Paylaş Paylaş

Suyla soğutmanın kolayı: Cooler Master Seidon 120M incelemesi

Suyla soğutma sistemlerinin hem çok pahalı, hem de çok zahmetli oldukları dönemler geride kaldı. Bu sistemleri merak edenler artık firmaların kullanıma hazır şekilde satışa sunduğu sistemleri alıp sistemlerine kurabiliyorlar. Bu soğutucuların avantajı, genelde havayla soğutma sistemlerine göre daha iyi soğutma başarısını, hemen hemen aynı gürültü düzeyinde sunabilmeleri. Tabii bu hazır sistemleri alanların suyla, antifirizle, sızıntılarla vs. uğraşmaları gerekmiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • cenk

  Emeğinize sağlık....

 • Ziyaretçi

  Valla hiç kusura bakma Cooler Master ancak bu işlemci soğutucusu olmamış işte, ben 170-180 lira verip aldığım ürünün hava soğutmadan farklı olmasını beklerim, misal olarak 90 liralık bir işlemci soğutucusu Contac 30'da bununla aynı işi yapıyor ve daha sessiz çalışıyor. Üstelik 180 liralık bir ürünün fanı da bu kadar deli gibi ses çıkarmamalıydı, sessiz fan demek bana artı olarak 40 lira daha masraf demek. Olmamış

 • şevki aksu

  Bir masaüstü sever olarak beklediğim incelemelerden biri.
  Şimdi hepimiz alıcakmıyız bu sğutucuyu hayır ama elinize sağlık muhabbeti yeter.

 • sgi @sgi

  Valla hiç aklımdan bile geçmiyorken gayet de alınabilir olduğunu düşünmeye başladım. Amd işlemcimin yanında gelen soğutucuyu kullanmıyorum, daha iyi bir soğutucu kullanıyorum, arasıra soğutucu yapraklarının arasındaki tozları temizlemek gerekiyor verimin düşmemesi için, bu temizlik de malesef soğutucu işlemcinin üzerindeyken yapılamıyor, bu sistemde en fazla radyatörün arasında toz birikebilir, onu da radyatörün derinliği çok fazla olmadığı için elektrikli süpürge ile halletmek mümkün gibi görünüyor.

  • Bonbreka

   Soğutma bloklarını temizlemek gerçekten zulüm. Cihaz bana gayet pratik geldi, soğutma performansı fanlı sistemlerden pek farkı olmasa da kasadaki kalabalıktan kurtulmak ve periyodik temizleme işlemini basitleştirmesi için bile alınır.

 • Cavid Mammadli @cavid-mammadli

  Donanim Incelemelerine devam istiyoruz . =)

  • Fatih Uysal @fatih11

   Cavid'e katılıyorum. Donanım incelemeri konusunda eski günleri arar olduk ne yazıkki. Aylardır ekran kartı, anakart ve işlemci incelemeri yapılmıyor. Karşılaştırmalı sonuçlar yok. Neredeyse pclabsı kapatıp ceplabs olarak değişim yapılması gerekecek...

  • Ayolina

   Malesef... Bizim gibiler çok mu az nedir anlamadım ki? Tozlu raflar tümüyle yalan oldu zaten oysaki özellikle donanımda temel şeyleri öğrenirken çok güzel mazeret oluyordu. En azından eski oyunların tozlu rafları kolayca yapılabilir bence ama neyse..

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Evet maalesef oldukça az. Yıl sonu yaklaşıyor. 2012 ile 2013 sayılarını vereceğimiz bir değerlendirme yayını olacak. 2012 yılında Tozlu Raflar da dahil olmak üzere daha damardan donanım içeriğinin ağırlıklı olduğu bir yayın yaptık. 2013 yılında ise mobile ağırlık verdik. Nasıl bir fark yarattığını göstereceğiz bu durumun.

