Gündem

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2019/47

- ‘Kara Cuma’ başka her türlü isimle başladı.

- Vergi paketi mecliste kabul edildi Dijital Hizmet Vergisi artık geçerli.

- e-devlet sisteminde Turkcell kullanıcısı olmayan vatandaşlar kullanıcı gibi gözükmüş.

- TürkNet, bazı üyelerinin kredi kartı bilgisini açık etti.

- YouTube’a paralı abonelik sistemi geldi.

- Huawei’nin ABD lisansı üç ay daha uzatıldı.

- Amazon, müzik hizmetini ücretsiz şekilde daha çok platforma yayıyor

- Microsoft, Huawei’e yazılım satabilecek.

- Centaur Technology, dahili AI yardımcı işlemcisi içeren yeni işlemcilerini duyurdu. 

- WhatsApp’ta kritik bir güvenlik açığı bulundu ve kapatıldı.

- Disney+ yayına başlar başlamaz birçok kişinin hesabı hacklendi ve satışa kondu.

- Twitter kullanıcıları, telefon numarası olmadan da ikili güvenlik sistemi kullanabilecek. 

- Google Stadia hayata geçti. İlk izlenimler çok olumsuz.

- Amazon da kendi oyun servisini açabilir.

- Yeni Half Life oyunu VR olarak geliyor. Half Life Alyx (Mart 2020)

- Fortnite, DirectX 12 desteğine kavuştu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

Teknoloji ve Bilim Notları 2019/44

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

02:20 - Hayabusa 2, göktaşı örnekleriyle dünyaya doğru yola çıktı.

12:17 - Mars atmosferindeki oksijen oranındaki değişim bilim insanlarının kafasını kurcalıyor.

18:42 - Vatozlardan esinlenen uzay araçları Venüs atmosferini keşfedecek.

26:12 - Hubble teleskobu neden bir galaksiyi 12 tane olarak görüyor?

33:33 - Sulara karışan antidepresanlar balıkların garip davranmasına yol açıyor.

39:22 - Google’da hastalık aratmak ve kaygılanmak: Siberkondriya için tedavi bulundu!

48:54 - E-sigaraların yol açtığı akciğer hasarının sorumlusu Vitamin-E asetat olabilir.

53:06 - Ücretsiz internet temel insan hakkı olmalı mı?

58:35 - Fikr-i takip: Strese bakışımızı değiştirmemiz gerekiyor!

01:08:16 - Yedisinde neyse yetmişinde de o mu?

01:13:32 - Hedeflerinize ulaşmanız için basit ama etkili bir yöntem.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Xbox X019 Etkinliği Oyun Gündemi #42

Oyun gündemi, bir haftalık aradan sonra karşınızda.

Xbox etkinliğinden detaylar. Obsidian ve Rare’den yeni oyun duyuruları. Age of Empires 4’ten ilk oynanış videosu. Wasteland 3 ve Bleeding Edge’in çıkış tarihleri. Microsoft Flight Simulator’dan yeni video. Önümüzdeki aylarda Xbox Game Pass’e gelecek 50’den fazla yeni oyun.

Obsidian, Pillars of Eternity 2: Deadfire’ın satışlarından memnun kalmamış

Steam, Google Stadia ile rekabete hazırlanıyor olabilir

Hideo Kojima, gözünü film endüstrisine ve bulut tabanlı oyunlara dikti.

Death Stranding satışları Days Gone’ın gerisinde. Oyun, hem Steam’e hem de Epic Games Store’a geliyor.

Witcher dizisinin yapımcısı, yedi sezonu planlanmış bile. Dizinin ikinci sezonu onayı aldı.

Path of Exile 2 duyuruldu; ama ayrı bir oyun olarak değil. Bir de mobil oyun geliyor.

Yeni Hitman oyunu için çalışmalar başlamış.

Yeni BioShock oyunu yolda gibi.

Yeni I.G.I oyunu duyuruldu. 2021’de geliyor.

Black Desert’ın geliştiricisi, üç yeni oyun duyurdu.

PlayStation Worldwide Studios'un başına Guerilla Games'in patronu geçti.

