Paylaş Paylaş

ViewSonic XG3202-C 32 inç Monitör İncelemesi

ViewSonic'in 32 inç oyuncu monitörü XG3202'yi inceliyoruz. VA panel ile gelen monitör, 144Hz tazeleme oranına, Freesync desteğine ve 6ms tepki süresine sahip. 1080p çözünürlükle gelen monitörü değerlendiriyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • TeknoStil @teknostil

  Bugün iki video mu gelecek? @gamsizm

 • ÖG @ozgurg

  @gamsizm 19 Nisan'da Ryzen mi God Of War mı önce gelecek? 🙂

 • Melih Dalar @melihdalar

  yeni aldigim 27 bile gozume baya buyuk geliyor 32 dev olur herhalde masada

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Güzel cihaz ama şahsi görüşüm bu boyuta 1080p az. Hafif masadan kaykılarak konsol oynayan arada PC'de işini görenler için çok güzel ürün. Masa başı 8+ saat çalışan ve PC oyuncularına uygun değil.

 • gintonic @gintonic

  Evdeki televizyonum 32 inch:) İlginç geldi böyle bir inceleme.

 • Göksel Gündüz @lost_gamer

  i7-4790 ve GTX 1060 6GB'lı bir sistemim var. 1080p G-SYNC'li 144Hz bir monitör alırsam verim alamazsın diyenler var, doğru mudur? 144fps almam için GTX 1070'in üstünde olması gerekiyormuş, gerekli mi gerçekten?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Yok öyle bir şey. Zaten G-SYNC ile gelince fps dalgalanmasından etkilenmeyecek.

  • TeknoStil @teknostil

   144 Hz monitörün akiciligini elde etmek icin ekran kartinin da yüksek fps lere cikmasi gerekiyor. Sabit 144 fps olmasa bile 100-144 arasinda dalgalansa nispeten akici bir görüntü elde edilir. Gsync sayesinde ise yirtilma olmaz.
   Gtx 1060 full hd 60 fps kartidir. O nedenle verimli olmaz demek istemisler.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   GTX 1060 144 FPS'ye low ayarlarda çıkabilirse çıkar, birkaç yıl sonra onu da yapamaz. Fakat bu demek değil ki boşa gidecek. FPS değeri monitörün desteklediği aralıkta gidip geldiği sürece bu gidiş-gelişi hissettirmez, gayet işe yarar yani. Hatta ileride daha güçlü bir kart takarak 144 FPS'ye daha da yaklaşabilirsiniz, uzun vadede öyle bir monitör mantıksız değil.

 • Orcun @orcun

  Benim şahsi fikrim çok arada bir monitör olmuş. TV desen tv değil, monitör desen o boyutta o çözünürlük hakaret gibi birşey. Konsol kafası ile pc oyunu oynanıyorsa yada pc ile yan yana kullanılacaksa belki olur. Mesela ben böyle kullanıyorum notebook eski ama hdmi'dan tv'e bağlı, tv 49 inç 4k falan, ps4 pro'da ona bağlı 2 cihaz arasında geçiş yapıyorum elimde kablosuz klavye fare var öyle takılıyorum falan. Ama bana 32 inç mesela ufak gelecek, çünkü niye ? e bunda film dizi de izliyorum ? benim tv ile aramda mesela 2 metre bile yok.
  Fiyatta o açıdan bence çok.
  https://urun.n11.com/led-tv/philips-43pus626212-108-cm-43-inc-4k-ultra-hd-led-tv-P240326295?
  https://www.hepsiburada.com/hitachi-50ht1500ud-50-127-ekran-4k-led-tv-p-HBV00000A0BK6?
  Tamam freesync 144 hz güzel şeyler de e ama 32 inç 1080p ekran. Böyle 2 tane güzel örnek var mesela. O açıdan bence dediğim gibi baya arada kalmış bir ürün. İnceleme için teşekkürler.

 • freshmind @freshmind

  44" TV kullanıyorum ... 30-35 cm'de pikselleşmeyi anca görebiliyorum. Gözlerde 0.1-0.3 ... Anlamadım ki bende mi bir problem var. 5 yıl 32" kullandım 2 yıldır da 44" kullanıyorum. Hiç bir sorun yaşamadım 1080p'de. Hem genel uydu, Konsol, hemde pc için kullanıyorum.

  Günde 10-12 saat açık. Film-dizi-oyun her şey orada tüketiliyor. Rainbow, Pubg ter temiz oynuyorum. Rainbow'da gold 1 ligim. Ben oynamıyorum ama kuzenim moba'da oynuyor, refleks gerektiren hız gerektiren oyunların çoğuna da aşinayım. BF, CS alayı farz zaten...

  Projeleri, ödevleri hep buradan hazırladım, sağdan soldan foto olarak atılan notları bile buradan bakarak çalıştım-çalıştık... Hala monitöre ne için ihtiyaç var ? Elektirik tüketimi falan ancak söylenebilen maddelerden. Ama TV'lerde oldukça mütevazı hale geldi bu konuda. 50-55 lira elektrik faturam var ki daha altında gözüm yok.

  Ortalama 90 cm - 1 metre kadar bir mesafeden kullanıyorum... Filmlerde-konsolda falan 1.5 metreye çıkıyor o mesafe max.

  Şu TV'lerin game modları üzerinde biraz uğraşılıp birde Free-sync, G-sync gömüp geçeceksin. İstedikleri paralar karşılığında çok az şey veriyor monitörler. Bu devirde çok çok özel bir sebebi yoksa, iş harici, multimedya-oyun için monitör almak akıl karı değil.

  Bazen memlekete dönüp 24" te çalışmak zorunda kaldığımda fenalık geliyor daralıyorum. Çok çok küçük geliyor. İstediği kadar fazla olsun çözünürlük yoğunluk oranı.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   Şu sitede ilk defa bu konuda benim gibi düşünen birini gördüm, nihayet! Nedir bu "piksel sayıyorum" şikayetleri, çok şaşırıyorum ve abartılı buluyorum. Hatta, daha ileri gideceğim, şımarıkça geliyor.

