Gündem

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2019/37

9 - 14 Eylül 2019 #37

- Apple iPhone 11 etkinliği gerçekleşti.

- Huawei, Kirin 990 yongasını tanıttı.

- Google’a ABD’de 50 eyalet başsavcısı anti tekel davası açıyor.

- Facebook’a da anti tekel davası açılıyor.

- Anayasa Mahkemesi, Wikipedia yasağını Genel Kurul kapsamında görüşecek.

- Spotify, aile kullanıcılarının yerlerini yoklamaya başlayacak.

- Plak satışları CD satışlarını geçecek!

- VESA’dan HDR standartı güncellemesi, HDR 1400.

- LG’nin 2019 model OLED TV’lerine G-SYNC güncellemesi geliyor.

- WD, 18 ve 20TB kapasiteli sabit disklerini duyurdu.

- Wunderlist’in eski sahibi, haklarını Microsoft’tan geri almak istiyor.

- Microsoft OneDrive uygulaması, Google Play mağazasından 1 milyar kere indirildi.

- AMD, Ryzen 3000’ler için firmware yayınlıyor.

- AMD, grafik işlemcisi satışında NVIDIA’nın önünde.

- Intel’in sunucularında kullandığı bir teknoloji, saldırganların yeni hedefi.

- Hacker’lar bu defa SIM kartlardaki açıktan telefonlara giriyor.

- Apple’ın 2 sene boyunca hacklendiği olayla ilgili yeni bilgiler.

- EA, kendi bulut oyun hizmetini hazırlıyor. 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 28 / 62
 • umitt @umitt

  bu biosun işlemciyi desteklememesine çözüm için her anakartta işlemcisiz bios update yapmanın bir yolu olmalı. sanırım bazı anakartlarda vardı.

 • Orçun @orcnd

  amd istese türkiyedeki distirbitörler üzerinden anakart güncelleme işini ücretsiz yaptırabiiir. fakat türkiye pazarı çok da önemli değil sanırım. ucuz olsun diye amd 3000 lere bakıyordum gidip pahalı anakart almam.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Çok büyük iş o. Sistem olarak alınınca sorun olmaz ama eve alan adam kendi çözemezse servise gelecek. Böyle olması daha çok işine gelir firmanın da.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   amd ilk çıkan ryzen anakartların yanında upgrade kit gönderdi.
   zaten yaptı bunu yani. 2 sene geçmiş firmalar hala buun yapıp göndermiyorsa bu da dağıtımcı firmaların suçu.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @gamsizm firmalar zaten sistemi söyleyince ücretsiz upgrade yapıyor. ücretsiz her iş zaten onlara yük.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer Hepsiburada'dan aldığınız anakart doğrudan gelir size. Açıp müdahale etseler ikinci el ürün satmışlar diyecek adamdan çekinirler. Mağazadan alan adam kendi gözetimi ve isteği ile yaptırabilir bunu.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @gamsizm yok ya. sinerji falan hepsi yapıyor. söylüyorsun.
   hatta sanırım sinerji b350 anakart flan aldığında refresh işlemci takarsan seni uyarıyordu bile. sen de onay veriyrsun

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer Sinerji de küçük oyuncu. O yüzden böyle şeyler yapabilirler.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @gamsizm eh vatan da yapıyordu bunu. o da mı küçük 😀

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer Vatan da yapar. Dükkana gittiğiniz sürece hepsi yapar zaten. Online alımda sıkıntı olma ihtimali yüksek.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @gamsizm online alımda da aldıktan sonra firma ile iletişime geçip yaptırıyordun.
   zaten kullanılmış olma korkusu biraz safça çünkü kullanılmış anakart direkt tozdan falan anlaşılır.
   ayrıca bunu nasıl bilmiyorsunuz şaşırdım doğrusu. pek çok firma yapıyordu. teknobiyotiğinden tut vatana kadar.
   ama arkadaşın dediği gibi upgrade kitler türkiyeye gelmedi. ama türkiyeye hangi marka ne gönderiyor ki? girdi çıktı vergileri sağolsun.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer Size kullanılmış anakartı çok rahat satarlar o zaman tek kriterin toz olduğunu sanıyorsanız 🙂 Firmaların bunu yaptığını biliyorum ancak bu bilgiye sahip olmayan insanların ancak başlarına gelince anlayabileceği bir mesele olduğundan firma insiyatif kullanmalı. Firmaya bunu güncelleyin diyecek adam bu işlere az çok hakimdir.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @gamsizm https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/134081944 hb den bile alsan onlar msi a falan gönderip yaptırıyormuş. sorun olmuıyor yani

