Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 17 ( 07.09.2015 - 13.09.2015)

Haftalık Gündem Derlemesi 17 ( 07.09.2015 – 13.09.2015 )

- Dünyanın en büyük online alış veriş sitelerinden biri olan Amazon, Minecraft : Story Mode ‘un çıkış tarihini 30 Ekim olarak yazdı. Fakat oyunun yapımcı firması Telltale Games, henüz resmi bir çıkış tarihi belirtmiş değil. Minecraft: Story Mode , adından da anlaşılabileceği üzere ünlü Sandbox tarzı oyun olan Minecraft ‘ın hikayesini anlatacak bir oyun olacak fakat enteresan bir şekilde diğer oyun ve film kahramanları da oyunun içerisinde olacak ve Minecraft evrenini kurtarmaya çalışacağız. Yani anlayacağınız, Minecraft ‘ın iyice suyunu sıkmaya çalışıyorlar. Oyun, eski ve yeni nesil konsollarla birlikte PC için de çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/minecraft-story-mode-release-date-listed-on-amazon/1100-6430357/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Sega, yıllardır çıkarttığı ve başarılı olan futbol menajerliği simülasyonu Football Manager serisinin bu sene çıkacak olan oyunu olan Football Manager 16 ‘yı tanıttı. Tanıtılan yeni özellikleri sıralarsak;
* Oyuna “Fantasy Draft Mode” ve “Create-A-Club Mode “ adlı 2 yeni oyun modu gelecek.
* Fantasy Draft Mode ‘da , oyuncular kendi istedikleri futbolculardan oluşan takımlar kurabilecekler ve bu takımlar ile mini liglere katılabilecek ve online olarak mücadele edebilecekler.
* Create-A-Club Mode ‘da ise oyuncular yine kendi yarattıkları takımlarını istedikleri herhangi bir lig ‘e koyabilecekler.
* Oyuna bu sene kendimizi de katabileceğiz, yani menajer olarak, kendimizi daha detaylı bir şekilde yaratabileceğiz ve hatta maçlarda sahanın kenarından gol sevinçlerine bile katılabileceğiz.
Bunlarında yanında oyuna, 2 bin ‘den fazla yeni animasyon eklenmiş durumda, ayrıca serbest atışları ve kornerleri daha detaylı bir biçimde ayarlayabileceğiz.
Bu sene oyunun PC versiyonuna ek olarak 2 adet de mobil versiyonu olacak. Bunlardan biri FM Touch 2016 olacak ve sadece üst düzey tabletlerde çalışacak, ve PC ‘deki FM’ye neredeyse birebir benzeyecek zaten PC’deki save’leriniz ile Touch’dakileri eşleştirebileceksiniz. FM Mobile 2016 ise daha çok FM’nin kırpılmış hali olacak ve daha çok hızlı ve basit bir şekilde oynayanlara hitap edecek.
Sega henüz net bir tarih vermese de Kasım ortalarında oyunun çıkması bekleniyor.
http://www.fmscout.com/q-15078-FM16-Touch-vs-Mobile.html

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Frontier Developments ‘ın yapımcılığını üstlendiği beğenilen uzay simülasyon oyunu Elite: Dangerous ‘ın Xbox One için çıkış tarihi belirlendi. Reddit AMA(Ask Me Anything) kapsamında kullanıcılardan gelen sorulara cevap veren Frontier Development CEO ‘su David Braben, oyunun Xbox One için 6 Ekim ‘de geleceğini belirtirken, oyunun ilk büyük DLC ‘si olacak Elite Dangerous : Horizon(Oyuna gezegenlere inme özelliği getirecek)’ın da Xbox One için geleceğini söyledi. Ayrıca, oyunu önceden almış olanlar 50 pound değerindeki bu DLC ‘yi 10 pound indirim ile alabilecekler ve yine oyuna daha önceden sahip olanlar bu DLC ‘yi aldıklarında özel “Cobra Mark IV” uzay aracı da kazanmış olacaklar.
