Dostlar Levent Ağabey görmeden tüketelim 😀 iPhone 11 Pro Max ile Sony A6400'ü yan yana koyup aynı ışık ve stüdyoda aynı anda kayıt aldım. Kısacası içerik üretmek isteyen için telefon da fazlasıyla yeterli duruyor. https://youtu.be/0hsU7VsQZe4

Kamera sayısı neden artıyor? DSLR kalitesinde video mümkün mü?

Telefon ile profesyonel video içeriği üretmek mümkün mü? Youtuber olmak için illa iyi bir kamera ve lense mi ihtiyacınız var? Bu videoda iPhone 11 Pro Max ka...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Volkan Ekmen @zisegned

  @leventp Abi dış güçler ne diyor. Sitemize sızıp içeriden bitirmek istiyorlar bizi 🙂

 • Mesut Çevik @mesutcevik

  Fake üyeliği var diyorlar. Dikkatli olmak gerek.

 • alper212 @alper212

  iPhone 11 Pro Max 15 bin TL zaten 😀

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  @mesutcevik S20 ultranın 8K video kaydı detayını verebilir misiniz? EIS açık mı? Diğer kameralar açık mı? Süre kısıtlaması var mı? HDR açılamıyor galiba. Onu sizin videonuzda görmüştüm sanki.

 • protego @protego

  Çok güzel bir içerik olmuş, elinize sağlık. Youtube'a çok güzel ayak uydurdunuz ve bunun abuk subuk işlere girilmeden de yapılabileceğini gösterdiniz, tebrikler

  Düşük ışıkta ne kadar fark oluyor onu da görsek güzel olurdu 🙂

 • P. O. F. @pof

  Bence de ses dışında çok iyi olmuş karşılaştırma. Ses de mikrofondan kaynaklı herhalde.

 • Altan Yoklar @altan-yoklar

  Başarılı ve bilgilendirici bir çalışma olmuş.

 • P. O. F. @pof

  Videoda ben mi kaçırdım, maliyet karşılaştırması var mıydı?

  • protego @protego

   Rakam vererek yoktu hiç. O bakımdan Apple'ın sunumları gibi olmuş yani 1,5 katı falan diyordu 😀 Aslında videoya bir de şöyle 3000 liralık bir telefon eklense çok daha güzel olurmuş. Aradaki farka kamera için değer mi bi görmüş olurduk

  • P. O. F. @pof

   @protego evet, GAMSIZ da çıksa kendi kanalında üçlü bir karşılaştırma videosu çekse mesela maliyetiyle beraber, 3000 TL android vs 12 bin TL iPhone vs 18 bin TL SONY.

  • protego @protego

   @pof Elinde iphone yoktur o yüzden hiç uğraşmaz. İşin garibi şu, TS'nin başından beri dediği "destek gelse de kendi ürünlerimizi alıp firmalara mecbur kalmasak" isteğini Mesut Çevik başarıyor şu an. İlginç kısımsa TS'nin bunu sadece istemesi, kullanıcılardan gelen istekleri "biz onu yapamayız, beceremeyiz, olmaz, getirisi yok o şu bu" diye binbir bahaneyle reddetmesi. MÇ'nin ise "istiyorum" demekle yetinmeyip Youtube'da yapması ve karşılığını alması. Ne diyeyim... Sonra TS neden kazanmıyor. Kazanmaz tabi

  • P. O. F. @pof

   @protego adam kısa sayılabilecek bir sürede 120k aboneye ulaştı. eminim katıl istatistikleri de iyidir. üstelik gayet de düzgün bir tarz ile başarıyor bunu. yani çok izleniyor çünkü kalitesiz diyemiyorsun. kaliteli videolar hepsi. bazen lafı fazla uzattığı hissine kapılıyorum ama takip ediliyor.

   apple ürünleri pahalı olabilir, şirket politikası kötü olabilir ama bir markaya bu kadar sırt çevirmek doğru olmadı bence. onun da alıcısı ve izleyicisi var çünkü. samsung'un apple'dan tek farkı ucuz ve iş gören telefon satması, ama apple'ın güncelleme ve ürünün arkasında durması tepe modellerde tercih sebebi oluyor.

   ts bize yakın olduğu için rahatça konuşmaya alıştık, TS plus'tan gelenlerle ofise bir iPhone pro max alsaydı, karşılaştırma videoları yaparak bile o parayı çıkartırlardı diye düşünüyorum. şimdi ofise s20 ultra gelecek, iPhone pro max ile karşılaştırma görebilecek miyiz? sanmam.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @pof Biz sırt çevirmedik ki Apple ile görüştük birebir. Adamlar istemediler çalışmak. Plus geliri ile ben kira ve maaş ödüyorum telefona sıra gelmez. Reytingi de maliyetini çıkarmaz kazanacağımız en fazla 500 TL olur o videodan.