   32" için 1080p gayet de yeterli bir çözünürlük, 1 yıla yakındır 32" Samsung TV kullanmaktayım ana monitör olarak ve inanılmaz rahat ediyorum, aldığım günden beri karşısına geçtiğimde tek düşündüğüm "keşke daha önce alsaymışım!" Uzaktan falan da bakmıyorum, normal çalışma masamda duruyor işte, şu yorumu yazarken 1 metre bile yoktur mesafe, belki 80 cm falan işte. Film izlerken ve gamepad ile oyun oynarken itiyorum sandalyeyi geri, 2 metre mesafeye çıkıyorum, hem tüm ekran görüş alanıma giriyor hem de oyunun altyazısıydı, item açıklamasıydı, bilmem nesiydi her şeyi okunaklı, büyük. Yanındaki 24" eski monitörümde bir şey okumam gerektiğinde sandalyede öne eğilmek zorunda kalıyorum, her şey küçücük çünkü. %125 DPI ile kullanıyorum o 24" ekranımı artık, başka türlü masada yer kaplıyor gibi geliyor sadece. 32" ekrana geçince fark ettiğim bir başka şey: eskiden 24" ekranda film izlerken altyazıları okuyabilmek için alttan 1/3 alanı buına ayırıyormuşum, şu an o yazılar çok daha az yer kaplıyor, filmin üzerinde çok daha az alan kapatıyor ama daha uzaktan bile çok daha rahat okuyorum -okumama gerek kalmıyor hatta, bir anlık gözüme çarpması yetiyor, büyük çünkü, her harf belli ediyor kendini tek bakışta.

   Bu piksel saydığını iddia eden arkadaşlar bence özellikle Android telefon üreten firmaların gazına geldiler son yıllarda. Avuç kadar ekran bile 2K olunca adam haliyle diyor ki "6 inç telefonum bile 2K, koca 32 inç monitör 4K'dan aşağı olmamalı" ama yok öyle bir dünya işte, asıl telefondakiler gereksiz abartı, yoksa o mantıkla 55" televizyonların da 20K falan olması lazım.

  • TeknoStil @teknostil

   @ermanyurdakann Aynı fotoğrafa 1080p ekranlı telefonda, bir de monitörünüzde bakın derim.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @teknostil Telefondan bakarken zoom yapmak zorunda kalıyorum ayrıntıları görmek için, ne anladım öyle keskin görüntüden? Bunlar hep kişisel tercih işte, benim için boyut>keskinlik. Çünkü yeterince büyükse sadece biraz daha uzaktan bakarak aynı keskinliği elde edebilirsin ama boyut küçükse yapacak bir şey kalmıyor, küçük işte.

  • TeknoStil @teknostil

   @ermanyurdakann Monitör yerine telefon kullanın demiyorum ki...
   Telefondaki keskinliğe alışınca, monitör insanın gözüne kötü gözüküyor.
   Dolar Euro bu kadar yüksek olmasa, 32 inç Full HD yerine 4K falan alırdınız diye tahmin ediyorum. 🙂

  • Ufkabakan @ufkabakan

   TV ve monitörlerdeki yazıların okunaklılığı aynı olmuyor bildiğim kadarı ile. TV de Yazı için özel bir MOD/Ayar yoksa genelde kenar yumuşatma/Blur vari bir filtreleme yapıyor görüntü işlemcileri ve aynı çözünülürlükte ki okunaklılık daha düşük oluyor.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @teknostil 4K almazdım, 2K alabilirdim ama 32" boyut için 4K çözünürlük istemem, benim için fazla. 4K kullanacaksam 55-60" ya da en düşük 48" boyutta olsun isterim.

   Bu arada, yanlış anlaşılmasın, demiyorum ki 32" monitörde 4K görüntü daha kötü görünür ya da daha güzel görünmez, tabii ki daha güzel görünür fakat ben o güzellikten zevk alamıyorum zira çok küçük oluyor her şey. Resim bir örnekse yazı da başka bir örnek, monitör kullanım senaryosu düşününce yazı, resimden daha önemli bir örnek hatta. 4K olsaydı şunu yazarken ekranda çıkan harfler karınca duası gibi olacaktı. Elbette 4K çözünürlüğü yüksek DPI ile kullanmak bunu çözer ama her uygulamada iyi sonuç vermiyor, neredeyse hiçbir oyunda alt yazı boyu ayarlamak yok mesela ve 4K oynarsam besbelli ki okuyamayacağım kadar küçük olacak.

   Sonuçta, televizyondan değil, pc monitöründen bahsediyoruz ve bu yüzden de "ne kadar piksel yoğunluğu o kadar iyi deneyim" gibi bir genelleme yanlış geliyor bana ve bu genelleme çokça yapılmakta.

  • TeknoStil @teknostil

   @ermanyurdakann İlerleyen yıllarda DPI sorunu da çözülür, fiyatlar da ucuzlar diye tahmin ediyorum. Bununla birlikte cihazdan memnunsanız sorun yok. 🙂

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @teknostil Dediğiniz gibi olursa ilerleyen yıllarda ben de piksel yoğunluğu peşine düşeceğim elbette ama bugün için -kendi aklımca- daha makul bir karar verdiğimi düşünüyorum. Cihazdan deli memnunum, tavsiye ederim 😀 1080p ama 😛

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @ufkabakan Dediğiniz doğru, yazı gösterme kalitesi modelden modele değişiyor. Ben de alırken en çok buna dikkat ettim. Benim kullandığım ekran TV/Monitör olarak geçiyor. Televizyonlarda bahsettiğiniz yazıların bulanıklığı cihazın sadece 4:2:2 gibi sıkıştırılmış görüntü işleyebilmesi yüzünden olmakta, oysa 4:4:4 sRGB gösterebilen televizyonlar da var, GTG tepkime süresi monitörlere eşit ya da çok yakın olan televizyonlar da var. Eğer yüksek Hz, çok düşük tepkime süresi, %100 renk doğruluğu gibi özel ihtiyaçlar yoksa bugün artık televizyonlar monitörlerin yerini rahatlıkla alabilirler.

 • saulreaver @saulreaver

  çooo..k büyük bence gereksiz bir boyut ancak ps veya xbox senaryosu oluyor kafamda bir dönem 21 ekran ile ps3 kullandığım aklıma gelince 😃

 • lterlemez @lterlemez

  Bunlara gerek yok, göreceli renk gösteriminden kısarak 1440p 27" üretebilirler ama yapmıyorlar.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  eğer fps filan oynamıyorsan bunun yerine 4k tv alırsın. yok fps filan mücadeleci bir oyun oynuyorsan zaten 1080p oynamazsın. Bunun tek senaryosu var konsol ile ufak odada oyun oynamalık. Tartışılık bi durum. o fiyatla çok çok zor.

 • vural balıkçı @vuralbalikci

  God Of War yazıyor ya, yeter artık, her yerde, daraldık, bizim dışımızda herkes oynadı.

 • Tegin @tegin

  @gamsizm dakika 10 dan sonra konsollarda freesync çalışmaz dediniz fakat geçtiğimiz haftalarda ms yeni xbox için freesync nin aktifleştirildiğini açıklamıştı.
  https://www.theverge.com/2018/3/10/17105224/microsoft-xbox-one-amd-freesync-support

 • KaraKule06 @karakule06

  Bu monitörle pc oyuncusunun işi olmaz hem 32* çok büyük gelir hem 6ms hem 1080p
  Bu monitörle konsol oyuncusunun da işi olmaz çünkü 144hz'ye gerek yok.
  Bu monitörle tv izleyicisinin de işi olmaz çünkü rekabetçi fiyatlara 4k tv ler var.