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @gamsizm o noktaya bakarsanız rtx2060 ları avrupada sıfır diye refurbish çaktılar. firma isterse size bile satar farkına varmazsınız. tozdan kastımın ne olduğunu da çok iyi biliyorsunuz. bi anakart kasada 3 gün çalışsın o meşum kokusu çok hızlı uçuveriyor.
   üstüne gel benim x470 g p yi sıfır diye sat bana. istesen de satamazsın. çünkü vrm soğutucuları özel bi malzeme kaplı. ve en ufak parmak izinde lekeleniyor. şu an leke dolu. onu sökücek hiç bi temizleme kiti de yok. -tabii o kaplamayı da sökmek istemiyorsan 😀 - yani bana kakalayamazlar merak etmeyin.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer Bundan bahsediyorum. Yeni ürün alıyorsunuz çalışmıyor ve servise gidiyor ilk iş olarak. Orda da sıra bekliyor. Tabii onunla beraber anakart olmayınca aldığınız bütün parçalar da sıra beklemiş oluyor evde. Böyle rezil bir kullanıcı deneyimini de AMD, kullanıcısına layık görüyor. Sizin gibi bunu sorun olarak görmeyen ve etrafından dolaşırız ne olacak diyenler sayesinde elbette.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @gamsizm benle ne alakası var ki? amd zorla mı diyor 3 senelik a320 anakartı al üstüne 3950x tak diyen? asıl sizin gibi her şey sıfır olsun diyip rtx 2060 ı 2. el alanlar sayesinde nvidia götürdü paraları. adamlar sürdükleri flux u bile temizlemeden çakmışlar.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @yolgezer üstüne adamlar upgrade kit yaptı. böyle bi şeyi intelden bekler misin? ama türkiyedeki koşullar bu kitin türkiyeye giriş yapmasını engelledi.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @gamsizm hiç unutmam. se serisi telefonlar vardı. her ile farklı hafıza kartı ile gelirdi. bartına 64 mb lık sandisk istanbul a 2 gb lık sandisk. ankaraya 2 gb sony markalı.
   bunu yapan firma sony falan değil. türkiye distribütörü gelen kutuları tek tek sökerek içinden kartları alıp bunları fahiş fiyattan sattı.
   şimdi senin bu tavrın bunu yapan aracı fiyrmayı değil. bu ürünleri yapıp satan ana firma ve tüketiciyi suçlamak. sence bu hoş bi davranış oldu mu?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer AMD'nin bir teknik servisi yok. AMD ofisi satış ve pazarlama ofisi. Markaların teknik servislerinden AMD sorumlu değil markalar sorumlu. Ancak kriz anlarında AMD insiyatif alıp müşteri memnuniyeti için markalarını yönlendirebiliyor. Dolayısıyla müşteri isteğine bırakmadan en azından stokların bir kısmını 3 serisine hazır hale getirmek için markaların teknik servisleri ya da satış noktaları hatta ikisi beraber devreye sokulabilirdi. Onun yerine rahatsızlığı kullanıcıya atan ama karşılığında teknik servis yükünü azaltan, hata oldukça hallederiz yollunu seçtiler. O uyumsuz ürünler para iadesi talebi görmüş olsaydı böyle davranamazlardı. Ama bizim milletin böyle huyları yoktur. O yüzden geçtiğimiz dönemde olduğu gibi yine aynı şekilde muamele gördüler. Bir sonraki seride yine aynısı olacak.