  • protego @protego

   @gamsizm Murat Abi bir şeyi merak ediyorum, neden kullanıcılardan gelen her isteğe ve öneriye karşı bir bahane mevcut? Buradaki her kullanıcı TS'yi sevdiği ve devam etmesini istediği için öneri yapıyor, yeri geldiğinde şikayet ediyor. Ancak her isteğe karşı bir olumsuz cevap veriyorsunuz. Mutlaka bir şekilde olmaz diyorsunuz. Olur dediğiniz nadir şeyler de olmuyor. Canlı yayınlar(bilim gündemi var demeyin canlı yayından kastın bu olmadığını biliyorsunuz eminim), soru cevaplar, daha değişik konular. Zamanında sektör video işine geçerken hızla adapte olabilmişken şu an aynısını yapamamanız veya yapmak istememeniz çok ilginç. Mesut Çevik'in kanalında bakın, daha 6 ay falan oldu sanırım Mesut bey oraya yüklenmeye başlayalı. 200-300K izlenmeli videoları çok fazla daha şimdiden. Düzenli canlı yayın yaptı, insanların sorularını cevapladı, şu an da ilginç konuları araştırıp videolarını yapıyor. Ne kadar izlendiğini kanalından görebiliyoruz. Sizin MÇ'den neyiniz eksik? Hiçbişeyiniz eksik değil ama diretiyorsunuz değişmemeye. Çok mu zordu mesela elinize geçen en iyi kameraya sahip telefonu alıp dslr makineyle karşılaştırma yapmak? Veya düzenli canlı yayın yapmak. Altı üstü haftada bir saat canlı yayın yapacaksınız, maliyeti yok, ürün bulma derdi yok. Hep bir şekilde olmaz etmez yapılmaz şöyle böyle dediniz, Mesut Çevik nasıl yapıyor? Siz niye yapamıyorsunuz demiyeceğim artık, neden yapmak istemiyorsunuz? Çok zor değil ya 1 saat canlı yayın yapmak. Mesut Çevik evinin odasından canlı yayın yaptı bakın kanalı 6 ayda ne hale geldi. Bunları söylediğimiz zaman öyle şeylerle cevaplıyorsunuz ki sanki LP'yle oturup 1 saat canlı yayın açmak dünyanın en zor şeyiymiş gibi. Yok kameraya biri bakacak onun ayarı bunun şurası yok internet şöyle vs. Mesut bey tek başına yapabildi değil mi? Hiçbir şeyiniz eksik değil ben hakikaten anlamıyorum bu direnmenizi. Hep bir taş koyuyorsunuz. PClabs'tan beri buradayım daha bir isteğe "olur yapalım" diyip yaptığınızı hatırlamıyorum

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @protego Mesut kendi evinden yayın yaparken DH'den maaşını alıyor. Yani aslında iki iş yapıyor. Bir gün DH'yi bırakır kendi kanalını iş olarak yapmaya başlarsa o zaman konuşuruz. Yoksa benim de kişisel kanalımdaki videolar TS'ye yaptıklarımdan daha iyi izleniyor. Ama hangisinden geçiniyorum? Mesele bu. TS'ye yaptığımız videoların çoğu aslında işi sürdürebilmemiz için gerekli. Kişisel kanalınızda bu dert yok çünkü iş değil. Çok daha rahatsınız. Ama o da iş haline gelirse benzer yola girecektir.

   Canlı yayın işini düzenli olarak sürdürüyoruz. TS ismiyle yayın yapılacaksa her şeyi ile düzgün olmalı. Kişisel kanalda o dert de yok isterseniz donla çıkın en fazla küfür yersiniz. O işin de doğru adresi Twitch. Ek olarak böyle bir iş yapılacaksa mutlaka sponsoru vs olmalı. Kişisel kanalda o da gerekli değil eğer iş değilse.

