Türk Telekom Start Başvuruları Başladı (Son Başvuru Tarihi : 12 Şubat)

Sizlere bu yazıda Türk Telekom'un yetenek programı olan START'ı sizlere tanıtmaya anlatmaya çalışacağım.

Türk Telekom Start Nedir?

Türk Telekom Genç Yetenek Programıdır.
2 tür start programı var. Yeni işim ve staj programları.

Türk Telekom Start Aşamaları Nelerdir?

6 adımdan oluşan bir süreç var. Online başvuru sürecinden sonra ingilizce ve genel yetenek sınavları var. Bu sınavları başarıyla tamamladıktan sonra video mülakatı adımına geçiyorsunuz. Bu adımıda başarıyla geçerseniz kişilik envanteri doldurmanız ve ardından birebir mülakat adımı son olarak sizleri karşılıyor.

Türk Telekom Start Hani İş Alanlarını Kapsıyor?

 • Teknoloji
 • Pazarlama ve Müşteri Hizmetleri
 • Satış
 • Strateji Planlama ve Dijital
 • Finans ve İnsan Kaynakları

Nereden Başvurabilirim?

Başvuru için bu linke tıklaman yeterli.

Start Olduktan Sonra Beni Neler Bekliyor?

Start programına katılımınız başarıyla sonuçlandığında seçtiğiniz alanda yeni bir iş imkanı ve 18 aylık eğitim programı sizleri bekliyor. Ben buna START OKULU diyorum. Bu okul çok detaylı planlanmış, sizi bireysel ve mesleki anlamda tamamlayacak eğitimleri içeriyor. Emin olun sizlere çok şey katacak.

Detaylar için;

https://turktelekomkariyer.com.tr/start

Ben de bir Türk Telekom Start mezunuyum. Olurda bu yazıyı okuyan öğrenci, yeni mezun, çalışan hiç farketmez Teknoseyir ailesinden birine ulaşabilirsem ne mutlu bana.

#start #TürkTelekom #HaberinizOlsun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12
ahmeteraslan paylaştı.

Xiaomi Mi Band 4 için Özel Tema Yükleme Rehberi

Merhabalar,

Bildiğiniz gibi Xiaomi bu modelde Mi Band ürününe renkli ekran ekledi fakat kendi MiFit uygulamasının içerisindeki temalar çok kısıtlı ve haliyle herkese hitap etmeyebilir. Bir grup meraklı insan da bunu özelleştirmenin yolunu bulmuşlar ve yüzlerce farklı saat temasının yüklenebilmesine olanak sağlamışlar. Vakit kaybetmeden yöntemi anlatayım.

NOT: Bende Mi Band 4 olmadığı için bu yöntemi bizzat deneyemedim fakat birçok kişinin kullandığı bir yöntem olduğu için sorun olacağını sanmıyorum.

Uygulama yardımıyla yüklemek

Eğer "ben manuel olarak uğraşmakla istemiyorum, tek tıklamayla kurmak istiyorum" diyorsanız, Google Play'den şu uygulamayı kurup, kolayca kullanabilirsiniz:

MiBand4 - WatchFace for Xiaomi Mi Band 4

iOS üzerinden özel firmware, font ve tema yüklemek için: AmazTools (Vaktim olursa bunun için de bir rehber hazırlayacağım)

Manuel olarak yükleme

Eğer "yok ben uygulama ile yapmayı sevmiyorum, kendim elle yaparım" diyorsanız ya da yukarıdaki uygulama marketten kaldırılırsa, aşağıdaki adımları sırayla uygulayabilirsiniz:

Eğer henüz yapmadıysanız öncelikle:

 1. MiFit uygulamasını kurun, Mi Band 4 ile bağlantısını yapın ve varsa son güncellemeleri alın.
 2. MiFit uygulamasını açın ve herhangi bir temayı uygulayın.

