Gündem

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2017/25

-- Vodafone Nokia etkinliği

-- Nokia 3310 marketlerde yerini almaya başladı.

-- Cepte ‘katma değerli servislere’, 30 Haziran’dan itibaren onay zorunluluğu geldi.

-- Sanayi Sicili Kanunu değişti, bilişim teknolojisi ve yazılım şirketleri sanayici sayılacak.

-- Yabancı eTicaret sitelerine ‘vergi kesintisinin’ nasıl olacağına dair bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

-- Mozilla ve National Science Foundation bağımsız şekilde çalışacak kablosuz internet çözümleri için ödüllü kampanya düzenledi.

-- Firefox, çok çekirdekli işlemcilerden daha çok yararlanacak.

-- Google Glass, üç yıldan sonra ilk kez güncellendi.

-- AMD, sunucular için EPYC işlemci serisini duyurdu.

-- AMD’den sonra, NVIDIA ekran kartları da ‘coin mining’ nedeniyle bulunmamaya başladı.

-- NVIDIA, PCIe yuvasına takılan ilk Tesla ürününü duyurdu.

-- Piyasadaki bellek yongası ihtiyacının artması, firmaların şimdiden stok yapmaya başlamasına neden oldu.

-- Imagination Technologies satılıyor.

-- OnePlus 5 duyuruldu.

-- ZeniMax, Oculus satışlarının durmasını ya da %20 lisans parası ödenmesini talep etti.

-- Eski Nokia çalışanları, VR dünyasının çözünürlük sorununu çözmek iddiasında.

-- Wcry nedeniyle Honda bir fabrikasını kapattı.

-- OpenVPN’de kritik güvenlik açıkları bulundu ve kapatıldı.

-- Uber CEO’su Kalanick istifa etti.

-- Apple iTunes ve Apple Music için hak sahiplerine daha az pay vermek istiyor.

-- Apple, Qualcomm’un lisanslama modeline karşı hukuksal savaş başlattı. 1

-- ‘Periscope ünlüleri’ de fanlarından para kazanabilecek.

Oyun Dünyası

-- Steam yaz indirimleri başladı.

-- Nintendo, piyasadaki Switch sıkıntısının kasıtlı olmadını açıkladı.

-- Valve ‘knuckles’ ile VR dünyasını parmak hassasiyetine getiriyor

-- Intel ve ESL espor alanında işbirliği için anlaştı.

-- Riot Games, LoL için Türkiye sunucularını açtı.

-- Steam’de Warface hakkında olumlu yorum yazanlara oyun içi para veriliyor.

-- Sega, çok tanınan bazı klasik oyunlarını mobil platformlara taşıdı.

-- Atari, yeni bir oyun konsolu geliştiriyor.

-- NBC, Rocket League turnuvalarını yayınlayacak.

-- Twitch ve Blizzard da oyun yayınları için anlaştı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 142
 • Fatih Uygan @fatih_uygan

  Quake Champions Beta sürümü yayınlanalı ve oynanmaya başlayalı çok oldu ama siz bu oyundan hiç bahsetmiyorsunuz. Haberiniz mi olmadı acaba? @gamsizm

 • Erhan M. @erhanm

  Geçen hafta @hkellecioglu nun gündemden ayrılmasına ben de üzülmüştüm. @LP nin bir önceki gündemdeki tavrı ile bu karar örtüşünce haliyle kızdım. Ama bizim kültürümüze has bir “takıntı” var. Başkalarının hakkını savunmak. Eğer bir kişi düşkün, muhtaç biri ise onun hakkını savunmayı anlarım. Ama savunmaya çalıştığımız kişi Hamdi Bey. Hem muhtaç değil hem de bilgi ve donanımı ile kendini yeterince savunabilecek biri. Sadece “HK seni seviyoruz, bundan sonra yaptığın işlerin de takipçisiyiz. LP yi sevmiyoruz” desek yeterli bence.

  @gamsizm ye de fazla yükleniliyor. Adam hem her programda demirbaş gibi değişmeyen yorumcu hem de sitedeki her yoruma cevap vermeye çalışıyor. Kendinizi onun yerine koyduğunuzda her adımınızın kusursuz, doğru olamayacağını öngörebilirsiniz.

  Bu ülkede her görüşten insan olduğu gibi teknoseyir’in sahipleri de farklı düşüncelerde. Bir seçki gibi. LP ölümüne muhalefet iken MG daha makul olmayı seviyor. HK yi tam çözemedim 🙂

  Bakın HK sözünü hemen tutup Bilim ve Teknoloji gündemini sunmaya başladı. Bir gerçek var ki @can ve HK süper ikili oldular. Bundan sonra iki farklı gündem arasındaki tatlı rekabeti merak ediyorum.

  İyi seyirler.

 • sgi @sgi

  3310, Nokia Türkiye garantili olarak 550TL. n11′ de, gittigidiyor’ da 150-200TL civarına satılıyor. Şimdi Nokia Tr garantili olanlarda aşırı bir kâr mı var yoksa çok ucuza satanlar vergi falan mı ödemiyor? Nedir bu işin gerçeği, 400TL fiyat farkı nasıl olur bu fiyattaki bir telefonda.

  • grodio @grodio

   550TL satan kesin dolandırıcı… ne vergisi… soygun olduğu ortada…

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bence 3310 gazından fazlaca yararlanmak için bunlar.

  • grodio @grodio

   @gamsizm
   o tipleri dizilerde kötü karakter oynatıp her ekrana çıkınca adını ve yaptığını yazacaksın… bak bakalım tekrarlıyacak mı… 🙂

  • Erdal Şahin @erdal

   @sgi @gamsizm n11 ve gittigidiyor’dakiler clickbait gibi bir şey. 200 liraya 3310 satılmıyor, çıkan linklere tıklayınca Cep Telefonu kategorisine yönlendiriyor. Zaten yurtdışında 59 euro fiyat etiketi vardı sanırım, 150-200 lira olması mümkün değil. 550 çok ama 59 euro için olması gereken 350-400 lira civarıdır vergileri ekleyince.

  • sgi @sgi

   @erdal Çok ilginç, dediğiniz gibi şuanda cep telefonu kategorisine yönlendiriliyor ama daha cuma gecesi gündemi dinlerken bakmıştım ve o sayfalar açılıyordu, satıştaydı yani 150-200TL aralığında, artık dolandırıcı falan mıydılar bilemiyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @erdal Bir de yenisi değil eskisi çıkıyordu ben aradığımda. O daha büyük sorun. Adam size 200 liraya eski 3310’u gönderse bir şey diyemezsiniz. İsimleri aynı. Ama 550 TL de verilmez kesinlikle.