   Bizim TS tarafındaki canlı yayın da ancak sponsor olursa olabilecek bir şey. Ama eldeki izlenmeler ilk deneme yayınlarımızın ve mevcut yayınlarımızın sonradan katlanarak izlendiğini gösteriyor. Yani finalde elde edilen sayı fena değil. Ama canlı yayın sırasında sayı yüksek olmazsa etkileşim olmuyor. O zaman da yayının önemi yok. Bilim Gündemin'de bu sıkıntı var mesela. Bizde de aynısıydı.

  • protego @protego

   @gamsizm Sizin yaptığınız canlı yayınlarda şöyle bir sorun var Murat abi, son anda haber veriyorsunuz ve o da sosyal medyadan. Çoğu insanın haberi bile olmuyor, sizin yapamadığınız şey düzenli yapmak. Düzenli yaptığınızda insanlar alışacak ve kendilerini ona göre ayarlayacak. Ama düzene oturtmuyorsunuz bir türlü o yüzden izlenmeler düşük kalıyor, hemen 1-2 yayın sonrası pes ediyorsunuz. Mesut beyin kanalında yaptığı canlı yayınlar bu sayede katlanarak arttı izlenme sayısı olarak, düzenli yapıp insanları alıştırdı çünkü. Dikkat ederseniz twitch'te canlı yayın yapanların da her zaman bir yayın takvimi vardır, insanları alıştırırlar. Siz bunu yapmıyorsunuz, canlı yayından 2 saat önce twitter'da yazıyorsunuz. Öyle olmaz ki bu iş.

   Mesut Bey'le konuşuyorsunuzdur, bir sorarsanız eminim şu an youtube kanalındaki katıl kısmından aldığı gelir TS'yi geçmiştir. Bu gönderideki videosunun sonunda söylediğine göre daha şimdiden iki kişi Elmas üyelik almış. 650 lira elmas üyelik. Diğer üyelikleri alan kimbilir kaç kişi vardır. Bilmiyorum belki aranızda bi konuşur değerlendirmesini yaparsınız. Mesut bey kanala bir yatırım yaptı ve şu an karşılığını alıyor. Sizin bana göre hatanız, her şey çabuk olsun istemeniz. Her zaman didik didik ederek en ufak bir risk gördüğünüzde "biz böyle iyiyiz" mantığıyla hareket etmeniz. 2 canlı yayın yapıyorsunuz bakıyorsunuz izlenme az bidaha yapmıyorsunuz. İnsanlara alışmaya zaman vermiyorsunuz. Her hafta günde 1 saat canlı yayın yapmak gerçekten zor bir şey mi? Veya MÇ'nin kanalında yaptığı gibi bilgi içerikli videolar yapmak çok mu zahmetli TS için? Canlı yayınlarda yaptığınızı düşündüğüm bir hatayı daha söylemek istiyorum, bir soru geldiğinde iki üç cümleyle cevaplayıp geçiyorsunuz, MÇ ise gelen bir sorudan bir konu yaratıyor ve o konu hakkında konuşuyor, insanlar bu sefer o konu hakkında soru sormaya devam ediyorlar ve gelişiyor. Siz "soru gelsin cevabını verelim sonrakine geçelim" şeklinde hareket ediyorsunuz doğal olarak konu ilerlemiyor. MÇ'nin yaptığı canlı yayınların çoğunu izledim, bence hiçbir "olmamış" dedirtecek yanı yoktu. Düzgün olmakla mükemmel olmak arasında fark var. Siz mükemmelliği arıyorsunuz gibi geliyor bana. O hiçbir canlı yayında mümkün değil. Anca TV'deki gibi 20 kişilik reji ekibi olacak anca öyle. Bunu kimse beklemiyor zaten. Firmalar da beklemez. Onlar izlenmeye bakarlar. Önünüzde çok güzel bir örnek var lütfen bu örneği değerlendirin.