Temayı yüklemek için:

 1. Bu adresdeki sayfadan kendi zevkinize uygun temayı bulun ve bilgisayarınıza indirin. (Tema dosyaları genelde .BIN uzantılı olurlar, eğer bir ZIP arşivi indirdiyseniz önce onu dışarı çıkartın)
 2. Daha sonra telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve şu dosya yoluna gidin: Android/data/com.xiaomi.hm.health/files/watch_skin_local/
 3. Burada şu anda Mi Band 4 cihazınızda uygulanmış olan temanın .BIN uzantılı dosyasını göreceksiniz. Öncelikle her ihtimale karşı bu dosyayı bilgisayarımızda bir yere yedekleleyin daha sonra telefondaki dosyayı silin.
 4. İndirdiğiniz dosyanın ismini, 3.adımda yedeklediğiniz dosyanın ismiyle değiştirin.
 5. İndirdiğiniz ve ismini değiştirdiğiniz dosyayı 2.adımdaki dosya yoluna kopyalayın.
 6. MiFit uygulamasını açın ve aynı temayı tekrar uygulayın.

Bu adımlardan sonra Mi Band 4 cihazınızda indirdiğiniz temayı görmeniz gerekiyor.

Animasyonlu tema yüklemek

Yandaki gibi bir animasyonlu tema yüklemek için biraz daha uğraşmak gerekiyor (Bazı animasyonlu temalarda bu işlemler zaten yapılmış oluyor buna dikkat edelim):

 1. Bu adresdeki online HEX Editor uygulamasıyla, indirdiğimiz BIN uzantılı dosyayı açın. (İsterseniz kendi kullanmak istediğiniz HEX Editor ile de yapabilirsiniz)
 2. Açtığınız BIN dosyasının 2.satırının ilk kısmındaki FF FF FF FF FF FF FF FF ifadesini seçin ve satırın başındaki FF ifadesine tıklayın.
 3. Bu ifadeyi kopyalayın: 24 00 d0 03 00 00 3d 78
 4. HEX Editor'e geçip, CTRL + V tuşlarına basın ve gelen pencereden "Overwrite the bytes at the cursor position" kutucuğunu seçip, altındaki listeden de "Hexadecimal Values" ifadesini seçin ve Apply düğmesine basın.
 5. İlgili satırın değiştiğini gördüğünüzde, düzenlenmiş BIN dosyanızı "Export" düğmesine tıklayarak indirip yukarıdaki "Manuel olarak yükleme" başlığındaki adımları uygulayabilirsiniz.

Yazının başındaki görseldeki temalar sırasıyla:

 1. GB_M.Casper
 2. Mario Odyssey Animated
 3. Tetris Brick Game
 4. Fallout PipBoy
 5. Activity
 6. Commodore 64
 7. The Witcher

Bir başka yazıda görüşmek üzere,
Kendinize iyi bakın...

Etiketler: #xiaomi #miband4 #custom #firmware #tema

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 25
ahmeteraslan paylaştı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yazılım Mühendisliği Üzerine: Yrd. Doç. Dr. Volkan Tunalı ile Röportaj

 

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Volkan Tunalı ile yaptığımız röportaj. Saygıdeğer hocamıza bizi kırmayıp desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz.

Kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

-Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Mezuniyetimden sonra aynı yazılım şirketinde kuruluşundan itibaren 11 yıl çalıştım. Bu süreçte yüksek lisans ve doktoramı tamamladım. Doktoradan sonra akademisyen olma fırsatı doğdu ve 2012’de Maltepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladım. 2015’te ise Celal Bayar Üniversitesi’nde yine Yazılım Mühendisliği Bölümü’nde çalışmaya başladım. Çocukluğumdan beri bilgisayar programlamayla hep iç içe oldum; programlamayı her zaman çok sevdim. Hatta bir an önce bu işi meslek olarak yapmak için endüstri meslek lisesi Bilgisayar Bölümü’nde okudum.

Sizce Yazılım Mühendisliği nedir?

-Mühendisliğin tanımlarından biri kabaca şöyle: “Mühendislik, sistemlerin tasarımı, inşa edilmesi ve işletilmesine adanmış bir meslektir”. Bu tanımı Yazılım Mühendisliğine uyarlayabiliriz. Gerçek hayat sorunlarına çözüm olarak geliştirilecek yazılım sistemlerinin tasarlanması ve kodlanarak çalışır hale getirilmesiyle ilgili çalışan meslek dalıdır. Burada şunu iyi vurgulamak gerekli: geliştirilen sistemler çok çeşitli ölçeklerde olabilir. Küçük ölçekli sistemleri oluşturmak için formel bir mühendislik eğitimine çok gerek olmayabilir. Özellikle de yazılım sistemleri söz konusu olduğunda, ilgili ve hevesli herhangi birinin de oldukça başarılı işler çıkardığını görebilirsiniz. Ancak, büyük, kapsamlı ve karmaşık sistemlerin analizi, tasarımı, oluşturulması ve bakımı genellikle çok sayıda ve çeşitli zorluklar içerir. Bütün bu zorlukların üstesinden gelebilmek, sorunsuz ve verimli çalışacak bir sistemi optimum maliyetle oluşturabilmek, ciddi bir mühendislik eğitimi gerektirir. Mühendislik eğitimi ayrıca ekonomi, verimlilik, çevre, ve mühendislik etiği gibi konularda da bilinç kazandırmayı hedeflemektedir.

Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümünün eğitimi, akademik kadrosu, dersleri ile ilgili bilgi verir misiniz?

-Henüz mezun vermemiş, yeni kurulmuş sayılabilecek bir bölüm olarak Yazılım Mühendisliği alanında dünya standartlarında bir öğretim programımız var. Öğretim programının oluşturulmasında, hocalarımızın önceki üniversitelerindeki aynı bölümden gelen bilgi birikimi ve deneyiminden de yararlanıldı. Ayrıca, bölüm hocalarımızın akademik uzmanlıkları tamamen Yazılım Mühendisliği üzerine. Hocalarımızın çoğunun ciddi bir sektör geçmişi ve tecrübesi var (bu hocalardan biri benim). Sektörden gelen birikimlerimizi maksimum derecede derslere yansıtmaya çalışıyoruz. Bölümümüzü ayrıcalıklı kılan yönlerden birinin bu olduğunu düşünüyorum. Yazılım geliştirme yaşam döngüsündeki her aşama bizde en az bir ders halinde ele alınıyor. Zorunlu derslerimizin yanı sıra açmaya çalıştığımız seçmeli derslerle hem sektörel hem de akademik yönde konu çeşitliliği oluşturmaya çalışıyoruz. Bölümümüzde hem örgün hem de ikinci öğretim olması akademik kadromuz için biraz yorucu olmakta. Öğretim üyesi sayımızı arttırmaya çalışıyoruz. Zaman içinde bu konuda daha iyi bir duruma geleceğiz.

Biliyorsunuz tercih dönemi yeni bitti Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliğini tercih eden adaylara tavsiyeleriniz nelerdir?

-Bu bölümleri tercih edip yerleştirilmişlerse, tavsiye edecek pek bir şey kalmamış demektir, öncelikle tercih ve başarılarından dolayı tebrik ederim. Üniversitedeki mesleki dersler genellikle mühendislik temeli oluşturmaya yöneliktir. Piyasadaki güncel teknik ve teknolojileri yansıtmayabilir. Bu durum mesleğimizin doğasındadır. Her gün öğrenilmesi gereken yeni araçlar, programlama dilleri ve teknolojiler ortaya çıkmaktadır. Üniversitedeki derslerle bunlara yetişmeyi beklemeyin; mümkün olduğunca bu yenilikleri takip etmeye çalışın. Internet’i öncelikle bu amaçla ve verimli kullanmayı öğrenin. Mezun olduktan sonra da bu sürecin aynı şekilde devam edeceğini unutmayın.

 

Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım mühendisliği arasındaki farklar nelerdir?

-Aslında bir çok perspektiften karşılaştırma yapmak mümkün. Ben üniversitedeki bölüm öğretim programları üzerinden bir karşılaştırma yapmak istiyorum. Daha önce ifade ettiğim gibi ben Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Pek çok arkadaşım gibi ben de yazılım sektöründe çalıştım, yani yazılım mühendisliği yaptım (yani yapmaya çalıştım). Üniversitede aldığım temel birikim ve kişisel merakım işimde başarılı olmamı sağladı ancak iş hayatında zaman geçtikçe aslında iyi bir yazılım mühendisi olmak için iyi kodlamanın, iyi veritabanı bilgisinin yetmediğini, öğrenilmesi gereken çok daha fazla şeyin olduğunu fark ettim. Bu eksiğimi kapatmak için de erişebildiğim bütün kaynaklardan kendimi geliştirmeye gayret ettim. Şu anda Yazılım Mühendisliği bölümünde, işte bu konuların hepsi ayrı birer ders olarak ele alınıyor, mezunlar bunları bilerek piyasaya çıkmış oluyor. Bence bu çok ama çok önemli bir fark. Bunun dışında, öğretim programları karşılaştırıldığında iki bölümün de çok sayıda ortak dersi olduğu görülecektir. Çok sayıda ortak dersin varlığı iki bölümü birbirine benzer gibi gösterse de bütünsel olarak öğretim hedeflerindeki farklılık derslerin işleniş ve hedeflerine de mutlaka yansıyor. Tüm şartların eşit olduğu bir durumda iki bölümden hangisini tercih etmeliyim diye soranlara şunu söylüyorum: Eğer temel hedefin yazılım sektöründe çalışmak ve iyi bir yazılımcı olmaksa, yazılım mühendisliğini tercih etmelisin. Benim öğrenciliğim sırasında Yazılım Mühendisliği bölümü olsaydı, muhtemelen yazılım mühendisliğini seçerdim.

