Tom Clancy's The Division Open Beta

Tom Clancy's The Division Open Beta

Merhaba arkadaşlar,
Uzun zamandır oyunlar ile ilgili bir şeyler yazmıyordum, zaten çok fazla da oyun oynamıyorum bu aralar. Bugün ise ilk olarak E3 2013 'de duyurusu yapılan ve de ben dahil bir çok kişinin tabiri caiz ise ağzının sularını akıtan bir oyunun, Tom Clancy's The Division 'ın açık betası hakkında kendi görüşlerimi aktaracağım. (Dünyanın en prestijli ve büyük oyun fuarı E3 hakkında bir çok bilgiye ve tarihçesine şuradan ulaşabilirsiniz -> https://teknoseyir.com/inceleme/dunden-bugune-e3electronic-entertainment-expo
https://teknoseyir.com/inceleme/dunden-bugune-e3-2008-yilindan-devam )

Oyun hakkındaki kendi görüşlerime geçmeden önce, genel bir bilgi vermek istiyorum. Oyun ülkemizde olmayan ama etkilerini bütün dünyada çeşitli indirimlerle görebildiğimiz bir gün olan Black Friday(Kara Cuma) gününden 22 gün sonrasında başlıyor. Peki oyunda Black Friday gününde aldığımız şeyleri mi test ediyoruz? Tabii ki hayır 😀
Oyun bu meşhur günde ortaya çıkan ve paraların üzerine yerleştirilen ölümcül bir virüsün sebep olduğu post-apokaliptik bir dünyada geçiyor. Ve oyuncular(yani biz) da devletin bu tip bir felakette düzeni tekrar sağlamak ve anarşiyi engellemek için yetiştirdiği özel bir birim olan The Division 'ın ajanlarıyız. Dünya dediğime bakmayın, oyunun yapımcı firması Ubisoft 'un bize sunduğu oyun alanı sadece New York 'tan oluşuyor. Fakat neredeyse birebir New York haritasını sunuyor yani hiç de küçük bir yer değil.(https://www.youtube.com/watch?v=52EK5xRtnJM , buradan oyunun Fallout 4 büyüklüğünde bir haritası olduğu görülüyor.)

Oyun alanımız olan New York 'da dünyanın bir çok yerinde olduğu üzere virüsten etkilenmiş bir halde, virüsten etkilenmemiş az bir insan topluluğu da bir çok kurum ve kuruluşun çökmesi ile birlikte susuz, aç, evsiz ve hasta bir şekilde hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Tabii bu insanlardan bazıları kötü yöne sapmış ve felaketi fırsat bilip kendi örgütlerini kurmuşlar. Oyunda şu an için bilinen 6 adet grup var, bunlar The Division(yani oyuncular), Joint Task Force(JTF)( İtfaiye, hastane, savunma gibi kurumların çalışanlarından hayatta kalanların kurduğu bir örgüt), Rioters(Başkalarını soyarak ve öldürerek hayatta kalmaya çalışan çeteler), Rikers(New York 'un Rikers adasındaki hapisaneden felaket sırasında kaçmayı başarmış azılı suçluların kurduğu bir örgüt), Cleaners(Bu örgütteki kişiler ise felaket sırasında her şeylerini kaybetmiş ve bu virüsten kurtulmanın tek yolunun dünyada kalan her şeyi yakmak olduğunu düşünenler. Bu örgütteki kişilerin geneli felaket öncesinde hademe, temizlikçi vs. olarak çalışan insanlardan oluşuyor.) ve son olarak da Last Man Battallion(LMB)(Bu örgüt ise felaketten hemen sonra Wall Street şirketlerinin kendilerini korumaları için işe aldığı paralı askerlerden oluşuyor. Tabii felaket daha da büyüyünce Wall Street falan kalmadığından bu örgüttekiler de kendi çaplarında yeni dünya düzeni kurmak için yakıp yıkıyorlar.).
Ubisoft daha önce yayınlanan kapalı beta testinde bizleri ilk olarak Rioters ve JFT örgütleri ile tanıştırmıştı, açık betada ise hem Rioters örgütü hem de Cleaners örgütü ile savaştık. Bu arada biz(yani The Division) ve de JFT iyiler tarafında yer alıyor.(Tabii büyük bir felaket durumunda iyi ve kötü olayı göreceli hale geliyor.)
Oyundaki haritamızı iki şekilde incelemek gerekiyor, çünkü haritanın belirli kısımları Dark Zone(DZ) denilen yerler ve buralarda virüs hala çok etkili bir durumda, diğer yerler ise virüsün etkisinin büyük oranda geçtiği yerler.
Dark Zone dışında kalan alanlar ana görevler hariç oyunun tek kişilik bölümünü oluşturuyorken Dark Zone ise oyunun çok oyunculu bölümünü oluşturuyor. Dark Zone dışında kalan bölgelerde istersek tek başımıza istersek de arkadaşlarımız ile ana hikayedeki görevleri yapabiliyoruz, çeşitli yan görevleri yapabiliyoruz(rehine kurtarmak, bir çete alanını dağıtmak vs.), rastgele oluşan olaylara müdahale edebiliyoruz, yardıma ihtiyacı olan sivillere yardım edebiliyoruz ve son olarak da ana operasyon üssümüz için çeşitli parçalar bulmaya çalışıyoruz. Bu alanda yapılan görevler size para(dolar), normal alan deneyim puanı ve çeşitli eşyalar ve silahlar olarak geri dönüyor. Buradaki en önemli nokta ise ana operasyon üssümüzü geliştirmek için çeşitli malzemeler bulmamız. Oyunda her oyuncunun Dark Zone dışında kalan bir ana operasyon üssü bulunuyor. Bu üste geliştirebileceğimiz 3 ayrı bölüm var, bunlar Medical(Medikal), Security(Güvenlik) ve Tech(Teknoloji). Bu bölümleri geliştirdikçe yeni skil'ler, talent'lar ve perk'ler kazanıyoruz. Bunları da oyun içerisinde aktif olarak kullanabiliyoruz.
Oyunun Dark Zone kısmına ise normal kısımda bulunan belirli giriş yerleri aracılığıyla girebiliyoruz. Dark Zone 'da bizleri haritanın normal kısımlarında göremediğimiz(en azından betada) çok daha zorlu yapay zeka düşmanlar bekliyor. Önceden de dediğim gibi oyunun bu kısmı çoklu oyuncu oynanışı üzerine kurulu. Çoklu oyuncu derken herkesin birbirine ateş ettiği Counter Strike vari bir çok oyunculu olayı yok. Dark Zone 'da ister maksimum 3 kişilik bir grup ile isterseniz de tek başınıza gezebiliyorsunuz. Dark Zone içerisinde ana amaç eşya ve silah bulmak ve bunları Extraction Point'lerden birine götürerek Dark Zone 'dan çıkartmak. Dark Zone 'da oyunun normal kısmında bulamayacağınız çok daha güçlü eşya ve silahlar bulunuyor. Dark Zone içerisinde düşmanları öldürdükçe para(DZ Parası) ve DZ deneyim puanı kazanıyorsunuz. Yani oyunun normal kısmında kazanılan para ve deneyim puanı ile DZ içerisinde kazanılan para ve deneyim puanı farklı cinste.
DZ içerisinde eşya ve silah bulmak için şimdilik 2 yol var. Bunlardan biri DZ Key(Tam anlamamakla birlikte bu anahtarları DZ 'de oynadığınız süre bazında hediye olarak kazanıyorsunuz, ama yanlış biliyor da olabilirim.) ile açılabilecek olan sandıklar, diğer yol ise yapay zeka düşmanları öldürüp içerisinden çıkan eşya ve silahları almak(eğer çıkarsa). Eşya ve silah elde etmenin bir yolu daha var o da başka bir oyuncuyu öldürüp üzerindekileri çalmak. Oyunun PvP mekaniği de tam olarak bu. Dark Zone 'da herkes tamamen tek başına, yani Dark Zone 'da her türlü oyuncu(grubundakiler de dahil) öldürülebilir. Oyunda eğer masum birini öldürürseniz üzeriniz kırmızı parlıyor ve geriye sayan bir sayaç çıkıyor. Bu sayaç sıfırlanana kadar Rogue Agent oluyorsunuz ve belirli bir mesafedeki herkes sizin yerinizi görebiliyor. Yani bir nevi diğer oyuncular kedi siz ise fare oluyorsunuz. Rogue Agent olduğunuzda sizi öldüren kişi ise normalden çok daha fazla DZ deneyim puanı ve parası kazanıyor, ayrıca siz de ölünce DZ deneyim puanı kaybediyorsunuz ve DZ içerisinde bulduğunuz eşya ve silahlar üzerinizden düşüyor. DZ 'deki PvP sistemi tamamen bunun üzerine kurulmuş durumda.
Biraz da oyunun grafiklerinden bahsedelim. Oyunun grafikleri tabii ki E3 2013 'de gösterilenden bir hayli düşük seviyede. Ama şunu net olarak söyleyebilirim ki oyunun grafikleri gayet iyi gözüküyor. Yani bir Watchdogs etkisi yaratmıyor. Zaten bu grafiklerden daha iyi olsaydı oyuncu kitlesinde ciddi bir düşüş olurdu. Oyundaki atmosfer de gayet başarılı oyun karlı bir ortamda geçiyor, ve arada göz gözü göremeyecek derecede şiddetli kar fırtınaları çıkabiliyor. Çevredeki eşyaların ve binaların da çok güzel gözüktüğünü belirtebilirim. Yani grafiksel ve atmosferik olarak oyun benden tam puan aldı.(Ben kimsem artık 😀 )
Ha unutmadan oyunun en etkilendiğim noktası da oyuna girdikten sonra neredeyse hiç yükleme ekranı olmaması, binaların içine girerken, normal alandan Dark Zone 'a geçerken(ve tersi), etrafta dolaşırken hiç bir yerde en ufak bir yükleme ekranı bulunmuyor. Yükleme ekranı sadece DZ 'deki Safe House 'lara girip çıkarken ve Fast Travel yaparken çıkıyor onlar da çok çok az sürüyor.
Son olarak oyundaki özelleştirmeden de bahsedeyim. Oyun tam sürüm olmadığından özelleştirme seçenekleri biraz kısıtlı. Başlangıçta karakterimizi sadece rastgele suratlardan seçebiliyoruz. Bunun dışında bütün silahlar özelleştirilebilir halde. Silahına göre değişmekle birlikte her silahta 5-6 değişiklik yapabiliyoruz.Buna silahın rengini değiştirmek de dahil. Bunu yapabilmek için de tabii ki silahların mod 'larını dünya üzerinden bulmamız gerekiyor. Oyunda karakterimizin giysilerini de değiştirmek mümkün fakat giysi değiştirmek silahlardaki gibi size artı veya eksi bir özellik sunmuyor sadece kozmetik amaçlı. Dediğim gibi kişiselleştirmek biraz yüzeysel durumda, fakat oyun çıktığında kişiselleştirmenin daha fazla olacağı açıklanmış durumda.
Oyunun arayüzü ise biraz yorucu, hatta oyuna ilk girişte bilgi yığını içerisinde kalıyorsunuz fakat 1-2 saat sonra arayüz tasarımına alışıyorsunuz ve bu bir sorun teşkil etmiyor. Fakat yine de biraz daha sade olabilirmiş(gerçi RPG oyunu olduğundan çok da sade olmaması bir anlamda iyi).
Oyunda siper alma, ateş etme mekanikleri gayet güzel. Bir çok kişi kişi ateş etme hissiyatında sorun olduğunu düşünüyor fakat oyun çıkana kadar halledilebilecek sorunlar bunlar. Ateş etme hissi güzel olmasına rağmen çoğu silahın ateş etme hissiyatı hemen hemen aynı, bunu da çıkışa kadar düzeltirler diye düşünüyorum.
Oyunda bulduğun bir diğer eksik ise oyunda çömelme tuşunun olmaması, siper alındığında sipere göre çömeliyor fakat kendiniz çömelemiyorsunuz ve bence bu bir eksik.
Oyunda sevdiğim bir diğer şey de yapay zekanın bir çok TPS oyununda olduğundan çok çok daha iyi olması. İyi siper alıyorlar, ateş etme zamanlamaları iyi, ve de sizi bir şekilde sıkıştırıp siperinizden çıkmaya zorluyorlar(ve bunu sadece bomba atarak yapmıyorlar.). Yapay zeka konusundaki en büyük eksiklik ise adam gibi bir boss dövüşü olmaması, oyundaki boss 'ların normal düşmanlardan tek farkı daha fazla canları olması ve daha güçlü silah kullanmaları. Yani yapay zekayı yenmek için farklı farklı stratejiler yapmaya çalışmıyorsunuz. Ama bu da oyun çıkana kadar eklenilebilir.
Her şeyi harmanlarsak bence oyun gayet güzel olmuş, ve tam sürümünü oynamak için sabırsızlıkla bekliyorum. Umarım Ubisoft bir kez daha batırmaz ve oyunu güzel bir şekilde piyasaya sunar, sunduktan sonra da desteklemeye devam eder.
Geliştirme süreci tam 3 yıldır devam eden oyunun tam sürümü eğer başka bir erteleme olmazsa 8 Mart 2016.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 22 ( 12.10.2015 – 18.10.2015 )

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 22 ( 12.10.2015 – 18.10.2015 )

Merhaba arkadaşlar, vay be 22 hafta olmuş dile kolay 🙂 22 haftadır oyun gündemi derlemesi yazıyorum, ve bu yazdıklarımı kopyala yapıştır şeklinde yazmıyorum ve gündem değerlendirmelerinden önce(ve devam ederken) de 27 sayfalık "Dünden Bugüne E3 Fuarı", "E3 Konferansları", "Gelmiş Geçmiş En İyi Oyun Koleksiyon Sürümleri" , ve yine uzun bir "PayDay 2" incelemem de sitede yer alıyor. Hatta bu yazıların bir kısmı da başkaları tarafından çalınıp başka sitelerde paylaşılmıştı. Yazdığım yazılar gerçekten de kendi emeğimle yazdığım ve kopyala-yapıştır şeklinde yazılmış yazılar değil ve bu da zamanımı alan bir durum haliyle. Bu gündem değerlendirmesini bir çok kez sesli ya da görüntülü olarak da yapmak istedim ama kendimi yazarak daha iyi ifade edebildiğime inandığımdan yazılı olarak devam ettim. Ama zaten ülkemiz insanının bir şeyler okuma yüzdesi düşünüldüğünde yazılarımın da fazla okunmadığının(okunmayacağının) biliyorum. Artık bu haftayla birlikte TeknoSeyir sitesinde ve bir kaç YouTube kanalında daha olmak üzere oyun gündemi sesli ve görüntülü olarak, oyun dünyasının önemli(!) isimleri eşliğinde yayınlanmaya başladı. Bununla birlikte bu saatten sonra zaten çok çok az olan okunma sayımın iyice düşeceğinden eminim.
Bu sebepten dolayı da gündem yazmayı bırakıyorum. Bu güne kadar benim yazılarımı beğenen ve destekleyen herkese çok çok teşekkür ediyorum. Son oyun gündemi derlemesine hoş geldiniz, iyi okumalar...

- Bu hafta açık betası sona eren Star Wars Battlefront oyununun yapımcı firması DICE ‘ın teknik yöneticisi Johan Andersson, PS4 ve Xbox One ‘da oyunun çözünürlüklerinin düşük olduğunu gerekçe göstererek eleştiri yapanlara, “ FPS ‘in yüksek olması çözünürlüğün yüksek olmasından daha önemlidir.” Cevabını verdi. Oyunun betası PS4 ‘te 900p ve Xbox One ‘da ise 720p olarak çalışıyordu ve bu da büyük eleştiri toplamıştı. Andersson, yaptığı açıklamalarda “frame rate” ve oyunun düzgün çalışmasının kesinlikle çözünürlükten daha önemli olduğunu ve her iki makinanın da oyunu 60FPS ‘de çalıştırdığını söyledi. Oyun Xbox One,PS4 ve PC için 17 Kasım’da çıkacak.
Ayrıca oyunun çıkışına 1 ay kala oyunun dağıtımcı firması EA, oyunun daha sonra çıkacak olan 4 DLC ‘sini barındıracak olan Season Pass ‘i açıkladı, fazla detay belirtilmese de DLC’lerin tahmin edilebileceği üzere yeni savaş alanları ve yeni içerikler getireceği kesin. Oyunun Season Pass ‘ini ön sipariş verenler oyunun DLC ‘lerine çıkışından 2 hafta önce erişebilecek. Star Wars Battlefront Season Pass’in fiyatı ise 50 dolar olarak belirlendi ve daha önceki DICE oyunlarına bakarsak muhtemelen bu oyunun da her bir DLC’ si tek başına 15 dolar civarında tutacaktır.
EA ve DICE, bunlara ek olarak oyun için 3 yeni mod daha duyurdu. Bunlar;
Hero Hunt : 7v1 olarak oynanacak olan bu modda bir oyuncu özel karakterlerden birini alacak ve diğer 7 kişi onu öldürmeye çalışacak. Özel karakteri kim öldürürse karakterin yerine o geçecek ve oyun devam edecek.
Cargo : Battlefield oyunlarına aşina olanlar bu modu Capture the Flag(Bayrağı Yakala) moduna benzetebilirler. Bu modda iki takım olacak ve her bir takımın ana üssü olacak, takımların amacı ise karşı tarafın üssündeki Cargo paketini alıp kendi üssüne taşımak olacak.
Droid Run : Bu oyun modundaki haritada 3 adet aktif görev bulunacak ve bu görev noktalarında GNK Droidleri bulunacak. Ve takımlar bu Droidlerin kontrolünü almak için uğraşacaklar. Fakat bu Doridler hareket edecek ve yerleri devamlı değişecek. 6v6 olarak oynanacak bu modda ana görev 3 Droid ‘i ele geçirmek ve bu Droidleri 10 dakika elde tutmak. Bu modda her hangi bir özel karakter bulunmayacak.
Oyunun beta testinin bitmesi ile birlikte oyunun yöneticilerinden Sigurlina Ingvarsdottir, Star Wars Battlefront ‘un betasını toplamda 9 milyon kişinin oynadığını ve bu sayının EA tarihindeki en büyük beta katılımı olduğunu açıkladı. Betaya katılımın yüksek olacağını tahmin ettiklerini çünkü son 6 aydır en çok konuşulan oyun konularından birinin Star Wars Battlefront ‘un beta ‘sı olduğunu fakat bunun yine de çok heyecan verici olduğunu söyledi.
EA, Star Wars Battlefront ‘un oyun içi mesajlaşma sistemi olmayacağını belirtti. EA ‘in resmi Star Wars Twitter sayfasında oyunun PS4 ve Xbox One ‘da konsolların kendi parti sistemini kullanacağı belirtildi. PC tarafında ise oyunun yapımcı firması DICE, PC oyuncularının oyun içi haberleşmek için istedikleri 3. Parti yazılımı kullanabileceğini belirtmişti.
Oyunun yapımcı firması DICE, Star Wars Battlefront Beta ‘da kullanıcılara sunulan 20v20 Walker Assault modunda dengesizlik olduğunu itiraf etti. Beta dönemi boyunca kullanıcılar bu modda sıklıkla Imperials ‘ların kazandığını belirtmişti fakat DICE ‘dan konu ile ilgili bir açıklama gelmemişti. Twitter ‘dan bir oyuncunun sorduğu “Oyunun Walker Assault modunda Rebel olduğumda hiç kazanamadım, bu kötü oynadığım anlamına mı geliyor?” sorusuna DICE ‘ın halkla ilişkiler direktörü Matthew Everett “Hayır! Bu beta ‘da olan bir denge sorunu.” Cevabını verdi. Oyunun çok oyunculu modlarının baş dizayncısı Dennis Brannvall ise oyunun bu bölümü ile ilgili değişiklikler yapacaklarını ve sorunu gidereceklerini belirtti.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-prioritizes-frame-rate-over-/1100-6431336/
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-beta-largest-in-history-of-e/1100-6431386/
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-has-no-dedicated-chat-system/1100-6431394/
http://www.gamespot.com/articles/dice-admits-star-wars-battlefronts-walker-assault-/1100-6431410/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Yapımı yarıda kalan Dead Island 2 ‘nin ve sevilen FPS oyunlarından Spec Ops: The Line ‘ın yapımcı firması Yager ‘dan ayrılan 3 çalışan, InBetweenGames adında yeni bir oyun stüdyosu açtılar. Stüdyonun ile oyunu ise The Mammoth: A Cave Painting adlı iOS ve Android platformarına çıkan bir mabil oyun. Kendilerine başarılar diliyorum.
http://www.gamespot.com/articles/dead-island-2-devs-open-new-studio-release-mammoth/1100-6431337/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Xbox One ‘ın kontrolcüsünü wireless ile PC ‘lerde kullanmaya yarayacak olan resmi USB adaptörü ‘nün Ekim ayı sonunda geleceği Microsoft tarafından duyuruldu. Adı Xbox Wireless Adapter for Windows olan bu cihaz 25 dolara satılacak.
http://www.gamespot.com/articles/xbox-one-controllers-wireless-pc-adapter-coming-th/1100-6431361/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- The Witcher 3 : Wild Hunt ‘ın bu hafta çıkan ilk paralı DLC ‘si olan Hearths of Stone ‘dan sonra gelecek olan 2. paralı DLC ‘si Blood and Wine ‘ın çıkış tarihi 2016 ‘nın ilk çeyreğinden , ilk yarısına güncellendi. Yani kan ve şarapla yıkanmak için biraz daha fazla beklenmesi gerekecek.
http://www.gamespot.com/articles/witcher-3s-blood-and-wine-expansion-may-be-coming-/1100-6431372/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Bu sene PS4 ‘e özel olarak çıkan ve çok beğenilen aksiyon oyunu Bloodborne ‘un içerisinde orijinal oyun ve The Old Hunters DLC ‘si bulunan Game of the Year versiyonu duyuruldu. Oyunun bu versiyonu 25 Kasım ‘da çıkacak. Ayrıca oyunun yapımcı firması From Software The Old Hunters ‘dan başka bir DLC çıkartmayacaklarını da duyurdu.
http://www.gamespot.com/articles/bloodborne-game-of-the-year-edition-announced/1100-6431373/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Geçtiğimiz aylarda PS4 için özel olarak sessiz sedasız çıkan fakat türün sevenlerini kendine bağlayan korku-gerilim oyunu Until Dawn ‘ın yapımcı firması Supermassive Games, oyuna bir DLC gelebileceğini fakat yakın zamanda oyuna VR(sanal gerçeklik) gözlüğü desteği eklemeyeceklerini belirtti.
http://www.gamespot.com/articles/until-dawn-dlc-is-possible-but-dont-expect-vr-vers/1100-6431374/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Sevilen FPS serisi Call of Duty ‘nin dağıtımcı firması Activision bu sene çıkacak serinin yeni oyunu olan CoD: Black Ops 3’e “Gerçekçi” adında yeni bir zorluk seviyesi eklediğini açıklamıştı. Bu hafta ise “Gerçekçi” zorluk modunun ayrıntıları açıklandı. Bu zorluk seviyesinde sadece 1 can puanınız olacak ve tek vuruluşta öleceksiniz. Bu zorluk seviyesini oynarken sabırlı ve çok teknik şekilde oynamanız gerekiyor. Açıkçası bana biraz saçma geldi en azından 2-3 vuruşluk daha hakkı olması gerek, sonuçta üzerinizde sağlam zırh olacak.
Call of Duty: Black Ops 3 ‘ün anlatacağı hikaye Black Ops 2 ‘den 40 yıl ilerisinde geçecek. Oyunun yapımcı firması Treyarch oyunun hikaye anlatımını kafa karıştırıcı ve karmaşık olarak nitelendirdi. Stüdyonun dizayn yöneticisi David Vonderhaar, hikayede çok fazla gizem olduğunu, ve beyni bulandırıcı çok fazla detay olduğunu açıkladı.
http://www.gamespot.com/articles/call-of-duty-black-ops-iiis-realistic-difficulty-i/1100-6431376/
http://www.gamespot.com/articles/call-of-duty-black-ops-3-story-has-some-really-scr/1100-6431423/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Bungie firmasının beğenilen FPS oyunu Destiny büyük bir güncelleme aldı. Güncelleme ile birlikte oyuna daha önce tanıtılan “oyun içi ödeme” sistemi ‘nin yanı sıra pompalı tüfeklere de bir çok değişiklik geldi. Bunların dışında silahlarda, ekipmanlarda, ve görsellerde bir çok değişim de göze çarpıyor. Detayları linke giderek görebilirsiniz.
http://www.gamespot.com/articles/destiny-update-adds-microtransactions-nerfs-shotgu/1100-6431391/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Japon oyun firması Bandai Namco, oynaması bedava olan dövüş oyunu Rise of Incarnates ‘i 15 Aralık ‘da kapatacağını açıkladı. Oyunun Steam sayfasından yapılan açıklamada oyunu oynayan herkese teşekkür eden Badai Namco, oyunun 15 Aralık’a kadar hala oynanabilir olduğunu belirtti. Rise of Incarnates Ağustos 2014 ‘de duyurulmuştu.
http://www.gamespot.com/articles/bandai-namco-shuts-down-free-to-play-fighting-game/1100-6431408/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Arma 3 adlı beğenilen askeri aksiyon oyununun yapımcı firması Bohemia Interactive, oyunun bugüne kadar toplamda 2 milyon adet sattığını açıkladı. Buna ek olarak, Bohemia oyuna sırasıyla Kasım‘da ve 2016 başında çıkacak olan Nexus ve Eden adlı 2 adet bedava güncelleme geleceğini ve 2016 ‘nın 2. Çeyreğinde ise 1 adet Apex adlı paralı DLC ‘nin geleceğini belirtti. Nexus güncellemesi ile birlikte oyuna bir çok yeni ekipman ve özellik gelecek. Eden güncellemesi ile oyuna Eden 3D adlı bir Editör gelecek ve oyunculara daha önceki editörlerde yapamadıkları şeyler yapma imkanı tanıyacak. Paralı DLC olan Apex ise oyuna 100 km^2 ‘lik “Tenoa” haritasını ekleyecek, ve bunun yanı sıra yeni silahlar, araçlar ve karakterler de eklenecek.
http://www.gamespot.com/articles/arma-3-free-updates-and-editor-announced-as-sales-/1100-6431407/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Ünlü oyun firması Blizzard, MOBA- FPS türünde çıkartacağı Overwatch oyununun kapalı beta testinin 27 Ekim ‘de başlayacağını duyurdu. Blizzard, oyunun kapalı betasının sadece Amerika ‘da olacağını ve küçük bir grup oyuncu tarafından yapılacağını belirtti. Yani benim gibi oyunu dört gözle bekleyenler boşuna heveslenmesin 🙂 Fakat iyi haber şu ki muhtemelen Kasım ‘ın ilk haftasında kapalı beta ‘ya daha çok oyuncu alınacak ve Amerika bölgesi dışından da katılımcılar teste katılabilecekler. Yani tekrar umutlanabiliriz. Kapalı beta testine seçilen kişilerin Battle.net ‘te kayıtlı olan e-mail adreslerine kapalı beta kodu gönderilecek. Noolur çıkarsa biriniz bana verin, olmaz mı ki ? 🙂
http://www.gamespot.com/articles/heres-when-the-overwatch-beta-starts/1100-6431395/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Geçen sene çıkan fakat beklentileri karşılamayarak hayal kırıklığı yaratan gizlilik oyunu Styx: Master of Shadows PS4,Xbox One ve PC için geri dönemeye hazırlanıyor. Adı Styx: Shards of Darkness olacak oyun geçen sene olduğu gibi Cyanide Studios tarafından geliştirilecek ve dağıtımcılığını Focus Home Interactive üstelenecek. Yapımcı Cyandie Studios , oyunun bu sefer daha büyük tutku ve daha büyük fikirler ile geliştirdiklerini ayrıca bu sefer ilk oyuna göre çok daha fazla bütçeleri bulunduğunu ve oyunu Unreal Engine 4 gibi çok güçlü bir oyun motoru ile yapacaklarını da belirtti. Oyun geliştirilmeye başlanalı 6 ay olmuş ve 2016 ‘da çıkması planlanıyor.
http://www.gamespot.com/articles/styx-xbox-oneps4pc-sequel-announced-with-bigger-bu/1100-6431420/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Fransız medya devi Vivendi 2 sene önce Activision Blizzard ‘da olan hisselerini satarak oyun dünyasına veda etmişti. Bu hafta ise Vivendi, dünayca ünlü oyun yapımcısı Ubisoft ‘un %6.6 ‘lık hissesini 140 milyon dolara ve mobil oyun firması Gameloft ‘un %6.2’lik hissesini 20 milyon dolara satın alarak oyun dünyasına geri döndü. 2013 ‘de Vivendi, Activision Blizzard ‘daki %85’lik hissesini TV ve müzik dünyasına yoğunlaşmak amacıyla 8 milyar dolara satmıştı.
http://www.gamespot.com/articles/former-activision-owner-vivendi-buys-stakes-in-ubi/1100-6431427/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Xbox.com sevilen açık dünya oyunu Just Cause 3 ‘ün Xbox One ‘da yaklaşık 43GB ‘lık yer kaplayacağını açıkladı. 2010 yılında Xbox 360 ‘a çıkan Just Cause 2 ‘nin sadece 4GB ‘lık yer kapladığı düşünüldüğünde boyutun ne kadar büyük olduğu da ortaya çıkıyor.
http://www.gamespot.com/articles/just-cause-3-xbox-one-file-size-revealed/1100-6431438/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Xbox One ‘a özel olacak ve büyük bir heyecan ile beklenen Halo 5: Guardians adlı FPS oyununun ön siparişleri açıldı. Oyunu ön sipariş verenler, oyunu indirmeye başlayabilecek ve oyun 27 Ekim ‘de açılacak. Oyunun dağıtımcısı Microsoft ayrıca oyuna bu senelerde alıştığımız üzere ilk gün güncellemesi geleceğini ve bu güncellemenin çok oyunculu haritalar için olacağını belirtti.
http://www.gamespot.com/articles/halo-5-pre-load-now-available-day-one-multiplayer-/1100-6431437/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Bu senenin en iyi oyunlarından olan ve bu hafta ilk paralı DLC ‘sine kavuşan The Witcher 3: Wild Hunt ‘ın yapımcı firması CD Projekt Red oyunda kolay yoldan para kazananları tespit edip oyun içi vergilendirecek. Oyunda bir göreve giderken ya da şehirde gezerken yanınıza gelebilecek vergi memurları size birkaç soru sorarak verdiğiniz cevaplara göre sizden vergi ödemenizi talep edecekler. Parayı ödeyip ödememek tamamen size kalmış…
http://www.gamespot.com/articles/witcher-3-will-try-to-tax-players-who-used-money-e/1100-6431432/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Bu senenin beğenilen oyunları arasında yer alan Dying Light adlı zombi temalı FPS oyununun yapımcı firması Techland, oyuna kayda değer bir çok şey getirecek olan The Following adlı DLC ‘nin 2016 ‘nın ilk yarısında çıkacağı kesinlik kazandı. Techland, The Following ‘i ilk duyurduğunda 2016 ‘da geleceğini belirtmiş fakat net bir tarih vermemişti. DLC ‘nin tek başına fiyatı 15 dolar olacak.
http://www.gamespot.com/articles/dying-light-the-following-release-date-narrowed-do/1100-6431443