http://www.gamespot.com/articles/elite-dangerous-xbox-one-release-date-revealed/1100-6430369/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Dünyaca ünlü MOBA oyunu League of Legends ‘ın yapımcı firması Riot Games, “cyborg” temalı yeni “action skin”(karakterin görünüşü ile birlikte yeteneklerinin de görünüşünü ve animasyonlarını değiştiren kostüm) ‘lerinin ilkini yayınladı. Oyundaki Yasuo adlı karaktere gelen PROJECT:Yasuo adlı skin , bu yeni “cyborg” temalı skinlerin ilki olmakla birlikte zaman içerisinde Master Yi, Fiora, Zed, Lucian ve de Leona ‘ya da bu tip bir skin gelecek. Bu skin’in fiyatı ise 1350RP(yaklaşık 10 dolar) olarak satışa sunuldu.
http://www.gamespot.com/articles/watch-league-of-legends-new-cyborg-skins-in-action/1100-6430398/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Dark Souls ve Bloodborne gibi yapımları ile ünlü Bandai Namco firmasının(oyunları yapan From Software fakat Bandai Namco dağıtıcılığını üsteniyor), “Slashy Souls” ve “Thousand Storm” adlarının patentini aldığı keşfedildi. 2 ad da sadece “video oyunu” olarak adlandırılmış durumda fakat herhangi bir açıklama bulunmuyor. Genel kanı özellikle “Slashy Souls” ‘un Dark Souls ‘un mobil versiyonu olabileceği yönünde.
Aksiyon RPG türündeki bir yapım olan Dark Souls serisinin yeni çıkacak olan oyunu Dark Souls 3’ün serinin ilk 2 oyunundan benzerlikler taşıyacağı oyunun yapımcı firması From Software tarafından duyuruldu. Mesela Dark Souls 2 ‘de bulunan hızlı seyahat etme özelliği bu oyunda da olacak, fakat “Soul Vessel” adlı bir eşya bu oyunda bulunmayabilir. Eşyaların dayanıklılığı ise Dark Souls 1 ‘de nasılsa bu oyunda da öyle olacak yani eşyalar daha uzun süre dayanabilecek. Bloodborne ‘daki çan sistemi ise bu oyunda yer almayacak şeyler arasında olacak. Ayrıca Dark Souls 2 ‘de bulunan New Game + (yani oyunu bir kere bitirdiğinizde açabileceğiniz farklı düşmanlar, farklı zorluk seviyeleri, farklı eşyalar gibi şeylerin oyuna dahil olduğu) sistem ise Dark Souls 3 ‘de de olacak. Dark Souls 3, yeni nesil konsollar ve PC için 2016 ‘nın ilk aylarında çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/dark-souls-publisher-trademarks-slashy-souls-and-m/1100-6430397/
http://www.gamespot.com/articles/dark-souls-3-details-explain-whats-returning-from-/1100-6430406/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Sega, strateji oyunu Total War : Atilla için gelecek bir paralı bir de bedava DLC duyurdu. Paralı DLC ‘nin adı The Empire of Sand Culture Pack olacak, ve Aksum, Himyar ve Tanukhids isimlerinde 3 yeni ırk ekleyecek. Ayrıca, DLC ile birlikte yeni tek kişilik senaryo(Buna bağlı olarak da 50 yeni birim) ve “horde” oynanış özellikleri de gelecek. Bedava DLC ise oyuna 1 adet yeni oynanabilir ırk katacak. Her iki DLC ‘nin de çıkış tarihi 15 Eylül olarak açıklandı. The Empire of Sand Culture Pack ‘in de 15 dolardan satışa çıkacağı belirtildi.
http://www.gamespot.com/articles/total-war-attilas-next-dlc-pack-revealed/1100-6430390/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Darksiders adlı oyunun yapımcı firması, Battle Chasers adlı çizgi romanın oyununu yapmak üzere bir Kickstarter kampanyası başlattı. Oyun turn-based(sıra tabanlı) bir JRPG oyunu olacak. Stüdyo, bu proje için 500 bin dolarlık bir para limiti belirlemiş durumda.