Yazılım sektöründe İngilizce şart mı? Sizce ne seviyede olmalı?

-Kesin bir şekilde EVET! Her zaman söylediğim şeyi bir kez daha söylemek istiyorum. Üniversiteden mezun olmadan önce İngilizce konusunu halledin. Mezun olduğunuzda çok iyi derece İngilizce okuyabilir-yazabilir duruma gelmelisiniz. Konuşma kısmı size kalmış. Mezun olduktan sonra düzenli bir şekilde kursa gidip hallederim demeyin; asla zaman bulamazsınız.

 

İş olanakları ve maaş durumu nasıl?

-Mesleğimizin güzel yanlarından biri de istihdam sorunu olmaması. İş bulamayan kimseyi duymadım ve başlangıçta maaş biraz düşük gibi görünse de kısa süre içerisinde ve göstereceğiniz performansa göre çok iyi maaşlar almaya başlarsınız. Ancak hemen şunu da vurgulamalıyım, firmaların her şeyi bilen değil işini iyi bilen, becerikli, sorunsuz ve temiz iş çıkaran, ekip içerisinde uyumlu çalışabilen mühendislere ihtiyacı var. Diploma genellikle iyidir ama her zaman işe yaramayabilir.

Yazılım Mühendisi ile programcıyı ayıran farklar nelerdir?

-Aslında bu tür keskin ayrımlar yapmak çok zor. “Yazılım Mühendisi programlama yapmaz, yalnızca tasarım yapar, doküman hazırlar, programcı da bu tasarımı kodlar” gibi saçma, klişe bir düşünce var. Bundan kurtulmamız lazım. Yazılım Mühendisi, yazılım geliştirme süreçlerindeki her işi yapar, hem de çok iyi yapar, yapmalıdır. Yazılım mühendisi, aldığı mühendislik eğitimi sayesinde, geliştirilmekte olan sisteme bütünsel bir perspektiften bakabilir, sistemin ekonomisi ve verimliliği gibi konuları da dikkate alır. Programcılık eğitiminde bu tür bir bakış açısından ziyade programlama pratiğiyle doğrudan ilgili konular hedeflenir. Mezun olur olmaz büyük projelerde yazılım mimarı, ekip lideri, proje yöneticisi olarak çalışacağınızı düşünmeyin. Program yazma tecrübesi olmadan program yazacak bir ekibin lideri olmak bana pek anlamlı gelmiyor.

 

İlk hangi programlama dilinden başlanmalı? 

-Hangi dille başladığınızın bir önemi yok bence. Önemli olan meraklı olmak, sıkılmadan, bol bol deneme-yanılma yaparak programlama mantığını anlamaya çalışmak ve sonrasında da bol bol pratik yaparak dilin sunduğu tüm yetenekleri öğrenmeye çalışmaktır. Daha sonra başka bir dili öğrenmek her zaman daha kolay olacaktır. İlle de bir programlama dili adı vermemi isterseniz, yazımı basit ve anlaşılır olan bir dil olsa iyi olur, sanıyorum bugünlerde Python iyi bir seçim olabilir. Java ya da C# da düşünülebilir. Ama bence en iyisi BASIC J

 

Yazılım kitaplardan mı daha iyi öğrenilir yoksa video derslerden mi?

