Yıllardır kafası ortalama ve üstü çalışan birçok Türk gencinin haykırmak isteyip de sesini çıkaramadığı konularda Jahrein gür sesiyle konser veriyor. Kişiliği, karakteri, üslubu (bu dile getirdiği konular özelinde konuşuyorum) beni zerre alakadar etmez. Adam zekâ ve cesaretiyle köküne kadar onun bununkilere saplıyor. Koca muhalefet kaç yılda beni bir vatandaş olarak bu derece tatmin edemedi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emir Akdemir @emir-akdemir

  Kesinlikle katılıyorum. Çok haksız linç yiyor. Erlik de aynı şekilde. Eren Erdem'i iyi patlattılar geçen. Adamın nasıl ayarı kaçtıysa sonradan çıktı "CHP ve KK dokunulmazdır" falan dedi. İşte karanlık yüzleri anca böyle ortaya çıkarılır bunların. "Tek umudumuz" saçmalığı altında her hatalarına göz yumup pamuklara sararsak dışarıdan püripak görünürler, ülkeyi kurtaracaklar falan zannederiz.

 • liara @liara

  Sen muhalefeti eleştirerek nereye varmak ne yapmak istiyorsun!!! Oyları mı böleceksin. Akepelisin yaniiii.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   Hepsini biliyorum bunların, düşüncem aynı. Gidip o partiye oy vermeyeceği de, iş o raddeye hakikaten geldiğinde vermese dahi böyle konuşmayacağı da belli hocam kandırmayalım birbirimizi. Ha ben yanlış buluyorum o söylemi, lâkin o hata şu anki gidişatını desteklememe engel değil. Ben toplumun menfaatine görüyorum anlık durumunu, öyle saça böyle tarak.

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Jahrein'in yasi kac bilmiyorum ama burada basbakanimizin yasi 36. 60-70'lik hiyarlardan cok daha iyi yonetiyor.

  Elestiri yapmak kolay is. Onemli olan yiyorsa politika yapmak.

 • Ekrem @huseyinekrem

  Alttab isimli bir yt kanalında twitter spaces kayıtları var. Sadece Twitterdaki 2 posttan olayları görmek yerine vaktiniz varsa oraları takip ederseniz adama hak vermemek mümkün değil. Bir zelenski daha çıkarsa hiç şaşırmam, zira diğerleri uyuyorlar ve uyutuyorlar.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   Evet biliyorum o kanalı, dinledim zaten birçoğunu. Biraz üslubu sıkıntı fakat ona rağmen suçlanıp ya da suçlayıp da mantıklı açıklamalarla savunma yapamadığı konu görmedim. Benim referansım bu zaten, mantıklı şeyleri dayanak alıp konuşuyor ne konuşuyorsa. Ondan kuduruyor karşısındakiler zaten. Adam da buna güvenmese zaten space'lerde konuşmak sürekli. Cevap veremeyip kaçan da çok gördüm.

 • anıl @anil_

  Şu arkadaş değil mi bu;

  https://twitter.com/arasbozkir/status/1529885376193642496?t=8FDAsS-rla1DLdka2iRJZA&s=19

  Adamın tuzu kuru, Erlik'in de öyleymiş. Bu arkadaşların ipiyle kuyuya inilmez. Bütün amaçları konuşulmak, popüler olmak ki oluyorlar da. Bu ülkenin en büyük sorunu mevcut hükumettir; ekonomidir, mülteci sorunudur, dinin siyasete alet edilmesidir. Diğer her şey elbette konuşulur, edilir ama ilk ve en büyük sorunu dile getirmeden değil.

  • Ekrem @huseyinekrem

   Şu videoların tamamını izleyinde gelin arkadaşlar, olmuyor böyle.

  • kortex @kortex

   Başlangıcı kesilmiş konuşma bu. Klasik cımbızlama. Yazdığınız bütün sorunları her gün dile getiriyor bu arada.

  • anıl @anil_

   @huseyinekrem Videoların tamamını izlemeye değecek biri değil, uğraşmam açıkçası.

  • Ekrem @huseyinekrem

   @anil_ O zaman eksik bildiğiniz bir konuda yorum yapmanız da doğru olmaz, öyle değil mi?