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Rockstar Games, Grand Theft Auto 5 ‘in çok oyunculu modu için yeni bir güncelleme duyurdu. Lowriders adlı güncelleme 20 Ekim ‘de çıkacak ve oyuna adından da anlaşılacağı üzere “Lowrider”(Kasası alçak tip gibi oluyor herhalde) tipi araçları ekleyecek. Önemli olan şey ise ilk defa bir GTA 5 güncellemenin sadece yeni nesil konsollara ve PC ‘ye gelmesi ve diğer platformları es geçmesi. Güncelleme ile birlikte tabii ki sadece “lowrider” tipi araçlar gelmeyecek, bunun yanında oyuna Benny’s Original Moto Works isimli bir modifiye dükkanı eklenecek ve oyuncular bu dükkandan “lowrider” tipi araçlarını modifiye edebilecekler. Son olarak güncelleme ile yeni “Lamar” görevleri, yeni silahlar, aksesuarlar, saç şekilleri ve giysi de ekleyecek.
http://www.gamespot.com/articles/gta-5s-latest-update-revealed-skips-last-gen-conso/1100-6431446/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Çıktığı ilk zamanlar muhtemelen biraz da oyunculardaki Fallout açlığı nedeni ile beklenenden daha fazla sevilen, Fallout Shelter adlı mobil oyuna güncelleme geldi. Güncelleme ile yeni bir oyun modu, ve yeni içeriğin yanı sıra çıkmasına az bir süre kalan Fallout 4 ‘den de bir karakter dahil oldu. Güncellemenin şu an için sadece iOS ‘a çıktığını da belirtmekte yarar var.
http://www.gamespot.com/articles/new-fallout-4-character-added-in-fallout-shelter-u/1100-6431458/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Doom efsanesinin yeniden dönüşü olacak olan DOOM oyununun çok oyunculu modunun alfa testleri için kayıtlar açıldı. Bu alfa testinde oyunda sadece 1 adet harita(Heatwave) olacak ve 1 adet 6v6 Team Deathmatch modu bulunacak. Bu testte oyuncular sadece 6 silah ve 2 ekipman kullanma şansını bulacaklar. Oyun PS4, Xbox One ve PC için 2016 ‘da yayınlanacak.
http://www.gamespot.com/articles/dooms-multiplayer-alpha-test-sign-ups-go-live/1100-6431455/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- EA Studios yöneticilerinden Patrick Soderlund verdiği bir röportajda, DICE ‘ın DLC ‘lerinden sorumlu olan DICE Los Angeles stüdyosunun, yakın bir zamanda olmasa da ilerleyen zamanlarda kendi özel oyunlarını yapabileceğini belirtti. DICE LA stüdyosunun Battlefield üzerinde gayet iyi işler çıkarttığını ve kendi oyunlarını çıkartabilecekleri kapasiteye geldiklerini de sözlerine ekledi.
http://www.gamespot.com/articles/highly-likely-that-dice-la-will-make-its-own-game-/1100-6431469/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Sevilen FPS oyunu Borderlands serisinin yapımcı firması Gearbox Software ve dağıtımcı 2K Games, yeni çıkartacakları MOBA-FPS türündeki oyunları Battleborn ‘un kapalı teknik testinin 29 Ekim ‘de Xbox One,PS4 ve PC platformlarında başlayacağını duyurdu. Testin amacı, karakterler arasındaki dengeyi oturtmak, serverların kapasitesini görmek, bugları görmek ve oyunun online yapısını görmek olacak. Teste katılmak isteyen oyuncular oyunun web sitesinden kayıt olabilirler. Oyunun açık beta testi ise muhtemelen Kasım başı ya da ortasında başlayacak. Oyunun tam sürümünün çıkış tarihi ise 9 Şubat 2016.
http://www.gamespot.com/articles/heres-when-the-battleborn-closed-technical-test-st/1100-6431460/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- CI Games ‘in bu sene çıkarttığı ve türün severleri tarafından oldukça beğenilen Dark Souls tipi aksiyon oyunu Lords of the Fallen ‘ın oyunun bugüne kadar çıkan bütün DLC ‘leri ile birlikte gelecek olan Complete Edition’ ının 27 Ekim ‘de 30 dolardan piyasaya sürüleceği duyuruldu.
http://www.gamespot.com/articles/lords-of-the-fallen-complete-edition-release-date-/1100-6431461/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Sevilen takım bazlı soygun yapma oyunu Payday 2 ‘nin yapımcı firması Overkill Software oyunun PC versiyonu için yeni bir güncelleme yayınladı. Adı The Black Market olan güncelleme ile oyuna “oyun içi ödeme” sistemi geldi. Oyuna sadece gerçek dünya parası ile(2.5 dolar) alınabilen özel bir matkap ile açılabilen kasalar geldi. Bu kasaları açtığınızda ise oynanışa etki eden silah iyileştirme parçaları çıkıyor. Bu parçaları aynı Counter Strike: GO ve Team Fortress 2 ‘de olduğu gibi Steam Community aracılığı ile satabileceğiz ya da alabileceğiz.
http://www.gamespot.com/articles/payday-2-pc-update-introduces-microtransactions/1100-6431472/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Senenin en çok beklenen oyunlarından biri olan fakat özellikle PC versiyonu büyük bir hüsrana dönüşen Batman:Arkham Knight ‘ın yapımcı firması Rocksteady Games, oyunun çıkan ve çıkacak olan büyün DLC ‘lerinin dahil olduğu 40 dolarlık bir Arkham Knight DLC Pass ‘i duyurdu. Firma bunun yanı sıra, Kasım ayında çıkacak olan bir DLC daha duyurdu. Gelecek olan DLC ile birlikte 2016 ‘da gelecek olan Batman vs. Superman filminde kullanılan Batsuit ve Batmobile oyuna dahil olacak. Ocak başına kadar gelecek bütün DLC ‘lerin listesi için linke gidebilirsiniz.
http://www.gamespot.com/articles/batman-arkham-knight-getting-batman-v-superman-dlc/1100-6431474/

---------------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft pazarlama yöneticisi Mike Nichols, Xbox One için Kinect adlı kameraya sahip olan kullanıcıların(ki bunların büyük bir çoğunluğunu zorunlu olarak ilk çıkan Xbox One paketlerini alanlar oluşturuyor.) büyük bir çoğunluğunun Kinect kamerasını hala kullandığını belirtti. Fakat bu kamerayı kullanan kullanıcıların bu kamerayı oyunlar için değil, bio-metrik güvenlik için kullandığını da bir nevi itiraf etti.
http://www.gamespot.com/articles/vast-majority-of-xbox-one-owners-who-have-kinect-s/1100-6431478/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Keep Talking and Nobody Explodes

Merhabalar arkadaşlar,
Bugün sizlere 8 Ekim 'de çıkan değişik bir oyundan bahsedeceğim. Oyunun adı Keep Talking and Nobody Explodes(Konuşmaya devam et ve kimse patlamasın). Oyun 2 ya da daha fazla kişiyle oynanabilen bir bomba imha etme oyunu. Oyunda 1 kişi, üzerinde çözülmesi gereken bir çok bulmaca bulunan bir bomba kutusu ile bir odada duruyor, diğer kişi ise o bombayı göremiyor ve elindeki bomba imha kılavuzu ile odadaki kişi yönlendirmeye çalışıyor. Oyunda çeşitli imha kılavuzları var ve her biri farklı farklı, bulmacalar farklı olmasa bile çözülüş şekilleri farklı olduğundan bulmacalar ezberlenemiyor. Ayrıca oyunun firması Steel Crate Games oyuna yeni bulmacalar ekleyerek ve imha kılavuzunu güncelleyerek oyunu ezberlenmeyecek halde tutacak. Zaten oyunu her açışta aynı bulmacaların aynı düzende çıkması imkansıza yakın, ki her oynanışta farklı imha kılavuzu kullanılıyor ve bütün bulmacaların çözülüş şekilleri de farklı oluyor.
Bir kişinin ekranında bomba açık oluyor ve diğer kişinin ekranında da imha kılavuzu açık oluyor. Yani birbirinizi göremiyorsunuz, ve elinizde olan bilgilerle bomba patlamadan bütün bulmacaları çözmeye çalışıyorsunuz.
Bulmacalar ise özellikle başlarda bayağı bir zorlayıcı ve kafa çalıştırıcı, yani çok iyi dizayn edilmiş, zaten amacı bulmaca çözmek olan bir oyundan da daha azı beklenemezdi.
Oyun VR(Sanal gerçeklik) gözlüğü destekliyor, yani sanal gerçeklik gözlükleri ile de halihazırda oynayabiliyorsunuz ama VR gözlükleri piyasaya çıkmaya başlayınca oyunun adını daha da çok duyacağımızdan eminim hele ki gözlüklerin desteklediği sınırlı sayıda oyun varken.
İmha kılavuzu uzun ve İngilizce, bu yüzden oyunu oynayabilmek için ya İngilizce bilginiz yüksek olacak ya da bilen birisine kılavuzu(şu an 23 sayfa) çevirtmeniz gerekiyor yoksa oyundan zevk almanız imkansız.
Eğer yeterli İngizilceniz varsa ve oynayacak da en az 1 arkadaşınız varsa, kesinlikle zevkli dakikalar yaşatıyor. Hem gülüp eğleniyorsunuz hem de beyin jimnastiği yapıyorsunuz.
Oyun Steam üzerinden yaklaşık 21 TL 'ye satılıyor, ve bana göre kesinlikle parasının hakkını veriyor, ki oyunun dahada gelişeceği ve de tekrar oynanabilirliğinin yüksek olduğu düşünüldüğünde.
Hepinize bol oyunlu ve sağlıklı günler diliyorum...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 21 ( 05.10.2015 – 11.10.2015 )

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 21 ( 05.10.2015 – 11.10.2015 )

Merhabalar arkadaşlar, haftalık oyun gündemine hoş geldiniz... İyi okumalar, umarım beğenirsiniz...

- Kuzey Amerikalı online alış veriş sitesi Target, Video Oyunları bölümünü güncelledi ve PS4 için 50 dolarlık indirimi gösteren bir görsel yayınladı. Henüz Sony tarafından resmi bir açıklama gelmiş değil, fakat bu görsel ile PS4 ‘lerin fiyatının Amerika’da yakın bir zamanda 399 dolardan 349 dolara çekilebileceğinin bir göstergesi olarak algılandı.
http://www.gamespot.com/articles/ps4-getting-50-price-drop-report/1100-6431133/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft, ilk olarak E3 2015 ‘de duyurduğu ve bu ayın sonunda satışa çıkacak olan yeni Xbox One Elite kontrolcüsünün sahip olduğu “button-mapping”(tuş haritalaması) özelliğinin bütün Xbox One kontrolcülerine güncelleme ile geleceğini açıkladı.
http://www.gamespot.com/articles/all-xbox-one-controllers-will-eventually-support-b/1100-6431130/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Activision ‘ın her sene çıkarttığı sevilen FPS serisi Call of Duty ‘nin bu sene çıkacak olan oyunu CoD: Black Ops 3 ‘ün ödül listesi açıklandı. Ayrıca Activision, oyuna “Gerçekçi” adında yeni bir zorluk seviyesi ekleyecek. Bu zorluk seviyesinin en zor oyun seviyesi olacağı belirtiliyor. Oyunda bu güne kadar Recruit, Regular, Hardened ve Veteran zorluk seviyeleri vardı. Black Ops 4 6 Kasım’da bütün platformlara aynı anda çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/call-of-duty-black-ops-3-adding-franchise-first-re/1100-6431147/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Larian Studios ‘un Kickstarter ‘da başlattığı bir kampanya sonucu yapılan ve müthiş bir başarı yakalayan RPG oyunu Divinity : Original Sin ‘in Xbox One ve PS4 için çıkacak olan yüksek çözünürlüklü versiyonlarının 27 Ekim ‘de çıkacağı duyuruldu. Oyunun bu geliştirilmiş versiyonlarında Split-Screen özelliği bulunacak ve konsollar için geliştirilmiş yeni kontroller sunacak.
http://www.gamespot.com/articles/1080p-divinity-original-sin-ps4xbox-one-release-da/1100-6431144/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Ubisoft ‘un her sene ısrarla çıkarttığı Assassin’s Creed serisinin bu sene çıkacak olan versiyonu Assassin’s Creed Syndicate ‘ın Xbox One ‘da yaklaşık 40GB ‘lık bir yer kaplayacağı belirlendi. Oyun 23 Ekim’de Xbox One ve PS4 ‘e, 19 Kasım ‘da ise PC ‘ye gelecek.
http://www.gamespot.com/articles/assassins-creed-syndicate-file-size-revealed/1100-6431141/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Ubisoft haftanın başında Youtube üzerinden bir canlı yayın başlattı, yayında bir mağara duvarına resmedilmiş eski zamandan kalma bir savaşçı gözüküyor, ve arka fondan da garip ekolu sesler geliyor. Bu canlı yayın oyun dünyasında merak uyandırırken, Ubisoft ‘un duyuracağı bu oyunun Far Cry 5 olacağı düşünülüyor.
Ve Salı akşamı yeni Far Cry oyunu, Far Cry Primal Ubisoft tarafından duyuruldu. Oyun ilk 3 oyunun aksine bu sefer Taş Devrinde geçecek. Milattan önce 10 bin yılında geçecek oyunda mamutlar ve büyük dişli kaplanlar gibi yaratıklar da olacak. Oyundaki karakterimiz bir avcı olan Takkar olacak ve Oros adlı mekandan kurtulmak ise tek amacımız olacak. Oyuncular ilk insanları ve vahşi dünyayı tecrübe edebilecekler. Oyunda ayrıca diğer Far Cry oyunları ile benzer olarak silahlar ve ekipmanları biriktirdiğimiz şeyler ile yapabileceğiz. Far Cry Primal, Ubisoft Montreal tarafından Ubisoft Toronto, Ubisoft Shanghai ve Ubisoft Kiev ‘in destekleri ile geliştiriliyor ve 23 Şubat 2016 ‘da çıkması planlanıyor.
http://www.gamespot.com/articles/ubisoft-teases-new-game-what-do-you-think-it-is/1100-6431156/
http://www.gamespot.com/articles/far-cry-primal-trailer-release-date-gameplay-detai/1100-6431181/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Yılın en çok beklenen oyunlarından biri olan Star Wars Battlefront ‘un yapımcı firması DICE, oyunda 2 adet para birimi olacağını(points ve credits) daha önceden duyurmuştu. Bu açıklama da oyuncular arasında oyunda “oyun içi para ödeme” sistemi olacağı yönünde spekülasyonlara neden olmuştu. Fakat DICE firmasından Niklas Fegraeus, oyunda, oyun içi ödeme sisteminin olmayacağını belirten açıklamalarda bulundu.
http://www.gamespot.com/articles/no-microtransactions-in-star-wars-battlefront-says/1100-6431154/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Remedy Entertainment, bir süre önce bu sene Xbox One ‘a özel olarak çıkması beklenen oyunları Quantum Break ‘i 2016’ya ertelediğini açıklamıştı. Bu hafta ise, bu ertelemenin sebepleri hakkında konuşan Remedy, ertelemeye sebep olan bir çok faktör olduğunu belirtti. Ertelemenin en büyük sebebinin ise oyun ile birlikte yapılan aynı adlı dizinin olduğu açıklandı. Diğer sebepler ise firmanın ilk defa Xbox One için oyun yapması ve Quantum Break ‘in önceki yaptıkları oyunlara göre tamamen farklı bir dünya oluşturması. Oyun 5 Nisan 2016 ‘da çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/this-is-why-xbox-one-exclusive-quantum-break-is-ta/1100-6431153/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Bethesda Softworks ve Zenimax Online Studios, ortak yapımları olan MMO oyunu The Elder Scrolls Online için yeni bir DLC duyurdular. DLC ile birlikte Ork’ların dünyası Orsinium gelecek, zaten DLC ‘nin adı da “Orsinium” olacak. Tabii ki DLC ile birlikte gelecek olan tek şey Orsinium değil, DLC ile birlikte yeni PVE içerikleri, The Maelstrom Arena adında tek kişilik bir arena, yeni zindanlar ve yeni eşyalar da gelecek. Bu DLC ile birlikte oyuna 20 saati aşkın oynanabilir içerik gelecek. 25 dolarlık fiyat etiketi olacak “Orsinium”, 2 Kasım ‘da PC ve MAC için gelecek, 17-18 Kasım tarihlerinde de Xbox One ve PS4 için gelecek.
http://www.gamespot.com/articles/elder-scrolls-onlines-next-expansion-detailed-prom/1100-6431150/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Star Wars Battlefront ‘un sistem gereksinimleri oyunun Origin sayfasında açıklandı. Oyun minimum olarak, i3 6300T,8GB Ram,gtx 660 ya da HD 7850 istiyor. Önerilen sistem gereksinimi ise, i5 6600, 16GB Ram, GTX 970 ya da R9 290. Oyun 17 Kasım ‘da PC,PS4 ve Xbox One için çıkacak. Beta testi ise 8-12 Ekim arası yapılacak.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefronts-pc-system-requirements-reve/1100-6431176/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Bungie ‘nin Xbox One ve PS4 için özel olarak piyasaya sunduğu FPS oyunu Destiny, gerçek dünya parası ile satın alınabilen bir oyun içi para olan “Silver” ‘ı duyurdu. Oyunda NPC Tess Everis tarafından satılacak olan 18 yeni karakter hareketi bu yeni para birimi ile alınabilecek. Bungie oyun içi ödeme sisteminin hiçbir şekilde oyuna etki edecek şeyler için kullanılmayacağını da belirtti. Satışlar 13 Ekim’de başlayacak.
http://www.gamespot.com/articles/destiny-gets-microtransactions/1100-6431167/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- 2K Games ‘in 4v1 yaratık avlama oyunu Evolve, şu ana kadar çıkan bütün DLC ‘leri ile birlikte Ultimate Edition olarak PS4 ve Xbox One ‘a geliyor. Evolve Ultimate Edition, Amazon ‘da 3 Kasım çıkış tarihi ve 60 dolarlık fiyatı ile listelendi.
http://www.gamespot.com/articles/ps4xbox-one-evolve-ultimate-edition-revealed-by-am/1100-6431165/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Bu yılın en merakla beklenilen oyunların biri olan ve DICE firmasının yapımcılığını üstendiği Star Wars Battlefront hakkında DICE ile pek çok konu hakkında bir söyleşi gerçekleştirilmiş, bakalım neler demişler…
* Lucasfilm ve Disney ile çalışmaları hakkında…
= Lucasfilm ile çok çok yakından çalıştık. Bazı karakterler adeta onların bir bebeği gibi, ve onları çok önemsiyorlar, biz de bunun önemini kavradık ve ona göre çalıştık. Genel olarak biz oyun için yapmak istediklerimizi masaya yatırdık, Lucasfilm de bize saygı gösterdi ve ne istediğimizi çok iyi anladılar. Bu çalışma deneyimimiz gerçekten olağanüstü tecrübe kazandırdı. Her iki firma da aynı amaca hizmet ettiklerini çok iyi hissettiler.
* Luke Skywalker ‘ın oyunda neden Return of the Jedi filmindeki kıyafeti giydiği hakkında…
= Oynanış gözünden bakılınca Luke ‘un Jedi’lığa ilk adım attığı zamanı göstermeye çalıştık. Genel oyun anlamında belki de en ilginç şeylerden biri de Luke ve Darth Vader ‘ın zıtlıkları. Darth Vader, gerçekten çok tecrübeli ve çok güçlü bir karakter iken, Luke ise belki de Darth Vader ‘dan bile güçlü ama yeteneklerini yeni yeni keşfeden bir Jedi. Bu yüzden Luke ‘un kıyafetini bu şekilde seçtik.
* Hero güçlerinin dengelenmesi hakkında…
= DICE içerisinde, ve daha sonra kullanıcılar arasında bir çok oynanış testi yaptık. Bu denge olayı çok hassas bir konu çünkü bir yandan oyuncuyu bir yandan da o oyuncunun karşısındaki rakiplerini düşünmeniz gerekiyor. Eğer Hero ‘lar çok güçlü olursa onu oynayanlar için iş sıkıcılaşır. Tabii ki başlarda oyuncular “ben bir Jedi’ım her şeyi yok edebiliyorum!” şeklinde naralar atıp bütün rakiplerini kolaylıkla alt edebilir fakat bir süre sonra bu iş sıkıcılaşır. Evet Hero’ları oynayan oyuncular güçlü olduklarını hissetmeliler ama tabii ki bunun da bir sınırı olmalı, aynı şey normal karakterler için de geçerli tabii ki.
* Çok iyi bir “ilk gün” tecrübesi sunmak hakkında…
= O güne hazır olmak için elimizden geldiğince hazırlık yapıyoruz. Önümüzde bir beta testi olacak, ve bu bizim için ilk gün hakkında önemli veriler sağlayacak. Fakat şunu istiyoruz ki oyuncular oyuna girdiklerinde mümkün olan en iyi tecrübeyi yaşasınlar. Açık beta testinden sonra bir de kapalı beta testimiz olacak, bu da gerçekten bizim açımızdan önemli bazı testler yapmamızı sağlayacak.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-dev-talks-breaking-canon-and/1100-6431166/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft ‘un merakla beklenen sanal gerçeklik gözlüğü HoloLens ‘in geliştiriciler için olan versiyonunun 2016 yılında geleceği duyuruldu. Fiyatı ise sadece 3 bin dolar olacak. Evet dağılabiliriz!
http://www.gamespot.com/articles/3000-hololens-developer-kit-coming-in-2016/1100-6431189/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Yılın en iyi oyunlarından olan ve Kojima üstadın son MGS oyunu olan Metal Gear Solid V : The Phantom Pain ‘in çoklu oyuncu modu Metal Gear Online PS4 ve Xbox One için bu hafta geldi. PC versiyonu ise 2016 yılında gelecek.
http://www.gamespot.com/articles/metal-gear-solid-5s-traditional-multiplayer-mode-g/1100-6431184/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Nordic Games ve Gunfire Games, Darksiders 2 Deathinitive Edition ‘ın PS4 ve Xbox One için 27 Ekim’de geleceğini duyurdu. Deathinitive Edition, 2012 ‘de çıkan Darksiders 2 ‘nin yeni nesil konsollar için iyileştirilmiş hali olacak. Fiyatı ise 30 dolar olarak açıklandı.
http://www.gamespot.com/articles/ps4-and-xbox-one-get-darksiders-2-hd-release-this-/1100-6431170/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Japon oyun firması Capcom, sevilen oyun serileri Resident Evil için bir “spinoff” ve de birkaç Resident Evil oyunu için yüksek çözünürlüklü yeniden yapımlar yapmayı planlıyor. Fakat 2012 ‘de çıkan son Resident Evil oyunu olan Resident Evil 6 ‘nın devamının gelip gelmeyeceği ise henüz belli değil. Oyunun yapımcılarından Masachika Kawata, şu anda Resident Evil 7 için konuşacak seviyede olmadıklarını belirtti ama beklemede kalınmasını söyleyerek de serinin devamı için açık kapı bıraktı.
http://www.gamespot.com/articles/capcom-stay-tuned-for-resident-evil-7-no-plans-for/1100-6431200/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- 2013 yılında Wii U ve Nintendo 3DS için özel olarak çıkan Sonic: Lost World ‘ün PC ‘ye geleceği oyunun yapımcı firması Sega tarafından duyuruldu. Steam üzerinden satılacak oyun 2 Kasım’da 30 dolarlık bir fiyat etiketiyle çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/previously-a-wii-u3ds-exclusive-sonic-lost-world-c/1100-6431201/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Hikaye odaklı oyunlar yapan Telltale Games ‘in bir çok oyunu iOS işletim sisteminin uygulama mağazası olan App Store ‘dan kaldırıldı. Telltale Games, yaptığı açıklama ile, oyunlarında yeni çıkan iOS 9 işletim sistemi uyumsuzluklar ve problemler yaşandığını sorunları çözdükten sonra tekrar oyunların sistemde yer alacağını belirttiler.
http://www.gamespot.com/articles/telltales-the-walking-dead-the-wolf-among-us-and-m/1100-6431210/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Bu yılın bana göre en iyi oyunu olan ve genel olarak da çok beğenilen The Witcher 3:Wild Hunt ‘ın yapımcı firması CD Projekt Red, daha önce duyurdukları fakat kısa bir süre içerisinde gelmeyeceğini açıkladıkları bilim-kurgu RPG oyunu Cyberpunk 2077 ‘nin The Witcher 3 ‘den daha büyük olacağını belirttiler. MCV UK ‘e konuşan firmanın görsel efekter uzmanlarından Jose Teixeira, oyunu “Bu güne kadar CD Projekt Red ‘in yaptığı her şeyden çok çok daha büyük…” şeklinde tanımladı.
http://www.gamespot.com/articles/cyberpunk-2077-is-far-far-bigger-than-the-witcher-/1100-6431209/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Bu hafta bazı PS4 kullanıcıları satın almamalarında rağmen oyun kütüphanelerinde Bungie’nin sevilen FPS oyunu Destiny ‘i gördüler. Fakat oyunun ikonuna tıklayınca, ikon kişileri Destiny ‘nin satın alma sayfasına yönlendiriyor hem de en pahalı versiyonuna. Bunun üzerine Sony bir açıklama yaparak bunun “size özel içerik” özelliğinden kaynaklandığını PS4 ‘ün sizin ne tür oyunları sevdiğinizi gözlemleyerek kütüphanenize sizin sevebileceğiniz bir oyunun ikonunu eklediğini belirtti. Eğer bu tarz bir şey istemiyorsanız, Otomatik İndirme menüsünden “size özel içerik” tikini kaldırmanız lazım.
http://www.gamespot.com/articles/destiny-may-be-on-your-ps4-even-if-you-didnt-buy-i/1100-6431217/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- İlk olarak belirli bir süre için sadece Xbox One ‘a özel olacak Rise of the Tomb Raider ‘ın “Season Pass” içeriği belli oldu. Alanların oyunun çıkacak olan bütün DLC ‘lerine erişmesini sağlayacak olan bu paket ek olarak “Endurance Mode” adlı zorluk seviyesini ve 3 adet de ek zindan sunacak. Ayrıca oyunun 30 dolarlık bu Season Pass ‘ini satın alanlara 4 ay boyunca her gün yeni bir kart paketi gelecek. Bu kart paketlerinden kostümler,silahlar ve ekipmanlar çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/rise-of-the-tomb-raider-season-pass-includes-endur/1100-6431223/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- 343 Industries’in uzun zamandır yapımına devam ettiği ve merakla beklenen Halo serisinin yeni üyesi Halo 5: Guardians ‘ın bittiği Microsoft tarafından duyuruldu. Oyunun diskleri fabrikaya gönderildi ve oyun 27 Ekim ‘de Xbox One ‘a özel olarak çıkacak. Fakat 343 Industries oyunun gelecek ay çıkacak olan çok oyunculu kısmı için çalışmaya devam ediyor. Oyunun sayılarla ilişkisi ile ilgili de bir poster paylaşıldı. Postere göre ;
* Oyunun çıkışında toplam 21 adet çok oyunculu harita olacak.(18’in üzerinde harita da daha sonra gelecek.)
* 175 Zırh Seti yer alacak.
* 30 adet araç yer alacak.
* 8-12 saatlik bir senaryo modu olacak.
ve daha fazlası…
343 Industries hafta sonu oyunun “oyun içi para sistemi” hakkında da açıklamalar yaptı. Yapımcı firma oyunda alınabilecek her şeyin oyunu oynayarak da alınabileceğini fakat oyunu çok oynamadan bazı şeyleri elde etmek isteyenler için de oyun içi para ödeme sistemi koyduklarını belirtti. Oyunda REQ adı verilen ve içerisinden zırh, silah, ve oyun içinde kullanılabilecek bir çok şey çıkan paketler olacak. 3 tipi(Bronze,Silver, Gold) olacak olan paketlerin Silver olanı 2 dolar, Gold olanı ise 3 dolardan satılacak. Oyun içi para olarak da Bronze paketler 1250RP, Silver paketler 5000RP ve Gold paketler ise 10000RP ‘ye satılacak. Oyunu alan herkese oyunun başında 7500RP verilecek, maçlardan ise ortalama 2000RP gelecek.
http://www.gamespot.com/articles/halo-5-goes-gold-campaign-is-8-12-hours/1100-6431224/
http://www.gamespot.com/articles/halo-5-microtransaction-pricing-revealed/1100-6431325/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Uncharted serisinin ve The Last of Us ‘ın yapımcı firması Naughty Dog, yaptığı bir araştırma sonucu PS4 sahiplerinin yaklaşık %80 ‘lik bir kısmının daha önce hiç Uncharted oynamadığı kararına vardı. Bu yüzden de Uncharted: The Nathan Drake Collection ‘ın başarılı olacağına inanıyor.
http://www.gamespot.com/articles/80-of-ps4-owners-never-played-uncharted-naughty-do/1100-6431231/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Enteresan bir oyun olan The Stanley Parable ‘ın dizayncı ve yazarlarından biri olan Willian Pugh, Crows Crows Crows adlı bir ıyun stüdyosu açtı. Pugh, şirketinin açıldığı haberini resmi Twitter hesabından verirken oyunlarını yakın bir zamanda duyuracaklarını da belirtti.
http://www.gamespot.com/articles/stanley-parable-designer-opens-new-studio-former-r/1100-6431248/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Activision ‘ın her sene çıkarttığı beğenilen FPS oyunu serisi Call of Duty ‘nin bu sene çıkacak olan versiyonu CoD: Black Ops 3 ‘ün ön siparişi “geçici” bir süreliğine Xbox One ‘ın mağazasından ve Amazon ‘un oyun mağazasından kaldırıldı. Fakat Microsoft ve Activision sözcüleri oyunun mağazalara ne zaman döneceğini belirtmediler. Enteresan olan şey ise ne Xbox One ‘ın sahibi Microsoft ‘un, ne de oyunun yapımcısı Activision ‘ın bu konu hakkında “kısa süre sonra gelecek” ‘den öte bir açıklama yapmaması, daha da enteresanı Amazon ‘un hiçbir açıklama yapmaması. Bakalım neler olacak?!
http://www.gamespot.com/articles/call-of-duty-black-ops-3-xbox-one-digital-copies-r/1100-6431252/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Bethesda Softworks bu yılın en merakla beklenen oyunlarından biri olan Fallout 4 ‘ün PC için sistem gereksinimlerini açıkladı. Ek olarak oyunun Xbox One ve PS4 ‘de 28 ila 35 GB arası yer kaplayacağı da belirtildi.
Oyunun minimum sistem gereksinimi: i5-2300/Phenom 2 X4 945, 8GB Ram ve GTX 550Ti/Radeon HD 7870
Oyunun önerilen sistem gereksinimi: i7 4790/FX 9590, 8GB Ram, GTX 780/R9 290X
Oyun 10 Kasım ‘da PC,Xbox One ve PS4 için çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/fallout-4-pc-minimum-and-recommended-pc-specs-conf/1100-6431267/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Merakla beklenen oyunlardan Star Wars Battlefront ‘un açık betası bu hafta PC,Xbox One ve PS4 için başladı. Bir Reddit kullanıcısı ise oyunun dosyalarını araştırırken “karakterler” adlı bir klasör buldu. Bu klasörün içerisinde ise Star Wars dünyasının kahramanları Han Solo, Princess Leia, Emperor ve Boba Fett’i zaten açıklanan Darth Vader ve Luke Skywalker ‘ın yanında yer alırken gördü ve bu da büyük yankı uynadırdı, çünkü Vader ve Luke dışındaki karakterler resmi olarak açıklanmamıştı. Ben ise o isimlerin o dosyaya bulunması amacıyla EA tarafından bilerek yerleştirildiğini düşünüyorum. Star Wars Battlefront ‘un full sürümü 17 Kasım’da çıkacak.
Star Wars Battlefront beta PS4 ‘de 900p, Xbox One ‘da ise 720p olarak çıktı ve oyuncular tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-beta-leak-reveals-han-solo-p/1100-6431259/
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-beta-is-900p-on-ps4-720p-on-/1100-6431299/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Bu yılın en başarılı oyunları arasında yer alan The Witcher 3 : Wild Hunt ‘ın yapımcısı CD Projekt Red, oyuna bugüne kadar gelmiş en büyük yamayı yayınladı. Yama ile birlikte oyunda irili ufaklı yaklaşık 600 adet değişiklik oldu.
http://www.gamespot.com/articles/witcher-3s-biggest-ever-110-update-detailed-includ/1100-6431258/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- PS4 için üretilen ilk resmi uzaktan kumanda Performance Designed Products tarafından duyuruldu. Kumanda Ekim sonunda 30 dolara satışa çıkacak. Kumanda PS4 ‘ün yanında televizyonunuzu, ses cihazınızı ve uydu alıcınızı da kontrol edebilecek. Gerçekten müthiş bir cihaz olmuş, kendilerini tebrik ediyorum.
http://www.gamespot.com/articles/officially-licensed-playstation-4-universal-remote/1100-6431326/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Xbox ‘ın başındaki isim Phil Spencer, Xbox One ‘ın PS4 ‘ün satış rakamını geçemeyeceğini bu bakımdan da şu anda önemli olanın mevcut Xbox One oyuncularına daha iyi hizmet vermek olduğunu belirtti. Xbox One ‘ı olabileceği en iyi yere getirmek için çalıştıklarını, ve çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.
http://www.gamespot.com/articles/after-admitting-ps4-has-huge-lead-xbox-boss-says-c/1100-6431324/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Çok büyük beklentiler ile Cloud Imperium Games ‘in Kicstarter üzerinden bağışlarla başlattığı uzay simülasyonu oyunu Star Citizen bir türlü beklenen çıkışını yapamadı. Bunun üzerine bir de oyunun FPS modunun yapımını askıya alan firma tepkileri iyice üzerine çekmişti. Bu hafta Cloud Imperium Games yaptığı açıklama ile oyunun tek kişilik senaryo modu için Gary Oldman, Mark Hamill, John Rhys-Davies ve Gillian Anderson gibi çok önemli aktörlerle anlaştıklarını açıkladı. 91 milyon dolarlık bağış toplayan ama 3 yıldır çıkış tarihi netleşemeyen oyunun çıkış tarihi ise hala açıklanmadı.
http://www.gamespot.com/articles/star-citizen-features-gary-oldman-mark-hamill-gill/1100-6431323/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Amerika’nın sosyete müzik sanatçılarından(!) biri olan Kanye West, Twitter ‘dan oyunların “oyun içi ödeme” sistemi ile ilgili sitemlerini dile getirdi. West yaptığı açıklamalarda, “Çocukların oynadığı oyunlara oyun içi ödeme sistemi koyan firmalara lanet olsun (siz anladınız bunu)!” , “Hiçbir mantığı yok! Çocuğumuza oyun oynasın diye iPad ‘imizi veriyoruz ve her 5 dakikada bir ödeme geliyor!!!”, ve “Eğer bir oyun 2 yaşındaki bir çocuk için yapılıyorsa, izin verin oynasınlar ve ebeveynleri biraz olsun rahat bıraksınlar İsa aşkına” tarzı yorumlarda bulundu. Adam haklı gençler dağılın 🙂
http://www.gamespot.com/articles/heres-what-kanye-west-thinks-of-microstransactions/1100-6431320/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- PS4 ‘e özel olarak çıkan korku-gerilim oyunu Until Dawn, oyunun yöneticilerinden Pete Samuels ‘in PS LifeStyle isimli dergiye yaptığı açıklamalara göre beklenilenden çok daha fazla satmış durumda. Samuels, Until Dawn 2 için ise henüz erken olduğunu belirtti.
http://www.gamespot.com/articles/until-dawn-sales-better-than-expected-sequel-ideas/1100-6431319/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 20 ( 28.09.2015 - 04.10.2015 )

