Alcatel 2008G inceleme

Merhaba,

 

Yaklaşık 3 yil önce anneme samsung s5611 almıştım. O zamanlar 350 liraya kolaylıkla bulunabiliyor ve parasına göre sunduğu özellikler güzel aynı zamanda şarjı iyi ve anne-baba-dede için iyi bir telefondur.

Yakın zamanda bu telefon makinede yıkandığı için kullanılmaz hale geldi ve telefon arayışına başladım.

 

Telefonda ilk önceliğimiz ekrandaki yazıların ve tuşların büyük olması idi ve mümkünse şarjı iyi dayansin.

 

Tüm bunların bir arada olduğu telefonu bulmak biraz zor.  Bir Teknosa da dolaşırken Alcatel 2008G ile karşılaştım. İlk görüşte " bu telefon tam anneme göre " diye dusundum. Hiç bir özelliğine bile bakmadan.

Ekranı ve tuşları devasa menüsü çok basit, tuş kilidi telefonun yan tarafındaki sürgülü bir tuş ile açılıp kapatılıyor. Hemen üstünde fener için tuş var.

 

Telefon tam olarak yaşlılar için düşünülmüş.

Her noktası için düşünülmüş.

Görme engelliler için rakamlara basıldığında sesli olarak söylüyor bu varsayılan olarak açık geliyor ve kapatılabiliyor. Yeşil tus ve ortadaki ok düğmesi birçok zaman aynı görevi yapıyor. Hatta ok tusunun yanındaki navigasyon tuslarinin alt ve üst tuşu bile zaman zaman ok görevi görüyor. Bence yanlış tuşa başkanın önüne geçilmiş. Kırmızı tuş ise hem çağrı sonlandırma hemde geri tuşu olarak kullanılıyor.

Telefonun sol tarafında ise ses tuşları var. Bu Android teki gibi sesi tamamen kapatıp sessize alabiliyor ve titreşime alabilir.

 

Telefonun menüsü çok basit diğer telefonlar gibi karisik ve içinde dolasilmasi gereken bir yapısı yok. Sadece sağa veya sola kayan bir menü ve bu menüde tek bir işlev var. Sadece rehber veya sadece mesajlar gibi

 

Telefonun ekranı toplam 4 satır kimine göre iyi kimine göre kötü olabilir. Çok fazla bilgi içermiyor

Örneğin rehber böyle gözüküyor.

 

Diğer bir özellik ise SOS butonu, telefonun arkasında kameranın hemen altında bulunuyor biraz sert bir düğme bu yüzden cebinizde basılması biraz zor. Kullanılmadan önce ayarlardan etkinleştirilmesi gerekiyor. İstediğiniz kişileri rehbere ekliyor ve düğmeye bir süre basılı tuttuğumuzda önce sesli uyarı ile birkaç saniye bizi uyarıyor sonrasında ise rehberimiz deki kişileri aramaya başlıyor. Aranılan kişi telefonu açmaz ise hemen ardından mesaj atıyor ve otomatik tekrar aramaya başlıyor yeniden cevap verilmiş ise yeniden sms atiyor

 

 

Telefonun içinde radyo var ve bu radyo kulaklık olmadan da çalışabiliyor. Kutu içinde kulaklık da var. Ayrıca Bluetooth var ve müzik dinlenebiliyor. Telefonun kendi hafızası 16 MB fakat 32 GB ta kadar destekli hafıza kartı yuvası var. Telefonda bir kamera da var fakat olurda bir gün gökyüzünde UFO görürseniz kullanabileceğiniz bir kamera, gördüğünüz şey UFO olmayabilir fakat fotoğrafı görenler bunun farkına varmayacaktir. Pil ise 1400 ma be ortalama 1 ay bekleme süresi var.

 

Telefonla birlikte sarj edebilmemiz için dock çıkıyor.

Dock o kadar kaliteli değil fakat işlevini yerine getiriyor.

 

 

Telefonun bence tek eksi yanı sms,

Sms göndermek bir yaşlı için mümkün değil. Sms menüsü çok karışık ben dahi ilk başta bocaladim.

Diger bir eksi yanı fiyatı, ben Teknosa dan 430 liraya satın aldım eğer sim kart ile birlikte alırsanız 50 lira indirim oluyor.