http://www.gamespot.com/articles/darksiders-devs-using-crowdfunding-to-revive-class/1100-6430384/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Capcom, Dragon’s Dogma: Dark Arisen ‘ın PC için 1 Ocak 2016’da yayınlanacağını açıkladı. Oyun PS3 ve Xbox 360 ‘a daha önce çıkmış olan orijinal Dragon’s Dogma ‘nın yeniden yapılmış ve DLC ‘leri eklenmiş hali olacak. Fakat, oyun bir yeniden yapım olmasına rağmen Dark Arisen adı altında “Bitterblack Isle” adlı yeni bir mekan, yeni görevler, yeni yetenekler, yeni yaratıkları ve bir çok yenilik ile gelecek. Fiyatı ise 30 dolar olarak belirlenmiş durumda.
Haftanın ilerleyen günlerinde, Capcom bir duyuru yaparak Dragon’s Dogma Online ‘ın Japonya’da ilk 10 günde 1 milyon indirildiğini açıkladı. Dragon’s Dogma Online, Capcom tarafından yapılan bedava oynanabilen bir MMORPG. Şu anda sadece Japonya’da oynanabilen oyunun batıya ne zaman geleceği ya da gelip gelmeyeceği henüz belli değil.
http://www.gamespot.com/articles/dragons-dogma-dark-arisen-coming-to-pc/1100-6430387/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Konami, geçtiğimiz hafta çıkan ve çok beğenilen Metal Gear Solid V: The Phantom Pain oyununda oyundaki save ‘lerinizi bozabilecek bir bug bulunduğunu duyurdu. Bu buga sebep olan şey ise 29. Ve 42. Görevlerde yanınıza alabileceğiniz yan karakter olan “Quiet”. Bu bug ‘dan kaçınmak için ise şimdilik o bölümlerde “Quiet” ‘i yanınıza almamak yerinde olacaktır. Konami bu bug ‘ı düzeltmek için çalıştıklarını ve özür dilediklerini belirtti.
http://www.gamespot.com/articles/metal-gear-solid-5-quiet-bug-could-corrupt-save-ko/1100-6430383/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Playstation’a özel olarak çıkan FPS türündeki Killzone oyun serisinin yapımcı firması Guerilla Games ‘in yöneticilerinden Hermen Hulst, yeni bir Killzone oyunu için konuşmanın daha erken olduğunu söyledi. Bunun en büyük nedeni ise firmanın şu anda tamamen yeni oyunları Horizon: Zero Dawn ‘a yoğunlaşması.
http://www.gamespot.com/articles/its-too-early-to-say-whats-next-for-killzone-dev-s/1100-6430380/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Senenin bana göre şu ana kadar çıkan en iyi oyunu olan The Witcher 3: Wild Hunt ‘ın yapımcı firması CD Project Red, oyunun ilk paralı DLC ‘si olan Hearth of Stone ‘u duyurdu ve çıkış tarihini de 13 Ekim olarak belirledi. DLC ‘nin neredeyse hazır olduğunu ve bu DLC ile oyuna yaklaşık 10 saatlik bir oynanış geleceği belirtildi. DLC ile birlikte yeni “Runewords” sistemi de gelecek. CD Project Red, bu DLC ‘nin kutulu versiyonunu da çıkartmayı planlıyor.
CD Project Red ayrıca oyunun yapımına toplamda(pazarlama masrafları da dahil) 81 milyon dolar harcandığını ve oyunun yapımına dünyanın her tarafından toplamda 1500 kişinin katkıda bulunduğu da duyurdu. Firma oyunun satışlarından ise toplamda yaklaşık 63 milyon dolar kar etmiş durumda. Buna bağlı olarak GTA V ‘in toplam masrafının ise 265 milyon dolar olduğunu belirtelim. Yani illa ki iyi oyun için çok fazla para harcamak gerekmiyor.