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 20 ( 28.09.2015 – 04.10.2015 )

İyi okumalar diliyorum efendim 🙂

- Yılın en çok beklenen oyunlarından biri olan Fallout serisinin son versiyonu olan Fallout 4 ‘ün yapımcı firması Bethesda Softworks ‘den Pete Hines, oyunun çıkacak olan DLC ‘lerinin bütün platformlar için aynı olacağını ve hepsine geleceğini belirtti. Geçtiğimiz günlerde, Bethesda ‘nın oyun için çıkacak olan DLC ‘lerinin bazılarının Xbox One ‘a özel olacağı yönünde dedikodular çıkmaya başlamıştı. Oyun 10 Kasım ‘da oyuncularla buluşacak, fakat ilk DLC ‘nin çıkması 2016 yılını bulacak gibi gözüküyor.
Fallout 4 ‘ün Xbox One sayfası güncellendi ve oyunun Xbox One sürümünün toplam boyutunun 28.12GB olduğu ortaya çıktı. PS4 ve PC sürümlerinin ise kaplayacağı yerler henüz belli değil.
Haftanın ilerleyen günlerinde, Bethesda oyunun “Season Pass” ‘ini 30 dolara Xbox One için ön siparişe açtı. PS4 ve PC için ise de birkaç güne gelmesi planlanıyor.
http://www.gamespot.com/articles/fallout-4-dlc-wont-be-platform-exclusive/1100-6430939/
http://www.gamespot.com/articles/fallout-4-xbox-one-file-size-revealed/1100-6430927/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Naughty Dog firmasının PlayStation ‘lar için özel olarak çıkarttığı Uncharted serisinin bugüne kadar çıkan bütün oyunlarının PS4 için yeniden düzenlenip bir pakette sunulacağı Uncharted: The Nathan Drake Collection ‘ın toplamda 44GB ‘lık bir HDD alanı isteyeceği açıklandı, ve bu boyut 41.8GB ‘lık boyutu olan GTA V ‘den daha fazla! Oyun paketi, 8 Ekim ‘de PS4 ‘ü olan oyuncularla buluşacak.
http://www.gamespot.com/articles/uncharted-ps4-collection-file-size-revealed/1100-6430934/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Bir haber de Xbox cephesinden geldi. İlk olarak Xbox One ve Xbox 360 için çıkacak olan ve heyecanla beklenilen aksiyon-macera oyunu Rise of the Tomb Raider ‘ın “ Başarım Listesi”(Achievements List) duyuruldu. Oyun 10 Kasım ‘da çıkışını yapacak, ve 2016 yılında da PC ve PS4 için gelecek. Başarım listesine link’e giderek ulaşabilirsiniz.
Haftanın ilerleyen günlerinde Amazon, oyunun 30 dolarlık bir Season Pass ‘ini listeledi.
http://www.gamespot.com/articles/rise-of-the-tomb-raider-xbox-onexbox-360-achieveme/1100-6430933/
http://www.gamespot.com/articles/rise-of-the-tomb-raider-getting-30-dlc-pass/1100-6431088/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Sevilen FPS oyunu serisi Borderlands ‘in yapımcı firması Gearbox Software ‘in çıkaracağı yeni online MOBA-FPS tarzındaki oyun Battleborn ‘da ilk etapta toplam 25 adet oynanabilir karakter bulunacağı, yani bugüne kadar çıkmış bütün Borderlands oyunlarındaki toplam karakter sayısından daha fazla olacağı açıklandı. Her bir karakter 10 level’a kadar yükselebilecek, ve her level için 2 skill(yetenek) ‘e sahip olacak. Yani her bir karakter için toplamda 1024 farklı skill ağacı oluşturup oynayabileceğiz. Ayrıca, Battleborn’daki her bir karakteri full rank ‘e getirmek için toplam 7,776 yol olacağı da açıklandı. Oyundaki bütün karakterler ve bu karakterlerle oluşturulabilecek takımların kombinasyonu ise 49,576,665,600 olarak açıklandı. Oyun yeni nesil konsollar ve PC için 9 Şubat 2016 ‘da çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/battleborn-has-more-playable-characters-than-all-b/1100-6430948/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Rockstar firmasının yapımcılığını üstendiği ve 2010 yılındaki çıkışının ardından klasikler arasına giren açık dünya western-aksiyon oyunu Red Dead Redemption ‘ın yapımında çalışmış Kris Roberts, yaptığı bir açıklamada Rockstar ‘ın hiçbir zaman ciddi olarak bu oyunu PC için çıkartmayı düşünmediğini söyledi. Buna ek olarak GTA V ‘in PC için çıkmasına ise çok şaşırdığını da belirtti. Roberts şu sıralar Sony ‘e bağlı olan DayBreak Game Company ‘de çalışıyor ve H1Z1 oyununun araç uzmanı.
http://www.gamespot.com/articles/red-dead-redemption-pc-edition-never-seriously-con/1100-6430945/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Uzun süredir Steam üzerinden erken erişim ile oynanabilen ve büyük bir beğeni toplayan hapishane kurma simülasyonu Prison Architect, Ekim ayında(yani bu yazıyı okuduğunuz sıralar) Steam ‘de tam sürüme geçecek. Bununla birlikte oyunun yapımcı firması Introversion, oyuna yeni bir mod ekleneceğini de duyurdu. Bu mod ile birlikte oyuncular kendileri yaptıkları veya Steam Workshop üzerinden indirdikleri hapishanelere mahkum olarak girip kaçmaya çalışabilecekler. Oyunun çıkışı ile birlikte oyuna bir de hikaye modu gelecek ve 4 farklı hikaye anlatılacak. Bu modlar 6 Ekim ‘de oyun resmi olarak çıktığında hazır olacak.
http://www.gamespot.com/articles/prison-architect-adding-mode-where-you-have-to-esc/1100-6430962/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Dünyaca ünlü Warner Bros. Firmasının oyun departmanının başındaki isim Ames Krishen, yaptığı bir açıklamada bu sene çıkan Batman: Arkham Knight ‘ın Rocksteady Studios ‘un yaptığı son Batman oyunu olduğunu fakat bunun yeni bir Batman oyunu çıkması için bir engel teşkil etmediğini belirtti. Playstation Blog ‘a konuşan Kirshen, Batman markasının WB ‘un en iyi markalarından biri olduğunu, ve Arkham serisi ile sonunda Batman karakterinin tam potansiyelini anlayabildiklerini, şu an için halihazırda yeni bir Batman oyunu projesi olmadığını fakat sonsuz sayıda farklı Batman oyunu çıkabileceğini anlattı.
http://www.gamespot.com/articles/there-are-endless-possibilities-for-more-batman-ga/1100-6430967/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Nordic Games ‘in yapımcılığını üstendiği ve 2012’de PC için çıkan aksiyon oyunu Darksiders 2 ‘nin Xbox One ve PS4 için çıkacak olan yenilenmiş versiyonu Darksiders 2 : Deathinitive Edition ‘ın 27 Ekim ‘de çıkacağı resmi olarak olmasa da büyük elektronik firmaları tarafından oyunun sayfasına eklendi. Oyunun bu sürümü Xbox One ve PS4 ‘de 1080p olarak çalışacak. Oyunun yapımcı firması web sitesinde bunun basit bir port oyunu olmayacağını , oyunun oynanışını geliştirmek ve görsel açıdan iyileştirmek için çok çalıştıklarını belirttiler.
http://www.gamespot.com/articles/darksiders-ii-definitive-edition-release-date-list/1100-6430966/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Sony, PS4 ‘e yeni bir yazılım güncellemesi yayınladı. Büyük bir yazılım güncellemesi olan bu güncelleme ile PS4 ‘e şu özellikler geldi;
* Artık direkt olarak PS4 üzerinden Twitter hesabınızda video klipler paylaşabileceksiniz. Paylaşabileceğiniz maksimum video uzunluğu 10 saniye, fakat uzun videoların istediğiniz bölümlerini kesebileceksiniz.
* PS4 ana ekranının sağ üst köşesine büyük bir Plus işareti gelecek, ve oraya girdiğinizde kolaylıkla PS Plus hesabınızı yönetebileceksiniz.
* Artık sadece Twitch ‘e değil YouTube’a da canlı yayın yapabileceğiz.
* Mesajlaşma, ve favori arkadaşlarınız ile grup kurabilme özellikleri geliştirildi.
Özelliklerin detayları için geçen haftaki yazıma bakabilirsiniz.
http://www.gamespot.com/articles/ps4-firmware-update-30-release-date-revealed/1100-6430975/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Uzun zamandır görmediğimiz kaykay oyunu serisi Tony Hawks ‘ın yeni üyesi Tony Hawks Pro Skater 5 bu hafta itibariyle Activision tarafından piyasaya sürüldü. Fakat asıl haber, oyunun ilk gün yamasının oyunun kendinden daha büyük olması. Oyunun tamamı toplamda 4.6GB yer kaplarken, yaması ise 7.7GB ‘lık yer kaplıyor. Oyun yeni ve eski nesil konsollar için Kasım ayında piyasaya sürülecek, fakat Xbox 360 ve PS3 ‘de online özellikler kullanılamayacak.
http://www.gamespot.com/articles/tony-hawks-pro-skater-5-day-one-update-is-reported/1100-6430977/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Geçen senenin değişik(!) ama sevilen oyunlarından biri olan The Stanley Parable ‘ın yaratıcısı Davey Wreden, bu hafta The Begginer’s Guide adında yeni bir oyun duyurdu. Oyun, “ Geleneksel mekanikler yok, hiçbir görev ya da amaç yok. Sadece, bir adamın anlayamadıkları bir şey hakkında anlaşmaya çalışmasının hikayesi…” şeklinde tanıtıldı. Oyun 1 Ekim ‘de PC ve Mac için 10 dolardan sunulacak, ve 1 hafta sonra ise fiyatı %20 düşecek.(Bu kadar da açık bir adam). Oynanmasa bile bir kere de olsa ne olduğuna bakılması gereken oyunlar arasına gireceği şimdiden kesin…
http://www.gamespot.com/articles/the-stanley-parable-creator-announces-new-game/1100-6430970/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- World of Warcraft ‘ın eski yapımcılarından oluşan bir firma olan Carbine Studios ‘un World of Warcraft ‘a rakip olarak çıkarttığı MMORPG oyunu Wildstar, alınan bir karar ile yakın bir zamanda aylık ödeme sisteminden free-to-play sistemine geçti. Ve bu geçişi de WildStar : Reloaded adı verilen büyük bir güncelleme ile yaptı. İsteyenler oyunu paralı bir şekilde oynamaya devam edebilecekler ve sadakat bonusu olarak çeşitli oyun içi eşyalar alacaklar. Oyunu bedava oynayanlar ise bazı kısıtlamalar ile karşılaşacaklar(müzayede evi kısıtlamaları, eşya slotu kısıtlamaları vs.). Oyunun yapımcılarından Mike Donatelli, oyunun bedava sisteme geçmesinin kesinlikle Carbine Studios ‘un oyundan vazgeçtiği anlamına gelmediğini söyledi. Aksine bu sistem ile daha rekabetçi bir oyun ortamı yaratacaklarını belirtti.
http://www.gamespot.com/articles/wildstar-goes-free-gets-biggest-ever-update-today/1100-6430993/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Square Enix ‘in bu sene çıkması planlanan yeni Hitman oyunu geçtiğimiz haftalarda Mart 2016’ya ertelenmişti. Bu hafta yapılan açıklama ile oyunun 11 Mart 2016 ‘da çıkacağı duyuruldu. Buna ek olarak oyunun çıkışında oynanabilecek olan mekanları ve daha sonra gelecek olan mekanları da açıkladı. Oyun ilk çıktığı gün Paris, Sapienza ve Marrakesh oynanabilir olarak olacak ve bu yerlerde toplam 6 adet görev bulunacak. Ayrıca her bir görev başka oyuncular tarafından tekrar dizayn edilebilecek(hem mekan hem de görevler olarak) ve böylelikle oyunun tekrar oynanabilirliği artacak. Oyunun yayıncı firması IO Interactive oyunun Contracts modunda toplamda 800 adet görev-mekan kombinasyonu yapılabileceğini belirtti. Oyunun online tarafı da Mart ayında oyunculara sunulacak içerikler arasında, online modda ise oyuncuları zaman kısıtlamalı görevler, haftalık özel kontratlar ve kullanıcılar tarafından yapılmış en iyi görevler bekliyor olacak. Oyunun çıkışının ardından ise IO her ay(Nisan, Mayıs ve Haziran) yeni mekanlar ve bu mekanlarda(Tayland, USA ve Japonya) yapılabilecek görevlerden oluşan paketler sunacak. Oyunu ise satın almanın 2 şekli var, ya 60 dolar verip oyunda olan ve olacak her şeyi satın alabiliyorsunuz ya da 35 dolarlık paketi alıp sadece Mart ayında çıkacak içeriklerinde yararlanabiliyorsunuz( eğer geri kalanı sonradan almak isterseniz de 30 dolar daha ödemeniz gerekiyor.). Oyun PS4, Xbox One ve PC için gelecek.
http://www.gamespot.com/articles/hitmans-new-release-date-is-march-11-heres-what-wi/1100-6430988/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Sevilen araba yarışı oyunlarından olan Burnout serisinin yapımcı firması Criterion Games, serinin çıkan oyunlarının yenilenmiş bir şekilde PS4 ve Xbox One ‘a geleceğini hayal edenlerin boşuna beklememeleri gerektiğini söyledi.
http://www.gamespot.com/articles/burnout-hd-ps4xbox-one-collection-unlikely-dev-say/1100-6430982/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Yakın zamanda piyasaya sürülen ve büyük yankı uyandıran Metal Gear Solid serisinin son oyunu olma özelliğini taşıyan MGS V: The Phantom Pain ‘in PS4 versiyonunda bazı sorunlar ortaya çıktı. Bir çok kullanıcının bildirdiği üzere eğer konsolda birden fazla hesap var ise, o zaman oyun kayıt hatası veriyor ve oyuna girmek mümkün olmuyor. Konami, bunun üzerine yaptığı açıklamada oyunu mümkün olduğunca tek hesabı olan konsollarda oynanmasını istedi ve problemin çözümü için çalıştıklarını bildirdi.
http://www.gamespot.com/articles/new-metal-gear-solid-5-ps4-save-bug-reported/1100-6431001/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Dünyaca ünlü online alışveriş sitesi Amazon ‘un oyun departmanı, geçtiğimiz aylarda bazı önemli isimlerini kaybetmişti. Fakat, Amazon Game Studios PC için yeni bir oyun çıkartmaya hazırlanıyor. Amazon bu oyun için birkaç tane de önemli isim ile anlaşmış durumda. Oyun hakkında henüz fazla bir detay bulunmasa da oyunun üçüncül bakış açısına sahip rekabetçi öğeler bulunduran bir oyun olacağı belirtildi. Amazon oyun için 10 kişi daha alacağını da açıkladı.
http://www.gamespot.com/articles/amazon-making-melee-oriented-pc-game-hires-guild-w/1100-6430998/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Ünlü RollerCoaster Tycoon adlı lunapark kurma oyununun uzun süre sonra çıkacak olan son oyunu RollerCoaster Tycoon World ‘ün çıkış tarihi 10 Aralık olarak Atari tarafından açıklandı. Oyunun standart versiyonu 50 dolar, Deluxe versiyonu ise 60 dolardan ön siparişe açıldı.
http://www.gamespot.com/articles/rollercoaster-tycoon-world-release-date-announced/1100-6430996/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Birbirinden ünlü çizgi roman, film, TV şovu ve oyunların haklarını alıp, bu serileri bir de bizim kahraman olduğumuz ve kararları bizim verebileceğimiz şekilde hikaye odaklı olarak sunan başarılı firma Telltale Games, efsane film serisi “ Back to the Future”(Geleceğe dönüş) ‘ın 30. Yılını kutlamasının şerefine Back to the Future: The Game oyununu yenilenmiş grafikler ve birkaç geliştirme ile 30. Yıl sürümü olarak PS4 ve Xbox One için tekrar piyasaya sunacak. Oyunun bu özel versiyonu 13 Ekim’de Amerika’da ve 16 Ekim ‘de de Avrupada piyasaya çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/telltales-back-to-the-future-series-being-re-relea/1100-6431009/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Ünlü oyun firması Electronic Arts ve California’s Great America, sevilen bilim kurgu RPG oyunu Mass Effect ‘in 4D(4 boyutlu) dinamik oyun parkını hayata geçirmek için bir ortaklığa imza attılar. Parkın ziyaretçileri 3 boyutlu gözlükler takıp, hareketli koltuklara oturarak çeşitli maceralara atılabilecekler, üstün teknoloji 3D teknolojisi ve ses sistemleri ile uzayda oradan oraya gidebilecekler. Parkın 2016 ‘da San Francisco’da açılması planlanıyor. Mass Effect’in son çıkacak oyunu olan ME : Andromeda ‘nın da 2016 yılında çıkacak olması acaba park ile oyunu çakıştırırlar mı diye de düşündürmüyor değil…
http://www.gamespot.com/articles/mass-effect-4d-attraction-coming-to-great-americas/1100-6431008/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Yakın zamanda Wii U için çıkan ve sevilen Super Mario Maker ‘ın dünya çapında 1 milyon adet sattığı duyuruldu. Buna ek olarak oyunun yapımcı firması Nintendo, oyuncuların 2.2 milyon’dan fazla Mario haritası yaptığını ve bu günde kadar yaklaşık olarak 75 milyon kere oynandığını da belirtti.
http://www.gamespot.com/articles/super-mario-maker-sells-1-million/1100-6431017/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- İlk oyunu büyük yankı uyandıran Tomb Raider ‘ın yeni çıkacak olan oyunu Rise of the Tomb Raider ‘ın yapımcı firması Crystal Dynamics ‘den baş dizayncı Mike Brinker, oyunun 15-20 saatlik bir ana hikaye süresi sunacağını söyledi. Ayrıca, eğer oyunun bütün silahlarını ve eşyalarını açıp, bütün yan görevlerin de yapılması durumunda bu sürenin 30-40 saate çıkacağını belirtti. Rise of the Tomb Raider , 10 Kasım ‘da ilk olarak Xbox One ve Xbox 360 için çıkacak 2016 ‘da ise PC ve PS4 platformlarına gelecek.
http://www.gamespot.com/articles/rise-of-the-tomb-raider-story-is-15-20-hours-long-/1100-6431016/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Fransız menşeili dünyaca ünlü oyun firması Ubisoft ‘un her sene bıkmadan usanmadan hemen hemen aynı mekanikler ile çıkarttığı başlarda efsane olan şimdilerde ise suyunun çıktığı ünlü Assassin's Creed serisinin bu sene çıkacak olan oyunu Assassin’s Creed Syndicate ‘te oyun içi ödeme sistemi olacağı açıklandı. Ubisoft Quebec stüdyosunun yapım direktörü Francois Pelland, oyun için ödeme sisteminin bulunacağını fakat bu sistemin tamamen opsiyonel olacağını ve sadece oyunu hızlandırmak isteyenlerin kullanmak isteyeceğiniz belirtti. Pelland, yaptığı açıklamada oyunun ödeme sisteminin aynen daha önce çıkmış olan Assassin’s Creed: Black Flag oyunundaki gibi olacağını ve oyunun tamamını keşfetmeye zamanı ve sabrı olmayanlara yönelik olacağını söyledi. Oyun 23 Ekim ‘de yeni nesil konsollar için ve 19 Kasım ‘da ise PC için çıkacak.
Assassin’s Creed Syndicate bilindiği üzere 2 ayrı karakter ile oynanacak, ikiz kardeşler olan Evie ve Jacob Frye arasında özgürce geçiş yapabileceğiz.(Muhtemelen GTA V’deki karakter geçiş sistemine benzeyecek.). Oyunun direktörlerinden Scott Phillips ile iki ayrı karakterin bulunmasının avantajları ve daha fazlası hakkında konuşmuşlar;
? Oyunda iki ayrı ana karakter olmasına ne zaman karar verdiniz, ve bu karakterler neden ikiz?
= Jacob ve Evie oyunu planlamaya başladığımızdan itibaren düşünülen bir şeydi. Bir hikayeyi 2 farklı karakterin gözünden anlatmak, bir karakter ile bir olay yarattığınızda bunun diğer karakter üzerindeki etkisini görmek ve aynı olayı diğer karakter ile yarattığınızda farklı sonuçlar görebilmek zaten en başından beri planımız içerisindeydi. Oyunun yapımı ve hikaye devam ettiğinde ise karakterler de buna göre gelişti ve gittikçe daha ilgi çekici karakterler oldular.
? Peki, en başından beri bu iki karakterin kardeş olduğu belli miydi?
= Ben bu projeye bir sene önce katıldım, yani en başından beri bu projede değildim. Projeye başladığımda zaten 2 karakter belliydi. Fakat şunu söyleyebilirim ki asıl önemli olan oyunun geçtiği zaman olan 1868 Londra’sı. Karakterleri tasarlamaya başladığımızdan itibaren, her şey bu dünyaya göre tasarlandı. O dönemde insanlar nasıl tepkiler verirdi, atmosfer nasıldı, Londra o dönemde nasıldı, oradaki insanlar ile karakterlerin etkileşimi nasıl olmalı vs…
? Oyunun içerisinde, “İnsanların bu olaya nasıl tepki vereceğini görmek için sabırsızlanıyorum!” dediğiniz bir şey var mı?
= Benim için, bu muhtemelen oyundaki her araca sahip olduğunuzda yapabileceğiniz şeylerin bir karışımı olurdu. Oyunun oynanış testlerinde, insanların hangi yüzde ile karakterleri oynadığını gördük ve şaşırtıcı bir şekilde her iki karakterinde neredeyse %50-%50 oynandığını gördük. Ve bu bizim için çok şaşırtıcı ve bir o kadar da güzel bir haber oldu.
? Daha önceki röportajlarınızda oyunun üzerinde dünyanın her köşesinden toplam 1000 kişinin üzerinde kişinin çalıştığını söylemiştiniz. Ve bunun kültürel anlamda çeşitlilik yarattığını ve iyi bir şey olduğunu da belirtmiştiniz. Bunun avantajları hakkında daha detaylı bir örnek verebilir misiniz?
= Bence, bu olaya en güzel örneklerden biri Ubisoft Montreal’den aldığımız yardım oldu. Assassin’s Creed serisinin kökeni hakkında kesinlikle bizden çok daha fazla şey biliyorlardı. Böylelikle oyunun parkur kısmının yapımını onlar devraldı, çünkü bu konuda bizden çok daha fazla teknik bilgiye sahiptiler. Onlarla çok zaman geçirme şansımız oldu, ve parkur sisteminin doğru çalıştığından emin olmak amacıyla bizi ziyarete geldiler. Böylelikle oyun hakkında bildikleri şeyleri bize aktarma vesilesi ile kendi stüdyolarından ayrılmış oldular. **** Bu cevapta İngilizcem yetmedi.  Eğer okumak isterseniz linke gidebilirsiniz.
? Oyunun bu versiyonu neden numaralandırılmadı? Bu ana hikaye ile daha az bağlantılı olmasını mı sağlıyor?
= Açıkça söylemek gerekirse bilmiyorum.
? Oyunun çıkacak olan 5 farklı versiyonu duyuruldu. Neden bu kadar çok?
= [Burada Ubisoft’un halkla ilişkiler sorumlusu araya girmiş.] Yani cevap yok.
? Oyunda insanların tepkisinden emin olamadığınız ve seriye yenilik getirecek şey nedir?
= Şu noktada oyun hakkında emin olmadığımız bir şey yok. Aylardır yüzlerce oynanış testi yaptık. Oyundaki şeylerle ilgili kullanıcıların nasıl tepki vereceğini biliyoruz. Oyuncuların nelerden hoşlanacağını biliyoruz. Mesela oyundaki halat fırlatıcısı gerçekten çoğu kişi tarafından sevildi. Ve genel olarak dünya çapındaki insanlar oyundan memnun oldular.
http://www.gamespot.com/articles/why-assassins-creed-syndicate-has-two-heroes/1100-6431007/
http://www.gamespot.com/articles/assassins-creed-syndicate-has-microtransactions/1100-6431044/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Oculus firmasının sanal gerçeklik gözlüğü Oculus VR ‘ın fiyatının 350 dolardan yüksek olacağı yaratıcısı Palmer Luckey tarafından açıklandı. Luckey, fiyatın bu kadar yüksek olacak olmasının nedeni olarak, gözlüğün kalitesinden ve teknolojisinden fedakarlık etmediklerini ve mümkün olan en iyi sanal gerçeklik gözlüğünü kullanıcılara ulaştırmak istediklerini belirtti.
http://www.gamespot.com/articles/why-oculus-rift-will-cost-more-than-350/1100-6431063/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Square Enix, beklenen bilim kurgu FPS oyunu Deus Ex: Mankind Divided için farklı bir ön sipariş sistemi oluşturmuştu. Bu sipariş sistemine göre oyun ne kadar çok ön sipariş verilirse o kadar çok içerik ön sipariş verenlere hediye edilecekti. Fakat bu sisteme gelen çok fazla sayıdaki olumsuz yorum ve eleştiri nedeniyle Square Enix bu sistemi iptal etti ve ön sipariş veren herkese söz verdikleri bütün ek içerikleri vereceğini açıkladı. Oyun 23 Şubat 2016’da yeni nesil konsollar ve PC için çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/deus-ex-mankind-divideds-controversial-preorder-ca/1100-6431064/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Büyük bir beklentinin ardından geçtiğimiz Haziran ayında Xbox One,PS4 ve PC için piyasaya sürülen ve yapımcı Rocksteady Studios ‘un son Batman oyunu olma özelliğini taşıyan Batman:Arkham Knight ‘ın PC sürümü oynanamayacak derecede hatalı olması ile tepkileri üzerine çekmiş ve çıkışından kısa bir süre sonra da satışı durdurulmuştu. Oyunun haklarını elinde bulunduran Warner Bros. Interactive, oyunun PC sürümünün Ekim sonunda(yani oyunun çıkışından yaklaşık 4 ay sonra) tekrar piyasaya sürüleceğini açıkladı. Oyunun Steam sayfasından yapılan açıklamada, oyunun topluluk sorumlusu “Yorick”, geçtiğimiz haftalarda oyunu satıştan kalkmadan önce alanlar için bir güncelleme yayınladıklarını, bu güncelleme ile gözle görülür şekilde bir performans artışı olduğunu ve hatalarında azaldığını belirtti. Hala yoğun bir şekilde oyunun PC versiyonundaki hataları düzeltmek için çalıştıklarını, ve bu çalışma ile birlikte oyunu Ekim ayının sonunda tekrar satışa sürmeyi amaçladıklarını söyledi.
http://www.gamespot.com/articles/batman-arkham-knight-pc-available-again-by-end-of-/1100-6431086/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft ‘un Xbox konsolları için kurduğu online platform Xbox Live bu hafta sık sık sorunlar yaşadı. Haftanın başından itibaren kullanıcılardan yoğun olarak bağlanamama sorunlarını bildiren şikayetler geldi. Nedeni açıklanmayan bu kesintilere Microsoft kısa sürede müdahale etti ama hafta boyunca bu sıkıntı ara ara tekrarladı. Fakat şu anda sorun çözülmüş gözüküyor.
http://www.gamespot.com/articles/xbox-live-experiencing-issues-on-xbox-one-update-i/1100-6431080/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Electronic Arts, Need for Speed serisini tekrar başlatacak olan aynı adlı oyunu için kapalı beta kodlarını PS4 ve Xbox One platformları için göndermeye başladı. Oyunun beta sürümünün konsollarda kaplayacağı alan ise 19GB olacak. Oyunun tam sürümü Xbox One ve PS4 için 3 Kasım, PC için ise 2016 ‘da çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/need-for-speed-ps4xbox-one-closed-beta-codes-going/1100-6431090/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- 2K firmasının her yıl çıkarttığı ve çok sevilen basketbol oyunu serisi NBA 2K’in bu seneki versiyonu 2K16 çıktığı 29 Eylül gününden itibaren toplamda 4 milyon adet satış rakamı yakalayarak geçen seneki satış rakamını neredeyse 3’e katladı.
http://www.gamespot.com/articles/nba-2k16-breaks-records-with-4-million-copies-ship/1100-6431093/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Respawn Entertainment ‘ın 2014 yılında Xbox One,Xbox 360 ve PC için çıkan ve beğenilen FPS oyunu Titanfall ‘un 10 milyon satış rakamına ulaştığı açıklandı.
http://www.gamespot.com/articles/titanfall-hits-10-million-milestone/1100-6431124/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 19 ( 21.09.2015 - 27.09.2015)

