Paylaş Paylaş

Fuji X-H1 Fotoğraf makinesi İncelemesi

Fuji'nin en yeni APS-C makinesi Fuji X-H1'i inceliyoruz. Bu gövdenin öne çıkan özelliği, gövdeden titreşim engelleme özelliğinin gelmiş olması. Örnek fotolar burada.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • cleet @cleet

  Merak ediyordum izleyelim bakalım 😀

 • supernova @supernova

  Ne kadar fakirleşmişiz herşey pahalı gelmeye başladı artık bana.

 • deathline @deathline

  @gamsizm fotoları koyacakmısınız indirebilmek için, martılar çok güzel çıkmış 18-135 ile 200d ile mümkünatı yok o kadar güzel çekemedim, polarize filtre olmasa hiç çekemezdim belkide

 • aslanmurat @aslanmurat

  YouTube kasıyor ya en güzeli vimeo

 • Can @canberke

  Video olayı hala çöp.. 7 bin liraya aldığım gövdede video çekimi yaparken böyle pozlama hataları yapacaksa kalsın.. Şu hataları iPhone 7 yapmıyor. Sony'e devam...

  • Can @canberke

   @dayance Anı videosu çekeceksem evet. İş yapıyorsam zaten A7S kullanırım 15 dakikaya kısıtlı kalmam 🙂 Ayrıca olay otofokus değil +,- pozlama 🙂

  • Can @canberke

   @dayance videoda pozlama nasıl olmaz ? Görüntü normalden parlaksa, beyazlar patlamışsa bu pozlama sayılmaz mı? Fokus adından da anlaşılacağı üzere odak demek ve makinenin videoda göründüğü kadarıyla fokus sorunu yok avlama yapmıyor fakat durduk yere ölçümü yanlış alıp fazladan + pozluyor ve birden çok parlak geliyor görüntü. Geçen sene bodrum masalı dizisi çekimlerinde sette bulundum ve A7S kullandık. Yetiyordu bize.. A7S pahalı bir cihaz değil. Çok profesyonel işlerde zaten red, arri gibi markalar kullanılır 50-60 bin dolarlık cihazlar. Bunların yanında Sony'nin söz hakkı çok yoktur.. Yetip yetmeme konusu yani. Daha önce karagül dizisinde canon 5d kullandık. Zamana ayak uyduramadıkları için a7s'e geçiş yapıldı.

  • Namso @namso

   @dayance Haklısın abi bende Tebrik ediyorum...

  • Namso @namso

   @dayance abi bilgili abiye benziyorsun ben acemiyim ne önerirsiniz

  • Can @canberke

   @dayance yorumuna sadece gülüyorum 😀 başkasının kazanı değil farkındaysan çekimde kullandık diyorum. Kullanmışlar demiyorum. TMC'de çalışıyordum geçtiğimiz sene. Daha fokus ile pozlama arasındaki farkı bilmeden sataşmaya çalışıyorsun sonrada böyle bir şey mümkün olabilir mi diyorsun. Şaka filansın herhalde. Aynı fiyattaki rakipleri aynı hatayı yapmıyorken neden Fuji'yi el üstünde tutalım ? (Video açısından.) Daha fazla tartışmayacağım eğer bu konuda daha bilgili olduğunu düşünüyorsan Buyur TMC'ye seni alsınlar.✌🏻

 • Coppermine @coppermine

  gövdede ois gerçekten güzel bir özellik. Bu arada 2018 de apsc de bir Samsung nx1 yada nx500 e eşdeğer özellikte makineleri sanki yeni yeni görmeye başladık. Samsung keşke hiç çıkmasaydı bu piyasadan.

  • Afsinyus @ufo

   samsung niye girdi ki zaten..

