TS'de Bursalı olduğunu bildiğim veya düşündüğüm arkadaşları etiketledim ama, bilmediğim varsa onlar da fikir verirse iyi olur. İstanbul'dan günübirlik Bursa'ya gelip akşama dönmek için plan yaptık. Bursa'da vakit kaybetmeden güzergah belirleyerek sırasıyla uğrayıp, buraları gör dediğiniz ve şurada bunu ye diyeceğiniz yerleri söyler misiniz arkadaşlar. @anil @imperio @atokyuz @tuhalf @formulaz @strdex

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • x86 @mrx

  Türbe ve cami dışında pek de bir şey yok 🙂 gelmişken iskender yiyin bari melike döner'de.

  • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

   Sosyalde bir kaç kişi iskender yemeyin hem kazıklanırsınız, hem de beğenmeyebilirsiniz demiş. Pideli Köfte tarzı bir şey önermişlerdi ama 🙂

  • x86 @mrx

   @alpolic_fr iskender ucuz bir yemek değil kazıktan ziyade onu da olduğu gibi kabul edip denemek lazım tabi herkesin damak tadına uygun olmayabilir. Uzun çarşının aşağısında bir dönercim var aslında ama bayadır gitmedim nasıldır şimdi bilemiyorum bir ara ailecek döner yemeye giderdik düzenli olarak parmaklar da beraberinde yeniyordu neyse 😀 Şu aşağıdaki listeye bir bursalı olarak onay veriyorum ben hocam seç beğen al buradan 😀
   https://www.enuygun.com/bilgi/bursa-da-gezilecek-yerler/

 • Anıl @anil

  Hiç öyle yöresel şeylere girmiyorum ben ya, instada karşıma çıkan yerleri deniyorum hep, ne tavsiye versem yanlış olur o yüzden 😀

 • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

  Turistik işte gez gör işi. Ailecek.

 • Theo @theo

  Bu kadar adamın nereli olduğunu sadece Orçun bilebilir sanıyordum tebrikler 😀

 • formulaz @formulaz

  Bursa hep tarihi mekanlarla dolu. Öncelikle Osmangazi de Ulu Cami gezilebilir yakınında koza han, uzun çarşı var. Koza han da kahve felan içilebilir. Yakınlarında navigasyon bakarsanız tarihi taş fırın var oradan da tahinli ekmek yiyebilirsiniz. İskender ben de yukarıdaki mesajınıza istinaden beğenmeyebilirsiniz diyebilirim. Vakit kalırsa tarihi çınar var biraz Bursa'nın yukarısında kalıyor genellikle yeme içme odaklı bi yer fakat çınarın az aşağısında çay içmek için yerler var(kapalı değilse) hem de Bursa'yı tepeden görebiliyorsunuz.

 • Ahmet Tokyüz @atokyuz

  Yeme içme yeri mi arıyorsunuz yoksa gezmelik yerler mi?

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   Gezmelik derken bu arada, Camii vs tarzında yerler mi yoksa daha eski yerleşim yeri tarzında mı? Bkz: Cumalıkızık, Gölyazı gibi.

  • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

   Genel olarak gezme, yeme de bir veya iki öğün olur zaten. Öncelik gezilecek yerler, bir şeyler atıştırılır zaten. Önereceğin yemek varsa onu da söyle 🙂

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @alpolic_fr Şöyle yapabilirsiniz; Ulucami'ye giderseniz eğer oraya yürüme mesafesinde olan yerleri yazıyorum;

   Osmangazi: Ulucami, Orhan Camii, Kozahan, Emirhan, Geyvehan, Cumhuriyet Caddesi, Üftade Camii, Tophane Saat Kulesi, Şehadat Camii ve Hisar Kapısı (Surlar) ziyaret edebilirsiniz. Bunlar nispeten yürüme mesafesinde 10-15 dk içinde ulaşabileceğiniz yerler. Tophane'de Osmangazi ve Orhangazi'nin türbesi bulunmakta. Osmangazi'nin türbesinde ise Bursa İl Jandarma Komutanlığına bağlı askeri personeller Osmanlı usulü nöbet tutmaktalar, gitmişken görmenizi tavsiye ederim.