  • anıl @anil_

   @huseyinekrem Yoo, bu arkadaş gibi her konuda yorum yapabilirim, değil mi?

  • Tai per Dog Un @alipektas

   Konuyu bilmiyorum lâkin "baktığında liyakatli" demesi kâfi benim için. Bu sızdırılmış bir bilgi (torpil içeren e-postadan bahsediyorum), adam bunu bilmiyordur, görünürde liyakatlidir der resmi eğitim kariyer geçmişine bakıp. Bu onun suçu değil ki, o mu gidip araştırsın adamın eğitim kariyerinde hile hurda var mı diye? Orada eleştiridği konu belli, muhalefetin liyakat eleştirisindeki tutarsızlıktan bahsediyor. Konuyu da ilk burada gördüm, açıklaması savunması nedir bilmiyorum. Bundan bir şey çıkmaz diye düşünüyorum ama.
   Ülkenin büyük sorunlarına gelirsek:
   O büyük sorunlardan kurtulmak adına denize düşüp yılana sarılacak kıvama gelmiş bir toplumun yılanlarını deşifre ediyor. Gayet de iyi yapıyor. "Büyük sorunlar gözlerini öyle korkutmuş ki bu halkın, ne yapsak biz oturturuz kucağa bunları" diyenleri de eleştirmesin mi? Şimdimiz gitti, geleceğimizi de düşünmesin mi Düşünmeyelim mi? Biz 20 yıl bunları çektik, tam kurtulacakken dağ maymunlarının gelip hazıra konmasına göz mü yumalım yani olay bu mudur?

  • anıl @anil_

   @alipektas Gayet iyi falan yapmıyor. Adamın tuzu kuru. Muhalefet oyları azalsın diye elinden geleni yapıyor. Bu ülkenin tek sorunu muhalefet mi? Kimse hazıra falan konamaz ayrıca şu anda yapılanları herhangi bir parti yapsa o bir sonraki seçimi kazanamaz ama şu anda AKP oyları hâlâ yüzde 30 civarında. Bakın ekonomik kriz var, mülteci krizi var ama hâlâ oyu var. Şu anda başka parti olsa bir sonraki seçime girmezdi belki de ama AKP ne dese, yapsa bir şey olmuyor.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @anil_ Ben de tam tersini düşşünüyorum. Malum partiye o kadar odaklanmış ki muhalif toplum, arkası açıkta kalmış kollayan yok. Bu adam da arkayı kolluyor özetle benim gözümde. Bunu siyasi menfaati, egosu vs. için yapar o beni ilgilendirmez. Ben pragmatist bir adamım, kimsenin malum partiyi, yani ölümü gösterip bizi sıtmaya yani vatan haini teröristlere ikna etmesine tahammülüm yok. Çok zorlanırım, içimden söve söve İmamoğlu'na da oy veririm lâkin o gün gelene kadar da İmamoğlu'nu sıkıştıralım ve iş o raddeye gelirse elimiz ona karşı da güçlü olsun düşüncesindeyim. Jahrein dahil kimseyle de organik bağım yok. Hiçbiri benim can dostum, kankam vs. değil. Ben ailem, sevdiklerimin de dahil olduğu bu toplumun faydasına neyi görürsem ona destek veririm, vereceğim.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @anil_ öncelikli amacı hitap ettiği z kuşağını "abi ikisi de aynı en iyisi ben oy vermeyeyim" noktasına getirerek sandıktan uzaklaştırıp etkisiz hale getirmek, ikinci amacı da muhalefeti yıpratmak 😀 kime çalıştığını böyle anlayabilirsiniz, tabi tehlikesiz ve sempatik görünmek ve destekçi toplamak için koyun postuna bürünmüş bir kurt olduğundan biraz zor olabiliyor bunu görmek 🙂

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @anil_ "Muhalefet oyları azalsın diye elinden geleni yapıyor." hırsızın hiç mi suçu yok arkadaş.... 🙂

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @gurkan-atilgan Arkasını doldurabilir misin bu ithamın hocam? Bildiğin komplo teorisi bu yani. İftira hatta halk diliyle.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @alipektas hal ve hareketlerinden yaptıklarından gördüğüm bu, kendi görüşüm, sana geldiği kadar samimi ve sempatik gelmiyor bana söylemleri ve eylemleri, iyi niyetli olduğunu da düşünmüyorum belirttiğim üzere

   sen farklı bir şey görüyor, farklı yorumluyor ve bu kişiyi seviyor olabilirsin ona bir şey diyemem 🙂

