Google meselesinde anlaşılmayan bir şey var. Google, yayıncı değil, yayınlananları indeksleme motoru. Savcının fotosunu google images'ta arattığınızda size o fotoğraflar geliyorsa, kaynağından geliyor Google sunucusundan değil. Kaynak olmasa Google size kendisi o fotoyu sunamaz. Dolayısıyla Google'a erişimi kapatırsanız ben aynı fotoya Yandex ile orayı da kapatırsanız Bing ile ulaşırım. Yani var olan tüm arama motorlarını erişime kapatmanız gerekir eğer kaynağı engellemiyorsanız.

Bu yüzden 'Google da suç unsuru fotoları yayınlamasın' düşüncesinde olanlar bu konudan hiçbir şey anlamadıklarını ortaya koyuyorlar sadece. Bugün gelinen noktada sanırım birileri bunun uygulanmasındaki sakıncaları görüp düğmeye basmadı.

Ama her seferinde aynı stresin yaşanmaması gerekiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Murat Gamsız @gamsizm

  Zaten kesemiyorlar da. İşe yarasa tamam diyeceğiz. Elbette sızması istenmeyen bilginin sızma yollarını kapatacaklar önce. Sızdıktan sonra hiçbir engel çare değil.

 • umut666 @umut666

  aynen. benim de başından beri anlamadığım olay o. google arama motorunda içerik üretmiyor. yayınlayan siteyi kapatsalar sorun kalmayacak.

 • USB @usb

  Google normalde sunucudan silinen görselleri de aradığınızda çıkarttığı oluyor yani görselleri alıp sakladığı bir gerçek, bunları daha hızlı arama yapabilmek için tutuyor olabilir.

 • Cowboys @cowboys

  herşeyi bilenden daha iyi mi bileceksin?

 • Emre Arat @emrearat

  Vaktiyle İz TV'de yayınlanan Bilişim suçları belgeselini izleyenler hatırlayacaktır,arama motorunu fiziksel,araç motoru gibi bir motor sanan hakimler var.

 • ismihan yildirim @ismihanyildirim

  Yorumları okudukça üzülüyorum, güzelim siteyi seçimler yaklaşıyor diye teknolojiden uzak hale getirdiniz. Murat beyin anlatmak istediğini anlamamak için elinden geleni yapan yorumları okuyunca çok üzülüyorum. Seçimler bitene kadar Teknoseyir'e hoşcakal deme vakti geldi. 🙁

 • HasanEmre Tonguç @hasanemretonguc

  ahhh ahhh bıde onu akıl yoksunu savcı anlasa

 • Emre Mert KARACA @mert41994

  Bence "ya biz birşey arayacağımız zaman ne yapacağız" korkusu sarmış olabilir 😀

  Ben açıkcası anlam veremiyorum şu olaylara. Biz bir ülke içinde yaşıyoruz ve bu konularla alakalı bakanlıklar var. Hoş gayet sıkıntılı mecralar bu tarz konularda. Merak ettiğim hani konuya hakim en azından bir kişi bile mi yok? Bu böyle olmaz demiyor mu kimse? Şimdi Teknoseyir gibi YouTube kanallarını ele alalım. Dışarıdan herhangi bir iş yapmadığını ele alırsak YouTube'u kapatmak, veya Google ürünlerini kapatmak bu insanlara ne tür zararlar verebilir farkında bile değiller. Sanıyorum YouTube'u daha çok bu Akıllı Tv'de yayınlanan komik videoların kaynağı olarak görüyorlar sadece. Binlerce bu işten ekmek yiyen insan var. Zaten işsizlik var diye dolanıyoruz her tarafta birde alternatif iş kaynaklarını kapanırsa halimiz ne olur? Bunun bir de çok büyük firmalar bazındaki halini düşünelim. Çok basit bir örnek, aslında bir dönem yaşadım da, tüm mail yükünü Google'a yönlendirdi. Yurtdışı ile iş yapıyorlar. Google'ı kapatınca o firma ne yapsın? Telefonla arayıp dert mi anlatsın? Telgraf mı fax mı çeksin karşı firmaya? Benim yaşadığımda açıkcası bu konuya devede kulak kalır düzeyde biraz ama, üniversite aynı şekilde mail yükünü Google'a yıkmış haldeydi. Ödev verilecek. O dönemde şu kısa süreli YouTube kapatılması vardı. Gmail'e girerken yönlendirmelerden biri YouTube'dan ve o aşamadan ileriye sırf bu yüzden gidemiyordu. Ödevinde son günü, VPN sayesinde gönderebildik ödevi.

