Paylaş Paylaş

Kışın yola çıkmadan önce alınması gereken tedbirler

Her ne kadar biz İstanbul'da kar görmesek de, bu soğuk için tedbir almayacağız anlamına gelmiyor. Bir arabanın kışa hazırlanması için nelere dikkat edilmesi gerektiği, yılın son OtoSeyir konusu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • musty @musty

  wooow mükemmel bir bölüm daha
  bende arkadaki kış lastiklerini öne aldırsammı diye düşünüyorum , aracımda abs yok dolayısıyla kaygan zeminde fren yapınca ön lastikler kitleniyor sizce kış lastiklerini önlere aldırmalımıyım ...

  • Can Akbulut

   4 lastik yakışır size 🙂 Eğer sadece öne takarsanız bu sefer arka lastikler kilitlenecek. Şu anda riskiniz zamanında duramayıp birşeylere kafadan çarpma. Sadece önde kış lastikleri varken buna savrulma, spin, takla gibi alternatifler de eklenir.

 • iCloud @icloud

  ilk yorumu ben yaptım galiba 🙂

 • command

  ne ara izlediniz de yorum yazmışlar bide 😀

 • Cenk.

  Teknoseyir'i yeni keşfettim. Çok güzel olmuş. Geçmiş videolarınızı izledim. Kısa zamanda epeyi bilgi depolandım. Oto dünyası biraz uzmantv gibi olmuş:) ama yorumlara cevap verilmesi epeyi bi öne çıkarmış.

  Bende sormak isterim. Her sabah common rail dizel arabamı 2 dk ısınması için çalıştırıp bırakıyorum. Hatta bazı kişler arabayı durduruken de bir süre rölantide çalışmasını söylüyorlar ama onla uğraşmıyorum:) Sizce tam olarak ne yapılmalı.

  • rehaguner

   Turbo dizel motorlu araçların çalıştırma ve stop etme durumlarında yaklaşık 15 saniye kadar rölantide çalıştırmak turbo ömrünü uzatacaktır.

  • Veysel @spectrum

   Ben bunu hiç yapmıyorum 🙂

   Zaten ben aracı çalıştırdıktan, turbo devreye girene kadar 20 sn geçiyor (parktan çıkarırken) O yüzden aslında rolantide beklemiş gibi oluyor.

   Ayrıca, aracı park etmeye girerken de, zaten turbo kısmına girmemiş oluyorum, turbo fanları yavaşlamış oluyor.Yine, durmadan önce 30 sn geçmiş gibi oluyor.

   Bildiğim kadarıyla, bu bekleme konusu, turbo devredeyken, yavaşlaması için gerekli...

  • Can Akbulut

   Turbo her daim aktif olan bir ertibat olduğundan ötürü, rölanti ile 1000 rpm arasında bile çevirdiği devir sayısı farkı çok daha fazla olur.

   Yapılan işlemin esprisi turbonun yağ soğutması ile çalışması ve yağlama için motora bağlı olan yağ pompasına ihtiyaç duymasıdır.

   Performanslı kullanımın hemen ardından turbonun soğuması için rölantide 1 dakika kadar bekletilmesi gerekir. Göstergede okuduğunuz devir değil gaza ne kadar bastığınız önemli bunun kriteri olarak.

   Siz motoru durur halde rölantide bekletirken hem turboya soğuması için fırsat tanımış olursunuz, hem de motor kapatılıp yağlama kesildiği anda olabilecek en düşük devir seviyesine inmesini, böylece avare dönerken yağsız kalıp yatak sarmamasını sağlamayı amaçlarsınız.

   Park hızlarında turbonun aktif olmadığı tesbiti bir ilüzyondan ibaret. Sonuçta siz gaza dokunduğunuz anda yanma odasındaki patlama şiddeti ve egzoz debisine bağlı olarak turbo devri "orantısız olarak" artar. Üretim özelliklerine bağlı değişiklik göstermekle birlikte(özellikle VGT yani değişken geometrili turbolarda), gaz pedalına yapacağınız bir küçük gıdıklama dahi turbonun 20 - 30 bin devir birden sıçramasına yeterlidir.

   O nedenle motor rölantide beklerken hiç olmazsa en az 5'e kadar sayın, öyle stop edin ki motorunuz -birkaçbin km- sonra azar azar yağ eksiltip gaz yemeyen bir makineye dönüşmesin.