  • Coppermine @coppermine

   @ufo Samsung SSD’den Ekskavatör’e kadar birçok sektörde var o yüzden neden girdi yada neden çıktı gibi sorular firmanın ticari kararlarıdır tabii ama girdi de ne yaptı diye soruyorsanız teknoseyir’in taa 3 yıl önceki nx1 incelemesini izleyin derim 😎 https://teknoseyir.com/samsung-nx1-fotograf-makinesi-incelemesi

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @coppermine gövdede ois geçtiğimiz 10 senenin özelliği. Olmayan SLR varsa alan adamlarda sıkıntı olabilir. ( profesyonel maksatlar hariç )

   SOny giriş seviyesi makinalara yıllar önce koydu ois denen olayı.

  • Coppermine @coppermine

   @ilkercom geçtiğimiz 10 senenin özelliği olsa da kimi şirketler bunu makinelerine değil lenslerine eklemeyi tercih ediyor, bende fuji bunu makinesine eklemekle iyi birşey yaptı demekteyim zaten. Bu arada şu mesajınızla siz birçok Canon ve Nikon kullanıcısına sıkıntılı diyorsunuz 😂 Fotografçılıkta bir otorite değiseniz böyle genellemerde bulunmazsanız daha iyi olur 😎

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @coppermine Bundan bikaç sene evvel Makina alacaktım. Nikon 5000 serisi ile sony arasında kaldım. Nikon da Titreşim engelleme lenslerin içinde diye almadım.

   Fotoğraf otoritesi ne alaka bir konuda yorum yapmak için otorite olmak şartı mı var?

   Ayrıca otorite denilen adamlar sağdan soldan hanut toplama peşinde.

   Sene olmuş 2018 Bir makina asgari ücretin 2 katı fiyattan başlıyor. Pro makinalar 10.000 liralarda geziyor. Artık bazı özellikler en alttan en üst segmente kadar olacak.

   yıllarca Canon - nikon ikilisi basit bir wi-fi modlünü bile koymadılar. GPS ( ki gerekliliği tartışılır ) ek aparat olarak satıldı.

   Bu gün makina alıyorsan paşa paşa ois olacak. Stüdyoda takılan adamsındır veya her lensin zaten 5000 liralık lensdir eyvallah. Ama sokağa çıkıp kedi martı çeken adam prime lens kullanmıyor.

   Dokunmatik ekran olacak. Makina ister amatör olsun ister prı fiyatı 2000 lirayı geçiyorsa dokunmatik konulacak.

   Bundan azına tüketici olarak razı olursanız adamlar her sene bir özellik ekleyip mark V , Mark VI diye gidiyor.

   Sony düne kadar pazar kapma telaşındaydı özellikler gani gani veriliyordu şimdi yine burnundan kıl aldırmıyor.

  • Coppermine @coppermine

   @ilkercom bu durum birtek fotografta değil her sektörde zaten böyle, marka olup belli bir konuma gelen şirketler özellikleri azar azar verirler (intel, apple, nvidia, canon-nikon vs) takipçi olanlarda pazar kapabilmek için bol keseden özellikleri eklerler. Ama yine de “titreşim engelleme özelliği gövdede olmayan fotograf makinesini alan sıkıntılıdır” demek doğru olmaz. Ben Fuji’nin Kadıköy’deki ufak showroom’u ile yetinmek yerine Canon’un sunduğu ve amiyane tabirle bakkalda bile bulunan lens-ekipmanlarını yani muazzam ekosistemini ve ikinci el pazarındaki değer kaybı azlığını tercih edebilirim bu durumda da benim gözümde Fuji gibi bir markayı seçmek oldukça saçma olabilir. Sonuçta gövdede ois güzel bi özellik ama demekki çoğu kişi sizin gibi düşünmüyor ki ne Canon nede Nikon’da düşen satış rakamları sebebiyle bir satış baskısı oluşup da sistemlerini değiştirmeye gitmemişler. Olaya o açıdan bakarak ihtiyacınız ne ise o sisteme yönelmek en doğru yol.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @coppermine Bakın Satış rakamları her zaman doğruyu söylemez. En çok satan herşeyi en doğru yapan mıdır sizce?