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 19 ( 21.09.2015 – 27.09.2015)

Mieeerrhabalar arkadaşlar, geçmiş bayramınız kutlu olsun ve de iyi okumalar...

- Güney Afrika kökenli bir online alış veriş sitesi, 2K Games ‘in ünlü BioShock serisini yeni nesil konsollar için çıkartacağını ima etti. Raru adlı bu alış veriş sitesi, The BioShock Collection adlı oyunun çıkış tarihi olarak 27 Kasım, ve çıkacağı platformalar olarak da PS4 ve XB One ‘ı yazdı. Fakat, 2K Games tarafından henüz BioShock serisinin yeni nesil konsollara geleceği resmi olarak duyurulmadı. Bildiğiniz üzere BioShock serilerinin yapımcı firması Irrational Games kapanmıştı ve BioShock serisi de bunun üzerine boşta kalmıştı. Bakalım önümüzdeki günlerde seri hakkında açıklamalar gelecek mi?
http://www.gamespot.com/articles/bioshock-collection-listed-by-retailer/1100-6430747/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- BioWare firmasının yapımcılığını üstendiği sevilen bilim kurgu RPG oyunu serisi Mass Effect ‘in ve de efsane bir RPG olan Star Wars: Knights of the Old Republic ‘in baş yazarı Drew Karpyshyn, stüdyoya geri döndü. Karpyshyn, 2012 yılında BioWare ‘dan oyun dışı romanlar ve hikayeler yazmak için ayrılmıştı. Web sitesinden yapılan açıklamada, yazarın oyun dışında yazdığı 3 kitaplık roman serisini bitirdiği ve 3 yıllık bir aranın ardından tekrar BioWare ‘a döndüğü belirtildi.
http://www.gamespot.com/articles/mass-effect-mass-effect-2-knights-of-the-old-repub/1100-6430746/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- İngiltere çıkışlı bir firma olan Frontier Developments, beğenilen ve oldukça detaylı olan uzay simülasyon oyunu Elite: Dangerous ‘a Valve ve HTC ‘nin ortak yapımı bir sanal gerçeklik gözlüğü olan Vive VR(Steam VR olarak da biliniyor) desteği vermeye hazırlanıyor. Oyunun PC sürümü hali hazırda Oculus Lift adlı sanal gerçeklik gözlüğüne destek veriyor. Oyuna Vive VR desteği 2016 yılının başlarında gelecek, fakat fiyatı henüz belli değil. Öte yandan Frontier, oyunun PC ve Mac versiyonunda indirime giderek 45 dolardan 27 dolara düşürdü.
http://www.gamespot.com/articles/pcs-elite-dangerous-adding-steamvr-support-this-ho/1100-6430753/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Senenin en merakla beklenen oyunlarından Star Wars Battlefront ‘un Battlefield 4 gibi tarayıcı tabanlı bir çoklu oyuncu girişi olmayacağı geçtiğimiz hafta açıklandı ve bana göre gayet iyi oldu. Oyunun yapımcı firması DICE bir duyuru daha yaparak , oyunun çoklu oyuncu modunun tamamen kendine özel sunucular kullanacağını da açıkladı. Battlefront, Ekim ayının başlarında çıkacağı tüm platformlarda(yeni nesil konsollar ve PC) erken erişime açılacakken(hem de herkese), asıl çıkışını ise 17 Kasım’da yapacak.
EA, en sonunda Star Wars Battlefront ‘un beta testinin 12 Ekim ‘de bütün platformalar ve oynamak isteyen herkes için açılacağını duyurdu. EA ayrıca beta sürümünün Xbox One ve PS4 ‘de 7GB olacağını , PC ‘de ise 11 GB olacağını duyurdu. Beta sürümünde oyuncular karakterlerini en fazla 5. Seviyeye kadar çıkartabilecekler ve Wakler Assault on Hoth, Drop Zone on Sullust ve Survival Mission on Tatooine modlarını oynayabilecekler. Oyunun beta sürümünün PC versiyonu 7 Ekim ‘de ön indirmeye açılacak, diğer sürümler ise 8 ‘inde indirilebilecek.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-uses-dedicated-servers/1100-6430751/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Sevilen zombi temalı aksiyon oyunu Dead Island ‘ın devamı niteliğinde olacak olan ve Yager Developments tarafından geliştirilen, fakat geçtiğimiz Temmuz ayında rafa kaldırılan Dead Island 2 ‘nin direktörü Bernd Diemer, Killzone oyunları ile tanınan ve şu sıralar yeni oyunları Horizon: Zero Dawn ile uğraşan Guerilla Games ‘e geçtiğini açıkladı. Horzion: Zero Dawn, ilk olarak E3 2015 ‘de duyurulmuş ve 2016 ‘da PS4 ‘e özel olarak çıkacağı açıklanmıştı.
http://www.gamespot.com/articles/dead-island-2-director-now-working-on-horizon-zero/1100-6430750/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Playstation yöneticilerinden Shuhei Yoshida, Playstation VR ‘ın yeni gözdesi olacağı yönünde demeçler verdi. Yoshida, VR teknolojisini kullanmanın çok kolay olduğunu belirtirken, PS VR ‘u çok güçlü bir silaha benzetti. Küçük ya da büyük bütün oyun yapımcılarının VR teknolojisi ile çok güzel işler çıkartabileceğini söyledi. Sony ‘nin PS4 için geliştirdiği PS VR, 2016 yılının ilk çeyreğinde çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/ps4-vr-headset-is-a-hugely-powerful-weapon-for-gam/1100-6430761/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft, 150 dolar değerindeki modifiye edilebilir kontrolcüsü Xbox One Elite ‘ın çıkış tarihini 27 Ekim olarak açıkladı. 27 Ekim aynı zamanda Xbox One ‘ın belki de en çok beklenilen oyunu olan Hale 5: Guardians ‘ın da çıkış tarihi. Xbox One Elite kontrolcüsü Xbox One dışında PC ‘de de kullanılabilecek. 14 adet özelleştirilebilir tuş girişi, hassasiyeti ayarlanabilen ve tamamen değiştirilebilen analogları, arkasına takılabilen ek “trigger” ‘ları ile gerçekten de elit bir deneyim sunacak gibi.
http://www.gamespot.com/articles/xbox-one-elite-controller-release-date-confirmed/1100-6430798/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- PC için 1994 yılında piyasaya sürülen, FPS ve RPG öğelerine çok başarılı bir şekilde oyunculara sunan efsanevi oyun System Shock 21 yıl aradan sonra yenilenmiş haliyle tekrar PC ‘ye geldi. Adı System Shock: Enhanced Edition olan bu sürüm eskisine oranla daha iyi bir çözünürlük(eskisi 640x480’di yenisi 1024x768), geliştirilmiş ekipman sistemi ve bir çok hata düzeltmesi ile Night Five Studios tarafından GOG.com ‘da sunulmuş durumda. Fiyatı ise 8 dolar.
http://www.gamespot.com/articles/21-years-later-system-shock-gets-pc-enhanced-editi/1100-6430786/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Sony, sevilen FPS oyun serisi Call of Duty ‘nin bu sene çıkacak olan versiyonu Call of Duty: Black Ops 3 için yeni bir PS4 paketi tanıttı. 1TB HDD ile gelecek olan PS4 ‘ün dış üst kısmında turuncu çizgilerden oluşmuş roman rakamıyla 3 yer alırken ön kısımda ise CoD:BO3 ile ilgili simgeler yer alıyor(yine turuncu olarak), cihazın kontrolcüsü gri fakat yön ve analoglar turuncu renkte. Oyun ile birlikte gelecek olan bu paketin fiyatı ise 450 dolar olarak belirlenirken çıkış tarihi ise 26 Ekim olacak. Açıkçası dış görünüş olarak bu güne kadar çıkan en kötü PS4 olabilir.
http://www.gamespot.com/articles/call-of-duty-black-ops-3-gets-1-tb-ps4-bundle-upda/1100-6430796/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Oyun dünyasının efsane isimlerinden Agent 47 ‘yi uzun bir aradan sonra yakında tekrar göreceğiz derken, IO Interactive yeni çıkacak ve merakla beklenen Hitman ‘in çıkış tarihini Aralık 2015 ‘den, Mart 2016 ‘ya ertelediğini açıkladı. Oyunun yapımcı firması IO Interactive yaptığı duyuruda, oyunun çıkış tarihini ertelemenin kolay bir karar olmadığını fakat erteleme ile birlikte normalde gelecek çıkış içeriğinin daha da fazlalaşacağını ve daha iyi bir oyun deneyimi sunacaklarını, ayrıca oyunun çok daha iyi bir halde çıkacağını belirttiler. Yani anlayacağınız, bahaneler, bahaneler…
http://www.gamespot.com/articles/hitman-delayed-into-2016-to-increase-amount-of-con/1100-6430805/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Dağıtımcı EA ve yapımcı firma BioWare sevilen RPG oyunu Dragon Age : Inquisition ‘ın “Game of the Year”(Yılın oyunu) versiyonunun çıkacağını açıkladılar. Bu versiyonda oyunun kendisi ile birlikte bütün DLC ‘leri de geliyor. Çıkış tarihi ise 6 Ekim olarak belirtildi.
http://www.gamespot.com/articles/dragon-age-inquisition-goty-edition-announced-for-/1100-6430804/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Playstation için özel olarak yapılan Uncharted serisi ve The Last of Us gibi muhteşem oyunların yapımcı firması Naughty Dog ‘un yaratıcı direktörü Neil Druckmann, The Last of Us 2 ‘nin prototipinin yapıldığını fakat şu an için üzerinde çalışılmadığını belirtti. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta firmanın Nathan Drake Collection adına düzenlediği bir etkinlikte firmanın yazarlarından Eric Baldwin ‘in ağzından kaçırdığı “ilk The Last of Us” sözü ve daha önce oyunun ses aktörlerinden Nolan North ‘un söylediği “The Last of Us 2’yi yaptıklarını biliyorum.” Sözleri The Last of Us 2 ‘nin geleceği yönünde iddiaları ayyuka çıkartmıştı.
http://www.gamespot.com/articles/the-last-of-us-2-was-prototyped-but-naughty-dog-fo/1100-6430820/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Capcom, sevilen dövüş oyunlarından biri olan Street Fighter serisinin yeni oyunu Street Fighter V ‘in PC sistem gereksinimlerini yayınladı. Oyunun çıkış tarihi ise henüz belirlenmiş değil fakat 2016 yılının başlarında çıkması bekleniyor. Sistem gereksinimleri için linke gidebilirsiniz.
http://www.gamespot.com/articles/street-fighter-5s-minimum-and-recommended-pc-specs/1100-6430821/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- iOS ve Anroid işletim sistemli mobil cihazlar için yeni bir James Bond oyunu kapıda. Glu Games adlı mobil oyun şirketinin çıkartacağı oyun, içerisinde sosyal ağ ve PvP öğelerinin de yer aldığı strateji ağırlıklı bir aksiyon oyunu olacak. Oyunun adı ise James Bond: World of Espionage olarak duyuruldu, fakat çıkış tarihi olarak “pek yakında” dışında bir zaman belirtilmedi.
http://www.gamespot.com/articles/james-bond-returns-with-strategy-game-from-kim-kar/1100-6430810/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft ‘un Xbox One için özel olarak çıkarttığı Halo: The Master Chief Collection ilk çıktığında bir çok bağlantı sorunları ile gündeme gelmişti. Xbox ‘ın patronu Phil Spencer, yeni çıkacak olan Halo 5: Guardians ‘da ise böyle bir sorun ile karşılaşılmayacağını belirtti. Bu sefer oyunun yapımcısı 343 Industries ‘in oyunun online kısmıyla ilgili çok daha iyi çalıştığını ve hala da çalışmaya devam edildiğini söyleyen Spencer, online oyunların doğasında ufak da olsa bu tip problemlerin yaşanabileceğini de ekledi.
http://www.gamespot.com/articles/xbox-boss-confident-halo-5-will-have-smooth-launch/1100-6430835/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft’un yeni nesil konsolu olan Xbox One ‘a özel bir uygulama olan ve aylık 5 dolara üye olunabilen EA Access ‘in bedava oyun kütüphanesi büyümeye devam ediyor. Son olarak Battlefield Hardline da bedava oyunlar kervanına katılmış oldu. Ayrıca bu senenin en çok beklenen oyunlarından biri olan Star Wars Battlefront ‘un ise EA Access üyeliği bulunanlara 12 Kasım’da yani oyunun resmi çıkış tarihi olan 17 Kasım ‘dan 5 gün önce açılacağı duyuruldu. Buna ek olarak yine beklenen oyunlardan Need for Speed(3 Kasım yerine 29 Ekim) ve NBA Live 16(29 Eylül yerine 24 Eylül) da erken erişime açılacak oyunlar arasında.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-to-release-five-days-early-o/1100-6430855/
http://www.gamespot.com/articles/next-xbox-one-free-ea-access-game-revealed-update/1100-6430828/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Dünyaca ünlü MOBA türündeki oyun League of Legends ‘ın yapımcısı Riot Games, ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook ‘un mesajlaşma sistemine LoL ‘a özel çıkartmalar ekledi. Çıkartmalarda LoL oyununun sevilen karakterlerini görebilirsiniz.
http://www.gamespot.com/articles/league-of-legends-now-has-facebook-stickers/1100-6430852/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Ünlü RPG oyunu serisi Fable ‘ın yapımcı firması Lionhead Studios, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile şu an için Fable 4 için bir çalışmaları olmadığını ve önceliklerinin yakında çıkacak olan Fable Legends olduğunu belirten bir mesaj yayınladı. Fable Legends’ın , Xbox One ve PC için bu yılın sonlarında çıkması bekleniyor.
http://www.gamespot.com/articles/we-are-not-working-on-fable-4-lionhead-says/1100-6430849/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Ubisfot ‘un her sene bıkmadan usanmadan çıkarttığı ve artık suyu çıkan(ama çoğu kişinin almaya devam ettiği!) serisi Assassin’s Creed ‘in bu sene çıkacak olan versiyonu Assassin’s Creed Syndicate ‘da Ned Wynert isimli bir transseksüel karakter bulunacağı ve bu karakterden çok sayıda görev alacağımız oyunun yaratıcı direktörü Marc-Alexis Cote tarafından açıklandı. Geçen sene çıkan Assassin’s Creed Unity ‘de bir çok kişi oyunda kadın karakter olmamasından dolayı Ubisoft’u eleştiri yağdırmıştı. Ubisoft bu sene eleştirileri dikkate almış olacak ki hem oyunda oynanabilir olarak bir kadın karakter( Evie Frye ) olacak, hem de çeşitliliği arttırmak ve muhtemelen farkındalık yaratmak amacıyla da bir transseksüel karakter bulunacak. Assassin’s Creed Syndicate 23 Ekim’de Xbox One ve PS4 için, 19 Kasım’da ise PC için çıkışını yapacak.
http://www.gamespot.com/articles/assassins-creed-syndicate-has-series-first-transge/1100-6430884/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Dünyaca tanınan oyun yapımcısı ve yayımcısı Electronic Arts ‘ın CEO ‘su Andrew Wilson yaptığı bir duyuru ile EA ‘in 23 yıllık yöneticisi Lucy Bradshaw ‘ın EA bünyesinden ayrıldığını açıkladı. Lucy Bradshaw, EA bünyesindeki Maxis adlı stüdyonun yardımcı başkanlığını yapıyordu. Bilindiği üzere Maxis , The Sims adlı yaşam simülasyon oyununun da yapımcı firmasıydı. Ayrıca EA, Maxis ‘in bundan böyle EA Mobile bünyesi altında hizmet vereceğini de açıkladı.
http://www.gamespot.com/articles/the-sims-boss-lucy-bradshaw-leaves-ea-after-23-yea/1100-6430880/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Naughty Dog firmasının yapımcılığını üstlendiği, PS4’ün sevilen macera-aksiyon serisi Uncharted ‘ın son oyunu Uncharted 4 : A Thief’s End bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda 2015 yılının sonundan Mart 2016’ya ertelenmişti. Oyunun yardımcı yönetmeni Neil Druckmann, verdikleri bu erteleme kararının zorlu bir karar olduğunu fakat bu kararın verilmesi gerektiğini söyledi. Oyunun Uncharted serisinin son oyunu olacağını ve bu yüzden oyunun sonunun herkesi etkilemesi gerektiğini, oyunun son kısmının yapımının ise beklenilenden daha uzun süreceğinin görülmesi üzerine oyunu birkaç ay erteleme kararı aldıklarını belirtti. Oyunun sonu ile ilgili konuşursa spoiler vereceğini, bu yüzden konuşmamayı tercih ettiğini ama tek söyleyebileceği şeyin oyunun sonunda yapmayı düşündükleri şeyin uğraştırıcı bir şey olduğu.
http://www.gamespot.com/articles/uncharted-4-delayed-to-help-get-the-ending-right/1100-6430910/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Call of Duty adlı ünlü FPS oyununun yapımcısı Activision, bu hafta yaptığı bir açıklama ile oyunun bu sene çıkacak olan versiyonu Call of Duty: Black Ops 3 ‘ün PS3 ve Xbox 360 versiyonlarında tek kişilik hikaye modunun olmayacağını duyurdu. Oyun, PS3 ve XB 360 ‘a yalnızca çoklu oyuncu ve zombi modları ile gelecek. Bunun sebebi olarak da artık klasikleşen “Eski nesil konsolların gücü yetmedi.” Argümanını sundular. Bunlara ek olarak, oyunun PS3 ve Xbox 360 versiyonlarında yeni silah boyama dükkanı ve e-sports odaklı ekipmanlar da yer almayacak. Son olarak oyunun PS3 ve XB 360 versiyonlarının fiyatı 50 dolar olacak yani diğer versiyonlardan 10 dolar daha düşük fiyata satılacak. The Black Ops 3, 6 Kasım’da bütün platformlara aynı anda çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/call-of-duty-black-ops-3-ps3xbox-360-drops-campaig/1100-6430909/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Oculus Rift adlı sanal gerçeklik gözlüğünün yapımcı firması Oculus ile Microsoft dirsek temasında, fakat anlaşmaya yaklaşılmış değil. Oculus firmasından Nate Mitchell, Microsoft ile Xbox One desteği için görüşmeler yapıldığını fakat bir anlaşmaya henüz varılamadığını belirtti. Mitchell ayrıca şu an konsolları çok da düşünmediklerini ilk önceliklerinin PC olduğunu da sözlerine ekledi.
http://www.gamespot.com/articles/xbox-one-oculus-rift-support-discussed-but-its-not/1100-6430915/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Bu sene ilk defa düzenlenen TwitchCon etkinliğinde, oyuncuların oynadıkları oyunları ya da oyunlar ile ilgili şeyler üzerinden canlı yayınlar yapabildikleri Twitch ‘in uygulamasının çok yakında PS4,PS3 ve PS Vita’ya geleceğini söyledi. PS4’de zaten halihazırda tek tuş ile Twitch yayını başlayabiliyordunuz. Fakat uygulama ile, PS4 dışındaki platformlardan yapılan yayınlar izlenebilecek ve mesajlaşma fonksiyonları daha da gelişmiş olacak.
http://www.gamespot.com/articles/following-xbox-one-ps4-getting-twitch-app-this-yea/1100-6430917/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Kickstarter ‘da büyük bir destek gören ve çıktıktan sonra da RPG severlerin gönlüne taht kuran Divinity: Original Sin ‘in 2. Oyunu da geçtiğimiz aylarda yine Kickstarter ‘da boy göstermişti. Divinity: Original Sin 2 ‘nin Kicstarter kampanyası artık sona yaklaşıyor, ve şimdiden toplamda yaklaşık 1.65 milyon dolar dolar toplanmış durumda, bu da demek oluyor ki yeni bir eşik geçildi ve oyuna artık adanmış bir mod desteği de gelecek. Ayrıca asıl büyük bomba, oyunun yapımcı ekibine Chris Avellone ‘un katılması oldu. Chris Avellone, daha öne Fallout 2, Planescape: Torment, Star Wars: KotOR2 ve Fallout: New Vegas gibi yapımlarda da boy göstermişti. Oyunun Kickstarter sayfasından yapılan açıklama ile, Chris Avellone ‘un oyunun en az 1 oynanabilir bölümünün yapımcılığını ve yazarlığını üsteneceği açıklandı.
http://www.gamespot.com/articles/divinity-original-sin-2-gets-dedicated-mod-support/1100-6430919/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 18 (14.09.2015 - 20.09.2015)