  Tüm sosyal medya için 3 aşağı 5 yukarı aynı şeyler söz konusu. Twitter/Facebook kapatılsa o şirketlerin reklamını yapan elemanlar işsiz kalacak. Belki benim gördüğüm bile fotoğrafın yarısı bile değildir. Keşke yapılan adımlar bu kadar körü körüne değilde araştırılsa vs. öyle yapılsa..

 • Erdal Aslan @jinkwai

  Benim fikrime göre Google başka kaynaklardan da olsa arama motoru üzerinde gösterdiği resim ve içerikten sorumludur. Bir içerikten sorumlu olması için illa kendi sunucusunda barındıracak diye bir şart olması saçma bir düşünce. Bu mantıkla Google çocuk pornosundan, uyuşturucu satışına kadar olan bir çok içeri göstermesi durumunda da sorumluluğu olmaz ama bu tür içerikleri yasaklıyor. Görsel aramalarında da telif olan resimleri telif sahibi tarafından uyarı alırsa göstermiyor, sadece sitesine yönlendiriyor.
  https://support.google.com/legal/troubleshooter/1114905?hl=tr
  şu linke bakarsanız Google arama motoru üzerinden içerik kaldırılmasına dair bir form bulacaksınız. Buda Google'ın arama motorunda verdiği içerikten sorumlu olduğunu gösteriyor.
  Hukuki olarak bir karar alındı ise Goolge buna uymalı bana göre. Ben Google'ın neredeyse tüm hizmetlerinden sonuna kadar faydalanıyorum, Google servislerine ulaşım kapansa 2 gün bile dayanamam herhalde.
  Yasak denildiğinde arkasında ne olduğuna bakmadan özgürlüklere, insan haklarına karşı diye görmemek gerekiyor. Ne yazık ki siyasiler kafalarına göre bu yasakları getirdiklerinden, gerçek anlamda engellemelere gerek duyulduğunda da şuan olduğu gibi gereksiz tepkiler doğuyor.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Google'ın içerik kaldırması Google'ın çeşitli ülkelerde yasaklanmaması ya da ceza yememesi için aslında kendine sağladığı bir fırsat. Yani sorumlu olmaktan ziyade kendi başını derde sokmamak için aldığı tedbirler. YouTube yayıncısı olunca bunu daha iyi anlıyorsunuz. Sizin hakkınızı savunma değil önce kendi paçasını kurtarma üzerine kurulmuş bir düzeni var. Bu kadar büyük olunca başka çare yok. Her ülkenin kendi hukuk sistemine takılma riskiniz var. Zaten o yüzden engellemeler de yerel olarak yapılıyor genelde.

   Eğer bir içerik sakıncalıysa ki bu bile tartışmaya açık bir konu, IŞİD'in kafa kesme görüntülerine bile ulaşılabiliyor, tüm arama motorlarına erişim engellenmeli. Hatta milli arama motoru kurulup devletin ön gördüğü siteler dışında sitelere girilmemeli. Bunun başka bir çaresi yok. Çin güzel bir örnek.

   Yasalar da insan yapısı bunu unutmamak gerek. Yasaları mutlak doğru olarak kabul edemeyiz. Yasaya uysunlar derken, bizim irademizi tamamen başkasının eline bıraktığımızı unutmayalım. Savcının fotoğrafı var mı ? var. Ben bunu aramak istemezsem Google bana gösterebilir mi? hayır.

   Elbette çocuk istismarı gibi dünyanın birleştiği konularda herkes üzerine düşeni yapıyor. Ancak bizim olayda tüm dünyanın birleştiği kesinlikte bir durum yok. Bana göre haber değeri taşıyan bir fotoğraftır başkasına göre akıl almaz bir iştir.

   Bu içeriği arayıp bulmak benim sorumluluğumda ise bunu ben değerlendirmeliyim.

 • rocker_tr @rocker_tr

  Youtube, facebook, twitter bir neysede Google'un yasaklanması büyük bir sorun yaratacak. Google servisleri özellikle şirketlerin kullandıklıar docs servisi şirketleri zor duruma sokacaktır. Google arama motoru için sitelerin kullandıkları kodlar nedeniyle daha önce google'u yasakladıkları gibi siteler açılmayacaktır. Siteye girince ilk okunan kodlardan biri bu. Onu okuyamayınca site açılmıyor. İlk google'u yasakladıkları zaman Türkiye girebileceğimiz site bulamamıştık. Google kodlarını kaldırdıkları zaman girebilmiştik. Yabancı ülkedeki sitelere google arama motorunun kodlarını kaldırın siteye giremiyoruz mu diyeceğiz?

