Paylaş Paylaş

MSI MAG B550M Mortar Anakart İncelemesi

MSI'ın Mortar anakart serisi B550'lerin gelişi ile güncellendi. Biz de sistemimizi kurup test ettik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • erdem @ec

  MAG = Murat Gamsız kısaltması gibi

 • FreeRun @freerun

  Bunu alacağıma Biostar RACING X570GTA alırım, x570 de ne var yani neden önermiyorsunuz onu anlamadım.

  • z2900 @z2900

   Biostar bu karta göre daha düşük özelliklere sahip. Örneğin biostar da usb 3.2 yok. M2 yuvası 1 adet. Ve biostar 2667 dışında bellek hızı desteklemezken Mortar 4400 mhz e kadar ddr4 bellek hız desteği sunuyor. Ve mortar'ın ses çipi çok daha güncel. Kısacası aynı paraya mortar çok daha fazla özellik sunuyor. 🙂

 • Temp @temp

  @gamsizm Güzel inceleme olmuş abi eline sağlık.
  Msi tarafında "Mortar" serisi geçmişten bu yana övgüyle anılan, genelde de donanım olarak çok boş olmayan orta seviye anakart serisi olarak geçiyor.
  Hatta B450 için şöyle bir durum var; Tomahawk ATX boyutta bir kart, Mortar ise mAtx formatında olmasına rağmen yabancı kaynaklarda Mortar'ı tercih edin hem daha ucuz hem daha dolu kart diyorlardı.
  Çünkü Tomahawk'da 1 tane M2 yuvası varken, Mortar'da 2 tane M2 yuvası oluyordu, Mortar'da daha fazla sata portu oluyordu, Mortar'da daha fazla usb çıkışı oluyordu, DVI girişi yerine HDMI bulunuyordu.
  Tuhaf olan kısım ise aslında Mortar daha dolu bir kart olmasına rağmen Tomahawk'dan çoğu zaman daha ucuza satılıyor.
  Şuan piyasa nasıl bilmiyorum ama muhtemelen bu da öyledir, az da olsa arada hep bir fark oluyor.
  Mortar'larda genel olarak gördüğüm sorun; system fan soketlerinin sayısı Atx olanlara kıyasla daha az oluyor. Gerçi bu seneki modelde öncekilerde olmayan Water Pump soketi eklemişler.
  Muhtemelen o da system fanı olarak kullanılabiliyordur. Eğer öyleyse zaten geriye pek bir sıkıntı kalmıyor.
  Takıldığım nokta bence bu anakart çok dolu bir anakart değil. Mortar serisi orta seviye olarak anılıyor diye biliyorum. Yani fiyat olarak üst seviye kartlara denk geliyorsa bu kartlar için tehlike çanları çalar benim gözümde.
  Onun dışında kendi yorumunu katarak, kendi fikirlerini söyleyerek öneride bulunman çok hoş abi bence bunu daha sık yapmalısın.
  Keyifli inceleme için teşekkürler.