#RealmeGT2Pro realme 6i kullanıyorum, 802.11n, 2020 model şu telefonu bizimkilere aldırsam mı aldırmasam mı değer mi değmez mi bilmiyorum. Bugün vatana gittim teşhirde varsa incelemek için teşhirde, teşhir bile satılmış dediler.

Bu realme 6i, bende en fazla 7-8 ay gider gibi duruyor. Valla alsam bir dert almasan bir dert ne diyem. Seçim öncesi bir daha bu fiyatlara Samsung Galaxy A54'te zor alırız gibi duruyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dün Levent üstat, canlı yayında Apple'da kamyon,iş makinası gibi ağır yükü kaldıracak bir araç yok ki o yüzden laptop ile tablet ile render alınmaya çalışıyor diye Apple'a yaptığı rest nedeniyle Tim Cook'a bu durumu iletmek zorunda hissettim. Kendisi "Bana makosenlerimi giydirdiniz" diyerek şu şekilde bir görsel ve ilgili kamyon, ekskavatör türünde sayılabilecek Mac Pro çözümünün olduğunu ve 28 çekirdekli Xeon İşlemci, 1.5 TB ECC Ram ve Her biri 64 GB GDDR6 belleğe sahip iki adet Radeon Pro W6800X Duo gibi grafik çözümlerine kadar genişleme imkanı olduğunu aktarmamı istedi.

Bu da ilgili Mac Pro'nun linki:
https://www.apple.com/tr/shop/buy-mac/mac-pro/raf-tipi-kasa

Midjourney'den paralı olduğunu duyunca bu teknolojiden haberim oldu, tabi para vermek yerine BlueWillow ile şimdilik ücretsiz devam 🙂 Garibanlık sağolsun napalım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11
 • Türker Sezer @dirigeant

  Mac Pro var ama fiyat olarak m1/m2 ovenlerin sistemleriyle kiyaslanabilecek duzeyde bir fiyati yok. Dinlerken LP’nin MacPro’yu bilmedigini degil de erisilebilirlik acisindan soyledigini dusundum. Mgamsiz da araya girip MacPro’yu soylemedigine gore o da benim gibi dusunmus olsa gerek. Yoksa onun Pro’yu bilmeme sansi yok.

  • Erdem K. @kerdemtos

   Levent abi, eskiye nazaran Apple'a karşı çok öfkeli ve mesafeli bunun nedeni de biraz Apple övücüleri. Yoksa Apple'ın, Teknoseyir'e yaptığı yanlışı veya saygısızlığı diğer firmalarda yapıyor. Amd, 2 yıldır Teknoseyir'e işlemci yollamıyor.

   Haliyle Levent abinin, Mac Pro'dan haberdar olmamasını normal karşılarım. Zaten yaşam tarzı, ekosistemi ile LP'ye hitap eden bir ekosistem değil Apple, ek olarak ticari bir restleşmede girince işin içine tamam. Fiyat olarak giriş seviyesi Mac Pro, 100-150 bin TL civarlarında yani iyi bir m2 pro, max laptobun yaklaşık 1.5 veya 2 katı fiyatında. Uç noktanın tabi ucu çok açık lakin 1 milyon TL'lik Mac Pro konfigürasyonuna benzer performansta Windows veya Linux tabanlı bir donanım çözümü de benzer fiyatlarda olacaktır.

   Bugün Macbook Air ve Pro'larla baş edebilecek Windows güzel laptoplarında fiyat olarak Macbook Air ve Pro'lara kıyasla öyle ciddi bir fiyat avantajı yok.

 • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

  O değil de resimden yola çıkarak adamlar sahip oldukları ekonomik güç ile ülke kurup ilk 10'a girebilirler.

