Sektör

YouTube Yayıncılarına COPPA Baskısı

YouTube'a gelen yeni kurallar, çocukları korumayı amaçlarken, içerik üreticilerini çok zor durumda bırakacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 43
 • Höşelek @benvaryaben

  çok sevindim. ailecek çekilen şebekliklerin ve onu izleyen şebek neslin sonu geliyor 🙂

 • KontDRACULA @kontdracula

  Açıkçası merak ettiğim ve takip ettiğim bir konuydu. Bu konunun gündeme gelmesine çok sevindim. Teşekkür ediyorum.

  Tonlarca ama gerçekte tonlarca maket yapım videosu izleyen biriyim. Haberi ilk "andy's hobby headquarters" kanalında duyduğumdan beri endişelerim vardı. Adam açık açık bu şartlarda yayın yapma riskini alamam diyordu. Andy's bir yere kadar da, Plasmo, Night Shift, Scale-A-Tone, Scale War Machine, Scale Hangar, Sergio Solo vs gibi onlarca takip ettiğim kanal var. Bazıları ABD menşeli olmasa bile kanalı kapatmak bir tuşa bakıyor.

  Öyle zart diye silmelerini hiç beklemiyorum ama olmayacağının garantisini kimse de vermiyor.

  Herkes işin gıcık ve vıcık kanal ve videolarına atıfta bulunmuş ama o vıcık vıcık videoların bundan etkileneceği yok. Adamlar halen mumbar yeme, poposuna havai fişek koyma challenge ları yapmaya devam edecek. Zaten bundan korkan onlar değil, işini düzgün yapıp, bir emek sarfedenler olacak. Bu yasa kalitesiz, saçma sapan, yoz yayınlara engel değil. Genelde herkes bunu göz ardı ediyor.

  Not: Levent bey de pek karizmatik olmuş 🙂

 • Tarana Çorbası @fatihkuzen

  Ben tam anlayamadım. Kullanıcı çocuk, annesinin babasının hesabından girerse farklı, kendi hesabından farklı mı olacak? Yoksa hesap kim olursa olsun çocuk videosu olarak mı geçecek. Bu konuda bir kafa karışıklığı oluşmuş videoda. Eğer birinci seçenek ise kimsenin korkmasına gerek olmaz. Videoyu ben izlersem gene patır patır reklam göstercek cocuğum girerse ona göstermeyecek. Bu bakımdan sanki bana ikinci seçenek gibi geldi. Levent bey konuyla ilgili bi bilgilendirme yaparsa sevinirim. Sonuç olarak çocuk hesabı zaten ayrılması kolay bir şey öyle olsa buna gerek kalmazdı.

  • KontDRACULA @kontdracula

   Yayıncılıkla alakalı. Videonun çocuk yada büyük için olduğunu yayını yapan seçiyor. Çocuk için olan yayınları kimin izleyeceğine youtube karışmıyor. Büyük de seyredebilir çocuk da, ama çocuk yayınlarında cookies, sonraki ilgili video, yorum para getiren reklam (ilgiye özel reklam) vs verilmiyor. Dolayısıyla yayını yapan az kazanıyor.

   Çocuklar için yayın yapan biri, ben bundan para kazanamıyorum diye büyük için diye işaretler ise ABD de çooook büyük para cezaları var. ABD den değilsen de YouTube kanalı kapatmak gibi seçeneklere başvurabilir.

   Sıkıntı ise; Bazı büyükler için olan videoların bunu kontrol edecek kişilere çocuk videosu gibi gelmesi. Yani ben model yapım videosu seyrediyorum. Adam ya... adamlar plastikten uçaklarla ilgileniyor bu çocuk videosu diyebilir. Bazı kanallar eski hurda yada yıpranmış hot wheels arabaları matkapla kimyasal boyalarla vs tamir ediyor, dev legolar yada kinex yapımı ile ilgilenen bir çok büyük var. Yapımının aslında çocukla alakası yok. GJ Joe figürlerini modifiye eden ve bununla ilgilenen koca koca adamlar var.