 • Hasan Çapar @hasancapar45

  Erdal Aslan beyin dediklerine katılıyorum. Google istese erişime engeller, nihayetinde de Corch Amcam bunu engelle dediği zaman yapıyor. Ben vatandaş olarak o içeriği erişmek istediğimde ara değince içerik bulunamadı gibi bir mesajla isteği yerine getirmez, Bu kadar basit. Bu gibi şirketlerle ilgili yaptırımlar bununla da kalmamalı. Mesela burada bir ofis yada temsilcilik veya her neyse, bir şekilde Türkiye'nin kendisini muhatap bulabileceği birileri olmalı ve en önemlisi VERGİ vermeli.Öyle ya benim sırtımdan deve tükü ile para kazanacak hem vergi vermeyecek üstelik birde benim kanunlarıma uymayacak, yok öyle bol kepçe.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Şu vergi meselesinde benim takıldığım bir durum var. Google TR'den kazandığı gelirin vergisini yabancı bir şirket olarak kendi ülkesine ödüyor. Burada da öderse çifte vergi olur ki bu durum genelde ülkelerin kendi arasındaki anlaşmalarla belirlenir. Ödeye de bilir. İrlanda üzeriden vergi kaçırıyorlar zaten ama bu da ABD'yi ilgilendirir.

   Ama bir de madalyonun öbür yüzüne bakalım. Google/YouTube üzerinden kazanç sağlayan yerli site sahiplerinin kaçı bu geliri beyan ettiler ve vergisini ödediler? Biz önce kendimize düşeni yapalım sonra Google'a hesap soralım.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   Teknoloji dünyasına ülke olarak ne kadar uzak olduğumuzun kanıtı gibi bir yorum yazmışsınız tebrikler.

  • Hasan Çapar @hasancapar45

   Burak bey madem öyle senin yorumunu görelim öyleyse. Doğru veya yanlış veya eksik kendimce bildiğim kadarı ile yorum yaptım. Bakalım sen ne bilormuşsun, buyur...

 • royalmen @royalmen

  @gamsizm Murat Bey işyerimdeki bütün dosyalarım rsa-2048 cryptowall ile kilitlendi yedeği olmayan ve çok önemli dosyalar benim için para verirsem bu sorundan kurtulabilirimiyim yada bazı şeyleri kurtarabilmemin bir yolu varmıdır

 • taytaylan @taytaylan

  @gamsizm "Hatta milli arama motoru kurulup devletin ön gördüğü siteler dışında sitelere girilmemeli. Bunun başka bir çaresi yok. Çin güzel bir örnek." Eşeğin aklına karpuz kabuğu sokmak 🙂

 • CuteTechGuy @cutetechguy

  @gamsizm Aynı mantık ile elektrikleri de kesebilirlerdi, çok şükür o noktaya gelmedik... 🙂 Daha önceki yorumumda da belirtmiştim. Bu işteki sıkıntı tamamen nereye - nasıl başvuracağını bilmemek. Bu tarz işlere hakim bir danışman şart.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Google ve büyük ABD firmaları ciddi oranda vergi kaçırıyor. Ama bizden değil kendi devletlerinden. Bizde vergi verip vermeyeceği ABD ve TR'nin kendi arasındaki çifte vergilendirme anlaşmasına bakar. Çünkü bir gelirden iki kere vergi alınması söz konusu. Bu tartışmalı bir konu. Biraz da ülkelerin birbirlerine olan duruşu ve çıkarları ile çözülecek bir şey. Ben vergi verilmesi gerektiğini düşünenlerdenim.

  Ben yukarıda başka bir şey sormuştum. Tarışmaya açık olmayan bir konu var vergi meselesinde.

  Herkes Google vergi versin diye bağrırken kaç Türk site sahibi Google ve YouTube üzerinden elde ettiği kazancı beyan edip vergisini veriyor? Google yabancı diye kendisinin vergiden muaf olması gerektiğini düşünen bile gördüm.

  Diğer konuda benim söylediğim şey açık. Savcı fotosu yasaklanmalı diyelim. O konuya girmeyelim hiç konu sapar ve çözüme ulaşamayız. O yüzden yasaklanmalı kısmında anlaştığımızı varsayalım.

  Türkiye'de Google'a özel bir yasa var da haberimiz mi yok? Türkiye'nin tanıdığı resmi arama motoru Google mı?
  Türkiye hala yasalarla yönetiliyor. Kimin yüzde kaç pazar payı olduğuyla değil. Hangi yasada sakıncalı içerik Google'dan çıkartılır diye madde var?