Hepsiburada dan alırsanız 380 lira

Buna benzer telefonlar 150 lira civarında fakat ya ekranı iyi değil ya tuşları küçük yada şarj çok az gidiyor.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 12

Dell Gaming Firelord 7566-B6300W81C Kullanıcı Deneyimi / incelemesi

Görece iyi performans isteyen kullanıcılar için bu laptop güzel bir seçenek.
mevcut kur nedeniyle aslında oldukça pahalı bir bilgisayar ocak 2017 itibari ile en uygun seçenek hepsiburada.com üzerinde 3400 tl ye satılıyor.

Benim alma sebebim tasarımı ve sesinin kaliteli olması idi. tasarımı oldukça sade, üzerindeki tek renk kırmızı. Buda sadece fan çıkışlarında diğeri ise kapağında dell logosunda.
Kasa ve ekran tamamen mat bir materyalden yapılmış. Parmak izi tutmuyor. Aynı zamanda dış kasa plastik olmasına rağmen yumaşak bir dokuya sahipmiş hissi uyandırıyor.

Cihaz üzerinde güç ışığı dışında görülen hiç bir bildirim ledi yok. sadece güç tuşu üzerinde beyaz led yanıyor. şarj durum ledi ise kasanın bize bakan tarafında fakat bunu görmek için eğilip bakmak gerek, yinede sadece güç girişini taktığınız da pilin durumuna göre bir kere yanıyor ve hemen ardından sönüyor.

Üzerinde oldukça büyük bir touchpad var, Kullanması rahat fakat eksi yanı ise devre dışı bırakmak için klavyede herhangi bir kısayolu yok. Diğer bir eksikliği ise touchpad dell üretimi ve kendisine ait bir yazılım yok. Bu benim için neden önemli, windows ile touchpad e ayar yapılabiliyor fakat bu ayar normal fare yi de etkliyor bu yüzden sürekli ayar değiştirmek durumundayım.

Örneğin touchpad de kaydırma hızını değiştirdiğinizde kullanması daha güzel oluyorken aynı ayarda fare kullanmak oldukça eziyet veriyor.
Performansı kendisinden beklendiği gibi günlük kullanım ve orta ve üst seviye oyunlar için oldukça yeterli.. Dvdrom yerine 2 tane fan tercih edilmiş, oyun sırasında oldukça gürültülü

Pil performansını henüz tam anlamı ile test etme imkanım olmadı fakat şu ana dek kullanım deneyimime göre ortalama 3-4 saat kadar ömrü var.

klavyesi ise alışılagelmiş klavyelerden bir farkı yok. Kullanımı rahat ve basış hissi iyi. ayrıca üzerinde arka aydınlatması var ve sadece beyaz olarak kullanılabiliyor. Aydınlatmayı klavyeden ayarlanabiliyor ve 2 farklı ışık şiddeti var.

Bilgisayarı ilk kurduğunuzda masaüstünüz tamamen boş halde geliyor. bu alışıldık bir şey değil aslında. Normalde tüm üreticiler bilgisayarın içini doldurur ve o şekilde satar.
Dell ise driverları ve gerekli yazılımlar dışında birşey yüklememiş sayılır ( antivirüs dışında ). Tek yüklü gelen şey mcafee yazılımı.

Daha önceki bilgisayarım da ssd olduğu için bu bilgisayara geçtiğimde beni ilk sinir eden şey hdd nin yavaşlığı idi. Kurulum ve güncellemeler sırasında bilgisayar hakikaten yavaş.
Hdd yüzünden darboğaz oluyor. Bunun dışında eğer herşey halledilir ve normal kullanıma geçildiğinde kabul edilebilir bir hızı var. Eğer mümkünse bilgisayar ssd ile kullanılmalı.

Cihazın içinde boş m2 slotu var. Bigisayarın kasasını da açmak oldukça kolay olduğu için direk satın alıp kendimiz değiştirebiliriz. Kasada garanti etiketi bulunmuyor. bu yüzden açmak da sorun olmaz.

