onemli,sadece kirginlikla ben artik birakiyorum demek dogru degil cunku sizin temsil ettiginiz bir cok sey var arkanizda.

  Bence birazcik daha ozveri ile ve adam gibi savunma yapilarak,derdinizi anlatarak bu is cozulur.Sadece ozveri ve pes etmemek lazim

 • Erdem

  isinan sudaki kurbağadan farkımız yok.

 • Onur A.

  Ülkemizin en büyük problemlerinden biri de denetleyecek, düzene sokacak kurumların ya da oluşumların denetlemeye-düzenlemeye yetecek bilgi birikimine ve deneyimine sahip olmaması. Bilgi sahibi olmadan konuşan bir toplumda böyle şeylerin olması kadar doğal bir şey yok.

  Eğitim en doğal insan hakkıdır bence. Gelişmekte olan bir dünyada parası yok diye öğrenim alamayacak insanların var olması eşitsizliğin en çarpıcı örneğidir. Bu eşitsizliği "bozan"lar da cezasını çekiyor sanırım. Bu ülkenin böyle yardımsever ve aydınlık insanlara ihtiyacı var..

  Üzgünüm. Çünkü....

 • Selcuk Bilgili

  Bu ülkede halkı bilinçlendirecek, gözünü açacak her türlü girişime engel olunur. Zamanında Köy Enstitülerinin kapatılmasından ne farkı var bu olayın? hiç yok. Türkiye kadar halkın cahil bırakıldığı başka bir ülke yoktur sanırım. Her ile bir üniversite açıyoruz diyerek eğitim kalitesinin yerlerde süründüğü merdiven altı üniversitelerle doldurdular her tarafı. Halk cahil, tepkisiz, koyun gibi adeta baskıya, sömürüye, yalana ses çıkartacak kadar bile kendine ait fikri yok, kendine ait fikirlere de gerek duymuyor zaten, çünkü onun adına düşünen, karar veren birileri var avantasını alıp, mitinglerde şakşakçılık yapmak işine geliyor. Bu tepkisiz kuru kalabalığın artması da her hükümetin en seveceği şey dolayısıyla.

  Kimse yok Türk milleti şöyledir böyledir demesin, Türkiye'de yaşayan halk (büyük çoğunluğu) tembel, işgüzar, birbirinin arkasından iş çeviren, avanta, kayırma, torpil için elinden geleni yapan, kendi çıkarı söz konusu olduğunda aslan kesilen, avantası kesildiğinde ancak sesini çıkaran, cahil, konumu ne olursa olsun makamının yüksekliği ölçüsünde rüşvetle iş yaptırabileceğiniz, saygısız, bilime-bilgiye-bilene zerre saygısı olmayan, her an kaba kuvvete başvurmaya hazır vs insanlarla dolu ve bu tür insanların oranı her geçen gün artıyor çünkü ver(e)mediğiniz, vermek istemediğiniz eğitim insanları bu hale getiriyor.

  Konuya dönecek olursak, hiç şaşırtıcı değil aslında. Bu ülkede tüm iyi şeyler cezalandırılır bu kadar süre ses çıkarmamaları da ne olduğunu anlamamalarından dolayı olmuştur. Fark ettikleri an adı bilirkişi olan ama aslında pek bir şey de bilmeyen insanların yazdığı saçma sapan raporlarla mahkemelerde koşturup durursunuz.

  En üzüldüğüm ve içimin burkulduğu nokta da Niyazi Bey'in "kendimi savunmayacağım" dediği kısım oldu, sayfalar dolusu yazılar yazılsa, bu kadar her şeyi anlatan, özetleyen bir söz daha söylenemezdi herhalde, görebilen için çok derin anlamı olduğunu düşünüyorum.

  Yazık oldu ne diyelim, ancak Niyazi Bey ve ekibi yine bir şekilde başka ortamlarda insanlara ulaşacaktır. en azından böyle olmasını temenni edelim.

  Herkese iyi günler.