   Şimdi olay canon nikon veya fuji değil. Sene artık 2018 bazı olmazsa olmazlar var.

   Dokunmatik ekranı capasitive ve resistive olanlar vardı bi zamanlar. Bu gün bazı mecburiyetler haricinde gidip eski teknoloji alan var mı?

   Yine yazıyorum adamın lenslerinin tamamı prime olabilir. Veya gerçekten titreşim engellemeye ihtiyacı yoktur amenna.

   Adam bunları bilmeden gidip 5 bin 10 bin ekipmana para bayılıyor sonra çektiği sanatsal değeri olmayan fotoğrafın altına bir de exif yazıyor.

   Bence bu bilgisizlikler ve gösteriş budalası tüketiciler piyasanın halini ortaya koyuyor.

  • Coppermine @coppermine

   @ilkercom 3 yıl kadar önce Canon 60D, 24-105 f4.0L, 100mm macro, 50mm f1.8, sigma 12-24mm geniş açı lensten oluşan setimi, boyut ve taşıma sıkıntısı sebebiyle satarak aynasız sisteme geçmiştim. Bunu söyleme sebebim, tüm saydığım seti, üstelik ucuza da değil ederi fiyatlarla satmam 1 hafta sürmedi. Size hak vermekteyim ve kesinlikle doğru söylüyorsunuz. Bu saydıklarınız artık standart olmalı, hatta ilk mesajıma bakın ne demişim, “ Bu arada 2018 de apsc de bir Samsung nx1 yada nx500’e eşdeğer özellikte makineleri sanki yeni yeni görmeye başladık” Samsung piyasaye en son giren olduğu için cesurca birçok özelliği makinelerine çok daha önceden eklemişti. Ama bugün Samsung piyasada yok ve Samsung’un özelliklerine halen yeni yeni erişen Canon ve Nikon piyasayı domine etmekte. Siz Chevrolet marka araçları seversiniz ve onun en baz arabasında bile ESP, yokuş kalkış desteği ve 8 hava yastığı standartken millet onu almaz gider hiçbir ekstra özelliği olmayan Renault Clio yada Fiat Linea alır. Bu demek değildir ki bu adamlar mantıksızca iş yapıyorlar. Aynı yukarıda yazdığım gibi fiyatı pahalı olan tüm cihazlar için satışları cihazların/araçların sahip oldukları özellikleri değil ikinci el değerleri ve piyasada sağladığı ekosistem belirler. Piyasayı domine etmeye başladığınızda da artık kim olursanız olun (fuji, samsung, apple, sony, nikon, canon vs) her bir özelliği cihazlarınıza damlalıkla eklersiniz. Oyunun kuralı bu ve bu da malesef kolay değişmeyecek. Bu noktada da kullanıcı olarak kararınız ya radikal fakat başarılı işler çıkaran markaları seçip ikinci eli unutacaksınız (samsung fotograf makinesi, chevrolet araba almak gibi) yada ikinci el ve yedek parça durumunu düşünüp ona göre marka tercihi yapacak ve özelliklerden feragat edecek yada çok daha fazla paralar ödeyeceksiniz (canon fotograf makinesi ve Fiat Linea almak) her ikisi de yanlış yada doğru değil sadece tercihleriniz doğrultusunda yapılanseçimler. Ben ne yaptım derseniz, fotograf makine setim Samsung ve arabam da Chevrolet 😅

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @coppermine Arabayı alırken satmayı düşünerek hareket eden kesim var evet. Adam aynı paraya daha iyi araba almayı reddedip 3 sene sonra satmayı planlayarak alıyor. o 3 sene nasıl geçiyor orası önemli.

