Alcatel 2008G inceleme

Merhaba,

 

Yaklaşık 3 yil önce anneme samsung s5611 almıştım. O zamanlar 350 liraya kolaylıkla bulunabiliyor ve parasına göre sunduğu özellikler güzel aynı zamanda şarjı iyi ve anne-baba-dede için iyi bir telefondur.

Yakın zamanda bu telefon makinede yıkandığı için kullanılmaz hale geldi ve telefon arayışına başladım.

 

Telefonda ilk önceliğimiz ekrandaki yazıların ve tuşların büyük olması idi ve mümkünse şarjı iyi dayansin.

 

Tüm bunların bir arada olduğu telefonu bulmak biraz zor.  Bir Teknosa da dolaşırken Alcatel 2008G ile karşılaştım. İlk görüşte " bu telefon tam anneme göre " diye dusundum. Hiç bir özelliğine bile bakmadan.

Ekranı ve tuşları devasa menüsü çok basit, tuş kilidi telefonun yan tarafındaki sürgülü bir tuş ile açılıp kapatılıyor. Hemen üstünde fener için tuş var.

 

Telefon tam olarak yaşlılar için düşünülmüş.

Her noktası için düşünülmüş.

Görme engelliler için rakamlara basıldığında sesli olarak söylüyor bu varsayılan olarak açık geliyor ve kapatılabiliyor. Yeşil tus ve ortadaki ok düğmesi birçok zaman aynı görevi yapıyor. Hatta ok tusunun yanındaki navigasyon tuslarinin alt ve üst tuşu bile zaman zaman ok görevi görüyor. Bence yanlış tuşa başkanın önüne geçilmiş. Kırmızı tuş ise hem çağrı sonlandırma hemde geri tuşu olarak kullanılıyor.

Telefonun sol tarafında ise ses tuşları var. Bu Android teki gibi sesi tamamen kapatıp sessize alabiliyor ve titreşime alabilir.

 

Telefonun menüsü çok basit diğer telefonlar gibi karisik ve içinde dolasilmasi gereken bir yapısı yok. Sadece sağa veya sola kayan bir menü ve bu menüde tek bir işlev var. Sadece rehber veya sadece mesajlar gibi

 

Telefonun ekranı toplam 4 satır kimine göre iyi kimine göre kötü olabilir. Çok fazla bilgi içermiyor

Örneğin rehber böyle gözüküyor.

 

Diğer bir özellik ise SOS butonu, telefonun arkasında kameranın hemen altında bulunuyor biraz sert bir düğme bu yüzden cebinizde basılması biraz zor. Kullanılmadan önce ayarlardan etkinleştirilmesi gerekiyor. İstediğiniz kişileri rehbere ekliyor ve düğmeye bir süre basılı tuttuğumuzda önce sesli uyarı ile birkaç saniye bizi uyarıyor sonrasında ise rehberimiz deki kişileri aramaya başlıyor. Aranılan kişi telefonu açmaz ise hemen ardından mesaj atıyor ve otomatik tekrar aramaya başlıyor yeniden cevap verilmiş ise yeniden sms atiyor

 

 

Telefonun içinde radyo var ve bu radyo kulaklık olmadan da çalışabiliyor. Kutu içinde kulaklık da var. Ayrıca Bluetooth var ve müzik dinlenebiliyor. Telefonun kendi hafızası 16 MB fakat 32 GB ta kadar destekli hafıza kartı yuvası var. Telefonda bir kamera da var fakat olurda bir gün gökyüzünde UFO görürseniz kullanabileceğiniz bir kamera, gördüğünüz şey UFO olmayabilir fakat fotoğrafı görenler bunun farkına varmayacaktir. Pil ise 1400 ma be ortalama 1 ay bekleme süresi var.

 

Telefonla birlikte sarj edebilmemiz için dock çıkıyor.

Dock o kadar kaliteli değil fakat işlevini yerine getiriyor.

 

 

Telefonun bence tek eksi yanı sms,

Sms göndermek bir yaşlı için mümkün değil. Sms menüsü çok karışık ben dahi ilk başta bocaladim.

Diger bir eksi yanı fiyatı, ben Teknosa dan 430 liraya satın aldım eğer sim kart ile birlikte alırsanız 50 lira indirim oluyor.

Hepsiburada dan alırsanız 380 lira

Buna benzer telefonlar 150 lira civarında fakat ya ekranı iyi değil ya tuşları küçük yada şarj çok az gidiyor.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler