Türkiye Uzay Ajansı resmen kuruldu. Artık Türkiye'nin uzay alanındaki çalışmalarını tek elden koordine edecek bir kurum var. Umarım çok daha hızlı ilerleme kaydederiz ve bu alanda gelişmiş ülkelerle aradaki farkı daha hızlı kapatabiliriz. 👍

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  Umarım... yine de başlangıç adına hepimize hayırlı olsun... Brokrasisiz bir çalışma ortamı olması dileklerimle yolumuz açık olsun...

 • @johncenaaa @cicikus-cafer @xeon

  Diğer kurumlarımız her alanda 1.dünya ülkeleriyle kafa kafaya gidiyordu zaten.

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  En azından duran bir arabadan çok daha hızlı.

 • reducto @protego

  Kuruldu da bütçesi ne kadar acaba asıl önemli kısım o. Yoksa küçük bi odadan işletilen uzay ajansına dönmesin iş. Diyanet'ten yüksek olsa bari bütçesi diyecektim ki tüm teknoloji bakanlığının bütçesinin diyanetten az olduğu aklıma geldi.... Uzay ajansını yıllardır mecliste süründürüyorlar, kurulması çok iyi oldu elbette her ne kadar geç kalınsa da ancak bu kafayla gidersek bir faydasını zor görürüz.

  • eamedic @eamedic

   Daha önce de tartışmştım burada, daha önemli sorunlar var diye, örn. şu an Kuduz aşısı tedarik sorunu var bu fiyatlara satmak istemiyor şirketler. Uzay çalışmaları cezbedici görünüyor ama uzay her zaman güç gösterisi ve yarış oldu bence önce atmosfer altı yarışı kazanmak daha mühim diye düşünüyorum.

  • reducto @protego

   @eamedic Daha önemli sorunlar var diyerek herşeyde geç kaldık. Daha önemli sorunlar yok. Tüm sorunlar önemli. Bunu beceremeyip, kendi içimize bakmaktan dışarıya bakamadığımız için bu haldeyiz. "Ya abi dur zaten ortalık karışık" bizim mottomuz oldu. Ne silah ürettik ne bilim ürettik ne teknoloji ürettik. Uzay güç gösterisi değildir. Kendi uydunu fırlatabilmen lazım. Kendi ulusal takip sistemini yapman lazım. Diğer ülkeler uydularını silahlandırdığında aval aval bakmaman lazım. Diğer ülkeler Mars'a gidip zibilyon tane bilimsel keşif yaparken senin burda Youtube'dan izlememen lazım. Bundan 100 sene sonrasını düşünüp asteroid madenciliğine hazırlanman lazım. Bundan 1000 yıl sonrasını düşünüp dünya yaşanmaz hale gelirse naparız diye düşünmen lazım. Çünkü dünyada her zaman ileriyi görüp ona göre hareket eden kazanır. Kuduz aşısı tedarik sorunu var peki uzay ajansı kurulmasa çözülecek mi bu sorun? Atmosfer üstünde güçlü olmadan atmosfer altındaki yarışı kazanamazsın. Uydular silahlandığında ağzı açık ayran budalası gibi aval aval bakarsak o açık ağzımıza sokarlar o silahları. Şu an yaptıkları gibi.

  • eamedic @eamedic

   @protego çok temel ihtiyaçları karşılayamıyorken, fantezi peşinde koşmak saçma geliyor sadece bana. Diğer dediklerinde haklısın şimdiye kadar bir yerlere gelinmeliydi.

  • reducto @protego

   @eamedic Temel ihtiyaçlar dediğin şeyler hiçbir zaman karşılanmayacak ki. Sorun bütçe olmaması değil. Sorun bütçe meselesi olsa derim evet gereksiz yere para harcanmasın. Mesele zihniyet meselesi. Diyanet bütçesinin bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığının bütçesinin 5 katı olduğu bir ülkede sorun bütçe değil demektir

 • ALIEN @alien

  Altında çok da iyi niyet arayamıyorum, gene birileri nemalanır sonra unutulur.
  Artık böyle oldu içimiz, daha iyisini beklemek lüks bizim buralarda.

 • fsh77 @fsh77

  Tamda seçim zamanı yapılırmı şimdi bu 🙂 kim bilir kaç kişi kuyruğa girdi oğlum kızım diye 🙂

 • SezerUrun @sezerurun

  Diyanet İşleri'nin bütçesi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 4 katı. Bu oran tersine dönmediği sürece kimse bu ülkede bilim, teknoloji ve üretimden bahsetmesin.

 • Ergin GİRGİN @ucandoktor

  Seçim öncesi atılan her adımı samimiyetsiz buluyorum. Zaten "Resmi Gazete"de ki kararnameyi okursanız Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde ki Havacılık ve Uzay Ajansı'nın sadece kağıt üzerinde ismi değişmiş oldu. Yani bu ajans bu güne kadar ne yaptı ise gelecekte de o kadar iş yapacak. Ayrıca son ekonomik daralma ve bakanlıklardan kesintiler göz önüne alındığında şişirilmiş bir yalan gibi geliyor. Savunma sanayi tarafına benzer bir durum. Altay Tankı halen motorsuz fabrika fabrika geziyor. Atak helikopteri üzerinde ihracat yasağı mevcut. Sebebi motor ve bir çok aksamı bize ait değil. 300 Milyar Euroluk fazla veren almanya ekonomisi, koca Fransa bile tek başına bu alana girmeye yetmiyor, Hindistan %92'lik yerli üretim ile bu alana girdiğinden beri ciddi rahatsızlık duyuyor iken bizden bişey olur mu? Şüpheliyim açıkçası. Yerli araç projesine dönecek gibi. Ülke olarak basit düşünemiyoruz ve bu durum bizim zaafımız. Hep en üst noktayı düşünüp hedefliyoruz ama o yolda da saçma sapan adımlar atıyoruz. Bilim ve teknolojiye yatırım yok, eğitimde ciddi kısıntılar mevcut iken bunlara koordine giden mühendisliğin çatısı olarak tabir edilen bir alana girmek bana samimiyetsiz geldi. Ha umarım devamlılığı olur ancak ülkede para aktarılması gereken çok daha önemli alanlar varken bu ve benzeri çalışmalar gövde gösterisi malesef.

 • reducto @protego

  Diyaneti kapatma sözü veren aday çıksın, hangi partiden farketmez oy alır benden

 • RMD @rmd

  @protego siz dinsizlere ülgeyi deslim edmeyiz goministler sizi

  öyle bir aday çıkmaz bizim ülkeden ne zaman belirli bir yaşın zerindeki kitle - dünya görüşü farketmez - toprağa girer o zaman ülke biraz kendine gelir

 • Mustafa @killanici

  doğru düzgün tren işletemezken nükleer santraller uzay ajansları falan beni korkutuyor. umarım güzel umutlarımız boşa çıkmaz.

 • Alperen Tunçeli @alperen141

  Her şeyi bir kenara bırakırsak en azından kurulması bile geç olsa da doğru bir adım olmuş. Umalım da kendi ekiplerimizi yetiştirecek kaliteye ulaşırız.

 • Kaptan53 @kaptan53

  Güzel haberler bunlar. Askeri mühimmat üretimi alanındaki başarıların Feza’da da gösterilebilmesini ümit ediyorum.

 • Komiker @komiker

  Başarmak için er yada geç ama mutlaka başlanmalı. Bu da bir başlangıç . Başka siyasi yoruma değil siz nasıl yardım edebilirsiniz nasıl katkınız olur onu düşünün. Siyasi iktidarlar geçici bilim ise kalıcıdır.

 • Arson 1881 @arson-1881

  Yerde tren yurutemeyen bir zihniyet ''Uzayda ne yapacak . 2.si Zamanlama cok manidar tamda secim arifesinde. Bak Allahin isine :))

 • Aviator @s-ucar

  İçini imam hatip mezunu doldurup 5-6 haneli maaşlar bağlayacakları için hiç bir beklentim yok.

 • Emre K @emre-k

  Ne olursa olsun böyle bir girişimi olumlu buluyorum.

  Öte yandan bir ülkenin ulaştıma bakanı 2019 arifesinde tren hatlarında "Sinyalizasyon olmazsa olmaz bir sistem değil" gibi bir açıklama yapıyorsa insanların da bu konuda çekinceleri olmasını gayet doğal buluyorum. https://www.ntv.com.tr/turkiye/ulastirma-bakani-turhan-sinyalizasyon-olmazsa-olmaz-bir-sistem-degil,cmImRpNOEkuRnQeklelEzA Yarın bir yetkilinin çıkıp "uzay mekiğinde kablosuz iletişim olmazsa olmaz bir şey değil" demeyeceğinin garantisi yok bence.

 • Neşet Özeren @neset-ozeren-2

  İlk Uzay gemisi ihalesini kimin alacağı derdi sarmıştır herkesi. Gemi patlarsa, Allah'ın takdiri olur. Aklıma tek gelen bunlar. Umarım yanılıyorumdur

 • Beacool @beacool

  Kuantumun keke kaybettiği ülkede uzay ajansı uzay haberlerini toplayıp biz duymayalım diye yasaklayan ve içini yandaşların doldurduğu bir kurumdan ötesi olmaz bence...

 • Ali Cengiz Tokmakçı @ali-cengiz-tokmakci

  Bu kurum için yapılan ihaleler bu kurumun ne amaçla kurulduğunu belirleyecektir dedi geçen gün metrobüste yanımda oturan kişi.