The Witcher 3 : Wild Hunt ‘ın ilk paralı DLC ‘si olacak olan Hearts of Stone, gelecek ay yayınlanacak. Peki bu DLC ile birlikte oyuncuları neler bekliyor? İşte oyunun direktörü Konrad Tomaszkiewicz ‘in söyledikleri…
* Hearths of Stone ile ilgili çok fazla şey bilmiyoruz. Yeni DLC ‘deki hikaye hakkında bizlere neler söyleyebilirsiniz?
= Şu noktada spoiler vermeden çok fazla şey söyleyebilmem mümkün değil. Hearths of Stone’un karakterleri ve hikayeyi derinleştirecek bir DLC olacağını söyleyebiliriz. Eğer ana oyundaki Bloody Baron görevini oynadıysanız neden bahsettiğimi kestirebilirsiniz. Bu defa ana karakterimiz Geralt, “ölümsüz”ve acımasız olarak bilinen bir adam ile karşılaşacak. DLC ‘deki hikaye ilerledikçe hikayenin esasında göründüğü gibi olmadığını öğreneceğiz ve oyuncular yine ciddi ve oyunun gidişatını etkileyecek kararlar vermek zorunda kalacaklar.
* Hearths of Stone, Geralt’ın hikayesini kaldığı yerden mi devam ettirecek ve oyunda gördüğümüz diğer karakterler nerede olacaklar?
= Hayır, HoS(Hearths of Stone) hemen hemen farklı bir hikaye olacak. Böylelikle ana oyunu bitirmemiş olanlar da DLC ‘yi oynayabilecekler.
* HoS, sadece bir sağlam hikayeyi mi konu alacak? Yoksa, yeni yan görevler, Witcher kontratları ve diğer görevler de olacak mı?
= HoS, söylediğiniz tüm bu şeyleri kapsayacak ve size 10 saatin üzerinde bir oynayış verecek. Fakat, bu sefer ana oyundaki gibi görevlerin sayısı çok fazla olmayacak. HoS , genel olarak bir hikayeyi konu alacak ve oyunculara bu hikayeyi bitirmenin farklı yolları sunulacak, bunun yanında da birkaç yan görev ve yaratık avlamaları olacak.
* Ana oyundaki karakterlerin tümü bu DLC’de değişecek mi? Yoksa,diğer oyunlardan eski yüzleri de görebilecek miyiz? Tabii ki Shani karakterini de özellikle soruyorum…
= HoS ile birlikte birkaç çok güçlü karakter sunacağız, fakat şunu söyleyebilirim ki uzun vadede oyuncular bir karakteri gerçekten çok sevecekler. Direk cevap veremiyorum, çünkü işin bütün eğlencesi gider, oyuncular bunu kendileri görmeliler.
* Biraz önce oyunu henüz bitirmemiş oyuncuların da HoS ‘u oynayabileceğinden bahsettiniz. Fakat sizce ana oyunun hikayesini bitirmiş olanların daha fazla bir avantajı olmayacak mı?(Hikaye olarak.)
= Ana oyunun hikayesi ile HoS’daki hikaye farklı olacak, ve ilk oyundaki hikaye ile herhangi bir bağlantısı bulunmayacak. Fakat, DLC’yi oynamadan önce ana oyunda en azından biraz level atlamalısınız, çünkü nasıl savaşılacağını ve gerekli eşyaları nasıl kullanmanız gerektiğini tam anlamıyla bilmeden başlarsanız, DLC ‘yi oynarken biraz zorlanabilirsiniz.
* Bu DLC ‘yi oynamadan önce oyunculardan hangi seviyeye gelmiş olmasını beklersiniz?(İdeal oyun zevki için)
= Bence, 30+ level olmak ideal olacaktır fakat daha düşük level’li karakterler de bu DLC ile birlikte yeteneklerini test edebilir ve DLC ‘den zevk alabilir.