   Tozlu Raflar maliyetinden ötürü yapılmıyor. Sonuçta piyasa değeri sıfır. Hatta sıfırın da altında zira ürünler satılmıyor. Üreticisine faydası yok. Size olan faydasının da bize faydası yok 🙂 Bir iki bölümlük malzeme kaldı sadece onları da yayınladıktan sonra elde ürün de kalmamış olacak. Her yeni bölüm için parça satın almak zorunda kaldığımızdan, devam etmek mümkün değil. Hurda ürünlere çekilen fiyatlar bile mantık dışı. Eski oyunları tatsız tuzsuz anlatmak TR'nin olumlu imajına zarar verir. O yüzden orada da orijinal kutuları temin etmeye çalışıyoruz. İngiltere bu işin kaynağı hem de hızlı geliyor. Ama pound 3.2 TL ve en ucuz oyun maliyeti 25-30 pound. Orada da frene bastık.

  • Ertuğrul

   Son çare, kutusuz anlatın, sohbetiniz yeter...
   Hiç yapılmamasından kesinlikle daha iyi olur.
   Olmaz derseniz Tozlu Raflar için bağışta bulunmaya hazırım.

  • Ziyaretçi

   "Hatta sıfırın da altında zira ürünler satılmıyor."

   Bilemiyorum ama her videosunu yaptığınız şeyin satılması mı gerekli? Siz alışveriş danışma sitesi misiniz? Öyle ise donanım önerilerine maruz kaldığınızda cevap da vermeniz gerekmez mi? Şu yorumdan biz "reklam sitesiyiz" gibi bir anlam çıkıyor.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Firmaların bakış açısı bu şekilde. Ürünümüzü sattıracak bir çalışma değilse bize göstermeyin bile modundalar. O yüzden sponsor bulamadık Tozlu Raflar'a.

  • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

   İnsanlar artık cep telefonlarıyla aşırı ilgileniyorlar 🙂 Bu durum size de olumlu olarak yansımıştır. Teknoseyirin devam etmesi için sevindirici bir durum 🙂

  • DarthVader @darthvader

   #57 deki Ertuğrul arkadaşımın da belirttiği gibi bağış konusuna ben de hazırım. Her ne kadar bu bağış konusuna pek sıcak hatta hiç sıcak yaklaşmamanıza rağmen olur da böyle bir düşünceniz olursa eminim benim gibi birçok arkadaşım da bize katılacaktır. Çok kaba bir hesap olarak diyelim 500 takipçi var. 2 TL havale yapsa 1000 TL yapar. Bu da bir süre için yeterli miktarı oluşturur kanısındayım.

   Saygılarımla...

  • haydar

   Mantığa bak..Tozlu raflara sponson olmak için illa kendi satılabilir ürünlerinin mi incelemesi yapılması lazım..Tozlu rafların çekildiği odanın duvarlarına sponsor olan firmanın logoları bilmem neleri asılsa olmaz mı..

   O zaman vadofone f1 araçları mı satıyor ki formula 1 de sponsor..

   Gerçekten komedi..

  • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

   Şimdi siz de haklısınız. Sponsorlar size kaynak ayırmazsa, ürün göndermezse, bu işle uğraşılmaz. Geçenlerde bir telefon incelemenizi izliyorum, vay efendim Özkan bey'in muhabbeti Levent beyin ki kadar kafa değilmiş. Yok Murat bey kafasını kaşımış, Özkan bey burnunu kaşımış, böyle profesyonellik olmazmış, mış, mış, mış. Bu ne böyle kardeşim. Para mı verdin, aylık abonelik mi aldın da bu kadar çok eleştiri yapıyorsun. Beğenmiyorsan izleme, muadilleri var. Yok eleştireceksen de eleştirinin de bir içeriği olsun, bir şeyler katsın.

 • Alperen @alperen

  İnceleme için teşekkürler.AMD Phenom II x4 955 (125 W),Noctua C-14,ağustos sıcağı oyunlarda en fazla 54c,şu anda oyunda 44c.Kasa Corsair 500R.Noctua'nın hakkını yemeyelim,üstelik fan hızı yaz kış 1200 rpm.Montajıda çok kolay,ram çakışma derdi de yok.Garantisi 5 yıl,müşteri hizmetleri harika,direk Avusturya merkeze Türkçe yazıyorsun bedava ekipman bile gönderiyorlar.Levent Pekcan'ın bunları bildiğine eminim.Noctua size ürün gödermiyorsa yaptığı tek hatadır ve Türkiye de az ürün satmaya mahkumdur.İyiki varsınız.

