WowTurkey.com forum sitesi 20 senelik yayın hayatına son verip sessiz sedasız kapanmış.
#HaftalıkGündemeMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • alaria @alaria

  Vay be eskiden girerdim hep. Niye siteyi kapatmışlar ki arşiv olarak kalsaydı keşke güncellenmese bile.

 • Tarık @xahve

  Marmaray Kazlıçeşme-Sirkeci arası gelişmeleri bu siteden takip ediyordum, artık ona da bakamıyoruz, vay be, siteler kapandı ama Tren geri gelmedi

 • qubit @qubit

  Haydaa. 10 yıldır girmiyordum ama üzdü, bir arşivdi orası.

 • berrram @berrram

  Eski üyeler zaten şu an Telegram üzerinden örgütlenmiş durumda yakın zamanda yeni bir site açılacak.

  • qubit @qubit

   Olay neymiş? Son seçimde kavga mı çıkmış?

  • berrram @berrram

   @qubit Kimse tam olarak ne olduğunu bilmiyor ama sitesinin sahibi olan Burç Bey artık sıkılmış mı yorulmuş mu birden kapattı aslında ay sonuna kapanacağı düşünülüyordu. Sitenin %90 kadarının yedeği alınmıştı. Tam olarak 26 Ağustos 2003'de açmış siteyi. Belki tekrar açar da kalanlar da yedeklenir diye bir beklenti var ama bakalım.

  • qubit @qubit

   @berrram TS gibi gelir gideri karşılamaz olmuştur. Sunucu sponsorları var mıydı bilmiyorum.

  • deathline @deathline

   @berrram ekşide bayağı olay oldu , önce 31 ağustos dediler bugün şak diye kapanmış.herkes birilerine sayıyor ocu bucu diye kalaylıyormuş.

  • berrram @berrram

   @deathline Absürt tarafları olsa da aslında içerik olarak Türkiye'nin en arşivsel sitelerinden biriydi. En azından site açık kalıp yeni içerik eklenmesi kapatılabilirdi.

  • dinozorlarkulubu @dinozorlarkulubu

   @qubit eğer bir web sitede insan çalışmıyorsa masraf yok gibi bişey, en kral forum sitesini aylık 1 dolara host edersin.sıkıntı moderasyon olayları.

  • deathline @deathline

   @berrram maalesef kimse bu tarz salt okunur işleri ile upraşmak istemiyor, genelde içeriklerinizi yedekleyin kapatıcaz diyorlar.hak vermiyorda değilim malum site salt okunur kalsa gene birileri şikayet eder, hatta eski üyeler can sıkıntısından eski mesajlarını sildirmek istiyor, birbirlerine başka forumlarda arşiv üzerinden atışıyorlar falan.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @dinozorlarkulubu "en kral forum sitesini aylık 1 dolara host" Bu dediğiniz mümkün değil, hele hele WoWTurkey gibi yıllarca birikmiş içeriği sebebi ile devasa boyuta ulaşmış SQL'i, doğrudan sitenin kendi image hostuna yüklenmiş resim arşivi bu tarz sitelerin host edilmesi için sağlam bir VPS, en azından bir dedicated server lazım.

  • deathline @deathline

   @ufkabakan kraldan kastım özellik açısından, eğer deli gibi trafiğin yoksa, anlık binlerce request gelmiyorsa misal donanımhaber gibi, birikmiş veri sıkıntı olmuyor.önemli olan anlık binen yük.yurtdışında çoğu host toplam kullanılacak script için kullanılacak bellek, request sayısı, query çalışma süresi üzerinden kısıtlama yapıyor.sabahtan akşama kadar onlu seviyelerde kişi aktif oluyor bu tarz sitelerde anlık yüz kişiyi ancak görür.bu seviyede bir trafik beleş hostta bile çalışır, günümüzde.

   php,mysql,mssql vs ayarlamadan olduğu gibi kullanıp, ondan sonra bu site yavaş diye ağlayanları çok gördük.önüne gelen geliştirici olunca böyle oluyor.hatta şöyle bir hatıram var eskiden mysqlde default myisam gelirdi bu tip fulltext için iyidir ama normalde innodb daha iyi performans veriyor.şimdiler cto olan sınıf arkadaşım, o zamanlar bir yerlerde lead falan anlık milyon requestler zorlayan yerler "yaw myisam kullanıyorlar , full text mi bu sütundaki veri" diye veryansın etmişti.bende "o elemanlar o ikisinin farkını bile bilmiyodur, varsayılan neyse onu kullanıyordur." adam kendi gibi zannediyor, şirketler nerde ucuza eleman onu çalıştırıyor.günümüzde kötü platform yok, ellibin tane farklı kütüphane kullanan, saçma sapan döngülereneden olan boktan yazılımcı dandik framework var.aç codecanyona bak %90 çöp.

   wowturkey çok eski basit bir php scripti çok rahatlıkla altından kalkar günümüz sunucuları.düzgün kodlanmış bir sitede google drive gibi sistemler çok rahat sömürülebilir ki yapan çok var.wowturkeydeki foto konusu bence hikaye çoğu 6600 ile çekilmiş zaten, estetik ile alakası yok belgesel nitelikte olanlar önemli,15-20 yıl önceki dijital foto dosya boyutları ne kadar olabilirki.yoksa iphone ile evrak fotoğrafı çekerek eposta kutusu patlatabiliyorsun günümüzde.

   site kapanması sadece şehir hafızası kavramında önemli yoksa, başkada kayda değer bişey yok zaten.

  • qubit @qubit

   @deathline Site aktif bir forum sitesiydi diye hatırlıyorum. Kod kesin eskidir, php3 zamanından kalmadır. cache vs. koyacak, kodu geliştirecek ekipleri yoktur. Bu tarz siteleri ticarileştirmek herkesin işi değil. Son 10 yılda İstanbul'da havalimanı, metrobüs, marmaray, köprü ve tünel açılışı şeklinde epey ulaşım inşaatı oldu. 6600 2003 telefonu; son 10 yıldır en kötü telefon iPhone 5 olabilir. İlla ki ciddi bir görüntü arşivleri vardır. DGN gibi bir sunucu sponsoru bulamadıysalar çok normal bir durum. Ülkede ciddi bir ekonomik kriz var. Dolarla gelirleri olması lazım.

 • Ömer Kocaman @omerkocaman7

  Yıllardır ulaşım altyapı projeleri için takip ettiğim eşsiz güzellikte bir siteydi. Türkiye'nin en eski fotoğraflarını bile bulabildiğimiz nadir yerlerdendi. Çok üzdü.

 • Ergin Yiğit @erginyigit60

  O kadar arşivlik fotoğraflar yok olmuş olmuyor mu? Bunun yedeklenmesi çok mu zordu?