Şu videoda anlattığım meseleyi takip edin derim. Yıla vurunca bir PC oyunu parası çıkabilir 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=xsNWrw5Nk98

Bankalar, Spotify, Netflix, iTunes harcamalarınızdan ekstra para çekiyor

Hemen hemen hepimzi, Netflix, Spotify, iTunes, Google derken ya aylık ya da uygulama bazında ödemeler yapıyoruz. Bunları da genelde kredi kartı ile yapıyoruz...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Özgür @ozgurg

  Aylık 50 küsür kuruş alınmış benden. Kur farkıdır diye araştırmamıştım. PlayStation'da onay için 1 lira çekmişti ama 1 lira 1 kuruş almış.

 • SonkaBonka @sonkabonka

  Sanırım bazı bankaların kredi kartlarında kur çevirimi için fazladan bir komisyon alınıyor.
  İtiraz etsen o kartı size vermeden önce imzaladığınız sözleşmeden bir maddeyi çıkartıp önünüze koyarlar, bir şey de diyemezsiniz...
  Konuyu takipteyiz...

 • Mamba @blackmamba

  Spotify bende kuruşu kuruşuna doğru çekiyor ücreti. Enpara ile.

 • muhsin @mhsn

  enpara banka kartında normal ama kk'de fazla kesiyor anladığım kadarıyla. mart nisandaki ekstrelere baktım iki ayda da farklı tutarda çekimler var. kur hareketiyle alakası yok gibi bu olayın. spotify ödemesini banka kartına çevirdim 3-4 gün sonra ödeme günü var bakalım o zaman ne kadar çekilecek.

 • altalena @altalena

  Bu durumu yaşayanlar bankayı arayıp bilgi aldı mı acaba? Onların açıklamasını merak ettim.

 • Elif Terzi @elifterzi

  Bende bu konuda müzdaribim. Bu konuda video yapmanıza çok sevindim. 🙏🏻Ben bu konuda Apple mühendisleri ile iletişime geçtim. Kendileri bana TL üzerinden belirtikleri fiyatlar dışında fazla çekim yapmadıklarını, yapamayacaklarını kendilerinin Türk mevzuatına uyduklarını, vergilerini bu mevzuat üzerinden TL olarak ödediklerini söylediler. Bir haftalık yaptığımız bilgi alışverişi, extrelerimin fotolarımı göndermem sonucunda bana Apple tarafından müdahale edecekleri bir durum olmadığını bankam ile iletişime geçmem gerektiğini söylediler. Hesap extremdeki bir kısmın görüntüsünü ekliyorum. Banka ürünü sanki dolar üzerinden alıyormuşum gibi Dolar ve TL karşılıklarını yazıp kendi kur değerinden hesaplayıp çekmiş. Bunu yapması tamamen illegal. Çünkü Apple Türkiye'de faaliyet gösteren bir firma ve TL olarak satış yapıyor. Kuruş bazındaki bu değişimler dikkat çekmiyor ancak uzun vadede benim gibi pek çok ürün alıyorsanız çok fark yaratıyor.

 • civilization @civilization

  Yaklaşık 2 sene önce vakıf kullanırken bende de böyle bir sıkıntı vardı. Apple ile görüştüm banka ile görüştüm ama bir sonuç alamamıştım. En aon yaptığın yorum ise her ne kadar mantıklı olmasa bile şu şekilde. Ben vakıfla çalışırken yaprığım döviz alışverişleri ekstreme direk tl düşecek şekilde ayarlıydı bu şekilde işlem yapınca da alışverişin yapıldığı andaki kurun %3 fazlasını çekiyordu banka. Diyelim ki 0.99$ luk bir ürün aldım banka bunu 1,02$ dolar görüyordu ve kurla çarpıp hesabıma yansıtıyordu. Appstore da ürünler 1,99₺ iken aybı ürünün dolar karşılığı 0.99$ dı asıl mevzu da burada başlıyor zaten. Ben ürünü alırken tl gönderilen fatura da tl fakat hesap özetimde tl’ye çevrilmiş dolar. Kur farklılığı ve %3 lük artışı da ekleyince ortaya çıkan fazla tutar cuk diye oturuyordu.

  Anlamadığım konu ise şu. Ben ürünü tl olarak alıyorum gelen fatura da tl üzerinden ama banka bunu nasıl dolar olarak görüyor. O zaman vakıfla çok kavga ettim ama kimse bunu anlamado bende bankamı değiştirdim iş’e geçtim şimdilik onlarda böyle bir sıkıntı yok.

  O zaman şunu gördüm hem apple teknik desteği hem de bankanın desteği “yaa siz dolar almışsınızdır” deyip sorunu benim üstüme yıkmaya çalıştılar ama ortada sıkıntılı bir surum var ve anlayan yok.

 • pandeho @pandeho

  Kredi kartı hesap kesim tarihi genellikle ileriki bir tarih olduğundan tahmini kudan alınıyor. Banka kartında o anda kesildiğinden kur o an neyse o fiyattan kesiliyor fatura.

 • 486 DX2 66 @harunsuv

  PSN Store da Ziraat bankası Combo kart ile aynı durum bende de mevcut....
  https://teknoseyir.com/durum/930150

 • tbpmlk @tbpmlk

  google play'de çok ufak farklar vardı diye hatırlıyorum ben de ama çok az alışveriş yaptığım için dikkatimi çekmemişti.

  durumun bu kadar yaygın olduğunu bilmiyordum. TS bölümü olurmuş bu meseleden.

 • Batuhan @achfighter

  İlginç bir durum da iş Bankası ile Avrupa merkezli hosting firması arasında yaşanmıştı. Fiyat euro üzerinden olmasına rağmen banka çoğu zaman karttan aynı miktarı dolar olarak çekiyordu.

  Benim lehime olduğu için bankaya ya da hosting firmasına hiç bir şey söylemedim. 😈

 • cingibi @cingibi

  Her alışverişe sanal kart üretip alışveriş sonrası iptal ediyorum. Kabul biraz zaman alıcı oluyor ama bulabildiğim en iyi çözüm bu

 • Sinan Çavdar @snncvdr

  merhaba,
  Yapı kredi bankası kredi kartı kullanıyorum.bende de bahsettiğiniz gibi farklı ücretlendirmeleri gördüm. TL fiyatı yazıyor ama sonra dolar dan TL ye geri çeviriyor.Maaş hesabım var aynı bankada. bankayı değiştiremem fakat banka kartını tanımlayıp tekrar kontrol edeceğim.Tamam küçük rakamlar ama kabul edilemez bir durum bu.Hırsızlık başka bir şey değil!

 • Berk @brk

  Enpara kredi kartı ile kuruşuna kadar doğru çekildiği gibi, Enpara 30 TL'ye kadarlık kısım için %50 iade yapıyor.

 • Evren Mercan @mos8500

  Bugun Udemy harcamamda YKB %4.2 kadar bir meblag fazla cekmis. 29.99 TL lik bir ders`i 31.25 TL odemisim... Ama geriye yonelik onceki aylarda fazla cekilmemis.
  Bu arada bankanin bana verdigi cevap ama Udemy iyzico kullanmiyormuydu 😐

  Yabancı para olarak yapılan işlemler üyesi olduğumuz Visa/Mastercard tarafından işlemin gönderildiği tarihteki çapraz kurdan Dolar'a çevrilmekte ve bankamızdan Dolar olarak tahsil edilmektedir. Yurtdışı işlemlerin TL'ye çevrimi, işlemin kredi kartı hesabına borç geçme tarihindeki TCMB Döviz Satış Kuru?nun %3?e varan oranda fazlası olarak belirlenen Banka Döviz Kuru üzerinden yapılmaktadır...

 • tturhan @tturhan

  QNB Finansbank Enpara, Kredi kartı üstünden Netflix Full HD paket için 29.21 tl olarak çekmiş 27.99 olması gereken tutarı, %50 iade ediyor diye ses etmemiştim ama banka kartına çevirmek makul. Sanırım bankalar kendi saçmasapan kurlarının farkını yansıtma ya da aylık faiz işletme yoluna gidiyorlar. Daha önce de Halkbank'ta otel ücretinde 20 tl ye yakın farklı rakam çıkarmıştı, tl gösteren bir siteden dolar karşılığı şeklinde dönüştürerek çekmiş ya sabır...

 • Recep Çakan @recepchakan

  yabancı kurlarla yapılan alışverişlerde bankalar o tarihte kur farkı üzerine %3 kadar farkla hesap kesim yansıtabiliyorlarmış. Bende aliexpressten alışverir yaparken merak ettiğim için öğrenmiştim. Çözüm olarak döviz ektresi istiyorum ayrı olarak artık döviz alışverişleri ayrı bir ekstrede geliyor yani her ay dolar tl ve euro ektrsei geliyor bana ve dövizleri de dolarsa dolar euro ise euro alarak ödüyorum. Ama bu ödemeleri tl ile oluyorsa durum ile bir ilgisi olmaz

 • Aspirin54 @aspirin54

  Papara'ya kartınızı ekleyip kullanmanızı öneririm, neyse onu çekiyor.

 • Mehmet Matematiksel @matematiksel_

  Sanal kart kullanabilirsiniz.
  Ya da apple kredi yüklemeyi deneyebilirsiniz. Otomatik para çekilmesi beni hep ürkütür. Bir gün kredi kartına bir bakarım 2000 lira iTunes ödemesi yazar diye kabus görürüm. O nedenle ben ön ödemeli kredi kullanıyorum. Apple kredisi azalınca 25-50 filan yatırırım.

 • Şenol Orhan @aesca

  Murat Bey
  1 yıllık plus abone olmaya çalışırken yanlışlıkla iki kere de aylık abone isteği göndermişim 🙂
  Yanlış olan iki adet birer aylık aboneliğim karttan çekmeyip iptal edilebilir mi?

 • Şenol Orhan @aesca

  olmuyorsa hediye edecektim isteyenlere. 😇

 • kizilsakal @kizilsakal

  Gebelde kredi kartlarında yapıyor bunu galiba ödeyeceğin zamana kadar dolar artarsa diye kendine tampon koyuyor banka düşerse veya artmazsa karda.