Dün Levent üstat, canlı yayında Apple'da kamyon,iş makinası gibi ağır yükü kaldıracak bir araç yok ki o yüzden laptop ile tablet ile render alınmaya çalışıyor diye Apple'a yaptığı rest nedeniyle Tim Cook'a bu durumu iletmek zorunda hissettim. Kendisi "Bana makosenlerimi giydirdiniz" diyerek şu şekilde bir görsel ve ilgili kamyon, ekskavatör türünde sayılabilecek Mac Pro çözümünün olduğunu ve 28 çekirdekli Xeon İşlemci, 1.5 TB ECC Ram ve Her biri 64 GB GDDR6 belleğe sahip iki adet Radeon Pro W6800X Duo gibi grafik çözümlerine kadar genişleme imkanı olduğunu aktarmamı istedi.

Bu da ilgili Mac Pro'nun linki:
https://www.apple.com/tr/shop/buy-mac/mac-pro/raf-tipi-kasa

Midjourney'den paralı olduğunu duyunca bu teknolojiden haberim oldu, tabi para vermek yerine BlueWillow ile şimdilik ücretsiz devam 🙂 Garibanlık sağolsun napalım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • deepL @deepl

  Mesut Çevik araya girerek: "Kullanmayanlar yorum yapmasın kardeşim."

 • Türker Sezer @dirigeant

  Mac Pro var ama fiyat olarak m1/m2 ovenlerin sistemleriyle kiyaslanabilecek duzeyde bir fiyati yok. Dinlerken LP’nin MacPro’yu bilmedigini degil de erisilebilirlik acisindan soyledigini dusundum. Mgamsiz da araya girip MacPro’yu soylemedigine gore o da benim gibi dusunmus olsa gerek. Yoksa onun Pro’yu bilmeme sansi yok.

  • Erdem K. @kerdemtos

   Levent abi, eskiye nazaran Apple'a karşı çok öfkeli ve mesafeli bunun nedeni de biraz Apple övücüleri. Yoksa Apple'ın, Teknoseyir'e yaptığı yanlışı veya saygısızlığı diğer firmalarda yapıyor. Amd, 2 yıldır Teknoseyir'e işlemci yollamıyor.

   Haliyle Levent abinin, Mac Pro'dan haberdar olmamasını normal karşılarım. Zaten yaşam tarzı, ekosistemi ile LP'ye hitap eden bir ekosistem değil Apple, ek olarak ticari bir restleşmede girince işin içine tamam. Fiyat olarak giriş seviyesi Mac Pro, 100-150 bin TL civarlarında yani iyi bir m2 pro, max laptobun yaklaşık 1.5 veya 2 katı fiyatında. Uç noktanın tabi ucu çok açık lakin 1 milyon TL'lik Mac Pro konfigürasyonuna benzer performansta Windows veya Linux tabanlı bir donanım çözümü de benzer fiyatlarda olacaktır.

   Bugün Macbook Air ve Pro'larla baş edebilecek Windows güzel laptoplarında fiyat olarak Macbook Air ve Pro'lara kıyasla öyle ciddi bir fiyat avantajı yok.

 • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

  O değil de resimden yola çıkarak adamlar sahip oldukları ekonomik güç ile ülke kurup ilk 10'a girebilirler.

  • Alptekin @alptekinck

   ah bi elmamız olaydı. yerli milli değil ama para çok

  • Erdem K. @kerdemtos

   Finansal olarak Apple inanılmaz başarılı bir şirket. Finans ve yatırım sektörünün göz bebeği oldu adamlar. Pandemi de sanki gıda - sağlık sektörüymüş gibi adamlar değil tökezlemek, yerinde saymak misli ile cirolarını arttırdılar 😀

   Hayır bu kadar başarılı olması teknoloji sektöründe uzun vadede tekelcilik potansiyeli içinde kötü. Samsung, gemi üretiyor - iş makinası üretiyor. Hatta Renault Latitude'yi ilk tasarlayıp - icat edip Renault'a satıyor. Huawei endüstriyel baz istasyonu gibi iletişim çözümleri üretiyor. İkisi dünya kadar farklı alanda iş yapıp yinede Apple kadar ciro ve kâr marjı elde edemiyor ne yazık ki.

 • Papa Emeritus @pope

  Mac Pro’yu geçtim M1 Ultra Mac Studio gibi bir gerçek var. Kamyon gibi iş yapılır. LP’den bana ~128GB VRAM’li GPU’ya sahip bir sistem önerisi isteyeceğim bir sonraki yayında 😀 110.000’e Mac Studio 128 GB VRAM ile alınabiliyor, Nvidia’da en yüksek VRAM’li GPU olan RTXA6000’e 200.000 verip 48 GB VRAM ile idare etmemizi mi tavsiye edecek?

 • mrmetalhead @mrmetalhead

  Sank Mac Pro ve Mac Studio yokmus gibi konusmus, ayrica yerine gore erisilebilir olmadigi icin goz ardi ediliyor bazi cihazlar sozde ama yeri gelincede profesyonel is yapan adam parasini dusunmeden parayi basar alir deniyor. LP hangi Apple M serisi islemciyi hangi is yukleri ile deneyimlemis acaba...

  • mrmetalhead @mrmetalhead

   Birde GPU gucunden vurmuslar da GPU su da gayet yeterli aletlerin, oyle bir anlatiyorlarki GPU yok sanki alette.

  • Erdem K. @kerdemtos

   @mrmetalhead Desktop tarafında Max ve Ultra SoC'leri enerji tüketimi ve boyutu ile etkileyici lakin yine de RTX 4080, 4090 ile aşık atabilecek çapta değiller. Fakat Mac Pro zaten Gpu farming'in kralını sağlıyor gözüküyor bütçesi olan için. Mobil'de GPU tarafında Apple kesinlikle daha başarılı. Nvidia'nın kartları güç tüketimi nedeni ile limitlenirken Apple daha az enerji ile gayette iyi dans ediyor uyumlu sentetik, render testlerinde.

  • mrmetalhead @mrmetalhead

   @kerdemtos yeni Mac Pro yu beklemek lazim, M1 Ultra aslinda bir nesil eski bir SoC bana gore. O nedenle haksizlik yapiliyor. M2/3 Extreme gibi bir sey gelir mi ne zaman gelir bilemiyorum ama gelirse en tepede konumlanacak. O nedenle de yeni Mac Pro yu beklemek lazim en tepe noktasi icin. Yazildigi gibi Apple Sillicon SoC ler form faktorlerine gore oldukca iyi performans veriyorlar, 4090 zaten neredeyse Mac Studio kadar 🙂

   Beni lafa gelince Apple tarafindaki urunler copmus gibi konusulmasi sinir ediyor, Ellerine alip enine boyuna incelemisler mi acaba su cihazlari.