  • anıl @anil_

   @alipektas Valla bir hırsız varsa kim o hırsız onu bilemiyorum. 🙂

   @alipektas Ben bu terörist olayında şunu düşünüyorum; AKP açılım sürecine girdi, başarısız oldu ve kandırıldık, hendek kazdılar, dedi. Şu anda papazlar. Bu ülkenin savcısı var, sanatçı PKK sempatizanı mı yaptı, neyse gerekeni yap. Var mı cezası, ver. Ama böyle insanları kırdırmak daha işlerine geliyor. Bu işin hukuki boyutu yok mu, ya hu açılım olayında neler oldu hepsi unutuldu. Her gün bomba patlıyordu bu ülkede. Bir sürü insan öldü. Unutuldu. Gerçekten toplumsal hafızamız yok.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @gurkan-atilgan Hocam beni bile doğru gözlemleyememişsin, adam hakkındaki gözlemlerinin bana nasıl göründüğünü tahmin edebiliyorsundur artık. 😄
   Adamın samimiyeti hakkında nötr'üm (dürüstlüğünden bahsetmiyorum), iyi niyetiyle ilgilenmiyorum (kötü niyeti varsa şayet, bunu nzarar verme potansiyeliyle ilgileniyorum daha çok diyelim), bu kişiyi sevmek mi? C'moooon, normal Twitch yayınlarına 2 dakika tahammül edemiyorum, menfaatime bir konu görmesem de izlemiyorum zaten. 🙂

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @anil_ Niye hafızamız olmasın hocam? İki olayı da ayrı ayrı eleştirmezsek sizin dediğiniz gibi sadece iktidarı eleştirirsek aksine samimiyetsiz, art niyetli gözükmez miyiz? İğneyi kendimize batırmadan çuvaldızı nasıl batıracağız bu adamlara?

  • anıl @anil_

   @alipektas Dolar anlık olarak 16,22. Ev, kira, araba fiyatları uçmuş. Resmi enflasyon rakamı yüzde 70. Mülteci sorunu var. Benim gündemim bunlar açıkçası. Muhalefet eleştirilmez, konuşmasın demiyorum ki ama her eleştirimden önce kuru, enflasyonu, mülteci sorunu anlatıp hükümetin değişmesi gerektiğini söyleyip öyle eleştiririm. Yoksa bugüne kadar bir sürü seçim kaybetmiş birinin adaylığını istemem mesela. Başarısızsın işte zorlama yani. Ama dediğim gibi bunların hepsini baştaki sorunları dile getirdikten sonra söylerim.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @alipektas tatmin olduğunu söyleyerek bu twich yayıncısını savunuyorsun o yüzden öyle gözüküyor nasıl gözlemleyebiliriz başka? 🙂

   kendisini adı ilk duyulmaya başladığından beri sevmem, bi ara 1-2 mantıklı söylemini desteklemiş hatta like rt yapmışlığım var, sonrasında bir süre de takip de ettim

   bu süreçte baktım ki aslında o desteklediğim söylemleri belli bir kesimi kafalamak için serpiştirdiği yemlermiş, aslında yukarıdaki yorumumda yazdığım şekilde bir çalışma yürütüyormuş, sonrasında uzaklaştım direkt

   detaya girersek kuralların dışına çıkarız, bir de bu vakti harcamaya değecek biri ve konu değil 🙂 çok bile vakit ayırdık bu mevzuya

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @alipektas iğneyi kendimize batıracağımız zamanda değiliz henüz, onun sırası gelmeden kendimize gereksiz zarar veriyoruz, bu kişiler de bu zararı katlıyorlar, çuvaldızı batıramaz hale gelmemize neden olacaklar

   https://twitter.com/Spinodes/status/1523177175276736512
   https://twitter.com/m_urat131/status/1523385618252054530
   https://twitter.com/satrayni/status/1522854634196455425
   https://twitter.com/MhsnBeyy/status/1522861433461125120
   https://twitter.com/KaanSekbann/status/1522640015859363841