  • Erdal Şahin @erdal

   @gamsizm 200 liraya eski 3310’un sifirini gonderecekse kotu bir alisveris olmaz, degerlenir ileride 🙂 sifir diye satip ikinci elini yollarsa ayipli ifa olur, iade edilir o zaman.

   550 tl keriz silkeleme fiyati gibi olmus zaten. 350 liraya gelseydi tuslu telefon kullanmak zorunda olanlar icin iyi bir secenek olurdu.

  • grodio @grodio

   @erdal
   ne vergisi… yuh vergi filan yok unutun onu… fazla para vermek bağımlı yaptı heralde… yazık sana…

  • faati @faati

   @sgi @gamsizm merhaba vergi ile ilgili, cep telefonu üzerinde fiyatı en çok etkileyen ötv ve kdv vardır (bundan başka bazı resim ve harçlar da mevcut). ötv oranı %25’tir. ama %25 160 liradan az ise 160 liraya tamamlanır ötv. ayrıca ötv eklendikten sonra %18 kdv alınır. dolayısıyla 1 liraya satılan bi telefon bile (1+160)*%18 formülünden en az 189,98 lira olabilir. öiv ve trt bandrolü gibi şeyler katıldığında bu tutar 200 lirayı geçmektedir. bu fiyatın altında satılan her cep telefonu vergi açısından şüphelidir.

   3310’un fiyatının 59€ olduğu düşünülerek bu hesaplama yapılırsa. 59€*3,95TL=233 TL vergisiz fiyatıdır. 233*%25 ötv= 58 lira ama bu tutar 160 liraya tamamlanır. ÖTV’li fiyat 393 liradır. 393 * %18kdv= 463 TL’dir. diğer bandrolleri eklediğimizde fiyat yaklaşık 500 liradır. vergi kanunlarına göre durum böyledir.

   isteyen istediği yerden alabilir sadece bilgilendirme amaçlı yazdım. iyi günler dilerim.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @faati Yalnız unuttuğunuz bir nokta var. Siz 59 Euro dediğinizde mağaza fiyatının üzerinden hesap yapmış oldunuz. Ürünü burada satacak olan Nokia 59 Euro’dan almıyor. Bu ürün TR’de her türlü saçma sapan vergiye rağmen 400 lirayı bulmadan satılmalı.

 • tako00 @tako00

  Arkadaşlar gelin gelin analiz kasacam 🙂 şimdi bu mevzuda kötünün iyisi kim derseniz hamdi derim. o da daha pasif, ezilen taraf olmasında dolayı tamamen Türk’lüğüm bana getirdiği mazlumun yanında olma eğilimi. hazırsanınız 2011’de kurulduğundan beri takip eden hatta Pclabs’ın ilk dönemlerinden beri takipçileri olarak derin analizlerime geçiyorum.

  öncelikle aktörleri tanıyalım

  levent, burnu kaf dağına çadır kurmuş ama gerçekte hiçbir özelliği olmadığını kendine itiraf edemediği için orta yaş bunalımına girmiş baskın ve çenesi düşük bir kişilik.

  hamdi, doğrucu, konuştukça bayan kafasında güzel bilgiler olan ama onu maalesef karşı tarafa aktarmayı bırak anlattığı konudan nefret ettiren, levent’e göre daha mütevazi ama burnundan kıl aldırmayan baskın olmaya çalışan ama pasif bir kişilik.

  evet karakterleri tanıdık. şimdi bu ikisi arasındaki sürtüşmenin ve olayların bu noktaya gelmesindeki temel nedeni açıklayacağım. sizin sandığınız gibi sorun ne ekşideki yorumlar, ne de levent’in son video da yaptığı hareketler bunlar sadece artık kaynayan kazanın çatırdamasına sebeb olan mevzular esas sorun bu değil esas sorun;

  levent ve hamdi arasındaki ilk günden beri süregelen iktidar savaşından kaynaklanıyor. şu durumda bu savaşı önde götüren levent gibi duruyor.

  bakın bu iktidar savaşını birkaç örnekle açıklayayım.
  haftalık gündem değerlendirmelerini takip eden biriyseniz farketmişsinizdir hamdi, levent’e ilk başlarda ismi ile hitap ediyordu ama nedense bir kaç hafta sonra levent’e abi demeye başladı ama bunu çok da istemeyerek dediği belli oluyordu çünkü bazen levent bazen abi diyordu.

  gene haftalık gündem değerlendirmesinde çoğunlukla muhabbet murat-hamdi, murat-levent ikilemlerinde gidiyordu. levent çoğu zaman kendisine karşı yaptığı hamdi’nin müdahalelerine, düzeltmelerine cevap bile vermiyordu. genelde murat ile konuşarak gündemi tamamlıyordu.

  bu yukarıdaki durumlardan levent ile hamdi arasında bir uyuşmazlık ses ile bile olsa anlaşılıyordu. sonra görüntülü gündeme geçtiler ve bomba, sadece ses ile ayan beyan hissedilen uyuşmazlık artık görüntü ile iyice insanların gözünün içine sokulmuştu.

  zaten bu ikilinin tek başlarına inceleme çekmemeside aradaki savaşın büyük bir kanıtı.

  peki neden bu ikilinin yıldızları uymadı ve durumlar bu hale geldi, neden ayrılmadılar ?

  öncelikle levent gerçekten geçinilmesi zor bir adam bu belli çok egolu, dediğim dedik, baskın bir tip. onunla anlaşabilmek için karşısında uyumlu, pasif ve egosuz biri olmak lazım. murat gamsız gibi. zaten bakarsanız bunlar bir ara timur akkurt ekibiyle ortak bir iş yapmak istediler ama bir iki programdan sonra timur bunlarla bir daha iş yapmadı onun harici özkan, ts’den ayrıldı. ts yeni ofisine geçtiğinden beri özkan bir kere bile videolarına gelmedi belkide yeni ofislerine bile gelmemiştir. tabi bilinmez ama bence sebeb belli gibi ha ne dersiniz ?

  gelelim hamdi, hamdi aslında özünde iyi bir tip ama biraz egolu, hitabet yeteneki sıfır, doğrucu bekir, baskın bir karakteri yok pasif karakterde ama egosu onun pasif olmasına izin vermiyor. liderlik ve baskın bir karakteri olmamasına rağmen bence ofiste işleri idare eden ve karar veren olmak istiyor. tam da bu noktada levent ile karşılaşıyor. levent kendi çöplüğünde hamdi’nin ötmesinden geldiği günden beri rahatsız çünkü o murat gibi itaat etmiyor tabiri caizse yalakalık yapmıyor yanlışı varsa söylüyor, gerekirse rezil ediyor, yanlışa yanlış diyor doğrucu adam sonuçta.