  • Alptekin @alptekinck

   ah bi elmamız olaydı. yerli milli değil ama para çok

  • Erdem K. @kerdemtos

   Finansal olarak Apple inanılmaz başarılı bir şirket. Finans ve yatırım sektörünün göz bebeği oldu adamlar. Pandemi de sanki gıda - sağlık sektörüymüş gibi adamlar değil tökezlemek, yerinde saymak misli ile cirolarını arttırdılar 😀

   Hayır bu kadar başarılı olması teknoloji sektöründe uzun vadede tekelcilik potansiyeli içinde kötü. Samsung, gemi üretiyor - iş makinası üretiyor. Hatta Renault Latitude'yi ilk tasarlayıp - icat edip Renault'a satıyor. Huawei endüstriyel baz istasyonu gibi iletişim çözümleri üretiyor. İkisi dünya kadar farklı alanda iş yapıp yinede Apple kadar ciro ve kâr marjı elde edemiyor ne yazık ki.

 • Papa Emeritus @pope

  Mac Pro’yu geçtim M1 Ultra Mac Studio gibi bir gerçek var. Kamyon gibi iş yapılır. LP’den bana ~128GB VRAM’li GPU’ya sahip bir sistem önerisi isteyeceğim bir sonraki yayında 😀 110.000’e Mac Studio 128 GB VRAM ile alınabiliyor, Nvidia’da en yüksek VRAM’li GPU olan RTXA6000’e 200.000 verip 48 GB VRAM ile idare etmemizi mi tavsiye edecek?

 • mrmetalhead @mrmetalhead

  Sank Mac Pro ve Mac Studio yokmus gibi konusmus, ayrica yerine gore erisilebilir olmadigi icin goz ardi ediliyor bazi cihazlar sozde ama yeri gelincede profesyonel is yapan adam parasini dusunmeden parayi basar alir deniyor. LP hangi Apple M serisi islemciyi hangi is yukleri ile deneyimlemis acaba...

  • mrmetalhead @mrmetalhead

   Birde GPU gucunden vurmuslar da GPU su da gayet yeterli aletlerin, oyle bir anlatiyorlarki GPU yok sanki alette.

  • Erdem K. @kerdemtos

   @mrmetalhead Desktop tarafında Max ve Ultra SoC'leri enerji tüketimi ve boyutu ile etkileyici lakin yine de RTX 4080, 4090 ile aşık atabilecek çapta değiller. Fakat Mac Pro zaten Gpu farming'in kralını sağlıyor gözüküyor bütçesi olan için. Mobil'de GPU tarafında Apple kesinlikle daha başarılı. Nvidia'nın kartları güç tüketimi nedeni ile limitlenirken Apple daha az enerji ile gayette iyi dans ediyor uyumlu sentetik, render testlerinde.

  • mrmetalhead @mrmetalhead

   @kerdemtos yeni Mac Pro yu beklemek lazim, M1 Ultra aslinda bir nesil eski bir SoC bana gore. O nedenle haksizlik yapiliyor. M2/3 Extreme gibi bir sey gelir mi ne zaman gelir bilemiyorum ama gelirse en tepede konumlanacak. O nedenle de yeni Mac Pro yu beklemek lazim en tepe noktasi icin. Yazildigi gibi Apple Sillicon SoC ler form faktorlerine gore oldukca iyi performans veriyorlar, 4090 zaten neredeyse Mac Studio kadar 🙂

   Beni lafa gelince Apple tarafindaki urunler copmus gibi konusulmasi sinir ediyor, Ellerine alip enine boyuna incelemisler mi acaba su cihazlari.

Şaka gibi ama ekşinin erişim engelinde 28. gün

BeğenFavori PaylaşYorum yap

13700K veya 7900X ile benzer toplam işlem gücüne, benzer enerji tüketimlerine sahip tek çekirdekli ve çok az transistörlü bir işlemci olsaydı gündelik hayatta verimi, performansı nasıl olurdu merak ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak Özyürek @burakozyurek

  Aynı işlem gücünü aynı sayıda transistörle sağlayamazsın. İşlemcinin performans birimi gibi bir şey çünkü.