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @anil_ Saydığın sorunlarda dahi yine bi geriye bakınca bu arkadaşın sesi birçok kişiden fazla çıkmış. Kendi yankı odanızı oluşturduğumuz için o odadakilere eleştiri geldiğinde ancak duyuyorsunuz adamın adını ve "bu adam niye sadece benim odamdaki eleştiriyor yaa amacı ne bunun?" diyorsunuz. 🙂

  • anıl @anil_

   @alipektas Saydığım sorunları herkesten fazla eleştirip en sonunda da oy atmayın ya hepsi aynı zatene getiriyorlar. Kalsın ya, gerek yok eleştirmesinler. 😀

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @gurkan-atilgan Bana göre de çuvaldız diye bildiklerimizin zamanın gelince batmayacak kişiler olduğunu ifşa ediyor. Seçime daha vakit var, aksine o maraton atmosfer başlamadan iç kavgayı vermek daha iyi. Şimdiden taşlar otursun ki son anlarda olursa kafalar daha çok karışır. Şimdiden sopanın ucunu göstermek gerekiyor gelceğin iktidarına. Diyorsunuz ya muhalefeti eleştiriyor vs. Tamam da muhalefetin bunu bertaraf etmek için çok ama çok basit bir şey yapması gerekirken neden yapmıyor bunu düşünüyor musunuz? Hırsızın hiç mi suçu yok diye boşuna yazmadım. Adam bir özürle Jahrein'i göt edebilecekken tripten tribe girdi. Daha belediye başkanı bu adam. Bu adam beni Jahrein'den daha çok korkutuyor ve bunu da önemsiz görmüyorum. Bu adamların seçimle kazanamayacakları az çok belli, muhalefetin başarısı da değil şartlar bu hâle getirdi, bizzat kendileri yani. Özetle o kadar da elimiz kolumuz bağlı değil, o kadar da muhtaç değiliz her muhalife. bilhassa ileride o koltuklara oturma oranı yüksek olanlar için konuşuyorum. Bu heriflerin o koltuklarda kalamsı daha ekstrem olaylara kaldı artık, iç savaş vs. gibi. Seçim kısmı o kadar korkutmuyor beni. Zaten rahatlığım da buradan. Muhalefetin ensesi de boş bırakılmamalı dememin sebebi de bu. Ha buna katılmıyorsan o zaman endişeni anlarım. Aynı görmüyoruzdur tehlikenin boyutunu, türünü, geleceği yeri der geçerim.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @anil_ Bir, o kısımda hatalı olduğunu belirttim. İki, bu söylem yerel seçimler için söylenmiş bir söylem. Yine yanlış lâkin burada lanse ettiğiniz boyutta bir hata değil. Genel seçim yerel seçimden çok sonra, önce genel seçim olacak, onu kazanırsak zaten belediye seçimleri de bizi bu kadar korkutmayacak ve böyle elimiz kolumuz bağlı muhalefete vermek zorunda da kalmayacağız.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @anil_ işte "bakın aynı sorunlardan bahsediyorum, ben herkesi eleştiriyorum" diyerek kandırıyor sonra "siz oy atmayın zaten düzelmez bu da aynı" diyor 😀 sonra komplo teorisi oluyor bu nasıl oluyorsa 😀 sonra bir kırmızı ampul çıkıyor 😀 büyük ses getiriyor mülteci sorununa odaklanarak, bi bakıyorsun bu "bu da aynı" diyen arkadaşların bütün çalışması meğer buna yarıyormuş 😀 onun ön hazırlığıymış 😀 oy bölmek ve bölerek oy oranın düşürüp mevcudun yüzdesini yüksek çıkartmak, başarısızlık yaratmak içinmiş 😀

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @alipektas aynı görmediğimizi söylemiştim zaten 🙂 ben bu kadar rahat davranamıyorum pürüzsüz gidecekleriyle ilgili ve karşılarındaki kesime "bizden" görünümlü kişiler tarafından yapılan bu saldırıların sürece çok büyük zarar vereceğini düşünüyorum

   söylediği tespit ettiği şeyler doğru ve tepki gösterilmesi gereken şeyler olabilir ama bu aynı zamanda karşı tarafa malzeme vermek oluyor, karşı tarafa hizmet etmek karşı tarafa çalışmak oluyor, henüz bu eleştiri ve tepkilerin sırası olmadığını düşünüyorum, önce köprüyü geçmeliyiz, uçumurun kenarındayken alakasız bir sorun hakkında tartışmamalıyız o an düşmemek birinci önceliğimiz olmalı