-Her iki kaynaktan da yararlanmak lazım. Ben kitapları tercih ederim, videolarda bazen basit bir şeyin örneklenmesi bile dakikalar sürmekte, ben sabredemiyorum. Kendinizi tanıyın, hangisini yararlı buluyorsanız ona yönelin. Ama şu bir gerçek, kendiniz kodlamadan, kodu kendiniz tuşlamadan bu iş olmaz. Bol bol deneyin, değiştirin tekrar deneyin, kurcalayın, merak etmeyin, bozulmaz. Ayrıca, kitaplardan daha öğretici olabilecek bir yöntem de başkalarının kodlarını okumaktır. Özellikle de açık kaynaklı ciddi projelerin kodlarına bir bakın, dünyada bu iş nasıl yapılıyor, en azından ilham alırsınız.

Bir programlama dili en iyi nasıl öğrenilir? Bir dili çok iyi biliyorum demek için ne kadarını bilmemiz gerekir?

-Dilin yapısını zaten çabucak öğrenirsiniz, öğrenilecek fazla bir şey yok, kontrol ve döngü yapıları, dinamik bellek yönetimi, alt düzey dosya işlemleri, vs. kısa sürede syntax’a alışırsınız. İşe yarar bir proje geliştirmek için genellikle dille birlikte hazır gelen framework’leri de öğrenmek gerekir, örneğin, veritabanı işlemleri, ağ işlemleri, vs. Bunların hepsini tek tek ayrı ayrı öğrenmeye çalışmak verimsizlik oluşturabilir. Dolayısıyla, bence önce işe yarar bir proje fikri bulun (toy-project denilen türden). Bu projeyi yaparken ihtiyaç duyduğunuz şeyleri araştırın, takıldığınız şeyleri aşmaya çalışın. Sonuçta o dilin sunduğu çok sayıda özelliği uyguladığınız bir projeniz olur. Parça parça şeyler deneyerek öğreneceğinizden çok daha fazlasını öğrenmiş olursunuz.

İlk programlama deneyiminizden bahseder misiniz?

-Ben 10 yaşımdayken ağabeyim programlama kursuna gitmiş ve eve bir bilgisayar aldırmayı başarmıştı. O günlerde nedense her yerde Commodore 64 varken biz Amstrad CPC464 almıştık (64 KB ana bellek, 4.77 Mhz işlemci, kasetçalar, yeşil-beyaz mono ekranlı süper bir şeydi). Önce oyunları kasetten nasıl başlatacağımı öğrenmiştim. Maalesef çok az sayıda oyun vardı ve piyasada Amstrad için oyun bulamıyorduk. Bilgisayarın yanında her nasılsa Türkçe yazılmış bir kullanım ve BASIC programlama kılavuzu gelmişti. O kılavuzu merakla okurken örnek programları da yazıp deniyordum. Kitaptaki örneğin bazı yerlerini rasgele değiştirip denerken bu iş çok hoşuma gitti. Bu bilgisayar ve bu kılavuz belki de benim bu mesleğe yönelmeme vesile oldu.

Neden çoğunlukla özel üniversitelerde var bu bölüm? 

-Yazılım Mühendisliği’nin ve hatta bazen Bilgisayar Mühendisliği’nin bile üniversitede bölümü olan bir mühendislik dalı olmaması gerektiğini düşünen hocalar var. Zaman içinde Bilgisayar Mühendisliği üniversitelerde kendine sağlam bir yer edinmiş olmasına rağmen Yazılım Mühendisliği üniversitelerde yeni yeni yer buluyor. Bilgisayar Mühendisliği bölümü varken Yazılım Mühendisliği bölümünün farklılığı tam olarak anlaşılamıyor. Vakıf üniversitelerinde işin maddi bir boyutu da olduğu için Bilgisayar Mühendisliği bölümünün yanına bir Yazılım Mühendisliği bölümü açmak avantajlı görülebiliyor. Bilgisayar Mühendisliğiyle ortak dersler sayesinde Yazılım Mühendisliği bölümünün hoca ihtiyacı nispeten daha kolay karşılanabiliyor. Daha fazla bölüm, daha fazla öğrenci demek. Sanıyorum bundan dolayı vakıf üniversitelerinde Yazılım Mühendisliği bölümünü daha çok görüyoruz.

KTÜ’mü CBÜ’mü Fırat Üniversitesi mi?