 • alfaaur @alfaaur

  Tek bir çekirdek ile basit bir hesapla 20 çekirdekli bir işlemci 1000 performans veriyorsa tek çekirdek 50 performanstadır. Yani tek çekirdek ile aynı performansı almak için tek çekirdek 20 kat hızlı olmalı, bunu da ancak bu günkü teknolojinin yeniden dizaynı ile yapabilirsin mesela başka bir bakış açısı ile olabilir. Örnek kuantum bilgisayarlar aynı anda birden fazla işlem yaparak sağlanabilir, tabi ki çok kabaca yoksa kuantum bilgisayarlar bambaşka şeyler.

#Apple Bugüne kadar Levent abinin Apple'a cihaz göndermeme nedeni ile olan tepkisine karşı çıkıyordum, abi Apple editörlere lobicilik - hediye - kıyak niye sağlasın diyordum. Böyle dev bir şirket bu şekilde amatör bir reklamcılık, pazarlama hatası yapmaz diye düşünüyordum ama yapıyormuş evet arkadaşlar.

İnceleme için laf - tepki gelen kanala kısa süreliğine cihaz temin edemeyen Apple, çıkarına uygun kanallara cihaz bile hediye ediyormuş. Tebrikler Apple!! Gerçi bu Levent abi gibi bir nerd'in Apple'ın teknolojilerini yıllardır bizzat incelememesi - duygusallık katmadan yorumlamaması için in bir parametre olmamalı.

Giriş seviyesi cihazlara göre pahalı olsada Apple orta segmentin en fiyat/performans firması. Apple TV 4K'nın benzer fiyat ve özelliklerde - performans - yazılım, servis desteği ile rakibi yok, Macbook Air M1 ve M2'nin de aynı şekilde.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 18
 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Konuşmalarından anladığım kadarıyla LP'nin iPad kullanmışlığı var. Bir şekilde başka ürünleri de eline geçmiş, kurcalamıştır. Ama söylüyor bazen, kendi imkanlarımla elde ettiğim ürünle inceleme yapmam diye, ekstradan gıcık da olduğu için pek bahsetmiyor. Çok da iyi yapıyor. Bakın burada öyle yapmayanın başına gelen ibretlik olaylar var:

  https://teknoseyir.com/durum/1558112

 • İşlemcileri Seviyorum @athlon

  Android fanboyu olan gündemlerde bile firmayla ilgili haberlere amaan diyen birisine ben olsam bende cihaz göndermem.

 • Orcun @orcun

  Apple da bir kalite algısı ve kullanım algısı var. Apple'a göre cihazların kullanımı deneyimi iyi olması lazım. Ama diyor ki mesela tamam diyor 8 gb ram 256 depolamalı m1 air verdim, ama işte 200 dolar daha ver 512 liğini al diyor. +256 için benden sallıyorum 200 dolar fazla para istiyor neden ? aynı cihaz. https://www.apple.com/tr/shop/buy-mac/macbook-air/gece-yar%C4%B1s%C4%B1-8-%C3%A7ekirdekli-cpu%E2%80%99ya-ve-10-%C3%A7ekirdekli-gpu%E2%80%99ya-sahip-apple-m2-%C3%A7ip-512gb mesela bak m2 li air 16 ram 1 tb ssd istiyorum benden +8000 tl para istiyor. 40 bin lira oldu m2 air. https://www.apple.com/tr/shop/buy-mac/macbook-pro/13-in%C3%A7-uzay-grisi-8-%C3%A7ekirdekli-cpu%E2%80%99ya-ve-10-%C3%A7ekirdekli-gpu%E2%80%99ya-sahip-apple-m2-%C3%A7ip-512gb e bak mesela 36 bin liraya pro alıyorum ve 16 gb ram 512 ssd oluyor. https://www.apple.com/tr/shop/buy-mac/macbook-pro/13-in%C3%A7-uzay-grisi-8-%C3%A7ekirdekli-cpu%E2%80%99ya-ve-10-%C3%A7ekirdekli-gpu%E2%80%99ya-sahip-apple-m2-%C3%A7ip-512gb hatta o kadar komedi ki sadece 300 lira daha ucuza 13 inç daha iyi ekranlı daha düzgün 16 ram 1 tb ssdli pro alıyorum. 😀 Aynısı iphone da da geçerli. Mesela bugün hala iphone da 128 gb base sunuyor. Tamam düz 14 de sun okey de 14 pro ve 14 pro maxte niye 128'i sunuyorsun 256'den başlat ? onu alacak adam zaten üst segment alıyor. Kamerasından ekranından kısıyorsun ucuz olsun diye ama hafızadan niye üst modelinde kıstın ?