  • KaraKule06 @karakule06

   Unutmadan bu monitörle profesyonel tasarımcıların v.b. meslekteki arkadaşların da işi olmaz çünkü va panel.
   Sahi bu monitörü kim alıp, ne yapacak?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   32 inçin büyük olması PC oyuncusunun işine gelir. Kişinin oturma mesafesine bağlı. Konsol oyuncularının TV'de oynamalarının sebeplerinden biri de büyük ekran keyfi. Ama küçük odada kocaman TV olmadığından bu çözümler mantıklı.
   1080p olması da işine gelir çünkü hem ciddi derecede fiyatı düşürüyor hem de orta seviye ekran kartları için ideal çözünürlük.

   Konsol oyuncusu için deneyim kablosuz olduğundan kullanım mesafesini arttıracağından işine gelir.

   TV izleyicisi zaten TV alsın. 2000 lira seviyesidneki 4K TV'de bu monitörde az bulduğunuz 6 ms tepki süresi 50'nin altında olmayacak onu da hesaba katın.

  • TeknoStil @teknostil

   Üst seviye PC' si olup, bu PC' de uzak mesafeden yüksek performans ile oyun oynayabilecek kişilere hitap ediyor. Onun haricinde bilemiyorum.
   CS:GO gibi rekabetçi bir oyunda, büyük monitör bana dezavantajlı gibi geliyor. Kocaman görüntüyü kontrol etmek daha zor.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @teknostil Düşmanların daha büyük olması bir avantaj sağlamaz mı? Kapı aralığına pısmış sıkan birini 22" monitörde gözden kaçırırken 32" monitörde görebilirsin belki. CS:GO oynamadım, belki öyle olmuyordur ama olur gibi geliyor düşününce 😛

  • TeknoStil @teknostil

   @ermanyurdakann Monitör büyüdükçe, araya mesafe koymak gerekiyor. Kocaman ekranı tek bakışta kontrol etmek ve ani hamlelerde bulunmak daha zor olur gibi geliyor bana. Ama tabi denemek lazım. CS:GO' da çok iyi sayılmam. O ayrı. 😀

 • FT19 @ferhattnctn66

  @gamsizm

  Şöyle detaylı bir PC'den konsola geçiş rehberi yapsanız fena olmaz. Yeni PC toplayacak olanlar mevcut parça fiyatlarının çok yükselmesi yüzünden alternatif arıyolar. Konsola yönelmek dışında alternatif de yok aslında. İkinci elden parça toplama da bir yol ama herkesin uğraşacağı şey değil.

  * Konsol alacaklar hangisini seçmeli PS4 Pro mu XBox One X mi? Her iki konsol için avantajlar ve dezavantajlar nelerdir.

  * PC'de steam gibi bir nimet var her zaman indirime gelen bir oyun bulmak mümkün veya yaz ve kışın yapılan dönemsel indirimlerde aradığın oyunu çok makul fiyata alabilmek mümkün. Konsolda böyle şeyler var mı yoksa fiyatlar hep sabit mi?

  * Steam'in en büyük dezavantajı download için bilgisayarı iki üç gün geceleri açık bırakmak zorunda oluşumuzdu. Konsolda fiziksel kopya satın alıp download ile uğraşmamak mümkün görünüyo ama peki dijital ile fiziksel kopya arasında fiyat farkı var mı?

  * Steam'de multiplayer bir oyunu oynamak için Valve'a yıllık ödenen bir ek tutar yok ama galiba Sony ve Microsoft kendi konsollarında multiplayer oyunlar için yıllık ek para alıyomuş. Nedir ne değildir bilmiyorum ama bana saçma geldi konsolların bu yönü.

  Ben en son orjinal ilk playstation'u kullandım. O zaman online yoktu. Ben PS1'i aldığım tarihte PS2 çoktandır çıktığı için PS1 oyunları epey ucuzdu. İkinci elden de bulabiliyodum. O tarihten beri hiç konsol kullanmadım. Konsolda gamepad ile FPS (Medal of Honour) oynadığımda kontroller çok kötüydü. Bugün durum ne bilmiyorum. Yani kalvye fareyi terkettirecek kadar rahat mı yoksa yine rahatsız edici mi. Neyse bence şu ara RAM ve GPU fiyatları alıp başını gitmişken konsola geçiş nasıl olur bir anlatırsanız makbule geçer. Sony'nin PS5'i bu yılın E3 fuarında tanıtacağı söylentileri var. Sonunda Jaguar işlemcileri bırakıp Zen işlemcilere geçileceği ve Navi GPU kullanılacağı söyleniyo. O duyurulursa PS4 Pro direk fiyat olarak düşer gibi geliyo bana. O zaman tetiği çekebilirim.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   Bu video çekilse bence güzel olur.
   Yazdığın şıkların tamamında konsol açık ara önde. Ben cevap vermek isterim ama böyle bir video olsa bayağı güzel olur.

   Bu ikileme düşmüş biri olarak gittim slim ps4 aldım. ps4 pronun öyle uçuk bir farkı yok. Hem jenerasyon farkı olmadığından hem de stratejik olarak slim ile pro arasında uçan kaçan bir fark yok. 2. el ucuz slim veya fat ps4 bulunursa miss gibi olur. ps4 pro da uygun bulunursa alınabilir. gow videolarına baktım öyle aman aman fark yok.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @ilkercom Ben de piyasa böyle devam ederse ileride upgrade yerine konsola geçmeyi düşünüyorum ama her şıkta açık ara önde falan değil konsollar -bildiğim kadarıyla.

   Online için aylık ödemede önde olması mümkün değil çünkü PC'de hiçbir platformda online için ek ücret yok. Oyunu satın aldığın zaman online da yanında geliyor.

   Konsollarda da indirimler oluyor ama oyun fiyatları Steam indirimleriyle, Humble-bundle indirimleriyle ya da Origin Access ile ve diğer avantajlarla rekabet edebiliyor mu? Edemiyor gibi. Kardeşlik diye bir şey varmış, kafam basmadı bir hesabı birden fazla kişinin kullanmasını. Öyle oluyorsa TS ahalisi olarak herkes 1 lira koysun, her oyunu ilk gün alalım 😀 Dediğim gibi, kafam basmadı benim.

   Fiziksel kopya PC'de de var, yok değil ki, isteyen alır yine. Tabii indie geliştiriciler fiziksel disk satmıyorlardır ama onların oyunları da konsolda yok zaten, onlar da sayılmaz yani.