Cihazda 2+1 hoparlör var. Sesi oldukça tatmin edici ve dolgun. Sterio efekti güzel

artıları;

Kasa ve ekran tamamen mat ve hiç parlak bir nokta yok
Kasa kalitesi güzel gözüküyor.
Ses tatmin edici
günlük kullanımda fan neredeyse hiç devreye girmiyor.
Touchpad çok büyük
Dell destek sayfasında cihaza özel imaj dosyasını indirmemize olanak sağlıyor.

eksileri;

touchpad için devredışı bırakma kısayolu yok
ekran daha kaliteli olabilirdi. görüş açıları kötü

 

 

05.02.2017 güncelleme;

 

Bir süre önce bilgisayara m2 tipi 120 gb ssd aldım. en düşük kalite de bir ssd olmasına rağmen bilgisayar kendine geldi.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 56

Raspberry Pi

Raspberry pi 2 İnceleme
Daha önce kullanmış olduğum Raspberry pi b+ sı satarak ön sipariş ile robotistan.com üzerinden 117 tl ye satın aldım.

Önceki nesil raspi ile arasındaki fark, ilk nesil raspberry de tek çekirdekli bir işlemci vardı. 2. nesilde ise 4 çekirdekli olarak güncellendi.

Diğer bir değişiklik ise ram 512 mb'tan 1 gb'ta güncellendi.
Ben eskiden hiç ram sorunu yaşamamıştım şimdide fazlasıyla ram var. Şuanki kullandığım sistemde ram 60-70 mb tı pek geçmiyor.

Performans farkı var mı derseniz çok ciddi derecede performans farkı var.
ilk nesilde rasbian sürümünü kullanırken sürünürken şimdi oldukça performanslı bir hale gelmiş( yinede bende sürekli resetlendi sebebini anlayamadığım bir şekilde).

Ben bu cihazı sürekli olarak media player olarak kullandığım için benim tercihim openelec ve xbian. Bunlar görünüş olarak aynı olsa barındırdığı bazı özelliklerden dolayı birbirlerinden azda olsa farkları var. şimdilik xbian kullanıyorum (openelec'te bazı wifi ağlarına bağlanamıyorum)

Kısacası cihaz eskiye oranla her işte en az x4 hızlanmış.

ben cihazı 2.5 inçlik 1 hdd ve wifi alıcısı ile kullanıyorum. Cihazı kontrol etmek için ise mx3 kumanda kullanıyorum

İşlemci farkından dolayı şuan için işletim sistemlerinin bir kısmı henüz güncellenmedi güncellenenlerde bence gittikçe daha da performanslı olacağını düşünüyorum, nedenine gelirsek cihaz arkaplanda sürekli olarak torrent uygulaması çalışırken bunun yanında film izlerken işlemci kullanımı %50 lerde dolaşıyor sürekli yani cihaz zorlanmıyor. Sıcaklık ise aynı 42 derecede kalıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

MX3 Air Mouse

Merhaba

Raspberry Pi cihazımı kontrol edebilmek için bir süredir kumanda arayışındaydım ve herkes gibi çin sitelerine yöneldim.

Aliexpress de uzun bir arayış sonucunda aradığım özellikler ve ucuz olması sebebi ile bu kumandayı seçtim.

Akıllı özelliklerinin dışında geriden bakınca tam bir kumanda formunda olması benim alma sebebim idi.

Özelliklerine gelcek olursak;

2.4 ghz üzerinden usb alıcısı ile konuşuyor ve hiçbir kurulum ihtiyacı duymuyorsunuz.
Maus, klavye ve ir alıcısı var ( kızılötesi )

Kumandanın maus özelliği oldukça iyi çalışıyor hiçbir kusuru veya aksama durumu söz konusu değil, kumandanın arka yüzünde full klavye var fakat us klavye. Maus u istediğiniz zaman kapatabilmeniz için tuş var.

Kumandanın ir özelliği sayesinde başka kumandaları taklit edebiliyor. cihaz üzerindeki tüm tuşlar yeniden programlanabiliyor. Akıllı kumanda ve standart tv kumandası arasında geçişler tek bir tuş ile gerçekleşiyor.

