Teknoloji ve Bilim Notları 2019/37

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

03:40 - Güneş sisteminde gözlemleyebildiğimiz ikinci yıldızlar arası nesne resmen onaylandı.

08:59 - Elon Musk, Starship’in gelişimi hakkında yeni bilgiler verdi.

24:18 - Büküm sürücüleri (warp drive) bilim-kurgu olmaktan çıkıyor mu?

32:09 - Amerikan Donanması UFO (UAP) görüntülerini doğruladı. SETI enstitüsü açıklaması.

38:06 - Biberonların tarihi 3000 yıl öncesine kadar uzanıyor olabilir. Alternatif

44:13 - Canlılığa dair en eski fosillerin 3.5 Milyar yıl yaşında olduğu doğrulandı.

47:20 - BM İklim Zirvesi’nde Greta Thunberg dünya liderlerine seslendi: “sizi affetmeyeceğiz!” Biz ne yapabiliriz?

01:07:00 - Sallama çaylar binlerce mikro plastik parçacık içeriyor.

01:09:50 - Aşırı acı yiyen kadın kalp krizi tehlikesi geçirdi.

01:14:20 - Taklitçi sendromuyla (Imposter Syndrome) nasıl başa çıkılır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 17
 • reducto @protego

  "UFO'lara inananlar zaten paralarının sömürülmesini hakediyor" dedikten sonra "ufo asla olamaz, buna inananlar gerizekalıdır demiyorum" cümlesi baya samimiyetsiz oluyor. @acarsoy-cevdet Kanada Savunma Bakanı'nın ünlü konuşması ve Amerika ile ufo olaylarının gizlenmesi konusunda işbirliği yaptıklarını itiraf etmesi incelenmesi gereken bir konudur diye düşünüyorum. Kanada Savunma Bakanı'nın sırf ilgi çekmek için yalan söylediğini düşünmüyorsanız tabi

 • Cevdet Acarsoy @acarsoy-cevdet

  "UFO'lara inananlar zaten paralarının sömürülmesini hakediyor" dedikten sonra "ufo asla olamaz, buna inananlar gerizekalıdır demiyorum" cümlesi baya samimiyetsiz oluyor."
  Orada soyle bir fark var, ilk cumledeki tanimlanamayan objelerin insanlardan gizlendigi ve aslinda bunlarin kucuk yesil adamlar olduklari gibi komplo teorilerine inanan grup. Ikinci cumlede UFO diye yanlis kullandim, kastettigim uzaylilar asla olamaz demiyorum demekti. Dolayisiyla bir celiski yok. Kanada savunma bakani ile ilgili #kaynakgoster irseniz bakayim.

  • reducto @protego

   Buyrun https://youtu.be/0v4sq2akgtE Ayrıca Paul Hellyer diye aratırsanız bir düzine daha konuşmasını bulabilirsiniz. Şahsen ben Kanada gibi bir ülkenin Savunma Bakanı'nın kalkıp "biz ABD ile bunların gizlenmesi hakkında çalıştık" dedikten sonra ne Kanada ne ABD tarafından bir yalanlama gelmemesi dahi bence yeterli bir şüpheyi doğurur. Ayrıca şuraya da bakabilirsiniz https://www.nytimes.com/2017/12/16/us/politics/pentagon-program-ufo-harry-reid.html