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 17 ( 14.09.2015 – 20.09.2015)

İyi okumalar... 🙂

- Lionhead Studios ‘un deneyimli yaratıcı direktörü Gary Carr, 12 yıllık bir serüvenin ardından stüdyodan ayrıldı. Microsoft ‘un basın sözcüsü Carr ‘ın son yıllarda kendine has yeni oyun fikirleri olduğunu belirtti. Lionhead Studios şu sıralar yoğun bir şekilde beğenilen RPG oyunu serisi Fable ‘ın bir sonraki oyunu olan Fable Legends’a odaklanmış durumdalar.
http://www.gamespot.com/articles/lionhead-creative-director-gary-carr-departs/1100-6430521/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Dünyaca ünlü Japon oyun firması Nintendo, geçtiğimiz aylarda hayata gözlerini yuman, şirketin sembol isimlerinden ve başkanlarından biri olan Satoru Iwata ‘nın yerine uzun bir aradan sonra Tatsumi Kimishima ‘yı getirdiklerini açıkladılar. Kimishima, daha önce Nintendo’nun bünyesinde bulunan Pokemon Company ‘nin finansal şefliğini ve de Nintendo Amerika ‘nın da yöneticiliğini yapmış biri.
http://www.gamespot.com/articles/nintendo-appoints-new-president/1100-6430518/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Konami, geçtiğimiz haftalarda çıkan ve büyük sükse yapan Metal Gear Solid(MGS) serisinin son çıkan oyunu MGS V : The Phantom Pain ‘in sorunlarını düzelten bir patch yayınladı. Bu patch ile oyundaki 29. Ve 42. Görevlerde karşılaşılan ve oyunun kayıt dosyalarını bozan bir bug olan “Quiet bug” ‘ı da böylelikle çözülmüş oldu. Bunun yanı sıra, Konami bu patch ile Tokyo Game Show etkinliği özelinde günlük oyuna giriş bonusunu da artırmış bulunuyor.
http://www.gamespot.com/articles/metal-gear-solid-5-ps4-patch-fixes-quiet-bug-buffs/1100-6430517/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Bandai Namco ve From Software’ın çıkartacağı ve beğenilen RPG oyunu Dark Souls 3 ‘ün çıkış tarihi belli oldu. En azından Japonya çıkış tarihi diyelim. Oyunun resmi Japonya web sitesinde oyunun 24 Mart 2016 ‘da çıkacağı açıkça görülüyor. Bunun resmi çıkış tarihi olmasının olasılığını arttıran şey ise Bandai Namco ve From Software ‘ın çıkış tarihi olarak 2016 ‘nın başlarını göstermeleri. Sitede ayırca Dark Souls 3 ‘ün kutulu versiyonunun özel dizayn edilmiş bir harita ve resmi müzik albümü ile geleceği belirtilmiş. Bunların yanı sıra, From Software oyunun PS4 için bağlantı testlerinin 16-18 Ekim ‘de olacağını duyurdu. Testlere katılmak isteyenler 4 Ekim’e kadar oyunun resmi sitesinden üyelik yaratabilirler.
İlerleyen günlerde Bandai Namco, yaptığı bir açıklama ile oyunun Japonya dışındaki bölgelerde Nisan 2016 ‘da çıkacağını belirtti.
http://www.gamespot.com/articles/dark-souls-3-release-date-revealed-for-japan/1100-6430516/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Los Angeles ‘da düzenlenen özel bir etkinlikte dünyaca ünlü oyun firması Blizzard Entertainment, strateji oyunları StarCraft 2 ‘ye gelecek olan “Legacy of the Void” DLC ‘sinin açılış sinematiğini gösterdi. Sunumda ayrıca StarCraft 2: Legacy of the Void ‘in çıkış tarihi 10 Kasım olarak açıklandı.
http://www.gamespot.com/articles/starcraft-2-legacy-of-the-void-release-date-cinema/1100-6430513/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Electronic Arts, merakla beklenen Need for Speed serisinin baştan yapımı olan ve yine aynı adla çıkacak olan Need for Speed için kapalı bir beta testi gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Oyunun yapımcı firması Ghost Games, bu kapalı beta testinin amacının stüdyo çalışanlarına bir takım teknik testler yapma imkanı vermek ve akabinde de bazı teknik veriler elde etmelerine sağlamak olarak açıkladı. Bu kapalı betaya kayıt oyunun resmi sitesinden yapılıyor ve 25 Eylül ‘de kapanacak. Eğer bu testte yer almak istiyorsanız acele etmenizde fayda var çünkü Ghost Games ‘in belirttiği üzere bu teste başvuran herkesi maalesef alamayacakları. Ha bir de bu kapalı beta testi şimdilik sadece PS4 ve Xbox One için olacak. Oyunun tam sürümü ise 3 Kasım ‘da yeni nesil konsollar ve PC için çıkacak.
Ve ilerleyen saatlerde, oyunun kapalı beta testlerine neden PC ‘nin katılmadığı da açıklığa kavuştu. Ghost Games yaptığı duyuru ile, oyunun PC versiyonunu bahar 2016 ‘ya kadar ertelediklerini açıkladı. Firmanın yaptığı açıklamaya göre oyunun PC versiyonunun grafiklerinin iyileştirilmesi için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu bu yüzden de oyunun PC versiyonunun zamanında çıkamayacağını belirtti. Tabii ki açıklamada tabiri caizse bir çok zırvalama da mevcut ama ben inanmıyorum bahanelerine o yüzden yazmayacağım.
Bu hafta NFS ile ilgili çıkan bir diğer haber ise Ghost Games ‘in oyunun Xbox One ve PS4 ‘de 30 FPS olacağını açıklaması oldu. Ghost Games, oyunu 30FPS barajında tutarak oyunculara çok akıcı bir oyun deneyimi sunmayı amaçlıyor. Firma ayrıca, oyun için herhangi bir DLC çıkmayacağını ve oyun içi bir ödeme sisteminin de olmayacağını doğruladı. Bunların dışında, oyuncular oyunu oynamak için(tek kişilik senaryo dahil) devamlı internete bağlı olmak zorundalar. Son olarak, oyunda oyuncuların garajında aynı anda en fazla 5 araç olabilecek ve oyuncular oyunun hiçbir modunda polis olarak oynayamayacaklar.
http://www.gamespot.com/articles/need-for-speed-reboot-getting-ps4xbox-one-closed-b/1100-6430515/
http://www.gamespot.com/articles/need-for-speed-delayed-on-pc/1100-6430536/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Yılın bana göre şu ana kadarki en iyi oyunu olan, çoğu otoriteye göre de en iyi oyunlarından olan The Witcher 3: Wild Hunt ‘ın yapımcı firması CD Project Red ‘in topluluk yöneticisi Marcin Momot, firmanın EA bünyesine gireceği iddialarına resmi Twitter hesabından esprili bir dilde yalanladı. Bu dedikodu ilk olarak DSOGaming tarafından ortaya atılmıştı.
http://www.gamespot.com/articles/the-witcher-3-developer-denies-ea-takeover-rumours/1100-6430539/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Bu yıl çıkacak müzik çalmalı oyunlar Rock Band 4 ve Guitar Hero Live ikilisi aylardır oyunlarına yeni ekledikleri müzik listelerini paylaşıyorlardı. Sonunda Rock Band 4 ‘ün yapımcı firması Harmonix, bu hafta duyurduğu 13 adet yeni müzik ile oyunun müzik listesini tamamlamış oldu. Böylelikle 6 Ekim ‘de Xbox One ve PS4 ‘e çıkacak olan Rock Band 4 ‘te toplamda 63 adet(yanlış saymadıysam) şarkı bulunacak.
http://www.gamespot.com/articles/the-complete-rock-band-4-soundtrack/1100-6430537/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Dark Souls serisi ve Bloodborne ile tanınan From Software, Japonya ‘nın Fukuoka şehrinde yeni bir stüdyo açmak için kolları sıvadı. Yeni açılacak stüdyo, Ocak 2016 ‘da çalışmalara başlayacak ve stüdyonun odak noktası 3 boyutlu CG nesnleri üretmek olacak.
http://www.gamespot.com/articles/dark-souls-and-bloodborne-developer-opening-second/1100-6430532/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Kasım ayında gelecek olan yeni Xbox One Experience güncellemesi ile bazı sistem fonksiyonlarında yüzde 50’ye varan hızlanmalar olacak. Xbox mühendislerinden Mike Ybarra, bir radyo programına konuştuğu üzere, bir çok uygulamanın daha hızlı çalışacağını belirtti.
http://www.gamespot.com/articles/new-xbox-one-update-will-make-some-functionality-5/1100-6430524/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Xbox ‘lar için özel olarak çıkan ve yapımcılığını 343 Industries ‘in üstlendiği Halo serisinin yeni oyunu Halo 5 : Guardians ‘ın çözünürlük ve FPS detayları belli değildi. 343 Industries ‘in bu hafta yaptığı açıklama ile oyunun dinamik çözünürlük teknolojisini kullanacağı böylelikle 60FPS ‘yi koruyacağı açıklandı. Dinamik çözünürlük teknolojisi ile oyun normalde 1080p çözünürlükte ve 60FPS olarak çalışacak fakat bazı yıpratıcı sahnelerde(mesela araçlı savaşlar) oyun bunu anlayacak ve çözünürlüğü biraz düşürerek 60FPS olarak kalacak. 343 Industries eğer bu sistemi kullanmasalardı oyunu 1080p ‘de çıkaramayacaklarını ve bu sistemin en mantıklı çözüm olduğunu belirtti.
http://www.gamespot.com/articles/halo-5-uses-a-dynamic-resolution-to-stay-locked-at/1100-6430546/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Playstation ‘ın bulut üzerinden oyunları indirmeden kiralayıp oynamayı sağlayan sistemi PS Now ‘ın oyun listesi 5 adet Assassin’s Creed oyunu ile büyüdü. Artık Assassin’s Creed, Assassin’s Creed 2, Assassin’s Creed Brotherhood, Assassin’s Creed Revelations ve Assassin’s Creed 3 PS Now platformunda oyuncuları bekliyor.
http://www.gamespot.com/articles/playstation-streaming-service-adding-a-bunch-of-as/1100-6430547/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Sony, From Software tarafından sadece PS4 ‘e özel olarak yapılan ve çıkışı ile birlikte oldukça sevilen aksiyon RPG oyunu Bloodborne ‘un ilk eklenti paketi olan Bloodborne : The Old Hunters hakkında Tokyo Game Show 2015(TGS 15) ‘da bazı detaylar paylaştı. The Old Hunters isimli DLC oyunculara ana oyunda ismi geçen ve sonsuza dek bir kabus dünyasına hapsolmuş avcılar olan “efsanevi avcılar” ile ilgili bir hikaye anlatacak. Oyuncular, bu DLC ‘de yeni mekanlar keşfedecek, birkaç yeni kostüm, silah ve büyü bulabilecek. Sony, DLC ile ilgili bir video gösterdi ve videoda ana oyunda da olan Darkbeast Paarl ve Vicar Amelia isimli boss’ larla savaşan avcıları gösterdi, değişiklik ise karakterlerin kullandığı yeni silahlar ve görünüşleri olurken, oyuna birkaç yeni büyü ve yeni boss’lar eklendiği de görüldü. DLC, 24 Kasım’da çıkacak ve fiyatı 20 dolar olacak.
Ayrıca Sony oyunun çıkışından itibaren toplam satış rakamının 2 milyon adet olduğunu da belirtti.
http://www.gamespot.com/articles/bloodborne-the-old-hunters-expansion-detailed-trai/1100-6430560/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Ubisoft, her sene çıkartarak oyuncuları biraz sıktığı serisi Assassin’s Creed ‘in bu seneki versiyonu olan Assassin’s Creed Syndicate için gelecek olan ve oyuncuları ünlü seri katil Jack the Ripper ile tanıştıracak olan DLC ‘yi duyurdu. Bu DLC ile oyunun ana hikayesinden 20 yıl geriye gideceğiz ve azılı bir seri katil olan Jack the Ripper ile bir kedi fare oyunu oynayacağız. DLC ile birlikte oyuna The Last Maharaja mission pack, A Long Night exclusive mission, Streets of London gameplay pack ve 2 üst seviye ekipman ve silah da gelecek. Assassin’s Creed Syndicate 28 Ekim’de PS4 ve Xbox One için gelecek, PC versiyonunun ise henüz tam tarihi belli değil.
http://www.gamespot.com/articles/assassins-creed-syndicate-jack-the-ripper-dlc-seas/1100-6430561/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Sony, TGS 2015 fuarındaki konferansında, Playstation 4 ‘ün Japonya fiyatını yaklaşık olarak 334 dolardan 292 dolara düşürdüğünü duyurdu. Öte yandan, bu fiyat kırma politikasının Avrupa ve Amerika için gelip gelmeyeceği hakkında bir belirti yok.
http://www.gamespot.com/articles/playstation-4-price-drop-announced-for-japan/1100-6430569/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Sony, TGS 2015 fuarındaki konferansında, PS4 için gelecek olan sanal gerçeklik ekipmanının ismini geçici bir isim olan Project Morpheus’dan, gerçek ismi olacak olan PlayStation VR ‘a çevirdi. Sony, bu sanal gerçeklik ekipmanının geliştirilmesinin çok iyi gittiğini ve çıktığında sansasyonel olacağını düşünüyor. PS VR ‘ın ilk modeli 2016 ‘nın ilk yarısında çıkacak.(Önceki dediklerine göre).
http://www.gamespot.com/articles/playstation-vr-is-sonys-official-name-for-project-/1100-6430567/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Sevilen açık dünya aksiyon(hemde bayağı aksiyon) oyunlarından Just Cause serisinin 3. Ve son çıkacak olan oyunu olacak JC 3 için daha oyun çıkmadan DLC Pass ‘i duyuruldu. Oyunun Steam sayfasında gözüken DLC Pass ‘in adı “Air,Land and Sea” olacak. Bu 25 dolar değerindeki DLC Pass ‘i 3 adet ayrı DLC ‘yi ve özel yanan bir wingsuit ve paraşüt kostümü de içerecek. Gelecek bu 3 ayrı DLC ile birlikte oyuna yeni görevler, silahlar, ekipmanlar, araçlar ve düşmanlar eklenecek. DLC Pass ‘in ne zaman satışa sunulacağı henüz belli değil fakat, alanlar Just Cause 3’e 1 hafta erken erişebilecekler. Oyunun çıkış tarihi yeni nesil konsollar ve PC için ise daha önce 1 Aralık olarak açıklanmıştı.
http://www.gamespot.com/articles/25-just-cause-3-dlc-pass-revealed/1100-6430581/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Dünyanın en çok oynanan online oyunlarından olan(yapımcı firmanın söylemi ile) World of Tanks ‘ın PS4 ‘e çıkacağı oyunun yapımcı firması Wargaming tarafından onaylandı. Oyunun PS4 tarafının proje sorumlusu TJ Wagner, PS4’e gelecek World of Tanks’ın PC versiyonundan daha farklı bir deneyim sunacağını, ayrıca yeni haritalar, yeni tanklar, yeni tank görselleri ve daha fazla yeni içerikle de zenginleştirileceğini belirtti. Oyun PC’de olduğu gibi, PS4 ‘te de ücretsiz olacak fakat oyun içi ödemeler bulunacak. World of Tanks, 2011 yılında PC ‘ye , Temmuz 2015 ‘de de Xbox One ‘a çıkışını yapmıştı.
http://www.gamespot.com/articles/world-of-tanks-coming-to-ps4-with-new-content/1100-6430603/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Sevilen korku-gerilim oyunu serisi Five Nights at Freddy’s ‘in yapımcısı Scott Cawthon, yaptığı bir duyuru ile oyunun Five Night at Freddy’s World adında bir RPG oyunu çıkacağını söyledi. Cawthon duyuruyu Steam ‘den paylaştı ve oyunun PC,Android ve iOS platformları için çıkacağını da belirtti. Oyunun çıkış tarihi ise henüz belli değil.
http://www.gamespot.com/articles/five-nights-at-freddys-world-rpg-announced/1100-6430600/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Ubisoft, bu sene çıkacak olan taktiksel FPS oyunu Rainbow Six Siege ‘in ilk çıktığında 11 çoklu oyuncu haritasıyla geleceğini açıkladı. Oyunun bölüm dizayncılarından Benoit Deschamps, PC Gamer ‘a verdiği röportajda oyunun ilk çıktığında 11 haritayla geleceğini fakat daha fazla haritanın kesinlikle oyuna ekleneceğini belirtti. Rainbow Six Siege’in normalde Ekim’de çıkacağı duyurulmuştu fakat daha sonra Aralık ayına ertelenmişti.
DLC ‘ler ile birlikte gelecek olan haritaların ücretsiz olarak verileceği de daha sonradan eklendi. Ayrıca bu haritaların hepsi hem gece hem de gündüz olarak oynanabilecek.
http://www.gamespot.com/articles/heres-how-many-maps-rainbow-six-siege-will-have-at/1100-6430611/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Telltale Games ‘in yapımcılığını üstlendiği ve firmanın diğer oyunları gibi hikaye odaklı olarak gelecek olan Minecraft : Story Mode ‘un çıkış tarihi 13 Ekim olarak açıklandı fakat bu tarih sadece oyunun dijital olarak çıkış tarihi olacak. Oyunun kutulu versiyonunun çıkış tarihi ise 27 Ekim olacak. Tabii ki Telltale Games ‘in yaptığı diğer oyunlar gibi bu oyun da hikayeyi devam ettiren 5 ayrı bölüm ile gelecek. İlk bölümün adı ise “The Order of the Stone” olacak.
*** Bu çıkış tarihi oyunun ilk bölümü olan “ The Order of the Stone” için geçerli.
http://www.gamespot.com/articles/minecraft-story-mode-release-date-announced/1100-6430619/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Deep Silver firmasının yapımcılığını üstendiği zombi oyunu serisi Dead Island ‘ın, MOBA türündeki oyunu Dead Island: Epidemic’in önümüzdeki ay kapanacağı açıklandı. Oyunun Steam sayfasından yapılan açıklamada bu duyuruyu yapmaktan dolayı üzgün olduklarını fakat artık oyunun sonuna gelindiğini ve daha fazla geliştiremeyeceklerinden dolayı kapanacağını belirttiler.
http://www.gamespot.com/articles/dead-island-epidemic-shutting-down-next-month/1100-6430634/

---------------------------------------------------------------------------------------

- The Witcher 3 : Wild Hunt ‘ın yapımcısı CD Project Red, PS4 için dinamik olmayan bedava bir tema yayınladı.
http://www.gamespot.com/articles/ps4-gets-new-witcher-3-free-theme/1100-6430633/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft, yeni nesil konsolları Xbox One ‘ın Windows 10 ile birlikte gelen Microsoft Edge internet tarayıcısının alacağı duyuruldu. Xbox One bu güne kadar Internet Explorer kullanıyordu.
http://www.gamespot.com/articles/xbox-one-getting-windows-10s-edge-browser/1100-6430632/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Valve sevilen online FPS oyunu Counter Strike: Global Offensive için yeni bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme ile oyundaki karakterlerin animasyonları geliştirildi ve buna bağlı olarak karakterlerin duruşları ve vuruldukları yerler(vuruş kutuları) daha gerçekçi hale geldi. Buna ek olarak oyuna bir çok yenilik ve değişiklik de geldi, işte öne çıkan güncelleme notları;
* Bütün karakterlerin vücut animasyonları ve silah animasyonları değiştirildi.
* Animasyonların işlenmesi artık sunucu tarafında yapılacak.
* Karakterlere yeni animasyonlar eklendi.( Bomba imha hareketi ve merdiven tırmanma hareketi vs.)
* Yeni birkaç ekipman eklendi.
* Çeşitli bug’lar giderildi.
* Bazı silahlar ile ilgili değişikliklere gidildi.(M4A1-S ve Zeus x27)
* Oyuncular artık düşmanlarını centilmenliğe aykırı hareketlerinden dolayı report edebilecekler.( Mesela kasıtlı olarak kaybetme…)
http://www.gamespot.com/articles/counter-strike-go-gets-big-update-heres-whats-new/1100-6430630/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Konami, 2 hafta kadar önce çıkan ve çoğu oyun otoritesi tarafından yılın en iyi oyunlarından biri olarak kabul edilen MGS V: The Phantom Pain ‘in online tarafını oluşturan Metal Gear Online için bir oynanış videosu paylaştı. MGO ‘da oyuncular 4 tipte karakteri kontrol edebilecekler. Bunların bilinenleri ; Scout, Enforcer ve Infiltrator olacak. Scout karakteri, düşmanları uzaktan saptamakta, bilgi toplamakta ve sniper kullanmakta uzman olacaklar. Enforcer ‘lar ağır silahlanmış ve dövüşte uzman askerler olacaklar. Son olarak Infiltrator ‘lar ise yakın dövüş ve gizlilik ustaları olacaklar. 4. Ve bilinmeyen karakterin Ocelot veya Snake olma olasılığı yüksek. Konami, videoda Bounty Hunter Mission adındaki görevi gösteriyor. Bu tip görevlerde oyunculara belirli sayıda fiş veriliyor(videoda 30) ve her bir düşman öldürdüğünüzde veya esir aldığınızda, fişinizden 1 sayı azalıyor. Her düşmanın ayrıca ne kadar tehlikeli olduğuna göre saygınlık puanı olacak, yakaladığımız ya da öldürdüğünüz düşmanın ne kadar fazla saygınlık puanı varsa o kadar ödül puanı kazanacaksınız. MGO’nın 6 Ekim ‘de açılacağı açıklandı.
http://www.gamespot.com/articles/metal-gear-online-konami-reveals-all-with-detailed/1100-6430640/

---------------------------------------------------------------------------------------