Eleştirilerin ardından elden geçirilen Sonic filminden yeni fragman geldi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 25
 • LD3 @lvntd

  PC fiyatları hiç olmadığı kadar coşmuş durumda. Game Pass böyle giderse ileride upgrade yapmayıp Xbox alıp geçmeyi düşünüyorum. Gerçekten de çevremde Game Pass sayesinde çocuğuna (ve tabi ki kendine) Xbox alan insan var.

 • Özgür @ozgurg

  @ugury Oyun streaming konusunda Google'ın sunucu gücü olduğundan bahsetmişsiniz ancak Microsoft sunucu alanında Google'dan daha büyük. Amazon, Microsoft ve Google üç büyük oyuncu burada. Amazon en büyüğü. Google'ın burada YouTube'dan tecrübesi var. Nasıl iyi sıkıştırıp yüksek kaliteyi iyi aktarma konusunu uzun zamandır çözmüş durumdalar.

 • protego @protego

  Şimdi doğruya doğru, Kojima Konami'yle sürtüşmeden önce kimse adamın ismini bilmiyordu. Oyun basını ve benim gibi MGS severler hariç. Sürtüşmeler oldu adam bir anda kıymete bindi, her gün bir kojima haberi bilmemne usandırdılar. Kojima'yı da Death Stranding'i de oyun basını gazladı bu kadar. Bi tanrı muamelesi etmedikleri kaldı. Oyunun satışlarının düşük olması bunu doğruluyor. Zaten eğri oturup doğru konuşursak şu oyunun fikri başka birinden çıkmış olsa herkes "bi git işine" derdi. Ama Kojima isminin hype'ıyla bu hale geldi. Oyun yenilikler içerse de temel olarak yürüme simülasyonu. Kojima hype'ıyla anca bu kadar satabilmiş, o da olmasa yarısı kadar anca satardı herhalde. Hype balonu dedikleri şeye döndü. İşin kötü kısmı, adama öyle bir gaz verdiler ki, çıkıp ego patlaması yaşıyor herşeyi iyi yaparım diye 😀 Film yapmak o kadar kolay değil Kojima efendi 😀 Bu son açıklamalarından sonra artık mesafeli yaklaşıyorum Kojima'ya.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Oyunun yürüme simülasyonuyla pek bir alakası yok. Bence oyunu oynamadan sadece Youtube'tan falan izleyerek pek yorum yapmamak lazım, komik ve içi boş olabiliyor zira. Eğer oynayanlar bu yorumu yapıyorsa durum vahim. Neyse ki eli yüzü düzgün işler yapan eleştirmenlere baktığımda benim gözüme ilişmedi böyle yorumlar.

   Öte yandan dürüst olmak gerekirse böyle bir oyun fikrinin başkasından çıkma imkanı yok. Sıfır. Oyunda işlenen temalar ve konseptlerle ilgilenen pek bir isim sayamayız bugün. Bu açıdan oldukça etkileyici bir iş.

   Kojima'nın isminin Konami ile sürtüşmeden önce bilinmiyor olması gibi bir durum da nereden çıktı bilmiyorum. Adam stealth action konseptinin de babası. Konami'den ayrılmadan önce de tam olarak aynı oranda ünlüydü. Yaşı genç oyuncuların hatırlaması biraz zor olabilir tabii. Ancak benim çocukluğumda da (25 sene önce, yani muhtemelen bu tarz yorumlar yapan arkadaşlar henüz doğmamışken) ismini bildiğimiz tasarımcılardan biriydi Hideo Kojima. Birilerinin bilmiyor olması, tanınmadığı anlamına gelmiyor.

   Ortada bir balon olduğunu da düşünmüyorum ben. Vaatlerini yerine getiriyor oyun. Kusursuz mu? Değil. Belki muhteşem de değil. Ama kesinlikle eşsiz ve keyifli bir deneyim. RDR 2 oynarken sıkıldım; ama Death Stranding oynarken sıkılmadım diyenleri oyunu oynamaya başlamadan önce anlamamıştım; ama oynadıktan sonra tam olarak ne demek istediklerini anladım. O yüzden video izleyerek oyun eleştirmeye soyunmak ya da başkalarının fikirlerini benimsemek çok sağlıklı bir yaklaşım değil.