  Ben söyleyeyim, yok. Zaten böyle mantık dışı bir şey denmez. O zaman benim cevap aradığım soru şu. Sakıncalı görülen içeriği neden sadece Google çıkartmak zorunda? Yandex'i ve Bing'i koruyan nedir? Asıl mesele savcı fotolarına erişim engeli ise buna çıkan her yolun engellenmesi neden sağlanmıyor?

  Hatta yeri gelmişken sizin pazar payı tezinizi de çürüteyim. Türkiye'de YouTube yasaklanmış ve uzun süre kapalı kalmıştı. Kimin pazar payı aniden uçtu haberiniz var mı? İzlesene.com

  Bir yer kapanırsa hemen alternatife kaçılır. Google uzun süreli erişime kapanırsa, pazar payı ufak olan Yandex ve Bing zil takıp oynar. Alın size bir de devlet eli ile yaratılmış haksız rekabet.

  Tüm bunların yanında yasak çözümünün işe yaramadığını ve herkesin biraz uğraşarak o içeriklere ve yasak sitelere eriştiğini de belirtelim. Yani çözüm bile değil aslında.

  Ben hala olay henüz bir 'rehine krizi' iken nasıl oluyor da bir gazeteci, terörist ile görüşüp röportaj yapabiliyor kısmında kaldım. Fotoyu bırakın adam röportaj verdi ya hu. Böyle iş mi olur. B sınıfı Amerikan filmlerinde bile bu kadar saçmalık görülmez. Devlet kendi üzerine düşeni yapsaydı oradan hiçbir şey sızamazdı. Gerisi fasa fiso. Engel mengel de uygulayamadılar zaten. Herkes her şeyi gördü.

  Not: Şimdi tekrar kontrol ettim Yandex ve Bing o fotoları sadece iki kelimelik basit bir arama ile, savcının adını yazmaya bile gerek yok, getiriyor.

 • CuteTechGuy @cutetechguy

  @gamsizm işin komiği sansür olayı o kadar sansasyon yarattı ki, savcı olayını alakası olmayan hiç gündem takip etmeyen adam bile öğrendi 🙂

 • Tyler @tyler

  Ben Saint Petersburg da yasiyorum , siteyi gunluk takip ediyorum fakat pek yorum yazmamistim simdiye dek...bu kadar yazi olunca merak ettim savci fotografini , google dan arattim cikti hemen , benim kisisel fikrim savci fotografi da dahil olmak uzere internetten icerik cikarmak/sildirmek yasaklanmali , yoksa her ulke/her kisi kafasina gore talep yapar , isin sonu gelmez bu sekilde....Google in Youtube in vs neden bu kadar kolay boyun egdigini anlamak da zor...Icerigi cikarmayip tepki gostermeliler bence bu tip anti demokratik uygulamalara

 • Murat Gamsız @gamsizm

  O işin pratik boyutu. Kanunda Google adı geçmiyor. Herkese eşit davranılmak zorunda.

 • Tyler @tyler

  Bu fotograf neden yasaklaniyor bunu anlayabilen var mi bu arada ? Kapidan elini kolunu sallaya sallaya giren saldirganlari yasaklamak lazim degil mi ? Operasyon diye odadaki herkesi oldurup sonra da basarali operasyon oldu diyip disari cikanlari yasaklamak lazim degil mi ? Bu fotograflarin/videolarin disariya sizdirilmasina izin verenleri yasaklamak lazim degil mi ? Fotografin gunahi ne ? Fotograf yayinladiktan sonra internetten kaldirmak icin cirpinmak ile internetten kaldirtmak arasindaki fark da guclu devlet olmak olabilir mi ?

 • Cavit Hüseyin @cavit-huseyn

  Bence bunlar sadece gündem değiştirmeye yönelik çabalar sadece. Vergi konusunda, hangi site veya arama motoru kendi ülkesi dışında vergi veriyor? Gündemde konuşmuştunuz, oyun yap yurtdışına sat, satdığınız ülkeler gelip sen bizim ülkemizde oyununu satıyorsun vergi ver diye biliyor mu? Bana mantıksız geldi bu vergi konusu.

 • burak_1 @burak_1

  Sevgili çok bilmiş arkadaşım. indeksleri silebilir google. bunu biliyorsun değil mi? yani bunu bilemicek kadar cahil değilsin değil mi ?

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Bence, sadece olay fotoğraf ve link olayı değildir. DNS hizmetinden dolayı da olabilir.