 • volkan @selective

  Bu sistemlerde kullanılan su saf su içinde hiçbir minarel felan yok.sızıntı olsa bile herhangi bir zarar vermez.Overclock ürünleri satan yerlerde satılıyor olması gerek.

  Ben performans olarak hava soğutmada nerede kalıyor hangi seviyede kaldığını söyleseydiniz merak ettim.150 liralık fanlarlamı aynı performansı veriyor yoksa en üst düzey hava soğutmanın performansındamı ?

  buna benzer hem CPU hem ekran kartı soğutucusu varmı ? Ekran kartı bence daha çok ses çıkarıyor.

  • Demoksil @demoksil

   Hazır tak çalıştır ekran gpu soğutucu yok benim araştırdığım kadarıyla
   Olmasıda muhtemel gözükmüyo zaten

  • lawnmower @lawnmower

   Saf su da olsa elektrik geçirebildiği için kasa çalışırken sızıntı olursa kısa devreye sebep olur, bu da birşeyleri yakar. Saf suyun zarar vermeme olayı daha çok soğutma sisteminin içten oksitlenmesi ve korozyona uğramasıyla ilgili.

   Bu soğutucu performans olarak hava soğutmalı soğutucuların orta seviyesine denk geliyor. Tabi onlara göre biraz daha pahalı, ama avantajı sessiz olması. Hava soğutmadaki çift fanın (CPU soğutucunun fanı + egzost fanı) yerini bunda tek fan alıyor. Üstelik fan hızının soğutma performansına etkisi de çok fazla değil, Levent Abi'nin de söylediği gibi fan hızı yarı yarıya düşse bile sıcaklık sadece 5 derece artıyor. Hava soğutmada (pahalı, büyük bloklu modeller hariç) fanın gücü önemli, öyle sakin çalışan fanla yük altında çalışmak biraz zor.

   Ekran kartı için böyle bir sistem bildiğim kadarıyla yok, ama ekran kartınızın modeline göre stok soğutucudan daha sessiz çalışan bir soğutucu alabilirsiniz.

  • Retro Sinan @retro-sinan

   Lawnmower, tam anlamıyla saf su elektriği iletmez aslında. Yalıtkandır. Ancak saf su yalıtkandır. Su çok çabuk madde çözdüğünden çok kısa sürede saflığını yitirebilir. Bu sebeple kısa zaman da iletkenlik kazanabilir.

  • join4freee @join4freee

   Evet saf su elektriği iletmez ancak su sızması yaşarsanız, kasanızın içinde bulunan donanımlardaki toz, suyla karışınca o suyu bir miktar iletken hale getirecektir.

  • batuhan.sener @batuhan-sener

   Saf suyun elektiriği iletmediğine emin misiniz? Su safta olsa yapisi gereği (malum h2o) içinde çözünen OH ve H iyonlari vardır. Saf suyun pH ı 7 dir yani 10^-7 molar H ve OH iyonu vardır. Bu nedenle az da olsa elektiriği iletir. Yani ben böyle biliyorum.

  • Retro Sinan @retro-sinan

   Bir maddenin elektriği iletip iletmediği son yörüngesinde bulunan elektron sayısına yani valans elektronuna bağlıdır. Eğer son yörüngesinde serbest elektronlar yoksa o madde yalıtkandır. Kısaca saf suyun son yörüngesindeki elektron sayısı 4'ten fazla olduğundan yalıtkandır.
   Ama elbette burada kullanılan suyun saflığından şüphe edebiliriz çünkü boyar ve antifriz gibi maddeler kullanılmış olabilir. Zaten bu durum iletkenliğe geçirebilir suyu..

  • Tesla @tesla

   Güzel inceleme. Noctua kullanıyor olmasam ben de bu tip soğutmaya geçmeyi düşünürdüm.