 • Hasan

  Türkiye’nin En Büyük Bilişim Eğitimi Platformu Kapatılıyor! Buna Sessiz Kalma! İmzala ( Çizgi-Tagem )

  http://imza.la/cizgi-tagem-kapatilmasin

 • Kaya

  Kapatılması Türkiye için gerçekten büyük bir kayıp olur. Bence bu davada kendilerini savunmalılar halktanda yardım alabilirler. İmza falan toplayalım bişeyler yapalım

 • Emre K @emre-k

  Niyazi bey yanlış sektörde eğitim işlerine girmiş. Halbuki merdiven altı yerlerde terörist eğitseydi şimdi omuzlara alınacak, fotoğrafı her yerde poster yapılacak, hiç görmediği saygıyı görecekti! Niyazi bey sizin neyinize millete FPGA, MCU öğretmek falan. Memleketi siz mi kurtaracaksınız. Çocuklar üniversitelerinde simülasyon yapıp geçsinler dersleri ot gibi! Hatta ülkede Ar-Ge'ye de gerek yok, her şeyin Çin'de yapılmışı var basıp parayı alıveririz biz!

  Bu olay bu ülkenin yüz karasıdır. Böyle zihniyetle yönetilen bir yerde yaşamaktan utanıyorum.

  Herkesin kafasını kuma gömdüğü bir konuda Teknoseyir'e duyarlılığı için teşekkür ederim.

 • Ibrahim Yıldız @guyverland

  Önemli bir işe imza atmış oldunuz bu yayın ile.
  El birliği ile inşallah bu sürece ve zihniyete dur diyeceğiz. Safımız belli yağmak, gürlemek değil bu sefer dert inşallah kazanılmış olacak.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  İlk defa adınızla yorum yazdığınız için yorumunuz onay kuyruğunda kalmış. İki senedir aynı yöntemi kullanmamıza ve defalarca benzer durumlarda açıklamamıza rağmen gelip şu yorumu yapmanız en hafif tabiri ile ayıp.

  • Selcuk

   Haklısınız Murat Bey, bu konuda ben sizden özür dilerim. Ciddi anlamda utandım yazdığım ikinci yorum yüzünden. tekrar özür dilerim.

   iyi günler.

  • Ready2Go

   olabilir çok normal herkes herşeyi bilecek diye bir kaide yok unutmuş olabilirsiniz yorgunluğunuza veya dalgınlığınıza gelmiş olabilir bence büyütülecek bir durum yok her iki taraf içinde çok normal.

 • Ziyaretçi

  Bir şeyleri yıkmakta sınır tanımadıklarının bir kanıtı daha. Gelin güzel bir şey yapıyorsunuz şunu bir adım daha ileri götürelim bu tür eğitimlerin yolunu yordamını belirleyelim başkalarında örnek ve destek olalım demek yerine yok işim var meşgulüm deyip cezalandırma yoluna gidiyorlar.

  Bankalarla anlaşıp eğitim almak isteyenlere bilgileri dışında banka hesabı açtırıp kredi kartı çıkart saydınız kimse ses etmezdi.

  Türkiye'deki onlarca üniversite ve yüzlerce meslek okulunda verilemeyen bir eğitim verdiğiniz için oluyor bunlar.

  Cep telefonu üreticilerinin yetkilendirdiği servisler bir cep telefonun pilini 400 TLye değiştirir. Sizin eğitip iş sahibi yaptığınız bir öğrenciniz aynı işi malzeme dahil 70-80-100 TL ye yapar. buda birilerinin hoşuna gitmez.

 • hanifi özgül @hanifiozgul

  Bir ülke düşünün tüm dünya sanayi devrimini tamalamış bilişim devrine geçmiş. En büyük ekonomik getiri bilişim dünyasında ör: apple, samsung,microsoft...Batılı ülkeleri geçtim Hindistan gibi ülkeler bu işe özel önem veriyor ve inanılmaz ekonomik gelir sağlıyorlar. Bu ülkede ise bilgisayar dersleri programdan çıkartılıyor.Bu şekilde eğitim veren kurum kapatılıyor. Bu yapılanlardan daha bağnazlık, geri kalmışlık, saçmalık nasıl olabilir bilemiyorum. Hep amerikanın gizli yönetimindeyiz diye bir geyik vardırya şu yapılanlara bak sen akılla alakalı olmayan işler yaparsan yönetilmeyipte ne yapacaksınki..!!