   Bunu kontrol eden adamın, akşam çıkma saatine yakın, 1000 video izleyip bıktıktan sonra, 3-5 sn videoya bakıp, ya bu nedir adam işte arabayla oynuyor, oyuncak askerle oynuyor deme ihtimali var.

   Aynı şey bazı oyun videoları için de geçerli.

   Bu işle uğraşanlar da bu riske girmek istemiyor. Çok muallak bir konu. Bu tür yayıncılar isyanda.

  • Tarana Çorbası @fatihkuzen

   @kontdracula O zaman çocuğun babasının hesabından girmesi birşeyi değiştirmiyor.Video çocuk videosu ise büyüklerin hesabından da girse reklam kısıtlaması ile izleyecek. Doğru anlamışmıyım? Birde bu hesaplar kaç yaşına kadar veriliyor ?Bi alt limit yokmuydu? Yani kayıt olan kişi 8 yaşında olsa Youtube bunu kabul ediyormuydu?

  • KontDRACULA @kontdracula

   @fatihkuzen Çocuk babasının hesabından girerse istediği şeyi serede biliyor. Yaşı küçükse ve hesabı kendi açmışsa YouYube hesabı kapatıyor zaten Bir ebebeyin hesap açıp onu kendi hesabına bağlamalı gibi şeyler var ama tam prosedürü bilmiyorum. Yorumlarda bir yerde yazıyordu.

 • Ruhi @ruhiisci

  şu slime cı çete yok olacaksa sonuna kadar desteklediğim olay.

TeknoSeyir'den Duyuru

TeknoSeyir ile ilgili önemli bir gelişmeyi duyurmak istedik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 162

Dünya Klavye Şampiyonu, F Klavyeyi Anlatıyor

Dünya klavye şampiyonlarından, Emrah Kuyumcu konuğumuz oldu. Hem şampiyonlar, hem hızlı ve doğru yazmanın önemi hem de F klavye üzerine konuştuk.

Klavye Kafası kanalını takip etmeyi unutmayın.

Intersteno uluslararası web sitesi
Intersteno Türkiye Temsilciliği web sitesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 107
 • ibrahim akgül @odiyssseus

  diğer adresin linkinin başında da boşluk bırakılmış o yüzden hata veriyor: http://www.intersteno.org/

 • Ertuğrul Danacı @ertugruldanaci

  Video güzel, ancak F klavye ile genel bilgisayar kullanımı nasıl? Yazmaya odaklı olduğu en sık kullandığımız kısayol tuşları garip garip mesafelerde oluyor. En çok kullanılan ctrl+ z, x, c, v gibi kısayollar bile F klavye ile işkence. Adamın anlattığından anladığım kadarıyla okullarda F klavye kullanımının zorunlu olmasını filan destekliyor, bence bu olumsuz bir durum, çok zorlamasınlar.

  • ibrahim akgül @odiyssseus

   Haklısınız F klavyede Ctrl + .. şeklindeki kısayollarda rahat edemezsiniz özellikle tek elle kullanırken eziyet olur. Çünkü bu kısayollar Q klavye esas alınarak oluşturulmuş, office ve photoshop gibi bir çok uygulamada sıkıntı yaşanıyor. Bunun için fiziksel dizilimi Q klavye olup PC ayarlarında klavye ayarını F yaparak yazmak mümkün eğer bakmadan yazabiliyorsanız tabi ki, herhangi bir kısayol kullanılacağı zaman Ctrl + Shift ile hızlı bir şekilde klavye ayarını değiştirip kısayolları kullanabilirsiniz böyle bir çözüm mümkün. Ama fiziksel olarak F klavye kullanıyorsanız özellikle pc ya macintosh açılışındaki kısayol tuş kombinasyonlarını kullanacağınız zaman (bios ya da değişik açılış modları için) o zaman hapı yuttunuz işte.