   İşte bu şıklar da benim kafamı karıştırıyor. PC pahalı artık deyip de sonradan pişman olmak, bütün bir sene 3-5 tane oyun oynamak da var fiyatları yüzünden. Ben her indirimde 5-10 oyun alıyorum.

   Görüldüğü üzere böyle bir video kesinlikle lazım 🙂

  • TeknoStil @teknostil

   @ermanyurdakann Benim tek lüksüm PC. Ondan da vazgeçmek istemiyorum. 😛 😮
   Telefon 700 TL' lik. Araba almayacağım vs...

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @teknostil Ben de vazgeçmeyeceğim ki. Şimdi kullanımımı etkilemesin diye üşenip yapmadığım işleri yapacağım eskiyen PC'de. Hackintosh senin bilimum Linux dağıtımı benim, hava akışının içine edecek kasa modlamalar derken... Çok eğleneceğim gene 😀

   Tabii ki gönlüm donanım fiyatlarının normale dönmesinden yana. Kim istemez şu yeni Ryzen 2 işlemcilerle yepisyeni bir cihaz toplamayı. Yazarken ağzım sulandı 😛

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @ermanyurdakann Madem detay istiyorsun tek tek yazayım. Video çekerler inşallah.

   Şimdi şöyle bir durum var. Ps4 ayarında bir oyun için ihtiyacın olan kart 1050Ti veya 1060. Aşağı yukarı burda hem fikiriz. Belki Pro veya Xbox one x için 1070 filan olabilir.

   Ben Fx6300 olan sistemimi yükseltmeyi düşündüm ( işlemciyi yine burada bir arkadaştan aldım fx8320) ekran kartı işinde patlaım ki elimde R9 380 var. Benim minimum 1060 veya 1070 almam lazımdı. Cebimden en az 3000 lira çıkacaktı. (eski sistemi sat işlemci filanuzun hesap)
   Ben ne yaptım Pc aynen duruyor. PS4 aldım. 1500 liraya. yanında 3 oyun + 3 aylık psn plus.

   Peki ne aldım. Bi defa rahatlık. oyun için yapılmış bir makinanın kolaylığı pratikliği. Yok pc direksiyonu tanıdı tanımadı muhabbeti yok. bazen oyuna giriyorum pc tanımıyor çıkıp tekrar giriyorum. Böyle çok örnek var.

   Ne kaybettim. Az bir grafik. PC de her zaman grafik iyi. Ama oyunlar konsola yapılıp pc ye portlandığı için arada her zaman uçurum olmuyor. Ps4 pro almam sebebim de bu.

   Şimdi Senin sorularına gelelim. Ne seçmeli ?

   Ben Ps 4 dedim neden? Exclusive oyunlar burda. Ben sırf gran turismo için ps 3 almıştım. Bu ps4 ü de bunun için aldım. Ama xbox kısmını bilemem. İmkan varsa onu da al. Bu kısım kişiden kişiye değişir. Bütçen az ise 2. el ps4 al geç.

   Konsol da da indirimler çeşitli nimetler var. Bak korsan demiyorum. Orası ayrı. Misalen exc. oyun olan horizonun sıfırı 50 lira. 2. el 35 40 a al. oyna biraz sat 20 liraya 😀 Dijital oyun kardeşliği var. PSN indirimleri var. Geçen fifa 18 galiba 90 liraydı. al iki kişi paylaş. Daha bir sürü böyle imkan var. Oyun maliyeti olarak çok çok büyük fark var arada konsol lehine.

   Ayrıca PSN+ e para ödüyorsun ama her ay 2 oyun veriyor.

   PSN hesap satanlar var. adam dijital alıyor oynuyor hesabı satıyor.

   dijital fiziksel olayı aslında pc ile benzer. misal Gran turismo sport fiziksel aldım. 25 gb update bekliyorum şu an. oyunu aldım 1 gün bekle 😀 ama bunda güç tüketimi ses ve ısınma düşünmüyorum. makina tam yükte 180 watt çeker. ses yapmaz ısınmaz. ayrıca download için uyku moduna geçiyor. az bir güç tüketimi ile indirir.

   Bekleme kısmı aynı orda değişen yok. dijital oyun al. 2 gün insin diye bekle. o bizim memleketin kaderi.

   Dediğim gibi yıllık bir parası var PSN plus ın. Ben o kısmı dert etmiyorum. Hatta hediye oyunları da oynamıyorum.

   Şimdi gelelim exclusive kısmına en büyük fark burda. Bi defa God of war , Last of us , uncharted , horizon zero dawn gran turismo gibi manyak oyunlar ps4 de.Bu oyunları çıkar çıkmaz oynamaya kalkarsan ciddi para. ama bi kaç ay sonra çok çok uyguna oynarsın. şimdi GOW 300 e yakın. AAA+ bi oyun. dijital aldın. 2 kişi paylaştın. 150 liradan aza almış olursun. Ama 3 ay sonra piyasada emin ol 2. el oynanmışı 60 70 lira olacak.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @ilkercom "Ucuz" kavramımız farklı, ondan emin oldum. Yazdığın en düşük rakam 35, hadi 20'ye de satıyormuşuz onu, 15. Benim Steam hesabımda 15 lira ve üzeri para verdiğim oyun sayısı, açıp tek tek bakamayacağım şimdi hiç ama tahmini, 5 falandır. Kardeşlikmiş, yok hesap almak satmakmış falan bu zahmetler de yok, direk alıyorum, oynuyorum, duruyor kenarda. İleride tekrar oynamak istersem yine orada beni bekliyor. Oyunu kiralamıyorum yani, direk sahip oluyorum. Kimi "ne fark eder, ben zaten her oyunu bir kere oynarım" diyebilir, benim için çok fark ediyor. Oyun fiyatları olarak PC çok net avantajlı. Sadece yorumunda saydığın oyunların fiyatlarını toplasan benim 100'den fazla oyun içeren Steam kütüphanemin toplam değerini geçiyor. Ha, herkes için böyle değildir, COD'u her yıl ilk gün alan da var sonuçta, ben kendi cüzdanıma, kendi harcamama bakarım. Hiçbir zaman o günün en yüksek donanımına sahip olmadım, low ayarlarda oynamayı da sevmediğim için hep 2-3 sene arkadan takip ediyorum oyunları. Haliyle süper ucuza geliyor, öyle ki yıllardır korsan oyun indirmiyorum, indirdikten sonra bir de kurması bile gözümde müthiş bir zaman kaybı artık, öyle kolay orijinal oynamak PC'de, eğer benim gibi kullanırsan. Dikkat edersen g2a gibi şaibeli mağazaları katmadım bile, onları da katınca en yeni ya da hiç indirime girmeyen oyunları bile 50-60 liralara alabiliyorsun. Ben tercih etmiyorum o platformları, hem güvenmiyorum hem hoşuma gitmiyor. Ama, kardeşlik denen yöntem de çok legal değil sanırım, o yüzden o ortamların varlığını da hesap etmek gerek.