  özet olarak sorun, hamdi’nin ofiste sürekli bir yenilik peşinde olması, fikirler üretmesi, karar veren olmak istemesi, levent’de gördüğü yanlışları çekinmeden düzeltmesi yanlışa yanlış demesi; yıllardan beride her dediğine he denilen, sözü kanun sayılan, fikirleri yanlışta olsa görmezden gelinen levent’in hem gelenekçi yapısı, hem de çöplüğünde hamdi’nin horoz olmaya çalışması sonucunda aralarında çıkan iktidar savaşıdır.

  ha bu ikiliden biri neden ayrılmıyor işten. levent tayfasının hamdi’den vazgeçmeme sebebi belli adam yazılımcı eğer hamdi giderse armut gibi kalırlar o yüzden levent ne kadar ergenlik yaparsa yapsın murat arayı bulacaktır.

  ha hamdi niye gitmiyor derseniz o kadar yatırım yapmış emeklerinin çöp olmasını istemiyor olabilir ha adam şu an çıksa zibilyon iş imkanı var ama neden inatla devam ettiriyor bilmiyorum artık o kadar da analiz yeteneğim yok bilmiyorum onuda siz bulun 🙂

  not: bunlar tamamen benim kişisel görüşlerim ve tahminlerimdir ha bunların tamamı gerçek olabilir, yada tamamen hayal ürünüdür bilemem artık.

  yalnız şu bi derde derman olmayacak mevzuda da ne yazmışım arkadaş, buraya kadar okuyan varsa da helal olsun kardeş sende benim gibi işsizmişsin tebrikler neyse elim yoruldu ilk defa bu kadar uzun yorum yazdım hadi görüşürüz. 🙂
  @hkellecioglu @gamsizm @lp

  • Avni @avncen

   Uzaktan, yalnızca video izleyerek böyle karakter analizi bana pek yanlış geliyor. O baskın olsun, diğeri pasif olsun. Bunun ne zararı var ki? Bir gemide her türlü mürettebata ihtiyaç vardır. Burada sorun kimin ne olduğu değil, birlikte nasıl anlaşamadıkları. Tabii ki herkes ezildiğini düşünülenden yana oluyor. Bu klasik tepkimiz, ama daha da uzatıp karakter analizine girişmeye gerek yok diye düşünüyorum.

  • ipekcan @ipekcan

   ilginç bir analiz olmuş beğendim. Bence yer yer doğru yorumlar var ama %100’ü doğrudur diyemem, bilemeyiz. En önemli nokta, insanlar arasında uyuşmazlık olabilir, bu yüzden herkesin birbiriyle kanka olmasını bekleyemeyiz. lp,gm ve hk bir şekilde beraber çalışıp işlerini yapıyorlar, ufak tefek hatalar olsa da (ki normal) iyi de yapıyorlar. Bu yüzden bazı şeyleri çok da kurcalamamak lazım çünkü takipçiler olarak eleştirinin bokunu çıkarırsak, uzatırsak bu kişilerde bıkkınlık yaratıp ts’nin ömrünü daha da kısaltmış oluruz. Ben de isterim hk’nin hgd’de olmasını çünkü onun yorumlarını beğeniyorum ancak beli ki ts’nin iç yapısı buna müsait değil.

   Eleştiriyi kesmeyelim, uyarılara ve analizlere devam edelim fakat bazı şeyleri de tadında bırakmak en uygun davranış olur. Takipçilerden beklentim her ne kadar hoşnut olmasalar da hk’siz hgd’yi kabullenmek ve bu şekilde devam etmek.

  • staticbool @staticbool

   LP burnu kaf dağında biri değil. Tanıyanlar bunu çok iyi bilir. Ben de çok iyi biliyorum. Dünya tatlısı, çok da sevilen birisidir. Öyle olmasa PC Mag zamanından bugüne kadar gelemezdi. Bu takip ettiğiniz sitede yapılan işi bu ülkede yapabilecek çok az sayıda kişilerden birisi LP.

   Bazı insanlar bilgili kişilerin doğal egolarını çekemezler. Bir şeyi iyi bilen biri, bildiğini belli edince ona saldıran bir kitle var. Ne yapacak adam? Emin olduğu bir şey varsa tabii ki bunda diretecek, göz göre göre susacak mı? Neden?
   Sırf birileri ona kendini beğenmiş demesin diye mi?

   Bir de üstüne adama özelliği olmayan adam demişsiniz. Siz önce düzgün yazmayı öğrenin de (kasmaya(!) devam edin) sonra 20 senelik editörün kişiliğini ve yeteneklerini değerlendirirsiniz. Analiz felan değil, düpedüz kişisel saldırı bu. Ne diye bu siteyi takip ediyorsunuz bu adamlar hakkında bu kadar olumsuz düşünüyorsanız?

   Bir de ortada kalma saçmalığına değineyim.

   Ne LP ne Murat hiçbir zaman ortada kalmaz. Bir telefonla kırk tane yazılımcı arkadaşlarına ulaşırlar. Hamdi bey ile bir sorunları olsaydı sırf bu sebeple onunla zorla devam etmezlerdi.

Teknoloji ve bilim notları 2017/3

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

00:01:40 -- Anahtarlıklar hakkında duyuru

00:05:55 -- SpaceX, daha önce yörüngeye çıkan bir aracı tekrar yörüngeye çıkaran ilk özel firma oldu.

00:07:11 -- Amerikan Hava Kuvvetleri bütçesi SpaceX’in uydu fırlatma işini ne kadar ucuzlattığını ortaya çıkardı.

00:10:55 -- Elon Musk, Mars kolonisi planlarını yazılı hale getirdi. PDF

00:15:06 -- LIGO, 18 ay içinde üçüncü kütleçekimsel dalgayı tespit etti.