-KTÜ ve Fırat’taki bölümleri pek tanımıyorum, kıyaslama yapmam zor. Başarılı öğrencilerin tercihlerinde CBÜ’nün Ege Bölgesi’nde bir üniversite olmasının sağladığı bir avantaj olduğu kesin. Bölüm hocaları olarak Türkiye’nin en iyi yazılım mühendislerini yetiştiren bölüm olma vizyonumuz ve hedefimiz var. Henüz mezun vermedik, bu şimdilik bir dezavantaj. Mezun vermeye başladıktan sonra, öğrencilerimiz sektörde kendilerini göstermeye başladıktan sonra bölümümüzün bilinirliğinin ve tercih edilirliğinin artacağını düşünüyoruz.

Yrd. Doç Dr. Volkan TUNALI
CBÜ HFT Teknoloji Fakültesi
Yazılım Mühendisliği Bölümü

link:http://blog.yazilimmuhendisiyiz.biz/2016/09/30/yazilim-muhendisligi-uzerine-yrd-doc-dr-volkan-tunali-ile-roportaj/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Programlama (bana göre) üç şeye dayanıyor: Girdi komutu, denetleme komutları ve çıktı komutu; bu komutlar bütün programlama dillerinde aynı işlevi görüyorlar. Dolayısı ile temel prensiplerini öğrenmiş olmak, programlamayı öğrenmiş olmaktır. Geriye kalanlar ise, programlama dillerine özel olan şeyler. Aslında diller geliştikçe diğer şeyler de ortak hale gelmeye başladı. Yani temel öğrenildiğinde, ilgili dile has yazım kuralları ve diğer kurallar kalıyor geriye. Bu nedenden dolayı Hocama katılıyorum, hangi dilden başlandığı önemli değil. Hatta, aslında yaşadığımız hayatların kendisi de bir algoritmaya dayandığı düşünülürse, programlama dilleri olmasa bile programlamaya girişin tüm branşların lisans eğitiminde verilmesi gereken bir konu olduğu kanısındayım.

 • Emre @emre64

  Bu arada Hasan Ferdi Turgutlu'da değil de Manisa Merkez'de olsaydı kesinlikle cbü yazılım mühendisliğini yazardım. Belki Muradiye de merkeze uzak ama en azından 21'e binip merkeze gidebiliyoruz yarım saatte 😀

 • Salih Aktaş @cesurokcu

  Akademik kadronun gerçekten bilgisayar üzerinden geldi mi diye internet sitesine baktım. 1 Hoca haricinde bulunun tüm hocalar ya yaılım mühendisliği yada bilgisayar mühendisliği üzerinden gelmiş. Olmuş bu iş 🙂

Android dünyasından Apple iPhone'a Geçiş

Senelerdir Android işletim sistemini kullanmaktayım.
Android; gingerbread, ice cream , jelly bean, kitkat,  Marshmallow sürümlerini kullandım.
iPhone fiyat olarak daha üst seviyelerde ekranının küçük olması vs gibi sebeplerden. kullanmayı bir nevi reddetmiştim. Android tarafında her sürümde gelen özellikler, yenilikler beni ayrı heyecanlandırdı. Preview sürümlerini denedim birçok kez. Brick vs yaşadım, telefonum kaç defa açılmadı aslında eğlenceliydi :).
-Xperia arc ile başladığım bu serüvene
-Samsung S3
-Xperia Z1
-LG G2
-Xperia Z5 (bir buçuk ay) model telefonları kullandım.
Plus serisiyle beraber iPhone daha cazip geliyordu, uzun süredir geçiş yapmamnın planlarını yapıyordum. Bugün itibariyle 6s 64 gb modeline geçiş yaptım.
Kısa süreli deneyimlerimi paylaşmak istedim.
-Aşırı stabil, en ufak bir hata ile karşılaşmadım şuana kadar.
-Sosyal medya tarafında uygulamaların çok daha performanslı olduğunu gözlemledim
-Pil konusunda şimdilik birşey söylemek için erken
-Ufak tefek ısınmalar oluyor özellikle kamerayı uzun süreli kullanırsanız (Xperia Z5'te telefon farklı bir seviyede ısınıyordu, Snapdragon 810 sağolsun)
Şimdilik yazacaklarım bu kadar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6
ahmeteraslan paylaştı.