  • batuhan.sener @batuhan-sener

   Atomların son yörüngesindeki elektronların sayısına bakıp iletken olup olmadığını söyleyebilirsin ama su bir birleşiktir element değil birleştiklerin de son yörüngesindeki elektronları saymak diye birşey olmaz, varsa da anlat, biz de öğrenelim

  • Retro Sinan @retro-sinan

   Ne olursa olsun saf su yalıtkandır. Eğer elektriği iletmiyorsa ki iletmez, o zaman o bileşik elektron transfer etmiyor demektir yani serbest elekronu yok demektir bileşiği iletken hale getirebilmek içinse onu iyonize etmek gerekir. Yani serbest elektron taşıyıcısı sağlanmalı.

   Artık inanmıyorsan kendi evinde saf su satın alıp ölçü aletiyle veya en güzeli megerle saf suyun direncini ölçebilirsin.

 • Tolga

  Levent abi yine döktürmüş. Ayrıntılarına hastayım abi 🙂

 • Fehmi

  Ben o macunu blok işlemciye otursun falan diye var sanırdım meğerse o macun ısı alışverişini elverişli hale getirirmiş.

  Bunu öğrendiğimde çok şaşırmıştım yanlışım varsa bilen birileri düzeltsin. Dikkat ettim Levent abi bu konuya değinmedi, yanılıyor olabilirim.

  • ledzep @ledzep

   Macunlar soğutucunun işlemci ile temas yüzeyinin tam olmasını sağlayarak ısı alışverişini arttırır, genelde iyi ısı iletkenlerdir. Kaliteli macunlar ısı alışverişini en yüksek düzeye çıkarır ve soğutucunun soğutma performansı artar.

   Bu bilgileri mutlaka öğrenin arkadaşlar ki yanlış bilgisayarcıların eline düşmeyin.

   Zamanında soğutucu ve işlemci arasına sıcak silikon süren bilgisayarcı bile gördüm. Yepyeni alınmış bilgisayar aşırı ısınmadan anında kapanıyordu, bilgisayar servisi olan arkadaşımla durumu farkettiğimizde dumur olmuştuk. 🙂

   Umarım artık böyle üçkağıtçılar kalmamıştır.

  • erol esen

   üç beş yıl önce net de tüm termal macunların olduğu bi ısı iletim testi dolaşıp duruyordu. bilin bakalım şampıyon hangisi 🙂 diş macunu.

  • ZvAnA @zvana

   Evet anlık şampiyon... İsterseniz kendi pc'nizin cpu soğutucusunun tabanına sürüp iki ay dokunmayın, oc yapıp kullanın. O şampiyonun neler yapacağını görmüş olursunuz.

 • Emre

  Aga bence kasalardaki fanlar hikaye... Hem ısınan parçalar belli kaldıki onlarında fanları üstünde (işlemci ve ekran kartından söz ediyorum) bunların dışında ne diye bisürü fan takıyoruz? Hiç gerek yok hava akışı falan tırı vırı 😉

  Benim kasada 5x140mm 1x220mm fan vardı çok yüksek rpmlerde değil en fazla 1500-1800'lerde çalışırdı ama geceleri alışamadığım için tuttum bütün fanları çıkarttım şuan sadece işlemci stok fanı ve ekran kartının fanı çalışıyor. Hani nasıl diyolar? ölüm sessizliği gibi 🙂 dünya varmış arkadaş

  LP'nin dediği gibi düşük rpm de çalıştırın kafanızı dinleyin 😉

 • st

  Intel stock fan forever 😀

 • Demoksil @demoksil

  Vallahi bende 240m var kesinlikle tavsiye ederim anakartımda fan expertten grafik tabanlı hız ayarı yapıyorum misler gibide çalışıyor daha 40 dereceye vurmadı olursada 40 dereceden sonra fanlara gazı vericek şekilde ayarladım .
  Yanlız Levent abinin de dediği gibi montaj için verilen kağıt bence pek iyi değil resimler ufak zor anlaşılıyo türkçe destak var fakat yazan tek şey şu vidayı alın yerine takın ? 😀
  başka bir açıklama yok 😀
  120 sıkıntı yokta 240m de pul push olanlar tercih etsin benim CM haf 922 kasamın üst fan kısmına gayet güzel oturdu.

