#Apple Bugüne kadar Levent abinin Apple'a cihaz göndermeme nedeni ile olan tepkisine karşı çıkıyordum, abi Apple editörlere lobicilik - hediye - kıyak niye sağlasın diyordum. Böyle dev bir şirket bu şekilde amatör bir reklamcılık, pazarlama hatası yapmaz diye düşünüyordum ama yapıyormuş evet arkadaşlar.

İnceleme için laf - tepki gelen kanala kısa süreliğine cihaz temin edemeyen Apple, çıkarına uygun kanallara cihaz bile hediye ediyormuş. Tebrikler Apple!! Gerçi bu Levent abi gibi bir nerd'in Apple'ın teknolojilerini yıllardır bizzat incelememesi - duygusallık katmadan yorumlamaması için in bir parametre olmamalı.

Giriş seviyesi cihazlara göre pahalı olsada Apple orta segmentin en fiyat/performans firması. Apple TV 4K'nın benzer fiyat ve özelliklerde - performans - yazılım, servis desteği ile rakibi yok, Macbook Air M1 ve M2'nin de aynı şekilde.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alptekin @alptekinck

  Ne bekliyordun ki 🙂 Müşterilerini apaçık keriz yerine koyan bir firma buna izin verir miydi?

  • Erdem K. @kerdemtos

   Bu konuda tam olarak katılamıyorum. Neden diyecek olursanız donanımsal veya yazılımsal olarak Apple ekosisteminin sunabileceği şeyi benzer firmalarda yakın fiyata nispeten daha ucuza veya pahalıya elde etme imkanı yok.

   Mesaja eklediğim ürünlerde Apple'ın hem uzun vadede yazılımsal, hem donanım - yazılımın kullanışlılığı, hem de bütünüyle ulaşılabilirlik, tamir - servis desteği, performans gibi parametrelerle bütçeyi biraz arttırdığında Apple ekosistemi pahalı kalmıyor aksine ideal bir fiyat/performans aracı oluyor.

   Sosyal tatmin, Sosyal medyadan gelir elde etmediği halde - fotoğrafçılığa profesyonele varacak şekilde önem vermediği halde Apple ürünlerine sürekli, tekrar tekrar fazla para vererek mutlu olmaya çalışanlar Apple'ı gereksiz yere sırtına yüklenen insanlar fakat bazı insanlar var ki işi, düzenleri, minimal ihtiyaçları doğrultusunda Apple'ın ekosistemi o insanlar için bir çok konuda ideal ürün.

   İlk laptobu alırken oyunda oynatsın, güçlü de olsun, fiyatı da uygun olsun diyerek ne olduğu belli olmayan bir cihazdı, 5-6 yıl sonra tercih ettiğim cihazda oyun önemli değil portatif olsun giriş seviyesi bir gpu olsun yeter, kasa kalitesi - stabilite daha önemli deyip yine Windows bir cihaz seçerken şuan bir laptop alsam harici gpu olmayan 13-14 inç bir şey alırım. Almışken de Arm M1 veya M2'li bir şey alayım da pil ömrü, performansı, yazılım desteği, ekranı bütünüyle ideal bir ürün olsun gibisinden kafam rahat olur. ( Thunderbolt portlarda cabası )

  • Emre @emre64

   Tüm firmalar yapıyor aynısını sadece Apple değil. Ben Samsung kullanırken bir güncelleme bile vermeden telefona desteği kesiyordu Samsung. Apple en azından ürününün arkasında duruyor. Gerisi pazarlama zaten.

  • Alptekin @alptekinck

   @kerdemtos fiyattan bahsetmemiştim aslında. şart ne olursa olsun pahalı kalıyor ve çektiğin eziyet cabası.

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Konuşmalarından anladığım kadarıyla LP'nin iPad kullanmışlığı var. Bir şekilde başka ürünleri de eline geçmiş, kurcalamıştır. Ama söylüyor bazen, kendi imkanlarımla elde ettiğim ürünle inceleme yapmam diye, ekstradan gıcık da olduğu için pek bahsetmiyor. Çok da iyi yapıyor. Bakın burada öyle yapmayanın başına gelen ibretlik olaylar var:

  https://teknoseyir.com/durum/1558112

 • İşlemcileri Seviyorum @athlon

  Android fanboyu olan gündemlerde bile firmayla ilgili haberlere amaan diyen birisine ben olsam bende cihaz göndermem.

