Paylaş Paylaş

Kopya Koruma Yarar mı Zarar mı? Oyun Gündemi #45

Kopya koruma sistemleri oyun deneyimini nereye götürüyor? Tron: Evolution’ın DRM lisansı sona erdi ve oyun oynanamaz hale geldi.

Halo: Reach 10 yıl sonra PC’ye çıktı ve Steam’de ilk saatinde 100 bin oyuncuyu devirdi.

Hideo Kojima’nın bir sonraki oyunu bir korku oyunu olabilir. Death Stranding’e devam oyunu gelir mi?

Riot Games, kadın çalışanlarına 10 milyon $ ödeyecek.

Beneath a Steel Sky'ın 25 yıl sonra duyurulan devam oyunu, 2020'ye ertelendi.

Firewatch’un geliştiricisinin yeni oyunu, In the Valley of Gods’ın yapımı durduruldu.

Yeni Outlast oyunu duyuruldu.

Pathfinder: Wrath of the Righteous duyuruldu.

Starbreeze, bir yılın sonunda yeniden yapılanma sürecini tamamladı.

Bethesda, Elder Scrolls: Legends’ın geliştirmesini durdurdu.
Game Awards 2019’da 10 yeni oyun duyurusu var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • cestlavie @cestlavie

  cpu üzerinde çok negatif etkiye sebep oluyorlar.

 • fatihbjk90 @fatihbjk90

  Öncelikle Drm konusunu gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim. Kopya koruma sistemleri agresif politikalar yüzünden daha çok konuşulacaktır fakat bu korumaların kullanıcıların satın alma alışkanlıklarını olumlu yönden ziyade olumsuz halde etkilediğini düşünüyorum. Çocukken oynadığım birçok oyunu birdaha oynamayacağımı bilmeme rağmen kütüphanemde görmek için aldım. Ama denuvolu oyunları oynamıyorum ve almıyorum. Denuvo korumasını sonradan kaldıran da birçok oyun oldu geçmişte. Umarım oyun sektörü, oyuncuların gönül rahatlığıyla satın alabileceği ve kalitenin artabileceğii bir şekilde dönüşüm geçirir..

  • Özgür Petro @ozgurpetro

   Denuvo sayesinde FIFA 20, FM 20 ve Anno 1800 gibi oyunlar çok uzun süredir kırılamadı. Bu birkaç aylık süreçte bir sürü oyuncu umudu kesip satın alıyor. Amacı da bu zaten, bu yüzden amacına ulaşmış oluyor. Borderlands 3 oyunu 45 gün dayandı ve bu sayede belki de bir sürü kişi almayacağı halde almak zorunda kaldı. Olaya oyun şirketleri perspektifinden bakarsanız, yapımına milyonlarca dolar harcadığınız oyunun kimse tarafından korsan oynanmasını istemezsiniz. Şu anda %100 koruma sağlayan AlwaysOnline-DRM ve Cloud oyunları var. İleride tüm oyunlar Cloud'a geçince korsan tamamen ortadan kalkacak.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @ozgurpetro Tam sayı veremem ama pek öyle olmuyor o işler. 60 dolar vermek istemeyen adam "ah ulan kırılmadı, neyse alayım bari." demeyecek. Çok çok az kişi böyle düşünür. Kaldı ki fifayı insanlar zaten online oynamak için alıyor artık, denuvo olmasa da olur zaten. Modern sistemlerde hissedilmiyor aradaki fark belki ama ben FX 8320 ile işlemciye dokunan her bir ekstra yüzünden performans düşüşü yaşıyorum. rx 570'in ultrada kaldırabileceği oyunlarda bile gölge detayları hep düşükte olur o yüzden mesela.
   Ha diyeceksin ki sen de oynamayıver, yenisini al. E benim gibi olanların sayısı, iyi bir sistemi olanların sayısından daha fazla, onu ne yapacağız? 😀