   Ha diyorsanız LP taş koyuyor, o zaman MÇ'yi örnek alıp kendi kanalınızda akşamları evinizden canlı yayın yapın, MÇ gibi bilgi içerikli videolar üretin. Tabi ki tam sayıyı tahmin etmem zor ama 650 liralık üyeliği iki kişi aldıysa, toplamda bu kanala yaptığı yatırımın karşılığını fazla fazla almaya başlamıştır gibime geliyor. Lütfen bir şeyler yapın artık böyle devam etmez bu iş

  • P. O. F. @pof

   @gamsizm "her şeyi ile düzgün olmalı." .... olmayıversin, deneyin aksilik çıksın düzeltin, tekrar deneyin. Koskoca TV kanallarında bile aksilik yaşanıyor, bu mükemmelliyetçi tavır neden?

   Twitch'e de artık bu saatten sonra geçmek mantıklı değil bana göre. YouTube katıl varken gerek yok kitleyi taşımaya. Yaparsınız sadece katılanların cevap verebileceği şekilde canlı yayınları... Örneğin aylık telefon önerileri canlı yapılır, canlı yayın esnasında sadece katılanlara açık olur sohbet penceresi. Haftalık gündem belli ki levent abi yüzünden canlı olmuyor, ama sadece sizin yayınlar bile canlı olsa bir hareket gelir kanala diye düşünüyorum. Yayın sırasında da başta etkileşim yüksek olmaz ama zamanla o da yükselir. 5k-10k abonesi olan kanallar 200-300 kişiye canlı yayın açıyor düzenli olarak.

   Tek videodan bahsetmiyordum ben iPhone konusunda, bir iPhone 11 pro max ile 1 sene boyunca 7-8 video çıkarabilirsiniz, o videoların getireceği "yeni aboneler" müstakbel katılımcılar olacaktır.

   Mesut Çevik konusunda haklısınız, o iş sahibi olsa kendi kanalına bu kadar iş üretemezdi belki. Ama bu ts'de neden değişim olmadığını açıklamıyor.

  • protego @protego

   @pof Tek katılmadığım nokta "sadece katılanların cevap verebileceği şekilde canlı yayınları". Topluluğu ayırırsan kaybedersin. Sen insanlara bir şey sunarsan karşılığını verirler. Daha baştan onlara "para vermezsen yorum yazma" dersen irrite olur insanlar. Şahsen bende öyle oluyor

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @protego Aslında mükemmelliği aramıyoruz. Sizin görmeyi ıskaladığınız nokta kişisel kanal iş değilse deneysel bile takılabilirsiniz. Ama işiniz olan yayında önce iş modeli gelir. Canlı yayın üzerinden sağlam bir gelir elde edebileceğimizi görseydik devam ederdik. Dikkat edin Mesut da kişsel olarak devam ediyor. Kurumsal olarak yaptıkları ve sürekli devam ettikleri bir canlı yayın benim bildiğim yok. İş olan kanalınızda önce bir maket ortaya koyar sonra sponsor aramaya çıkarsınız. Bizim yaptığımız yayınlar böyleydi. Misal podcastler Spotify'da ve iTunes'ta bir numara olmasına rağmen bu sebeple elde edilen bir kuruş gelir yok. Eğer sadece podcast olsalar onların da fişi çekilirdi ya da çok düzensiz olarak devam ederdi. TS olarak bağımsız bir yayıncılık yapıyor olsak da sizlerden ziyade firmaların gündemini takip edip ürünleri ona göre seçiyoruz ki reklam ve sponsorluk gibi gelirlerde aksama olmasın. Yani çok izlenmek ya da iyi içerik yapmak kazancağınız anlamına gelmiyor. YouTube izlenmeleri ve katıl ile kişisel olarak işi döndürmek mümkün olursa zaten bu kurumsal ve hantal yapılar yerine kişisele dönmek daha mantıklı.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @pof Onu yaptık izlenmeleri iyi olmadı. Bir daha deneriz. Sonradan da izlenmedi işin tuhafı.

  • P. O. F. @pof

   @protego onu öyle yazmamın sebebi katılmaya teşvikti, belki ilk yarım saat katılanlara münhasır olur, sonra herkese açılır...

   @gamsizm canlı yayın istikrar ister. her gün olmasa bile örneğin haftada tek ve belirli bir gün canlı yayın yapılsa derim ki cumartesi akşam 7'de TS canlı yayını var. Ama ne zaman canlı yayın açılacağı önceden belli olmazsa izleyici az olur elbette ki bence ona rağmen az değildi hiçbir zaman.