   PSN+ ayda 2 oyun veriyorsa yılda 24 oyun eder. Güzel sayı, hiç lafım yok buna -tabii verdiği oyunlar da güzelse. Yoksa gider Origin Access alırım, bir oyun parasına bir yıl boyunca 30-40 oyun oynarım. Neyse, PSN+ bedava oyunlarını bilmiyorum, o yüzden bu konuda iddialaşmamalıyım, haddim değil. Berabere diyelim 🙂

   Pratik kullanım kısmına katılıyorum. Bas düğmeye, açılsın, oyna. Bitti. Bence de çok süper bir şey bu. PC'de, bilinçli kullanıcı olarak ne kadar dikkat etse de insan, illa ki sorun çıkıyor. Konsolda "oyun hata verdi" diye bir şey yok, olsa bile bir yamayla şak diye çözülür çünkü donanım belli. PC'de bir ekran kartı sürücüsü güncelleniyor, çalışan oyun açılmaz oluyor ya da saçmalamaya başlıyor açılsa bile. Bambaşka, on sene düşünsen alaka kuramayacağın uygulamalar bile dolaylı olarak sorun çıkarabiliyor. Konsolun bu noktada avantajı tartışılmaz.

   Gamepad vs kb/m tartışmasını şahsen anlamsız buluyorum, eski bir kablolu XBOX 360 gamepadim var, desteklemeyen oyun daha görmedim. Canım neyle oynamak isterse onunla oynuyorum, isteyen herkes de gayet ucuza bir XBOX kolu alıp bu özgürlüğün tadını çıkarabilir. Konsolda, istesen de, kb/m kullanamazsın. Fareyi taklit eden donanımlar var, biliyorum, ama yaptıkları tek şey analog kontrol görevi görmek, bu da gerçek fare ile tamamen alakasız bir kontrol oluyor, direk analog kontrol daha hassas yönetmeye imkan veriyor bence. Tamamen para tuzağı cihazlar.

   Ha, gelelim konsola özel oyunlara. Zaten konsol düşünmemenin nedeni bunlar. Yoksa ben oldum bittim pcmasterrace kafasında adamım, fiyatlar ne olursa olsun, on sene aynı donanımda kalırım da yine de PC'den vazgeçmem. Mantıksız bile olsa, zevk meselesi. Fakat özellikle PlayStation tarafında ağzımın suyunu akıtan çok oyun var. Özellikle Beyond: Two Souls, Heavy Rain, Until Dawn benzeri oyunları ve Uncarhted serisini öyle seviyorum ki bunların Youtube'dan game movie diye tabir edilen, film tadında montajlanmış versiyonlarını seyrettim. Baya sadece bir yemek arası falan vererek oturup 7-8 saat gameplay izlemişliğim var böyle. Bu oyunları kendim oynamayı çok istiyorum. Hatta sırf Red Dead Redemption için PS3 alasım var (PS4'te yok diye biliyorum).

   Sonuç olarak, ister zevk ve tercih üzerinden gidelim, ister maddiyat üzerinden, PC -oyun fiyatları kısmında- önde. Fakat elbette bugün sistem toplayacak birisinin hevesinin kaçması çok doğal, fiyatlar insanı aptal yerine koyuyor, üstüne konsola özel oyunlar da bu kadar güzel olunca insan arada kalıyor işte. 500 lira RAM mi olur lan!? Bi' de çıplak uzanayım şuraya, tam olsun 😡

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @ermanyurdakann walla hayretler içinde okudum. hem pcmasterrace kafası yaşıyorsun hem donanım düşük, oyunlarım da 15 liradan ucuz diyorsun. şimdi GOW çıkmış 280 lira ön sipariş. 3 sene beklersen tabii ki ucuza alır oynarsın. Bence orda elma ve armut durumu var. Benim de steam hesabımda ucuz hatta bedavaya gelen oyun dolu. g2a veya H2games den adlıklarım vs var.

   Hem gamer takılıcam hem 10 sene donanım güncellemeyeyim filan bana tuhaf geldi.

   KB/m ve gamepad kıyası kasten yapmadım o kişisel bişey. COD MW2 oynadıktan sonra PS3 de Killzone 3 oynamıştım çok tuhaf gelmişti. Ama o vuruş hissi her zaman PS3 de daha yüksekti. Ve PS3 de killzone 3 + Sharpshooter aparatı ile aldığım oyun deneyimi üzerine bişey hatırlamıyorum.

   Şimdi CS GO da oynuyorum. o hoplamalar zıplamalar zank diye nişan alıp vurmalar gerçekçi değil. Ama Kapışma açısından güzel tabii.

   Ben evvleden beri konsolcuyum. Şu an PC de var. Dönem dönem PC ye kaydığım oldu dönem dönem konsola. bana mantıklı gelen hep konsol oldu.

   öyle bir ayda 20 tane oyun oynayan adam da değilim.

   Bir de şu var. PC bir çok işi yapabilir hatta her işi de yapabilir. Ama tam anlamıyla yaptığı iş sayısı çok az.

   Konsol gibi tek amaç için üretilmiş bir makina var.

   Veya müzik çalar olarak düşün. Adam 2 bin euroya CD player satıyor. PC ile de müzik çalınıyor. AMa o 2000 euroluk Cihazın kalitesine ulaşamıyorsun.20.000 euroluk CD playerlere girmiyorum.