 • Ferhat @berbat-ferhat

  Hayatı boyunca karakola bile gitmemiş bir kısım insan vardır ki onlara haksız yere hakim önüne çıkmak çok zor gelir. Niyazi Bey de sanırım bu gruptan. Daha ortada karar bile yokken ve yargılama devam ederken faaliyete son verilmesini başka türlü yorumlamak güç. Kararına saygı duymakla birlikte bir avukat olarak keşke hukuki yardım alıp mücadeleye devam etseydi diyebilirim ancak kendi adıma.

 • Yunus Aydın

  Çok merak ettiğim konulardan biriydi, emekleriniz için teşekkürler.

 • tekir

  videoları indirmek mümkün olsa keşke

 • Murat

  Eger tagem kapatilacak ve icerikler baska yerlere yuklenilecek ise, bir mirror da ben saglamak isterim (linux centos mirroru gibi). Yurtdisindayim zaten, server da amerikada. Padisahlari gelse kapattiramazlar 🙂

 • asdsdgahj

  Niyazi hocamın yerinde olsam tagevin sitesine tek bir video koyarım "bilirkişi nasıl olunur" diye belki bilirkişi arkadaş bu videoları izleyip "Ülkesine ve eğitime sevdalı" insanları anlayabilr.

 • Second Ziyaretçi

  Bir dörtlükle ne güzel özetlemişsin olayı. 🙂

 • Second Ziyaretçi

  Ben şimdiye kadar teknoseyir ekibinin (küfür ve aşağılama içermeyen) herhangi bir mesajı filtrelediğini, onaydan geçirmediğini ne gördüm, ne de duydum. Biraz sabırlı olsaydınız zaten onaydan geçmiş olacaktı. Bu konuda teknoseyir ekibinin hakkını yemekle bence ayıp etmişsiniz. Saygılar.

 • nehuse @nehuse

  Niyazi bey devletin yapamadığını yapmış senelerdir bu eğitimi ücretsiz veriyor ve başarı sağlıyor devletin bu tip oluşumlara destek vermesi lazımken işgüzar bir kaç kişinin yüzünden bu işten çekiliyor.Bu kafayla bir yere varamayız .Çok yazık .

 • semihyldz @semihyldz

  "Dersaneler cemaati" diye de adlandırabileceğimiz memleketimizde malesef böyle işler yapamazsınız. Devlet, dersaneleri kapatacağız diye bir laf attı ortaya, daha altından ne çıkacağı belli değil. Gerçekten kapatacak olsaydı çoktan yapmıştı ama cemaatler öyle büyük, öyle kocaman bir dersane hacmine sahip ki, onları ihya edecek fakat bir yandan da halkın onayını alacak bir çözüm bulabilmiş değil.
  Niyazi Hocamızın sorunu da bu. Dersanelerin işine çomak sokmuş ama onları memnun etmeyi atlamış. Gururlu bir kişiliğe sahip olduğu için kendisini savunmayı da yanlış buluyor. Kesinlikle katılıyorum ama eldivenle çamur güreşi yapılmaz. Bunların meydanında iyi işler başarmak istiyorsanız biraz çamur olacaksınız.
  Öte yandan, bence biraz daha uğraşıp, uzaktan eğitimle ilgili kavramları ve standartları oluşturmak amacıyla devletle birlikte bir çalışma başlatılabilirdi. Biliyorum, bu adamlarla mantıklı bir iş yapmak kolay değil ama kolay olan ne var ki?
  Umarım herşey yoluna girer, Niyazi Hocamız arkasında bizlerin de olduğunu görerek vazgeçmekten vazgeçer, TS'nin kamuoyu oluşturma çabaları başarıya ulaşır ve savcılık geri adım atar. Saygılar...

 • Sezer TÜRKMEN

  Bedava Eğitim Veriyorlar Diye Kapatıyorlar Resmen Adaletsizlik

  • ALIEN @alien

   Bu ülkede bedava bir şey yok artık öyle kolay kolay.
   Aldığımız bir hava kaldı bedava, var mı başka aklınıza gelen?