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @gamsizm peki böyle durumlarda amd yapılacak olanı yaptı mı? yaptı. upgrade kitleri. ama her ne ise. ben bu tavrınızı beğenmedim. hem beni iş bilmez biri sandınız hem de üstüne 15 20 senedir olan bi durumu göz ardı ettiniz. hep oldu ki. yeni işlemci takınca anakartın görmezliği. ben de s939 anakart aldığımda işlemci görüntü vermedi. ve elimde olan 3500 le bios update yaptım. 20 yıldır bunu öğrenememiş biri amd almasın artık bi zahmet.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer Sizi iş bilmez yapmadım bu zihniyetle düzelmez dedim. Bu sorunun olacağı 3 serisi daha tasarım aşamasındayken bile belli. Gerekli düzenlemeler için yeterli zaman vardı. Hep oldu demek sorunu çözmüyor karşı olduğum şey bu normalleştirme. Bilgisayar bileşencileri dışında bir de oyun sektörü, böyle bitmemiş ya da hatalı ürünleri kimse satışa sunamaz. Ama normalleştirme zihniyeti nedeniyle bunlar hep böyle devam ediyor. Sizin elinizde işlemci varmış yapmışsınız birçok kişide o imkan yok. Adamın belki ilk AMD sistemi. Yaşattığı deneyim daha düğmeye bastığında açılmayan bir sistem ve sonra teknik servis. Adama güncellemesi yapılmış bir anakart ile hemen değişim bile yok.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @gamsizm tamam da. hiç mi fortum okumazsın be adam diye sorarlar adama.
   biz o kadar video inceleme yayınlıyoruz. oturup okusunlar birazcık. sonuçta bunlar muz cumhuriyetinde yaşamadığı gibi bu alet bilgi kaynağı.
   her şeyi geçtim zihniyetimde hiç bi sorun yok. asıl kutu kapalı geldiği sürece sıfır sanan zihniyetinizde bi sorun görüyorum. unutmayın bu ülke ib gibi refurbish ürünleri sıfır diye kakalayan firmaların ödül aldığını da gördü.ki bu firma yüzünden 2000 lerde bozuk dvd si olmayan bi sony laptop bulamıyorduk hatırlatırım.
   bu sorunun oluşacağını siz 3. nesilden belli sandınız ama ben zen adı çıktığı gibi düşündüm. lan bunlar gider am3 e bile destek sunarsa gene bios işi ile debelenicek millet dedim. am3 yapmadılar gittiler gömülü sistem için üretilmiş excavator soketlerini kullanıp adını am4 yaptılar. yani amd zen sıfırdan üretilmiş bi işlemci değildi ki.
   zaten gerekli düzenlemeler yapıldı. sıkıntı türkiyede hala a320 gibi bi çipseti satışta tutan firmalar. ısınma sorunu da yaşayan kişiler hep bu tür çipset ya da adi vrm leri alan kişiler. o zaman da dedim. kendi msi voltaj bugu konumda da dedim. her yerde yine derim. amd si inteli yok. adam çipseti üretir firmaya satar. vrm kontrolcüsünü vs sini düzgün yapmayan firma suçludur. sizin burda bahsettiğiniz bios olayı da hala türkiyede 3 yaşına gelmiş çipsetleri kakalamaya çalışmasıdır. hani düşük fiyat yapsalar canım yanmayacak. 500 den aşağı değil arkadaş. ki o anakartlar ilk çıkan ryzenleri bile kaldıramıyordu. bu yüzden ısı sorunu yaşamayan çok az kişi oldu.
   amd nin burda bi suçu var mı? tamam var diyelim. amd de artık intel gibi her modele ayrı anakart üretsin değil mi?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer Kimse bir şey okumak ya da izlemek zorunda değil. Adam sistem kurmak istiyorsa gereken parçaları alır ve çalışmasını bekler. O parçaların hazır olarak satılması ise satanın sorumluluğu. Zaten bu sebeple gık demeden gereken servis veriliyor. Satan taraf haklı olsa servis verilmezdi.