- Yayımcı Electronic Arts, bu senenin en çok beklenen oyunlarından biri olan Star Wars Battlefront ‘un beta testine kayıt olan herkesi alabilecek kadar sunucu kapasiteleri olduğunu açıkladı. Battlefornt ‘un halkla ilişkilerden sorumlu çalışanı Mathew Everett, beta ‘nın oyunamak isteyen herkese açık olacağını belirtirken, daha bir çok soruya da cevap verdi.
? Çoklu oyuncu modlarında gerçek oyuncular dışında oynayan yapay zeka karakterler olacak mı?
= Evet, Fighter Squadron modunda her iki takımda da 10 ‘ar adet yapay zeka oyuncu bulunacak.
? Oyuncuların kullanacakları ikincil bir silah olacak mı yoksa sadece ana silahlarımızı mı kullanabileceğiz?
= Oyunculara birincil silahların yanı sıra Yıldız Kartları vereceğiz, fakat bu kartları oyuncuların nasıl özelleştireceği onlara kalmış…
? Oyunun diğer sürümlerinin(ör: Deluxe Edition), Standart versiyondan ne gibi farklılıkları olacak?
= Oyunun Standart versiyonu sadece ana oyunu içerecek. The Deluxe Edition ise ana oyunun yanı sıra Ion El Bombası, Ion Torpido, DL-44 mühimmatının yanında Ion Shock ve Ion Vicrory emote’ları gelecek.
? Oyunda araçlarımızı geliştirebilecek miyiz?
= Oyunda araçlar kendi özel silahları ve yetenekleri ile gelecek, yani oyuncular araçları geliştiremeyecekler.
Bu haberden 1 gün sonra, oyunun yapımcısı DICE oyundaki “Hero” kullanımı ile ilgili açıklamalar yaptı. Oyunun yapımcılarından Jamie Keen, oyuncuların oyunda savaş esnasında “Hero”’lara belirli eşyaları alarak ulaşabileceğini belirtti. Fakat bu eşyalarında da belirli sınırları olacak ve bu eşyaları her alan oyuncu “Hero” ‘ları kafasına göre kullanamayacak. Oyuncuların bir “Hero”’yu kullanmaya başladıklarında o “Hero”’nun canı azalmaya başlayacak, eğer oyuncu yeteri kadar iyi oynuyorsa, karakteri düzgün bir şekilde kontrol ederek canını toparlayabilecek ve 5 dakikaya yakın bir süre boyuncu o karakteri oynayabilecek, öte yandan eğer iyi kontrol edemezse yaklaşık 2 dakika içerisinde “Hero” ölecek. Tabii ki şanslıysanız maç içerisinde önünüze devamlı “Hero” eşyası çıkabilir ve bütün bir maçı “Hero”’lar ile oynayabilirsiniz, ama bu ihtimal çok düşük.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-beta-open-to-all/1100-6430653/
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-details-reveal-how-luke-skyw/1100-6430689/

---------------------------------------------------------------------------------------

- The Last of Us ve Uncharted serisi ile bilinen Naughty Dog firması, bu güne kadar çıkmış bütün Uncharted oyunlarının grafiklerinin iyileştirilmiş ve PS4’e uyarlanmış hallerini bir araya toplayacağı Uncharted : Nathan Drake Collection oyun paketi için bir canlı yayın düzenledi. Buraya kadar her şey normal gözükse de, asıl olay Uncharted serisinin yazarlarından biri olan Josh Scherr ‘in oyunun yüz animasyonlarını yapan Eric Baldwin ‘den bahsederken muhtemelen ağzından kaçırdığı bir söz oldu. Scherr, “ Uncharted serisindeki ve ilk The Last of Us ‘daki yüz animasyonları ona ait… Az önce ilk Last of Us mı dedim?” sözlerini söyledi ve bu da The Last of Us 2 hakkındaki dedikoduların ateşini daha da harlandırmış oldu. Daha önce de oyunun ses aktörlerinden Troy Baker, verdiği bir röportajda The Last of Us 2 ‘nin yapıldığını biliyorum demişti.
http://oyungezer.com.tr/haber/42753-naughty-dog-the-last-of-us-2-yi-agzindan-kacirdi-mi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 17 ( 07.09.2015 - 13.09.2015)

Haftalık Gündem Derlemesi 17 ( 07.09.2015 – 13.09.2015 )

- Dünyanın en büyük online alış veriş sitelerinden biri olan Amazon, Minecraft : Story Mode ‘un çıkış tarihini 30 Ekim olarak yazdı. Fakat oyunun yapımcı firması Telltale Games, henüz resmi bir çıkış tarihi belirtmiş değil. Minecraft: Story Mode , adından da anlaşılabileceği üzere ünlü Sandbox tarzı oyun olan Minecraft ‘ın hikayesini anlatacak bir oyun olacak fakat enteresan bir şekilde diğer oyun ve film kahramanları da oyunun içerisinde olacak ve Minecraft evrenini kurtarmaya çalışacağız. Yani anlayacağınız, Minecraft ‘ın iyice suyunu sıkmaya çalışıyorlar. Oyun, eski ve yeni nesil konsollarla birlikte PC için de çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/minecraft-story-mode-release-date-listed-on-amazon/1100-6430357/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Sega, yıllardır çıkarttığı ve başarılı olan futbol menajerliği simülasyonu Football Manager serisinin bu sene çıkacak olan oyunu olan Football Manager 16 ‘yı tanıttı. Tanıtılan yeni özellikleri sıralarsak;
* Oyuna “Fantasy Draft Mode” ve “Create-A-Club Mode “ adlı 2 yeni oyun modu gelecek.
* Fantasy Draft Mode ‘da , oyuncular kendi istedikleri futbolculardan oluşan takımlar kurabilecekler ve bu takımlar ile mini liglere katılabilecek ve online olarak mücadele edebilecekler.
* Create-A-Club Mode ‘da ise oyuncular yine kendi yarattıkları takımlarını istedikleri herhangi bir lig ‘e koyabilecekler.
* Oyuna bu sene kendimizi de katabileceğiz, yani menajer olarak, kendimizi daha detaylı bir şekilde yaratabileceğiz ve hatta maçlarda sahanın kenarından gol sevinçlerine bile katılabileceğiz.
Bunlarında yanında oyuna, 2 bin ‘den fazla yeni animasyon eklenmiş durumda, ayrıca serbest atışları ve kornerleri daha detaylı bir biçimde ayarlayabileceğiz.
Bu sene oyunun PC versiyonuna ek olarak 2 adet de mobil versiyonu olacak. Bunlardan biri FM Touch 2016 olacak ve sadece üst düzey tabletlerde çalışacak, ve PC ‘deki FM’ye neredeyse birebir benzeyecek zaten PC’deki save’leriniz ile Touch’dakileri eşleştirebileceksiniz. FM Mobile 2016 ise daha çok FM’nin kırpılmış hali olacak ve daha çok hızlı ve basit bir şekilde oynayanlara hitap edecek.
Sega henüz net bir tarih vermese de Kasım ortalarında oyunun çıkması bekleniyor.
http://www.fmscout.com/q-15078-FM16-Touch-vs-Mobile.html

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Frontier Developments ‘ın yapımcılığını üstlendiği beğenilen uzay simülasyon oyunu Elite: Dangerous ‘ın Xbox One için çıkış tarihi belirlendi. Reddit AMA(Ask Me Anything) kapsamında kullanıcılardan gelen sorulara cevap veren Frontier Development CEO ‘su David Braben, oyunun Xbox One için 6 Ekim ‘de geleceğini belirtirken, oyunun ilk büyük DLC ‘si olacak Elite Dangerous : Horizon(Oyuna gezegenlere inme özelliği getirecek)’ın da Xbox One için geleceğini söyledi. Ayrıca, oyunu önceden almış olanlar 50 pound değerindeki bu DLC ‘yi 10 pound indirim ile alabilecekler ve yine oyuna daha önceden sahip olanlar bu DLC ‘yi aldıklarında özel “Cobra Mark IV” uzay aracı da kazanmış olacaklar.
http://www.gamespot.com/articles/elite-dangerous-xbox-one-release-date-revealed/1100-6430369/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Dünyaca ünlü MOBA oyunu League of Legends ‘ın yapımcı firması Riot Games, “cyborg” temalı yeni “action skin”(karakterin görünüşü ile birlikte yeteneklerinin de görünüşünü ve animasyonlarını değiştiren kostüm) ‘lerinin ilkini yayınladı. Oyundaki Yasuo adlı karaktere gelen PROJECT:Yasuo adlı skin , bu yeni “cyborg” temalı skinlerin ilki olmakla birlikte zaman içerisinde Master Yi, Fiora, Zed, Lucian ve de Leona ‘ya da bu tip bir skin gelecek. Bu skin’in fiyatı ise 1350RP(yaklaşık 10 dolar) olarak satışa sunuldu.
http://www.gamespot.com/articles/watch-league-of-legends-new-cyborg-skins-in-action/1100-6430398/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Dark Souls ve Bloodborne gibi yapımları ile ünlü Bandai Namco firmasının(oyunları yapan From Software fakat Bandai Namco dağıtıcılığını üsteniyor), “Slashy Souls” ve “Thousand Storm” adlarının patentini aldığı keşfedildi. 2 ad da sadece “video oyunu” olarak adlandırılmış durumda fakat herhangi bir açıklama bulunmuyor. Genel kanı özellikle “Slashy Souls” ‘un Dark Souls ‘un mobil versiyonu olabileceği yönünde.
Aksiyon RPG türündeki bir yapım olan Dark Souls serisinin yeni çıkacak olan oyunu Dark Souls 3’ün serinin ilk 2 oyunundan benzerlikler taşıyacağı oyunun yapımcı firması From Software tarafından duyuruldu. Mesela Dark Souls 2 ‘de bulunan hızlı seyahat etme özelliği bu oyunda da olacak, fakat “Soul Vessel” adlı bir eşya bu oyunda bulunmayabilir. Eşyaların dayanıklılığı ise Dark Souls 1 ‘de nasılsa bu oyunda da öyle olacak yani eşyalar daha uzun süre dayanabilecek. Bloodborne ‘daki çan sistemi ise bu oyunda yer almayacak şeyler arasında olacak. Ayrıca Dark Souls 2 ‘de bulunan New Game + (yani oyunu bir kere bitirdiğinizde açabileceğiniz farklı düşmanlar, farklı zorluk seviyeleri, farklı eşyalar gibi şeylerin oyuna dahil olduğu) sistem ise Dark Souls 3 ‘de de olacak. Dark Souls 3, yeni nesil konsollar ve PC için 2016 ‘nın ilk aylarında çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/dark-souls-publisher-trademarks-slashy-souls-and-m/1100-6430397/
http://www.gamespot.com/articles/dark-souls-3-details-explain-whats-returning-from-/1100-6430406/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Sega, strateji oyunu Total War : Atilla için gelecek bir paralı bir de bedava DLC duyurdu. Paralı DLC ‘nin adı The Empire of Sand Culture Pack olacak, ve Aksum, Himyar ve Tanukhids isimlerinde 3 yeni ırk ekleyecek. Ayrıca, DLC ile birlikte yeni tek kişilik senaryo(Buna bağlı olarak da 50 yeni birim) ve “horde” oynanış özellikleri de gelecek. Bedava DLC ise oyuna 1 adet yeni oynanabilir ırk katacak. Her iki DLC ‘nin de çıkış tarihi 15 Eylül olarak açıklandı. The Empire of Sand Culture Pack ‘in de 15 dolardan satışa çıkacağı belirtildi.
http://www.gamespot.com/articles/total-war-attilas-next-dlc-pack-revealed/1100-6430390/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Darksiders adlı oyunun yapımcı firması, Battle Chasers adlı çizgi romanın oyununu yapmak üzere bir Kickstarter kampanyası başlattı. Oyun turn-based(sıra tabanlı) bir JRPG oyunu olacak. Stüdyo, bu proje için 500 bin dolarlık bir para limiti belirlemiş durumda.
http://www.gamespot.com/articles/darksiders-devs-using-crowdfunding-to-revive-class/1100-6430384/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Capcom, Dragon’s Dogma: Dark Arisen ‘ın PC için 1 Ocak 2016’da yayınlanacağını açıkladı. Oyun PS3 ve Xbox 360 ‘a daha önce çıkmış olan orijinal Dragon’s Dogma ‘nın yeniden yapılmış ve DLC ‘leri eklenmiş hali olacak. Fakat, oyun bir yeniden yapım olmasına rağmen Dark Arisen adı altında “Bitterblack Isle” adlı yeni bir mekan, yeni görevler, yeni yetenekler, yeni yaratıkları ve bir çok yenilik ile gelecek. Fiyatı ise 30 dolar olarak belirlenmiş durumda.
Haftanın ilerleyen günlerinde, Capcom bir duyuru yaparak Dragon’s Dogma Online ‘ın Japonya’da ilk 10 günde 1 milyon indirildiğini açıkladı. Dragon’s Dogma Online, Capcom tarafından yapılan bedava oynanabilen bir MMORPG. Şu anda sadece Japonya’da oynanabilen oyunun batıya ne zaman geleceği ya da gelip gelmeyeceği henüz belli değil.
http://www.gamespot.com/articles/dragons-dogma-dark-arisen-coming-to-pc/1100-6430387/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Konami, geçtiğimiz hafta çıkan ve çok beğenilen Metal Gear Solid V: The Phantom Pain oyununda oyundaki save ‘lerinizi bozabilecek bir bug bulunduğunu duyurdu. Bu buga sebep olan şey ise 29. Ve 42. Görevlerde yanınıza alabileceğiniz yan karakter olan “Quiet”. Bu bug ‘dan kaçınmak için ise şimdilik o bölümlerde “Quiet” ‘i yanınıza almamak yerinde olacaktır. Konami bu bug ‘ı düzeltmek için çalıştıklarını ve özür dilediklerini belirtti.
http://www.gamespot.com/articles/metal-gear-solid-5-quiet-bug-could-corrupt-save-ko/1100-6430383/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Playstation’a özel olarak çıkan FPS türündeki Killzone oyun serisinin yapımcı firması Guerilla Games ‘in yöneticilerinden Hermen Hulst, yeni bir Killzone oyunu için konuşmanın daha erken olduğunu söyledi. Bunun en büyük nedeni ise firmanın şu anda tamamen yeni oyunları Horizon: Zero Dawn ‘a yoğunlaşması.
http://www.gamespot.com/articles/its-too-early-to-say-whats-next-for-killzone-dev-s/1100-6430380/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Senenin bana göre şu ana kadar çıkan en iyi oyunu olan The Witcher 3: Wild Hunt ‘ın yapımcı firması CD Project Red, oyunun ilk paralı DLC ‘si olan Hearth of Stone ‘u duyurdu ve çıkış tarihini de 13 Ekim olarak belirledi. DLC ‘nin neredeyse hazır olduğunu ve bu DLC ile oyuna yaklaşık 10 saatlik bir oynanış geleceği belirtildi. DLC ile birlikte yeni “Runewords” sistemi de gelecek. CD Project Red, bu DLC ‘nin kutulu versiyonunu da çıkartmayı planlıyor.
CD Project Red ayrıca oyunun yapımına toplamda(pazarlama masrafları da dahil) 81 milyon dolar harcandığını ve oyunun yapımına dünyanın her tarafından toplamda 1500 kişinin katkıda bulunduğu da duyurdu. Firma oyunun satışlarından ise toplamda yaklaşık 63 milyon dolar kar etmiş durumda. Buna bağlı olarak GTA V ‘in toplam masrafının ise 265 milyon dolar olduğunu belirtelim. Yani illa ki iyi oyun için çok fazla para harcamak gerekmiyor.
The Witcher 3 : Wild Hunt ‘ın ilk paralı DLC ‘si olacak olan Hearts of Stone, gelecek ay yayınlanacak. Peki bu DLC ile birlikte oyuncuları neler bekliyor? İşte oyunun direktörü Konrad Tomaszkiewicz ‘in söyledikleri…
* Hearths of Stone ile ilgili çok fazla şey bilmiyoruz. Yeni DLC ‘deki hikaye hakkında bizlere neler söyleyebilirsiniz?
= Şu noktada spoiler vermeden çok fazla şey söyleyebilmem mümkün değil. Hearths of Stone’un karakterleri ve hikayeyi derinleştirecek bir DLC olacağını söyleyebiliriz. Eğer ana oyundaki Bloody Baron görevini oynadıysanız neden bahsettiğimi kestirebilirsiniz. Bu defa ana karakterimiz Geralt, “ölümsüz”ve acımasız olarak bilinen bir adam ile karşılaşacak. DLC ‘deki hikaye ilerledikçe hikayenin esasında göründüğü gibi olmadığını öğreneceğiz ve oyuncular yine ciddi ve oyunun gidişatını etkileyecek kararlar vermek zorunda kalacaklar.
* Hearths of Stone, Geralt’ın hikayesini kaldığı yerden mi devam ettirecek ve oyunda gördüğümüz diğer karakterler nerede olacaklar?
= Hayır, HoS(Hearths of Stone) hemen hemen farklı bir hikaye olacak. Böylelikle ana oyunu bitirmemiş olanlar da DLC ‘yi oynayabilecekler.
* HoS, sadece bir sağlam hikayeyi mi konu alacak? Yoksa, yeni yan görevler, Witcher kontratları ve diğer görevler de olacak mı?
= HoS, söylediğiniz tüm bu şeyleri kapsayacak ve size 10 saatin üzerinde bir oynayış verecek. Fakat, bu sefer ana oyundaki gibi görevlerin sayısı çok fazla olmayacak. HoS , genel olarak bir hikayeyi konu alacak ve oyunculara bu hikayeyi bitirmenin farklı yolları sunulacak, bunun yanında da birkaç yan görev ve yaratık avlamaları olacak.
* Ana oyundaki karakterlerin tümü bu DLC’de değişecek mi? Yoksa,diğer oyunlardan eski yüzleri de görebilecek miyiz? Tabii ki Shani karakterini de özellikle soruyorum…
= HoS ile birlikte birkaç çok güçlü karakter sunacağız, fakat şunu söyleyebilirim ki uzun vadede oyuncular bir karakteri gerçekten çok sevecekler. Direk cevap veremiyorum, çünkü işin bütün eğlencesi gider, oyuncular bunu kendileri görmeliler.
* Biraz önce oyunu henüz bitirmemiş oyuncuların da HoS ‘u oynayabileceğinden bahsettiniz. Fakat sizce ana oyunun hikayesini bitirmiş olanların daha fazla bir avantajı olmayacak mı?(Hikaye olarak.)
= Ana oyunun hikayesi ile HoS’daki hikaye farklı olacak, ve ilk oyundaki hikaye ile herhangi bir bağlantısı bulunmayacak. Fakat, DLC’yi oynamadan önce ana oyunda en azından biraz level atlamalısınız, çünkü nasıl savaşılacağını ve gerekli eşyaları nasıl kullanmanız gerektiğini tam anlamıyla bilmeden başlarsanız, DLC ‘yi oynarken biraz zorlanabilirsiniz.
* Bu DLC ‘yi oynamadan önce oyunculardan hangi seviyeye gelmiş olmasını beklersiniz?(İdeal oyun zevki için)
= Bence, 30+ level olmak ideal olacaktır fakat daha düşük level’li karakterler de bu DLC ile birlikte yeteneklerini test edebilir ve DLC ‘den zevk alabilir.
* Hikaye kısımından ayrı olarak, HoS ana oyundan farklı mekanikler içeriyor mu?
= Yeni mekanik olarak, bu DLC ile birlikte oyuna RuneWords adında yeni bir sistem eklenecek. Runewords ‘ler “glyphs” ‘leri birleştirerek ve özel “buff”’ları açarak yaratılabilecek. Ve “Runewords”’ler ile Geralt’ın yetenekleri çeşitlendirilebilecek. Ayrıca oyuna the Ofirian wizard adında yeni bir NPC eklenecek ve oyundaki Runewords’ler ile ilgili araştırmamızda bize yardımcı olacak.
* Bu DLC ‘yi fiziksel bir disk olarak da satın alma imkanı sunuyorsunuz ve bu versiyonun içerisinde Gwent(Oyunda oynanabilen bir çeşit kart oyunu) kartları çıkacak. Bu sonunda Gwent kartlarını fiziksel olarak çıkartacağınız anlamına mı geliyor?
= Her Allah’ın günü oyunculardan oyunda oynanabilen Gwent oyunun fiziksel bir versiyonunun çıkması için mailler alıyoruz ve bu mailleri okurken gerçekten çok eğleniyoruz. Şu anda yaptığımız şey bu maillere cevap vermek. Fakat Gwent sadece tek kişilik oyunda oynanabilen ve gerçek fiziksel bir oyun olarak yaratılmamış bir şey. Fakat insanların bu oyunu evlerinde arkadaşlarıyla oynamak istemesini anlayabiliyoruz, biz de bu olaya bir çözüm üretmek için çalışıyoruz. Gwent’i fiziksel bir kart oyunu yapmak için çok fazla değiştirilmesi gereken şey var ve yakın zamanda bu değişiklikler olmayacak.
* Her destede kaç adet kart var? 30 mu? Oyunun fiziksel versiyonu için neler planlıyorsunuz?
= Her gruba özel 77 kart var, yani toplamda 154 adet kart bulunuyor.
* Madem Gwent ‘in fiziksel verisyonu yakın bir zamanda çıkmayacak. O zaman ne demeye HoS ‘un kutulu versiyonuna fiziksel kart koyuyonuz, gösterip de vermemek değil mi bu ?!
Lütfen çirkinleşmeyelim! Biz inanıyoruz ki RPG oyuncuları aynı zamanda koleksiyoncudur. HoSi eski kafalı bir DLC ve oyunun hayranlarının böyle özel bir koleksiyonluk parçayı evlerinde görmek isteyeceklerini düşündük. Ayrıca, bu Gwent oyununun ana oyunun hala bir parçası olduğunu göstermenin cool bir yolu.
http://www.gamespot.com/articles/witcher-3s-first-expansion-release-date-announced-/1100-6430379/
http://www.gamespot.com/articles/this-is-how-much-the-witcher-3-cost-to-make/1100-6430409/
http://www.gamespot.com/articles/what-you-need-to-know-about-the-witcher-3s-hearts-/1100-6430475/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Xbox ‘a özel oyunların başında gelen Halo serisinin bu sene çıkacak olan oyunu Halo 5: Guardians ‘ın yapımcı firması 343 Industries, oyunun çok oyunculu kısmında harita seçmek için oylama sisteminin olmayacağını belirtti. Eski Halo oyunlarında ve bir çok FPS oyununda olan haritaları oylama sistemi görünüşte iyi gibi gözükse de oyuncuların devamlı aynı haritaya oy vermesi ve oyuncuların devamlı aynı haritayı oynaması gibi bir sorun oluşuyor. Bunu engellemek amacı ile de firma bu sistemi kaldırmayı tercih etmiş durumda.
http://www.gamespot.com/articles/halo-5-multiplayer-drops-map-voting-and-veto-syste/1100-6430411/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- EA Sports ‘un yapımcılığını üstendiği ve 1 sene aradan sonra bu sene tekrar çıkacak olan NBA Live serisinin son üyesi E3 fuarındaki EA konferansında tanıtıldığı üzere akıllı telefonlara yüklenebilecek bir yüz tarama sistemi sunacaktı. Mobil cihazlara indirilebilecek bu uygulama ile oyuncular yüzlerini telefonun ön kamerasından tarayacaklar ve böylece yüzlerini direk gerçekçi bir şekilde oyuna aktarabileceklerdi. 8 Eylül ‘de çıkması beklenen bu uygulama kısa bir süreliğine ertelenerek 15 Eylül ‘e alındı, ki 15 Eylül ‘de oyunun demosu da çıkışını yapacak. NBA Live 16 ‘nın demosunda bu uygulamayı kullanarak nasıl çalıştığını da görebileceğiz. Oyunun tam sürümü ise 29 Eylül’de çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/nba-live-16s-face-scanning-app-delayed/1100-6430407/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Battlefield serilerinden tanıdığımız DICE ve ünlü oyun yapımcısı ve dağıtıcısı EA ‘in ortak yapımı olan ve merakla beklenen Star Wars: Battlefront ‘un Drop Zone adlı oyun modunun ilk detayları geldi. Bu modda 8 oyunculu 2 takım bulunacak, ve görevleri havadan düşen pod ‘lar ele geçirip korumak olacak. Oyun hızlı bir şekilde akacak ve oyuncuların durup beklemeye zamanı olmayacak. 5 adet pod ‘u ele geçiren ya da karşı takımdan daha fazla pod ‘u ele geçirip 10 dakika boyunca savunabilen takım maçı kazanacak. Oyun 17 Kasım ‘da yeni nesil konsollar ve PC için çıkışını yapacak.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefronts-king-of-the-hill-style-drop/1100-6430402/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Bethesda, bu yılın en çok beklenen oyunlarından biri olan Fallout 4 ‘e daha oyunun kendisi çıkmadan DLC ‘si ile ilgili detaylar paylaştı. Oyuna çıkacak bütün DLC ‘leri istiyorsanız 30 dolarlık Season Pass almanız gerekiyor. Oyuna ne kadar DLC geleceği hakkında henüz net bir sayı yok, fakat DLC ‘leri 2016 yılının başlarında görmeye başlayacağımız kesin yani oyun çıktıktan yaklaşık 3 ay kadar sonra ilk DLC çıkacak. Bu şekilde bakarsak en az 4 adet DLC geleceğine kesin gözüyle bakabiliriz. Eğer firmanın daha önceki oyunlarına da bakacak olursak(Oblivion, Skyrim ve Fallout 3), toplamda 40-45 dolarlık bir DLC geleceğini var sayabiliriz, yani Season Pass ile almak en az 10 dolar kadar karlı olacak. Oyun için çıkacak olan resmi modlama aracı “Creation Kit” ise PC için 2016 ‘nın başlarında gelecek. Fallout 4 10 Kasım’da yeni nesil konsollar ve PC için çıkacak.
Fallout 4 ‘te, Fallout 3 ‘den hatırladığımız ve Galaxy News Radio ‘nun DJ ‘i Three Dog ‘u seslendiren ses sanatçısı Erik Todd Dellums ‘un olmayacağı netleşti.
http://www.gamespot.com/articles/fallout-4-dlc-announced-coming-in-2016/1100-6430414/
http://www.gamespot.com/articles/fallout-4-wont-have-fallout-3s-three-dog-voice-act/1100-6430444/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft ‘un pazarlama müdürlerinden Chris Capossela yaptığı açıklama ile Xbox One ‘ın ayrı bir “animal”(hayvan ya da güçlü cihaz) olarak değil, diğer Windows ürünleri ile birlikte değerlendirmenin doğru olacağını söyledi. Her Xbox One sattıklarında esasında Windows ailesinin ve işletim sisteminin bir ürününü sattıklarını söyledi.
http://www.gamespot.com/articles/xbox-one-is-literally-a-windows-device/1100-6430425/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Apple ‘ın KeyNote 2015 etkinliğinde tanıttığı yeni Apple TV ‘ler için 3. Parti firmalar iş başına geçti ve ilk hamle SteelSeries’den geldi. SteelSeries bilindiği üzere genel olarak PC oyuncuları için ekipman(kulaklık, Mouse, klavye vs.) üreten bir firma, ve Apple TV için de geleneksel denilen tipte bir kontrolcü duyurdu. The Nimbus adını verdiği bu yeni kontrolcü 40 saatin üzerinde oyun oynatabilecek ve gerektiğinde Apple ‘ın “lightning” kablosu ile hızlı bir biçimde şarj olabilecek. Apple, KeyNote 2015 etkinliğinde Apple TV üzerinden oyun oynama üzerinde epey bir durmuştu, Apple TV ‘nin yanında gelecek olan kontrolcü ise daha çok Nintendo ‘nun konsolu Wii ‘nin kontrolcüsüne benziyor.
http://www.gamespot.com/articles/new-apple-tvs-first-third-party-gaming-controller-/1100-6430438/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft yaptığı açıklama ile Xbox Live Indie Games programını kapatacağını ve bu haftadan itibaren artık yeni üyelik açılamayacağını duyurdu. Bu program ile indie oyun geliştiricileri Xbox 360 için oyunlar yapıp bu ortamda oyunlarını yayınlayabiliyorlardı. Fakat artık oyun geliştiricilerin yeni gözdesi yeni nesil konsollar olunca, direk Xbox 360 ‘a da indie oyun geliştiren pek kimse kalmadı. Bugüne kadar bu platformda oyun yapıp yayınlamış olan bütün geliştiricilere de ömür boyu kalacak “Windows Developer”(Windows Geliştiricisi) hesabı verilecek.
http://www.gamespot.com/articles/microsoft-shutting-down-xbox-live-indie-games/1100-6430436/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Nintendo , The Pokemon Company ve Niantic firmaları Pokemon Go adlı bedava bir Pokemon oyununun mobil platformalara geleceğini duyurdular. Oyun oyuncuların gerçek dünya haritasında bulundukları yerlerdeki Pokemonları yakalaması, eğitmesi ve savaştırması üzerine kurulu olacak. Ayrıca oyuncular oyunu isterlerse Pokemon Go Plus adlı ek bir cihaz alıp onunla da oynayabilecekler.(Aynı smartwatch’lar gibi bir cihaz, mobil cihazınız ile senkronize olabilecek.). Bu oyunu yapan firma yine gerçek dünya haritası ile oynanan ve bir çok hayranı bulunan Ingress isimli oyunun da yapımcısı olan Niantic olacak. Oyunun çıkış tarihi ise 2016 olarak belirtildi.
http://www.gamespot.com/articles/pokemon-go-announced-for-androidiphone/1100-6430435/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Eski nesil konsolların ömrünü yavaş yavaş doldurması ile birlikte EA Sports bu sene çıkacak olan Fifa 16 ‘nın PS3 ve Xbox 360 versiyonlarında “The Fifa Interactibe World Cup”, GameFace, Maç Lobileri ve ikincil spiker gibi özelliklerin kaldırıldığını açıkladı.
http://www.gamespot.com/articles/fifa-16-drops-these-features-on-xbox-360ps3/1100-6430447/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Geçtiğimiz hafta duyurulan ve oyuna bir çok ekleme ve değişiklik getirecek olan Rocket League ‘nin 1.05 patch ‘i yayınlandı. Bu yeniliklerden dikkat çekenler ise şu şekilde;
- Yeni maç arama motoru geldi.
- Arayüzde bir çok değişiklikler oldu.
- Müzik oynatıcısı değişti.
- Ranked oyunlarda ilk sezon resmi olarak başladı.
Tabii ki bunlar sadece öne çıkanlar, bu değişikliklere ek olarak, bir çok hata düzeltildi, normal düzeltmeler yapıldı ve irili ufaklı bir çok şey oyuna eklendi.
http://www.gamespot.com/articles/rocket-league-receives-substantial-patch/1100-6430476/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Dünyaca ünlü MOBA oyunu Dota 2 oyun motorunu tamamen değiştirerek Dota 2 Reborn olarak sunuldu. Source 2 adlı oyun motoru ile tekrardan yapılan oyunda bir çok değişiklik kullanıcıları bekliyor. Değişiklikler şu şekilde;
- Seçeceğiniz kahramanı, onlarca kahraman arasından arayarak ve sıralayarak bulmak çok daha kolaylaştırıldı.
- Kullandığın ya da kullanmayı düşündüğün kahramanlar için kolaylıkla eşya veya görünüş alabileceksiniz, yani Steam Store’a ek olarak girmeye gerek kalmayacak. Ayrıca oynamayı düşündüğünüz kahramanlar hakkında, o kahramanın özelliklerini ve kimlere hitap edebileceğini belirten bilgiler olacak. Yani daha maça girmeden o kahraman ile nasıl oynanılması gerektiği gerçek oyuncular tarafından da desteklenecek olan bilgi ekranlarında olacak.
- 2. Maddeye ek olarak , bir kahramanı açmadan o kahramanın yanındaki “Demo Hero” butonu ile boş bir alanda oynayabileceksiniz.
- Dota TV daha da gelişmiş olacak, ve yayınlar 1080p/60FPS ‘de olabilecek. Ayrıca izlediğiniz canlı yayınları durdurup, geri sarma özelliği de Dota TV ‘ye geldi. Önemli turnuvaların maç yayınlarına tek tık ile gidilebilinecek , canlı yayınlar’da “Sonra İzle” butonuna bastığınızda yayın sizin için bookmark’ınıza kolayca kaydedilecek.
- Bot ‘lar ile yapılan maçlar daha öğretici ve anlaşılır olacak, oyun yeni başlayanları bu maçlarda devamlı bilgilendirecek ve yönlendirecek. Hatta eğer oynayan kişi hayatında hiç MOBA oyunlarına el sürmemişse, bu botlarla olan oyunun çok daha basite indirgenmiş hali bile olacak. Yani Valve Dota ‘yı 5 yaşındaki çocuğa bile öğretmeye kararlı gözüküyor.
http://www.gamespot.com/articles/dota-2-officially-reborn-on-source-2-numerous-chan/1100-6430477/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Mass Effect adlı sevilen RPG serisinin yapımcı firması BioWare , Mass Effect temalı “Loot Crate” ‘nin yakında çıkacağını duyurdu. “Loot Crate” , sınırlı sayıda çıkacak ve içerisinde Mass Effect serisi ile ilgili özel koleksiyonluk eşyalar barındıracak.
http://www.gamespot.com/articles/limited-edition-mass-effect-loot-crate-coming-soon/1100-6430497/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft, Xbox One için enteresan bir şekilde “power supply” satmaya başladı. Microsoft ‘un sitesinde 2 seçeneğiniz var, ya çalışmayan eski power supply ‘ınızı verip 35 dolara yenisini talep edeceksiniz ya da direk olarak 50 dolar verip yenisini alacaksınız. Power Supply değişimi standart garanti şartlarını kapsamıyor.
http://www.gamespot.com/articles/xbox-one-power-supply-units-now-available-to-buy/1100-6430492/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Bu sene PS4 ve Xbox One için çıkacak olan Rock Band 4 ‘ün yapımcı firması Harmonix, oyunun bu güne kadar yapılmış Rock Band oyunlarının hepsinden daha iyi bir karakter özelleştirmesi sunacağını belirtti. Oyuncular karakterleri için bir çok kostüm ve saç-sakal stili seçebilecekler. Rock Band 4, 6 Ekim’de çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/rock-band-4-will-have-more-gender-expressive-cloth/1100-6430494/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 13