  • Ziyaretçi

   Bedava yaşıyoruz, bedava;
   Hava bedava, bulut bedava;
   Dere tepe bedava;
   Yağmur çamur bedava;
   Otomobillerin dışı,
   Sinemaların kapısı,
   Camekanlar bedava;
   Peynir ekmek değil ama
   Acı su bedava;
   Kelle fiyatına hürriyet,
   Esirlik bedava;
   Bedava yaşıyoruz, bedava.

 • jeep

  Bence cok guzel olmus. Daha once bu konuyla ilgili haberde cok kizmistim sinirlenmistim fakat simdi kizmiyorum. Boyle basa boyle tarak diyorum. Toplumun geneli cahil gelip cahil gitsin. Ezilmeye, sindirilmeye mahkum dogup yasamaya devam edin.
  Dog, oku, kole gibi calis, sistemin koleleri olacak cocuklar yetistir, emekli ol, ÖL!

 • Müjdat

  Çok yazık Türkiye'de gerçekten bilim teknoloji üreten yada anlamaya çalışan insanlar yerine ürün ithal edip üzerine etiket yapıştırmak dışında üretkenlikleri olmayan insan istiyorlar..

 • Şahin

  yuh be ne günlere kaldık!!!

 • muratbiskin @muratbiskin

  Yazık olmuş , 80 yıl öncesinin kafasındaki bürokratlar laftan anlamaz.Onlar ne iblsin uzaktan eğitimi adamlar interneti internet explorer olarak biliyorlar.Halk eğitim merkezlerinde kanunen ücretsiz olması gereken kurslardan zorla bağış adı altında para alıyorlar.

 • Okan

  Bir kaç yetersiz adam yüzünden böyle girişimlerin engellenmesi üzücü, ama aynı zamanda kızdırıcı. Hocamız iyi bir insan olduğu için en çetrefilsiz yoldan çözmek istiyor ama içerik başka bir isim altında yurtdışına taşınabilir ya da sanal sınıflar yerine youtube videoları ve pdfler host edilebilir.

  tüm sistem ve içerik bir vakfa da devredilebilir. böylece o müfettişlerin en büyük fetişleri olan tuvalet ve yangın merdivenlerine de çözüm bulunmuş olur.

 • Mert Boytak

  Maalesef hukuk bizim normal hayatta anladığımız/düşündüğümüz adalet-etik kavramlarına göre şekillendirilerek pratike edilmiyor.
  Kanun maddeleri karşı karşıya getirilerek hüküm veriliyor.
  Bunun bu şekilde uygulanmasının adalete en çok yaklaşan metod olduğu konusunda bir mutabakat var binlerce yıldır.
  Anlayabildiğim kadarıyla, burada sözkonusu olan, kursun açılması için kanun maddelerinde belirtilen kurallara uyulmamış olması. Savunma yapılabilmesi için, başka kanunların başka hükümleriyle karşılık verebilmek lazım.
  Yoksa, yapacak birşey yok.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Öyle gibi gözüküyor ama bilirkişi ve müfettişler, yaptıkları araştırmada TAGEM binasında kurs/öğretmen/öğrenci bulamadıkları halde, eğitim var sonucuna varıyorlar. Verilmeyen bir eğitim, tamamen olayın kavranamaması nedeniyle varmış gibi raporlanıyor. Maalesef bu gibi teknoloji davalarını değerlendirecek bilirkişi memlekette olmayınca, hakim ve hukuk ne yapsın? Ankara'da görülen Red Hack davasına bilirkişi bulunamadığı için ara verildiği haberini yapmıştık geçen gündemde. O da teknik bir konu ve konuyu en az taraflar kadar bilen biri bulunamıyor. Teklif götürülenler de bilirkişi olmak istemiyor çünkü kendi bilgilerinin yetmeyeceğini biliyorlar. Adaletten ziyade TR'deki sorun bilirkişi seçimlerinde. Tabii bizim bilmediğimiz bir yanı da hakimin kararı. Hakim o bilirkişinin bir şey bilmediğini sezip insiyatif kullanabilir mi sorusunun cevabını önümüzdeki ay göreceğiz.