  • İbrahim Gürel @ibrahim-gurel

   Mac bilgisayarda F klavye ile kitap dizgisi yapmıştım. Sene 2006 2007. QuarkXP vs birçok programda kısayolların hepsini hızlıca kullanıp çok iş bitirdim. F klavyeyi kullanıp deneyimlemeyen neler yapılabileceğini anlayamaz.

  • İbrahim Gürel @ibrahim-gurel

   Genel bilgisayar kullanımına gelince elinizde mouse varmış gibi klavye ile her şeyi pratik yapmaya başlıyorsunuz. Zaten metin oluştururken hızlı kullanıyorsunuz. Bir zaman sonra her komutun kısayolunu öğrenmeye ve hızlı uygulamayı istiyorsunuz. Sylediğim gibi F klavyeyi yaşamayan anlayamaz. Bilgisayar yazılım, mühendislik vs. her dalında F klavye öğretilmeli, bu bölümler için avantaj olur.

 • Cihan Çetinkaya @cetinkaya

  merak edip test yaptım, 3 dk'da Q klavye ile 210 kelime yazmışım. ufak imla hataları var tabi. bi yerde de devam ettiğim yeri bi satır yukarıdan tekrar yazmışım. o kadar olsun.)

  • Zeynal Abidin Coşkunçay @coskuncayzeynel

   3 dakikada 210 yazılır ama q'da yazarken çok yorulursun. parmakların oradan oraya koşar. aynı parmak bazen 3 4 defa arka arkaya basmak zorunda kalır. hele sağ küçük parmak tam olarak küçük emrah gibi ezilir. F ve j harfleri işaret parmaklarının altında padişah gibi iş yapmadan bekler orada. 1995'ten 2017 yılına kadar q klavyede 10 parmak yazdım. kendi isteğimle f 'ye geçtim. şunu net söylerim: q klavye hamallıktır.

 • o.ctl @octl

  Aletin kendisini üretemedikten sonra F klavye mi Q klavye mi neyle yazarsak yazalım. Teferruat konular. İthal ettiğimiz bir üründe nasıl yazsak acaba diye tartışmak da absürt. Tabii benim veya genel kullanıcın nezdinde böyle. İşi ve gündelik hayatı F klavye gerektiren insanlardan bahsetmiyorum.

E3 2019: PC Gaming Show

Tansel ve Uğur, E3 2019'u son olarak PC Gaming Show ile değerlendiriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

E3 2019 Ubisoft SquareEnix Konferansları

Tansel ve Uğur E3 2019 değerlendirmelerine Ubisoft ve Square Enix ile devam ediyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 14
 • protego @protego

  Daha oyunlar çıkmadan "böyle yaparlarsa kötü olur şöyle yaparlarsa kötü olur, öyle olursa kötü olacak hiç umudum yok" diye diye hayat enerjimi alıp götürdünüz 🙁 Yanlış anlamayın ama sizin videolarınızı her izledikten sonra oyun sektörü batıyormuş algısına kapılıyorum. Biraz da "şöyle olursa harika olur böyle olursa ben alırım" diye araya sıkıştırsanız da bu kadar moral çöküklüğü olmasa 🙁