 • Myuksel @myuksel

  İnceleme için teşekkürler.
  Acaba bu ürünü doğrudan yada ufak modifikasyonlarla ekran kartımıza da takabilir miyiz? Malumunuz ekran kartları yük altında işlemcilerden geri kalmayacak kadar ses çıkarıyorlar.

  • Retro Sinan @retro-sinan

   Bu ürünü bilemem ancak h60'ı ufak modifikasyonlarla takmak mümkün. Bu üründe pompanın yuvarlak olması belki sıkıntı çıkartabilir. Sonuçta pci yuvasına yerleştirirken yuvaya girmemesine sebebiyet verebilir. Birde ekran kartına direk monte edilmesi mümkün değil bu tür ürünlerin yani içinden çıkan vidalar işe yaramayacaktır. Yurt dışında bu iş için özel klipsler var onlarla takıyorlardı h60'ı. Aslında denemek lazım. Ben de 3lü sli olduğundan pompanın yüksekliği de benim için çok önemli eğer pompa çok yüksek olursa bu seferde hemen altında bulunan ekran kartımı yuvaya takamam.

   Murat bey yada Levent bey aslında bana pompanın yüksekliğinin kaç cm olduğunu yazabilirlerse çok sevinirim. Belki böyle bir modifikasyon mümkün olabilir.

   Aslında ekran kartları için su blokları var. En güzel bu su blokları ile çözüm aramak gibime geliyor. Ancak Türkiye de maalesef bu tür aparatları bulmak çok zor

 • Gürkan Korkmaz @xray

  İnceleme için teşekkürler, incelemede söylenmemiş ama test aşamasında işlemci %100 yük altındayken sıcaklık 65 in üzerine çıkıyor. Günlük kullanımda işlemciye %100 yüklenmezsin. Normal kullanımda 55 derece civarı olacaktır 65 i göreceğimizi sanmıyorum.

 • Ziyaretçi

  bu ürünü alacak olan kişi zaten stock fan kullanmayacaktır.
  hava soğutma sistemi mi yoksa seidon 120m mi ?
  cm den birde hava soğutma sistemi gelseymiş beraberinde iyi olurmuş.

 • lawnmower @lawnmower

  Uzun süredir Corsair H50 kullanıyorum. Kendim ikinci fanı ekleyerek H70'e dönüştürdüm. Performansı gayet iyi, gayet de sessiz çalışıyor. En büyük avantajı da işlemci soketinin etrafında kalabalık yapmaması. Böylece hava akımını bölmüyor, özellikle tepedeki büyük fanın çektiği hava sayesinde kasa içinde güzel bir hava akımı oluşuyor. İyi bir soğutucu isteyen, ama gürültülü olmasını istemeyen arkadaşlara bu tip soğutucuları tavsiye ederim. İnceleme güzel ve doyurucu olmuş, elinize sağlık.

 • Anarchyst @anarchyst

  sanki biraz pahalı gibi geldi belli miktarda pompa ömrününde olduğu düşünülürse birazda kasamın içi güzel görünsün motor buloğu istemiyorum ramlerim sığmıyor diyen adama ideal aynı performansı contac30 lada almanız mümkün 2 fanla tabiki ha bide fanları takarken çekeceğiniz işkencesi var 😀 3570k ile 3 gün açık kalan kasamda contac 30 la max 81 derece gördüm oc etmemişdim ucuz ve kullanışsız hava soğutma isteyenler için ideal diyebilirim 🙂
  İnceleme için teşekkürler Murat ve levent abi iyi günler

 • Mert A

  Arkadaşlar böyle hazır su soğutucular hem pahalı hemde performansı düşük. Kesinlikle custom su soğutma sistemleri ile karşılaştıramayacağımız gibi daha ucuza satılan hava soğutuculardan daha düşük performans veriyorlar. Ayrıca yapılan incelemede ki ürünün radyatörü 120 radyatörler arasında ince olanlardan, buda performansı dahada düşük oldugu oldugu anlamına gelir. (120'lik kalın olan için örneğin; Corsair H70, H80) Gerçi H70, 80 fiyatından daha ucuza Thermalright Silver Arrow yada Noctua NH-D14 alınıyor o da ayrı mesele.