  • Mert Boytak

   Yalnız bilirkişi, kararı 'etkileyen' olabiliyor en fazlasından.Asıl olay isnat edeilen suçun hükümlerine karşılık, avukatların/savunmacının sunduğu karşı hükümler üzerinden yürüyor. Diğer taraftan, verilen bir eğitim var(dı) gerçekte ve pratikte.Geçerli kanun/düzenleme hükümlerine göre izinlerin alınıp operasyonun devamı en makul yol şimdilik. Zamanla mevzuatın daha mantıklı ve esnek zeminlere oturtulması yönünde gayret gösterilir.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Eğtim vardı fakat kanunda belirtilen eğitim bu değildi 🙂 Sorun her zamanki gibi kanunların yeniliklere adapte edilememesi. Sanal sınıfla verilen eğitimi karşılayan bir kanun yok. Dolayısıyla TAGEM vermediği bir kursa izin almaya mı çalışacak durumu ortaya çıkıyor. Ki o izni almaları da teknik olarak mümkün değil. Şartlarını incelerseniz görürsünüz. TAGEM sadece sanal eğitim vermek istiyor. Devlet sanal eğitimi, normal kurs olarak değerlendirip kanuna uygun değil diyor. Çünkü elde başka kanun yok. Anlaşabilmenin yolu, sanal eğitim için de kanun çıkması. Çıkana kadar da hakim insiyatifi ile devam eder ancak.

  • Mert Boytak

   "Uzaktan eğitim" kapsamına girmiyor mu böyle faaliyetler?
   Sanallık veya on-line kurslar, işin sadece teknolojik boyutuna işaret eden olgular değil mi?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Kapsam önemli değil ki. Bilirkişi burada yüz yüze eğitim var demiş konu oraya bile gelemiyor.

 • batuhan @zealot06

  amaçsızca çok güzel hizmetleri kapatıyorlar

 • Kadir Kurt

  Arkadaşlar Size Bu Meseleyi Açıklıyım...

  Türk toplumu cahil kalsın Diye Yapılan Birşeydir.....
  Baktıklarki millet giriyo iki bir şey öğreniyor teknolojide ilerliyor hemen geri vites.....
  Daha bir çok Yararlı olan herşeyi kapattılar....

 • isaser

  Yazık ülkenin geleceği bu tür uygulamalar.
  Çizgi tagem bu ülkeye çok büyük hizmetler etti.

  o yuzden kapanması gerçekten çok acı....

 • Mehmet salim Güllüce

  Niyazi bey savunmayabilir.
  Ama TC vatandaşı olan herkesi Savunmaya davet ediyorum.
  STK ları harekete geçirmek gerekir.
  Gerekirse bakanlara ve Başbakanlığa çıkılması gerekir.
  Kanaatindeyim.

 • deniz mavisi

  benim 3 tane sertifikam var ve hiç bir işe yaramadı yaramıyorda önemli olan bilgileri sindirebilmek çokda güzel anlatıyorlardı kapanmasaydı keşkem 🙁

 • kut @kut

  yazık çok yazık...

  bu arada teknoseyir de bir süre sonra kaçak inceleme yapıyor diyerek kapatılmasın!

 • Tarık Kaya

  aynı formatın paralısı geliyor galiba boşuna kapatmaya uğraşmamışlardır.

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  Gelmiş geçmiş olsun demekten başka bir çözüm yolu yok. Savunmamakta haklısınız çünkü savunsanız suçu kabullenmiş olacaksınız. Böyle bir ülkede yaşadığımız için her an herşeyin olacağını önceden sezip eğitimleri set halinde sunduğunuz dönemde alanlardan biri de benim. Sertifika falan mevzu bahis değil ancak böyle dev bir içeriğin hele hele kendi dilimizde sunulması insanın birşeyleri öğrenme isteğini kamçılar nitelikte. DVD içeriğinizden çok faydalandım dönüp baktığımda bana kattığı yararın size birgün zarar getireceğini söyleseler inanmazdım ancak şu günlerde Çizgi Tagem' in başına bunlar gelebiliyorsa diyecek çok fazla söz yok.

  Benim merak ettiğim şey Tübider VOC programlarına devam edecek mi?