   Kültüpark'a giderseniz de hemen oradan da Çekirge'ye gidebilir, orada Karagöz Müzesi ve Anıtını ziyaret edebilirsiniz. Buraya yakın yer ise Durak Muhallebicisi yer alıyor, yemek ve tatlı içinde orayı tercih edebilirsiniz.

   Bu bölgede yemek için; Üç Köfte, Pidecioğlu, Mehmet Helvacı'dan helva alabilirsiniz. Eğer bu bölgede nispeten uzak sayılan Durak Muhallebicisine giderseniz, oranın da yemekleri (iskender,pideli köfte ve tatlıları gayet iyidir. usta'sı komşum olur.)

   Yıldırım: Yeşil Camii, Yeşil Türbesi, Emirsultan Camii'ni ziyaret edebilirsiniz. Bunlarda birbirlerine yakın yerlerde yer almaktalar, siz haritadan bakarsanız ona göre bi rota çıkarabilirsiniz kendinize.

   Bu bölgede yemek için; İnci Pide, Meşhur Kuru Fasulyeci. Bunlarda birbirlerine yakın yerler olmakla birlikte, Cantık kesinlikle öneriririm fakat sulu yemek isterseniz de deneyebilirsiniz. Tatlı olarak ise İnci Pide'nin sütlaçı gayet güzeldir.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @alpolic_fr https://www.sdagli.com/ buradan da başka yerden kestane şekeri almanızı pek önermem, zira glikoz vs gibi etken maddelerinden kestane tadını alamıyorsunuz.

   https://g.co/kgs/CrBrX7x İlk üretim yerleri burası, üretim yerini taşıdılar fakat burası hali hazırda satışa devam etmekte bilginize.

  • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

   @atokyuz bir an benim bile bu güzergahları gezesim geldi...
   @alpolic_fr adaşım herşeyi demiş gerçi ama...
   Yukarıdaki Camii'lerden bağzılarını özellikle döneminin mimari özelliklerini taşıyan ve eşsiz eserler olduğu için ziyaret etmenizi öneririm... Özellikle Yeşil Camii sadece bir Camii değil döneminde yönetim merkezi olarak kullanılmış bir yapı...
   iskender için (umarım kapanmıştır.) Ahmet Vefik Paşa tiyatrosunun arkasında (Ulucamii'den heykel'e giderken solda kalıyor vakıfbank olması lazım köşesinde) Kebapçı Hüseyin adında bir yer var orasını tavsiye ederim adı iskenderle özdeşleşmiş diğer yerlere nazaran daha makul ve daha iyi bir yer...
   İnci Pide'de cantık (temelde yuvarlak formda açık pide) favorim... 😀
   Pideli Köfte esasen iskender'in ekonomik versiyonu; döner yerine köfte konuluyor ufak ufak kesilmiş pidelerin üzerine ve her ikisinin de olmazsa olması sosu ve tereyağıdır...
   Tarihi Çınar'da ballı bir meyve tabağı vardı hala var mı bilmiyorum en son 2 sene önce yedim ve tavsiye edeirm... Enerji deposu.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @aerdogan17 İskender kapanmadı ağabey, hâlâ aktif maalesef. 🙂

  • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

   @atokyuz nisan sonu bikaç günlüğüne uğricam yeşil bursa’ya 🫡

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @aerdogan17 Buyur, gel kendi evin gibi 😀

 • Tunç Karesioğlu @tunc-karesi

  Uludağ Milli Parkına gidersen dehşetli bir HGS ödemesi ile karşılaşırsın (bkz şikayetvar), üstelik orada korkunçlu fiyatlar ve araplardan başka bir şey yok.
  Hanlar adı altında hiç bir halta benzemeyen dört tarafı çevrili çirkin yerler var, kumaş falan satıyorlar, orası olabilir, ama trafiği hesaba katmalısın.
  Batı tarafında Gölyazı diye bir yer var, gölün ortasında, fotoğrafçıların rağbet ettiği bir yarım ada. Etrafına kaldırım taşı döşediler, tüm doğallığı yok oldu, zaten çirkin de bir yer.
  Kültür Park var, bak orası güzel, orada öyle oturuyorsun, ağaçlar güzel, bir kaç lezzetli restoran var.
  Botanik Park var, oradaki ağaçlar daha derli toplu, bir yürüyüş yapılabilir.
  Bursa'nın gerek yeni yapılanan Nilüfer bölgesi, gerekse de şehrin iç kısmı inanılmaz sıkışık ve yayalar için de yapılmadığı her hali ile belli, birbiri ile ilgisiz binalar yanyana, tam bir çirkinlik anlayışı tüm şehri baştan aşağı sarmış.
  İznik Gölünün güney tarafında iki üç güzel mekan var, lezzetleri de iyi, anca oralar işte, üstelik yol üzeri sayılabilir.

 • seckyn @seckyn

  Cumalıkızıkta kahvaltı
  Emirsultan camii
  Oradan Yeşil Türbe ve camii
  Tofaş müzesi
  Orhangazi ve ulucamii
  Kozahan ve kapalı çarşı
  Tophane, osmangazi türbesi ve hacı dayı da öğlen yemeği
  Oradan üftade camii ve türbesi
  Bursa Mevlevihanesi
  Pınarbaşı mezarlığının oradan zindan kapı

 • Coppermine @coppermine

  Kafkas vs gibi bilindik kestane sekercilerden uzak durun, alayi glikoz suruplu. Üzerini okuyarak zar zor bir tane normal sekerle üretilmisni bulabilmistim bir yerde o da dogruyu yazdilarsa tabii. Cantik (Elmali Cantik favorim oldu, elmali bu arada mekanin adi, Cantik elmali degil yani :D) ve tahinli pide güzeller. Kozahan'Daki kahvecilerin hemen hepsinde Türk khavesi kötü. Bir tanidigim icine nohut tozu karistiyiorlar demisti, miktari arttirmak icin. Meshur iskendercide bosuna sira bekleyip de iskender yemeyin. Bitisim nizam oturdugunuz kötü bir ortamda yüzüne "ye de kalk biz de yiyelim" diye bakan siradaki insanlari görünce rahat hissetmezsiniz ve fiyati da bence degmez.

 • Kesb-i @kesb-i

  5 yıldır Bursadayım. İskender iyi yapılmıyor bence. Pideli köfteyi de ben sevmedim. 1 porsiyonla doymazsınız. Küçük küçük köfteler altı ful ekmek. İskenderde Kebapçı Hüseyin biraz iş görebilir. Google mapste Mehmet Tanju Geye Dondurma diye yazıp orda mutlaka kazandibi (seviyorsanız dondurmalı) yiyin. Başka şubesindekiler farklı yapılıyor. Küçücük bir yerdir. Kestane şekeri de hiç güzel yapılmıyor. Kaç yerde yediysem kesme şeker gibi.

 • Zelos S. @serkan-sbc

  Kapalı Çarşı tarafında senelerin Ömür köftecisi var. Hem iskender hem köfte kısmında başarılılar. Önceki yıllara göre kalite düşüşü var maalesef ama hala daha pek çok yerden daha başarılılar.

 • ömer akgül @tuhalf

  Sanırım geç kaldım cevap vermek için 😄 pideli köfte için Kayhan'da Kebapçı idrisi öneririm. İskender için de Kebapçı İskender'in tarihi dükkanını tavsiye ederim. Çok az yerde iyi iskender yapılıyor. Ben Kebapçı İskender'in tüm lokantalarında beğeniyorum. Yalnız kardeşlerden birinin ayrılıp açtığı diğer İskender markası ile karıştırılmamalı. Çok büyük lezzet farkı var. Oksijen'de de şubesi var, orda da yiyebilirsiniz belki geçerken, orası bile güzel yapıyor. Onun dışında gezme konusunda çok güzel rotalar çizmiş herkes 😄 Özellikle @seckyn in rotası çok iyi bence