 • Orcun @orcun

  Apple da bir kalite algısı ve kullanım algısı var. Apple'a göre cihazların kullanımı deneyimi iyi olması lazım. Ama diyor ki mesela tamam diyor 8 gb ram 256 depolamalı m1 air verdim, ama işte 200 dolar daha ver 512 liğini al diyor. +256 için benden sallıyorum 200 dolar fazla para istiyor neden ? aynı cihaz. https://www.apple.com/tr/shop/buy-mac/macbook-air/gece-yar%C4%B1s%C4%B1-8-%C3%A7ekirdekli-cpu%E2%80%99ya-ve-10-%C3%A7ekirdekli-gpu%E2%80%99ya-sahip-apple-m2-%C3%A7ip-512gb mesela bak m2 li air 16 ram 1 tb ssd istiyorum benden +8000 tl para istiyor. 40 bin lira oldu m2 air. https://www.apple.com/tr/shop/buy-mac/macbook-pro/13-in%C3%A7-uzay-grisi-8-%C3%A7ekirdekli-cpu%E2%80%99ya-ve-10-%C3%A7ekirdekli-gpu%E2%80%99ya-sahip-apple-m2-%C3%A7ip-512gb e bak mesela 36 bin liraya pro alıyorum ve 16 gb ram 512 ssd oluyor. https://www.apple.com/tr/shop/buy-mac/macbook-pro/13-in%C3%A7-uzay-grisi-8-%C3%A7ekirdekli-cpu%E2%80%99ya-ve-10-%C3%A7ekirdekli-gpu%E2%80%99ya-sahip-apple-m2-%C3%A7ip-512gb hatta o kadar komedi ki sadece 300 lira daha ucuza 13 inç daha iyi ekranlı daha düzgün 16 ram 1 tb ssdli pro alıyorum. 😀 Aynısı iphone da da geçerli. Mesela bugün hala iphone da 128 gb base sunuyor. Tamam düz 14 de sun okey de 14 pro ve 14 pro maxte niye 128'i sunuyorsun 256'den başlat ? onu alacak adam zaten üst segment alıyor. Kamerasından ekranından kısıyorsun ucuz olsun diye ama hafızadan niye üst modelinde kıstın ?

  Ipadde de aynı muhabbet var. Hala bugün 64 gb ipad satılıyor artık yazık günah. Zaten sistem 30 gb'a yakın yiyor e 64'den sana 55 küsür kalıyor 30 da sistem yedi boş alan 25 gb. Güzel oyun yüklesen 5 gb yiyor zaten. E ne kaldı ? hiç. Bu hafıza konusunda ve de icloud konusunda apple çok fazla ketum davranıyor. Bunu okey sene 2010 da yapsa anlarım ama sene oldu 2023 artık olmaması lazım. Icloud hala 10 sene önceki tarifeler yanlış mıyım ? 5 gb free 50 gb 1 dolar. Bu devirde 50 gb planı bedava verenler vardır yani artık yakışmıyor.

  Apple daha çok başından dediğimiz gibi base iş görecek bir ürün koyayım daha çok hizmetinden ekstrasından para kazanayım tutumunda davranıyor. ARM işlemci diyoruz mesela m1 de bile segmentasyon yaptılar. Air de ki farklı pro da ki farklı studiodaki farklı m1. Apple'ın kendi A serisi yongaları da aynı, işte iphone 14 özelinde 13 işlemcisi koydu düz modele üstüne bir sonraki modelini koydu niye ? o zaman ona niye iphone 14 diyorsun ? yakışık almıyor.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   Kapasite işini fiyat konusunda sahte bir algı yaratmak, ve alıcıları basamak basamak üst modellere yönlendirmek için kullanır Apple. iPhone 14 64 GB diye yola çıkarsın, yaa 64 az 256 alayım bari dersin, e o zaman 14 Pro 64GB fiyatına geldin, o zaman bunu mu alsam dersin, ama alacaksam 256 alayım dersin, o zaman da Pro Max seviyesine gelirsin, sonra onun da üst kapasitesi derken... 800 dolara iPhone varmış diyen adam bir bakar ki 1400 dolarlık telefon almış 🙂

  • Orcun @orcun

   @emrah-ozturk Heh işte apple da böyle yapa yapa aslında lüks pahallı marka oluyor. Hiç öyle giriş seviyesinde orta segmente hitap etti durumu olamıyor.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @orcun Zaten telefonda orta segment diye geçen (400 dolar) seviyeye verdiği cihaz SE. Doğan motorlu Şahin olmasını geçtim, bazen LP'nin de bazı ürünler için dediği gibi bilerek sakatlanmış bir ürün. Kamerada gece modu yok, ve bunun hiç bir teknik gerekçesi olamaz. Bile bile, üstteki modellerin alanına girmesin diye eksiltilmiş. Bakın eklenmemiş demiyorum, eksiltilmiş.