  Ipadde de aynı muhabbet var. Hala bugün 64 gb ipad satılıyor artık yazık günah. Zaten sistem 30 gb'a yakın yiyor e 64'den sana 55 küsür kalıyor 30 da sistem yedi boş alan 25 gb. Güzel oyun yüklesen 5 gb yiyor zaten. E ne kaldı ? hiç. Bu hafıza konusunda ve de icloud konusunda apple çok fazla ketum davranıyor. Bunu okey sene 2010 da yapsa anlarım ama sene oldu 2023 artık olmaması lazım. Icloud hala 10 sene önceki tarifeler yanlış mıyım ? 5 gb free 50 gb 1 dolar. Bu devirde 50 gb planı bedava verenler vardır yani artık yakışmıyor.

  Apple daha çok başından dediğimiz gibi base iş görecek bir ürün koyayım daha çok hizmetinden ekstrasından para kazanayım tutumunda davranıyor. ARM işlemci diyoruz mesela m1 de bile segmentasyon yaptılar. Air de ki farklı pro da ki farklı studiodaki farklı m1. Apple'ın kendi A serisi yongaları da aynı, işte iphone 14 özelinde 13 işlemcisi koydu düz modele üstüne bir sonraki modelini koydu niye ? o zaman ona niye iphone 14 diyorsun ? yakışık almıyor.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   Kapasite işini fiyat konusunda sahte bir algı yaratmak, ve alıcıları basamak basamak üst modellere yönlendirmek için kullanır Apple. iPhone 14 64 GB diye yola çıkarsın, yaa 64 az 256 alayım bari dersin, e o zaman 14 Pro 64GB fiyatına geldin, o zaman bunu mu alsam dersin, ama alacaksam 256 alayım dersin, o zaman da Pro Max seviyesine gelirsin, sonra onun da üst kapasitesi derken... 800 dolara iPhone varmış diyen adam bir bakar ki 1400 dolarlık telefon almış 🙂

  • Orcun @orcun

   @emrah-ozturk Heh işte apple da böyle yapa yapa aslında lüks pahallı marka oluyor. Hiç öyle giriş seviyesinde orta segmente hitap etti durumu olamıyor.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @orcun Zaten telefonda orta segment diye geçen (400 dolar) seviyeye verdiği cihaz SE. Doğan motorlu Şahin olmasını geçtim, bazen LP'nin de bazı ürünler için dediği gibi bilerek sakatlanmış bir ürün. Kamerada gece modu yok, ve bunun hiç bir teknik gerekçesi olamaz. Bile bile, üstteki modellerin alanına girmesin diye eksiltilmiş. Bakın eklenmemiş demiyorum, eksiltilmiş.