 • macidinberberi @macidinberberi

  @gamsizm kusura bakmayın teoride haklı gibi gözukebilirsiniz ama "unutulma hakkı" diye bir duzenleme olduğunu ve bunun avrupa ve amerikadaki kullanıcılara sunulduğunu unutmuşsunuz. Bu kapsamda google'da indexlediği içerikten sorumludur. Nasıl ki dmca uyarıları kaldırılıyorsa yasaya aykırı içerikte kaldırılmalıdır.

  o zaman yandex ile bing de silsin niye silmiyor yaklaşımı da baştan sonra yanlış. Onlar da silmeli zaten. öğretmenim ama o da yaptı gibi bir mantık sizce doğru mu ?

  bir içerik zaten google'dan silindiği zaman yayılma ihtimali çok duşuktur. Bomba yapımına dair dokumanlar videolar youtube da google da çıkıyor mu ?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Yasak kararında Google adı geçiyor sadece. Geçen sefer ki yasakta da sadece Google etkilenmişti. Teori diye bir şey yok kanun belli. Unutulma hakkı vs şu an bahsettiğimiz konudan farklı. Ben zaten o fotoğraf yasaklanmalı mı konusuna hiç girmiyorum. Yasağın uygulanma şekli kesinlikle adaletli değil.

 • bilerense @bilerense

  Murat Bey yukarıda konunun vergisel boyutuyla alakalı olan konularda bi kaç hatalı ifadeniz var. Şöyle ki google a bir kaç yıl önce yapılan vergi incelemesinde 70 milyon tl gibi bir rakam ceza kesildi. Daha sonra google bu konuyu yargıya taşıdı ve nihayetinde davayı kaybetti ve taksitlndirmek zorunda kaldı. Hatta bu konu basında da yer aldı. Sebebide tr deki temsilciliklerinin ismi büro ama daimi temsilci gibi çalışmasıydı. Vergi hukuku açısından da esas olan işin mahiyeti olduğu için bu büroların daimi temsilci gibi çalışmasından dolayı google tr de tam mükellef statüsüne girdi. Yani hem tr deki kazançlarından hemde diğer ülkelerdeki kazançlarından vergi sorumluluğu doğdu.Çifte vergilendirme konusu ise abd ile tr arasındaki anlaşma kısaca senin ülkendeki kazancı sen vergile benim ülkemdeki ben vergileyimdir. Anlaşmanın sizin dediğiniz gibi tr deki kazancının vergisini kendi ülkesine ödüyor gibi bir durum söz konusu değil. Google tr de kazandığı gelirin vergisini ödemiyordu bahsettiğim ceza ile ödemeye başladı.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Evet doğru. Google buradaki ofisinde reklam satış işleri de yapıyor. Zaten konuyla alakası yoktu vergi işinin. Ben vergi konusu açıldığında Türk vatandaşlarının davranışları ile daha çok ilgileniyorum. Çünkü iki yüzlülük hakim. Google'ın burada ödediği vergi ufacık bir rakam. Esas operasyonu ABD'den vergi kaçırmak üzere kurulu.

 • Serdar Kök @maskeli

  Öncelikle, devletin bir savcısına silah dayayıp bunu foto etmek hoş değil. Teröristlerin istediği bu zaten, reklam. Bu konularda arama motorlarının hassas olması lazım. BTK başkanı okulda benim hocamdı. Kendisi bu tip durumları izah etti, hikaye gibi anlattı bizlere. Mesela twittera gittik 3-4 kapri giymiş zibidi devleti parmağında oynatıyor demişti, çok gülmüştük. Uluslararası anlamda 3 unsur suç teşkil ediyormuş. Çocuk pornosu, Telif, Terör. Bunlarında dışında oluşacak hiçbir suç suç değilmiş uluslararası manada. Hatta youtube ile yaşadıkları (bi ara uzun süre kapanmıştı) olayı da anlatmıştı. Atatürk'e hakaret eden video yüzünden mahkeme youtube'u kapatma kararı alınca bizde kapattık. Sonrasında youtube ile görüştük adamlar Atatürk'ün telif hakkını istediler dedi. 🙂 Gülmüştük ya. Sonrasında bi şekilde halletmişler açtırmışlar, 3-4 kez youtube ile görüşmeye gitmiş hocam abd'ye. Komik güzel adamdı, herkesin tanımasını isterdim.

 • kizilsakal @kizilsakal

  Şimdi adam gibi işi bilemler operasyon yapsaydı jammer koyup sas komandoları girseydi bunlarla uğraşmazşardı ki bu dediğinizi anlamazlar