  Kısaca ''performans'' isteyen kullanıcılar, su soğutma diye bunlara direk atlamasın almadan önce araştırsın çünkü daha ucuza daha iyi hava soğutucular var.

 • Executioner

  İncelemeyi izlemedim daha ama böyle soğutucu tarzı donanımların incelenmesini görmek gerçekten sevindirici..

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  güzel bir inceleme olmuş ama bende Levent abi gibi düşünüyorum ve Sunbeam CCF 12cm ile bundan daha iyi sonuç ve kendi fanıyla bile 2000rpm ile yanımda olmasına rağmen oldukça sesiz ve soğutma performansı çok iyi kaliteli maçunlada 5~10 C derece arasında düşüşte yaşıyorum kolay gelsin

 • CaptainCombo @captaincombo

  O kadar mobil ürün incelemesinden sonra bu çok iyi geldi. Yanlız daha önce ekran kartı incelemesinde de belirtmiştim benzer ürünlerle arasındaki performans farkı nedir bunu da söylerseniz çok iyi olur.

 • Maketçi

  Çıkış fanı yerine bunu takınca motor kısmına sıcak üflenmiş olmuyor mu? Sistemin bütün sıcaklığı geçiyorsa bu nasıl soğutuyor bir açıklayabilir misiniz?

 • DarthVader @darthvader

  İnceleme için teşekkürler, çok güzel olmuş.

  Bunun gibi sıvı soğutma çözümlerinin incelemelerinin devamını bekliyoruz.

  İyi çalışmalar.

 • thepcman

  Amatör olarak uğraşılan su soğutmaların en güzel yanı, soğutucusu vidayla sabitlenmiş herhangi bir ekran kartına bir şekilde uydurulabilmesiydi 😀

  @LP ekran kartlarına yönelik profesyonel bir çözüm yok hala değil mi?

 • quannash

  Daha 2 hafta önce bir arkadaşıma mini itx kasa içerisinde su soğutmalı bir sistem toplamıştım, foruma konusunu ancak bugün açabilme fırsatım oldu. Tam da gününe denk gelmiş.

  Sistemi merak edenler için konu linki:

  http://www.pclabs.com.tr/forum/topic/125618-su-soğutmalı-mini-itx-oyun-bilgisayarı/

  Tekno küpün de bu kasayla revize edilmesi çok güzel olur, hem su soğutmaya uygun hale gelir hem de ekran kartı kısıtlamasından kurtulur...

 • Ece

  Ellerinize sağlık, her bölüm gibi bunu da keyifle seyrettim.

  Levent Ağabey, Soyadındaki gibi adamsın ya 🙂

 • murat

  S.a rc car kısmında carisma M40S ürününü incelermisiniz mesajları https://www.facebook.com/hacker1737 bu siteden gönderebilirsiniz şimdiden saolun iyi günler.

 • E.C.ARAT

  -Asus un "Poseidon" isimli bir ekran kartı vardı.Kartın üstündeki sistem sayesinde hem hava soğutma hem de su soğutma kullanabiliyordu.
  -Pclabs da görmüştüm;radyatör kasaları var.Harici kasa dışarıda sıvıyı soğutup bloklara yolluyordu sanırım.
  Eğer CPU içinde hem hava hem su kullanan soğutucular varsa ya da üretilirse,TEKNOKÜP de kullanılabilir.Mobil halde taşınırken(Lan party gibi) hava soğutma,kalıcı duracağı yerlerde ise radyatör kasasıyla beraber su soğutma kullanılabilir.Uzmanı değilim ama imkanım olsa ben böyle bir sistem yapardım.