* Hikaye kısımından ayrı olarak, HoS ana oyundan farklı mekanikler içeriyor mu?
= Yeni mekanik olarak, bu DLC ile birlikte oyuna RuneWords adında yeni bir sistem eklenecek. Runewords ‘ler “glyphs” ‘leri birleştirerek ve özel “buff”’ları açarak yaratılabilecek. Ve “Runewords”’ler ile Geralt’ın yetenekleri çeşitlendirilebilecek. Ayrıca oyuna the Ofirian wizard adında yeni bir NPC eklenecek ve oyundaki Runewords’ler ile ilgili araştırmamızda bize yardımcı olacak.
* Bu DLC ‘yi fiziksel bir disk olarak da satın alma imkanı sunuyorsunuz ve bu versiyonun içerisinde Gwent(Oyunda oynanabilen bir çeşit kart oyunu) kartları çıkacak. Bu sonunda Gwent kartlarını fiziksel olarak çıkartacağınız anlamına mı geliyor?
= Her Allah’ın günü oyunculardan oyunda oynanabilen Gwent oyunun fiziksel bir versiyonunun çıkması için mailler alıyoruz ve bu mailleri okurken gerçekten çok eğleniyoruz. Şu anda yaptığımız şey bu maillere cevap vermek. Fakat Gwent sadece tek kişilik oyunda oynanabilen ve gerçek fiziksel bir oyun olarak yaratılmamış bir şey. Fakat insanların bu oyunu evlerinde arkadaşlarıyla oynamak istemesini anlayabiliyoruz, biz de bu olaya bir çözüm üretmek için çalışıyoruz. Gwent’i fiziksel bir kart oyunu yapmak için çok fazla değiştirilmesi gereken şey var ve yakın zamanda bu değişiklikler olmayacak.
* Her destede kaç adet kart var? 30 mu? Oyunun fiziksel versiyonu için neler planlıyorsunuz?
= Her gruba özel 77 kart var, yani toplamda 154 adet kart bulunuyor.
* Madem Gwent ‘in fiziksel verisyonu yakın bir zamanda çıkmayacak. O zaman ne demeye HoS ‘un kutulu versiyonuna fiziksel kart koyuyonuz, gösterip de vermemek değil mi bu ?!
Lütfen çirkinleşmeyelim! Biz inanıyoruz ki RPG oyuncuları aynı zamanda koleksiyoncudur. HoSi eski kafalı bir DLC ve oyunun hayranlarının böyle özel bir koleksiyonluk parçayı evlerinde görmek isteyeceklerini düşündük. Ayrıca, bu Gwent oyununun ana oyunun hala bir parçası olduğunu göstermenin cool bir yolu.
http://www.gamespot.com/articles/witcher-3s-first-expansion-release-date-announced-/1100-6430379/
http://www.gamespot.com/articles/this-is-how-much-the-witcher-3-cost-to-make/1100-6430409/
http://www.gamespot.com/articles/what-you-need-to-know-about-the-witcher-3s-hearts-/1100-6430475/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Xbox ‘a özel oyunların başında gelen Halo serisinin bu sene çıkacak olan oyunu Halo 5: Guardians ‘ın yapımcı firması 343 Industries, oyunun çok oyunculu kısmında harita seçmek için oylama sisteminin olmayacağını belirtti. Eski Halo oyunlarında ve bir çok FPS oyununda olan haritaları oylama sistemi görünüşte iyi gibi gözükse de oyuncuların devamlı aynı haritaya oy vermesi ve oyuncuların devamlı aynı haritayı oynaması gibi bir sorun oluşuyor. Bunu engellemek amacı ile de firma bu sistemi kaldırmayı tercih etmiş durumda.
