Paylaş Paylaş

MSI Grenade A320 AMD Anakart İncelemesi

MSI'ın ekonomik AMD yonga seti A320 ile ürettiği 72 Dolar değerindeki anakartı Grenade A320'yi inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hakan ÖZCAN @hakanozcan

  İşlemci fanı hafif yamuk gibi duruyor. Bellek slotları çok yakın diye bellekler mi kısıtlıyor acaba.

 • Koray @koraysuna

  Apu'lu sistemde sonradan harici ekran kartı takıldığında harici ekran kartının ve işlemcinin tam performansını alırız değil mi yine her hangi bir düşme olmaz yani takınca?

 • prometrik @prometrik

  Uygun fiyatlarda sistem toplamak isteyen, anakarttan çok bir beklentisi olmayan oc yapmayacak kişiler için çok iyi olmuş. Sanırım ben bu tanım içerisinde oluyorum 🙂 İnceleme de güzel olmuş. Elinize sağlık.

  Şahsen oc işlemlerinin işlemci ömrünü etkilediğini düşünüyorum. O yüzden pek oc yanlısı değilim. Anakarta fazla para vermektense, o fark ile daha iyi bir işlemci almayı tercih ederim.

  • TeknoStil @teknostil

   En iyi işlemciyi alan, daha yüksek performans için yine OC ye ihtiyaç duyacak.
   OC yapan anakart bundan çok pahalı değil. B350 varken A320 alınmaz.

  • prometrik @prometrik

   @teknostil 50-100tl gibi bir fark olacak olursa dediğiniz doğru ancak 200 tl farka bir üst işlemci tercihimdir. Dediğim gibi ben oc tercih etmiyorum. İşlemci ömrümden yediğini düşünüyorum. Şöyle ki oc siz 8-9 sene sorunsuz çalışacak işlemci oc ile çalışınca daha çabuk yıpranacağından 5-6 sene gidebilir. Ben alıp uzun süre kullanıyorum. Her işlemci alan oc yapacak diye bir kuralda yok. O yüzden "En iyi işlemciyi alan, daha yüksek performans için yine OC ye ihtiyaç duyacak." görüşüne katılmıyorum. Ben F/P sistem toplayan kişiler için konuşuyorum. Tepe seviye işlemci değil söylediğim. F/P ürün. İsteyen sizin dediğiniz gibi tercih eder, isteyen böyle. Önemli olan bunu genele vurmamak.

  • M3ric @mehdi-tensi

   @prometrik OC yi bilincli yaparsaniz islemci ya da anakart omrunden yemez. 2011'den beri 2500K @4,5 OC ile kullaniyorum. Hatta kenarda atmaya da satmaya da kiyamadigim Q6600 var. Onu da 2,4@3.6 kullandim yillarca, hala da calisiyor. Oncesine gidersek C2D, Celeronlar, athlonlar, MMX'ler, hatta 486 ve 386'lari bile OC ederek kullandim. Hic ariza ile de karsilsmadim. 😀 Tum CPU'larimi OC yaparak kullansam da ekran kartlarinda OC ye karsiyim. Onlarda da ancak %10 gibi yapilabiliyor zaten. Uc bes FPS icin karti zorlamak yerine bir iki ince ayarla daha fazla performans alinir..

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Ömrünü yese de ömrü o kadar uzun ki siz zaten o sonu göremezsiniz 🙂

  • prometrik @prometrik

   @mehdi-tensi @gamsizm Belki gelişen teknoloji nedeniyle bir şeyler daha hızlı olduğundan mı bilmiyorum... 2009 dan beri AMD athlon II x3 435 işlemci kullanıyorum. OC yapmadım. İşletim sistemin ve kullandığım programlar da aynı(win7). Ama işlemci gücü olarak bir zayıflama hissediyorum. İlk dediğim gibi belki de bu teknolojinin gelişimine bağlı bir yanılsama. Tabi ki programların zaman içinde daha çok işlem gücü istediği de bir gerçek. Küçük bazlı 0,2-0,3 belki 0,5 oc yapmak çok fark ettirmez belki. Ama en önemli etken işlemci sıcaklıığını stabil tutmak. Yani iyi soğutmak. Eğer soğutma çözümü iyi ise oc ile uğraşılabilir. GÜzel bir macera. Ama bir diğer gerçek te şu ki işlemci firması da bazı nedenlerle bu değeri güvenli bulduğu için o frekansta piyasaya sunuyor. Tabi oc biraz da şans işi. Kabul ediyorum. Aynı üretim bandından çıkan her ürün birbirinin aynı değil.