  • Can Akbulut

   Motorun ısınmasını durduğunuz yerde beklemenin konfordan başka bir amacı olmamalı. Motorun çalışması açısından hiçbir sakıncası yoktur marşa basıp yürümenin.

   Ama her turbo motoru kapatırken turbonun devrinin düşmesini beklemek icap eder. Aksi halde karşılaşacağınız tamir faturası ağır olacaktır. Bu konu birçok kaynakta "turbo timing" olarak geçmektedir, istifade ediniz. Sırf bu iş için piyasada satılan cihazlar var "turbo timer" başlığı altında.

   Aracı en az 10sn rölantide bekletmeden, hatta son bir kez gaza basarak kontak kapamanın sonuçları ise "birkaç tekrar sonrasından itibaren" bile hissedilebilen düzeyde güçten düşme, gaz tepkisinin yavaşlaması ve kaçınılmaz son olan dikiz aynasında mavi duman görme ile sonuçlanır. Mavi duman motor yağının turbodan egzoza karışarak yanması demektir ki her türlü kullanım sıkıntısına göğüs germeyi göze alsanız bile periyodik muayeneden o şekilde geçemezsiniz...

   Değiştirmek zorunda kalmanız halinde de turbonun araç üzerindeki en hassas üretim toleransına sahip, değiştirmesi oldukça zahmetli ve en pahalı donanım olduğuyla yüzleşirsiniz. Bizden söylemesi 🙂

  • lawnmower @lawnmower

   Tolerans mı? Turboda tolerans mı var? 🙂 150,000 devirde dönen parçanın toleransı olmaz. Kullanılmış turboda milin üzerinde biriken kurumların eşit oranda temizlenmemesi bile turbo balansını ciddi oranda bozuyor. Turbo gitti mi gider, çok dikkatli olmak lazım. Gerçi eskisi kadar pahalı değil, bir şekilde uygun fiyata alınabiliyor.

  • metehan k.

   "Çıkma" diye tabir edilen turbo satın almak mantıklı olur mu peki? Sıfırlarının fyatını bilmiyorum ama, bahsettiğiniz rakamlar (Ford Focus için), 1500-2000 TL civarında var mı?

  • lawnmower @lawnmower

   Çıkma turbo almak ancak ciddi maddi imkansızlıklar varsa mantıklı olur. Turbolar yukarıda da yazdığımız gibi toleranslı parçalar değildirler. Çok dikkatle onarılırlar. Çıkma turbo zaten pek satılmasa da revizyon görmüş, yani çalışan kısımları (cartridge denir buna) komple veya parça parça değiştirilmiş turbolar uygun fiyata satılıyorlar. Kaliteli parça (Melett, Turboplus) kullanılması şartıyla eğer sıfır turbo alınamıyorsa bunlar alınabilir. Yine de çok önermem, mümkünse sıfırını almak daha mantıklı. Tam fiyat veremiyorum, ama Ford Focus'un orjinal turbosu en fazla 1000-1500 lira civarındadır. 2000 liraya kamyon turbosu satılıyor, bu fiyatlara aldanmayın. Tabi motora göre aynı arabada farklı turbo çeşitleri de kullanılıyor, arabanızdaki az bulunan ve stokta tutulmayan bir turboysa piyasa fiyatının biraz üzerinde ödemeniz gerekebilir.

   Bir de yan sanayi turbolar var. Bunların fiyatları genelde orjinalinin yarısı seviyesinde oluyor. Alırken dikkat etmek lazım, çok kalitelileri de var, çok kötüleri de. Yumuşak K13 malzemeden yapılmış mil, musluk sarısından yapılmış burç kullanan turbolar gördüm ben. Zorlandığı anda erimeye başlıyor, sonra da dağılıp gidiyor. Bu tip turbolarda garanti de verilmez zaten, aldığınızda çalışırsa garanti şartları tamamlanmış demektir. 🙂 Geliş fiyatları olarak şöyle anlatayım: Aynı turbonun 90$ olanı da var, 200$ olanı da. Arada kalite farkı oluyor, ucuz turbo alırken bunu bilerek almak lazım.

  • Can Akbulut

   Focus'ta kullanılan motor BMW - PSA ortaklığında geliştirilmiş değişken turbo geometrisine sahip bir üretimdir. Ona uygun yan sanayi bulmak zor ve verimsiz olacaktır...