   Anakartların güncellenip satışa sunulmasını organize etmek yerine firmalar kolay yolu seçip servise geldikçe çözme yoluna gitmiş bu kadar basit. Bu durumda anakartı alan kişi, önce sistemle boğuşarak zaman kaybediyor sonra doğrusunu öğreniyor ve sonunda en iyi ihtimalle boşa bir hafta zaman harcayarak anakartını servisten alıyor.

   AMD sonuçta AM4 için bu uyumluluk vaadini veren taraf. Bunu MSI ya da Asus söylemedi. Anakartçıların bunu yerine getirmesini sağlamak da onun görevi. Bu tutulamayacak bir söz ise o zaman baştan verilmeyecek. Soket değişmeyecek ama uyum sorunları olabilir denecek. Ya da daha iyisi bazı spesifikasyonlar, VRM vs, belli olacak ve standartın altına kalan üretimlere dikkat edin denecek. Ama AMD'nin başından beri yarattığı hava AM4 olacak uyum sorunu olmayacak demesiydi. Ben eğer anakartı yine de değiştiriyorsam o zaman Intel'den yine çok farkı olmuyor. Pazarlamanın tekniğin önüne geçtiği anlar işte bunlar. Nvidia'nın 3.5GB RAM hikayesi gibi.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @gamsizm baın en baştan diyeyim. sen bi işlemci vs değil en basitinden bi yazıcı aldın ve önüne gelen kağıdı kullandın. ama yazıcılar en az 60 gr/m standardında olmalıdır. nolur? yazıcı kağıdı katlar katlar, sonunda tamburu çizer. yani sen kullanma klavuzunu okumadan iş yatın? sorumlu kim? hp mi?
   sana teknik servis güler.
   işlemci dünyasının da kullanma klavuzu forumlar ve bu tür siteler değil mi? şimdi siz diyorsunuz ki kimse yazmasın. kimse okumasın alsın rastgele. bu gözler p5b anakarta q8400 olmaz diyip t serisi mobil işlemci öneren gördü.
   amd uyumluluğu veriyor. ama anlamadığınız, anlamak istemediğiniz, direttiğiniz konu bi firma her gün sipariş doğrultusunda anakart üretmiyor. adam bi koyuyor banda. bi çıkışta 10 bin lotluk çıktı sağlanıyor. nerden mi biliyorum? samsung un bi entegresi var. çok eski. tarihi eser. ucuz. ama kaliteli ses istiyorsan o güçte daha iyisini bulamazsın. ben toptancıya laf arasında"abi bunu neden üretmiyor samsung" dediğimde aldığım cevap " ara samsung´u ver 100. bin doları milyon tane üretsin.
   işte bu nedenden ötürü firma ne kadar satılır ne kadar satılmaz diye bakmaz. oturdu mu 10 bin 100 bin lotluk üretim yapar. işte bunların bi kısmı anında satılırken bi kısmı da sonradan satılır.
   amd işlemcileri 4 sene önce bi günde üretmedi. yani bios sürümünü o günden yazdıramazdı. üstüne yeni işlemcileri geçtim. 7 yaşındaki fx lerin kümeleme sistemine bile ms gibi bi firma bile anca komut dosyalarını tamamlamışken amd nin bunu yapmasını beklemeniz bence biraz çocuksu bi beklenti. yani şu sözlerinizi hiç bilmeyen biri dese anlarım ama siz yapmayın lütfen.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer Verdiğiniz örnek konuyla alakalı değil. Uyum sorunu olduğu önceden bilinen bir ürüne müdahale satış öncesinde, kullanıcı talep etmeden yapılmıyor özetle durum bu. Alan kişi uğraşıyor. Bu durum önlenebilirdi ama firmaları daha çok uğraştırırdı. Vatandaş uğraşsın denmiş. Firmaların kararı. Vatandaş da uğraşsın işi ne.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @gamsizm hee değil mi? abi kasa kuruyorsun, uğraşıcaksın. yani intel alıp sorun yaşamıyan mı var? ram sıkıntısı yaşamıyan mı var? görüyoruz.
   verdiğm örnek aynen konu ile alakalı. çünbkü adam anakartları tonlarca üretiyor. bi seferde ürettiği için de tutup 3 sene sonraki biosu yazamıyor çünkü işlemci çıkmamış. resmen doğmamış çocuğa don biçmek gibi bi şey bu.
   ayrıca kusura bakmayın tekraar diyorum. 20 yıldır bu böyle. öğrenmemişse de adamın suçudur derim geçerim. yani kusura bakmayın ben intel de kullandım nvidia da ati de sonrasında amd de. amd de sorun yaşamadım mı yaşadım. bizzat bu siteye konu açmadım mı? açtım. ama benim intel sistemlerle neler çektiğimi yazsam inanın şu bios konusunda amd nin yaptığı devede kulak kalır ki ben yine bi sorun göremiyorum burada altını çizeyim. core2 anakartlarda 4 gb ram için cebelleşen arkadaşlarımı hatırlıyorum. bizzat aynı mobo seri numarasından biosuna kadar aynı olduğu halde direkt o rami-bakın aynı ramden demiyorum o rami- biri açar biri açmaz halde idi. ve bu adam sonuna kadar intel fanatiği idi. ki gemilere iş yapan bi arkadaşımdır. kendisi 4 sene boyunca her tartışmamızda şunu öne sürerdi- abi amd nin bios sorunu bi de anakart arzası- sonra ne oldu? adam intelin her işlemcide anakart istemesinden bıktı ve amd toplamaya karar vermiş. bi yerden iğnesi kırık amd işlemci bulmuş beni arayıp bunu nasıl yaptırırım diye soruyor D bunu napıcaz?
   intelin her ram markası için bios yayınladığı zamanlarda adam napsın? o daha kötü değil miydi? kullanıcıyı cold bootla baş başa bırakmadı sanki. ve intel bu konularda asla ama asla bi upgrade kit falan vermedi. türkiye ye geldi gelmedi ayrı konu. amd nin bizzat amd grup diye bi firma tarafından nasıl zor durumlara sokulduğunu bizzat levent abi demedi mi?
   ama dediğim gibi kasa alıp uğraşmıyan adam yoktur. üstüne 3 sene geçmiş bi sistem için hal gelip burda sistem aldım görüntü yok diye ağlıyorsa ben anca gülerim. kusura bakmayın.
   bu arada dipnot: ben cw gelir korkusu ile nvidia kart alıp o gürültüyü ekran kartından değil sıvı soğutmasının fanından yemiş birisiyim. yani işlemci biosu sorunu bana cidden çocukça geliyo.

 • Yusuf T @mahfor44

  HDR standardı konusu cidden suyu çok çıktı. 2yıl önce aldığım 3000 liraya samsung 7000 serisi 4k ucuz TV'mde HDR var. 500cd parlaklığı ya var ya yoktur. Açınca parlaklığı düşürüyor karanlık odada bile kullanasın gelmiyor. PC takınca hdr uyarısı çıkması dışında fonksiyonu yok gözümde. One Drive konusunda Elimde ki her windows 10 cihazda one drive var. Çoğu telefonda içinde geliyor. Yani bu note pad 10 milyar cihazda var demek gibi bir şey.