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 16

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 16 (31.08.2015 – 06.09.2015)

Bir haftalık aradan sonra tekrar birlikteyiz, özlemişim oyun gündemini hem okumayı hem yazmayı. Malum yurt dışında pek sağlıklı internet bulunamıyor genellikle... Özlemişim ama bu hafta öyle pek sağlam haberler de yoktu maalesef, çoğunuz bildiği üzere Mad Max ve Metal Gear Solid V çıkışını yaptı. Mad Max 'i MGS 'den daha fazla bekliyordum ama maalesef umduğumu bulamadım, MGS ise zaten beklendiği üzere çıkışıyla birlikte ortalığın tozunu dumana kattı. Çoğu oyun otoritesi 10 üzerinden ya 9 ya da 10 verdi , ben de çok oynayamasam da oyunun Afganistan'da geçen kısımlarını oynadım, fırsat buldukça devam edeceğim fakat benim notum 10 üzerinden 8 ya da 8.5 olur. Evet oyun haritası güzel, oynanış mekanikleri güzel, Mother Base geliştirme olayları gayet iyi ama bana kalırsa Witcher 3 bu oyundan bir tık daha önde geliyor(ki ben orta çağ tarzı temalı oyunları ve filmleri pek sevmem). Tabii oyunu en azından ortalarına kadar oynamadan kesin kararımı veremem, belki de oyunun ilerleyen kısımlarında çok daha enteresan şeyler olacak, karakterimize yeni özellikler vs. gelecek. Ama benim favorim kesinlikle şu an için Roach, aman pardon The Witcher 3. Neyse fazla uzatmayayım,işte bu haftanın oyun dünyasında öne çıkan haberleri... İyi okumalar...

- Yapımcı firma Trion Worlds , Atlas Reactor adlı yeni bir oyun duyurdu. Oyunun resmi internet sitesinde oyun beklemeden oynanacak sıra tabanlı bir çok oyunculu oyun olarak tarif edilmiş. Sitede ayrıca oyunda yer alacak karakterlerden 6 tanesinin detayları da paylaşılmış durumda. Oyundaki karakterlerden her birinin kendine özel 5 adet yeteneği olacak. Oyun, oyunculara kararlarını vermeleri ve gözlem yapabilmeleri için birkaç saniye zaman verecek ve ardından oyuncular kilitlenecek, ve oyun devam edecek. Ve bu şekilde oyun sıra sıra devam edecek. Oyunun sitesinden oyunun Alpha testine katılmak için başvuru yapabiliyorsunuz. Oyunun çıkış tarihi ise henüz belli değil.
http://www.gamespot.com/articles/trion-worlds-reveals-new-multiplayer-turn-based-ga/1100-6430174/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Dünyada bir çılgınlık haline gelen sandbox türündeki Minecraft oyununun yapımcısı Markus “Notch” Persson, oyunun haklarını 2.5 milyar dolara Microsoft’a sattıktan sonraki hislerini anlattı. Twitter üzerinden Tweet’ler aracılığıyla yaptığı açıklamalarda kendini çok yalnız hissettiğini, hayatında daha önce hiç bu kadar izole olmuş bir şekilde yaşamadığını belirtti. Persson’un attığı Tweet’lerden kendisinin, psikolojik sorunlar yaşadığı rahatlıkla görülebiliyor.
http://www.gamespot.com/articles/ive-never-felt-more-isolated-says-billionaire-mine/1100-6430171/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Beğenilen RPG oyunlarından Dragon Age : Inquisition ‘ın yapımcı firması BioWare firması, oyunun son DLC paketi olacak olan “Trespasser” ‘ı duyurdu. Oyunun yaratıcı yönetmeni Mike Laidlaw yaptığı açıklamalarda bu tarz bir DLC ‘yi daha önce denemediklerini belirtirken, DLC ‘nin oyunun ana hikayesinin bitişinden 2 yıl sonrasını anlatacağını söyledi. 8 Eylül’de çıkacak bu DLC ile birlikte oyun da tamamen bitmiş olacak.
http://www.gamespot.com/articles/dragon-age-inquisition-getting-epilogue-dlc-and-a-/1100-6430169/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Square Enix ‘in beklenen oyunlarından Deus Ex : Mankind Divided ‘ın çıkış tarihi 23 Şubat 2016 olarak açıklandı. Ayrıca oyun ön siparişe açıldı, ve değişik bir ön sipariş bonusu yöntemi izlenerek, oyunu ön sipariş verenler arttıkça verilecek bonuslar da artacak. Ön sipariş veren herkes özel kostüm paketi alacak, ön siparişler %25’i geçtiğinde resmi müzikler verilecek, %50 ‘yi geçtiğinde ek oyun içi görev verilecek, %75 ‘i geçtiğinde dijital çizgi roman verilecek ve %100 olduğunda ise ön sipariş verenler oyunu 4 gün önceden oynamaya başlayabilecek.
http://www.gamespot.com/articles/deus-ex-mankind-divided-release-date-new-preorder-/1100-6430181/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Metal Gear Solid serisinin son çıkan oyunu olan ve oyun eleştirmenleri tarafından çok yüksek notlar alan MGS V: The Phantom Pain ‘in PC versiyonunun da konsollarla aynı anda yani 1 Eylül’de çıkması için Konami çalışanlarının tatillerinden erken döndüğü belirtildi.
Oyunun çıkmasının ardından bazı oyuncuların serverlara bağlanamama problemi yaşadığı belirtildi. Bunun üzerine oyunun yapımcı firması Konami, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile özür dileyerek sorunun bazı düzeltmeler ile ortadan kaldırılacağını belirtti.
Oyunun çıkışı ile birlikte oyun içi ödeme sistemi de biraz daha detaylandı. Oyunun online modu olan ve kendi ana üssümüzü kurup geliştirebildiğimiz, daha sonra ise başkalarının üslerine saldırı düzenleyebileceğimiz Forward Operating Base modunda oyunculara ilk ana üsleri bedava olarak verilecek, fakat ne zamanki oyuncu yeni bir üs kurmak isterse 1000 ila 1200 Mother Base Coins(MBC) ödemek zorunda olacak. Bu MBC’ler oyunu oynayarak da toplanabildiği gibi, hızlı bir şekilde yeni bir üs kurmak isteyenler 6000 MBC ‘i yaklaşık 60 dolara alabilecekler. Yaşanan server bağlantı sorunlarından dolayı şu an için oyuna para yatırmadan MBC biriktirmenin ne kadar süre aldığı tam olarak bilinemiyor.
İlerleyen günlerde Konami, resmi internet sitesinden 10 dakikalık belgesel niteliğinde bir video yayınladı, yayınlanan videoda oyunun yapımında karşılaşılan zorluklar ve dizayn detayları yer alıyor.
Oyun çıkalı neredeyse 1 hafta olacak olmasına rağmen , Konami oyundaki server bağlantı problemini çözebilmiş değil. Oyunun resmi internet sitesinde server problemi için ayrı bir sayfa açıldı ve bu sayfada problemin çözümü ile ilgili güncellemeler yer alıyor. Fakat çözümün
http://www.gamespot.com/articles/konami-devs-gave-up-their-vacations-to-ship-mgs-5-/1100-6430180/
http://www.gamespot.com/articles/server-connection-issues-reported-for-metal-gear-s/1100-6430236/
http://www.gamespot.com/articles/metal-gear-solid-5-microtransactions-system-explai/1100-6430235/
http://www.gamespot.com/articles/kojimas-emotional-tribute-to-metal-gear-fans/1100-6430255/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Geçtiğimiz haftalarda Divinity: Original Sin 2 ‘nin Kickstarter kampanyası başlatılmıştı. Bu hafta yapılan açıklamada ise 2. Oyunun kampanyasının şu ana kadar 1 milyon dolara ulaştığı bildirildi. Zaten kampanya ilk 12 saatte 500 bin dolar toplamıştı. Kampanyanın bitimine daha 30 gün var.
http://www.gamespot.com/articles/divinity-original-sin-2-hits-1-million-racial-skil/1100-6430188/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Sony, bu hafta yaptığı açıklamada PS4 için özel olarak çıkacak olan ve en çok beklenen oyunlarından biri olan Uncharted 4: A Thief’s End ‘in 18 Mart 2016 ‘da çıkacağını açıkladı. Sony ayrıca oyun için 2 adet özel versiyon duyurdu. Bunlar Special Edition(80 dolar) ve Libertalia Collector’s Edition(120 dolar) olacak. Oyuna gelecek hikaye bazlı bir DLC de açıklananlar arasında, bu DLC ile oyunun tarihinde ilk defa hikaye bazlı bir DLC gelmiş olacak. Naughty Dog, oyunun Season Pass ‘i olan Uncharted Triple Pack adında bir paket de duyurdu. Season Pass ‘in 20 dolar olacağı söyleniyor ama Sony DLC’lerin fiyatları hakkında henüz bir açıklama yapmış değil.
Special Edition İçeriği: Oyunun fiziksel diski, özel çizimli metal disk kabı, 48 sayfalık ciltli sanat kitabı, stickerlar, Naughty Dog Points oyun içi para(çoklu oyuncu modunda kullanılabilecek).
Libertalia Collector’s Edition: Special Edition İçeriği’ne ek olarak; 12 inch boyutunda Nathan Drake biblosu, 3 çoklu oyuncu kostümü, 2 özel silah kaplaması, şapka, Madagscar Sidekick dış görünüşü.
http://www.gamespot.com/articles/uncharted-4-offers-the-series-first-single-player-/1100-6430193/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft, Xbox One için özel olarak çıkacak olan araba yarışı oyunu Forza 6 ‘nın demosunu yayınladı. Oyunun demosunda oyunun son halinde yer alacak olan toplam 460 araçtan sadece küçük bir kısmını oynayabiliyorsunuz. Demo toplamda 12.67 Gb yer kaplıyor. Oyunun tam sürümü ise 15 Eylül’de oyuncular ile buluşacak.
Microsoft, ilerleyen günlerde yeni bir duyuru yaparak oyuna gelecek “Fast & Furious Car Pack” DLC ‘sinde yer alacak arabaların tüm listesini yayınladı. DLC’de Fast & Furious film serisinde yer alan bütün arabaların olacağı netleşirken, bu DLC’nin oyunun Ultimate Edition ve Deluxe Edition versiyonlarından birine sahip olanlara ücretsiz verileceği de belirtildi. DLC, ayrı olarak da satılacak fakat henüz fiyatı belli olmadı.
http://www.gamespot.com/articles/forza-6-demo-released-on-xbox-one/1100-6430227/
http://www.gamespot.com/articles/forza-6-fast-and-furious-dlc-detailed/1100-6430256/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Dünyaca ünlü online alış veriş sitesi Amazon, bu haftadan itibaren diğer platformlardan sonra Nintendo ‘nun Wii U ve 3DS konsolları için de dijital oyun satmaya başladı.
http://www.gamespot.com/articles/amazon-opens-wii-u-3ds-digital-games-storefront/1100-6430228/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft, Xbox One için Elite Bundle adında yeni bir paket duyurdu. Bu paket ile gelen konsol 1 TB ‘lık solid state hybrid hard drive(SSHD) ile gelecek yeni Elite kontrolcüye sahip olacak. Fiyatı ise 500 dolar olarak açıklandı. Bu yeni SSHD teknolojisi ile konsol orijinal Xbox One’a göre %20 daha hızlı çalışacak. Xbox One Elite Bundle, Kasım ayında satışa sunulacak.
http://www.gamespot.com/articles/this-new-xbox-one-will-boot-up-20-percent-faster/1100-6430183/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Bu senenin en çok merak edilen oyunlarından biri olan Star Wars Battlefront ‘un konsol versiyonlarında herhangi bir server tarayıcısı bulunmayacağı oyunun yapımcı firması DICE ‘ın halkla ilişkiler sorumlusu Matthew Everett tarafından açıklandı. Server tarayıcısının yerine DICE oyunda, tam olarak ayrıntıları belirtilmeyen ve yetenek bazlı bir maç eşleştirme programı kullanacak. Oyunun PC versiyonunda ise server tarayıcısının olup olmayacağı henüz belirtilmiş değil. İnşallah server tarayıcısı olmaz ve maç bulma işlerini oyunun üzerinden yapabiliriz. Oyun 17 Kasım’da Xbox One, PS4 ve PC için çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-doesnt-have-a-server-browser/1100-6430244/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Dünyaca ünlü MOBA oyunu League of Legends ‘ın yapımcı firması Riot Games, akademi(okul) temalı yeni kostüm paketini oyunculara sundu. Bu paketteki kostümler ile oyundaki bir çok karakter okul temasına bürünebilecek. Her skin 750RP karşılığında alınabilecek.
http://www.gamespot.com/articles/new-league-of-legends-academy-themed-skins-look-aw/1100-6430207/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Ünlü oyun üstadı Hideo Kojima ve Konami arasında yaşanan gerginlik ve bunun sonunda Kojima ‘nın Konami’den ayrılışını oyun dünyasını takip edenler az çok biliyordur. Diğer bir bilinen ise bu ayrılıktan sonra Konami’nin büyük bir merakla beklenen ve Metal Gear Solid serisi gibi yine Kojima ‘nın ellerinden doğan Silent Hills adlı korku oyununu iptal etmesiydi. Bunları niye anlattım, çünkü 1 Eylül ‘de çıkan ve üstte bahsettiğim gibi Kojima ve Konami ortaklığı ile yapılan Metal Gear Solid V: The Phantom Pain ‘de Silent Hills P.T ile ilgili bir “easter egg”(süprüzlü gönderme gibi) keşfedildi. Oyundaki Ngumba Industrial Zone isimli bölgedeki bir çadırın içerisinde bulunan kasette iptal olan Silent Hills’in oynanabilir fragmanı olan P.T ‘de arka fonda duyulan haberler bülteninin aynısının bu kasette de çalması heyecan uyandırdı.
http://www.gamespot.com/articles/pt-easter-egg-discovered-in-metal-gear-solid-5/1100-6430250/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Playstation 4 ‘e yeni gelecek olan 3.0 güncellemesi hakkında detaylar geldi. Kod adı “Kenshin” olan bu güncelleme ile PS Plus üyelerinin online saklama kapasitesi 1GB’dan 10GB’a çıkartılacak, oyuncular artık YouTube platformuna direk canlı yayın yapabilecekler, yeni etkinlikler platformu gelecek ve bu platform ile oyuncular arkadaşlarının oyunları ile ilgili istatistiki bilgilere erişebilecekler(hangi başarımları kazanmış, hangi oyunu kaç saat oynamış vs.) ayrıca oyunlardaki özel etkinlikler ve bonuslar da burada yer alacak, “Friends” adlı uygulama gelecek ve bu uygulama ile oyuncular arkadaşlarını düzenleyebilecekler, “Communities” uygulaması ile de oyuncular özel gruplar kurabiliecekler(mesela bir oyun hakkında mesaj panosu). Bu güncelleme çok yakında ilk olarak beta şeklinde çıkacak ve sadece kısıtlı kullanıcılar erişebilecekler, güncellemenin herkese ne zaman ulaşacağı ise henüz açıklanmadı.
http://www.gamespot.com/articles/ps4-update-300-detailed-beta-coming-soon/1100-6430247/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- DICE, geçtiğimiz haftalarda FPS oyunları Battlefield 4 ‘e gece oynanışı sunan bir DLC duyurmuştu. Bu hafta ise bu DLC bedava olarak çıkışını yapmış bulunuyor.
http://www.gamespot.com/articles/battlefield-4s-free-night-operations-dlc-out-now-a/1100-6430245/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Konami ‘nin yapımcılığını üstlendiği futbol oyunu serisi Pro Evolution Soccer’ın bu sene 15 Eylül’de çıkacak olan yeni oyunu PES 16 için resmi müzik listesi yayınlandı. Listede, Queen’den “We Will Rock You” dahil olmak üzere 13 adet müzik bulunuyor. Liste için linke gidebilirsiniz.
http://www.gamespot.com/articles/pes-2016-soundtrack-revealed/1100-6430263/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Eski BioWare çalışanlarından bazılarının birleşerek açmış oldukları yeni oyun stüdyosu QC Games, bu hafta Nexon America ile bir çok oyunculu aksiyon oyunu için ortaklık anlaşması yaptıklarını açıkladı.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-devs-working-on-new-multiplayer-game/1100-6430294/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Bu senenin sürpriz bir başarı yakalayan arabalarla futbol oynama temalı oyunu Rocket League ‘in yapımcı firması Psyonix bu hafta yeni bir patch haberi verdi. Yeni patch ile arabaya takılabilecek orta çağ bayrakları gelecek, oyuncular artık ranked maçları mevcut oyundan ana menüye dönmeden bulabilecekler, müzik oynatıcısına yeni bir arayüz gelecek ve bunlara ek olarak küçük bir takım düzenlemeler de gelecek. Bu patch ‘in ne zaman geleceği henüz bilinmiyor, fakat 2 hafta içerisinde gelmesi bekleniyor.
http://www.gamespot.com/articles/rocket-leagues-next-patch-outlined-dlc-announcemen/1100-6430299/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft, Xbox One platformunda bir önceki nesil konsolları olan Xbox 360’a çıkmış oyunları oynayabilmek için başlattığı geriye dönük uyumluluk projesine 2K firmasının Borderlands serisini de alarak büyümeye devam ediyor.
http://www.gamespot.com/articles/xbox-one-backwards-compatibility-adds-borderlands-/1100-6430303/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Nintendo ‘nun Avrupa’daki servisi Club Nintendo kapanmaya hazırlanıyor. Fakat kapanmadan önce son bir eşya satışa sundular. Bu eşya, “Goodbye Coin” olarak geçiyor, ve üzerinde Japonca “Teşekkürler” yazan bir kese ile geliyor. İçerisinden ise üzerinde Mario ve Luigi ‘nin olduğu gümüş kaplamalı bir madeni para çıkıyor. Eşyanın satış fiyatı ise 2000 stars, yani hemen hemen Super Mario World ya da Super Mario Kart oyunlarının fiyatı ile eş değer. TeknoSeyir’de kaç kişi Nintendo ‘nun bu servisinden yararlanıyordur bilmem ama, eğer Club Nintendo hesabınızda kalmış ve hala harcamadığınız 2000 stars ‘ınız varsa bence güzel bir hatıra olabilir.
http://www.gamespot.com/articles/say-goodbye-to-club-nintendo-with-one-last-reward-/1100-6430304/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Bethesda, 10 Kasım’da çıkacak ve yılın en çok beklenen oyunlarından biri olan Fallout 4 ‘ün daha önce çıkardıkları oyunları Skyrim ve Fallout 3 ‘ün toplamından daha fazla diyalog içerdiğini açıkladı. Oyundaki diyalogların toplamı tam 111 bin satır tutuyormuş. Türkçeye çevirme planı olan bir grup varsa şimdiden kolay gelsin, 3 seneye biter herhalde 🙂
http://www.gamespot.com/articles/fallout-4-has-more-voice-lines-than-skyrim-fallout/1100-6430306/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Xbox ‘ın başındaki isimlerden biri olan Mike Ybarra, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamalar ile Xbox One ‘daki “Reputation”(Saygınlık) sisteminin değişeceğini belirtti. Henüz yeni sistem ile ilgili fazla bir detay açıklanmadı.
http://www.gamespot.com/articles/xbox-one-reputation-system-changes-coming/1100-6430310/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- The Bohemoth Studios, 2008 yılında çıkan sevilen oyunu Castle Crashers ‘ın yeniden yapılmış hali Castle Crashers Remastered ‘ı 9 Eylül’de Xbox One için sunacak. Oyun 60FPS olacak, ve bir çok teknik gelişme barındıracak.
http://www.gamespot.com/articles/xbox-one-getting-60fps-remastered-version-of-castl/1100-6430344/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Dünyanın en büyük oyun yapım ve dağıtım firmalarından biri olan Electronic Arts ‘ın baş yöneticilerinden Peter Moore, Fortune’a verdiği röportajda oyun dünyasındaki genel ırk ve cinsiyet çeşitliliği ile ilgili konuştu. Herkesin geri çekilip insanlar için yaratılan dünyayı düşünmesi gerektiğini, kendisinin de bunu düşünerek geçtiğimiz birkaç yılda ırk ve cinsiyet çeşitliliğini daha çok gözeterek firmaya eleman aldıklarını belirtti. Electronic Arts bünyesine de hem oyun yapımcısı hem de oyun içi karakter olarak bayanlara artık daha fazla yer verildiğini ve verileceğini de sözlerine ekledi. EA, bu sene çıkartacağı Fifa 16 ‘da Fifa tarihinde ilk defa bayan takımlara yer verdi.
http://www.gamespot.com/articles/it-cant-be-all-white-males-ea-exec-says-about-dive/1100-6430348/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Merakla beklenen futbol simülasyon oyunu Fifa 16 ‘da yer alacak olan futbolculardan en güçlü ilk 50 oyuncu açıklandı. Listeye göre dünyanın en iyi oyuncusu geçen sene olduğu gibi bu sene de Lionel Messi oldu, 2. Sırada ise 1 puanlık fark ile Cristiano Ronaldo yer alıyor. Bütün liste için linke gidebilirsiniz.
http://www.gamespot.com/articles/these-are-fifa-16s-top-rated-players/1100-6430339/

-------------------------------------------------------------------------------------------

- Dünyanın en büyük oyuncu aksesuarı üreten firmalarından Razer ve Microsoft, Xbox One için Fusion Pro(PowerA) adlı bir kontrolcü duyurdular. Kontrolcünün arka kısmında parmakların yerleşeceği yerlere özel pedallar takılabiliyor ve tuş ataması yapılabiliyor. Bunun yanı sıra, kontrolcü oyunculara 225 adet farklı ışık modu sunuyor ve üzerinde 3.5mm ses çıkışı yer alıyor. Microsoft ‘un bu sene Haziran ayında yapılan E3 konferansında tanıttığı modifiye edilebilir Elite Controller ‘ın küçük kardeşi gibi bir havası bulunan konsol maalesef ki kablolu. Satış fiyatı ise 80 dolar oalrak belirlenmiş durumda.
http://www.gamespot.com/articles/xbox-one-controllers-with-buttons-on-the-back-are-/1100-6430336/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 15(17.08.2015 / 21.08.2015)

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 15 (17.08.2015 / 21.08.2015)

Merhaba arkadaşlar, bu gece İtalya'ya gideceğim için, bu haftanın oyun gündemini Pazar değil bugün yayınlıyorum. Haftaya'da Pazar gününe kadar İtalya'da olacağım için oyun gündemini yazamayacağım fakat 1 hafta sonra kaldığım yerden yazmaya devam edeceğim inşallah. Şimdiden kusura bakmayın, kendinize iyi bakın. İyi okumalar...