http://www.gamespot.com/articles/halo-5-multiplayer-drops-map-voting-and-veto-syste/1100-6430411/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- EA Sports ‘un yapımcılığını üstendiği ve 1 sene aradan sonra bu sene tekrar çıkacak olan NBA Live serisinin son üyesi E3 fuarındaki EA konferansında tanıtıldığı üzere akıllı telefonlara yüklenebilecek bir yüz tarama sistemi sunacaktı. Mobil cihazlara indirilebilecek bu uygulama ile oyuncular yüzlerini telefonun ön kamerasından tarayacaklar ve böylece yüzlerini direk gerçekçi bir şekilde oyuna aktarabileceklerdi. 8 Eylül ‘de çıkması beklenen bu uygulama kısa bir süreliğine ertelenerek 15 Eylül ‘e alındı, ki 15 Eylül ‘de oyunun demosu da çıkışını yapacak. NBA Live 16 ‘nın demosunda bu uygulamayı kullanarak nasıl çalıştığını da görebileceğiz. Oyunun tam sürümü ise 29 Eylül’de çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/nba-live-16s-face-scanning-app-delayed/1100-6430407/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Battlefield serilerinden tanıdığımız DICE ve ünlü oyun yapımcısı ve dağıtıcısı EA ‘in ortak yapımı olan ve merakla beklenen Star Wars: Battlefront ‘un Drop Zone adlı oyun modunun ilk detayları geldi. Bu modda 8 oyunculu 2 takım bulunacak, ve görevleri havadan düşen pod ‘lar ele geçirip korumak olacak. Oyun hızlı bir şekilde akacak ve oyuncuların durup beklemeye zamanı olmayacak. 5 adet pod ‘u ele geçiren ya da karşı takımdan daha fazla pod ‘u ele geçirip 10 dakika boyunca savunabilen takım maçı kazanacak. Oyun 17 Kasım ‘da yeni nesil konsollar ve PC için çıkışını yapacak.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefronts-king-of-the-hill-style-drop/1100-6430402/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Bethesda, bu yılın en çok beklenen oyunlarından biri olan Fallout 4 ‘e daha oyunun kendisi çıkmadan DLC ‘si ile ilgili detaylar paylaştı. Oyuna çıkacak bütün DLC ‘leri istiyorsanız 30 dolarlık Season Pass almanız gerekiyor. Oyuna ne kadar DLC geleceği hakkında henüz net bir sayı yok, fakat DLC ‘leri 2016 yılının başlarında görmeye başlayacağımız kesin yani oyun çıktıktan yaklaşık 3 ay kadar sonra ilk DLC çıkacak. Bu şekilde bakarsak en az 4 adet DLC geleceğine kesin gözüyle bakabiliriz. Eğer firmanın daha önceki oyunlarına da bakacak olursak(Oblivion, Skyrim ve Fallout 3), toplamda 40-45 dolarlık bir DLC geleceğini var sayabiliriz, yani Season Pass ile almak en az 10 dolar kadar karlı olacak. Oyun için çıkacak olan resmi modlama aracı “Creation Kit” ise PC için 2016 ‘nın başlarında gelecek. Fallout 4 10 Kasım’da yeni nesil konsollar ve PC için çıkacak.
Fallout 4 ‘te, Fallout 3 ‘den hatırladığımız ve Galaxy News Radio ‘nun DJ ‘i Three Dog ‘u seslendiren ses sanatçısı Erik Todd Dellums ‘un olmayacağı netleşti.
http://www.gamespot.com/articles/fallout-4-dlc-announced-coming-in-2016/1100-6430414/
http://www.gamespot.com/articles/fallout-4-wont-have-fallout-3s-three-dog-voice-act/1100-6430444/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft ‘un pazarlama müdürlerinden Chris Capossela yaptığı açıklama ile Xbox One ‘ın ayrı bir “animal”(hayvan ya da güçlü cihaz) olarak değil, diğer Windows ürünleri ile birlikte değerlendirmenin doğru olacağını söyledi. Her Xbox One sattıklarında esasında Windows ailesinin ve işletim sisteminin bir ürününü sattıklarını söyledi.