   önce en büyük problemden kurtulalım sonra içimizdeki hatalı olanlarla ilgileniriz, şu an çok daha ciddi ve büyük bir sorun varken birbirimizi yememeliyiz, bu kişler sürekli konuyu birbirimizi yeme zeminine çekiyorlar ortalığı bulandırıyorlar, diğer taraf da ilerliyor bunu fırsat bilerek

  • anıl @anil_

   @alipektas Nasıl lanse edilen boyutta değil? Bu adam yıllar önce Baze TV'de yayın yaparken 10 yaşında takipçileri vardı. Şu anda oy atacak bu takipçilerin birçoğu. İnfluencerlık sadece reklam yapmak, sponsorluk almak değil ki bu şekilde de kullanıyorlar işte. Herkesi önüne gelen şeyi sorgulayıp sonra hareket eden kişiler sanmayın. Çoğu kişi; ya, bu ne yapıyorsa onu yapalım da der.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @gurkan-atilgan Böldürtmesin muhalefet de oyları o zaman hocam. Biri sana kötü nietle saldırıyorsa ve sen haddini bildirmek yerine kem küm edip kaçıyorsan ben kötü niyetli kim esasında diye tekrar bi düşünürüm. Ayrıca bu muhalefet sahibi belli bir tekel mi nedir yani? Biz bu adamları tek ve öz hakiki muhalefet olarak görmek zorunda mıyız? Niye böyle "aman oylar bölünmesin" diyerek bu adamların aklına karpuz kabuğu sokuyorsunuz ki? Ekmeği aday çıkarırken bize mi sordular adamlar? Oyları bölmeyince ne olduğunun kanıtı değil mi o herif? Az daha Apdullah Gül'ü getirmiyor muydu bunlar önümüze? Asıl bunların iktidara çalışmadığı ne malum? Niye bunları muhalefeti bölmüyorlar da alternatif muhalefet bölüyor mesela? Bunlar asil muhalefet mi ne alaka?

  • toroskartali @toroskartali

   @anil_ hayır kazanır çünkü bunlar olmaz ise AKP olacak en iyisi bunlar diyecekler ve atacaklar

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @alipektas yok asıl muhalefet diye bir şey olamaz, sadece sayıca fazla ve güçlü olanla işi çözmek varken klasik Türk mantığıyla bana ne ben de yapıcam diyerek kitleyi ve topluluğu bölmek hoş değil onu diyorum

   birlik olup başarmak varken parça parça olup diğer tarafın sayıca üstün kalmasına neden olunabilir, bu istenen bir şey olmaz haliyle

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @anil_ Tamam seçim yaklaşınca da tekrar oy atın der? Dediğinize göre o koyun çocuklar da bu sefer vermeye gider muhalefete. E sorun kalmadı o zaman sizin mantığınızla devam ettirince de.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @gurkan-atilgan Hocam eğer niyetinden şüphe duyuyorsam tıpkı senin bu elemanın niyetinden şüphe duyduğun gibi: Muhalefet gücü, sayısı aksine beni daha çok endişelendirir. Bak sen Jahrein'in niyetinden şüphelisin, bunun sonucu eğer haklıysan 1 olursa benim şüphem haklı olursa 10 olur 100 olur bedeli. Bu elemanın şu an için gücü ana muhalefetin yanında hiçbir şey. Niyet bozukluğundan zarar verme potansiyelinde ana muhalefet yine önden bayrak taşır. Yani o açıdan da ben yine muhalefetten korkuyorum. Her türlü asıl dizginlenmesi gereken muhalefet bence. Hatta şunu diyeyim: Aman oylar bölünmesin diyen sizler de daha yolun başındayken destek verseniz bunlar bu kadar rahat demogoji yapıp "ama böyle yaparsanız akp alır" diyemeyecek mecbur kendini düzeltecek ve bizim seçime kadar daha çeki düzenli daha akıllı ve en önemlisi daha kontrolümüzde bir muhalefetimiz olacak. Bir de bu açıdan düşün derim.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @alipektas uzun uzun yazdım sekme çöktü gitti 😀 neyse dediğim gibi fazla vakit harcadık bu konuya