 • Hknspc @hknspc

  Fujifilm ‘e bu fiyatlarla hayatta basarilar diliyorum. Bu makine ile cok az farka a7iii full frame var iken bu yeni yatirimciya gitmez. He fuji lensin vardir bolca ona bir sey diyemem... Bir de ben makinayi Izmir Fotografcilik Fuarinda inceleme firsati yakaladim... Crop sensor & aynasiz makina icin cook buyuk... varsa butcen yapistir a6500 devam et. Neredeyse harici pili kadar a6500😂

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  Videoları sitedeki Vimeo oynatıcısından sinema modunda izlemeye başladım. Garip bir samimiyet hissediyorum. Sanki ben size gelmemişim de siz bana gelmişsiniz gibi oluyor.

 • Candaş @culas

  Sony A7III gibi bir canavar varken APSC aynasız almak mantıksız. Sony Aynasız makina konusunda lider durumda ve özellikle iso başarımları ile birlikte dinamik aralık çok çok iyi durumda. Bir Sony A7II kullanıcısı olarak ne olympusun ne de fujinin yüzüne bakarım.

 • muhittinix @muhittinix

  @gamsizm abi fotograf ve video orneklerini paylasabilicek misin?

 • Tegin @tegin

  Haydarpaşa garındaki inşaatın (restorasyonun) yıllar içindeki "ilerlemesini" Teknoseyir fotoğraf ve video incelemeleri sayesinde takip edebilmek mümkün.

 • fakethe @fakethe

  gövdede ois güzel nimet tabii ama daha yeni getitdiyse bu özelliği bayağı gecikmiş fuji.

  bir de tuhaftır, şu aynasızlat çıktı çıkalı ben canon, nikon vs. markalardan bahsetmez oldum. canon'da mirrorless serisi var ama sony, fujifilm kadar başarılı değil.

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  Ben genel olarak memnunum. Büyük gövde ergonomik avantaj sağlıyor, ele oturuşu çok iyi, boyun askısı kullanmıyorum ben. F/2 ile yetinebileceklere çok küçük, hafif ve yalıtımlı lensler var, fiyatları da makul ki bu fiyata gidip A7 alırım diyenlerin bulamayacağı şey bu. Üst ekran yerine poz telafisi düğmesini tercih ederdim ama. 23/1.4 ile mükemmele yakın ikili oluyorlar bence:)

 • mteylm @mteylm

  Şöyle bir makinemiz olmadı beee.... 😀

 • mgunes @mgunes

  Makinenin gövdeden 5 yönlü titreşim önleyici özelliğe sahip oluşundan çok abartıyla bahsediliyor. Fuji ürünlerinde belki ilk olan bir özellik. Ama piyasanın eskimiş özelliklerinden birisi. Olympus bunu yıllar önce EM5 modeliyle başlattı. Bugün bütün ürünlerinde 5 yönlü gövdeden titreşim önleme özelliğine sahip.
  Aynasız makinelerin en büyük özelliği ayna olmadığından dolayı gövdeler küçülmüştür. Küçük gövdeler taşımada, seyahatte sahiplerine büyük kolaylık sağlar. Hafiftirler. Taşıyanı yormazlar. Bu makine hem aynasız, hem de büyük ve hantal bir gövdeye sahip.
  Ayrıca fuji video konusunda ne yapsa Sony, Olympus ve Panasonic gibi markalarla yarışamaz.

 • Mehmet Furkan Cıbıl @furkancibil

  Murat abi örnekte düğün diyince bi gülme aldı 😀

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  Düğün demeyelim de konser diyelim😊👍

 • Anıl Ağırdır @aagirdir

  Log çekim için videonun raw'ı demek pek doğru değil bence. Çünkü videoda da raw çekim var ve canon c serisi gibi video amaçlı üretilen çok daha pahalı makinelerde bulunuyor.

 • realthings @realthings

  Teknoseyirdeki favori ikilim ve yine çok başarılı bir inceleme. @gamsizm fujinin diğer makinelerini de inceleyip bir kıyaslama yaparsanız çok sevinirim. x-e3 ve x-t2 gibi. Kıyaslama istemem şu sebepten; makineler teknik özellik açısından çok yakın gibi, sadece kasa olarak farklı.