00:17:20 -- İngiltere, endüstriyel devrimden sonra ilk kez kömür yakmadan bir günlük elektriğini üretti.

00:19:41 -- 21 Ağustos’ta gerçekleşecek güneş tutulması California’da enerji sıkıntısına neden olabilir.

00:23:20 -- Yeni bulunan Mastodon kalıntıları insanlık tarihinin yeniden yazılmasına neden olabilir.

00:26:44 -- Bilim insanları havayı temizlemek için yapay fotosentez yapmanın yolunu arıyor.

00:29:13 -- Yanlışlıkla keşfedilen plastik yiyebilen kurtçuklar plastik çöp yığınlarına çare olabilir.

00:31:03 -- Vay be dediğiniz vahşi doğa fotoğrafları yalan olabilir.

00:35:00 -- Kafanı parçacık hızlandırıcının içine sokarsan ne olur?

00:40:50 -- Sigorta firmaları risk hesaplamasında özçekim resimlerden de yararlanıyor.

00:44:27 -- Yaşlandıkça artan kilolara bir enzim neden oluyor olabilir.

00:46:32 -- Küresel tohum sığınağını su bastı.

00:49:18 -- Dünyaya çarpan büyük bir göktaşının neden olacağı zararı gösteren ilginç bir çalışma.

00:52:21 -- Bill Gates: Dünya gittikçe daha iyi bir yer haline geliyor. Ortalama yaşam süresinin son 200 yıllık değişimiyle ilgili bir video.

00:58:37 -- Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği fotoğraflardaki ilginç bozulmalar.

01:01:30 -- Google’ın geliştirdiği yapay zeka insan gibi düşünmeye bir adım daha yaklaştı.

01:05:46 -- Bir araştırmaya göre ortalama bir insanın en çok arkadaşı 25 yaşında oluyormuş.

01:09:08 -- Spor yapmak hücresel düzeyde yaşlanmayı geciktiriyor.

01:11:20 -- Fildişi avcılığı dişsiz doğan fillerin artmasına neden oluyor.

01:12:52 -- Balığın gözünde yaşayan bir parazit davranışlarını kontrol edebiliyor.

01:14:38 -- Hollanda merkezli girişimden ilginç ısınma çözümü.

01:16:40 -- Uçan araba hayali bir gün gerçek olacak mı?

01:22:23 -- Dikkat! Avokado keserken elinizi kesmeyin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 111

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2017/24

12 Haziran -- 17 Haziran 2017 

-- Yurt dışından alışverişlere stopaj geliyor.

-- Türkiye, vergi ve muhasebe sistemi en zor ülke.

-- Turksat ve Türk Telekom internet tarifelerini güncelledi.

-- Google’dan Backup and Sync uygulaması geliyor.

-- Google, kendi giden arabalarını değiştiriyor.

-- Jaguar, Lyft’e ortak oluyor.

-- Amazon, gıda firması Whole Food’su 13.7 Milyar Dolar’a alıyor.

-- Yahoo’nun Verizon’a satışı tamamlandı.

-- Amazon’un satın almaya çalıştığı Slack, değerini arttırıyor.

-- Sektörün tüm devleri Toshiba yarıiletken bölümünün peşinde.

-- Intel’in çok çekirdekli X serisi işlemcileri Ekim ayında çıkıyor.

-- AMD Vega ekran kartı serisinin ilk örnekleri, online mağaza listelerinde görüldü.

-- NVIDIA, Volta serisi ekran kartlarında HBM2 kullanmayacak.

-- Motorola, Moto Z2 ile sahaya dönüyor.

-- Qualcomm, 7nm’de yonga üreticisi olarak Samsung yerine TSMC’yi seçebilir.

-- Qualcomm, Intel’e rağmen Snapdragon’lu Windows laptop’ların belirlenen tarihlerde piyasada olacağını açıkladı.

-- 10 router markasından ürünler, uzaktan erişimle CIA tarafından gözetlenebilir hale geliyor.

-- Facebook, moderatörlerinin kimliklerini açık etti.

-- Newegg’te Türkçe sayfa hazırlığı.

-- Linux Yaz Kampı 2017 başlıyor. Detaylar.

Oyun Dünyası

-- E3 2017 fuarı gerçekleşti.

-- IO Interactive, Hitman serisinin lisansına sahip oldu.

-- GTA V’in modlanmasına yasak geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 474

Yurt dışından alışverişlere vergi geliyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugün yurt dışından alışverişler için yeni bir verginin hazırlığında olduklarını bildirdi. Biz de konu üzerine yorumlarımızı yaptık. Bakanın açıklamaları da aşağıda.

Konuyla alakalı linkleri de aşağıda bulabilirsiniz.

Link 1

Link 2

Link3

 

”Örneğin İrlanda’da faaliyet gösteren bir internet sitesi var. Türkiye’de işyeri yok. Türkiye’de yapılan işlemler var. Normalde vergileme hakkı Türkiye’de. Biz de Türkiye’den yurtdışına gidecek paralardan stopaj keseceğiz. Yurtdışındaki kuruluşa ödemeyi yaparken bankaya (bu firmaya yapılacak her türlü işlemde otomatik olarak keseceksin) diyeceğiz

Yurtdışındaki firma yurtiçinde mükellefiyeti yok ben bu durumda banka ya da aracı kurumlara (Bunlara yapılan ödemelerden yüzde şu kadar vergi kesin) diyeceğim. Ödeme transferi yapılırken alınacak. Ben bu ülkede vergi mükellefi olsun istiyorum. Elektronik ticaret üzerinden stopaj yapılsın istemiyoruz ama bu ülkede vergi mükellefiyeti olmadan para kazanırım diyorsanız kusura bakmayın, stopaj alırız. Yoksa bu çalışmaların hiçbirinde elektronik ticarete ilave vergi getirmek gibi bir bakış açımız yok ama elektronik ticaret yapan herkes de vergisini versin. Stopajı araç olarak kullanacağız. Herkes bu ülkede vergi mükellefi olmak zorunda. Bunu yapmayan işletmelerle de Maliye olarak gerekli mücadeleyi yapacağız”

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:

Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ►https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 149
 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  gündemi yakalıdınız ama birde levent abiden yorum alsaydık iyi olascaktı. 🙂

 • saameet_06 @saameet_06

  200 kişilik grup kurulacak ve firmalar belirlenecek , devlet bankaya diyecek ki şu şu şu firmalardan para çekilirse direk vergiyi al . bu şekilde izlenmemiş olacağız. banka paranın nereye gittiğine bakacak ve kesecek .