   ben sorunsuz gidişlerini granti görmediğim bir seçimi kazanmadan önce bu kişilerce(jahrein vb) elimizdeki en güçlü seçeneğin yıpratılmasını doğru bulmuyorum özetle, seçimi kazandıktan sonra zaten 20 yıldır çektiklerimizle herkese her türlü hesap sorulacak, önce bu "hesap soramaz" halden kurtulmak için seçimi kazanmak gerekiyor, bu kişilerin eylemleri bu kurtulma işine zarar veriyor bence diyeyim susayım 🙂

  • anıl @anil_

   @alipektas Ben size katılmıyorum, siz de bana. Anlaşamayacağımız ortada. Ben bu arkadaşların mevcut düzene su taşıdığını ve tuzlarının kuru olduğunu söylüyorum. Bu kadar basit.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @gurkan-atilgan Çok iyi anladım hocam aslında senin demek istediği şeyi de. Bu biraz şey meselesi, ikimizi korkutan kaygılandıran şeyler ortak değil. Daha doğrusu ortak da bu şeyler arasında dağıttığımız önem payı farklı. Artık hangimizin kaygıları daha haklı kaygılar bilmiyorum, bunu net bir şekilde ikimizin de bilmesi pek mümkün değil. Ha şunu biliyorum ben de senin kaygılandığın kısımlardan tıpkı senin kaygılandığın oranda kaygılanmış olsam seninle aynı şekilde düşünür / yaklaşırdım. Bunu kabul ediyorum, neden böyle düşündüğünü de anlıyorum dediğim gibi. Ha ikimizin de bu kaygılarda hatalı ya da haklı çıkarak sonuca adam akıllı bir etki edemeyeceğimiz bariz. O sebeple içim rahat. Sonuçta 3-5 kişiyiz burada, biz bunları konuştuk diye sonuç değişmeyecek. Bu kadar rahat yazmamın sebebi biraz da bu. Aslında muhabbet yani bu yaptığımız, rakı masasında ülke kurtarıyoruz şu an bir bakıma. 😀

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @anil_ Ya muhalefet son 5 yıldır iktidara oy kazandırmak dışında hiçbir işe yaramıyor bunun farkına ne zaman varmayı düşünüyorsunuz? Bu adamlar muhalefetin oyları düşsün diye falan uğraşmıyorlar yeni ve düzgün bir muhalefet oluşsun diye uğraşıyorlar. Yani muhalefetten yana değilsin o zaman akplisindir zihniyetinden kurtulmanız lazım.

  • anıl @anil_

   @deniz-fidan Bunun farkında olmadığımı nereden çıkardınız? Bu adamların sürekli muhalefeti terörist destekçisi gösterme çabaları çok komik ve gereksiz diyorum. Muhalefetin işini düzgün yapamadığı belli zaten bunu da yazdım daha önceden. Tek dertleri daha fazla konuşulmak olan kişilerin muhalefeti düzeltmek için uğraştığını mı düşünüyorsunuz gerçekten?
   😀

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @anil_ Terör destekçisi diyemem fakat terörün desteklenmesine veya destekleyen kişilere karşı konu çıkarları olunca sustuklarına defalarca şahit olduk.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @anil_ Ne için uğraştığını neden bu kadar dert ediniyorsunuz ki? 17-25 Aralık olayını da Fetö kendi menfaati için tertipledi. O zaman "akp'nin üzerine gitmeyin Fetö'nün ekmeğine yağ sürmeyin. Onların derdi başka. Siz cidden ülkeyi düşündükerlni düşünüyor musunuz?" dediniz mi? Yoksa Benim gibi malum parti yöneticilerinin bu haltı gayet de yediğini düşünüp olayın üzerine gidilmesini mi desteklediniz?

  • anıl @anil_

   @alipektas @deniz-fidan Düzgün bir muhalefet oluşsun diye uğraşıyorlar dediği için yazdım onu. Bunları dert edindiğim de yok, beni ilgilendirmiyorlar. İlgilendirmiyorsa niye buraya yazıyorsun diyeceksiniz. Burada üç - beş kişiyiz o yüzden yazıyorum. Konu çok uzadı zaten daha da cevap vermeyeceğim, veririm de bir yere varacağı yok. Gereksiz uzuyor.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @anil_ haklisiniz en azından burada dinliyor insanlar birbirini. Ben de çok kızıyorum muhalefetine de iktidarına da ama sürekli dile getirmek de can sıkıcı haklısınız.