  • Aefefgrgg @aefefgrgg

   @ozgurpetro Korsan kullanım alım gücü olmayan örneğin bir oyunun 600 liraya satılan olduğu ülkelerde bu kültürün yayilabilmesi için zorunludur. Pekcok insan bir alanı korsanla öğrenip, sevip daha sonra kendi kendine yeter hale geldiğinde orjinale yönelmiştir. İnsanlara alım güçleri ile orantılı teklifler sunduğumuz da çoğu buna rağmen korsan kullanmaya hevesli değildir. Örneğin korsan müzik indirmek hala mümkünken neden spotufy üyeliği satın alıyorlar ? Korsan film izlemek mümkünken neden Netflix alınıyor. Korsan Steam'den önce de sonra da vardı ama insanlar neden Steam ile birlikte burada dahil daha çok oyun almaya başladı ? Yasaklar ve zorlamalar her zaman iyi değildir. Pazarı öldürme riski taşır, daha geniş kitlelere geleceğin oyuncularına ulasamama riski taşır.

  • LD3 @lvntd

   @ozgurpetro Firmaların bakış açısından söyledikleriniz doğru olabilir ama biz oyuncu ve müşteriyiz, dolayısıyla duruma kendi açımızdan bakmamız gerekir. @aefefgrgg nin dediklerine aynen katılıyorum. Sizi bilmiyorum ama özellikle 30 yaş üzeri insanlar olarak bizler, korsan olmasaydı hiçbirimiz şu anda olduğumuz insanlar olmazdık. Bunu kesinlikle inkar edebileceğimizi düşünmüyorum. Zaten korsana mecburduk da. Şu anda durum eskisi gibi değil, bir paket sigara parasına istediğiniz müziği dinleyip neredeyse istediğiniz diziyi, filmi, belgeseli vs.seyredebiliyorsunuz. Öğrenciler için bile pek bir sıkıntı yaratmıyor şu anki ücretler. Aynı durum oyunlar için de geçerli. Birer paket sigara fiyatına inanılmaz oyunlar satın alıp oynayabiliyorsunuz. Rekabetçi oyunlar ise zaten ücretsiz modeli izliyorlar. Bu durum karşısında aslında Denuvo daha iyi çalışabilsin diye sistem yükseltmek durumunda kalmayı doğru bulmuyorum. Bizler firmaların bizim oyun için para verdiğimiz donanımlarımız sayesinde daha çok kaynak kullanan korumalar geliştirmesini değil, arkadaşın dediği gibi bize alım gücümüzle orantılı teklifler sunulmasını savunmalıyız (bkz. her konuda olduğu gibi örnek Witcher 3).

  • Özgür Petro @ozgurpetro

   @huseyinekrem @aefefgrgg @lvntd Ben firmaları savunmuyorum, firmaların bakış açısının böyle olduğunu düşünüyorum. Firmalar oyuncuların ne düşündüğünü, korsan oynayanları değil totalde kazandıkları paraya ve dikkat çekerek söylüyorum "Müşteri" sayısına bakarlar. Bakın oyuncu değil "müşteri". Ne kadar çok para harcarsanız o kadar değerlisiniz. Ayrıca bu büyük şirketleri yöneten kişiler oyundan anladıkları için değil insan ve para yönetiminde başarılı oldukları için oradalar, bu yüzden oyuncuları anlamalarını bekleyemeyiz. Düşünsenize oyun firmasının en tepesindeki oyundan anlamayan kişiye "Efendim korsan koruması eklemeli miyiz?" diye sorsalar, size hayır der mi? Bu kişiler oyunları film,dizi ve müzikten farklı görmüyor. Nasıl filmlerde DRM koruması varsa, oyunlarda olması da onlara normal geliyor. Evet, oyun DRM'i diğer DRM'lere göre bilgisayarı kastırıyor bu kısım doğru.

  • reducto @protego

   @ozgurpetro Witcher 3'te DRM yok. Gog'daki oyunların hiçbirinde yok. Sonuç? Satışlar daha mı az? Değil. CD Projekt'in korsan kullanımı konusunda çok güzel bir açıklaması vardı. İşin esas yüzünü görmeyi başarmışlar. Ben bugüne kadar "kırılsa korsan oynayacaktım kırılmamış bari satın alayım" diyen kimseyi tanımadım. Ha vardır elbet, %1 bile değildir. O oyuna para verecek adam başından verir zaten. Vermeye niyeti olmayan adam hiçbir şekilde vermez.

   Firmanın en tepesindeki adam oyuncuları anlamıyorsa danışmanları ne iş yapıyor? Alt yöneticileri ne yapıyor? Yani bu şuna benziyor, "ülkenin tepesindeki adam halkın derdinden anlamıyor gayet normal, anlamasını bekleyemeyiz zaten" Öyle değil işte.

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  -Mirror's Edge bir ara Origin üzerinden orijinal alsan bile çalışmıyordu. Onu da crack yaparak çözmüştüm, acayip şeyler bunlar.

  -Halo Reach, Gamepass ile oynuyorum ama ses bozuk, böyle bildiğin bozuk yani sanki kablosu arıza yapmış kulaklık gibi cızırtı yapıyor. BT hoparlörle de aynı olunca sorun bende değil deyip internette bir aradım, pek çok kişide oluyormuş. Umarım düzeltirler zira böyle olmaz.

  -Arcanum: Of Steamworks and Magick vermişti Level dergisi 2013'te mi ne, o zamana kadar doğru düzgün RPG oynamamıştım, oynayınca farklı bir tatta oyun keşvetmiş oldum. Böyle bir şeye vesile olduğu için buradan Level'e selamlar 😀

  -Arkadaş askerden geliyor, oynayacak co-op oyunlar bulduk bir kaç tane. Bünyem kaldırırsa outlast farklı bir aroma katacaktır 😀 Çok korkunç olmasa bari.

 • motac @motac

  Podcast olarak da bir gün sonra mı geliyor oyun gündemi?

 • Bilgehan Korkmaz @gibraltar

  Türkiye'de insanları çıldırtan, DRM nedeniyle oynayamama olayının en iyi örneği Pusu: Uyanış'tır sanırım.

  Kutulu satın aldığınız oyunu aktive etmek çok sorunluydu. Üstelik aktivasyon sistemi bir kaç sene içinde offline oldu ve oyununuzu oynayamıyordunuz, büyük ihtimalle hala oynayamazsınız. Yapımcısı olan vatandaş resmi crack çıkartacağını falan söylemişti. Neredeyse on beş sene oldu hala çıkartacak. Sonra aynı vatandaş Nette Hayat isimli SecondLife klonu yapmaya çalışıyordu, hala aynı şeyi yapmaya çalışıyor olabilir.

 • bosu @bosu

  PS3 oyun konsolunda Tron: Evolution oyun diskine sahip kişiler artık oyunu oynayayamıyor mu ?

 • welle @welle

  Kapak konuya uygun seçilmiş 😀

 • LD3 @lvntd

  Firewatch'ı beğenerek oynamıştım. In The Valley of Gods da istek listemde. Geliştirilmesinin durdurulmasına üzüldüm doğrusu.

 • se7 @se

  Nemesis duyurusu yine son dakikada kamis:)

 • reducto @protego

  Kopya korumasının hiç anlamı yok bence ya. Boşa performans kaybı. Zaten defalarca kanıtlandı bu. Hatta steam'de yanlışlıkla bir oyunun korumasız exe'si bulunmuştu, deneyenler daha fazla performans verdiğini söylemişlerdi. Zaten ne anlamı da var bilmiyorum. Para vermek istemeyen adam korsanı yok diye gidip para vermez ki. GOG oyunları özellikle Witcher 3 güzel bir örnek.

 • Executioner @executioner

  Uğur Yurtsever'in önerisi üzerine The Eye'ı indirip izledim. Güzel film ama Kojima bunun nesine ürkmüşte sonuna kadar izleyememiş anlayamadım ( ya da ben çok ruhsuz biri oldum ki o da az bir olasılık değil : ), Death Stranding'in fragmanları bile bundan daha korkutucu. Twitter'da like kasayım diye uğraşıyor herhalde.