Eski kitaplardaki çizimlerin arşivlendiği bir web sitesi. Sadece çizimin kendisi değil, hangi kitapta geçtiği, kim tarafından hangi tarihte çizildiği gibi detay bilgiler ve konusuna özel etiketler de mevcut. Farklı çözünürlüklerini ya da ham taranmış halini de indirebiliyorsunuz. Müthiş bir emek var.. Özellikle “Science & Technology” kategorisinde gezmenizi tavsiye ederim.

O kategoriden bir örnek paylaşıyorum. 19. yy’da aya sürekli gidişi böyle hayal etmiş birisi mesela.

Site: https://www.oldbookillustrations.com/
Benim paylaştığım çizim hakkında detaylar: https://www.oldbookillustrations.com/illustrations/trains-to-moon/

#FaydalıSiteler #çizim

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dosya paylaşımından paralo yöneticisine; fotoğraf ve video galerisinden DNS hizmetine kadar birçok ihtiyaça uygun çözümleri kendi sunucunuzda/bilgisayarınızda barındırabileceğiniz açık kaynak ve özgür yazılımlar listesi: https://github.com/Kickball/awesome-selfhosted

#KendinBarındır #SelfHosted #FaydalıLinkler

Kickball/awesome-selfhosted

This is a list of Free Software network services and web applications which can be hosted locally. Selfhosting is the process of locally hosting and managing applications instead of renting from...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Basit soğuk içecek rehberi

Cold brew

Orta-ince çekilmiş kahveyi bir siseye koyun, üstüne su ekleyin. 18 saat dik bekletin. Kahve aşağı çökmüş olduğu için rahatça başka kaba aktarabilirsiniz.

 

Milkshake

Dondurma+süt+buz+meyve suyu

Meyve suyu yerine: kahve kullanabilirsiniz, muz kullanabilirsiniz (süzmeye gerek yok.); oreo, probis gibi bisküvi kullanabilirsiniz.

 

Smoothe

Buz+yoğurt+bal+süt+meyve suyu

 

Sorbe

Buz+yumurta beyazı+meyve suyu

 

Cool lime (800ml)

İki limon kabuğunun ince bir rendesi

6 yemek kasigi Limon suyu

10 yaprak taze nane

2,5 yemek kaşığı Şeker

800 ml su

Limon kabuğu, nane ve şekeri bir kapta 15 dakika kadar yoğurun. Üzerine su ekleyin, biraz dinlendikten sonra süzüp icebilirsiniz.

 

Affogato

İki cup kadar kahve ve bir top dondurma yetiyor benim fincan için. Eldeki fincana göre ayarlayabilirsiniz

 

Soğuk kahve

Buz+moka pot

Filtre kahve kullanmak isteyenlerin atacakları buz oranında, demleme esnasında daha az su koymalı.

İsteğe göre süt eklenebilir.

 

Kuruyemiş sütü

Bir gece suda beklemiş çiğ kuruyemiş gerekiyor.

Beklemiş suyu süzün ve atın. Robota kuruyemişleri ve suyu ekleyin. Yaklaşık olarak 1 avuç kuru kuruyemişe yarım litre su gerekiyor. Robotta çektikten sonra tülbent yardımıyla süzebilirsiniz. Sütünüz hazır.

Kalan kuruyemişleri kullanarak kurabiye yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Benim yaptiklarımdan genel bir tarif çıkardım böyle. İçerik ve isimler değişebilir. İçeriğine koyacaklarınız damak tadınıza kalmış. Hayvansal ürün tüketmek istemezseniz kuruyemiş sütü de kullanabilir, bal yerine vanilya ekleyebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 31

Biraz ani olacak, ama bir iki saat #Conarium oynayacağım. Hala çok ilerleyebilmiş değilim, o yüzden baştan başlayacağım büyük ihtimalle. Merak eden, ilgisini çeken varsa, 2-3 kişi bile olsa Twitch yayını açabilirim. Benim için de eldeki eksikleri görmek açısından fena olmaz. Amacım bunu sürekli kılmak değil, en azından şu an için. Ama elimde ne var ne yok, altyapı ne durumda, ne yapılabilir bir bakmak istiyorum. 22:30'dan itibaren başlayabilirim. Eğlence garanti edemem, zira hem oyun hem de ben biraz durağanız. Lakin muhabbet edilebilir.

https://www.twitch.tv/feelingtheblanks

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tek ihtiyacımız bir depression simulator'dı.

#LastDayOfJune, günümüzün en büyük progresif rock müzisyenlerinden biri olan Steven Wilson'ın parçalarıyla dolu, sevgi ve kaybetmek üzerine interaktif bir macera oyunu olacakmış. Ekibin başında Murasaki Baby ve Shadows of the Damned gibi enteresan oyunlardan tanınan Massimo Guarini var. Ana karakter de Hajo Müller'in Steven Wilson'ın Drive Home klibi için yarattığı karakterden esinlenilmiş. Oyun, PS4 ve Steam'de bu yıl içerisinde çıkacak. Takibe alalım. #Oyun

Drive Home'un klibi: https://www.youtube.com/watch?v=ycYewhiaVBk

Last Day of June Official Teaser Trailer [ESRB]

WHAT WOULD YOU DO TO SAVE THE ONE YOU LOVE? Join Carl and June on what begins as a magical outing to their favorite spot, and try to unlock the sequence of e...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Kojima sahneye çıkıp sadece "geri döndüm" dese bile tüm #E3 'ün en heyecan verici anı olmaya yeterdi aslında. Norman Reedus'lu #DeathStranding videosu fazla iyiydi gerçekten... Oyunla ilgili neredeyse hiçbir şey bilmiyor olsak da Sony'nin tarihinde oyun endüstrisi adına yaptığı en olumlu hareket, Kojima'yı saflarına katmak oldu sanırım. Oyun ise muhtemelen PC'ye de gelecek. Zira Kojima, #Sony ile yapacağı oyunun sadece belli bir süreliğine Sony'e özel, yani "timed exclusive", olacağına ilişkin bir ipucu vermişti. Prey ile birlikte benim için E3'ün altın anı Death Stranding oldu.