  • Orcun @orcun

   @emrah-ozturk Aman aman tövbeler olsun. Sene oldu 2023 satılan cihaz bu. İphone 6 ekranı kamerası ufacık minnacık vs pili meçhul ha ama içinde işlemcisi güçlü 5g li cihaz. Tofaşa takmışsın ferrari motoru olur mu sana ferrari ? eşeğe altın semer de vursan eşek gene eşek. Şu telefonun üretimine harcanan emeğe yazık harcanan malzemeye yazık. https://www.akakce.com/cep-telefonu/en-ucuz-iphone-se-3-2022-64-gb-fiyati,959268154.html ve bu telefon 16 bin liraya satılıyor. https://www.akakce.com/cep-telefonu/en-ucuz-samsung-galaxy-s22-5g-128-gb-pembe-fiyati,1664963314.html az daha ekle s22 al ya yazık günah. S22 tamam android sonuçta ama yan yana koy biri anya öbürü konya ya böyle devasa fark mı olur ? Eski notebooklar vardı böyle 2 parmak çerçeveli 4 kilo ağırlıkta 3 parmak kalınlıktaydı öyle cihaza sen i7 koysan ne olur ryzen 7 koysan en olur ? okeye dönmüş artık. 😀

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @orcun Apple nefret damarım kabardı yine, ben en iyisi daha fazla yazmayayım 🙂 Muhabbet yayınını da yeni izliyorum, tam şu anda Apple konuşuyor LP. Rengini beğenmedim bile diyemezsin diyor, tamamen haklı.

  • Orcun @orcun

   @emrah-ozturk Apple'ın ben şu yanını seviyorum. Daha çok böyle teknoloji cahiline de anlatır gibi ürün pazarlıyor satıyor. Dolayısıyla herkese de hitap ediyor. Şimdi yani geçmişinde kötü android deneyimi yaşamış adam gidipte iphone alınca rahatlıyor ya çünkü farkediyor ki dandik ucuz androidden geçince oh be diyor çünkü daha hızlı daha işlevsel ve sorunsuz olunca işte diyor apple iphone budur. Ha o adamı kazandı ve apple maçı bitirdi.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @orcun İş (business) becerisine hiç bir lafım yok, hatta iş hayatımda o yaklaşımdan yararlanmaya da çalışıyorum. Ama kullanıcı olarak bana uymaz.

  • Orcun @orcun

   @emrah-ozturk Çıktığından beri 7 plus'a kadar aralıksız her iphone'u kullandım. 😀 Ama hepsini jailbreakli kullandım. 😀 JB yapınca androiddeki özgürlüğe erişiyordum. Böylece hem android gibi kullanmaktan mahrum değildim hem de cihaz çok hızlı ve güzeldi. Ne zaman ki JB işi bitti sistem ondan bundan android'i kopyalamaya başladı ama gene de çoğu şeyi almadı vs derken bıraktım. + aşırı pahallandı. 😀 Macbook konusu da aynı şekilde 4 5 kere aldım sattım. Yani alışılamıyor windows kafasıyla düşünüyorsunuz ama olmuyor. Ben bir cihazla kullanırken boğuşuyorsam o cihaz beni direkt soğutuyor. İsterse dünyanın en iyisi olsun en performanslısı olsun pili en iyi en çok gitsin beni zerre ilgilendirmiyor. Ya eski uygulama app alışmışım kardeşim bunu kullanmaya e yeni osx diyor ki eski olmaz yükletmem gel diyor macstore'dan yenisini verem bu yoksa bile muadiline bak vs ya kardeşim alışkanlığımı niye değiştiriyorsun ? bırak ben eski halini kullanayım ona alışmışım ? onda hızlıyım ? onu seviyorum ? allah allah ya niye karışıyorsun ? yok yükletmem yok bunda e işte güvenlik şifreni gir bakayım yok onu öyle yaptırtmam bunu böyle elletmem vs allah allah bıraksana kardeşim beni ya ? bir sal gitsin. 😀