  • Koray @koraysuna

   @ermanyurdakann uzun uzun yazılar üşenmeden okudum bende bir yorum yapayım dedim 😀
   1- Öncelikle evinde pc'si çok eskiyen, laptobu 5 senelik olup artık değiştirmek isteyen kişiler için öncelikli olan her zaman pc'dir. Çünkü pc de her şeyi yaparsın arkadaş;
   - Oyun oynarsın sıkıldığında youtube'ye girer bir şeyler izlersin, Twitch'e girer yayın izlersin,
   - Ofis okul,iş vs. ofis lazım olur photoshop lazım olur kullanırsın.
   Kısaca evin televizyonu gibi bir şey yani, örneği evinde tv olmadan konsol alır mısın almazsın önce gider televizyonlara da bakarsın, işte evinde yukarıdaki saydığım gibi bir durum varsa konsoldan önce pc lazım çünkü her zaman pratiklik anlamında daha önde 10 kişiye sorsak 9 u pc der.
   2- Oyun konusunda pc'de de sıkıntı çıkarmıyor konsol sorunsuz yazılmış bir yerde ama steamden alınan oyunlar direk kurulup simgesine basıyorsun açılıyor konsolda olduğu gibi güncelleme geliyor tabiki. Pugb'ye geçen 6-7 gb ondan önce 11 gb güncelleme geldi.
   3- Ha eğer evinde güzel bir pc varsa bütçe anlamında müsaitsen onu insan kendisi bilir çünkü o zaman al konsolunu çünkü zevk işidir hobi işidir. Belli rahatlığı taib olabilir sadece oyun oynama amaçlı çünkü ama ssd li pc nin açılması 6 sn sürüyor simgesine tıklayıp oyunu açmak en fazla 30 sn sürer 😀
   4- Konsol kontrolcüleri konsolda çok iyi titremesi falan hoş bu kontrolcüler pc'de de çalışıyor ama fıfa, ps vs oynanabiliyor.
   5- Psn plus olayı beni de biraz düşündürüyor ben yılda online özelliği olan 1-2 oyun alıyorsam o para benim için anlamsız geliyor belki de bugüne kadar online oyunlara para vermediğimiz için zorumuza gidiyor olabilir. 🙂
   Çok uzatmayım en başta dedim yani ben konsol ve ya pc karşıtı bir insan değilim parası olan hepsini alsın denesin konsol da zevkli çünkü oynamışlığım vardı. Ama öncelik olarak her zaman pc dir. Her zaman oyun oynanmıyor twitter, teknoseyir, haberler reddit 9gag bu tür şeyler de olduğu için pc diyorum.
   Aklıma şu da geldi eğer televizyonun kötüyse evde onu da değiştirmen lazım. konsol 2000 tl civarı desek şu zamanda 150 inc bir 4k ekran 3,500 tl civarı ikisini topla 5,500 tl civarı yapıyor yoksa dandik televizyon ile zevki çıkmaz oyunlarında. 7 bin tl ye de ekranı ile pc 1060 lı olan dizilebilir.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @koraysuna Elindeki pc çok çok eski değilse güncellemezsin kenarda durur. photoshopunu vs kullanırsın. PS4 ile de youtube dan video izlersin hatta pcden bile rahat. yatağa yat ps4 ü aç. direk telefondan kumanda et. Değişik olaylar var. Evde TV olmadan konsol alabilirsin. misal ben. evde dandik bir tv var. ama monitörle hem pc hem ps4 kullanıyorum. PS4 de netflix sporify filan da var. kullanmıyorum o ayrı.

   PC her işi yapıyor ama çoğunu hi-end seviyede yapamıyor. Enbasitinden bi ps4 veya xbox x gibi bluray oynatamıyor. Veya 500 dolarlık bi mp3 çalar kadar müzik çalamıyor.

   PC de her zaman bi sıkıntı çıkar. ben pc de aylarca assetto corsa oynayamadım. patch bekledim. steam filan çare değil. ama aynı olay bazen ps4 de de oluyor. geçen bi güncelleme çıktı milletin direksiyonlar çalışmaz oldu. 1 gün sonra düzelttiler. 😀

   PSN plus muhabbeti beni de ilk başta uyuz etti ama o parayı almasalar DLC gibi şeylerden çıkartıorlar. Sony nin bir çok oyununda dlc ya bedava ya da ucuz.

   Maddi imkan varsa orta halli bir pc HEr zaman evde olacak. Bi de konsol tercihen. PC ye top yekün de karşı değilim. 😀

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @ilkercom pcmasterrace kafası için illa ki en yeni donanım gerekmiyor. Ne demişler: It's not about the hardware in your rig, but the software in your heart! 😛 Mevzu sadece oyun oynamak değil ki. Kasayı açıp temizlemeyi, "acaba kabloları daha iyi bağlayabilir miydim?" diye kıllatıp sistemi dağıtıp yeniden toplamayı, ve bu tarz antin kuntin işleri seviyorum 😀 Eskiyse eski, verdiği keyif aynı 🙂

   İki tarafın da kendince artıları ve eksileri var. Bence en güzeli fanboyluk yapmadan iki cihaza da sahip olmak, PC+PS ile mutsuz olmak mümkün değil resmen. PS4 almak için ise PS5'in çıkmasını bekleyeceğim ki fiyatlar iyice dibe vursun. Ölücülükten değil vallahi, oyunları geriden takip ediyorum, o gün geldiğinde PS4'te onlarca şahane oyun birikmiş olacak, onlar beni birkaç yıl götürür.

   Oyunları geriden takip etmek de bir nevi tarz aslında. Şöyle ki, mesela, ben Mass Effect serisini (ilk 3 oyunu) 2014 yılında oynadım. İlk oyunun çıkış tarihi 2007! Ama ne oldu? Özellikle bomboş bir hafta ayırdım, işten izin aldım, kız arkadaşıma beni bir hafta unut dedim peşin peşin, bir daldım, arka arkaya oynadım, 1 bitti 1 dakika sonra 2'ye başladım, o bitti, 1 dakika sonra 3'e başladım. Tüm seriyi tek seferde bitirdim ve bu şekilde yaşadığım deneyim rakipsiz. Bırak hiçbir oyunu hiçbir film, hiçbir dizi, hiçbir roman o hissi vermedi. Oyunları geç oynamak başka bir keyif. Yeni devam oyunu Andromeda'yı geçen aylarda oynadım mesela, yine çok beğendim ama bitince öyle bitiverdi hayvan gibi cliffhanger ile ve devamı gelip gelmeyeceği bile belli değil şimdi. Oynarken yaşattığı deneyim sırf devamı gelmedi diye piç oldu çünkü yarım kalmış hissettirdi. GTA 5'i de çok geç oynadım, yüksek ayarlarda 60 kare sabit alabilecek donanımım olana kadar beklettim. Hemen oynasam hem daha pahalı olacaktı hem de 25-30 kare oynamak zorunda kalacaktım. Öyle GTA mı oynanır 😛

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @ermanyurdakann PCmasterrace olayında her zaman hayvan donanım ile övünülür.

   Donanımı bu saatte en üst seviye toplamak cidden her baba yiğidin harcı değil. Artık FX8320 den ryzen e geçmem çok zor. sağlam bir pc toplayayım desem 10,000 lira demek. o paraları vermem artık. veremem de.

   Ben de GTA 5 i ilk çıktığında aldım. hiç oynamadım 😀

   Ama ne zamandır Half Life oynayasım var. eski oyunları ben de seviyorum.

   Bu arada PS5 için 2019 sonu deniliyor ama ben 2020 en erken diyorum.