Daha önce duyurulmuş olsalar da Obsidian'ın #Tyranny 'si, Supergiant'ın #Pyre 'ı ve Ubisoft'un #GhostRecon'u da çıkar çıkmaz oynayacağım oyunlar arasına girdi.

#DawnOfWar 3 de çok iyiydi. İkinci oyundan ziyade, ilk iki oyunun bir karışımı gibi duruyor- ki bence savaşların ölçeğinin büyümesi çok yerinde bir tasarım tercihi olmuş. Grafiklere takılanlar olmuş, ama ben masaüstü Warhammer 40K tadı aldım. Bence çok başarılı. Türkçe desteğiyle gelecek olması da büyük artı.

#MassEffect Andromeda da kısa videosuna ve son oyunun ağzımda bıraktığı acı tadın hala geçmemiş olmasına rağmen güzel hayaller kurdurdu bana açıkçası. #Titanfall2 ise tüm harita paketlerinin ve oyun modlarının ücretsiz olarak yayınlanacağının duyurulmasıyla birlikte kalbimi çalmayı başardı. AAA oyun endüstrisinde birilerinin hala oyuncuları dinlediğini görmek sevindirici.

#DeusEx Mankind Divided ve #MountAndBlade2 Bannerlord da "e çıkarın artık oynayalım" kıvamına gelmiş. #TheLastGuardian'ın ise Ekim'de çıkacağına inanasım gelmiyor hala. Neredeyse 10 senedir bekliyoruz. Birkaç günlüğüne bir PS4 kiralamam gerekecek sanırım.

Doom'un Quake'ten çok Halo'ya benzeyen berbat çoklu oyuncu modunu gördükten sonra #Quake Champions konusunda heyecanlanmak gelmiyor içimden açıkçası. Bir şekilde klasik Quake oynanışını yakalarlarsa deli gibi oynarım o ayrı.

Öte yandan Cliffy B.'nin #LawBreakers 'ı da güzel duruyor gibi. Bir şekilde alpha'sına falan katılmak isterim. Overwatch gibi "üretilmiş" değil, gerçekten "tasarlanmış" bir oyun gibi duruyor. Yine de önce bir oynamak lazım tabii.

Geçen yıl sürpriz bir "kitle fonlaması" faaliyetiyle duyurulan #Shenmue3 'ten de bir şeyler görmeyi bekliyordum açıkçası. Oyun neredeyse hazırmış, ama sanırım bir demo gösterecek kadar hazır değil. #FinalFantasyVII Remake ise orijinalini çok sevmeme rağmen hala ilgimi çekmiyor. Hikaye anlatımının gelişen teknolojiyle birlikte daha etkileyici olacağına şüphe yok, ancak serinin klasik sıra tabanlı oynanışının terk edilmesi beni oyundan uzak tutmaya yetiyor şimdilik.

En büyük hayal kırıklığım ise #Nintendo 'nun NX hakkında konuşmaması oldu. Diğer üreticiler komik gündüz rüyaları görmeye başlamışken konsol işinde gerçek patronun kim olduğunu hatırlatmalarını isterdim açıkçası. Ayrıca en zengin exclusive oyun kütüphanesi kendilerinde olabilir, ancak artık daha iddialı 3. parti özel oyunlar lazım Nintendo'ya. Her defasında bunu anlamış gibi görünüp bir adım atmamaları da çok acayip.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İstanbullu Pera Games'in Kickstarter'dan çıkma roguelike soslu rpg/strateji oyunu #Overfall , geçtiğimiz günlerde Steam'de erken erişime açılmıştı. Fallout, Planescape: Torment, Icewind Dale, Star Wars KOTOR 2, Neverwinter Knights 2, Wasteland 2, Pillars of Eternity gibi bir kamyon dev rol yapma oyununda hem tasarımcı hem de yazar olarak gördüğümüz Büyük Şef Chris Avellone da ekibe yazım konusunda yardım ediyormuş.

Hatta kutsal kitap mahiyetinde bir de rehber hazırlamış. Oyun tasarlayan, tasarlamayı düşünen ya da iyi oyun anlatımı nasıl yapılır merak edenler için eşsiz bir kaynak.

#oyun #akış

https://docs.google.com/document/d/1g6PQTCUWxAm45GCvpqzfAEVAMyy_BcpYtrviyFdRWAE/edit#heading=h.igp4bnyrkv06

Overfall - Game Writing Style Guide

PERA GAMES & OVERFALL KNOW YOUR NARRATIVE PILLARS… BEST PRACTICES OVERFALL’S PILLARS OPTIONS THAT EMPOWER THE PC... ...BUT RECOGNIZE THE POWER IN LACK OF OPTIONS. WRITING IN THE EDITOR/FOR THE...
BeğenFavori PaylaşYorum yap