Kumanda raspberry ile uyumlu fakat tüm tuşlar çalışmıyor. navigasyon tuşları ses açma kapama yukarı aşağı gibi temel fonksiyonlar çalışıyor ki bu bile herşeyi kontrol etmeniz için yeterli XBMC de

kumandanın diğer bir beğendiğim özelliği ise klavyesinden yazmak isterseniz çevirdiğiniz anda maus özelliği iptal ediliyor ve yanlışlık yapılması önlenmiş oluyor.

sevmediğim yanı ise, cihaz kumanda olarak kullanılırsa yani tv yi kontrol etmek istersem bazı tuşlara bastktan sonra yanıt vermiyor bir kere kapama tuşuma basmam gerekiyor. bunu henüz çözemedim. ama ses açma kapama ve kanal değiştirme tuşlarında bir sorun yok. bunlar aralıksız kullanılabiliyor.

unutmadan cihazda ayrıca mikrofon da var ve çalıştığı söyleniyor ama ben hiç kullanmadım.

http://www.aliexpress.com/item/2-4GHz-Double-keyboard-Wireless-MX3-Air-Mouse-With-IR-Remote-Control-for-Smart-TV-IPTV/1922700252.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 18

Wireless Sinyal Arttırma

Merhaba,

Aslında anlatacak olduğum aparatı çok daha öncden yaptım ve kullandım fakat belki başkalarının işine yarayabileceğini düşündüğüm için burada paylaşmak istedim.

Yapım aşamasında ki resimler Alıntıdır,

Wireless adaptörünüzden yeterli seviyede verim alamadığınız takdirte elinizdeki cihaza çok küçük müdahaleler ile oldukça yüksek verim alabilirsiniz.

Öncelikle elinizde Harici wireless cihazı ve antenli olması gerekiyor. Tercihen sökülebilir antenli olması işinizi oldukça kolaylaştırır.

Benim kullandığım cihaz
Realtek rtl 8187L çipsetli bir alfa ürünü ve üzerinde 5 dbi anten vardı.
KYK yurdunda kalırken yurtta o zamanlar sadece 1 access point vardı ve ben 4. katta kalıyordum. bu nedenle kendi laptopumdan bağlanmak mümkün değildi.

Harici Wireless cihazini aldıktan sonra sağlıklı bir şekilde bağlandım ama bu verimi arttırmak istediğim için çözüm aramaya başladım ve şişeden anten yapmayı öğrendim.

Gerekli olan malzemeler;

Falçata-sıvı yapıştırıcı-5 litrelik şişe- aliminyum folyo

Yapımı çok basit, şişeyi baş kısmında kesiyoruz ve çanak şeklinde kalıyor içine yapıştırıcı sürüp aliminyum folyo ile kaplıyoruz.
Ardından kapak kısında bir delik açıp içinden anteni geçirip kapağı kapaıyoruz.

Bu anteni modem nerede ise oraya çeviriyoruz. nokta atışı yaparsanız %100 sinyalle bağlanmaniz bile mümkün.

bu şekilde eğer modem ile aranızda bir engel yok ise 3-4 km uzaklıktaki modemlere bağlanmanız bile mümkün, denedim çalışıyor 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 20

Calibro Basic E-kitap okuyucu inceleme

Uzun zamandır aklımda olan ama sürekli olarak ertelemiş olduğum bir ürün aslında e-kitap okuyucu.

Kitap okumaya yeni başlamış birisi olarak son 1-2 yıldır yıldır kitap okuyorum ve almış olduğum bu kitapları hiç bir zaman doğru dürüst muhafaza edememişimdir.
Ya evde bir köşede duruyordu yada birilerine hediye etmişimdir. Yani kütüphane kültürüm yok, saklama isteğim de yok kitapları, Ayrıca evimden uzak olduğum için kitapları taşımak
eve göndermek benim için büyük bir zulum idi.

Bu cihazın atası olarak Kindle, oldukça başarılı gözüken bir cihaz, aslında cihazdan çok servisleri ile ön plana çıkıyordu o ürün çünkü arkasında Amazon var.
Güzel cihaz olmasına karşın pahalı bu nedenle en başta Kindle'dan uzaktım her zaman.