 • staticbool @staticbool

  Sonra neden blockchain ve crypto currency yukseliste? Economist son sayisinda guzel bir yazi vardi. 5 malum dev firma net karlarini koyacak yer bulamiyorlar su anda. Milyarlarca dolar yatirim ve harcamaya ragmen kazanclari o kadar cok ki ne yapacaklarini sasirmislar. Trilyon dolari buyutmeye devam ediyorlar. Innovative bir sey de yok, boktan telefonun her sene yeni modelini alanlar oldukca batmakta olan firma bile tarihin en buyuk yukselisini yapar, trilyon dolari koyacak yer bulamaz. Bu tabi olayin anlatilan kismi… Neyse, zaten o bahsi gecen irlanda firmasina vergi cezasi kesmediler mi! Demek bundan sonra kesmeyecekler! Cozum olarak da bunu mu bulmuslar. Uc kurus parasi ile alisveris yapanlar bir de firmanin odemesi gereken vergiyi odeyecek. Tebrik ediyorum. Bu dunyada kitaba bile vergi uygulanirken iyi bir sey beklemek zor zaten. Bizde wikipedia bile yok. Aglayani da yok. Whatsapp bes dakika kapansa oyle bir kamuoyu olusur bir saate acilirdi. Neyse zaten kendimizi de abartmayalim, homo sapiens den ibaret degil bu Dunya.

 • cinnabon @cinnabon

  Şöyle bir keps paylaşayım, merak edenler araştırsın, link görünüyor.

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2017/23

5 Haziran -- 10 Haziran 2017   #23

-- TS bardak ve anahtarlıklar satışta

-- WWDC 2017 Haberleri

-- Microsoft, Mediamarkt’ın Ankara şubesine stand açtı.

-- Bukoli kapandı.

-- Rekabet kurulu Sahibinden.com’a soruşturma açtı.

-- Türk Telekom da 1 Temmuz 2017’de yeni tarifelere geçeceğini açıkladı. (müşterilere gönderilen bilgilendirme)

-- Elektronik sigara satışı nedeni ile Gear Best’e erişim engellendi.

-- Intel, Coffee Lake işlemcilerini 2018 yılına erteledi.

-- Intel, Snapdragon 835 işlemcili Windows bilgisayarlar konusunda ‘uyarıda’ bulundu.

-- Intel, Qualcomm ve ABD devleti, yepyeni bir işlemci geliştirmek için işbirliği içinde.

-- Skype, 1 Temmuz itibariyle bazı platformlardan kalkıyor. (ek link)

-- Intel sistemlerde belirlenen açığı kullanan ilk zararlı uygulama belirlendi.

-- Alphabet, Boston Dynamics’i Softbank’a sattı.

-- ABD, vize başvurusunda 5 yıllık sosyal ağ geçmişini inceleyecek.

-- Microsoft’tan yeni Surface Laptop.

-- IBM 5 nanometre işlemcileri gösterdi.

-- Apple müşteri bilgilerini çalan Çinli şebeke yakalandı.

-- IP kameralarda yine önemli güvenlik açıkları belirlendi.

-- Tansiyon cihazlarının %70’i yanlış ölçüyor.

-- Pinterest, yeni yatırımla güçlendi.

Oyun Dünyası

-- E3 başlıyor

-- YouTube, bazı oyun videolarına kazanç sağlamayacak.

-- Cyberpunk 2077 oyununa ait bilgilerin çalındığı açıklandı.

-- Steam Direct ücreti 100 Dolar olarak belirlendi.

-- Xbox One kullanıcıları, Xbox 360 oyunlarına çok az ilgi gösteriyor.

-- GTA V, son 20 yılın en çok satan oyunu.

-- Splinter Cell serisi geri dönecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 116
 • ugurr999 @ugurr999

  Donanımhaber’deki İkisibir’i nasıl ki izlememe kararı alıp bir daha izlemediysem bu programı da artık izlememe kararı alıyorum. Zaten programın aşırı uzunluğu, Levent Beyin bazen konuları alakasız yerlere(eskilere) götürmesi,uzatması Nur Yerlitaş-sinirli şirin arası tavırları bıkkınlık verdi bana. Ben dizilerdeki bağırtı çağırtıdan, tartışma programlarındaki gereksiz gerilimden kaçıp bilgisayarın başına geçiyorum. Burada da böyle acayip acayip hareketler göreceksem izlemem olur biter.

  • Kadima @kadima

   Bu yorumdan anladığım kadarıyla yaşça genç bir arkadaşımızsın. Levent Bey’in ara ara eskilerden örnekler vermesi benim çok hoşuma gidiyor. Maziyi hatırladıkça duygulanıyor insan. Videonun uzunluğu senin hoşlanıp hoşlanmamanla alakalı olarak su gibi akıp geçebiliyor. Şahsen zevkle izliyorum ben.

  • ugurr999 @ugurr999

   @kadima 33 yaşındayım. Bilgisayar,teknoloji,oyun merakım bir kaç yıllık değil 98den beri satın aldığım dergileri üst üste koysam herhalde 1.5 metreyi bulurdu. Yani eskilerden bahsedilmesini başlı başına bir sorun olarak görmüyorum ama yerli yersiz ve uzun olunca en sıkılmaması gereken ben bile sıkılıyorum. He sıkılmayanlar olabilir tabi tercih meselesidir ama programın olması gerekenden uzun sürdüğünü tartışmam bile.
   Ayrıca şu da var eğer bir yerde iletişimde kopukluk varsa insanlar onu hisseder, bir açıklama yapılmasına gerek bile olmadan sitedeki herkes bunu hissediyordu zaten. Mesela Dost Kayaoğlu ve Talha Aynacı arasındaki iletişime bak bir de buraya bak. Biri çocuğu için boşanmayan aynı evdeki iki yabancıya dönüşmüş çiftse diğeri liseli aşıklar gibi. Şimdi benim bir izleyici olarak aynı lezzeti almam mümkün mü?

  • suicide @suicide

   izleme kardesim, sorun degil izleyen bulunur.

 • daldiy @daldiy

  Ben belki bu gündemi sırf H.K. un apple izlenimlerini merak etmiğim için izlemiş olamazmıyım ?. LP nin izleyen kaldıysa artık ifadesi hiç yakışık değil. Oflayan pofyalan dümdüz karşıya bakan haller insanı geriyor. Saygılar.