   Servis işçilik ücreti de hesaba katılmalı çünkü sağlıklı değişim zahmetli ve hassas (yani pahalı) bir işçilik ister.

   Toplam fatura 4000 - 6000 Lira arasını görebilmekte yetkili servise gidildiği zaman. Sanayi çözümleri risk almak oluyor bundan öte. Dimyat'a pirince gimek gibi 🙂

  • lawnmower @lawnmower

   @Can Akbulut
   Aslında mesele değişken geometride değil, onu çoktan aştı yan sanayi üreticileri. Focus'un turbo millerinin burca oturan kısmı biraz ince. Bu yüzden çok kaliteli malzemeden üretilmiş olması gerekiyor, yoksa zaman içerisinde yıpranıp kırılıyor. Bunun da çaresi var gerçi, Hyundai Accent Era'nın turbo miliyle Focus'unki neredeyse aynı. Era milinde o ince kısım yok, dolayısıyla daha dayanıklı. Kanatları filan bire bir aynı. Focus turbosuna Accent mili ve burcu takılıyor ve sorun çözülüyor. Gerçi Focus turbosunun kurum biriktirme gibi başka sıkıntıları da var, ama onlar zaten sadece turboyla alakalı değil. Motorun yapısı ve ülkemizin yakıtları yüzünden oluyor genelde.

   Yetkili servis biraz fazla ücret alıyor. Sanayide balans ve kumlama makineleri olan, gayet kalifiye turbo atölyeleri mevcut. Hepsi iyi değil tabi, ama aralarında çok iyileri var. Ücretleri de yetkili servisle karşılaştırılamayacak kadar düşük. Şu konuda ise size katılıyorum: turbo değişiminin maliyeti sadece turbo fiyat ve ustanın ücreti değildir. Turbo değişirken arabanın yağı ve filtreleri de değişir, gerekiyorsa turbo hortumları da yenilenir. Arabanın yağı değişmezse sağlam turbo birkaç günde arıza yapabilir.

  • Can Akbulut

   Benim sanayide yapılan uygulamalarda risk faktörü olarak işaret etmeye çalıştığım husus doğru atölye seçimi 🙂 Elbette teknolojiden sonuna kadar istifade ederek işini iyi yapanlar var fakat sorduğunuzda herkes kendisini o şekilde tanıtıyor.

   Birçok insan için yetkili servis hukuki açıdan daha makul bir seçenek. Hele ki böyle büyük bir tamirde yapılacak hatanın hesabını soramamak kötü olacaktır.

 • isoisoiso

  Mukemmel bir konu secimi daha tesekkurler.

 • lawnmower @lawnmower

  Güzel program olmuş, faydalı şeyler anlatmışsınız. Bizim insanımız kar lastiğiyle kış lastiğini karıştırıyor. Kar lastiği bazen aşırı derin dişlere sahip, bazen de çivili yapıda ve sadece karda kullanılmak üzere üretilmiş lastiktir. Asfaltta pek tutunamaz, hatta zarar görebilir. Kış lastiği ise yapı olarak yaz lastiğine daha çok benzer, asfaltta da kullanılabilir. Tüm kış şartlarında (kar, yağmur, don, vs.) ve düşük sıcaklıklarda iyi tutunma sağlamak için geliştirilmiştir. Çok pahalısından alınamasa da uygun fiyatlı 4 tane edinip bir kenarda saklamak lazım. Bir de bunları kış bastırmadan önce almak bütçeyi daha az yoruyor. Normalde 100 liraya satılan lastikleri kar bastırınca bir anda 200-250 liraya çıkabiliyor.

  • Can Akbulut

   -10 dereceye ılık denen Doğu illerinde bile tuzlama yapılarak asfalt yüzeyi yer yer ortaya çıkarıldığı için çivili lastik kullanmak akıl karı değil.

   Devlet politikası belli bölgede yeşayan herkesi çivili lastik kullanmaya mecbur edip tuzlama yapmasa hem devletin kasasından yük kalkacak hem de daha az kaza olacak ama kullanıcıların bilinçlenip idarecilere yol göstermesi lazım önce... 😉

  • lawnmower @lawnmower

   Tuzlama yapmazlarsa zaten er geç herkes çivili lastiğe geçer. 🙂 Soğuk ülkelerde (özellikle kırsal bölgelerde) öyle yapıyorlar. Gerçi bizim halkımız birisi onları zorlayana kadar doğru lastiği almaz, sonra bolca kaza olur, insanlar telef olur. Bunu da hesaba katmak lazım. 🙂

  • Can Akbulut

   Devenin boynu hesabı 😀

 • Bedircan Erşahince @bedircan

  Merhaba tebrikler güzel bölüm olmuş. Kapıların donmaması için wt40 mı diyorsunuz orasını tam anlayamadım ?wt40 nedir nasıl uygulanır?