   Benim düşüncem oc ile bir değere ulaşmaya çalışmaktansa o değerlerde bir işlemciyi almak daha iyidir. Video daki gibi bir anakart alıp, ileride istersem değiştirmeyi tercih ederim. İhtiyacım olursa tabi. İşlemci ile sıkıntı yaşama, garanti dışı olma, eskiden işlemci yakanlar vardı. Bunları düşününce çok da gerek yok diye düşünüyorum. Normal hızda kullanıp, 2.el satıp yenisi ile değiştirmek daha sağlıklı gözüküyor. Kısacası: "azıcık aşım, ağrısız başım" 🙂

  • cinnabon @cinnabon

   @prometrik OC ürünün bir özelliği, yasak bir işlem değil. Kilitli olmayan her işlemci OC için adaydır, en üst performansta bile olsa daha fazlası her zaman çekicidir 🙂

  • TeknoStil @teknostil

   @prometrik Biraz bakındım da, A320 Grenade yerine aynı paraya B350 de alınabiliyor. 50-100 TL daha koyarsanız biraz daha özelliği artar.
   OC yapabilmek iyidir. İşlemciye çok yük bindiren bir uygulama/ oyunda stok hızda ya da hafif OC ile kullanırsınız. CPU' ya fazla yüklenmeyen ama CPU' nun tek çekirdek performansından etkilenen uygulama/ oyunlarda ise daha yüksek frekanslara çıkarsınız. OC profilleri de bu geçişleri sağlıyor zaten. Anakartın ve kullanılan soğutucunun limitlerini bilince sorun olmaz. İllaha da dibine kadar OC yapmak şart değil.

  • prometrik @prometrik

   @teknostil Bilgi için teşekkürler. Aynı fiyatta böyle ekstra özellik alınabiliyorsa tabi ki o ürün tercih edilir.
   @cinnabon OC hakkında bilgiliyim. Ancak kendi görüşüm/düşüncem nedeni ile yapmak istemiyorum. Bu yüzden bu seçeneğin olup olmaması benim için bir satın alma kriteri değil. Fiyat olarak bu ürün OC imkanı olan anakarttan daha ucuzsa; bunu tercih ederim. ama aynı fiyatlarda olduğu söylendi. O zaman tercihimi o anakarttan yana kullanırım. OC istemesemde elimin altında imkan olsun derim. Sonuçta aynı para. Elbette daha fazlası çekicidir. Ama her şeyin bir bedeli vardır. LP üstadın sözü ile "Hayatta iyi şeyler olmaz" 😀

  • TeknoStil @teknostil

   @prometrik
   Şimdi şöyle bir yoruma denk geldim:
   "Ryzen Master programını başta ben de kullanıyordum. Bu programı asla kullanmayın. Çünkü uzun vadede Bios'un brick olmasına neden oluyor. Daima OC işlemini biostan yapın, daha stabil ve daha kararlı olur."

   Doğruluğunu bilemiyorum ama şayet doğruysa, Ryzen Master ile mod değiştirme işi biraz yaş... 🙂

  • prometrik @prometrik

   @teknostil Doğrusu çok mantıklı gelmiyor. Bazen hurafeler türeyebiliyor. Yani aynı işlemin yazılım ile yapılınca sorunlu olup, biostan yapılınca sorunsuz olması.. bilemiyorum. İkisi de resmi yazılımlar değil mi? Böyle bir durumda üreticinin hatası olacağı için o zararı karşılar. Ha OC nin has yeri biostur. Bios tan yapılabilir ama günümüzde böyle kolaylıklar sağlanmışken bunu konuşmak bana abes geldi. Yabancı forumları araştırmak en mantıklısı olur.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Ryzen 5 2200G ve 16gb ram ile güzel sistem olur birde OC olsa tadından yenmez 🙂

