Sektör

Yurt Dışından Uygun Fiyatlı Black Friday Alışverişi

Tüm dünya 'black friday' haftasına girerken, biz de popüler teknoloji ürünlerinden bazılarını seçerek bir liste hazırladık ve bu ürünleri yurt dışından alırsak ne kadar kar ederiz ya da edebilir miyiz hesap ettik. Daha önce de konuğumuz olan Can Karavus ile Amerika Postam'ı kullanarak ürünlerin fiyatlarını tek tek hesaplıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mac Bilgisayarlarda ARM Çağı Başlıyor / Apple One More Thing Canlı Yayını

Apple bilgisayarlarında Mac ürün grubunda ARM mimarisine geçiş yapıyor. Bu gelişmenin detaylıca ele alınacağı etkinliği canlı yayında sizlerle beraber takip ediyor ve yorumluyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Amazon Prime Türkiye'de / 7.90 TL'ye Neler Sunuluyor?

Dünyanın en büyük şirketleri arasında gösterilen Amazon, iki yıldır resmi faaliyetlerde bulunduğu Türkiye pazarında önemli bir servisi olan Amazon Prime hizmetini kullanıma sundu. Bu videomuzda Amazon Prime hizmetinin sunduklarına, fiyatına ve Amazon Prime Başkan Vekili Jamil Ghani ile ülkemiz özelinde yapılan sohbetin detaylarına değiniyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 52

Amerikapostam ile Amerika'dan Alışveriş Yapmak

Paypal'ın kapandığı ve yurt dışından alışveriş imkanlarının gerek vergilerle gerekse artan kurla zorlaştığı günümüzde, Amerika'dan alışveriş yapmak için kolaylık sağlayan Amerikapostam sitesini denedik ve bir röportaj gerçekleştirdik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 30
 • ad33p @ad33p

  @gamsizm Youtube'un kartları ne kadar kullanılıyor kullanıcı tarafından bilmiyorum ama mesela 36'ncı dakikada, Ben bunun videosunu yaptım, dediğin yerde o video kartta belirse güzel olur.
  https://youtu.be/ELy598MsmVo?t=2160

 • user1973 @bferidun

  Ben amerikapostam ile bir ürün aldım. ürünün gerçek ağırlığı 1lbs altında ancak ben ürünü kendi adresime göndermek istediğimde daha yüksek bir ağırlık üzerinden ücretlendiriyor. Hacimsel ağırlık diye bişey hesaplıyor ve bu hacimsel ağırlıktan ücretlendirme yapıyorlar. Hacimsel ağırlığı ürünün içine konulduğu kargo paketinin en, boy, yükseklik ölçülerinden kendilerince yaptıkları bir hesaplama ile buluyorlar. Paket küçültme talep edebilirsiniz ancak önermiyoruz diyorlar. Dolayısıyla böyle beklemediğiniz bir süprizle karşılaşıyorsunuz. amerikapostam'dan Teknoseyir'in youtube dan izlediğim bir videosu ile haberim oldu. O videoda bu tür süprizlerden de bahsetseler çok daha faydalı olurdu.... Kısaca denemek isteyenler bu tür süprizlere hazır olsunlar.

  • sarmanno @sarmanno

   Merhaba.

   Öncelikle videoda TAM OLARAK bu tür "Sürprizler"den de bahsettik.

   Hacimsel ağırlığı "Kendimizce" yaptığımız bir hesaplama ile değil uluslararası taşımacılıkta kullanılan ve sitemizin yardım bölümünde dört işlem bilen herhangi bir bireyin anlayabileceği şekilde detayları anlatılan bir hesaplama ile buluyoruz.

   Bunun haricinde "Paket küçültme önermiyoruz" dediğimiz kısım ürününüzün kırılacağını, ezileceğini, hasar göreceğini düşündüğünüz paketler içindir. Kitap, ayakkabı, vs. gibi ürünler için paket küçültme talebi açıp ciddi anlamda tasarruf edebilirsiniz.

   Sonuç olarak; anlattığınız hiçbir şey sürpriz değil 🙂 Videoyu atlamadan izleyip, sitemizin yardım bölümünü de size zahmet okuyun isterseniz. 5 dakikanızı almayacak ve kafanızda soru işareti kalmayacaktır.