Mi Band 2 Tanıtıldı

Çok beklenen  OLED ekranlı yeni Mi Band 2 tanıtıldı. 23$ fiyatı ile 7 Haziran'dan itibaren Çin'de satışına başlanıyor.


OLED Ekran - Saat, adım sayar, kalp atışı ve daha fazlası

Yeni Mi Band 2 OLED ekranı ile geliyor. Bu ekranda saati, sayılan adımları, kalp ritmini, yürünen mesafeyi, yakılan kaloriyi, şarj durumunu ve daha fazla bilgiyi gösterebiliyor. Bu göstergeler kolunuzu saate bakar gibi kaldırdığınız da ya da üzerindeki tuşa bastığınızda görülebiliyor. Tüm ayarları Mi Fit mobil uygulaması üzerinden yapılabiliyor.

Geliştirilmiş Pedometre Algoritması

 

Mi Band 2 güç tasarrufu odaklı yeni ADI ivme ölçer ile güçlendirildi. Aynı zamanda geliştirilen algoritması daha isabetli adımlar sayabiliyor. Dahili optik kalp ritim sensörü kalp atışlarınızı ölçebiliyor. Bunların yanında Mi Band 2 2. nesil Bluetooth 4.0 teknolojisinin beraberinde getiriyor. Bu da mobil telefonlar ile kurduğu bağlantıda daha hızlı ve kararlı bir bağlantı sağlıyor.

Geliştirilmiş Batarya Süresi

 

Mi Band 2 için en büyük yeniliklerden biri batarya performansı. Mi Band 2 eski modellerine nazaran daha büyük olan 70mAh batarya ile geliyor. Tasarruflu OLED ekranı ve sensörleri sayesinde 20 güne kadar tek şarj ile kullanım vaat ediyor.

 

Yeni Bileklik Tasarımı
Mi Band 2 artık yeni tasarımlı bileklik ile geliyor. Tasarımın yanında geliştirilen malzeme kalitesi ile daha yumuşak ve daha uzun ömürlü bir silikon yapı kullanılıyor. Artık bilekler eskisi kadar kolayca parçalanmayacak.

 

Tembellik Uyarıları

 

Çalışırken kendinizi işe kaptırıp çok fazla mı oturuyorsunuz ? Mi Band 2 sağlığınızı düşünerek çok fazla oturup hareketsiz kaldığınızda sizi kalkıp bir hava almanız için uyarıyor. 😀

 

Koşunuzu Takip Edin

 

Koşma en popüler aktivitelerden biri. Mi Band 2 koştuğunuzu anladığı zaman koşma hızınızı, kalp ritminizi takip etmeye ve ekranda size göstermeye başlıyor. Toplanan veriler ile Mi Fit uygulamasında size istatistikler çıkarıyor, kaybettiğiniz kiloları hesaplıyor, duruma göre koşu egzersizi için önerilerde bulunuyor. Elde ettiği veriler ile sizi spor yapmaya taşvik ediyor, hayat standartlarınızı arttırıyor.

 

Telefonunuzun Kilidi Açmak Artık Mi Band 2 ile Çok Daha Kolay

 

Mobil telefonunuzun kilidini açmak artık çok daha kolay. Mi Band 2 ile anında kilidini açabilirsiniz. Her Mi Band 2 kendine has ID'ye sahip ve size ait telefona yakın olduğu zaman bir seferlik verdiğiniz yetki ile otomatik olarak kilidini açabiliyor. Ayrıca ekranınızın kilidi açıldığı zaman Mi Band 2 kendi üzerinde kilidin açıldığına dair bildirim gösteriyor.

 

Uykunuzu Takip Eder

 

 

Mi Band 2 yeni bileklik tasarımı ile artık derinize karşı daha hassas ayrıca daha hafif. Böyle uyku sırasında artık daha rahat edeceksiniz. Hafif ve derin uyku ayrımını ayırt edip topladığı verileri size Mi Fit uygulamasında gösteriyor.

 

IP67 Suya Karşı Dayanıklı , Renkli Kol Bandı Seçenekleri.

 

 

 

 
Bir önceki Mi Band ürünlerinde olduğu gibi Mi Band 2 de IP67 sertifikasına sahip. Bu sayede elinizi yıkarken, duşa girerken ıslanacak diye endişe etmenize gerek yok.