 • Mertcan Esmergül

  Türkiye'de hiç bir başarı cezasız kalmaz. - Devrim Arabaları

  Çok yazık oldu.

 • arhan

  çok güzel ve eğitici bir siteydi. ama türkiye böyle güzelşeyleri yasaklıyor. bir de batı medeniyetlerini örnek alıp teknolojiyi biz üreteceğiz diyen iktidar ve müfettişleri meb in düzgün yapmadığı seminerlerden daha yaralı olan siteyi kapatmak sizin acizliğinizi gösterir.

 • birisi @birisi

  iyi insan olmak zor bu ülkede..

 • Ziyaretçi

  üzüldük...

 • Tolga

  Memlekette faydalı birşey olmaya görsün...Eğitimin ücretsiz veriliyor olması bazılarının tekerine çomak soktu.

 • esat

  türkiyede yapılan güzel şeyler nezaman takdir edilecek özlemle o günü bekliyoruz.çizgi tagem de çok şey öğrendim öğrenmeyede devam ediyoruz.

 • Harun

  Üzücü bir durum. Ben autocad i bu site üzerinden öğrenmiştim. Gelecekte de bir çok kişi bu site üzerinden bir çok şeyi öğrenecekti. Eğitim hakları elinden alınan gelecek nesil adına üzgünüm. Bu ülkede hiçbir başarı cezasız kalmaz.

 • flyman @flyman

  Bu konuyu haber programlarına taşıyamazmıyız. ÇİZGİ Tagemin kapanması bence bu ülke için çok büyük bir kayyıp olur. Bİmere yazsak. Başbakanlığın dikkatini çekemezmiyiz.

 • HASAN

  çok büyük bir kayıp olacak. kapanmasını istemeyen arkadaşlar bimere yazalım yani böyle ücretsiz bir eğitim kurumu nasıl kapatılır aklıl karı değil.

  aşağıdaki linke tıklayıp bimere yazalım.
  http://bimerapplication.basbakanlik.gov.tr/Forms/pgApplicationEx.aspx

 • homosapien @biggestliar

  Keşke bu vidyoyu izlemeseydim hocam. Sinirden ellerim titriyor.
  Bizim topraklarımızda bilim dediğimiz olgu rengarenk bir görüntüye sahip; kimine göre bilim "bembeyaz" ve aydınlatıcı, kimine göre "simsiyah" önümüzü göremediğimiz bir karanlık, kimine göre "masmavi" engin bir derya, kimine göre "kıpkırmızı" bir ateş topu dokunur ise elinin yanacağı... Hele hele sizi yargılamak için sadece "2x2=4" kadar bilim bilene neyi anlata bilirsiniz ki! (ben nekadar biliyorum ki!). Bir de bunların gözleri de "kör" ise, BİR KÖRE RENKLERİ NASIL ANLATABİLİRSİNİZ Kİ!.. Üstüne üstlük eğitim sevdalısıysanız, bıkmadan usanmadan, kaç kere, kaç yıl bir köre rengi ne kadar anlata bilirsiniz ki!, Değil kör birine, gözleri gören birine bile renklerin aslında çok güzel olduğunu bile nasıl anlatabilirsiniz ki! hele ki aklında sadece koyu renkler varsa!....
  Bilimin her şey olduğunu, her şeyin bilim olduğunu, her şeyin kendi bilimi olduğunu, nasıl anlatabilirsiniz ki!
  Sevdanıza yenik düşersiniz ama onlara yenik düşmezsiniz, rakamlara yenik düşersiniz ama onların harflerine yenilmezsiniz.... Yenilmezsiniz ama onlar kazanır, bayrağı siz dikersiniz, toprağı onlar kazanır, hukuk içinde meydan savaşı olur siz tüm onurunuzla ve aşkınızla savaşırsınız ama onlar tek mermi atmadan kazanır. Sonra ise sadece sizi ölümsüz yapacak yaptıklarınız kalır geriye... Şimdi kimse kıymetinizi bilmez sonra bir Vincent Van Gogh olursunuz...
  Bir nebze bunları yaşamış biri olarak
  SAYGILAR SUNUYORUM HOCAM