 • hanifi özgül @hanifiozgul

  Çok ilginç bir dönemde yaşıyoruz. Adamlar kendilerince haberi yorumluyor, sonra izleyenler öyle diyemezsin böyle düşünmen lazım böyle sevmen lazım diye değiştirmeye çalışıyorlar. Ülkenin hali baştan aşağı herkes birbirine birşey dayatmaya çalışıyor ne hoşgörüsüz ne boş beleş bir toplum olduk ya. Her fikir kendine hastır, o adamın fikrini değiştirmek ,sevmediği birşeyi sevdirmeye çalışmak zorunda değilsin... Adam apple sevmiyor nasıl olur diyorlar... Teknoloji basınındasın olmaz diyor. İyide bu adamda insan, sevmemek en doğal hakkı beğenmezsen izlemez geçersin.Neden insanları değiştirmeye çalışırsın kendin de biraz araştır değişik görüşler izleyip hangisi kafana yatarsa onu kabul edersin. Düz dünyacı adam videosuda var, yuvarlak diyende, hepsi sanal gerçeklik diyende bunlardan hangisi kafana yatarsa onu takip edersin.

Teknoloji ve Bilim Notları 2019/34

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

00:30 - Hindistan’ın Ay yüzeyine iniş denemesi başarısızlıkla sonuçlandı.

07:07 - Olay Ufku Teleskobu 3 Milyon $ değerindeki ödüle layık görüldü.

11:01 - SpaceX, Mars üzerinde kupon arazi arıyor.

15:20 - ESA uydusu Starlink uydularından kaçınmak için manevra yapmak zorunda kaldı. Alternatif

20:35 - Trump’ın attığı tweet Amerikan casus uydusunu açık etti.

25:38 - Yapay zeka destekli ilk dolandırıcılık bir şirkete 243.000 $ kaybettirdi.

31:33 - Spor yaptıktan sonra gargara yapmak vücut için zararlı.

38:22 - Hindistan’da bir kadın 74 yaşında doğum yaparak en yaşlı doğum yapan kişi oldu.

44:41 - Hidroelektrik santralleri tamamen boşaltıp güneş paneline çevirmek mümkün mü?

49:38  - Sovyetler Birliği ve Pepsi’nin ilginç hikayesi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13
 • Özgürlük için Linux @linux-freedom

  Hamdi abiyle ilgili Komplo teorisyenleri gelmiş yine. Kendileri söyleyip kendileri inanıyorlar.

 • Mrt87 @mrt87

  Hamdi abi bahsettiğin film Nicolas Cage'in oynadığı Lord of War(2005) sanırım.
  @hkellecioglu

 • sgur @sgur

  @can hidroelektrik santralleri yine aslinda en temizlerden biri. hatta ülkeler icin toplamda en faydalisi, uygun ve gerekli kosullarda kullanilmali. cindeki three gorges gibi cok cok büyük bir baraj ve santral yapiyorsaniz ekolojiyi cok ileri derece degistiriyorsunuz bu baska ama cogu baraj/elektrik santrali bu durumda degil. oldukca planli ve kücük/orta ölcekli, vadi yataklarina kuruldugu icin zaten ekolojiyi pek degistirmiyor. bunun yaninda bazilari ekolojiyi tekrar canlandiriyor ve o bölgeye is getiriyor.

  özellikle son 20 senedir cogu baraj, pumped storage denen bir sistemle elektrik sistemi üzerinde fazla enerji oldugunda bir rezervuardaki suyu baraja tekrar tasiyarak potansiyel enerji depoluyor. genelde orta ölcekli barajlarda bu sistem cok yaygin, özellikle almanya, abd ve cinde. kisacasi enerji depoluyorsunuz.

  her enerji kaynaginin kullanilmasi duruma baglidir, her durumda en temizi, en verimlisi diye bir sey yok aslinda, duruma göre farklidir, kus göc yoluna rüzgar türbini, verimli araziye günes paneli olmayacagi gibi olmayacak yerek hidroelektrik santrali yapilmaz.

Oyun Gündemi #33 Steam Arayüzü Yenileniyor

Gears 5 çıktı.

Steam kütüphane güncellemesi ve yeni Steam Labs deneyleri yolda.

Cyberpunk 2077’de çoklu oyuncu içeriği olacak.

Cyberpunk 2077’de ara sahneler birinci şahıs bakış açısından olacak.

Deadly Premonition 2, beklenmedik bir şekilde duyuruldu.

Battlefront 2, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

MicroProse geri dönüyor.

Annapurna, iflasın eşiğinden döndü.

Starbreeze, yeniden yapılanma süreci için üçüncü kez uzatma istedi.

Nintendo Direct’ten yeni oyun duyuruları.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 19

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2019/36

TeknoSeyir editörleri geçtiğimiz haftanın teknoloji gündemini değerlendiriyor.