   Oyunun satış rekorları kırmayacağı zaten belliydi. Bloodborne kadar satmış olması bence başarı sayılabilir. Kojima ismi elbette etkili olmuştur. Zira oyun dünyasıyla karakterleriyle ve sistemiyle Kojima'dan başkasının aklına gelebilecek bir iş de değil bu.

  • protego @protego

   @ugury Kojima'nın ismini kimse bilmiyordu. Siz biliyor olabilirsiniz, ama basında Kojima diye bir şey hiç duyuyor muyduk? Yılda 1 tane Kojima haberi çıkıyor muydu? Şu an oyunlarla ilgilenip Kojima ismini duymayan yok. Hatta ilgilenmeyi geçelim sadece twitch'te LoL oynayanlar bile Kojima ismini biliyor, önceden çoğunluk bilmiyordu. Birilerinin biliyor olması herkesin bildiği anlamına gelmiyor. Demek istediğim bariz şekilde bu yani iyice bastıra bastıra detaylıca mı anlatmam gerek bilmiyorum, ne demek istediğimi anladınız işte niye illa ters tarafından alıyorsunuz yorumu anlamıyorum.

   Oyun, getirdiği yenilikler ve başarılı senaryosunun yanında yürüme simülasyonu evet. Yürüme simülasyonu olması oyunun kötü olduğu anlamına gelmiyor. Bunu eleştirmenler de reddetmiyor. Nedense sadece kendiniz gibi düşünen eleştirmenleri iyi eleştirmen olarak kabul etme gibi bir huyunuz var. Ayrıca bu kadar saldırganca ve kaba cevap yazmanızı da anlamadım, komik içi boş yorumlar, oynayanlar bu yorumu yapıyorsa vahim, bu tarz yorumlar yapan arkadaşlar henüz doğmamışken, başkalarının fikirlerini benimsemek!, oyun eleştirmeye soyunmak!. Bi liseli ergen diyip açık açık hakaret etmediğiniz kalmış. Şu yazdığınız yorumu bi baştan okuyun biri size böyle bir cevap verse ne tepki verirsiniz?

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Yanıtım sert gelmiş olabilir. Ben oynamadığım bir oyun hakkında asla yorum yapmayacağım için böyle bir durum yaşamazdım.

   Öte yandan yürüme simülasyonu bambaska bir şey. Bu oyunu oynayıp yürüme simülasyonu olduğunu iddia eden bir oyun eleştirmenini asla ciddiye alamam. Oyunda yürümekten başka bir sürü oyun mekaniği, sistemi mevcut. Oynamadan iddia etmeni anlayabilirim. Ama değil. Bu kişisel bir yorum da değil. Bir gerçek. Bunu öğrenmeye açık insanlarla sabaha kadar tartışabilirim.

   Evet. Kojima MGS 2'den beri en çok tanınan oyun tasarımcısı otör. Bunun benimle alakası yok. Bu da bir gerçek.

  • protego @protego

   @ugury Yanıtınız sert falan değil aba altından sopa gösterircesine üstü kapalı hakaret etmişsiniz. Yazdıklarınızı bi baştan okuyup söylediklerinizi farkına varacağınız yere bir de üstüne "Ben oynamadığım bir oyun hakkında asla yorum yapmayacağım için böyle bir durum yaşamazdım." diyerek tüy dikiyorsunuz, bir de oynamadan yorum yaptığımı iddia ediyorsunuz sanki biliyormuşsunuz gibi, tebrikler. En doğru fikirler sizinkiler, en iyi eleştirmen de sizsiniz, üstü kapalı hakaret edip sonra bunu savunmayı kendinize yakıştırıyorsanız böyle devam edin.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Oyunu oynadıniz mı? Oynamak derken yürüme simülasyonu yorumu yapanlar gibi iki saat oynamaktan bahsetmiyorum. Oynamadıgini düşünmemin nedeni, oynasaydın çok büyük ihtimalle böyle düşünmüyor olacağından emin olmam.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Ayrıca üstü kapalı hakaret nerede anlamadım. Evet, en başta biraz sert bir üslup kullanmış olabilirim; ama rencide edici ya da aşağılayıcı bir şey söylediğimi düşünmüyorum. Söyledikleriniz somut yanlışlara dayandığı için düzeltmesini yapma gereği hissettim. (Kojima'nın önceden tanınmıyor olması, yürüme simülasyonu mevzusu vs) Sert üslubun nedeni de birbirinin kopyası yorumların artık kabak tadı vermiş olması. Söz meclisten dışarı; oyun çıktığından beri genellikle oyunu oynamayıp Twitch'ten falan izlemiş kişilerden duyduğum yorumlar, A Haber izliyormuş hissi yaratıyor bende. Saç baş yoluyorum. 🙂