- The Witcher 3 : Wild Hunt oyununa yeni “New Game Plus” modunu getiren DLC, Xbox One için çıktı. PC ve PS4 için ise daha sonra gelmesi bekleniyor.
http://www.gamespot.com/articles/the-witcher-3s-new-game-plus-dlc-out-now-on-xbox-o/1100-6429802/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Dead Island’ın yapımcı firması Techland, Dead Island 2 ‘nin yapımını da üstenmek istediklerini dile getirdi. Yapımcı Tymon Smektala, VideoGamer’a yaptığı açıklamada , Dead Island’ı sevdiklerini, oyunun kendilerinde yeri ayrı olduğunu ve Dead Island 2 ‘nin yapımı için de ilgilendiklerini belirtti. Bilindiği üzere Dead Island 2’nin yapımı Yager adlı bir stüdyo tarafından yürütlüyordu. Fakat geçtiğimiz haftalarda, Yager ‘ın oyunun yapımcılığına daha fazla devam etmeyeceği belirtilmişti ve Dead Island 2 ‘nin yapımı yarıda kalmıştı.
http://www.gamespot.com/articles/dying-light-studio-would-love-to-develop-dead-isla/1100-6429801/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Sony, yaptığı bir duyuru ile Star Wars Battlefront için özel bir PS4 versiyonu geleceğini açıkladı. 17 Kasımda oyun ile aynı anda piyasada olacak olan bu özel konsol Star Wars ‘un karakterlerinden biri olan Darth Vader temalı olacak. Konsol ile birlikte oyunun Deluxe Edition’ı da gelecek ayrıca Super Star Wars, Star Wars: Racer Revenge, Star Wars Jedi Starfighter, Star Wars Bounty Hunter adlı oyunlarda bedava verilecek. Ayrıca bu paketin bir de Disney Infinity 3.0 ile gelen versiyonu da olacak. Bu versiyonda Battlefront oyununun yerine Disney Infinity 3.0 oyununu alıyorsunuz, ve oyunun yanında Star Wars evreninde bulunan karakterlerden Boba Fett, Leia Organa ve Luke Skywalker figürleri geliyor. Fiyatlar ise henüz açıklanmış değil.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-gets-darth-vader-themed-ps4-/1100-6429797/

----------------------------------------------------------------------------------------

- BioWare, 2016 yılında çıkması beklenen ve Mass Effect serisinin son halkası olan Mass Effect: Andromeda ile ilgili detaylar paylaştı. BioWare ‘in kıdemli yapımcı direktörü Chris Wynn, oyunun savaş dinamiklerinde bir takım değişiklikler olacağını fakat genel olarak Mass Effect 3 ‘de olan savaş dinamiklerine benzeyeceğini söyledi. Wynn ayrıca yeni oyunun karakterler ve hikaye açısından serinin eski oyunları ile bir ilişkisi olmayacağından da bahsetti. Son olarak da yeni oyunun hikaye ve karakterler açısından eski seri ile bir ilişkisi olmasa da oyuncuların kendilerini evlerinde gibi hissedeceklerini söyledi.
http://www.gamespot.com/articles/mass-effect-andromeda-gets-new-combat-story-detail/1100-6429808/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Blizzard, sevilen kart oyunu Hearthstone ‘a yakında gelecek “The Grand Tournament” isimli DLC ile gelecek olan 132 adet yeni kartın tümünü oyuncular ile paylaştı. 82 adet Hero kartı ve 50 adet de ortak kart bulunduracak olan DLC ile birlikte “Inspire” ve “Joust” adlı iki yeni oyun mekaniği de yer alacak. “Inspire” adlı mekanik ile oyuncular eğer ellerinde bu mekaniğe sahip kartları var ise kendi hero power ‘ını kullanıp özel bir yetenek aktive edebilecekler. Joustta ise, özellik devreye girdiğinde hem rakip hem de oyuncunun destesinden 2’şer adet rastgele kart seçilecek ve Joust ‘u ilk tetikleyen oyuncunun seçilen kartları ile rakibin çekilen kartlarının mana sayısı karşılaştırılacak, eğer tetikleyen oyuncunun çekilen kartlarının mana değeri daha yüksek ise Joust özelliği bulunan minion ‘ ek özellik olarak gelecek. Pek anlatamadım ama 🙂 . Oyuncular bu kartları ister gerçek para ödeyerek isterlerse de oyun içi paralar ile açabilecekler.
İlerleyen günlerde Blizzard yeni bir açıklama yaparak, oyuna yeni gelecek olan kartların bazılarını oyunun bir önceki büyük güncellemesinde gelen oyun modu Tavern Brawl modunda sunacağını belirtti. Bu haftadan itibaren başlayacak olan bu uygulama 24 Ağustos’da sona erecek. Bana kalırsa, bu uygulama ile The Grand Tournament için küçük bir beta testi yapmış olacaklar ve kartlar hakkında geri dönüşleri de öğrenmiş olacaklar. Eylül başında da son düzenlemeleri yapıp çıkartacaklarını düşünüyorum.
http://www.gamespot.com/articles/all-132-hearthstone-the-grand-tournament-cards-rev/1100-6429804/
http://www.gamespot.com/articles/hearthstones-grand-tournament-expansion-cards-avai/1100-6429836/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Bethesda’nın müthiş bir merak ve beklenti içinde beklenen RPG oyunu Fallout 4 için Bethesda’nın basın sözcüsü Pete Hines bir açıklama yaparak oyunun hikaye kısmı hakkında oyunun çıkış tarihine kadar başka detay vermeyeceklerini belirtti. Oyun 10 Kasım ‘da piyasaya çıkacak.
İlerleyen günlerde Metro’ya konuşan Hines, Fallout 4 için gelen grafik ve oynanış detayları ile ilgili eleştirilere cevap verdi. Hines, eleştirilerin her zaman için olacağını, herkesi %100 mutlu etmenin imkansız olduğunu söyledi. Fallout 3 ‘ü oynamış kişilerin, Fallout 4 ‘ü oynarken bir çok benzerlikle karşılaşacağını, ama oyunun içine girdikçe benzerliklerden çok daha fazla değişiklikle de karşılaşacaklarını belirtti. Bunun sebebini ise Fallout 3 ve Fallout New Vegas ‘tan tamamen farklı bir oyun yapmadıkları olarak gösteren Hines, oyunu benzerlik ve farklardan oluşan bir karma olarak değerlendirdi. Burada naçizane bir yorumda bulunmak istedim. Fallout 3 ‘ü tamamen bitirmiş ve Fallout New Vegas’ı da hemen hemen yarısına kadar oynadım, yarısına kadar oynadım çünkü Fallout 3 ile tanışmam New Vegas ‘ın çıkmasına yakın bir zamanda olmuştu. Fallout 3 ile Fallout New Vegas çok çok benzer oyunlardı. Fakat özünde oynanış dinamikleri olarak, açık dünya mekanikleri olarak ve görevlerdeki kurgu ve serbestlik olarak iki oyun da çok başarılıydı ve her iki oyun da Wasteland’in post-apokaliptik havasını çok güzel yakalıyordu. Fallout 4 ise ilk videolardan oynanış mekaniği ve grafiksel açıdan cidden çok değişiklik hissettiremedi. Ama yeni gelen crafting sistemi, kendi köyümüzü oluşturabilmemiz, yanımıza yoldaş alabilecek olmamız gibi bir çok da değişiklik var ve bu değişiklikler kesinlikle sadece kozmetik amaçlı değişiklikler değil. Bu bakımdan ben şahsen oyunun kesinlikle Fallout 3 ve New Vegas’a çok benzeyeceğini düşünmüyorum, grafiksel ve oynanış dinamikleri açısından benzeyebilir ama kesinlikle geri kalan çoğu şey farklı olacaktır.
Gün geçmiyor ki Pete Hines Fallout 4 hakkında yeni bir şeyler söylemesin… Bu sefer de MCV ‘ye konuşan Pete Hines, Fallout 4 ‘ün firmanın bir diğer başarılı oyunu The Elder Scrolls 5: Skyrim ‘i gölgede bırakabileceğini söyledi. Belirtmek isterim ki Skyrim geçmek için koyabileceğiniz en zorlu hedeflerden biri çünkü, Skyrim çıktığı günden itibaren 48 saat içerisinde 3.5 milyon adet, ve bugüne kadar da 20 milyon adetin üzerinde satmış, bunlarla da kalmamış gelmiş geçmiş en iyi RPG oyunları arasına adını yazdırmış ve de müthiş mod desteği ile yüzü hala eskimemiş bir oyun.
http://www.gamespot.com/articles/dont-expect-more-fallout-4-story-details-before-la/1100-6429807/
http://www.gamespot.com/articles/fallout-4-could-be-more-successful-than-skyrim-say/1100-6429939/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Bu senenin en çok beklenen oyunlarından biri olan Star Wars Battlefront hakkında haberler gelmeye bu hafta da devam ediyor. EA ve DICE yaptıkları açıklama ile geçen hafta oyunun en büyük haritalarında geçecek olan “Supremacy” adlı multiplayer modunu tanıtmışlardı. Oyunun yapımcı firması DICE’ın multiplayer dizayncısı Dennis Brannvall, Supremacy modundaki maçların 10 dakikada bitebileceği gibi 10 dakikadan çok daha uzun sürebileceğini belirtti. Bilindiği üzere bu modun temelini takımların haritadaki belirli noktaları ele geçirmeye çalışmaları ve bu noktaları korumaları oluşturuyor. Branvall açıklamalarının devamında ne zaman bir takım bir noktayı ele geçirirse maçın süresinin uzayacağını ve bu yüzden takımlar ele geçirdikleri noktaları koruyamadıkları müddetçe, oyunun sonsuza kadar sürme ihtimali olduğunu da belirtti. Star Wars Battlefront 17 Kasım ‘da Xbox One, PS4 ve PC için çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefronts-supremacy-matches-dont-have/1100-6429825/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Bir grup Resident Evil hayranının InvaderGames adlı bir stüdyo kurup Resident Evil 2 ‘nin yeniden yapımı olan Resident Evil 2 : Reborn adlı oyunu üzerinde çalışıyorlardı. Fakat yaptıkları bir duyuru ile, Capcom firmasından resmi olarak gelen bir istek üzerine oyunun yapımına devam etmeyeceklerini belirttiler. Invader Games grubu, yaptıkları açıklamada Capcom’un, oyunun yeniden yapılacak versiyonunu resmi olarak kendilerinin yapacaklarını söylediğini ve bu bakımdan da InvaderGames’den oyunun yapımını bırakmalarını rica ettiklerini belirttiler. Bunun üzerine projeyi bazı şartlar dahilinde bırakmayı kabul eden InvaderGames, bu konuda projeyi tamamlayamamalarına rağmen yine de mutlu olduklarını oyunun gerçek yapımcıları ile tanışıp bilgi alışverişinde bulunacaklarını söylediler.
http://www.gamespot.com/articles/resident-evil-2-fan-remake-project-abandoned-at-ca/1100-6429822/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Sony bu hafta yaptığı duyuru ile, Playstation için önemli bir oyun serisi olan Uncharted ‘ın bütün oyunlarının PS4 için yeniden yapılan versiyonu Uncharted: The Nathan Drake Collection hakkında bazı detaylar paylaştı ve 2 dakikalık bir hikaye videosu paylaştı. Oyunun yeniden yapılmış versiyonları beraberinde 3 yeni zorluk modu getirecek. Bunlar çok kolay bir mod olan Explorer Mod, arkadaşlarınızla bölümleri bitirme hızı konusunda yarışmak için Speed Run Mod ve oyunu en mevcut en zor mod olan Crushing Mod’da bitirdikten sonra açılacak olan çok çok zor Brutal Difficulty Mod. Uncharted : The Nathan Drake, 9 Ekim’de satışa sunulacak, fakat yaz ayları bitmeden demosu da yayınlanacak.
http://www.gamespot.com/articles/uncharted-ps4-collection-trailer-released-uber-dif/1100-6429816/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Çinli bir firma olan Shanzhen, Çin’in Kickstarter benzeri bağış platformunda bir kampanya başlattı. Enteresan olan şey ise kampanyanın Xbox One ve PS4 karması bir konsol olması. “Ouye” adını taşıyan bu konsolun dış görünüşü ve dizaynı PS4’e , kontrolcüsü ise Xbox One kontrolcüsüne benziyor. Hem de biraz fazla benziyor. Konsol, Android işletim sistemi tabanlı bir konsol olacak(tabii eğer yeterli bağışı toplarsa) ve 70 dolara satılacak. Kampanya’nın bağış hedefi ise 15 bin dolar. Firmanın bu ürünü tasarlamak için 1 yıldır çalıştığı da belirtiliyor 🙂
http://www.gamespot.com/articles/this-chinese-game-console-borrows-ps4-xbox-one-des/1100-6429829/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Dünyanın en büyük online satış şirketlerinden Amazon’un oyun geliştirme işi ile ilgilenen departmanı Amazon Game Studios, 2 önemli çalışanının ayrıldığını duyurdu. Ayrılan isimlerden Clint Hocking, Amazon’a katılmadan önce Ubisoft’da çalışıyordu ve Splinter Cell: Chaos Theory ve Far Cry 2 gibi yapımlarda çalışmıştı. Ayrılan diğer isim Eric Nylund ise Amazon kariyerinden önce 13 yıl boyunca Microsoft’un Xbox’lar için özel olarak yaptığı Halo serisinde çalışıyordu. Hocking, Amazon’a 2014 yılı başında katılmıştı, Nylund ise 2013 yılında katılmıştı.
Bu haberden bir süre sonra, oyun dizayncısı Jonathan Hamel de Amazon ‘dan ayrıldı. Hamel ise Amazon’dan önce 5 yıl Crystal Dynamics Studios’da Tomb Raider üzerinde çalışmıştı ve daha sonra 2014’de Amazon bünyesine katılmıştı.
http://www.gamespot.com/articles/amazons-gaming-division-loses-two-key-figures/1100-6429837/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Activision, mobile platformlar için Skylanders Battlecast adlı bir kart oyunu duyurdu. Oyunun can alıcı noktası ise oyunda kullanılacak kartların fiziksek olarak da bulunması ve mobil cihaz ile fiziksek kartları tarayıp oyuna aktarabiliyor oluşumuz. Yani oyunda kullanılacak kartları hem dijital olarak hem de çarşıdaki marketlerden almak mümkün olacak. Oyun, 2016 ‘da bedava olarak iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlar için çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/skylanders-getting-card-battle-game/1100-6429833/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Türkiye’nin ilk dijital oyun platformu voidu.com, beta sürecine başladı. Ben bu yazıyı yazarken GTA V 135TL’den, Far Cry 4 63TL’den satılıyordu. Site daha tam olarak yapılanmış değil ve hem oyun skalası hem de site açısından eksik. Kim bilir belki bizi Aral İthalat’ın pençesinden kurtarabilir, kim bilir?

----------------------------------------------------------------------------------------

- Bethesda, umulmadık bir başarı yakalayan Fallout Shelter için çöpçatanlık sitesi Tinder üzerinden değişik bir satış kampanyası başlattı. Tinder üzerinden Vault Boy* adlı bir profil açan Bethesda, bunu Twitter üzerinden “Date a Dweller”(Bir dweller ile çıkın) tag’i ile duyurdu. Vault Boy, 25 yaşında ve Nuka Cola* içmekten, yangın söndürmekten, kahve molası vermekten ve Wasteland’i* araştırmaktan hoşlanıyor. Ayrıca profilinde “ Sevgi radyasyon olsaydı, bir kutu RadAway’e* ihtiyacım olurdu.” Şeklinde esprili bir söz bulunuyor.
* Vault Boy: Vault, Fallout evreninde nükleer savaş başlamadan önce Amerikan hükümetinin dağlara inşaa ettiği radyasyon korumalı sığınaklar. Vault Boy ‘da orada doğan erkek bir kişi oluyor doğal olarak.
** Dweller : Vault’larda yaşayan insancıklara verilen toplu isim.
*** Nuka Cola: Fallout evreninin en meşhur kolası.
**** Wasteland : Fallout evreninde yerle bir olmuş dünya.
***** RadAway : Fallout evreninde geçici olarak kişiyi radyasyondan koruyan ilaç(serum) gibi bir şey.
http://www.gamespot.com/articles/fallout-shelter-ads-come-to-tinder/1100-6429848/

----------------------------------------------------------------------------------------

- 2K Sports, bu sene çıkacak olan güreş oyunu WWE 2K16 ‘da olacak 19 adet güreşçi daha açıkladı. Oyunda toplamda 120 ‘nin üzerinde güreşçi bulunacak. Eklenen 19 güreşçinin tam listesi için linke gidebilirsiniz. WWE 2K16, 27 Ekim’de çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/19-more-wwe-2k16-wrestlers-announced/1100-6429847/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft, Windows 10 için Xbox uygulamasına yeni bir güncelleme getirdi. Bu güncelleme ile artık Xbox One sahipleri oynadıkları oyunları 1080p/60FPS çözünürlükte Windows 10 cihazlara canlı yayınlayabilecek. Güncelleme ile ayrıca arkadaşlarınızın başarımları ile kendi başarımlarınızı kıyaslayabileceğiniz bir menü sistemi ve arkadaşınızın adına sağ tıklayarak hızlı mesaj gönderebileceğiniz ve hızlı bir şekilde oyuna davet edebileceğiniz bir sistem eklendi. Ayrıca güncelleme ile küçük bazı iyileştirmeler yapıldı ve uygulamadaki bazı sorunlar giderildi.
http://www.gamespot.com/articles/xbox-pc-update-officially-adds-1080p60fps-streamin/1100-6429849/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Ubisoft, Ekim ayında çıkacak olan taktiksel FPS oyunu Rainbow Six : Siege ‘i 1 Aralık tarihine ertelediklerini duyurdu. Yapılan açıklamada Ubisoft, oyunu bugüne kadar oynayanların(kapalı alfa testi, Gamescom ve E3 fuarları) sağladığı geri dönüşleri değerlendirdiklerini ve bu geri dönüşlerden yola çıkarak oyunu daha da geliştirmek için birkaç ay ertelemeye karar verdiklerini belirtti ve oyun hakkındaki geri dönüşleri için oyunu oynayan kişilere teşekkür ettiklerini söyledi.
http://www.gamespot.com/articles/rainbow-six-siege-delayed/1100-6429852/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft ‘un Xbox One için özel olarak çıkartacağı Halo serisinin yeni oyunu Halo 5: Guardians ‘ın ilk çıktığı gün Big Team Battle modu ‘nun olmayacağı bu modun daha sonra oyuna ekleneceği duyuruldu. Bu açıklama oyunun hayranlarını üzerken, oyunun yapımcı firması 343 Industries ‘in baş yapımcısı Josh Holmes, oyunun 12v12 oynanacak olan Warzone modunun oyunun çıktığı günden itibaren olacağını söyledi. Halo 5: Guardians 27 Ekim’de çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/halo-5-wont-have-big-team-battle-mode-at-launch/1100-6429855/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Hi-Rez Studios ‘un MOBa türündeki oyunu Smite için yeni bir patch yayınlandı. Bu patch ile genel iyileştirmeler dışında oyuna yeni bir alıştırma haritası geldi, ayrıca “Celestial Wedding” ile ilgili karakterler için yeni kostümler ve ses paketleri eklendi.
http://www.gamespot.com/articles/new-smite-patch-introduces-a-training-map-weakens-/1100-6429857/

----------------------------------------------------------------------------------------

- The Witcher 3 : Wild Hunt ‘ın yapımcılarından bazıları oyunun yapımcı firması CD Project Red ‘den ayrılarak “Fool’s Theory” adlı yeni bir indie oyun stüdyosu açmışlardı. Bu hafta ise stüdyo ilk oyunlarının duyurusunu yaptı. “Seven” adında 3 boyutlu izometrik kamera açısı ile oynanan ve Thief benzeri oyun dinamikleri olan bir RPG oyunu tanıtan firma, oyunu Unreal Engine 4 oyun motoru ile hazırlayacak. Oyun dünyası “Vetrall Empire” adında açık bir dünya olacak. Oyunun yapımcıları bu oyunun izometrik RPG türü oyunları kökünden değiştireceğini umuyor ve oyunun güçlü bir hikaye de anlatacağı ve oyuncuyu zorlu seçimler yapmaya teşvik edeceği belirtildi. Oyun hakkında detaylı bilgiler yok zira oyunun yapımına Haziran ayında başlandı. Oyunun PC platformuna gelmesine kesin gözüyle bakılıyor, fakat diğer platformlar için henüz bir açıklama yok.
http://www.gamespot.com/articles/former-witcher-3-devs-reveal-thief-inspired-isomet/1100-6429862/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Strategy First, patlamalı ve yıkım dolu araba yarışı oyunu FlatOut serisinin yeni bir oyununun geleceğini geçtiğimiz ay duyurmuştu. Bu hafta da oyunun isminin FlatOut 4: Total Insanity olacağı açıklandı. Oyun yeni nesil konsollar ve PC için 2016 yılında çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/destruction-focused-flatout-for-xbox-oneps4pc-gets/1100-6429877/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft, Xbox 360 oyunlarını Xbox One üzerinden oynanmasını sağlayacak olan geriye dönük uyumluluk projesi kapsamında yeni oyunlar duyurmaya hazırlanıyor. Xbox hayranları tarafından duyurulması en çok istenen oyun ise Rockstar Games ‘in açık dünya-western oyunu Red Dead Redemption.
http://www.gamespot.com/articles/more-xbox-one-backwards-compatible-games-to-be-ann/1100-6429874/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Blizzard ‘ın sevilen kart oyunu Hearthstone için yakında co-op modu gelebileceği spekülasyonları ayyuka çıktı. İddialar oyunun son çıkan patch ‘i içerisindeki bazı ses scriptlerinin ilginçliği ile ortaya çıktı. Bu ses scriptlerinde, “Tebrikler, Boss’u birlikte yendiniz, 2 oyuncu da kazandı!” ve “Kazanmak için Gearmaster Mechazod ‘u birlikte yenin!” gibi ibareler yer alıyor. İleride belki de yapay zekaya karşı arkadaşlarımızla birlikte oynayabileceğiz. Blizzard'dan henüz bir açıklama gelmiş değil.
Blizzard’ın yapımcılarından Hamilton Chu, yaptığı açıklamalarda Blizzard’ın Herathstone’a 10 ila 20 daha destek vermeyi düşündüğünü söyledi. Chu ayrıca, bu süre zarfı içerisinde oyuna yeni kartlar ekleneceğini belirtirken, çok fazla kart olmasının özellikle oyuna yeni başlayanlara çok zorluk yaratacağını belirtti ve bunun çözümü için daha tam bir karar veremediklerini söyledi. Ayrıca oyunu konsollara da getirmeyi düşündüklerini fakat oyunun konsollara gelmesine daha uzun bir süre olduğunu da belirtti.
Blizzard, kart oyunu Hearthstone için gelecek olan büyük eklenti paketi “The Grand Tournament” ‘ın 24 Ağustos’da geleceğini duyurdu. Bilindiği üzere bu eklenti paketi ile oyuna 132 adet yeni kart ve 2 yeni özellik eklenecek.
http://www.gamespot.com/articles/hearthstone-co-op-mode-speculation-resurfaces/1100-6429872/
http://www.gamespot.com/articles/blizzard-wants-to-support-hearthstone-for-20-years/1100-6429887/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Çok uzun zamandır devam eden ve Gearbox Software, 3D Realms ve Interceptor Entertainment ‘ın dahil olduğu Duke Nukem ‘in isim hakları davası nihayet sonuçlandı. Davanın sonucunda Gearbox Software, Duke Nukem markasının tek yasal hakimi oldu.
http://www.gamespot.com/articles/duke-nukem-lawsuit-ends-gearbox-emerges-as-full-an/1100-6429873/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Paradox Interactive ‘in bu sene çıkan ve çok beğenilen şehir kurma ve yönetme simülasyonu Cities: Skylines ‘ın ilk eklenti paketi geçen hafta duyurulmuştu. Bu hafta da yeni ekran görüntüleriyle birlikte, DLC’nin çıkış tarihi de 24 Eylül olarak yayınlandı. Afer Dark adlı DLC 15 dolardan satışa çıkacak ve adından da anlaşılacağı üzere şehrin gece hayatı üzerine olacak.
http://www.gamespot.com/articles/cities-skylines-expansion-release-date-new-screens/1100-6429913/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Ünlü MOBA oyunu League of Legends ‘ın yapımcı firması Riot Games, “Blitzcrank’s Poro Roundup” adlı arcade temalı bir mobil oyunu piyasaya sürdü. Oyun iOS ve Android platformlarına bedava olarak çıktı, ayrıca 21 Eylül’e kadar web üzerinden de oynanabilecek.
http://www.gamespot.com/articles/league-of-legends-dev-made-a-new-game-and-its-goin/1100-6429931/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Rockstar Games 2010 yılında çıkarttığı Red Dead Redemption adlı western temalı açık dünya aksiyon oyununun bugüne kadar toplam 14 milyon adet sattığını duyurdu.
http://www.gamespot.com/articles/red-dead-redemption-reaches-14-million-copies-ship/1100-6429928/

----------------------------------------------------------------------------------------

- EverQuest 2 adlı oyunun yapımcı firması DayBreak Games , oyunda hile yapanlara bir önlem alarak hilecileri “prison server” ( hapishane serverı) adlı özel bir servera hapsedeceklerini duyurdu. Hile yapan oyuncunun hesabı bir daha geri dönmemek üzere Drunder adındaki özel server’a atılacak ve asla başka bir server’a transfer edilemeyecek.
http://www.gamespot.com/articles/cheaters-to-get-locked-away-on-prison-server-in-ev/1100-6429927/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Sony, 1 Eylül’de çıkacak olan yeni Metal Gear Solid oyunu MGS: The Phantom Pain için kendi Walkman, tablet ve telefonlarının özel versiyonlarını satışa sunacak. Özel yüklü The Phantom Pain temlarına, ve duvar kağıtlarına sahip olacak cihazların içerisinden oyunun resmi tema müziği de çıkacak. En kapsamlı versiyonu ise Sony Xperia Z3 ve Z4 ‘lerde gelecek, ve paket içeriğinden MGS 5 için bir kapak, önceden yüklenmiş MGS 5 arka planı, 2 adet resmi müzik, dijital sanat kitabı ve MGS romanlarını almak için kullanabileceğiniz 1000 yen’lik bir hediye çeki çıkacak. Tabii ki bu versiyonlar sadece Japonya’ya özel olacak ve 2 Eylül ‘de satışa çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/this-metal-gear-solid-5-sony-walkman-costs-more-th/1100-6429942/

----------------------------------------------------------------------------------------

- Dağıtımcı Warner Bros. , PC için oynanamayacak kadar sorunlu çıkan ve daha sonra satıştan kaldırılan Batman : Arkham Knight oyunun PC versiyonu için bir çok sorunu çözecek olan yamanın birkaç hafta içerisinde çıkacağını duyurdu. Beklendiği üzere patch ‘de onlarca düzeltme var, bütün liste için linke gidebilirsiniz. Bakalım bu patch oyunun PC versiyonunun sorunlarını biraz da olsa giderebilecek mi? (Giderir herhalde artık koskoca firma!)
http://www.gamespot.com/articles/batman-arkham-knight-pc-patch-coming-in-next-few-w/1100-6429941/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5