  • Orcun @orcun

   @emrah-ozturk Aman aman tövbeler olsun. Sene oldu 2023 satılan cihaz bu. İphone 6 ekranı kamerası ufacık minnacık vs pili meçhul ha ama içinde işlemcisi güçlü 5g li cihaz. Tofaşa takmışsın ferrari motoru olur mu sana ferrari ? eşeğe altın semer de vursan eşek gene eşek. Şu telefonun üretimine harcanan emeğe yazık harcanan malzemeye yazık. https://www.akakce.com/cep-telefonu/en-ucuz-iphone-se-3-2022-64-gb-fiyati,959268154.html ve bu telefon 16 bin liraya satılıyor. https://www.akakce.com/cep-telefonu/en-ucuz-samsung-galaxy-s22-5g-128-gb-pembe-fiyati,1664963314.html az daha ekle s22 al ya yazık günah. S22 tamam android sonuçta ama yan yana koy biri anya öbürü konya ya böyle devasa fark mı olur ? Eski notebooklar vardı böyle 2 parmak çerçeveli 4 kilo ağırlıkta 3 parmak kalınlıktaydı öyle cihaza sen i7 koysan ne olur ryzen 7 koysan en olur ? okeye dönmüş artık. 😀

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @orcun Apple nefret damarım kabardı yine, ben en iyisi daha fazla yazmayayım 🙂 Muhabbet yayınını da yeni izliyorum, tam şu anda Apple konuşuyor LP. Rengini beğenmedim bile diyemezsin diyor, tamamen haklı.

  • Orcun @orcun

   @emrah-ozturk Apple'ın ben şu yanını seviyorum. Daha çok böyle teknoloji cahiline de anlatır gibi ürün pazarlıyor satıyor. Dolayısıyla herkese de hitap ediyor. Şimdi yani geçmişinde kötü android deneyimi yaşamış adam gidipte iphone alınca rahatlıyor ya çünkü farkediyor ki dandik ucuz androidden geçince oh be diyor çünkü daha hızlı daha işlevsel ve sorunsuz olunca işte diyor apple iphone budur. Ha o adamı kazandı ve apple maçı bitirdi.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @orcun İş (business) becerisine hiç bir lafım yok, hatta iş hayatımda o yaklaşımdan yararlanmaya da çalışıyorum. Ama kullanıcı olarak bana uymaz.

  • Orcun @orcun

   @emrah-ozturk Çıktığından beri 7 plus'a kadar aralıksız her iphone'u kullandım. 😀 Ama hepsini jailbreakli kullandım. 😀 JB yapınca androiddeki özgürlüğe erişiyordum. Böylece hem android gibi kullanmaktan mahrum değildim hem de cihaz çok hızlı ve güzeldi. Ne zaman ki JB işi bitti sistem ondan bundan android'i kopyalamaya başladı ama gene de çoğu şeyi almadı vs derken bıraktım. + aşırı pahallandı. 😀 Macbook konusu da aynı şekilde 4 5 kere aldım sattım. Yani alışılamıyor windows kafasıyla düşünüyorsunuz ama olmuyor. Ben bir cihazla kullanırken boğuşuyorsam o cihaz beni direkt soğutuyor. İsterse dünyanın en iyisi olsun en performanslısı olsun pili en iyi en çok gitsin beni zerre ilgilendirmiyor. Ya eski uygulama app alışmışım kardeşim bunu kullanmaya e yeni osx diyor ki eski olmaz yükletmem gel diyor macstore'dan yenisini verem bu yoksa bile muadiline bak vs ya kardeşim alışkanlığımı niye değiştiriyorsun ? bırak ben eski halini kullanayım ona alışmışım ? onda hızlıyım ? onu seviyorum ? allah allah ya niye karışıyorsun ? yok yükletmem yok bunda e işte güvenlik şifreni gir bakayım yok onu öyle yaptırtmam bunu böyle elletmem vs allah allah bıraksana kardeşim beni ya ? bir sal gitsin. 😀

  • Erdem K. @kerdemtos

   @emrah-ozturk telefon camiasında özellikle de ülkemizde 400 dolar bir çok insan için orta veya ortanın üstü durumda kalsada SE modelleri iPhone'ların giriş seviyesi, orta seviyesi fiyat olarak pek orta seviye olmasa da 11, 12, 13 gibi modeller. Ne yazık ki bu modeller sanıldığı gibi Android'deki rakiplerinden ne özellik ne de fiyat açısından geri de değiller. 14 ile birlikte Apple bu orta sınıf modeline - serisine zarar verdi ama. Eski işlemci, eski tip ekran formu yapmak ne demek.