   Burada anlamanız gereken durum, olayın boyutlarını yanlış görmeniz. Her şey iç içe geçmiş durumda. Binlerce sahte ufo görüntüsü ve ilgi çekmeye çalışan deli var. Ancak arada azımsanamayacak kadar fazla sayıda yanlışlanamayan ifadeler, görüntüler ve itiraflar var. Bazı olaylarda birbiriyle daha önce hiç ilişki kurmamış insanların aynı ifadeleri vermesi, onlarca ABD askerinin ve diğer ülke askerlerinin ifadeleri var. Radar subaylarının bazı görüntülerin hasıraltı ettirildiğine dair itirafları var. Ancak her şey o kadar iç içe geçmiş durumdaki hangisi doğru hangisi yalan ayırt edilemiyor ve sizin gibi düşünenler fake olduğu bariz olanları gösterip "ya bak buna inanıyorlar" diyor. Veya "küçük yeşil adamlar" gibi ortalık malı olmuş bir espriyi kullanarak yanlış açıdan bakıyorlar. Ancak biraz derin araştırma yapınca birbiriyle tamamen tutarlı bazı şeylere rastlanıyor ki insanı şüpheye sevkediyor. Ben de başta sizin gibi yaklaşıyordum ancak biraz meraklanıp araştırdıkça şüphelerim oldu ve hala devam ediyor. Bu yüzden "UFO'lara inananlar zaten paralarının sömürülmesini hakediyor" şeklindeki söyleminiz çok yanlış. Eğer bu konuda derin araştırmalar yaptıysanız ve onlara dayanarak bunu söylüyorsanız sorun yok, ama sırf dışardan gördüğünüz çoğunluğu fake ve abartı olan şeylere bakıp yorum yapıyorsanız bence yapmayın. Çünkü kendi dediğiniz "bilim baştan reddederek olmaz, hiç bakıp detayına inmeden önyargıyla 'olamaz' diyorsanız o bilim adamlığı değil" şeklindeki söyleminizle çelişiyorsunuz

 • D.Tspnr @tibaldo

  @halukazakli Önceki bölümleri izlemedin galiba bu ses yönünden en iyi canlı yayındı çünkü :))

 • Zagor Tenay @zagortenay

  Yaa arkadas Can yok ben izlemiyorum diyenler, muhim olan icerik, bilim degil mi. Burada cocuklar ellerinden geleni yapmaya calisiyorlar. Konuya odaklanin biraz, sartlar bu, bilgilerin tadini cikartin. programi hazirlayanlarin moralini bozmaya gerek yok. Can'in sartlari buymus demek...

Levent abiyi yaklaşık 20 yıldır tanıyan biri olarak birçoğunuzdan fazla söz hakkım var. LP'nin tarzı bu 20 yılda hiç değişmedi. Kim bilir kaçıncı fuarı bu. Gider dolaşır izlenimlerini not eder o notları derler ve sunar. Eskiden yazılı yapıyordu şimdi video ile yapıyor. Bu yeni bir şey değil. TS'deki ilk fuar videosu da olmayacak.

Bu onun değişmeyen tarzı çünkü öyle rahat ediyor. Sadece beş dakika önce gördüğü bir ürünü biliyormuş gibi anlatmaz. Zaman zaman beraber yaptığımız yerinde videolarda o rahatsızlığı yüzünden okursunuz. En son aklıma gelen Samsung A9 lansmanı. Videoyu bir de bu bilgiyle yeniden izleyin göreceksiniz. Yanlış ya da eksik bilgi vermek istemediği için çok tedirgin olur.

Dolayısıyla LP'yi henüz yapmadığı bir yayın için eleştirmeyi doğru bulmuyorum. Yayın yapıldıktan sonra beğenmezsiniz eleştirirsiniz bu normal olanı. Sonuçta büyük oranda eziyetten oluşan bu fuar işini kimse boşu boşuna kabul etmez. Elbette o da gitti gezdi belgeledi.

LP gibi duayen sayılan insanlar, olaylara getirdikleri yorumlar için takip edilir. Sizin beklediğiniz anında görüntü için farklı mecralar ve daha genç editörler zaten var. Gayet de iyi iş çıkarıyorlar.
Mesela bizde haber kısmı da haftalık gündem formatındadır. Günlük haberleri bizden takip edemezsiniz. Önemli bir gelişme olursa herkes onun cuma günü konuşulacağını bilir. TS'nin yayın tarzı bu.

Eğer bir organizasyona LP katıldıysa onun edindiği izlenimleri merak eden büyük bir kitle onun yapacağı yorum için bekler. Çünkü orda önemli olan ortaya konan üründen ziyade LP ne diyecek acaba merakıdır.