   Teşekkürler.

  • user1973 @bferidun

   @sarmanno Sorun sadece şu: Sitede ücretlendirme sayfasında ağırlık denilince ürünün kendi ağırlığı ya da hacmi olarak düşünüyoruz. Amerika aderesine gelen kargo paketinin ağırlığı ya da hacmi olarak düşünmüyoruz. Yaşanılan süpriz bu. Ücretlendirme sayfasında dipnot olarak bu ağırlığın tam olarak kargo paketinin(ürünün içine konduğu kargo kutusunun/kolisinin) ağırlığı/hacmi olduğu belirtilirse sorun kalmaz. Ayrıca ürün bana zaten ücretini ödediğim o hacimsel kutu içinde gelmiyor. Benim elime naylona sarılı olarak geliyor. Büyük bir ihtimalle Türkiyede gümrük işlemleri için açılıyor ve tekrar başka bir kargo poşetine bir naylona sarılarak konulup gönderiliyor. Dolayısıyla ben ücretini ödediğim o hacimsel kutunun sadece resmini görüyorum. Bu kutu içinde Türkiyeye gönderildiğini varsayıyorum. Ürünün zarar göreceği kargo firması tarafından o kadar da dikkate alınmıyor maalesef.

  • sarmanno @sarmanno

   @bferidun Feridun bey, selamlar tekrardan.

   Müşteri sayımız 100bin'e yaklaştı ve gönderi ağırlığı/boyutları denilince ürünün kutulu, paketli, gönderime hazır halini değil direkt olarak salt ürünü anlayan ilk müşterimiz olabilirsiniz 🙂

   Yani bu mantıkla (gönderimi yasak ama örnek uygun olduğu için veriyorum) bir telefon gönderimi düşünürken telefonun paketli halini değil, kutudan çıkmış halini düşünmemiz lazım, bu da biraz nötr düşününce konuyu bana hak vereceğiniz üzere değişik bir düşünme biçimi olacaktır.

   Ürünün elinize siz küçültme talep etmediğiniz halde o kutunun içinde gelmemesinin tek sebebi gümrükte kontrol için falçata ile açılması ve o şekilde bırakılması olabilir.

   Böyle durumlarda ürüne göre ya UPS poşedine ya da farklı bir kutuya koyup tekrar paketleme yapılıyor Türkiye'de.

   Fakat gördüğüm kadarıyla ürününüz öyle çok hasar görebilecek bir elektronik ürün değil, keşke küçültme yapıp 1 LBS üzerinden gönderseydiniz direkt.

   Anakart, harddisk gibi bir ürüne bunu önermiyoruz mesela ama sizin ürününüz hasar görmesi çok olası bir ürün değil aslında.

   Arkadaşlarımızla mailleşmenizi okuyorum;

   "Küçültme talep edebilirsiniz, elektronik ürün olduğundan hasar göreceği için kesinlikle önermiyoruz." gibi hatalı bir dil kullanmışlar, ben onun doğrusunu yazayım size;

   "Paket küçültme talep edebilirsiniz, fakat özellikle elektronik ürünlerde ürün hasar görme riski yüksek bir ürün ise bu işlemi tavsiye etmediğimizi, yine de küçültme yaparsanız hasar durumunda sorumluluğun size ait olacağını belirtmek isteriz" gibi iletmeleri lazımdı.

   "Kesinlikle önermiyoruz, Hasar göreceği için" gibi ibareler biraz korkutucu olmuş.

   Aklınıza takılan farklı bir konu varsa lütfen yazın, elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım.