2 - 7 Eylül 2019 #36

IFA 2019 başladı

- Samsung Exynos 980’in içinde 5G modem gömülü.

- Netflix’in RTÜK’ten izin alıp almadığı bütün hafta gündem oldu.

- Trump, fikir değiştirerek Huawei konusunun pazarlığa açık olmadığını açıkladı.

- Huawei Mate 30, 19 Eylül’de çıkıyor.

- USB 4.0 standartı duyuruldu.

- Toshiba, Lite-On’un SSD bölümünü aldı.

- ASUS, ekranında 300Hz tazeleme hızı olan dizüstü modellerini sergiledi.

- Google, ilk Chromecast için artık güncelleme yayınlamayacak.

- Nokia 2720 de geri dönüyor.

- Youtube, 170 milyon Dolar ceza yedi.

- Facebook, milyonlarca insanın telefon numarasını kaptırmış.

- Facebook da beğenileri gizlemeyi düşünüyor.

- Casusluk yazılımı Türkiye’ye satıldı iddiası.

- Deepfake ile kandırılan yönetici, 243.000 Dolar kaptırdı.

- iPhone’lar çok ciddi bir açık nedeniyle 2.5 yıl boyunca hacklenmiş.

- Apple, kendisi dışındaki teknik servislere de parça tedariği yapacak.

- Android 10, Pixel telefonlara geldi. Ama sorunlar da ortaya çıkmaya başladı.

- Yöneticisi hacklenen Twitter, SMS ile tweet atma özelliğini geçici olarak kapadı.

- Offline mesajlaşma uygulaması Bridgefy, sansür uygulayan ülkelerde çözüm oldu.

- Spotify’ın listelerinin arkasında dönen işleri anlatan yazı.

- Microsoft, exFAT patentlerini de Linux ve açık kaynak projelerine açtı.

- Microsoft, 2020 yılında Edge tarayıcıdan Flash’ı tamamen kaldıracak.

- Trump’ın paylaştığı fotoğrafın nasıl çekildiği merak konusu oldu.

- 2019 NASA Space Apps Challenge, 19 Ekimde Harran Üniversitesi’nde gerçekleşecek.

- Oyun Haberleri

- Star Citizen, yeni para toplama organizasyonu ile yine gündeme geldi.

- Steam, yazılımını 17 Eylül’de güncelleyecek. Yeni arayüz beta aşamasında olacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 40

Telefon Satın Alma ve Piyasa Rehberi - Eylül 2019

Umut Koçak'la beraber Eylül ayının telefon önerilerini hazırladık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 24

Teknoloji ve Bilim Notları 2019/33

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

01:36 - NASA Space Apps Challenge 18-20 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

03:59 - James Web Uzay Teleskobu tamamen birleştirildi.

08:19 - Starhopper son sıçrama testini başarıyla gerçekleştirdi.

12:25 - ISS’in internet bağlantısı güncellendi.

15:30 - InSight uzay aracının kazıcı ucu için kurtarma çalışmaları hala devam ediyor.

19:39 - Araştırmacılar yerin 2.4 km altında canlılığa rastladı.

22:07 - Uzmanlar kuzey beyaz gergedan soyunu devam ettirmek için çabalıyor.

27:57 - Laboratuvar ortamında yetiştirilen beyin dokuları ilk kez beyin dalgaları yaymaya başladı.

31:22 - Araştırmacılar doğrudan eşcinsellikle ilişkilendirilebilen bir gen bulamadı.

35:20 - Fanta, Nazi Almanya’sı ve ilginç bir hikaye.

39:33 - İnsan makine birleşmesi kaçınılmaz mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2019/35

26 - 31 Ağustos 2019 #35

- 30 Ağustos Zafer Bayramı

- AMD’nin “Bulldozer” serisi işlemcileri için açılan dava sonuçlandı.

- Güvenlik firması Kaspersky, Android uygulaması Camscanner konusunda uyarı yayınladı.

- Yerli baz istasyonu Ulak, 750 noktada çalışmaya başladı.

- Facebook, kayıt ekranındaki ücretsiz ifadesini kaldırınca ‘ücretli mi olacak’ söylentisi çıktı.

- Teknofest 2019, 17-22 Eylül tarihlerinde İstanbul’da.

- Teknoloji ve Drone Festivali, 7-8 Eylül tarihlerinde Antalya Muratpaşa’da. 

- Huawei Mate 30 serisi için Google’dan kötü sürpriz. 

- Google, Pixel telefon üretimini Vietnam’a kaydırıyor.

- Apple, Apple Card’ı cüzdana koymayın dedi.

- Apple, Siri’nin ses dinlemeleri konusunda özür diledi, düzeltileceğini söyledi.

- Karbon nanotüp teknolojisini kullanan işlemci prototipi sergilendi.