 

Mi Band 2 Teknik Özellikleri:

Boyut
Batarya 70 mAh, Lithium polymer
20 gün batarya ömrü
Ağırlık 7.0 gram
Suya Dayanıklılık IP67 Standards
Donanım 0.42" OLED Ekran
2. Nesil Bluetooth 4.0
ADI düşük güç tüketimli ivme sensörleri & Photoelectric sensörleri
Bileklik 235 mm toplam uzunluk
155 - 210 mm ayarlanabilir uzunluk
Malzeme: Termoplastik elastomer, alüminyum
Uyumluluk

Zorunlu! Bluetooth 4.0

Android 4.4 ya da iOS 7.0 ve üzeri sürüm:

Mi 2 / 2S / 2A, Mi 3, Mi 4, Mi Note, Mi 4c, Mi 5, Mi 4S, Mi Max,
Redmi 1S, Redmi 2 / 2A / 3,
Redmi Note / Note 2 / Note 3

iOS 7.0 ve üzeri sürüm:

iPhone 4s / 5 / 5c / 5s / 6/6 Plus / 6s / 6s Plus / SE

Akıllı ekran kilidi açma özelliğini destekleyen cihazlar:
[MIUI 6, 7, 8] Mi 2 / 2S / 2A, Mi 3, Mi 4, Mi Note, Mi 4c, Mi 5, Mi 4S, Mi Max, Redmi 1S, Redmi 2 / 2A / 3, Redmi Note / Note 2 / Note 3

ayrıca

Android 5.0 ve üzeri sürüme sahip & Bluetooth 4.0 teknolojisine sahip tüm Android telefonlar

Kaynak: http://en.miui.com/thread-288632-1-1.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 33
ahmeteraslan paylaştı.

Microsoft üzerinden Windows Sürümlerini ISO Olarak İndirme

Arkadaşlar burdaki yöntem, çoğu kullanıcının işine yarayacağını düşündüğüm bir kolaylık. Çoğumuzun istediği dokunulmamış Windows sürümlerini internette kolayca bulabilmek.Burda size bunu anlatacağım. Hepinize kolay gelsin.

 

 

 

 1. Öncelikle Microsoft'un sitesine giriyoruz.  https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10ISO/

 

 

 

2. Daha sonra aşağıya kaydırıp Windows 10 için "Select Edition" kısmına geliyoruz.

 

 

3. "Select Edition" kısmına sağ tık ve incele (inspect) diyoruz.

 

 

 

4. Bu adımda mavi seçili bir kutucuk geliyor. Yanındaki küçük oka basıp genişletiyoruz.  Burada o "Select Edition" kısmındaki Windows 10 sürümlerini görüyoruz.

 

 

5.Şimdi asıl yer burası herhangi bir sürümün "Value" değerini değiştiricez.

 

 

 

 

6."Value" kısmına (Türkçe ise 'değer' olarak görülebilir.) çift tıklayıp istediğimiz sürümün kodunu yazıyoruz. (Aşağıda kodları verdim.)

 

 

 

7. Örnek olarak "Windows 7 Home Premium Sp1" sürümünü buraya girdim. Value değeri "6" .  Değiştirdiğiniz Windows sürümünün ismine de çift tıklayarak ismini yazabilirsiniz.Bu seçerken kolaylık sağlıcaktır.

 

 

8.Buraya değerleri yazıp bırakıyoruz ve sayfamızdan "Select Edition" yerinden kendi değiştirdiğimiz sürümü seçip "Confirm" e tıklıyoruz.

 

 

9.Son olarak "Select the product language" kısmından istediğimiz dili seçip "Confirm" e tıklıyoruz.

 

 

10. VE SONUÇ!

 

11.Kodlar Burada.

 

 

13. EKSTRA ADIM.  BIR NEVİ YENİ BİR KOLAYLIK.

http://pastebin.com/EHrJZbsV bu adresteki kodu Kopyalayıp https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10ISO/ adresine girip  "Chrome" için F12'ye "Firefox" için Ctrl+Shift+J bastığımızda açılan "Console" kısmına Yapıştırıyoruz ve Enter'a basıyoruz.Varolan diğer sürümleri de görebilirsiniz böylece.

 

#akış #windows10 #windows7 #ISO #Windows8 #Teknoyardım

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17