 • Gump @runforrest

  Spaces odalarında dinliyorum onu ve Erliği, iyi iş çıkarıyorlar.

 • Bezmialem @bezmialem

  Cem Uzan kimse Jahrein de onun z kuşağı benzeridir.

 • toroskartali @toroskartali

  İmamoğlu olayını tam olarak dinlemedim ama ilk duyunca adam gayet mantıklı en azından 20 yıldır bildiğimiz halt demiştir. Çünkü iki tarafta aynı kafaya sahip. 😡

 • İşlemcileri Seviyorum @athlon

  Yıllar geçiyor insanlar değişiyor, gelişiyor arkadaşlar. Erlik, Jahrein, Efe gibi insanların gençliği uyandırmaya çalışmasını ve konsolide etmesini değerli buluyorum. Buradaki önyargılı düşünme yetisinden yoksun birkaç arkadaşa göre hareket etmiyor insanlar neyse ki.

 • memet @memet

  Tuvalet terliği mevzusu olmasa bide

 • Elixir @elixir

  Evrimsel süreç üç aşağı beş yukarı aynı işliyor.
  Bir konuda uzmanlaşmak için yıllarını verip yayın yapan birini yüzler seyrederken, uzmanlaşmadığı bir konuda istediği gibi atıp tutanı binler, yüzbinler takip ediyor.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   Kişinin kendine kattığı sadece kendini bağlar. Bana faydası olan, onu bana ve topluma aktarabilendir. Çok çok az kişinin bildiği bir dilde yazılmış (ve çevrilemiyor diyelim) dünyanın en iyi fizik kitabı mı yoksa o kitabın yarısı kadar dolu ama evrensel dilde yazılmış fizik kitabı mı dersen ben ikinciyi seçerim. Denklem bu kadar basit.

  • Elixir @elixir

   @alipektas Nitelik ve nicelik söz konusu olacaksa ben nitelikten yana seçimimi kullanırım bu durumda. Sizin verdiğiniz örneğe istinaden Atatürk ve silah arkadaşlarını anmak isterim ben de: kimilerine göre bir avuç 'elit'ti bu insanlar.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @elixir Çok iyi bir örnek verdiniz, pas attınız resmen. Şöyle:
   Mustafa Kemal zamanında ondan daha zeki, daha vizyoner, daha akıllı, daha bilgili kimse yok muydu koca ülkede sizce? Tabii ki vardı, olmaması mümkün değil. Fakat kitlelere ulaşan o ve arkadaşlarıydı. Zaten bundan bahsediyorum ben de. İnançsız biri olarak ilkeleri uğruna camilerde dua edip halkı ikna etmeye çalıştı. Bunlar elit davranışlar değil, aksine bugün biri bunu yapsa Atatürkçüler yerden yere vurur. Fakat o kişi ne biliyorsam bileyim bunu topluma aksettiremezsem faydasız dedi ve davasında ilerleyene kadar ne gerekiyorsa onu yaptı. İşte bu dediğiniz uzmanlaşmak için yıllarını verip anca yüzlere ulaşan kişiler ne gerekiyorsa tam olarak yapamamış kişiler.

  • Elixir @elixir

   @alipektas Mustafa Kemal zamanında ondan daha zeki, daha vizyoner, daha akıllı, daha bilgili kim veya kimler vardı gerçekten bilmek isterim.
   Arkadaşlarının ve kendisinin derdi askeri güç oluşturmaktı diye biliyorum öyle Mustafa Kemal'in camilerde dua ettiğini halkı ikna etmeye çalıştığını okumadım.
   Hatta halka rağmen yaptığı bir sürü devrim olduğu için 'diktatör' diye eleştirildiğini biliyorum.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @elixir Muhakkak vardır anlamında dedim, adam allah değil tek onun kafası çalışmıyordu koca ülkede herhalde. Bunu tahmin etmek için zaman makinesine gerek yok.
   Mustafa Kemal'in Anadolu'daki yolculuğu hakkındw pek bilgi sahibi değilsinz demek ki hocam, ben öyle anladım bu yorumunuzdan.
   Devrimleri devlet gücünü ele geçirdikten sonra yaptı, o gücü ele geçirme aşamasından bahsediyorum ben.