   Ayrıca en başından beri bir eleştiriden, düşünceden, en doğru fikirlerden falan bahsetmiyorum. En doğrusu benimkisi gibi bir iddiam zaten yok. Oyunun iyiliğini veya kötülüğünü hiç tartışmıyorum. Bu bambaşka bir mevzu ve herkes bu konuda istediğini düşünebilir. Ben sadece oyunun asla yürüme simülasyonu olarak tanımlanamayacağını söylüyorum. Çünkü değil. Alakası bile yok. Bu konuda bir tartışmaya yer yok. Oyunda yürümek dışında birçok farklı mekanik ve oyun sistemi mevcut. Yürüme simülasyonu bambaşka bir olay, çok farklı bir tasarım. Nasıl açıklasam ne söylesem yine hakaret ediyormuşum gibi anlaşılmaktan korktuğum için daha fazla bir şey diyemiyorum. Gerçekten bu konularda fikirden çok bilgi sahibi olmak isteyenler için sabaha kadar vakit ayırabilirim. Ama derinliği olmayan, yanlış sorular ve sabit fikirler üzerinden dönen ve tecrübeye dayalı olmayan tartışmalar benim sabrımı zorluyor. Bu tartışma öyle demiyorum; sadece öyle olmasın diyorum.

 • Tegin @tegin

  Youtube ta yayınlanalı 20 saat oldu sitede hala yok.

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2019/46

TeknoSeyir editörleri geçtiğimiz haftanın gündemini değerlendiriyor.

11 Kasım - 16 Kasım 2019 #46 

- İYTE İnovasyon Topluluğu, SUST’INO etkinliğinin beşincisini 10 Aralık Salı günü gerçekleştiriyor.

- AçıkHack Hackathon etkinliği 30 Kasım’da başlıyor.

- YouTube’a çocuklara yönelik koruma tedbirleri geldi.

- Facebook, ‘yanlışlıkla’, iPhone kullanıcılarının kameralarını açıyormuş.

- Motorola Razr 2019 ile katlanabilir telefona yeni bir bakış açısı getirdi.

- ABD baskısı altındaki Huawei, çalışanlarını ödüllendiriyor.

- AMD’nin üçüncü nesil Threadripper işlemcileri ve yeni Ryzen 9 3950X 25 Kasım’da çıkıyor.

- Intel işlemcilere yönelik yeni bir tehdit: Zombieload v2

- TPM yongası içindeki güvenlik anahtarlarını çalabilen bir saldırı geliştirildi.

- Macbook Pro 2019, 16 inç ekranla çıktı.

- IBM, iş yerinde Mac sistemlere geçişin araştırma sonuçlarını açıkladı.

- Samsung’un DRAM fabrikasında yaşanan olay milyonlarca dolarlık kayba sebep oldu.

- John Carmack, Oculus’da “danışmanlık” görevine geçiyor, yeni projesi yapay zeka üzerine. 

Oyun Dünyasından

- Microsoft X019 etkinliği yapıldı

 • Age of Empires 4 gösterildi
 • Age of Empires 2 Definitive Edition çıktı
 • Halo Reach yenilenmiş hali ile PC’ye geliyor (3 Aralık)
 • Microsoft xCloud 2020’de geliyor.

- Sony SSD’leri kartuş şeklinde satabilir.

- Oyun geliştiricileri, Google’ın Stadia desteği konusunda çekimser.