  • Erdem K. @kerdemtos

   @emrah-ozturk telefon camiasında özellikle de ülkemizde 400 dolar bir çok insan için orta veya ortanın üstü durumda kalsada SE modelleri iPhone'ların giriş seviyesi, orta seviyesi fiyat olarak pek orta seviye olmasa da 11, 12, 13 gibi modeller. Ne yazık ki bu modeller sanıldığı gibi Android'deki rakiplerinden ne özellik ne de fiyat açısından geri de değiller. 14 ile birlikte Apple bu orta sınıf modeline - serisine zarar verdi ama. Eski işlemci, eski tip ekran formu yapmak ne demek.

   Bugün Samsung'un artan fiyatlara, dövize rağmen en fiyat/performanslı ideal donanıma sahip telefonlarından biri Galaxy S21 FE, büyük ekranı - büyük bataryasına rağmen trajikomik batarya performansına sahip testlerde.

   Samsung dışındaki alternatif fiyat/performansa oynayan Çin'li firmalar her şeyde olduğu gibi Apple'ı rol model almaktan geri kalmıyorlar. Apple, Usb portusunu 2.0'dan öteye götürmediği için Çinlilerde götürmüyor. Bakıyorsun arka kamerayı 4K@30 FPS, becerebilmişlerse 4K@60 FPS koymuşlar, ön kamera 1080P@30 FPS veya en iyi ihtimalle 60 FPS.

  • Erdem K. @kerdemtos

   @orcun Ortalama akıllı telefon kullanan atıyorum 2 milyar insan varsa bunun içerisinden o telefonu nerd seviyesinde ince ayarla, modifiye - custom kullanan sayısı %2'yi geçmiyordur. Bakınız kamerada, kasa da modülerlik, ince ayar vb. satmaya çalışan LG'nin mobil sektörde çöküşü.( Bunu youtube'da hatırlatan Murat Gamsız'a teşekkürler. Kamera uygulamasında en çok ayarı LG sunuyordu ne oldu LG telefonda yok oldu ) Haliyle popülist bir şekilde çoğunluğun doğrusu azınlığın doğrusunun yanında ticari - kapital bir şirket için ne kadar önemli olabilir?

   Apple pazar payı kaybetmemek için kendi politikalarını değiştirmek zorunda kaldı, küçük iPhone, büyük iPhone, ucuz iPhone yaparak. Çok güçlü işlemciler yapmaya çalışıp, becerip telefona koyarak. Apple gibi minimalist ürün, az kafa karışıklığı, basit kullanım - satın alım, tercih gibi şeylerle büyüyen bir şirket için aynı kategori de birden fazla ürün doğru değil. Fakat küçük bir şirketten bu konuda atıp tutmak kolay da büyüyüp on binlerce çalışana, bilmem kaç bin hissedara sahip olunca küçülüyoruz - satışlarımız düşüyor pek kolay veya kabul edilebilecek bir şey değil. Rahmetli Steve Jobs'un egosunu bir yandan hiç sevmezdim ama bir yandan da benim doğrularım bunlar arkadaşlar minvalde bir şeyde gerekiyor galiba.

 • Erdem K. @kerdemtos

  Eski Mac'ler nasıldı bilmiyorum ama eski Windowslar ve laptop üreticileri - bilgisayar üreticileri yıllarca bize format belası çektirdiler arkadaşlar. Linux geliştirilmeseydi - icat edilmeseydi bugün ton ton gibi mutlu, mesut, hoş görülü olan Bill amca kim bilir nasıl bir tekel olurdu hayal edemiyorum.

  Bakıyorum maclere disk değiştiriyorlar bilgisayar kendi kendine işletim sistemini indiriyor, kuruyor. Hiçbir yakının şuna bir format atsana kanka, yiğenim, dostum demiyor bir çoğu alamadığından, bir çoğu Apple ekosistemine özellikle bilgisayar kısmında imkan olsa da adaptasyonda sorun yaşayacağından.

  Son 5-6 yıllık süreçte Apple'ın bence önemli diğer 2 hatası erkenden kaldırdığı Usb Type A'lar, SD kart portu ve adını hatırlamadığım özel şarj portunu kaldırması. Bugün yeni alınan bir bilgisayarda Type A gereklidir diyemem ama bunu 3-5 yıl önce dayatmak niye.