  • Elixir @elixir

   @alipektas Tabiki vardı dediğiniz için sordum gerçekten bildiğiniz biri/leri var mı diye, yoksa nereden bileyim ben, varsayım yapan sizsiniz, siz ispatlayın 🙂
   Atatürk'ün yurt gezileri bildiğim kadarıyla 1919-1922 arasında verilen askeri mücadalenin sonrasına rastlar.
   Ayrıca devrimleri ne zaman yaptığının değil halka rağmen yaptığının altını çiziyorum, ha ben memnunum orası ayrı konu.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @elixir İspata gerek duymuyorum zira bana göre asıl iddia Mustafa Kemal'in zamanının (ülkede) en zeki olduğunu söylemektir. Her insanın zekâsını ölçmediğimize göre en zekisi olduğu için Atatürk oldu demek doğru olmaz. Kastettiğim de bu zaten, sadece nitelikler Mustafa Kemal'i Atatürk yapmaya yetmezdi diyorum. Nicelikle desteklenmesi gerekiyor. Biz bugün anmasak Atatürk diye biri olmaz. Bize kendini hatırlattığı kadar Atatürk o adam. İşte bunun sebebi de kitleleri ikna edebilmesinde, yani nitelik kadar niceliğe de önem vermesinde yatıyor. Devrimlerini ben de destekliyorum, halka rağmenin ucu açık. Bir başkası yapabilir miydi o devrimleri? Atatürk olduğunda dahi Mustafa Kemal'in büyük kredisi vardı toplumda. Dindar bir toplum öyle bir adama çok kanlı bir ayaklanma da yapabilirdi. Denenmedi ya da istemeyenler yoktu demiyorum. Fakat yanına kattığı da çoktu. Buna da nicelik deniyor zaten. Bazen herkesi karşına almamak gerekir.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Konuşmaya gelince herkes doğru konuşur. Jahrein için demiyorum genel.
  Şöyle olsun böyle olsun der ama yapmazlar. Hırsıza sor adam günah ayıp namussuzluk şerefsizlik der 😂
  Bize gerekli olan şuanki düzene karşı koyabilecek insanlar. O da çok zor.

 • Emir Akdemir @emir-akdemir

  @alipektas Şu postu da gördükten sonra bana gelip de "sosyal medya hesaplarını senin adına bundan sonra Ali Pektaş yönetecek" deseler "ulan ne yazacak acaba?" diye şüphelenmem, veririm herhalde. 😀 Sana yapılmış yorumları okuyorum, içimden cevaplıyorum, sonra bakıyorum neredeyse aynısını yazmışsın. Beğen tuşuna basmaktan yoruldum, seni de bildirim yağmuruna tutmamak için yarıda kestim. 😀

  • Tai per Dog Un @alipektas

   Puhahahahwıfhıwaf
   aklın yolu bir diyelim. Daha doğrusu bu gönderide benden farklı yorum yapanlar akılsız imasında bulunmuş gibi olmasın diye düzelteyim: Akıl yürütme şeklimiz, bakış açımız çok benzermiş demek ki. 😀

  • Ekrem @huseyinekrem

   Yauv hiç bir şey yapmasalar kazanacaklar, hiç bir şey. Ama kalkıp ne kadar pislik varsa koparabilecekleri koparmaya çalışyorlar. Bu kadar göstere göstere bize vermeye mecbursunuz, istediğimizi yaparız demeyecekelr abi. Muhalefet kazanacak, oyların bölündüğü falan yok. Bölünüyorsa da buna pisliği ortaya çıkaran değil, pisliği yapan sebep oluyor. Anlamıyorlar arkadaş. Çok basit ya bi sakince oturup hiç bir şey yapmayacaklar ya.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Gerçekten şu an için çok güzel işler çıkartıyorlar. Efe Aydal, burhi falan da aynı şekilde. Bugün akp iktidardaysa sebebi bana kalırsa chp. Bunu bugüne kadar hep chpye oy vermiş biri olarak söylüyorum.