- Star Wars Jedi: Fallen Order çıktı.
- Rage 2 yeni genişletme paketi Terrormania çıktı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 28

Teknoloji ve Bilim Notları 2019/43

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

01:32 - NASA, 1970’lerden beri el değmemiş Ay toprağı örneklerini açtı.

07:08 - Mars ile Jüpiter arasında yeni cüce gezegen keşfedildi! 

13:10 - Boeing, CST-100 Starliner fırlatma iptal testini başarıyla gerçekleştirdi.

20:39 - SpaceX, Starlink uydularının ikinci setini uzaya gönderdi.

27:06 - Sosyal ağlardaki sahte haberleri tahmin etmek sandığınızdan daha zor.

33:17 - Politik görüşlerimizin değişmesi neden bu kadar zor?

40:33 - Karmaşık toplumsal yapılar oluşturmak sadece memelilere özgü bir davranış olmayabilir.

46:23 - 230.000 kişi üzerinde yapılan bir çalışma haftada 50 dk koşmanın ömrü uzattığını gösteriyor.

51:09 - Boyun ağrısının nedeni kötü oturma pozisyonu olmayabilir.

54:36 - Sağlık haberlerine inanmadan önce sormanız gereken beş soru.

01:05:33 - Ev bitkileri havayı ne kadar temizliyor?

01:07:42 - Yeni nesil gerçekten bitmiş mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 12
 • ahmeteraslan @ahmeteraslan

  canlı yayına hiç katılamadım şu ana kadar fırsatım oldukça parça parça dinliyorum podcasti. Emeklerinize sağlık. 3-4 tane dinlediğim, takip ettiğim podcastten biri bilim notları. Gündemden sayenizde haberdar oluyoruz.

 • Jpage @jpage

  Bir konu hakkinda yorum yapmak istedim. Cogu kez para verip yayinlamis gibi cumleler gecti sohbet sirasinda. Bence bu cumle dinleyicileri cok yanlis yonlendiriyor. Bir cok etki faktoru (impact factor) yuksek dergi var parali; bunlar genellikle ozel yayin veya acik erisim (open-access) ve aralarinda cok saygideger yayinlar var. Ornegin: MDPI. Tesekkurler.

 • ozankardes @ozankardes

  Dizi önerisi neydi unuttum not almayı?

 • fsh77 @fsh77

  46:23 buna entropi deniyor, aslında ne kadar çok enerji alırsanız yada hareket ederseniz aslında bozulmayı arttırıyorsunuz buda yıpranmaz demek o yüzden doğuda yüksek tempolu sporlar yok açma germe hareketleri var sadece...

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2019/45

Güncelleme - 11 Kasım 2019: General Mobile bize ulaşarak, Telpa'nın konkordato başvurusunun kendi faaliyetlerini etkilemediğini, üretime devam ettiklerini bildirdi. Bu haberi memnuniyetle karşılıyor ve değerlendirmemizi tekrar düzenleyerek yayına alıyoruz.

4 Kasım - 9 Kasım 2019 #45 

- Hepsiburada, online satış için tek Apple yetkili satıcısı oldu.

- Xerox, HP’yi komple satın almak için görüşmelere başladı.

- AT&T, sınırsız diye sattığı internet paketlerine sınır uygulayınca, ceza aldı.

- ABD’de 14 Şubat’ta yollanan bazı SMS mesajları bu hafta alıcılarına ulaştı

- İç Turizm Takip Sistemi geliyor.

- YouTube, anasayfasını değiştiriyor.

- Google, Cardboard yazılımını açık kaynak haline getirdi.

- Bill Gates: Davalarla boğuşmasak Android yerine Windows Mobile kullanırdınız.

- Microsoft, Japonya’da 4 günlük çalışma sistemini test etti.

- NVIDIA, GeForce NOW’u yaymaya başladı.

- İki Twitter çalışanı, casusluk iddiası ile tutuklandı.

- Twitter, önümüzdeki yıl yeni özellikler sunacak. 

- Facebook, şimdi de gruplardan bilgi sızdırdı.

- Facebook’un gizli dökümanları sızdırıldı.