  Zaman zaman kişisel zevklerinizi yapımların önüne geçirdiğiniz hissine kapılıyorum. Fazla uzatmamak adına sadece bu videodan örnek vermek gerekirse, uplay+'ı eleştirmek? Bilemedim. Kişisel yorumlamanızla bir hizmetin/yapımın değerlendirilmesi arasındaki farkı izleyenlere YETERİNCE yansıtamadığınızı düşünüyorum. Aynı şekilde Watch Dogs 1 ve 2'nin pek iyi olmadığı konusunda katılıyorum. İkisini de oynadım ve beğenmediğimden bıraktım. Ama bunu yaparken 2'de 1'e göre iyileştirmeler yaptıklarını da belirtmeniz, ikisini aynı kefeye koymamanız gerekir. Watch Dogs Legion'da araç sürmenin önceki oyunlar gibi çok kötü olduğu ortada. Tabi 1 yılda geliştirseler iş değişir ama şu anlık kötü gözüküyor. Ancak Legion'ın önceki oyunlarla hiç bir şekilde, yakından uzaktan ilgisi olmayan çatışma mekaniklerine "kötü, yine öncekilerle aynı" demek? Bunu söylemek için önceki oyunları 5 dakikadan fazla oynamamış olmak gerekiyor. Şu linkteki videodaki combat gerçekten önceki oyunlarla aynı ve kötü mü sizce? Veya teyzenin combat farklılığı? Daha nasıl bir combat bekleniyor bilemedim. O kadar değerlendirme okudum şu combat'a kötü diyen kimse görmedim. Oyuna kötü diyen de pek görmedim tam tersine bu sefer "bu olmuş" yorumları ağırlıkta, bu yüzden konunun (özellikle Tansel'in) videonun farklı yerlerinde defalarca dönüp dolaşıp Legion'ın "kötülüğüne" getirilmesine anlam veremedim gerçekten. Yapımı sevmemek ayrı bir şey ama bu oyunları/yapımları gömmek için bir bahane olmamalı. https://youtu.be/3orYqGDSDUk?t=457

  • Executioner @executioner

   Ubisoft watchdog fanboyu falan mısınız? Eleştiriler gayet yerinde bence, Watchdogs 1 ve 2'yi oynamadım, pek bana hitap etmiyordu. 3.'de farklı birşeyler denemişler ama hala öyle çok hype yapılacak birşey göremedim. Hayır ne demelerini bekliyorsunuz, ubisoft gene yapacağını yapmış müthiş bir iş çıkarmış diye ayağa kalkıp alkışlamalarını falan mı? Canınız bu tarz şeyler izlemek istiyorsa youtube'da bir sürü şebelek var öyle, ufak bir araştırmayla rahat bulursunuz.

  • Melburg @melburg

   @executioner Ondan bahsetmiyor kendilerine göre eleştirdikleri yerler dışında oyunda ilerleme kaydeden ve değişen yerlerden bahsedilmesini söylüyor.

  • protego @protego

   @executioner Wd 1 ve 2'yi oynayıp beğenmediğimi söylemiştim. Bu cümleyi okumadınız galiba. Okuyup da hala bana fanboy diyebiliyorsanız size verecek bir cevabım yok.

   Oyuna çıkmadan ödül verilmesini söylemedim. Çıkmamış oyunu bu kadar kötülemek neden diye sordum. Aradaki fark gayet net. Ayrıca eleştiriler gayet yerinde diyorsunuz ancak önceki oyunları oynamamışsınız. Size hitap etmediği için. Oynamadığınız oyuna yapılan eleştirileri nasıl yerinde bulabiliyorsunuz? Şu videoda araç sürüşlerinin kötü olduğunu yukarıdaki yorumda söyledim. Ancak combat mekaniğine "önceki oyunlarla aynı ve kötü" demek? Combatın önceki oyunlarla hiç bir ilgisi yok. Alakası bile yok o derece. Buna aynı demek için önceki oyunları oynamamış olmak gerekiyor. Bu durumda eleştiri yapmak öncekilerle aynı demek doğru mu? Kaldıki videodaki dövüş mekanikleri de kötü değil tersine güzel.

   Bunlara rağmen tüm video boyunca konunun birkaç defa dönüp dolaşıp Legion'ın kötülüğüne getirilmesi anlamsız. Tansel'in belli ki önceden gelen önyargısı var ve ben bunu görmekten rahatsız oldum

   Lütfen sevdiğiniz kişilere gelen en ufak gelen eleştiride kraldan çok kralcılık yapmayın. Gidip izleyecek şebelek bulun demek çocukça. UY ve TŞ sürekli eleştiri yapmamdan (kusura bakmasınlar 🙂 ) her videolarını izlediğimi bilirler. Beğenmesem izlemem zaten. Ancak beğenmediğim kısımları da söylemeyecek değilim. Burada her seferinde oturup zamanımı harcayıp paragraf paragraf eleştiri yapıyorsam demek ki eleştirilerimin hedefindeki kişiler benim için değerlidir. Sizi bilmem ama ben önem vermediğim kişiler için zamanımı harcamam.