 • Ilker Öztürk @digitalworld

  Bu hoparlör konusunda. Apple 3 ya da daha fazla patenti ihlal etmiş olabilir. Çünkü bu odanın sonar ile ses haritasını çıkarıp ona göre hoparlörlerin konumunu ve çıkan sesi hatta ses karakteristiğini ( eğer mekan düşük frekansları fazla soğuran bir yapıda ise daha fazla Bass veriyor, yok ağırlıklı olarak üst frekansları soğuruyor ise daha fazla tiz veriyor vb. ) ayarlamak başka bir firmanın yaptığı bir şeydi. Hatta ünlü bir ses firması idi ama adı aklımda değil şimdi. Bildiğim kadarı ile ona patentli bu.

  Yani yakında GENE Apple ın çaldığı bir teknoloji görebiliriz. Muhtemelen davaya dönüşmesi biraz vakit alır.

  He çıkarmadan önce anlaştılar ise bilemem tabi. Ama ben şimdiye kadar Apple ın parasını verdiği bir patent görmedim dava açılmadan. 😀

 • usermm1 @usermm1

  Kalpazanlığa giriş 😀 ders adı gibi olmuş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2017/22

29 Mayıs -- 3 Haziran 2017 

-- Computex haberleri

 • Intel Core X ailesini duyurdu. 8. Nesil Coffee Lake işlemcileri %30 fark yaratacak.
 • Intel, kablosuz HTC Vive demosu yaptı.
 • AMD 16 çekirdekli Threadripper’ı gösterdi. Anakartlar X399 yongasetli olacak.
 • AMD Vega ekran kartları 2 ay sonra çıkıyor.  
 • NVIDIA Max-Q teknolojisi ve ince oyuncu laptopları.
 • Zotac en küçük Geforce GTX 1080 Ti kartı tanıttı.
 • Asus ZenPad 3S 8.0 tablet.
 • Asus laptoplar. AMD Ryzen’li laptop.
 • Asus ve Intel M2 RAID kartını tanıttı.
 • Intel’in Compute Card’ı resmen duyuruldu.
 • ARM Cortex A75’i ve Mali G72 GPU’yu duyurdu.
 • Microsoft, Qualcomm Snapdragon 835’li Windows 10 laptopları duyurdu.

-- Samsung, İstanbul Emaar AVM’de “deneyim mağazası” açtı.

-- Apple kendi AI yongasını geliştiriyor.

-- OneLogin şifre yöneticisi hacklendi.

-- Markafoni kapandı.

-- Shadow Brokers grubu, abone olana, elindeki NSA açıklarını verecek.

-- Google Sheets hizmetine yeni özellikler ekledi.

-- Google, Chrome’a reklam engelleme özelliği 2018’in başında eklenecek.

-- Android’in mimarı Andy Rubin’den Essential Phone.

-- Microsoft, Skype’ın tasarımında önemli değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

-- Microsoft, Bing kullanımını artırmak için Amerika’da hayata geçirdiği ödül sistemini İngiltere’ye getiriyor.

-- Uber, Google’a soruna neden olan mühendisi işten çıkardı.

-- Sony, PS3 üretimini sonlandırdı.

-- Samsung, My Knox hizmetini sonlandırıyor.

-- Middle-earth: Shadow of War piyasaya çıkışı Ekim ayına ertelendi.

-- Tekken 7 çıktı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 75

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2017/21

22 -- 27 Mayıs 2017 Gündem No: 21

-- Sony A1 OLED TV lansmanı

-- İşkur, ‘Youtuberlık’ eğitimi başlatıyor.

-- Zomato hacklendi, 17 milyon kullanıcı bilgisi çalındı. Türkiye operasyonu da durduruldu.

-- Danıştayın bozduğu karar sonrasında, Microsoft’a Rekabet Kurumu yeniden soruşturma açtı.

-- Google’a 300 Milyon TL vergi cezası.

-- Booking.com’un engelleme kararına itirazı reddedildi.

-- İngiltere, Internet’i büyük ölçüde sınırlamak istiyor.

-- Windows Preview sürümüne Android aramaları ve bildirimlerini görme özelliği geldi.

-- Bir güvenlik uzmanı, Windows 10’un gizlilik ayarları üzerine yaptığı çalışmada ilginç sonuçlar elde etti.

-- Popcorn Time ve Kodi’de altyazıya gömülü kötü niyetli yazılım çalıştırıldı.

-- Yeni Apple Watch, kan şekerini ölçebilecek.

-- Apple, Türkiye’de  iTunes içeriği için operatör destekli ödeme desteğini başlatıyor.

-- Apple ve Nokia patent anlaşmazlığını tatlıya bağladı.

-- Nokia’nın yenilenmiş 3310 telefonu satışa çıkıyor.

-- Paypal, Pandora ile logo yüzünden davalık oldu.

-- Google O ile GPU sürücüleri PlayStore’dan yüklenebilecek.

-- Google, gerçek mağazalardan yapılan alışverişlerin %70’ini takip ettiğini açıkladı.

-- Alpha Go sistemi, Go oyununda zirveyi ele geçirdi.

-- Disney, hacker şantajı iddiasını reddetti.

-- NSA araçlarını kullanan yeni bir solucan ortaya çıktı.

-- Facebook, gençlere yönelik dizi üretimi için yeni yayıncılarla anlaştı.

-- WD, 10 TB Helyum disklerini duyurdu.

-- Intel, Thunderbolt 3 için lisans parası almayacak.

-- Sony orta seviye telefonlarından bazılarının devamını getirmeyecek.

-- Samsung’un Extreme Ultra Violet tekniği, 4nm üretimini mümkün kılacak.

-- Samsung, VR gözlüklerde 4K dönemini başlatacak ekranları tanıtıyor.

-- Samsung Galaxy S8’in iris taramasını aldatmak mümkün.

-- Zotac, mini GTX 1080Ti ekran kartlarını hazırlıyor.

-- Yeni bulunan bir hata sayesinde Windows 7 ve 8 yüklü PC’ler internet siteleri üzerinden kilitlenebiliyor.

-- OpenCL ve Vulkan, Vulkan çatısı altında birleşecek.

-- AMD’nin yaptığı yeni marka tescilleri ilgi uyandırdı.

-- Amazon.de, Ramazan ayı boyunca 40 Euro üzerindeki alışverişlere 10 Euro indirim yapacak.