  • protego @protego

   @gamsizm Benim demek istediğim şu, canlı yayınları kullanıcıyı alıştırma olarak görmeniz gerek. Siz direkt olarak "gelir getirme" olarak bakıyorsunuz bu yüzden fırsat vermiyorsunuz. Yatırım olarak görmeniz gerek. Zamanla olacak bir şey bu. "Her hafta şu saat canlı yayın" dediğinizde izlenmeniz zamanla artacaktır. Twitch'teki yayın yapanların hepsinin taktiği budur. MÇ de böyle yaptı. Canlı yayın için sponsor gerekiyor diyorsunuz ama yani şu an bilemedim, haftada 1 saat canlı yayın yapmak maliyetine oranla güzel bir yatırımdır, bence. Ne maliyeti var onu da bilemedim. Ha olmuyor mu? Kişisel kanalınızdan yapın o zaman. Haftada birkaç saatinizi canlı yayına ayırabilirsiniz diye düşünüyorum, maliyeti yok bir şeyi yok. Evinizden video çekiyorsunuz zaten, setup hazır her şey hazır, internet çok kötü değilse başka gerekli bir şey de yok. MÇ şu an o yaptığı yayınların karşılığını alıyor.

   Ayrıca şunu da söylemem lazım canlı yayınlarınız fazla kurumsal oluyor. İnsanların canlı yayınlarda beklediği daha samimi ortamdır. Niyeyse geriliyor musunuz artık bilmiyorum, sohbet havasından çıkıp bi resmileşiyorsunuz. Twitch'in bugün bu kadar tutmasının tek sebebi insanların samimiyet bulmasıdır. TS kurumsal bir firma olabilir ama o kadarına da gerek yok. DH'deki 2si 1 programlarına bakarsak mesela çok daha samimi ve eğlenceli bir sohbet havası var orada dahi. MÇ'nin canlı yayınlarında daha da samimi ortam var. Sizde artık alışmadığınızdan mıdır nedir bi gergin resmiyet oluyor, sanki espri yapıp gülmeye bile çekiniyormuşsunuz gibi bir hava oluşuyor

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @protego Kendi kanalımdan TS ile çakışacak yayın yapmam. Çünkü o da benim kanalım sonuçta. Ürün inceleme de yapmıyorum dikkat ederseniz. Kendime aldığım şeyleri gösteriyorum. Haftada bir kendi Instagramım'dan soru cevap yapıyorum. Onu da yazıyla yapıyorum ve telefon sormak yasak şeklinde çünkü bizim yayınların hemen hemen hepsinde sorular telefondan geliyor. Ek olarak yayınlarda hissettiğiniz gerginlik doğru. LP kendini tutuyor. HGD cansız olduğu için başını derde sokacak bir şey söylerse kesilir en fazla yayınlanmaz canlı yayın çok tehlikeli o yüzden sırf bizde değil genel oalrak konuk olduğu yerlerde de otosansür uyguluyoruz kendimize.

  • P. O. F. @pof

   @gamsizm sizleri seven kemik kitlenin yıllardır size destek olup sizi takip etmesinde bu ciddi tavrın da muhakkak payı vardır. ama @protego 'nun da dediği gibi o ciddiyeti biraz gevşettiğiniz anda eğlenceli bir sohbet havası oluşuyor. bunu hgd'lerde de görebiliyoruz. canlı yayın gerginlik olacaktır elbet, ama yıllardır kamera karşısında bir şeyler anlatıyorsunuz, diksiyonunuz gayet iyi. bilgi birikiminiz zaten belki de YouTube aleminde en üst seviyede. bence istikrarlı yapsanız o gerginlik azalacaktır.

   Yatırım konusuna da katılıyorum, sizi zorlamayacak şekilde haftada 1 saat canlı yayın ileriye dönük güzel bir yatırım olacaktır. biz sizi sadece youtube 'da göründüğünüz kadar görüyoruz, eminim arka planda şirket işleri, toplantılar, görüşmeler, metin yazımları, hazırlıklar vs. buzdağının görünmeyen kısmı çok çok büyük ama düzenli canlı yayınlar buzdağının görünen kısmını da büyütecektir.