- Telefon kayıt ücreti 2020 yılında 1800 TL’yi geçebilir. 

- “Şüpheli” ülkelerin vatandaşları, IT sektöründe kritik görevlere getirilmeyebilir.

- Samsung kendi işlemcisini üretmekten vazgeçti.

- Seagate, 2020’de 20TB disklerini piyasaya sürecek.

- BEST İstanbul Hackaton, 7-8 Aralık tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek.

- “Aim bot” kullanan usta oyuncu, Fortnite turnuvalarından atıldı.

- Sony, PSVR’dan vazgeçmeyecek

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 49

Teknoloji ve Bilim Notları 2019/42

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

01:40 - Yılan hikayesine dönen InSight’ın delici ucundan kötü haber geldi.

06:19 - 2I/Borisov içinde güneş sistemi dışından gelen su olduğu tespit edildi.

11:03 - Amerika’nın gizemli uzay uçağı 780 gün yörüngede kaldıktan sonra başarıyla iniş yaptı.

15:40 - Diğer gezegenleri koruma konusundaki kuralları güncellememiz gerekiyor.

23:14 - Evren düşündüğümüzden daha hızlı genişliyor! Alternatif

29:23 - Eğer varsa bir solucan deliğini nasıl tespit edebiliriz?

35:42 - Bazı memeliler hamilelik sürecini duraklatabiliyor!

39:42 - Vücudumuzda başkalarına ait hücrelerle yıllarca yaşıyoruz.

46:20 - Akıl sağlığı ve deri hastalıkları arasında bir bağlantı olabilir mi?

54:31 - İçinde bulunduğumuz sistem kalitesiz bilimi özendiriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 34

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2019/44

- DDOS saldırısı hem servis sağlayıcılarını hem de Garanti Bankasını etkiledi.

- Spotify’a zam geldi. 

- Twitter, siyasi reklamları yasaklıyor.

- Rusya, interneti Rusya dışına kapatmayı test edecek.

- Çin, 5G’ye geçiyor.

- Google, Fitbit’i satın aldı.

- Apple iPhone’ları abonelikle verebilir.

- NVIDIA GeForce GTX 1660 Super ve 1650 Super duyuruldu.

- Intel, CPU’dan sonrasına hazırlanıyor.

- Hindistan’ın nükleer santrali hacklendi.

- QNAP marka NAS cihazları saldırı altında.

- Android cihazlar yeni bir tehditle karşı karşıya.

- Mozilla, eklentilerin diskteki xpi dosyalarından yüklenmesini engelleyecek.

- Adobe 7.5 milyon kullanıcısının bilgisini açık etmiş.

- Internetin ilk tohumu atılalı 50 yıl oldu.

- Python programlama dilinin mucidi, emekliye ayrılıyor.

- Verimlilik ve Teknoloji Fuarı başladı.

- PlayStation Vue, 2020 yılında kapanıyor. 

- Electronic Arts, Steam’e dönüyor.

- Blizzard, Hong Kong banı sonrası önemli bir sponsorunu kaybetti.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 47

Teknoloji ve Bilim Notları 2019/41

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

02:30 - Duyuru: 3. ODTÜ Astrobiyoloji Konferansı 30 Kasım tarihinde gerçekleşecek.

05:05 - Google, kuantum hesaplama üstünlüğü eşiğini geçtiğini açıkladı. IBM’in cevabı

35:41 - Sosyal medya bir nesli mahvetmedi!

51:00 - Oxford Üniversitesi: Oyunlar psikolojik sorun değil, başka sorunların yansıması. Mı acaba?

59:55 - Bilim adamları genetik değişiklik yapmadan farelerin ömrünü uzatmayı başardı.