 • Boot

  Farklı inceleme videoları görmeye başladık.Site biraz kendine geldi.Güzel inceleme...
  Yalnız montaj kısmını, hızlandırılmış video şeklinde göstermek gerekirdi.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Dar alanda göze hoş gelecek bir montaj videosu çıkmıyor. Eller kapatıyor. Bir de işin aşırı basit oluşu var. Büyük bir soğutucu takmaktan daha kolay bile olabilir.

  • Boot

   Montajı kolay dediğiniz gibi ama bu işi hiç bilmeyenlerde vardır.Hemde işi daha bir benimsetiyor..Hazır yapılmışı var gibi olmuyor..Ama telefonlardan sonra artık farklı incelemeler görmek güzel..Tebrikler...

 • tarık

  bilgisayarın içinde su dolaşması .... hiç hoşumuza gitmiyor ama., lp ye güveniryorum.

 • Furkan

  inceleme güzel ama ürün çok gereksiz karşılaştırdıkları ürün stok soğutucu yani vasat. orta derece 100 tl lik hava soğutuculu cpu soğutucuları bile o işlemciyi yük altında 50-60 derecede çalıştırabilir tek avantajı ram slotlarını öldürmüyor

 • Ayolina

  Kasayı yağ ile dolduranlara ne diyorsunuz Levent bey ? 😀

  • Ziyaretçi

   var mı öyle bir şey? 😀

  • lawnmower @lawnmower

   Var. Zamanında Tom's Hardware sitesinde denemesi yapılmıştı. Kasayı tüm fanlarını söküp diskler hariç komple kızartma yağı dolu akvaryumun içine koydular. Isınma diye birşey yok, ses zaten yok (çünkü fan yok), süper sistem. Tek kötü yanı birşey söküp takmak çok zahmetli, bir de sökülen parçayı temizlemek gerekiyor.

  • mayonez

   ben sistemimde belirttiğiniz üzere saf yağı soğutma kullanıyorum. zel yaptığım plexi ile her şey şeffaf ve güzel görünüyor. sadece güç kaynağım ayrı bir yerde. belirtildiği gibi parça takıp çıkarmak biraza zahmetli. bir sorundaha var oda ufaklıkların içine patates atmaları.

 • WRX

  15 dakikalık işkence testinde 69c ye çıkmış, battlefield3 te max 58-60 görür ve gayet iyi bir değer fiyatı 180'i geçmezse nefis bir soğutucu.

 • şevki aksu

  http://www.youtube.com/watch?v=xwBrCP9B93E
  bu videoya bir göz atın burada mineral bebek yağı ile yapılan bir proje var
  ben birkaç kez yapmayı düşündüm ama mineral bebek yağı çok pahalı

 • şevki aksu

  güzel olur ama peltier nereden bulacağız vede maliyeti nedir.

 • Ziyaretçi

  Sıvı soğutmayı sessiz ve perfermans avantajları olur diye markaja almıştım, inceleme için teşekkürler, sağolsun linustech de swiftech h220 gibi ürünleri rehber şeklinde anlatmıştı, aradım linkleri aşağıda, ilgilenler için güzel bir rehber, paylaşıyorum 🙂
  * Ultimate Water Cooling Guide Part 1 - Preparation Procedure NCIX Tech Tips linki; https://www.youtube.com/watch?v=aHNFhTAvvBA
  * Ultimate Water Cooling Guide Part 2 - Block & Component Installation NCIX Tech Tips ;https://www.youtube.com/watch?v=Lpo3y7B2jMo
  * Ultimate Water Cooling Guide Part 3 - Tubing, Liquid & Conclusion NCIX Tech Tips ; https://www.youtube.com/watch?v=krgK2dcxJ5g
  * Water Cooling Guide Part 4 - Maintenance and Upgrades for your Liquid Cooled System NCIX Tech Tips ; https://www.youtube.com/watch?v=KnbbZQ2OhEg
  * CPU Cooling Options - Stock, Air, Water - Everything you Need to Know as Fast As Possible ; https://www.youtube.com/watch?v=7vG16oN-kys
  bence swiftech ürünleri daha performanslı ve oynar parçalar tüp çıkışları sabit değil dönebiliyor, kasa içinde hortum ayarları filan rahat, tüp, pompa, hortum costem işler baya yoran bir iş sıvı soğutma, acemisi için cooler masterın tek parça çözümü ideal ama değer mi orasını bilmem, pahalı süper ısınan işlemci yoksa fazla lux olabiliyor 🙂 sağlıcakla.