Bunun reyting anlamında yanlış bir yol olduğu ise kesin. Ancak bizim de reyting için yayın yapmadığımız ortada. Plus sisteminden sonra YouTube tarafında bir beklentimiz kalmadığını ilan etmiş olduk. O yüzden bu anlamda bir reytinge ihtiyacımız yok.

TS bu yayıncılık anlayışı ile bugüne kadar geldi bundan sonra da bu şekilde devam eder. Çünkü farklı bir TS için farklı insanların bizlerin yerini alması gerekiyor. Alana kadar bizimlesiniz 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 124

İzlediğiniz Filmler Nasıl Renklendiriliyor? Profesyonel Renk Düzenleme

İzlediğiniz film ve dizilerin çekildikten sonra nasıl ve neye göre renklendirildiklerini, bu işin uzmanı SoftLight , Levent Öztürk C.S.I ile uygulamalı olarak gösteriyoruz.

Levent Öztürk C.S.I    http://www.softlight.com.tr

Referans monitörler : VP2785-4K  color.viewsonic.com

Yazılım: Assimilate Scratch http://www.assimilateinc.com/

Etkinliklerin takibi için: https://www.instagram.com/viewsonictr/

http://www.facebook.com/viewsonictr /

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 59

BTK raporu açıklandı AKN kalkmıyor, azalan hız limitleri değişiyor

Geçtiğimiz Eylül ayında taslak halinde sunulan AKN raporu, yılın son gününde karara bağlandı. Hıza göre, uygulanacak yeni AKN limitleri ile sabit 3 Mbit hız limiti 1 Mayıs itibarı ile kalkıyor. AKN'nin tamamen kalkması ise 2019 yılının başında gerçekleşecek. İki sene boyunca AKN, eğer değişiklik olmazsa, mevcut kotalarla uygulanmaya devam edecek.

Raporun ayrıntılarına bakıyoruz.

6. Sabit şebeke işletmecilerinin AKN uygulanan sabit genişbant internet tarife ve paketlerinde AKN sonrası veri indirme (download) hızlarının aşağıdaki tabloda belirtilen şekilde uygulanması,

7. 02:00 - 08:00 saatleri arasında gerçekleştirilen internet kullanımlarının AKN’ye dâhil edilmemesi ve AKN’nin aşılıp aşılmadığına bakılmaksızın söz konusu zaman dilimlerinde AKN sonrası indirme hızı kısıtlarının uygulanmaması,

8. İşletmeciler tarafından gerekli hazırlıkların tamamlanarak İşbu Kurul Kararının 1 ila 5’inci maddelerinin en geç 1 Mart 2017 tarihine, 6 ve 7’inci maddelerinin ise en geç 1 Mayıs 2017 tarihine kadar uygulanmasına başlanması, 9. İşletmecilerin, AKN uygulaması içermeyen internet ve tarife paketi seçeneklerini artırması, 10. AKN ile ilgili olarak işletmeciler tarafından, Kurumca istenen her türlü bilgi, belge ve analizin eksiksiz bir şekilde gönderilmesi ile söz konusu bilgilerin icra tarafından raporlanarak 31.12.2017 tarihine kadar Kurul’a sunulması, 2/3 11. 31.12.2018 tarihi itibarıyla AKN uygulamasına son verilmesi hususlarına karar verilmiştir.

https://www.btk.gov.tr/tr-TR/Kurul-Karari/Adil-Kullanim-Noktasi-AKN
Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ►https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

TeknoSeyir kanalı, Türkiye’nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir.com’un YouTube hesabıdır. En güncel ürün incelemelerine ve teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu kanaldan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 167

TeknoBiyotik sponsorluğunda yaptığımız sistem önerileri videoları toplam 46 bin izlenmiş. Getirisi 75 TL. Sistemi toplamak, tüm aşamaları ile kargo vs, iki haftamı aldı. Getirisi bu. Sponsorluk olmasa adım atamayacağız demek. Bibercileri anlayışla karşılamak lazım. YT üzerinden gelir beklentili iş yapılmaz. Ya Plus diyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 118
 • godzilla87 @godzilla87