01:03:22 - Evrimsel bakış açısına göre evrende yalnız olabiliriz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14
 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Konuğunuz popüler seviyede takip ettiğim kuantum bilgisayarlar konusunda oldukça faydalı bilgiler verdi, teşekkürler. Kuantum bilgisayar hakkında herkes her şeyi anlamayı umuyordu sanırım 😀 Konu ile ilgili konuk olan kişi, yurtdışında yaşayan ve sadece yabancı literatürde çalışan biri olarak, tabiki anlatmak istediklerinin Türkçe karşılığını bulmakta zorlanacak. Bildiklerini anlatmak ayrı bir meziyet ve çalışılması gereken bir konu, dolayısı ile spontone bir söyleşi de duraksaması ve bizim anlayabileceğimiz bir şekilde nasıl anlatabileceğini düşünmesi gayet normal.

 • naturaldai @naturaldai

  Vasat bir bölüm olmuş keşke Türkçe konuşabilen bir kişiyi konuk etseydiniz.

 • İbrahim Çelik @clikibrahim

  Önceki mesajımda söylediklerimin doğru olduğunu kabul edersek (doğru olduğunu iddia etmiyorum anladığım şey bu) süperpozisyon halindeki 2^54 durumun her biri bir byte'lık bir sonuç üretse yaklaşık 10^16 byte'tan fazla veri çıkacak bu da 10 petabytetan fazla veri demek. Veri miktarı gerçekten çok yüksek ama asıl zor olanın bu veriyi saklamak değil süperpozisyon halindeki bu durumlardan veriyi okumak (ya da ölçmek) olduğunu düşünüyorum. Bunun nasıl yapıldığını merak ediyorum. Bilen varsa açıklayabilir mi?

 • Kestenbetsa @kestenbetsa

  Kuantum bilgisayarları bir mantığa oturtamıyorum. Sebebi ise şöyle: Kübit tanımı, "normal bir bit aynı anda sadece 0 veya 1 değerini alabilirken, bir kübit aynı anda hem 0 hem de 1 değerini alabilir." şeklinde yapılır. İşte buradaki "aynı anda" ifadesi kafamı karıştırıyor. Birşeyin aynı anda hem 1 hem de 0 olması ne demek? Birşey aynı anda hem elma hem de armut nasıl olur? Bunu anlasam gerisi zaten gelecek.

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2019/43

TeknoSeyir editörleri geçtiğimiz haftanın teknoloji gündemini değerlendiriyor.

21 - 26 Ekim 2019 #43  

- Yeni vergimiz: Dijital Hizmet Vergisi 

- 300 kişinin kart bilgilerini kopyalayan çete yakalandı. 

- PremierDC Veri Merkezi (eski SadeceHosting) hacklendi. link

- NordVPN, geçen yıl hacklendiğini açıkladı.

- Intel, 10nm üretim teknolojili Tremont serisi Atom işlemcileri tanıttı. 

- Intel’de işler iyi ama işlemci üretimindeki sorunlar bir süre daha devam edecek.

- Qualcomm Snapdragon 865’in detayları ortaya çıktı.

- Katlanabilir Huawei Mate X, Çin pazarında 15 Kasım’da çıkıyor. 

- Google Pixel 4’ün 90 Hz ekranı her zaman 90 Hz çalışmıyormuş.

- Google, kendi çalışanlarını gizlice gözetliyor olabilir. 

- Google ve IBM arasındaki kuantum bilgisayar rekabeti kızışıyor

- Google, drone ile sipariş dağıtımına başlayan ilk firma oldu.

- Oxford Üniversitesi: Oyunlar psikolojik sorun değil, başka sorunların yansıması.

- Komisyon, “Türkiye’de bilgisayar oyunları bağımlılığına karşı yasal tedbir alınmalı” dedi.

- BBC, Tor ağından yayına başladı.

- Unix, 50 yaşında.

- Yeni akıllı tahtalar Arçelik olacak.

- Yeni sinema kanunu yürürlüğe girdi.

- Ghost Recon Breakpoint ve The Division 2 bekleneni veremeyince, Ubisoft sıradaki oyunlarını geciktirmeye karar verdi. 

- Ubisoft, Rainbow 6 Siege için hile yazılımı satan firmanın peşine düştü.

- Stellaris: Galaxy Command oyunu, Halo 4’den aşırılmış grafikleri nedeniyle satıştan kaldırıldı.

- Last of Us 2 ertelendi.
- Internet Archive, arşivine 2500 adet DOS oyununu daha ekledi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 48