 • Limon @limon

  Peltierin soğuk yüzeyini radyatörü soğutmak için kullanrsak birde ısınan yüzeyi var. O yüzeyi soğutmak için gene peltiere yapışık heatsink+fan gerekiyo ve enerji sarfiyatıda fazla olur. Ama radyatör buzgibi olur 🙂

 • Retro Sinan @retro-sinan

  Ya da radyatörü direkt ufak bir buzdolabının içine koysak 🙂

  Bence çok güzel bir soğutucu çözümü olur. Yıllar önce böyle birşeyi denemeye kalkmıştım. 🙂

 • kiesto_afri @kiesto_afri

  ben de meraklıyım ama bi nasip olmadı bu işe girmek

 • haydar

  esas gürültünün kaynağı ekran kartlarının fanı..Hele hele high end oyunlarda ve biraz sıcak havalarda..Kasanın yan kapağını açmazsan gürültü daha da çekilmez bir hal alıyor..
  Ona uygun bir su soğutma sistemi yok mu ?

  Yoksa 90 derecelere çıkan ekran kartları için su soğutma yetersiz mi kalıyor yada pompa gürültüsü eşitleniyor mu ?

 • ZvAnA @zvana

  Hiç uğraşamam ama su soğutma olsun, hava soğutma çözümlerinden daha iyi performans alayım diyenler için bu tarz ürünler. Ama şahsen hiç sıcak bakamıyorum bu ürünlere. Şahsen benim için pc donanım, kasalar büyük bir ilgi odağı olduğu için radyatörü, blokları, fittingsleri, hortumları tek tek kendim seçip, montajını yapmalıyım. Bundan büyük keyif alıyorum. Ama bir de bu tarz ürünleri yurtiçinde bulabilsek müthiş olacak. Öyle bir olanak olsa eminim ki su soğutmaya çok daha fazla ilgi artacak. İnsanlar kablo sleeve edilmiş bir kasa gördüklerinde bile olayı anlayamıyorlar. Çok yabancıyız, mod ve mod ürünlerine.

 • ruff'n thumble

  silverstone Tundra serisine göre performansı nedir acaba hangisi daha iyi

 • ismail ozan izci @asaltek

  kabul etmeliyiz ki, su soğutma bundan daha iyi ve basitleştirerek anlatılamazdı.

  sanırım sistemin fanı, noctua dan bir model ile değiştirildiğinde, daha sessiz ve daha performanslı bir sonuç elde edilebilir.

  bir tek aklıma takılan şu var;
  fan havayı kasadan dışarıya üfleyecek, peki videodakinin aksine, kasanın dışına önce peteği koysak ve üstüne de fanı koysak yine dışarıya üfleyecek şekilde, olur muydu?

 • Abdullah TOZAN @abdullah-tozan

  Uzun zamandır almayı düşündüğüm bir cihazdı. Güzel inceleme, elinize emeğinize sağlık. Levent abinin anlatımı her zamanki gibi çok hoş. 🙂

 • halil

  Seidon 120V aldım çok sesli çalıştı. İade edip 120m aldım çok sesli çalıştı. taş kırma makinesi gibi çalışıyorlar. noctua d14 forever.

 • halil

  Hep sandy bridge işlemciler ile test yapılıyor. Nedense yeni çıkan soğutucular bile haswelle test yapmıyor. Nedeni ise 15 derece daha fazla gösterilecek olması sıcaklıkların.

 • koyuk @koyuk

  sirf sessizlik icin bunu almama degermi sizce?

 • Cem Camci @cemcamci

  hortumlardan su sızarsa makine gitti, o yüzden almak istemiyorum. riskli