- Disney Plus 7 Dolar’a aynı anda dört bağlantı ve 4K sunacak. Türkiye’ye gelişi için en az iki sene var.

- Sony PlayStation Classic 200 TL.

- Gears 5, Steam’de 92TL fiyatla sunuluyor. 

- Aladdin ve Lion King oyunları yenileniyor. 

- Kapanan Telltale Games firması tekrar açılıyor. 

- Cuphead’in müzik notaları yayınlandı.

- Football Manager oyunları, Google Stadia servisinde en hızlı şekilde çalışacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 28

Teknoloji ve Bilim Notları 2019/32

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

00:54 - Astronot Anne McClain uzayda suç işlemiş ilk kişi olabilir.

06:03 - NASA, yörüngede yakıt ikmali için yeni yöntemler araştırıyor.

11:47 - Hindistan’ın Ay yolcusu Chandrayaan 2, Ay’ın yörüngesine girdi.

13:32 - Basit bir kan testiyle 10 yıl içinde ölme ihtimalinizi hesaplamak mümkün olabilir.

16:59 - DSÖ sudaki mikro-plastiklerin insan sağlığına zararlı olup olmadığı konusunda emin değil.

20:29 - Büyük çaplı siber saldırılar nükleer silahlar kadar tehlikeli olabilir.

32:04 - CRISPR tekniği artık birden fazla geni düzenlemek için kullanılabilecek.

35:06 - İneklerin gaz yapmasını önleyen yosun küresel ısınmayla mücadelede kullanılabilir.

38:14 - Yamyamlık hayvanlar arasında oldukça yaygınken insanlar neden bunun dışında kalıyor.

46:26 - Polonya’da bir köyde 12 kere kız çocuk doğması haberlere konu oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Oyun Gündemi #31 Gamescom 2019 Değerlendirmesi

Gamescom düzenlendi.

Mount & Blade II: Bannerlord, erken erişime açılıyor. Tarihi de belli oldu.

Sony, son Spider-Man oyununun geliştiricisi Insomniac Games’i satın aldı.

Uncharted filmi bir yönetmen daha kaybetti.

Metro 2033, filmi duyuruldu.

Age of Empires 2 Definitive Edition’ın çıkış tarihi belli oldu.

Wasteland 3’ten yeni oynanış videosu geldi.

Blair Witch oyunundan yeni video.

PUBG’ye konsollar arası cross-play desteği geliyor.

John Romero’nun mafya oyunu Empire of Sin’den oynanış videosu

Vampire: The Masquerade Bloodlines 2’ten RTX videosu.

Google, Stadia için Cyberpunk 2077’nin yanında birçok başka oyun duyurdu.

Need For Speed Heat’ten bir şeyler daha gördük.

Predator Hunting Grounds’dan ilk oynanış videosu geldi.

THQ Nordic, Comanche’yi de geri getiriyor.

Yeni Syberia oyunu duyuruldu.

Kerbal Space Program 2, duyuruldu.

Little Nightmares 2 duyuruldu.

Everspace 2 duyuruldu.

Endless Legend’ın geliştiricisinden yeni bir tarihsel 4X strateji oyunu.

Doom Eternal'ın tek kişilik senaryosu, önceki oyundan daha uzun olacak.

Cyberpunk aksiyon oyunu Ghostrunner duyuruldu.

Nintendo Switch için bir kamyon dolusu yeni oyun duyuruldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 14
 • Eisen @eisen

  Bunu izlemek için plus ı yeniledim . 🙂

 • Uğur Yurtsever @ugury

  00:55 - Geçtiğimiz haftanın anketi: Gamescom'u bekliyor musunuz?
  01:15 - Gamescom düzenlendi.
  02:05 - Mount & Blade II: Bannerlord, erken erişime açılıyor. Tarihi de belli oldu.
  04:40 - Sony, son Spider-Man oyununun geliştiricisi Insomniac Games’i satın aldı.
  06:35 - Death Stranding'den yeni videolar.
  08:30 - Uncharted filmi bir yönetmen daha kaybetti.
  10:12 - Metro 2033, filmi duyuruldu.
  12:19 - Age of Empires 2 Definitive Edition’ın çıkış tarihi belli oldu.
  13:40 - Wasteland 3’ten yeni oynanış videosu geldi.
  15:08 - Blair Witch oyunundan yeni video.
  15:46 - PUBG’ye konsollar arası cross-play desteği geliyor.
  17:30 - John Romero’nun mafya oyunu Empire of Sin’den oynanış videosu.
  19:08 - Vampire: The Masquerade Bloodlines 2’ten RTX videosu.
  21:55 - Google, Stadia için Cyberpunk 2077’nin yanında birçok başka oyun duyurdu.
  24:07 - Need For Speed Heat’ten bir şeyler daha gördük.
  26:44 - Predator Hunting Grounds’dan ilk oynanış videosu geldi.
  28:24 - THQ Nordic, Comanche’yi de geri getiriyor.
  30:15 - Yeni Syberia oyunu duyuruldu.
  31:19 - Kerbal Space Program 2, duyuruldu.
  34:06 - Little Nightmares 2 duyuruldu.
  34:58 - Everspace 2 duyuruldu.
  35:53 - Endless Legend’ın geliştiricisinden yeni bir tarihsel 4X strateji oyunu.
  37:47 - Doom Eternal'ın tek kişilik senaryosu, önceki oyundan daha uzun olacak.
  39:13 - Nintendo Switch için bir kamyon dolusu yeni oyun duyuruldu.
  41:11 - Cyberpunk aksiyon oyunu Ghostrunner duyuruldu.