  • Oktay @okt

   @gamsizm Ben de ufak bir eleştiri yapayım. Ürün incelemelerinde kesme yapılmadan ilerleyen bölümler yeni gelen insanlar için sıkıcı oluyor muhtemelen. Tanıyan insanlar sizin bilgi ve birikiminize güvenerek izliyorlar ama tanımayan bir insan için videoların kurgusu cidden sıkıcı. Super cut yapın demiyorum ama Levent Abi zaten yavaş konuşuyor, arada notlarına bakıyor derken videolar gereksiz uzuyor. HGD için bu sorun değil ama ürün incelemelerinde çok yavaş bir hava var. Daha fazla kesme ile daha akıcı hale gelebilir sanki videolar.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @gamsizm bu konuda şahsen arkadaşlardan farklı düşünüyorum bence sizin dediğiniz gibi iş modeli önce gelmeli yani profesyonellik ve titizlik olmalı. Kalitesiz 5 videodansa kaliteli 1 videoyu tercih ederim de sanırım benim gibi düşünen aşırı az kişi var belki bir orta yol bulunabilir. Psikolojik olarak çekenleri yıpratmayacak ama içerik olacak videolar. S20 ön incelemeleri videolarında gayet profesyonel ve temiz işti aslında. O tarz videolar aşırı kitle çekebilir.

 • Altan Yoklar @altan-yoklar

  "Yayınlarda hissettiğiniz gerginlik doğru. LP kendini tutuyor."
  Bu kısmı hiç anlamadım?

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   O rahatsızlığın benim videom ile yakın uzak alakası yok. Lütfen dana altında buzağı aramayın. Biraz iyi niyetli olun.

  • Erhan M. @erhanm

   @mesutcevik Mesut Bey iyi niyetimi sorgulamak size düşmez. Ben o videonuzdan sonra bu konuşma gerçekleştiği için öyle anladım. Bundan daha doğal bir şey olamaz.

   Ben sizi ve yaptığınız işleri de burada yeri geldikçe öven biriyim, size karşı bir nefretim de yok. Bana kalsa zaten çektiğiniz videoda da sorun yok.

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @erhanm Nasıl düşmez? Her şeye yorum yazıyorsunuz buna hakkınız var ama benim sizin niyetinizi sorgulama hakkım yok mu? Kimsiniz Tanrı filan mı? Bal gibi de var ve iyi niyetli olsanız yok ya bunlar arkadaş neden böyle bir şey desin başka bir konudur der geçersiniz. Bir çok insanın yaptığı gibi yani.

  • Erhan M. @erhanm

   @mesutcevik Doğrusu siz yanlış anlamışsınız benimle alakası yok demeniz gerekirdi. Oturduğunuz yerden kimsenin niyetini sorgulama hakkınız yok. Benim de yok.

   Ben size hakaret mi ettim yoksa iftirada mı bulundum? İzlediğim videodan ötürü kanaatimi dile getirdim. Hatam şu olabilir, ilk mesajında cümleye "sanıyorum" kelimesi ile başlayabilirdim.

   Bulunduğunuz ithamlar da aklımdaki Mesut Çevik imajını yerle bir etti. Ya kötü bir zamanınıza denk geldi ya da gerçekten böyleymişsiniz. Ben ilkine inanmak isterim doğrusu.

  • Mesut Çevik @mesutcevik

   @erhanm Nasılmışım? Hakkımda yalan yanlış bir itham varken ne yapmam gerekiyordu 🙂 Bence sizin yapmanız gereken burada sizden mi söz ediyor acaba? diye sormak olmalıydı. Bunu da böyle alakasız bir başlıkta değil, ya özel mesaj atarak ya da twitter üzerinden yapabilirdiniz.

   İnsan hatayı önce kendisinde aramalı. Ne yaptım da böyle bir cevap aldım diye sormalı. Ama siz mükemmelsiniz karşı taraf kötü 🙂 Bu yaklaşım kabul edilebilir bir şey değil.

 • LOOP @loop

  Ses epey kötüleşiyor(yankı alıyor) oluyor telefona geçince, mikrofonlar aynı mı sorun alı/verici de mi? @mesutcevik