Son zamanlarda yeni bir kitap arıyordum ( taht oyunları serisinden sonra) ama yine muhafaza şartlarını düşününce sürekli olarak vazgeçiyordum ve fiyatları konusunda da pek hoşnut değildim.
sonra bir anda aklıma neden e-kitap okuyucu almayayım dedim ve araştırmaya başladım. Daha doğrusu araştırmaya başlamadan önce direk aklıma Calibro markası geldi.
son zamanlar reklamlarından olsa gerek aklımda yer almış, ardından calibro'nun web sitesinden cihazın özelliklerine ve servisine bakmaya başladım.
Babil.com bize 2 farklı ürün sağlıyor. Bu ürünler aslında farklı bir e-kitap okuyucu üreticisinin ürünü, babil.com bu hazır ürünleri direk olarak alıyor ve kendi servisini sağlıyor ve
cihazlara kendi yazılımını yüklüyor. 2 ürünün özellikleri birbirine çok benziyor, aralarında sadece 1-2 fark var. Ürünleri isimleri ise Calibro Basic ve Calibro Touch lux.
Calibro Touch lux de çözünürlük biraz daha yüksek, dokunmatik ve üzerinde ışık var. Buna karşın fiyatıda 100 lira daha pahalı. (basic ürünü 149 tl). Arasında farka göre sunduğu özellikler
kesinlikle güzel ama bana göre gerekli değildi. Bu farkların dışında yazılımsal ve fiziksel olarak bir fark yok 2 cihaz arasında.

Calibronun kendisine özel mağazası var bu yönden Türkiye'de bir ilk ve bu yolda Türkiye'nin Kindle olma yolunda, en azından servisi bakımından.
Mağazada hatrı sayılır kitap var ama hep eski kitaplar ve roman bakımından oldukça fakir, çoğunlukla telif hakları ortadan kalkmış kitaplar ve bazı yayınevlerinin sağladığı kitaplar var.
Fiyatlar bakımından ise oldukça ucuz. Gördüğüm kadarı ile en pahalı kitap 15 lira civarı idi.

E-kitap konusunda Türkiye çok geri, son zamanlarda bir artış konusu söz konusu fakat bu halen yeterli değil. E-kitap sağlayan siteler ise; D&R-kitapyurdu.com-babil.com-idefix.com.
Babil.com zaten calibro'nun mağazası. Diğer sitelerde kitapları çok pahalıya satıyorlar, mesela normal hali 25 lira iken e-kitap halini 20 liraya veriyor. Gerçekten çok yüksek bir fiyat bu.

Neyseki bu sitelerin dışında da kaynaklarımız var. Ücretsiz olarak sağlayabileceğimiz. Ekşi Sözlük e-kitap meritokrasi, https://eksisozluk.com/e-kitap-servisi-meritokrasi--4578952
İşin özeti kullanıcılar kendi arasında bir torrent ağı oluşturmuşlar ve bu ağa yetkili kişiler kitapları düzenliyor ve koyuyorlar. Şuan depoda 2300 kadar kitap var ve tamamı Türkçe.

Cihaza gelicek olursak, Teknik detayları;

Cihazda 1 Ghz işlemci, 256 MB RAM, 4 GB dahili depolama ve wifi bulunuyor. Aynı zamanda microsd kart takılabiliyor.
İlk bakışta bu özellikleri oldukça düşük olduğu düşünülsede bir kitap okuyucu için oldukça makul ve yavaşlık hissetmiyorsunuz.

Cihazda 802.11n destekli bir wifi var ama sadece mağaza kullanımı için var. Aslında cihaz üzerinde bir de tarayıcı var fakat hem ekran teknolojisi nedeniyle ve tarayıcı için yavaş kalması nedeniyle pek kullanıma elverişli deği. Sadece yazı içerikli bir web sayfası için sorun teşkil etmiyor. (yinede yavaş)

Cihazın içinde yüklü olarak, basit uygulamalar geliyor; hesap makinesi, yılan oyunu, not defteri, rss, saat-takvim, santranç, sudoku, sözlük, kağıt oyunu, tarayıcı, galeri,

Kullanılabilecek ve yararlı uygulama olarak sürekli kullancak olduğum uygulama ise RSS ve sözlük olacaktır. Sözlük uygulaması ise oldukça yararlı kelime bazllı çeviri yapabiliyor.

Cihazı 3-4 gündür kullanıyorum ve sürekli olarak açık idi. Bu kullanım süresince %100 den %96 ya düştü. ekran teknolojisi nedeni ile kullanılmadığında neredeyse hiç şarj harcamıyor. Sadece ekran yenilendiğinde şarj harcıyor. Üretici verilerine göre wifi kapalı iken 30 güne kadar şarjı dayanıyormuş.