Oyun Dünyası

-- Xbox Game Pass hizmeti tüm kullanıcılara açılıyor. Türkiye listede yok.

-- Microsoft, satın aldığı Beam hizmetinin adını Mixer olarak değiştirdi.

-- Mount & Blade, ilk defa espor turnuvasına çıktı.

-- Türk yapımı Conarium, 6 Haziran’da çıkıyor.

-- Far Cry 5, 27 Şubat 2018’de çıkıyor. Hikaye ABD Montana’da geçiyor.

-- Red Dead Redemption 2 2018 baharına ertelendi.

-- Destiny 2 lansmanı yapıldı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 39

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2017/20

15 -- 20 Mayıs 2017 Gündem No: 20

-- NSA açığından yararlanan Wannacry zararlısı hızlı bir şekilde yayıldı ve sorunlara yol açtı.

-- Google I/O 2017

-- Gmail’e akıllı yanıtlama özelliği geliyor.

-- Kotlin, Android için resmi yazılım dili oluyor.

-- Yeni Android sürümü O duyuruldu.

-- Bütçe dostu telefonlar için Android Go duyuruldu.

-- Google Lens ile telefonlar çevredeki nesneler hakkında bilgi verebilecek.

-- Google Asistan iPhone’a geldi.

-- Google Photos ile fotoğraf paylaşımı daha kolay olacak.

-- Superonline internet tarifelerinde kota uygulamasına geçti.

-- İstanbul Büyükşehir Belediyesi, iTAKSİ uygulamasını tanıttı.

-- Phishing saldırısından sonra Google, uygulama geliştiricilerini daha sıkı denetleyecek.

-- AB, Facebook’a ceza kesti.

-- Uber -- Google arasındaki davada Google haklı bulundu.

-- Intel Core i9 serisi işlemcileri çıkaracak

-- AMD, Ryzen serisini 16 çekirdekli tepe modelle tamamlıyor.

-- AMD Ryzen Mobile işlemciler piyasaya sürülmeye hazırlanıyor.

-- AMD Vega ekran kartlarının bazı özelliklerini açıkladı.

-- AMD’nin bir sonraki grafik mimarisi Navi, 7nm teknolojisinde üretilecek.

-- Jimmy Wales’ten sonra Wozniak da Türkiye’ye gelmekten vazgeçmiş.

-- PHPkonf 20 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak.

-- Bilgisayar korsanları, Karayip Korsanları filmini çaldı.

Oyun Dünyası

-- Alan Wake Steam’e ve online mağazalara veda etti, giderken de neredeyse bedava oldu.

-- The Witcher, Netflix’te dizi olarak yayınlanacak. 

-- Ubisoft’tan yeni oyun duyuruları: Far Cry 5, Assassin’s Creed ve dahası.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 60
 • ercanpolat @ercanpolat

  “Ben öldüm bari yedeklerim kurtulsun” 😂

 • staticbool @staticbool

  Once kalem tutmayı unutturdular, sonra mektup yazmayı, sonra email. Şimdi emaile cevap verme işini de AI yapacak. 2025 sonrasında zaten post job era başlayacak.

  • Executioner @executioner

   2025’i bilmem ama 2100’den sonra Türkiye ve dünya’nın ne durumda olacağını gerçekten merak ediyorum. Keşke imkan olsa da o zamanları görebilsek 🙂

  • staticbool @staticbool

   @karabasuka Ben hepsine karşıyım. Tembellik bunların hepsi. Tam bu nedenle artık ne LP ne MG yazı yazmıyorlar. Okumayan, armut piş ağzıma düş diyen tembel kitle yüzünden. Yanlış anlaşılmasın, içeriği videoya çevirmek zorunda kalanlar tembel değil, insanlar tembel. Örneğin, kitap alıp python öğrenmek yerine video izleyip öğrenmeye çalışan da aynı, yemek yapmak için video açan da… Adında akıllı olan bütün cihazlar onu satın alanların aptal olduğu varsayılarak üretiliyor ve bu cihazlara da sürekli korkunç miktarda para veriliyor. İsmi lazım değil telefon üreticisi 250 milyar USD gelir açıklarken, BM raporunda 20 milyon kişinin Sudanda ölmemesi için 4 milyar USD kaynak arandığı belirtiliyor.

   Maps olmasa elinde kağıt harita ve pusula bile olsa yolunu bulamayacak olanlar var artık. Hatta pusula ne diye youtube da video ararlar. Sadece bu teknoloji için geçerli değil. Genel anlamda durum bu kadar vahim. Onu basit yap, bunu basit yap, sen yapma telefonun yapsın, sen ne işe yarıyorsun o zaman?

  • staticbool @staticbool

   @karabasuka Evet. Alakasız saçma sapan konulara odaklanmış durumdalar. Fotoğraf çeken yarım akıllı hatunların yüzünde pürüz çıkmasın diye türlü efektler geliştirirler. Video yapmayı bırak kağıt uçak bile yapamayacak kişiler de video yapabilsin diye uygulama da yaparlar. Birileri de video yapmasın yahu! Dediğin spam konusunda; Hala default olarak çoğu telefonda SMS engelleme (içerik filtreli) fonksiyonu bile yok. Çok gereksiz bir sürü sosyal paylaşım uygulaması var ama…

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2017/19

8 -- 13 Mayıs 2017 Gündem No: 19

-- GPU Technology Conference 2017 detayları

-- Windows 10 Build 2017 etkinliği detayları

-- İBB’nin fiber optik kablo geçişi konusunda çıkardığı engeli mahkeme iptal etti.

-- Kayıt dışı telefon satışlarında büyük artış.

-- Yasa dışı downloadlara karşı hazırlanan yasa taslağı detayları.

-- THY, Business Class ABD ve uçuşları için yolculara Dell ikisi birada laptop veriyor.

-- Yerli ödeme sistemi Troy tanıtımı yapıldı.

-- Ünlü video çeviri yazılımlarından Handbrake’in sunucusu bir süreliğine Mac virüsü yaydı.

-- Fransa seçimlerine de müdahale etmeye çalışan Ruslar bu kez beklenilen hasarı veremedi.

-- Samsung Galaxy S8’lerde farklı UFS depolama çözümleri kullanılmış.

-- Google’ın yeni işletim sistemi ‘Fuchsia’nın tablet ve telefon arayüzü ortaya çıktı.