   Birincisi 6 senelik periyod 2019 sonunda doluyor. ikincisi sony her zaman gecikme yaşıyor.

   Eğer yine fiyatlar ps4 gibi olur ve Ryzen + navi ile gelirse bu sefer çıkışından kısa süre sonra alırım. yoksa ben de konsol çıksın biraz süre geçsin diyenlerdenim.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @koraysuna Elbette konsol PC'nin yerini tutamaz, sadece oyun amaçlı bir cihaz ile komple bilgisayar kıyaslanamaz. Biz sadece oyun kısmına odaklanıyoruz burada.

   PC'nin avantajları ile ilgili dedikleriniz doğru fakat bir noktada itiraz edeceğim: PC'de sorun çıkıyor arkadaş. Sana çıkmamış olabilir ama çıkıyor işte. Örneğin AMD Crimson ekran kartı sürücülerine geçtiğinde Overwatch oyunuyla ilgili ciddi bir sıkıntı çıktı, ben oynamadığım için sıkıntı neydi bilmiyorum ama Reddit'te r/AMD'de insanlar aylarca, evet, aylarca her sürücü güncellemesi başlığında "yine oynayamıyorum!" diye ortalığı yıktılar, kaç sürüm sonra düzeldi. Bu sefer de Titanfall 2'yi mi ne başka bir oyunu bozdu o güncelleme. Kaldı ki PC'de donanım çeşitliliği çok fazla olduğu için birinde çıkmayan sorun başkasında çıkıyor. Mafia 2 oyununda hiçbir şekilde düzeltilemeyen bir gölge sorunu vardı sadece belli AMD kartlarda görünen, düzelmedi gitti, o oyun hala öyleydi ben birkaç yıl önce oynadığımda. Hatta hiçbir çözüm bulamayıp o şekilde bitirmiştim. Sorun da şu: Ekranda ya hiç gölge çizilmiyor ya da tüm yüzey gölgeyle kaplanıyor. O an karakter gölgeye girdiyse bütün ekran hafif kararıyor, gölgeden çıktıysa bütün ekran parlıyor. Felaket bir şey. Yine AMD'nin sürücüleri birkaç sürüm boyunca (ki birkaç ay demek bu da) birden fazla ekrana sahip sistemlerde Enhanced Sync açıldığında sonsuz monitör açıp kapama döngüsüne giriyordu. Çift monitör kullanan biri olarak hala güncellemeye çekiniyorum, 17.12.2 sürümünde takıldım kaldım aman bir şey olmasın, rahatım bozulmasın diye. Hep AMD'den örnek verdim, kendi deneyimim olduğu için, yoksa Nvidia da daha matah değil.

   Ben de PC taraftarıyım ama PC sorun çıkarmıyor diyemeyiz, çıkarıyor.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @ilkercom "PCmasterrace olayında her zaman hayvan donanım ile övünülür."

   Yanlış! 😛 O alıntıyı r/pcpmasterrace'in sidebarından kopyaladım. Elbette herkes en güncel donanımı arzuluyor ve "it's not much but it's mine" postlarında uzay mekiği gibi sistemler gösteriyorlar ama o işin dalgası, pavyon gibi RGB ile donatıyorlar pencereli kasaları, göze cancanlı geliyor. Flairlara bakarsan çoğu ortalama sisteme sahip. Fiyatlar dolar olarak da arttığı için artık onlar da beklemeye aldı donanım yükseltmelerini. Tabii bize göre yine de daha güncel cihazları var, biz onlarla aşık atamayız.

  • Koray @koraysuna

   @ermanyurdakann
   Evet orta yolu budur dediğiniz çok mantıklı. Ps5 çıktıktan sonra 1000 liranın altında konsol alacaksın birikmiş oyunları seri oyunları oynayacaksın. Yeni oyun çıkarsa onu da pc den halledersin böylelikle film gibi oyunları bitirmiş oluyorsun. Fiyatları baya düşer zaten o kadar masraf da çıkarmaz.

  • Koray @koraysuna

   @ermanyurdakann yalnız hocam ps4 ü alsak oyun olmazsa içinde o zaman nasıl olacak? Nasıl bulacağız uygun fiyatlı oyunları

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @koraysuna Onu bilmiyorum işte. Ben online oynayan birisi değilim, kırk yılın başı heves edip oynarım, onu da gamepad ile oynamam asla. O yüzden, eğer ki ben PS4 aldığımda o eski PS4 oyunları hala pahalı ise, hiç utanmam gider kırdırırım aleti, o zaman kırarlar çünkü yenisi çıkınca eskisine güncelleme vermeyecekler şimdiki gibi, bırakacaklar öylece. Ha, korsana yönelmek istemeyen de gider birinden bol oyunlu hesap alır, bu oynamak istediğimiz oyunlar cihazın en baba oyunları, bunların hepsine sahip hesaplar illa ki vardır ve mutlaka birileri bunları satacaktır. Tek oyun parasına 20 tane oyun alır, geçeriz. Nihayetinde oyun işi bir şekilde çözülür.

  • Koray @koraysuna

   @ermanyurdakann Kırdırırsak nasıl indireceğiz hocam? Oyun satan yerler mi var öyle mi alacağız bu seferde onlar pahalı satarlar. Yoksa torrent mi indirip ps4 de kuracağız. Zaten kırılır cihaz orası kesin ps5 çıkınca.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @koraysuna Bilmiyorum ki, hiç konsolum olmadı benim de. Zamanı gelince bir yolu bulunur illa ki, en son kafayı takacağımız şey bence bu 😀

  • TeknoStil @teknostil

   @ilkercom Gerçek oyuncu hem PC hem de konsol alır. 😛

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @teknostil Zaten olması gereken o ama fakirlik seçim yaptırıyor.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @gamsizm üstad fakirliği boş ver orta gelir grubu bile artık zorlanıyor. Cidden durumumuz çok fena. R9 285 i satıp bi Rx480 alayım dedim yıl başında fiyatlar uçtu resmen. Mecbur bios modladık R9 380 yaptık 😀

   @teknostil şu an ikisi de var. Ben araba yarışçıyım. Pc de ne kadar araba yarışı varsa üst üste koy iracing dahil. gt sport hepsini ezer. O derece doyurucu bir sürüş var. Ama deli gönül arada açıp iracing de istiyor project cars2 de assetto da 😀

   Bu arada ps5 çıksın sonra ps4 alalım olayını da çok abartmayın bence. O kafayla sega satürn alın ps1 alın abi. Millet oyunu oynuyor konuşuyor 5 sene sonra oynuyorsun.

   Ps4 çıkıp drive club grafiklerini görünce ps3 den soğudum resmen. Çok da geriden takip etmemek lazım.