 • Oktay @okt

  Her sene on yeni oyunun filmi yapılacağı haberi geliyor ama ortaya çıkan bir şey yok. Benim mi dikkatimden kaçıyor acaba? Uwe Boll lanetledi sektörü herhalde.

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2019/34

19 - 24 Ağustos 2019 #34

- Android sürümlerinin adı artık tatlı ismi olmayacak. Yeni sürüm Android 10.

- YouTube’un doğrudan mesajlaşma özelliği kaldırılıyor.

- Intel’den yeni işlemci serisi Comet Lake.

- AMD, yeni nesil Threadripper’ı ‘yakında’ dedi. Crossfire geri gelmeyecek.

- Radeon VII ‘end of life’ oldu haberi.

- NVIDIA, GeForce Now’a RTX desteği kazandırmaya başladı.

- NVIDIA sürücülerine düşük gecikme modu ekleniyor. 

- Qualcomm, LG ile 5 yıllık anlaşma imzaladı.

- Kaspersky AV, internet sayfalarına, kişiyi belli eden kod yerleştirmiş.

- AİHM, Wikipedia yasağı konusunda Türkiye’den bilgi istedi. 

- Chromium tabanlı Microsoft Edge, Beta aşamasına geldi.

- ABD, Huawei’nin lisansını 3 ay daha uzattı.

- Matrix 4 geliyor.

Oyun Dünyası

- Gamescom yapıldı. 

- Mount and Blade 2 Bannerlord Mart 2020’de erken erişimde. Multiplayer Beta için kayıtlar başladı.

- Xbox Live 

Xbox Game Pass’in aylık ücreti 59 TL’den 29,99 TL’ye inerken

Bilgisayar için Game Pass aylık üyelik ücreti 28,99 TL yerine 14,99 TL’ye 

Xbox Live Gold platformunun aylık ücreti ise 59 TL’den 29,99 TL’ye indiriliyor. 

- Minecraft’a NVIDIA RTX desteği geliyor.

- Battlefield V için 5 vs 5 modu iptal edildi.

- Grid 2, Steam’den çekildi. Forza Motorsports 6’da Microsoft mağazalarından kalkıyor.

- Death Stranding’ten oyun içi video geldi. Sony Exclusive olmayacak söylentileri.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 45
 • Mutlu @mutlugun

  Android versiyonuna tatlı ismi verip tıkanıp numaraya dönme olayı da cidden ibretlik. Bazı şeyleri basit tutmak gerekiyor. Basitlik karmaşıklığın zirvesiymiş cidden,

 • Paheli @paheli

  YouTube'un doğrudan mesajlaşma özelliği müthiş fonksiyonel bir özellikti. Video paylaşımını çok kolaylaştırmıştı. Yazık oldu.

 • Ahmet Can Terlikçi @troyaka

  Levent Abinin BF V hakkında yaptığı yorumlara kesinlikle katılmıyorum. Çevresinden aldığı geri dönütleri kimlerden alıyor bilmiyorum fakat DICE'ın son yıllarda saçmaladığı falan yok. BF V gayet oturaklı ve keyifli bir oyun. Çıktığında hataları çok kısa sürede giderildi ve hala iyi destek alıyor. Ayrıca şuanda piyasada Dx12'de çok iyi optimizasyonla çalışan sayılı oyunlardan biri. Buna ek olarak şuanda türünün tek örneği. Piyasa da doğrudan onun türünde, ona rakip olacak bir oyun yok. Satış rakamlarını bilmiyorum fakat serverlar oldukça yoğun, aktif kullanıcısı yani çekirdek kitlesi çok geniş. Zaten bu çekirdek kitle bf3'ten beri değişmedi.

  • Ahmet Can Terlikçi @troyaka

   Türkiyede oyunu çok fazla oynayan yok çünkü pahalı. Oynamayan insanlar bu yüzden denemeye kalkışmıyor bile. BF3 ve BF4'ün türkiyedeki fan kitlesi daha fazlaydı çünkü oyunu elde etmek daha kolaydı. Son yıllarda dövizin sert yükselişi oyun piyasasını da etkiledi doğal olarak.