 • barankoyuncu @barankoyuncu

  Sayın Murat Gamsız bey , yıllardır amazondan alışveriş yapan biri olarak-daha çok kitap , e-kitap vb ürün alıyorum- videonuzdan sonra - yıllardır kullanmadığım başka siteler var , amazon birçok ürünü Türkiye'ye yollayıp gümrük bedelini önden alarak bu siteleri bira gereksiz bir hale getirdi-amazonun ülkemizde satmadığı bir ürün için - o da bende ki bozulduğu için ihtiyaç oldu- deneyeyim dedim.
  -Kayıt oldum ,güzel , her şey açıklayıcı ve anlatılan gibi duruyor ancak profil bilgilerimi girip anasayfaya döndükten ve kontrol için tekrar profil bilgilerimi açtığımda telefon numaramın değiştiğini gördüm.Evet değişiyor.sayfayı her yenilediğimde değişiyor birde.
  -Mail atayım sorunu bildireyim dedim, iletişim sayfasına girdim,mesajı yazdım ama gönderemiyorum.En fazla 15-20 karakter kabul ediyor , o da şanslıysanız, şansınız yaver gitti 15-20 karakterde derdinizi anlattınız ,o da aşağıda;
  -Dediğim gibi şansınız yaver gitti 15-20 karakterle derdinizi anlattınız.Sonuç.Sıfır.Kimse size dönmüyor.Bir mail alıyorsunuz 'mesajınız alındı.en kısa sürede cevaplanacaktır' diye ama cevap falan gelmiyor.Bakın , bu alışverişi yapamamak , uygun olamayan kart kullanmak veya alacağınız ürünün internet adresini kaydetmek gibi bir sorun değil , telefon numaram sistemlerine kayıt oluyor ancak anasayfaya dönüp profile geri dönünce anlamsız başka bir numara çıkıyor.Diğeri ,altta;
  -Almak istediğim ürünü anasayfasında görünce ürünü , dur hele şunu bir deneyeyim dedim,denedim.Ne oldu? Hiç bir şey tabi ki.12 yıldır yurt dışı alışverişine , internet işlemlerine açık kartım kabul edilmedi.Halbuki aynı akşam , bir saat kadar önce aynı kartla amazon sitesinden bir e-kitap aldım iyi mi?

  Şimdi sizden istediğim şu.Okur ve ciddiye alırsanız tabii.Madem bu insanlarla yayın yaptınız , onları tanıyorsunuzdur.bunları iletin lütfen.(Bu arada belirtmek isterim ,kimseyi karalama amacım yok ama bu sitenin en çok aldığı şikayetleri bir inceleyebilirsiniz , bunu , burayı okuyan herkese tavsiye ederim)Ayrıca bir şey daha belirtmek istiyorum ; bende 25 yıllık bilgisayar oyuncusuyum , internetle iç içeyim , bilgisayar toplar , ufak tamirler yapar ama meslek icabı - çünkü siz bu işi yapıyorsunuz , daha güncel olan cihazlar hakkında daha az bilgi sahibi olabilirim- bilgim daha az , ama olur da bu kişilerle iletişim kurarsanız - ki isterim - abonemiz becerememiştir , ya insanlar netten alışverişi bilmiyor gibi şeylere kulak asmayınız.Sorun; müşteri veya abonelerinize cevap veriyor musunuz? Anlatılan gibi bir teknik sorun var mı? Neden bazı kredi kartları kullanılamıyor?
  Ben sorabilsem soracağım ama ne mesaj atabiliyorum ne de atabildiğim ufak mesaja cevap.
  Saygılar.Sağlıklı günler dilerim.

  • sarmanno @sarmanno

   Selamlar Baran bey.

   Bizim sitemiz http://www.amerikapostam.com'dur. Aynı site üzerinden işlem yaptığınıza emin misiniz?

   Dediğiniz tüm sorunları inceledik ve hiçbiri ile karşılaşmadık.

   Bunun haricinde herhangi bir talebe haftaiçleri mesai saatlerinde dönülmemesi gibi bir durumun yaşanması mümkün değildir firmamızda. Tüm talepler ve çözülüp çözülmedikleri gün sonunda kontrol edilmektedir özel olarak.

   Ayrıcasitemizin ana sayfasında ürün bulunmamaktadır. Bu yüzden başka bir site ile karıştırdığınızı düşünüyoruz.

   Lütfen eğer farklı bir siteden bahsediyorsanız durumu açıklığa kavuşturunuz.

   Saygılar.