   İmkanları aşırı zorlamamak lazım ok. ama biraz da bu işi keyif için yaptığımızı hatırlayalım.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @ermanyurdakann hiç konsolun olmayıp bu denli oyun hakkında konuşman kimya nedir bilmeyip kimya dersi vermen gibi olmuş 😀 Konsol gerçekten farklı.

   Bir iş için özelleştirilmiş makina illaki fark yaratır. misalen ps4 de gayet iyi internette gezdiriyor. ama pc gibi akıcı değil. Çünkü işi o değil.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @ilkercom Hangi yorumuma karşılık bunu yazdın, anlamadım. Bilgi sahibi olmak için illa deneyimlemek şart değil, ayrıca ömrümde konsola dokunmadım demedim, sahip olmadım, o yüzden de bu alma-satma olaylarını falan bilmiyorum. Yoksa oynadık orada burada biz de üç beş, o kadar da değil, ezme böyle 😛 😀

   Konsoldaki oyunlar grafik olarak PC'yi geçse dahi PC oyunculuğu bitmeyecektir, bu kimin daha iyi olduğu meselesi değil, oynamayı sevdiğin oyunun nerede çalıştığı meselesi tamamen. PS exc oyunlar olmasa dönüp suratına bile bakmam konsolların, bedava verirlerse sırf bedava diye alır 1 gün dener, rafta toz toplamaya bırakırım. Hangisi iyi tartışması anlamsız o yüzden (dün bütün akşam tartıştık, orası ayrı 😁 ). Konsolda güzel oyunlar var ve zamanı gelince alıp oynayacağım. Galiba başkasına demişsiniz bunu ama ben yine de lafa atlamak istiyorum: herkes konuştuktan 5 yıl sonra oynasam ne olacak ki? Bu mantıkla eski filmleri de izlemeyelim, klasik romanları da okumayalım, millet 50-100 sene önce okumuş, tartışmış, muhabbetini yapmış sonuçta. 5 sene de olur, 10 sene de olur, 20 sene de olur, bu tamamen kişinin sevdiği oyun tarzı ile ilgili bir şey. Geçen aylarda Planescape: Torment EE yayınlandı, 1999 yılında çıkmış oyun, sadece arayüzü biraz güncellemişler EE versiyonda, grafik motoru falan komple aynı. Türü seven birinin zerre umurunda olmaz, alır ve keyifle oynar. Oynadım, yenilenmiş arayüz sayesinde daha da büyük keyif alarak bitirdim. Oyunları geriden oynamak güzeldir, buglar temizlenmiştir, bütün DLCler ve diğer ek içerikler çıkmıştır, fiyat "oyun" ürününün hak ettiği seviyeye gelmiştir. Muhtemelen siz o oyunu görseniz "bu ne lan çamur gibi, neyini oynayayım, karakteri arkaplandan ayırt edemiyorum bile" dersiniz, eğe grafik ve güncel mekanikler sizin için önemliyse. Benim için değil. Oyunda hikaye, karakterler, anlatım tarzı, müzikler, ses efektler vs grafiğin ve mekaniğin önündedir benim için ve bu saydıklarım eskimezler.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  "ilgi sahibi olmak için illa deneyimlemek şart değil," bak burda ciddi bir yanlış var. Bir şey hakkında karar vermen için ciddi tecrüben olması lazım.

  Ve son olarak ben pc almayın veya pc kötü demiyorum ki. imkanınız varsa ikisi de olsun.

  ama şu sıralar konsol işi çok cazip çok mantıklı. sıfırdan başlayacak birisinin 2000 3000 liraları pc ye gömmesi lazım.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   Katılmıyorum. Başkalarının deneyimlerinden bir çıkarım yapılabilir. Şahsi deneyimin yerini tutar mı, tutmaz elbet ama o konuda iki kelam edebilir hale gelir insan bence. Konsol oyunlarının PC'den pahalı olduğunu görmek için konsol almaya gerek yok, PS storea girip fiyatlara bakmak yeterli. Oyun deneyimi olarak da, bilgisayarın hiçbir hata vermediği ve kontrolcü ile oynadığımız durumda hiçbir fark yok, grafik olarak avantaj var hatta. İşte bir tek o "hiç hata vermediği" senaryo kesin değil, birinde vermese diğerinde veriyor. İşte bu yüzden ben de sizin gibi düşünüyorum: imkanı olan ikisini de almalı, iki tarafın da avantajlarından faydalanmalı.

   Bugün sıfırdan sistem kuracak ve amacı tamamen oyun olan birisi elbette gitsin konsol alsın, ille de PC'de oynamayı tercih etmiyorsa. Hem bir sürü güzel oyun var hem de donanım fiyatını hak ediyor. PC için bugün 2000-3000 bile en iyi sistemi değil, ancak orta sistemi aldırabilir, kesinlikle değmez. Çok daha ucuz, eski seri bir laptop + konsol çok daha makul bir çözüm olur.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Bak çok da diretmek istemiyorum ama yazdıkların ciddi mantık hatası içeriyor.

  1. si bir konuyu bizzat deneyimlemediysen başkasının ağzından konuşursun. kaç aydır youtube incelemelerini izliyorum. Gran turismo sporttan beklentim yerlerdeydi. Dün sorsan farklı konuşurdum. dün akşam 2 saat denedim. Şimdi farklı konuşurum. ciddi zaman harcamadığın bişey hakkında fikir yürütmen ve public olarak yorum yapman ne mantığa uyar ne bilimselliğe.

  2. si ps store bakıyor ve pahalı diyorsun. Orda da bence yanlış yere yanlış zamanda bakıyorsun. misalen sen oyunları gerekirse 3 sene beş sene beklerim diyorsun ya; Psn de geçen hafta fifa 18 90 liraydı bu hafta pes 18 90 lira. Pc de fifayı ya kürekli oynarsın ya da paşa paşa gider 200 lira verirsin.

  Ve en önemlisi oyunu fiziksel medya olarak çok daha ucuza buluyorsun.

  Bence sen olaya biraz subjektif baktığın için durum böyle.

  Pc de kim sorunsuz konsol kadar iyi bir deneyim yaşamış ki. ben ne duydum ne gördüm.

  Bu saatten sonra başka yorum yapmam isteyen istediğini savunsun.

 • emkdrl @emkdrl

  Fifadaki japon spiker beni bitirdi! O andan itibaren olaydan koptum. Sırf japon spikeri dinlemek için oyun salonlarına gidip winning eleven oynadığımız zamanlar geldi aklıma..bana o güzel günleri anımsattığınız için teşekkürler.

 • Erhan M. @erhanm

  Video kapak fotoğrafı monitörün kullanım amacını özetlemiş . Güzel kapak olmuş 🙂

Benzer Videolar