 • disaster @disaster

  Ubisoft sunum yapmayı çok iyi bilir. Bu nedenle gördüklerinizin ve söylenenlerin bir kısmını atıp beklentinizi ona göre ayarlarsanız memnun kalırsınız 🙂 WD serisi gelişiyor ancak L3gion çıkmadan net birşey söylenemez. Tahminim yine çok güzel bir fikir bulmuşlar ama yeterince iyi işleyemeyecekler.

  Muhtemelen günümüz çakma RPGlerinden bıkmış olduğumdan ( Karakter yetenekleri ve envanter gelişimi olunca RPG! hadi ya!! ) Square Enix sunumunu beğendim bana samimi geldi. FF8 mekanikleri en kötü FF oyunudur, açıklardan faydalanıp op olmak çok kolaydı yapmazsanız da ezilirdiniz, en etkili büyüleri kullanmayıp biriktirmek gibi saçmalıkları vardı.

E3 2019: EA Bethesda Devolver Konferansları

Tansel ve Uğur, E3 2019 değerlendirmelerine EA, Bethesda ve Devolver konferansları ile devam ediyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

E3 2019 Microsoft Konferansı: Yeni Konsol ve Yeni Oyunlar

Tansel ve Uğur, E3 2019'u değerlendirmeye Microsoft ile başlıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 18
 • PCMODTR @pcmodtr

  TS'nin en sevilen iki karakteri iş başında.

 • homerusan @homerusan

  hayatımda hiç önsipariş vermedim ama kendimi zor tutuyorum taa bir sene sonra çıkacak #Cyberpunk2077 için şimdiden 250tl vermeye...

 • protego @protego

  @ugury @harrower gamepass for PC'ye erişemiyoruz ama ultimate alırsak erişebiliyoruz 🙂 Tek olarak alamıyoruz sadece çok saçma. Ayrıca eğer önceden gamepass veya live gold varsa onu da ultimate'e çeviriyor şu 1 dolarlık kampanyaya katılınırsa. pixopat'takiler 2 yıllık live gold aldılar mesela ardından bu 1 dolarlığı alınca komple ultiamte'e çevirdi. Hatta eğer live gold ve gamepass varsa, ikisinin kalan süresini toplayıp öyle ultimate'e çeviriyor

 • Archbrook @archbrook

  Meraklısı için flight simülatör tek başına E3 ü kurtarmaya yeter. Ki çok iyi görünüyor. Ama oyunda esas olan oyunun ne olduğundan ziyade gerçek dünya ile olan uyumu. Bilenler bilir, topluluk havaalanı simülasyonu yapıp kuleyi simüle ediyorlar custom serverlar üzerinden. Bunlara uyum sağlaması lazım. Tabi ben en son bıraktığımda sene 2009 du. 10 senede neler değişmiştir. 😁

Mobile World Congress 2019 Genel Değerlendirme

Mobile World Congress 2019'un genel değerlendirmesine geldi sıra. Levent Pekcan, fuar ile ilgili izlenimlerini bizimle paylaşıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 21

TeknoSeyir Çekim Hataları 2018-2019

TeknoSeyir'in her sene Mart ayında yayınladığı çekim hatalarının yeni bölümü ile karşınızdayız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 108

Mobile World Congress 2019: Huawei Teknolojileri

Huawei'nin davetlisi olarak katıldığımız Mobile World Congress 2019'da ilk bölümde Huawei'nin tanıttığı teknolojilere değiniyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 39