Üzerinde sadece 4 tane tuş var. ileri-geri, ok ve güç-uyku tuşu var. Tüm işleriniz için yeterli bir tuş takımı.

Ekran kalitesine gelicek olursak, sanki bir kitap okuyormuşçasına benzer bir durum var. Ekran zaten siyah beyaz ve daha önce bu tür bir cihazı görmemiş birisine gösterseniz, ekranına bir gazete kağıdı yapıştırılmış sanabilir. alışık olduğunuz ekran teknolojisinden çok farklı, bir kitap sayfasına bakıyormuş hissini veriyor.

Açılış ve kapanışı ise müthiş derecede hızlı sadece 1-2 sn sürüyor açılıp kapanması. Ağırlığına gelecek olursak, elimdeki telefondan ( sony xperia z ) daha hafif fakat dayanıklı

Son olarak, ben üründen oldukça memnun kaldım. Bu iş için yeterli bir ürün, tek eksik e-kitap olayının yaygınlaşması ve günceli yakalaması

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 23
 • Fatih @fatihy

  aldığım günden bu yana sadece 1 defa tam şarj ettim. bunun dışında ayda 1-2 defa kitap atarken bilgisayara bağlıyorum ve 10 dk kadar bekliyor.
  açıkçası son zamanlarda çok kitap okuduğum saöylenemez ama haftada 1-2 saat kadar okuyorum
  bu yüzden bekleme konumunda hiç şarjı gitmiyor.

 • Recai @recai

  inceleme icin tesekkurler, ne zamandir erteledigim e-kipta okucuyu alma asamasina geldim sonunda. Uzun arastirmalar sonucunda (ki senin incelemende yardimci oldu...) vardigim birkac sonuc;
  - yeni pearl ekran teknolojisi olmali
  -Wifi teknolojisi cokta gerekli degil ama yabanci kitap okurken sözluk icin fena olmaz
  - Boyut olarak cebe sigacak pcoket book tarzi ve daha buyugu arasinda kaldim
  Okurken genelde gözluk kullanirim, sanirim kucuk ekranli birsey almam
  - Sade ve uzerinde cok fazla tus olmayan birsey olacak
  - Hafif olmali
  - Kitap formati konusunda PDF ve diger formatlari desteklemeli cunku genelde dunya klasikleri veya eski kitaplari turkce okumayi severim...

  Bakalim ben ne marka model alacagim 🙂

  • Fatih @fatihy

   basic modeli hafif-küçük-3 tuşu var-pdf açar-sözlük var-wifi var

   tek eksisi sölük kullanıcaksan dokunmatik olmaması tuşlarla seçiyorsun kelimeyi
   ama dokunmatik olanından alırsan sorun çözülür.

 • Deniz @darkblack

  kindle'ların en önemli ayırt edici özelliği bana kalırsa "Send to Kindle" özelliği ve size verdikleri @kindle.com uzantılı mail adresine mail atarak, mail başlığına "Convert" yazdığınız takdirde eke koyduğunuz dökümanları .mobi uzantısına dönüştürerek kindle cihazınıza indirmesi. bu birçok işi çok kolaylaştırıyor. calibro'nun ise en önemli özelliği çok fazla dosya formatını açabiliyor olması ve fiyatı. calibro hem .epub hem .mobi hem de pdf açabiliyor. ekranı kindle ile yarışır düzeyde değil ama çok da rahatsız edici durmuyor. touch lux modelindeki aydınlatmayı kindle paperwhite'daki patentli aydınlatma teknolojisi ile karıştırmamak lazım, sadece ışığı var diye touch lux almak yerine paperwhite tercihi çok daha yerinde olur. calibro'da epub okumak isteyen ve ucuz olsun diyene hitap ediyor. epub ile işiniz yoksa kindle touch çok daha mantıklı bir tercih olacaktır.

 • Barış Türkeş @bariscanturkes

  Bende calibro basic modelini almaya karar verdim , açıkçası bulduğum türkçe e-pub arșivi beni almaya itiyor. 2 yıl olmuș önerir misiniz hala günümüz koșullarında. Tek beklentim korsan e-pubları yazıda bi bozukluk olmadan hızlı sayfa geçișleriyle gösterebilmesi. @fatihy