http://www.gamespot.com/articles/xbox-one-is-literally-a-windows-device/1100-6430425/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Apple ‘ın KeyNote 2015 etkinliğinde tanıttığı yeni Apple TV ‘ler için 3. Parti firmalar iş başına geçti ve ilk hamle SteelSeries’den geldi. SteelSeries bilindiği üzere genel olarak PC oyuncuları için ekipman(kulaklık, Mouse, klavye vs.) üreten bir firma, ve Apple TV için de geleneksel denilen tipte bir kontrolcü duyurdu. The Nimbus adını verdiği bu yeni kontrolcü 40 saatin üzerinde oyun oynatabilecek ve gerektiğinde Apple ‘ın “lightning” kablosu ile hızlı bir biçimde şarj olabilecek. Apple, KeyNote 2015 etkinliğinde Apple TV üzerinden oyun oynama üzerinde epey bir durmuştu, Apple TV ‘nin yanında gelecek olan kontrolcü ise daha çok Nintendo ‘nun konsolu Wii ‘nin kontrolcüsüne benziyor.
http://www.gamespot.com/articles/new-apple-tvs-first-third-party-gaming-controller-/1100-6430438/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft yaptığı açıklama ile Xbox Live Indie Games programını kapatacağını ve bu haftadan itibaren artık yeni üyelik açılamayacağını duyurdu. Bu program ile indie oyun geliştiricileri Xbox 360 için oyunlar yapıp bu ortamda oyunlarını yayınlayabiliyorlardı. Fakat artık oyun geliştiricilerin yeni gözdesi yeni nesil konsollar olunca, direk Xbox 360 ‘a da indie oyun geliştiren pek kimse kalmadı. Bugüne kadar bu platformda oyun yapıp yayınlamış olan bütün geliştiricilere de ömür boyu kalacak “Windows Developer”(Windows Geliştiricisi) hesabı verilecek.
http://www.gamespot.com/articles/microsoft-shutting-down-xbox-live-indie-games/1100-6430436/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Nintendo , The Pokemon Company ve Niantic firmaları Pokemon Go adlı bedava bir Pokemon oyununun mobil platformalara geleceğini duyurdular. Oyun oyuncuların gerçek dünya haritasında bulundukları yerlerdeki Pokemonları yakalaması, eğitmesi ve savaştırması üzerine kurulu olacak. Ayrıca oyuncular oyunu isterlerse Pokemon Go Plus adlı ek bir cihaz alıp onunla da oynayabilecekler.(Aynı smartwatch’lar gibi bir cihaz, mobil cihazınız ile senkronize olabilecek.). Bu oyunu yapan firma yine gerçek dünya haritası ile oynanan ve bir çok hayranı bulunan Ingress isimli oyunun da yapımcısı olan Niantic olacak. Oyunun çıkış tarihi ise 2016 olarak belirtildi.
http://www.gamespot.com/articles/pokemon-go-announced-for-androidiphone/1100-6430435/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Eski nesil konsolların ömrünü yavaş yavaş doldurması ile birlikte EA Sports bu sene çıkacak olan Fifa 16 ‘nın PS3 ve Xbox 360 versiyonlarında “The Fifa Interactibe World Cup”, GameFace, Maç Lobileri ve ikincil spiker gibi özelliklerin kaldırıldığını açıkladı.
http://www.gamespot.com/articles/fifa-16-drops-these-features-on-xbox-360ps3/1100-6430447/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Geçtiğimiz hafta duyurulan ve oyuna bir çok ekleme ve değişiklik getirecek olan Rocket League ‘nin 1.05 patch ‘i yayınlandı. Bu yeniliklerden dikkat çekenler ise şu şekilde;
- Yeni maç arama motoru geldi.
- Arayüzde bir çok değişiklikler oldu.
- Müzik oynatıcısı değişti.
- Ranked oyunlarda ilk sezon resmi olarak başladı.