 • Ali O.

  Daha çok teknolojik incelemeler bekliyoruz...

 • Fitzgerald

  Bana uzun yol yapmayanlar ve ülkemiz çoğunlukla ılıman iklimde olduğu için kar ya da kış lastikleri çok gerekli gelmiyor. 7 derece diyorsunuz, Aralık ayının ortasında bile kaç derece sıcaklık var dışarıda belli. İlla şart bir şey değil bence bu lastikler, ne kadar yol gittiğimize ve bulunduğumuz yerin iklimine göre seçim yapılabilir. Lastikler durdukça kauğuçuğu eskiyor zaten, yani kışın kış, yazın yaz lastikleri kullanmak aynı hesaba gelmiyor bundan dolayı.

  Kişisel görüşüm böyle, uzmanı değilim konunun ama böyle düşünüyorum, tartışılabilir. Fazla yol yapmayanlar almayabilir. Dört mevsim lastik diye bir şey varsa bunlardan almak ve lastiğin iyi durumda olması yeterli gibi geliyor. Elbette kışın ve kötü hava koşullarında daha dikkatli kullanarak.

  • Can Akbulut

   Normalde pahalı olması gereken bir durum olan lastik bakımının idame ettirilmesi hem iklim hem de kanunların elverişli olması hasebiye daha ucuza halledilebiliyor ülkemizde.

   4 mevsim lastiği ifadesi yalan zaten, onlar su kanalı fazlalaştırılmış yaz lastiğidir. Ne olursa olsun zaten 4 senede bir lastiklerin ömrü biter.

   Kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki en önemli fark fren mesafesi gibi gözükse de viraj hızlarında da avantaj kış lastiğindedir. Bu dikkate alındığı sürece düşük rakımlı Batı Anadolu illerinde sıkıntı olmayacaktır. Ancak 7 dereceden itibaren farkını göstermeye başlayan kış lastikleri sıcaklıklar 3 derecenin altına düştüğünde vazgeçilmez olur.

   Özellikle gizli buzlanma kazalarının en büyük müsebbibi yaz lastikleri ve "normal" sürat birleşiminin buzla yüzleşmesidir. Kış lastikleri aracın daha az ve kontrollü savrulmasına olanak tanır.

   Yukarıda anlattıklarımın ayna tersi kış lastiklerinin ılık bahar havasında kullanımı için de geçerli olduğundan dolayı, burada anahtar "doğru" lastiğin seçimi ve aracı tanımaktan geçiyor. Trafiği paylaştığımız araçlardan daha yavaş gitmek de güvenli değil her zaman çünkü.

  • Fitzgerald

   Teşekkürler cevap için, bilinçli olmak gerekiyor. Videoyu sabah izledim, bugün 2 arkadaşa sordum, ikisi de araçlarını gece gündüz iş amaçlı kullanıyor, senede yaklaşık 150 bin kilometre yol yapıyorlar. ikisinde de kış ya da kar lastiği var, ama bir çift onları da önlere takmışlar (önden çekişli) doğrusunun bu olduğunu söylediler. Sanırım çok soğuk olmadığı için 4 lastiğe de takmadılar, yoksa lastikleri var.

   Ben neredeyse haftada 1 gün kullanıyorum arabamı, ama uzun yol gidiyorum, 250 km. Diğer tüm hafta neredeyse yatıyor araba. Ben belki kış lastiği alabilirim, ama benim araba eski olduğu için lastiklerden önce arabayı değişmem gerektiğini düşünüyorum. 92 broadway bendeki, Allaha şükür kazasız gidiyorum ama araba hafif ve yerden çok yüksek, yol tutuşu pek iyi değil zaten. Önce arabayı biraz yere yaklaştırarak yol tutuşunu arttırmak isterdim, bunun için helezonları falan kesmek gerekiyormuş. Korktum, bulaşmadım bu işe.