 • barankoyuncu @barankoyuncu

  Öncelikle tüm kullanıcılardan(teknoseyir) ve amerikanpostam sitesi çalışanlarından özür diliyorum.Bu tamamen benim hatamdan kaynaklanmaktadır.Yukarda bahsettiğim sorunları başka bir site ile yaşamış ve adını hatırlayamayıp google arama motoruna dayanarak -kendi hafızama değil-yaptığım bir alışveriş sonucu gerçekleşmiştir.Tekrar özür diliyorum.
  Ancak sorunlarım gerçektir ve amerikanpostam sitesi ile bir ilgisi yoktur.
  Ben de saygılar dilerim.Umarım beni affedersiniz.

Apple WWDC20 Değerlendirmesi

Apple WWDC20 sunumunu konuğumuz Yekta Fırtına ile birlikte değerlendiriyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 39

Cep Telefonlarında Vergi Nasıl Hesaplanır?

Umut'la beraber, cep telefonlarında verginin nasıl hesaplandığını örneklerle anlatıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 29
 • Uğurcna Snyaaa @ugurcansayan

  Vergi dâhil Türkiye taban fiyatına ulaşmak için
  Zihinden 14 ile çarpma yöntemi:
  1. Telefonun kaç dolar olduğu öğrenilir. (A)
  2. Sayı on ile çarpılır, akılda tutulur. (10×A)
  3. Sayının on ile çarpımı ikiye bölünür, akılda tutulur. (5×A)
  4. Akılda tutulan sayılar toplanır. (10×A + 5×A = 15×A)
  5. İlk sayı, toplamdaki sayıdan çıkarılır. (15×A - A = 14×A)

 • Afsinyus @ufo

  Sağlık sistemi filan avrupadan iyi bizde bedava diyolar işte böyle bedava !? Lİmonata ve kolada da ciddi ötv var bunlar teknolojik alet vs deyip geçmeyin..

  • motac @motac

   O da efsane yalnız ciddi hastalık olduğunda bir iyi bir iyi sistem 🙂 2dk doktor yüzü görünce saglık hizmeti almış sayıyoruz çoğu insan da gidemiyor sigorta vs yok gss var çalışmazsan para ödüyorsun şaka gibi. Gelir testi diyor reşit kişiyi ailesinin kazancı ile değerlendiriyor iyi de vergiyi öderken anan baban ödemiş yeter diyen yok. Ailen zengin olmasa bile ödeyeceksin deniyor insanlara bunun nesi iyi.

 • umitt @umitt

  cep telefonunda bir bana bir devlete diyebiliriz, bu belirlenen matrah sınırları her şey güncellenirken niye güncellenmiyor bu konuda baskı lazım matrah sınırını yukarı çektirmeliyiz. daha önce böyle bir videoyu bende önermiştim görünce mutlu oldum.
  1000 lira altı telefonlarda vergi %64
  1000-2750 arası vergi %83
  2750 ötesi vergi %96 diyebiliriz

 • Kağan Tanrısundu @kt

  Zor dostum zor. Allah kolaylık versin. Diyecek bir şey yok.

TeknoSeyir Çekim Hataları 2019-2020

TeknoSeyir'in yeni Çekim Hataları 9. yaşında yayında.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 45

TeknoSeyir 9 Yaşında !

TeknoSeyir'in 9. yaşını kutluyoruz!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 35

Disket Kutusu Ekibi ile 2020'de Beklediğimiz Oyunlar

Disket Kutusu ekibi ile yaptığımız sohbetin ikinci bölümünde konumuz, 2020'de çıkacak oyunlardan beklentilerimiz. Disket Kutusu'na abone olmayı unutmayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 22

Yüksek FPS Oyun Kazandırır mı? Vicrains ile Konuştuk

Ekran kartlarının yüksek FPS verdiği, monitörlerin 240 Hz'lere ulaştığı günümüzde bu yüksek sayıların, oyun deneyimine etkisi olup olmadığını konuşmak için rekabetçi oyunlarda deneyimli, hem oyuncu hem de yayıncı Berkay 'Vicrains' Yılmazbayhan konuğumuz oldu. Kendisini Instagram'dan takip edebilirsiniz. Videoda geçen araştırma sayfası linki

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 30