  @gamsizm bu tarz videoları anlık içerik tüketimi olarak düşünmemeniz lazım. bugün çalışan bir sistemi olan kişi, 2 sene sonra sistem toplamaya ihtiyaç duyup bu videolarınızı izlemek isteyebilir. gelir modeli konusunda youtube çarkı ile değirmenin dönmeyeceği konusunda haklısınız. teknoseyir gibi bir sitenin yayın hayatına devam etmesini hepimiz isteriz. yeterki siz sunduğunuz kaliteli içeriği bozmayın.

 • 3dfx @3dfx

  Plus bu sartlar ve bu fiyatlarla gelirse alacak olanlarin icindeki büyuk cogunluk plus falan almaz. Fanboy azinlik haric 9.99 üzerindeki her fiyat hanenize eksi olarak gelecektir. Ayrica ben sahsen plus icin günde min. 2 video derken, anladigim kadariyla sizler normal videolari haftada 3e indirip normal temponuzu bozmayarak ekstra gelir elde etmeyi dusunuyorsunuz.

  Isin icine ucret girdiginde, ne yalan soyleyeyim ben dahil, render patladi, islemcinin fani uctu, bugun video yok gibi seyler bahane olmaktan cikacaktir. Ayrica, parali icerik olarak ben otoseyir hele gamende videosu gormek istemem, buna buyuk cogunlukta katilacaktir.

  Spotify ile kendinizi kiyaslayin, cunku min. istediginiz ucret ayni, sunmak istedikleriniz yanindan ne kadar gececek bunu dusunun.

  Sunuda sormadan edemiyorum, madem teknoseyir bir youtube kanali. piyasadaki her ekran kartinin gta5 performansini ayri video olarak bulabilirken, Teknoseyirde tek bir bu sekilde video yok, tabii incelemelerin icinde var ama bunlar sakiz, cerez, muz video olarak spamlansa genede biseyler cikar. 5 kiside cekmek zorunda degilsiniz. Gta gecti yeni cod oyunu gelecek, bunlari siz yapmayacaksiniz, biz tekrar plus konusuyor olacagiz.

  Hele sosyal medyaya hic deginmedik ama, sizler editorsunuz, haber bulmak size zor olmamali, twitterdan kisa yorumlarla patlatin. Her rt size yeni bir musteri potansiyeli demek, fb ayni sekilde. Hareket yoksa musteride yok. Instagrama bile bisey dusunebilirsiniz.

  Arumba diye bir youtube kanali var. Adam gunde 5 oyun videosu atiyor minimum, hepside ayni oyun. Ve bu adam evden calisiyor, hicmi renderi patlamiyor, hicmi cocugu hastalanmiyor? Her gun 5 videosu var ve kitlesi dusuk bir oyun oynamasina ragmen surekli cesitlilik yaratmaya calisiyor, dar kitleye ragmen abonesi artiyor.

 • Mr.Tekin @tekin224

  75 lira mı yazık çok yazık şu plus işini öne alın bence en azından gündemleri ve bazı özel videoları plusa yükleyin

 • res123 @res123

  konu açamadığım için buraya yorum yapıyorum, 1 hafta önce teknoseyir’e güvenerek teknobiyotikten bilgisayar siparişi verdim + monitör… halen elime ulaşmadı.

  sitede ki canlı destek çalışmıyor, desteğe bildirim gönderiyorsunuz bakmıyorlar, müşteri hizmetlerini 38 kez aradım enaz 10dk telefon başında bekledim bakmıyorlar, akortek’i arıyorum ulaşamıyorum, 0850’li numaraları dışında 0212li numaralarıyla irtibata geçmeye çalışıyorum bakan yok hep boşa düşüyor. 1,700 liralık harcama yaptım ve dolandırıldım. yardımcı olur musunuz. #teknobiyotik