   Babamların arabası 2007 model, şehir içinde 7-8 bin km yapıyorlar senelik, deniz kenarında (Karadeniz)ılıman iklimde yaşıyorlar. Uzun yol bir yere gitmediler, kışın hiç gitmezler. Onlara da kış lastiği gereksiz gibi geliyor.

   Başta dediğim gibi bilinçli olmak gerekiyor. İş arabası olarak kullananlar kış lastiğini mutlaka almalı, düzgün kullanmalı, diğerleri, az mesafe yapanlar biraz daha düşünebilir almadan önce.

  • Can Akbulut

   Doğru söze ne denir? 🙂 Ama keşke şu sırf ön lastikleri değiştiren arkadaşlarınızı daha kesin bir dille uyarsanız tekrar 😀 Bütün lastikler dörder dörder değiştirilir. Doğrusu budur. Sadece arka lastiklere takmak hiç yoktan iyi olduğu ve 4 lastik maliyeti gözünü korkutanları cezbetmek için uydurulmuş bir çözüm. Kaldı ki ön lastikleri değiştirmenin akıllı bir izahı yok. Tamamen yanlış düşünce, hatalı uygulama. Patinaj zinciri gibi düşünmemek lazım kış lastiğini zira apayrı şeyler esasen. Ön - arka lastiklerinin yerlerini ne kadar çabuk değiştirirlerse o kadar iyi.

   Broadway üretildiği zamanın en iyi modellerinden biriydi. Offroad yeteneği de yabana atılmaz yüksek gövdesi ve ince lastikleri sayesinde. 🙂 Yayların kesilmesi büyük bir hatadır. Yol tutuşu arttırmadığı gibi yükleme kapasitesini de yok ederek kazaya davetiye çıkarır.

  • Fitzgerald

   Tamam yarın biraz daha anlatır ikna ederim. Akıllı insanlardır, doğru yolu bulacaklarına eminim. Google'a bakın araştırın inanmıyorsanız derim, bakarlar. Bu programları izletirim ve yorumlarınızı okuturum belki.

   Size iyi çalışmalar.

 • WoXeD

  Çok güzel bir anlatım olmuş.herkonuya deyinmişsiniz.Ama en önemlisini sona saklamışsınız oda hız.... cumartesi sabahı çok yakın bir arkadaşımı trafik kazasında kaybettim malesef.Ana olay malesefki hızlı gitmesiydi.Nolur arkadaşlar 5-10 dk geç bile kalacak olsanız çok azar işitcek bile olsanız özellikle soğuk havada lütfen hız yapmayın.Kalın sağlıcakla...

  http://www.ulusalpost.com/haber-343-Damla-Kalayci-Ankara-trafik-kazasinda-oldu-ayrintilar.html

 • zubak @zubak

  Palet markasını yazarmısınız tam olarak anlayamadım. Trabzon'da bir çift kabin kamyonette görmüştüm.

 • gecerken gordum

  Merhaba turbo dizel araç kullanıyorum 1.4 hdi kışın araçların önüne karton koymaktalar bunun herhagi bişeye faydası varmı ? araç dizel olduğu için cok geç ısınmakta bu sürenin kısalması için neler yapılmalı ?

  • Can Akbulut

   Isınma süresini azaltmak ve hatta motorun çalışma sıcaklığını korumak için karton konur. 😀 Karton yerine petrol esaslı malzemeden aracın ızgara ölçüsüne uyacak şekilde parça keserek yapacağınız rüzgar perdesi hem daha dayanıklı, hem de estetik olacaktır.(Kendim uygulamadığım şeyi tavsiye etmem 🙂 )

   Hal-i hazırda BMW ve Ford yeni modellerinde bu sistemi hareketli ızgara kapakları şeklinde kullanmaktadırlar.

  • gecerken gordum

   hım o zaman denemekte fayda var ısınmak bilmiyo yahu.

 • Atilla Göğüslü @atillagoguslu

  Can bey, daha önce soruldu mu bilmiyorum ancak nerede çalışıyorsunuz?

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Uygulamalı anlatımlar da bekliyoruz. Malum insanımız gözüyle görmediğine inanmıyor sanki başka bi yeriyle görebilmiş gibi. 🙂

 • Zafer @zafer1985

  Merhabalar,
  Super programlar icin tesekkur ederim, Can arkadasin arabasi var ise ogrenmek isterim, hangi markayi kullandigini.