-- TSMC 10 nm üretimine geçiyor, 7 nm’ye geçiş ise 2019.

-- Samsung, ikinci nesil 10 nm üretim 10LPP teknolojisine geçiyor. 7nm geçişi de planlandı.

-- Qualcomm, Snapdragon 630 ve 660‘i duyurdu, 845’iyse yanlışlıkla açık etti.

-- Hindistan’da 130 milyon vatandaşın kimlik ve özel bilgileri çalındı.

-- Asus Router’larda yeni açıklar bulundu.

-- HP laptoplarda bulunan bir sürücü, tüm tuş vuruşlarını kaydediyor. HP sorunu çözdü.

-- Instagram’a artık sitesi üzerinden de fotoğraf yüklenebilecek.

-- Beyin dalgaları ile komut verme sistemi, hacklenip bilgi çalmak için kullanılabiliyor.

-- Facebook da dizi işine giriyor. Netflix, Türkiye’de dizi yapımına girişeceğini duyurdu.

-- Facebook, İngiltere’de gazetelere ‘sahte haberleri nasıl anlarsınız‘ ilanı verdi.

-- Apple uyku takip firması Beddit’i satın aldı.

-- Apple, cam üreticisi Corning firmasına yatırım yapıyor.

-- Nokia 3310’un yurt dışında piyasaya çıkış tarihi ve fiyatı belli oldu.

-- John McAfee, Intel’in başını ağrıtmaya devam ediyor.

-- 13 Mayıs İTÜ Teknoloji Konferansı.

-- Square Enix, Hitman yapımcısı IO Interactive ile yollarını ayırdı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 98
 • Fatih Uygan @fatih_uygan

  Quake Champions Kapalı Beta başladı. Setup dosyası 9 GB. Oyun gayet hızlı akıyor. GeForce GT730 low-profile ekran kartıyla medium ayarlarda akıcı (30 FPS nin altına düşmeden) bir şekilde oynayabiliyorsunuz. Bu da benim gündemim. 🙂

 • dx486 @dx486

  #wannacry bu gündemde ele alınmamış mı ben mi göremedim?

 • Emre Kavur @emre-k

  -Yasal film/dizi izlemede sorun şu. Bir dizi/film sadece bir platforma bağlı.Örneğin X dizisini yasal olarak izlemek için için evinize uydu platformu bağlatmak gerek. Sadece bir dizi için kim gidip komple platforma 12 ay taahhüt verir? Mesela aynı şarkıya yasal olarak Spotify, Fizy, Deezer, Youtube gibi platformların herhangi birisinden erişebiliyorsunuz. Ancak söz konusu dizi/film olunca telif hakkı, dağıtım izni olayları çok karışık. İşin içinde 20 liraya bilet satıp 45 dakika reklam izlettiren sinema tekelcileri de var. Onlar online izlemenin önünü tıkamak için her şeyi yapıyorlar. Sonuç olarak müzikteki platform çoğunluğu dizi/film için de gelirse içerikler bollaşır, rekabet artar, kalite yükselir. Başka çözüm yok. Bugün internet yasaklansa yarın korsan DVD’ciler yine türeyecek.

  -- ABD uçuşları için uçak altına verilen bavullar zaten havalimanı güvenliğine ilaveten ABD’nin tuttuğu özel bir firma tarafından tomografi cihazı benzeri tünel şeklinde bir yerden geçiyor. Aynısını el bagajı için getirecekler. Tabi bu yasağın asıl nedeni ABD’nin giderek zarar eden, yolcu döven uyduruk hava yolu firmalarını parlatmak olduğu için bir işe yarayacağından şüpheliyim.

 • semih @semihkarakaplan

  Muhabbette geçen filmi izledim merak edip. Çok güzel film. Herkese öneririm. Aile için de uygundur. “A Man Called Ove” imdb.com/title/tt4080728

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2017/18

1 -- 6 Mayıs 2017 Gündem No: 18

-- AKN konusu ve takip eden gelişmeler

-- Wikipedia’ya erişim engellendi. Wikipedia’nın itirazı reddedildi.

-- Çin kendi Wikipedia’sını yapacak.

-- Whatsapp’a bir süre erişilemedi, BTK biz yapmadık dedi.

-- Whatsapp hikayeler, 175 milyon günlük kullanıcıya erişti.

-- Turkcell de teknik arıza ile ülkenin genelinde internet hizmeti veremedi.

-- Telia, Turkcell’deki hisselerini satarak ortalıktaki payını azaltıyor.

-- Facebook, içerik kontrolü için 3000 kişi görevlendirecek.

-- Google, İtalya’da vergi cezasıyla karşı karşıya.

-- Windows 10 ailesine Windows 10 S eklendi. Surface Laptop’u duyurdu.

-- Netflix’in önemli bir dizisini hackerlar daha yayınlanmadan çaldı.

-- Qualcomm ve Apple arasındaki mesele giderek tırmanıyor.

-- Intel’in Xeon işlemci ailesi yeniden isimlendiriliyor.

-- Intel sistemlerdeki güvenlik açığı ve tartışmalar. (detaylı analiz)

-- IBM, yanlışlıkla virüslü yazılım dağıtmış.

-- Samsung en büyük yonga üreticisi unvanını Intel’in elinden almak üzere.

-- Seagate, 35 milyon adet SMR teknolojili disk ürettiğini duyurdu.

-- Twitter, Bloomberg ile anlaştı, 24 saat canlı video yayınlayacak.

-- Apple, iPhone satışları azalmaya başladı ama hizmetlerden elde edilen kar arttı.

-- Phishing saldırısı milyonlarca Gmail kullanıcısını hedef aldı. Google yeni tedbirler uygulayacak.

-- İki aşamalı şifre güvenlik sistemleri hackerların hedefinde.

-- Eski TSMC çalışanı, 28 nm üretim tekniği ile ilgili ticari sırları çaldığı iddiası ile tutuklandı.

-- Google, Uber’i ticari sırlarını çalmakla suçluyor.

-- Chrome 32-bit, uygun sistemlerde otomatik olarak 64-bit versiyona yükselecek.

-- Oculus, VR film işinden çıkıyor.

Oyun Dünyası

-- Prey çıktı.

-- Wolfenstein 3D, 25 yaşında. 5 Mayıs 1992
-- StarCraft’ın kaynak kodlarını bulan kullanıcı, Blizzard’ı sevindirdi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 102