   Bugün Samsung'un artan fiyatlara, dövize rağmen en fiyat/performanslı ideal donanıma sahip telefonlarından biri Galaxy S21 FE, büyük ekranı - büyük bataryasına rağmen trajikomik batarya performansına sahip testlerde.

   Samsung dışındaki alternatif fiyat/performansa oynayan Çin'li firmalar her şeyde olduğu gibi Apple'ı rol model almaktan geri kalmıyorlar. Apple, Usb portusunu 2.0'dan öteye götürmediği için Çinlilerde götürmüyor. Bakıyorsun arka kamerayı 4K@30 FPS, becerebilmişlerse 4K@60 FPS koymuşlar, ön kamera 1080P@30 FPS veya en iyi ihtimalle 60 FPS.

  • Erdem K. @kerdemtos

   @orcun Ortalama akıllı telefon kullanan atıyorum 2 milyar insan varsa bunun içerisinden o telefonu nerd seviyesinde ince ayarla, modifiye - custom kullanan sayısı %2'yi geçmiyordur. Bakınız kamerada, kasa da modülerlik, ince ayar vb. satmaya çalışan LG'nin mobil sektörde çöküşü.( Bunu youtube'da hatırlatan Murat Gamsız'a teşekkürler. Kamera uygulamasında en çok ayarı LG sunuyordu ne oldu LG telefonda yok oldu ) Haliyle popülist bir şekilde çoğunluğun doğrusu azınlığın doğrusunun yanında ticari - kapital bir şirket için ne kadar önemli olabilir?

   Apple pazar payı kaybetmemek için kendi politikalarını değiştirmek zorunda kaldı, küçük iPhone, büyük iPhone, ucuz iPhone yaparak. Çok güçlü işlemciler yapmaya çalışıp, becerip telefona koyarak. Apple gibi minimalist ürün, az kafa karışıklığı, basit kullanım - satın alım, tercih gibi şeylerle büyüyen bir şirket için aynı kategori de birden fazla ürün doğru değil. Fakat küçük bir şirketten bu konuda atıp tutmak kolay da büyüyüp on binlerce çalışana, bilmem kaç bin hissedara sahip olunca küçülüyoruz - satışlarımız düşüyor pek kolay veya kabul edilebilecek bir şey değil. Rahmetli Steve Jobs'un egosunu bir yandan hiç sevmezdim ama bir yandan da benim doğrularım bunlar arkadaşlar minvalde bir şeyde gerekiyor galiba.

 • Erdem K. @kerdemtos

  Eski Mac'ler nasıldı bilmiyorum ama eski Windowslar ve laptop üreticileri - bilgisayar üreticileri yıllarca bize format belası çektirdiler arkadaşlar. Linux geliştirilmeseydi - icat edilmeseydi bugün ton ton gibi mutlu, mesut, hoş görülü olan Bill amca kim bilir nasıl bir tekel olurdu hayal edemiyorum.

  Bakıyorum maclere disk değiştiriyorlar bilgisayar kendi kendine işletim sistemini indiriyor, kuruyor. Hiçbir yakının şuna bir format atsana kanka, yiğenim, dostum demiyor bir çoğu alamadığından, bir çoğu Apple ekosistemine özellikle bilgisayar kısmında imkan olsa da adaptasyonda sorun yaşayacağından.

  Son 5-6 yıllık süreçte Apple'ın bence önemli diğer 2 hatası erkenden kaldırdığı Usb Type A'lar, SD kart portu ve adını hatırlamadığım özel şarj portunu kaldırması. Bugün yeni alınan bir bilgisayarda Type A gereklidir diyemem ama bunu 3-5 yıl önce dayatmak niye.