 • Gerginix @gerginix

  Grenade Bazooka gaming sniper military... Nasıl gına geldi anlatamam. OEM'in diriliş argümanları bunlar. APU'lar RAM fiyatlarının abartı olduğu dönemlerde Intel'in G serisi işlemcileri ile rekabet edecek fiyata ulaşamazlar. 2x16 3666MHZ ram demek "Ne gerek var 2x4 2400MHZ RAM + 1050 al daha iyi grafik elde edersin demek.

 • Joe @joe

  @gamsizm murat abi oc demişsin ama ryzenleri oc yapamıyor. Mesela am4 x4 950 ile oc testi yapsaydın cinebench gibi yeryerde performansdaki artışı farkederdin. Anakart üreticileri bilerek kısıtlamış gibi sanki. yoksa b350 ile fiyat farkı çok az.

 • ESK @apollo

  Athlon lar oluyor evet ama ryzen işlemci ile mümkün değil.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @koraysuna Evet. Zaten 2400G APU olmasaydı yine Ryzen'in en iyi işlemcilerinden olacaktı.

 • Koray @koraysuna

  @gamsizm teşekkür ederim bilgi için. Doların sürekli yükselmesi nasıl etkileyecek sizce? 2 3 ayda bir fiyatlar mı yükselecek?

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @koraysuna Doların geldiği yere döndüğünü hiç görmedik. Bundan sonraki yolculuk 5TL'ye.

 • Tegin @tegin

  Neymiş "OC olmuyor bu özellikler bu anakartta neden konmuş" dememek gerekiyormuş.

 • Ufuk Bayram @ufukbayram35

  Bu anakarta Ryzen 5 2600X takacağım. Ancak BIOS güncellemesi için 1. nesil Ryzen takılarak bu güncellemenin yapılacağı söyleniyor. Mevcut 2600X ile BIOS güncelleştirmesini yapamaz mıyım?

  • TeknoStil @teknostil

   Kutudan çıkan anakartın BIOS' u, 2. nesil Ryzen' ler ile uyumlu değilse, anakart 2600X ile çalışmaz.
   Bu durumda anakartın satıcısı ya da yetkili servisi yardımcı olabilir.
   AMD, bu durumlar için yurt dışında boot kit gönderiyor. Türkiye' de bu hizmet var mı bilmiyorum.(En ucuzundan, eski BIOS ile uyumlu bir AM4 işlemci ile BIOS güncellemesi yapıyorsunuz ve sonra bu işlemciyi AMD' ye geri gönderiyorsunuz.)

   Bunlarla birlikte, 95W TDP' li 2600X' i her gün uzun saatler tam yükte çalıştıracaksanız, bu anakartın ömrü çok uzun olmayabilir. 🙂

  • Ufuk Bayram @ufukbayram35

   @teknostil Bilgisayarı yoğun olarak haftasonları oyun için kullanıyorum. Güç kaynağı yeterli olduğu sürece 95W olması ne gibi sorunlara yol açabilir? X serisi anakartlara geçsem onlarda da fiyat neredeyse 2 katına çıkıyor. Ayrıca OC yapmak gibi bir planım da yok.

  • TeknoStil @teknostil

   @ufukbayram35 @orcun @protego @sangreal_1905

   Bence bu anakartın VRM soğutucusunun yüzey alanı iyi değil. Ayrıca çok büyük ihtimalle NIKOS mosfetler kullanılmış. Yani ısınıyorlar. Kaç fazlıdır bilmiyorum ama 4 fazlıysa eh işte denilebilir. 3 fazlıysa direkt alınmaz.

   X' li olmayan Ryzen modelleri neyse de, 95W ya da 105W tüketen Ryzen' ler çok yüklenirlerse, anakartın ömür uzunluğu konusu gündeme gelir diye düşünüyorum. Anakartın uyumluluk listesinde 2700X bile var, o da ayrı tartışma konusu. 🙂