Tabii ki bunlar sadece öne çıkanlar, bu değişikliklere ek olarak, bir çok hata düzeltildi, normal düzeltmeler yapıldı ve irili ufaklı bir çok şey oyuna eklendi.
http://www.gamespot.com/articles/rocket-league-receives-substantial-patch/1100-6430476/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Dünyaca ünlü MOBA oyunu Dota 2 oyun motorunu tamamen değiştirerek Dota 2 Reborn olarak sunuldu. Source 2 adlı oyun motoru ile tekrardan yapılan oyunda bir çok değişiklik kullanıcıları bekliyor. Değişiklikler şu şekilde;
- Seçeceğiniz kahramanı, onlarca kahraman arasından arayarak ve sıralayarak bulmak çok daha kolaylaştırıldı.
- Kullandığın ya da kullanmayı düşündüğün kahramanlar için kolaylıkla eşya veya görünüş alabileceksiniz, yani Steam Store’a ek olarak girmeye gerek kalmayacak. Ayrıca oynamayı düşündüğünüz kahramanlar hakkında, o kahramanın özelliklerini ve kimlere hitap edebileceğini belirten bilgiler olacak. Yani daha maça girmeden o kahraman ile nasıl oynanılması gerektiği gerçek oyuncular tarafından da desteklenecek olan bilgi ekranlarında olacak.
- 2. Maddeye ek olarak , bir kahramanı açmadan o kahramanın yanındaki “Demo Hero” butonu ile boş bir alanda oynayabileceksiniz.
- Dota TV daha da gelişmiş olacak, ve yayınlar 1080p/60FPS ‘de olabilecek. Ayrıca izlediğiniz canlı yayınları durdurup, geri sarma özelliği de Dota TV ‘ye geldi. Önemli turnuvaların maç yayınlarına tek tık ile gidilebilinecek , canlı yayınlar’da “Sonra İzle” butonuna bastığınızda yayın sizin için bookmark’ınıza kolayca kaydedilecek.
- Bot ‘lar ile yapılan maçlar daha öğretici ve anlaşılır olacak, oyun yeni başlayanları bu maçlarda devamlı bilgilendirecek ve yönlendirecek. Hatta eğer oynayan kişi hayatında hiç MOBA oyunlarına el sürmemişse, bu botlarla olan oyunun çok daha basite indirgenmiş hali bile olacak. Yani Valve Dota ‘yı 5 yaşındaki çocuğa bile öğretmeye kararlı gözüküyor.
http://www.gamespot.com/articles/dota-2-officially-reborn-on-source-2-numerous-chan/1100-6430477/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Mass Effect adlı sevilen RPG serisinin yapımcı firması BioWare , Mass Effect temalı “Loot Crate” ‘nin yakında çıkacağını duyurdu. “Loot Crate” , sınırlı sayıda çıkacak ve içerisinde Mass Effect serisi ile ilgili özel koleksiyonluk eşyalar barındıracak.
http://www.gamespot.com/articles/limited-edition-mass-effect-loot-crate-coming-soon/1100-6430497/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Microsoft, Xbox One için enteresan bir şekilde “power supply” satmaya başladı. Microsoft ‘un sitesinde 2 seçeneğiniz var, ya çalışmayan eski power supply ‘ınızı verip 35 dolara yenisini talep edeceksiniz ya da direk olarak 50 dolar verip yenisini alacaksınız. Power Supply değişimi standart garanti şartlarını kapsamıyor.
http://www.gamespot.com/articles/xbox-one-power-supply-units-now-available-to-buy/1100-6430492/

-----------------------------------------------------------------------------------------------

- Bu sene PS4 ve Xbox One için çıkacak olan Rock Band 4 ‘ün yapımcı firması Harmonix, oyunun bu güne kadar yapılmış Rock Band oyunlarının hepsinden daha iyi bir karakter özelleştirmesi sunacağını belirtti. Oyuncular karakterleri için bir çok kostüm ve saç-sakal stili seçebilecekler. Rock Band 4, 6 Ekim’de çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/rock-band-4-will-have-more-gender-expressive-cloth/1100-6430494/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler